Stad en Omgeving. Vanavond Gezellig Dansen Tweede cursusavond Franc Bibo Wethouder Dekker laat een lege plaats achter Tot Uw dienst CENTRAAL ENTREE 25 CENT Geslaagde feestavond R.K. Vrouwenbeweging Humanistische Gemeenschap Verenigde Helderse Zangers geven populair concert Financiële barometer „Voor het zwakke kind" Schade langs de weg „Vrede en Vrijheid" Nachtvoorstelling Filmavond „Het Hogeland" EVEN GOED ALS VRO E GE R Bridge-nieuws H.C.S.C. afd. Tafeltennis Breezand Wieringen Zijpe Vele sprekers bij de groeve Texel Zijper Middenstandskrant levert tekort op Zij nam alle schuld op zich. Anna Paulowna Purmerender markt Voor een ondanks de griep groot aantal belangstellenden heeft de heer Bibo Maandagavond in Formosa zjjn cursus Verkoopkunde, onder auspi ciën van de Algemene Middenstands- vereniging „Den Helder", voortgezet. In een boeiend betoog heeft hij voor een ieder (ook niet-verkopers) behartigenswaardige dingen gezegd over het geduld, het verantwoordelijk heidsgevoel, de nauwkeurigheid, de warenkennis, het enthousiasme en de mensenkennis, die een verkoper moet hebben om een goede verkoper te zijn. De grootste verdienste van de heer Bibo is niet, dat hij de aanwezi gen op deze eigenschappen attent maakt; deze zijn al genoeg bekend. Maar zijn verdienste schuilt juist in zijn functie als porder, wekker, maar dan één die z'n werk prima verstaat en met behulp van geestige opmer kingen en typische practijkvoorbeel- den de toehoorders wakker schudt, hen bewust maakt van wat er in hen aan kwaliteiten leeft en er op aan dringt ze in practijk te brengen. We hopen, dat hij daar volkomen in ge slaagd is en dat het resultaat van zijn opwekkingen van meet af aan in de omgeving van zijn cursisten merk baar zal zijn. Want nogmaals, niet alleen voor winkeliers of bedienden zijn deze aan bevolen karaktereigenschappen van belang, het is voor iedereen, supe rieur of ondergeschikte, zaak om van al deze genoemde eigenschappen een dosis te bezitten, Dan is het ook niet Maandagavond werd in een vol Ca sino een zeer geslaagde feestavond van de R.K. Vrouwenbeweging gehouden, waar het Helders R.K. Toneelgezel schap een opvoering gaf van het ern stige stuk „Moeder Antje'. Nadat de voorzitster, mevr. Groenewegen, ge opend had, werd overgegaan naar de proloog van het familiespel in drie be drijven. Dit spel is het ontegenzegge lijk waard gezien te worden, want het is niet alleen een spel, dat knap in el kaar gezet is en dat met elan gespeeld wordt. Het is een treffende weergave van een stuk familieleven, zoals dat zich in honderden huizen op de aard bol afspeelt. Het simpele verhaal van een moeder, die haar kinderen, haar twee zo ver schillende zoons, gelukkig wil zien. De een is eenvoudig, een doodgewone boer, die niets geleerd heeft en niet lijk is, maar die van zijn vrouw houdt en gelukkig is, omdat zij Moeder Antje ook als haar Moeder beschouwt. De an dere is een knappe kop, hij heeft ge studeerd en als hij in de stad woont, maakt hij kennis met een heel rijk meisje, dat wel met hem kan opschie ten, maar niet moet denken aan die doodgewone familie van hem. Ze trou wen en trekken naar het buitenland, waar de oorlog hen twaalf jaar houdt. Eindelijk komen ze terug en zullen de- verjaardag van Moeder Antje meevie ren; ze nemen hun dochtertje mee Maar zodra ze er zijn ziet de oude vrouw, dat hun huwelijk een „vergis sing" is en het kind wel een band, maar één die de moeder de handen bindt. Ze vergelijkt de twee zoons met hun vrouwen en ziet de schrille tegenstelling, ze hoort de heftige ru zies die om het kind van haar oudste zoon tussen hem en z'n vrouw worden gevoerd, en dat is te veel voor haar zwakke hart. Ze sterft in de armen van haar zoons. Het gezinsleven in het huis van de rijke ingenieur wordt nu helemaal een hel, want hij verwijt zijn vrouw de dood van zijn geliefde moe der. Ook als ze berouw toont, heet hij dat huichelen. Maar deze keer is het echt gemeend van haar en ze ziet geen andere uitweg dan weg te gaan, weg uit het leven. Zij wordt teruggehouden cp 't laatste moment. Haar man wil haar toch niet geloven en kan zijn wrok niet opzij zetten, maar als Moe der Antje hem verschijnt, vergeeft hij haar. De rol van Moeder Antje werd ver tolkt door mej. B. Simon, die zich vol komen kon geven en de Moederrol prachtig speelde. De vrouw van de cudste zoon, de moderne en uitgaande vrouw, die de baas is en dat «wil blij ven, keurig getypeerd door mej. T Korver. Ook Leander, de eenvoudige boerenzoon, werd overtuigend uitge beeld door P. Fransen. De andere spelers waren iets minder, ze buitten sommige spelmomenten niet genoeg uit. Ook het kinderrolletje, door Ineke Wittelaar, werd aardig, hoewel wat tè argeloos, gespeeld. Na afloop dankte de voorzitster de spelers, waarna de voorzitter van het toneelgezelschap op zijn beurt de Vrouwenbeweging dankte voor het uit r.odigen van het gezelschap, wat zeer op prijs werd gesteld, daar het aldoor repeteren verveelde. Een genoeglijk bal hield de aanwezigen nog een poosje bijeen. Voor de Humanistische Gemeenschap Den Helder zal op Zondag 30 Januari a.s., 's morgens om half elf in de tuin- zaal van Hotel Bellevue, dr. J. P. van Praag, voorzitter van het Humanistisch Verbond, spreken over het onderwerp „Doodgewone humanisten". Voor zover de plaatsruimte toelaat zijn bok be Langstellende niet-leden welkom. voldoende om met een glimlach van welwillendheid naar een voordracht als die van de heer Bibo te luisteren en zich „voor te nemen" er eens „Iets" aan te doen. Men moet ter stond beginnen zijn mensenliefde in practijk te brengen en hierin te vol harden en daardoor naast de nodige sturie voortdurend aan dt vervolmaking van die eigenschappen te werken, die met elkaar de uitdrukking van deze mensenliefde zijn. Wy geloven dat ook de heer Bibo zich door deze ontwikkeling het best in zijn streven beloond zou zien omdat hierdoor de ideale verkoper, die de deskundige vertrouwensman van de klant of ko per moet worden, automatisch zou zijn geboren. Morgenavond wordt in Casino een populair concert gegeven door de Ver enigde Helderse Zangers o.l.v. de heer Geert de Boer en het Wirons Sympho- nie-orkest o.l.v. de heer Willem Boon. Men zal zich herinneren dat wij kort geleden schreven over een uitvoering van genoemd symphonie-orkest op Wieringen, waaraan het Helderse koor met zeer veel succes zijn medewerking verleende. De Wieringer musici nemen thans „revanche" door morgenavond in Den Helder te komen spelen. Het programma vermeldt voor het koor een aantal prachtige werken, o.m. Neerlands Mannenzang" van De Vliegh „Morgenzang" van Nico Roogerwerf, Agnus Dei" van Bizet en het graag- gehoorde „Jagerkoor" van Carl Maria von Weber. Ook de beide nummers, die onlangs werden uitgevoerd op de zangersdag te Krommenie, zullen door het koor ten gehore worden gebracht. Het zijn ,.Flow, o my tears" van Benet en „Regnum Mundi" van Handl, welk laatste nummer door de Verenigde Helderse Zangers voor het eerst in Nederland werd gezongen; de jury te Krommenie was over de uitvoering er van zeer te spreken. Het orkest speelt o.m. werken van Rossini, Waldteufel en Bizet, het be kende „Chanson Russe" van Sidney Smith en een karakterstukje van Ar- mandola. De heer J. Bakker speelt met pianobegeleiding van de heer W. Boon een hobo-solo uit „II Trovatore" van Verdi. Het concert vangt aan om acht uur. Aan de zaal zijn nog kaarten verkrijg baar. De secretaris van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellingsoor den en Gezondheidskolonies, afdeling Den Helder, deelt ons mede. dat in de eerste weken van 1949 reeds de volgen de financiële bijdragen zijn binnenge komen; F. G. f 3,07; J. B. f 4,37; mevr. S. f 1.37; C. M. f 9,78; J. B. f 0,57; mevr. v. E. f 4,78; feestavond HBSV f 15,92; A. W. f 1,65; cursusavond Algemene Middenstandsvereniging „Den Helder" f 45,63; toneelavond Fryske Krite „Gys- bert Japicx" f 24 02; buurtvereniging Boerhaavestraat-Brakkeveldweg f 25; toneelvereniging „Marsdiep" f 19,07; J B. f 1,68; G te B. f 3,75; B. A. T. T, f 2,50; R W f 8,13; G B f 0,94; C K f 1,76; B v d E f 1,40; B O f 2,70; to taal f 178,09. Het adres van de penningmeesteresse is mej. E S Held, Singel 53, giro 125726, en dat van de secretaris H. J. Marinus, Ruyghweg 21, giro 28220. Waarom er toch altijd bij de Kan tonrechter zoveel chauffeurs op het matje moeten komen is wel een raad sel. Maar opvallend is het ook, lange rijen zijn het gewoon. Wat er dan al tijd voor bijzonders gebeurt? Niet zo heel veel natuurlijk. Alleen even niet opgelet, vergeten richting aan te ge ven, wat te veel naar links gezwenkt, te weinig afstand bewaard of niet ge noeg uitgeweken. Helemaal geen ern stige feiten, een beetje pech, maar.... Botsingen en aanrijdingen zijn er het droevige resultaat van, veel schade en soms zijn zelfs gewonden of doden te betreuren. Deze chauffeurs komen er af met straffen, die varieeren tussen vrijspraak en f 75 subs. 30 dagen met een proeftijd van twee jaar. Of het een te zware of een te lichte straf is, misschien net de juiste, dat hangt van heel veel factoren af. Maar een feit is, dat er tegenwoordig hoe langer hoe meer gevallen voorkomen waar een min of meer ernstig verkeersongeval bij betrok)#n is, en dat is nooit goed te praten. Er rijdt hier een auto rond, waarop een bordje is aangebracht met de woorden; Ik kijk uit, U ook? Is dat niet iets voor alle bestuurders van voertuigen langs de weg? De buurtvereniging „Vrede en Vrij heid" (omvattende de stadswijk welke begrensd wordt door Polderweg. Kru- gerstraat, Van Galenstraat en Wilhel- minastraat) houdt Maandag 31 Jan. a.s. een propagandafeestavond in „Cen ti aal", Koningstraat. Het bestuur wil de mogelijkheid tot bijwonen van deze avond echter niet beperken tot de le den. Allen die wonen achter het spoor hebben toegang, omdat op deze avond iets zal worden besproken dat hun al len aangaat, n.1. de eventuele oprich ting van een speeltuin, waaraan een grote behoefte bestaat. Aan deze avond wordt medegewerkt door de eigen amusementsgroep „A.N.A.", met een zeer gevarieerd pro gramma. Er is nog een beperkt aantal programma's verkrijgbaar bij de heer Bruin, Trompstraat 11. „De beleven!» van dr. Waasell" In Tivoli Nu allerwege actie wordt gevoerd om het Nederlandse Rode Kruis te steu nen bij zijn menslievend werk in Indo nesië, heeft de Tivoli-directie gemeend hierin niet te mogen achterblijven. Ten bate van dat Rode Kruis-werk organiseert zij daarom op a.s. Zater dagavond een z.g. „nachtvoorstelling'', welke om tien uur aanvangt. Vertoond wordt de film „De belevenis van dr. Wassell", welke in de Sint Nicolaas- week reeds in Den Helder werd ge draaid en toen op vele bezoekers een diepe en ernstige indruk heeft gemaakt. Ongetwijfeld zullen er nu enige hon derden stadgenoten zijn, die deze film alsnog willen gaan zien, om daarme de tevens een kleine bijdrage te leve ren aan dat grote en onbaatzuchtige werk, dat door het Rode Kruis in In donesië wordt verricht. Zaterdagmid dag tussen vijf en zes uur kunnen de plaatsen besproken worden aan Tivoli, telefoon 3181. Maandagavond werd in de Palm straat door de plaatselijke afdeling van het 3-cent-Fonds een filmavond gehou den, die door ds. J. Borghardt werd geopend. Er werden twee films ver toond, die door de aanwezigen met grote aandacht werden gevolgd. „Was het zijn schuld alleen?", een mooie speelfilm over de materiële en gees telijke nood, waarin nog izovele men sen in de grote steden verkeren. Door deze film werd de noodzakelijkheid van het Hogelandse werk aangetoond, terwijl in de volgende film: „Het Ho gelandse Werk in kleuren" een over zicht van dat werk werd gegeven. De vertegenwoordiger van de ver eniging, de heer J. Barendsma, gaf vooraf een korte toelichting op de film en hield een korte propaganda- rede, waarin hij de aanwezigen op wekte het werk van de vereniging te steunen. Het slotwoord werd gespro ken door de heer Barendsma, hij sloot met dankgebed. Als blijk van succes van deze filmavond konden 15 nieuwe leden worden ingeschreven. VBC 1 kampioen le klaase Noordholland Noord De uitslagen van de wedstrijden van Maandagavond zijn; HBC '45 1VBC 1 28—66; HBC '45 2—VBC 2 42—36 gelijk; HBC '45 3—VBC 3 60—33; HBC '45 4— VBC 4 41—56. De stand luidt thans; le klasse VBC 1 8 8 0 0 16 -f253 VBC 2 83329 20 Wieringen 3 8323 8 29 HBC 1945 1 8 2 3 3 7 1 Wieringen 2 8 3 1 4 7 110 HBC 1945 2 8 0 1 7 1 —133 2e klasse: Wieringen 5 8 5 2 1 12 99 VBC 3 3 5 0 3 10 42' Wieringen 4 8332 9+ 09 HBC 1945 4 8 2 4 2 8 -+ 47 HBC 1945 3 82337 86 VBC 4 8 1 0 7 2 —146 Het derde viertal van VBC leed een onverwachte nederlaag tegen HBC '45 3 n zal dus a.s. Maandag met grote cijfers van Wieringen 5 moeten winnen om de kans op het kampioenschap van de 2e klasse te behouden. HCSC 1 speelde in Hoorn haar derde uitwedstrijd en wel tegen Disnie 2. HCSC, dat 8 Jan. j.1. met een gelijk spel tegen deze vereniging genoegen moest nemen, won nu met 82. Dit re sultaat is in hoofdzaak te danken aan het feit, dat K. Smit thans weer in uit stekende vorm is. Ook A. van der Spek was er weer goed in. H. Weemhoff won wederom al zijn partijen. De stand in deze afdeling is nu: HCSC 1 7 6 1 0 13 51—19 Horna 3 5 4 0 1 8 32—18 SVA 2 6 2 2 2 6 34—26 Disnie 2 6 2 2 2 6 29—31 DSS 2 5 1 1 3 3 25—25 IVA 3 5 1 0 4 2 12—38 RTTC 1 6 0 0 6 0 5—25 JAARVERGADERING CONCORDIA. Nadat op dé jaarvergadering van de harmonie Concordia de heer J. Bor- go de aanwezigen en in het bijzonder de directeur de heer D. Steinroth had welkom geheten, las de heer D. Daal der notulen en 't jaarverslag. In het laatste werd o.m. herinnerd aan het jubileum van vereniging en directeur en aan het behalen van een tweede prijs op het concours te Schoorl. Het is een druk jaar voor de vereniging geweest. Het verslag van de penning meester luidt niet ongunstig, maar 'n muziekvereniging heeft nu eenmaal veel en vaak grote uitgaven te doen. Bij de rondvraag kwam dan ook ter sprake om ter versteviging van de kas een verloting te houden of een col lecte bij een muzikale rondgang. De heren M. Brouwer en S. Ange- vare werden aangewezen om de kas- commissie te vormen. Een van de me dedelingen was, dat de gemeente met ingang van 1 Jan. 1949 tot wederopzeg ging een jaarlijks subsidie van f 100 aan de vereniging geeft. Besloten werd niet deel te nemen aan het concours van de Westfriese bond, maar wel aan dat 'van de Fe deratie 'op 10 Juli te Zaandijk. Met grote meerderheid werden ver volgens de heren C. de Graaf, vice- voorzitter; D. Daalder, secretaris en C. Prins, comm., in hun bestuursfunc ties herkozen. Bij de rondvraag drong de heer Steinroth aan op trouw bezoek aan de repetities, vooral met het oog op het concours. De heer Moerland bracht de verzekering der instrumenten ter sprake. En tenslotte werd besloten in April 'n uitvoering te geven, maar er zaï nog overwogen worden, op welke wijze die avond zal worden aangevuld. HAVDWERKTENTOONSTELLING Het bestuur der Plattelandsvrouwen te Wieringen heeft het initiatief geno men in het voorjaar een handwerkten- toonstelling te organiseren. Een initiatief, dat zeer zeker toe te juichen is en waarvoor de belangstel ling zeer zeker groot zal zijn. Waarschijnlijk zal deze tentoonstel ling reeds in April in Cinema de Haan worden gehouden. Nadere informaties verstrekt gaarne mevr. Boon, Kerkweg 7 te Oosterland. OOGST VAN DE STRAAT Een heer vond een dezer dagen een breiwerkje. Hij wist dit geen betere bestemming te geven dan het te bren gen naar de Gemeentebode. Of die 't werkstuk klaar zal maken? Iemand deed aangifte van een zadeldekje, dat hij had verloren. Wie heeft het gevon den? IN MEMORIAM WILLEM DE VRIES t Opnieuw ontviel ons iemand van Wieringens oude garde. Op 72-jarige leeftijd overleed de heer W. de Vries te Hippolytushoef. Hij behoorde tot de brievenbestellers te Wieringen en was o.m. werkzaam te De Haukep en Hippolytushoef. Hij was een accuraat en zeer gezien besteller. Na zijn pensionnering wijdde hij zijn krachten aan tal van andere corpora ties. Vooral ook in het kerkelijke le ven nam hij bij de Diaconie een grote plaats in. Dat hij ruste in vrede. WAAGMEESTER BENOEMD Tot waagmeester te Hippolytushoef is benoemd de heer G. Waardenburg, Slingerweg 5„ aldaar. VISAFSLAG DEN OEVER. Iri de week van 15 tot 21 Januari 1949 werd aangevoerd: 5279 pond bot 6584 ct., 476 pd. baars 22—35 et., 4110 p. witvis 213 ct., 4814 p. snoek baars 5764 ct.; 494 kg. wulpen 156 174 ct., 17 kg. spiering 65 ct., 22012 kg. bliek 6.908.85 per 100 kg. Door de slechte weersgesteldheid was er geen garnalenvangst. RAAD ZIJPE KOMT BIJEEN Vrijdagmorgen a.s. zal de gemeente raad van Zijpe in vergadering bijeen komen ter behandeling van een aan tal voorstellen. Ter tafel komt o.a. een voorstel tot instandhouding van de o.l. school te Petten, welke school eigenlijk te weinig leerlingen heeft. De mogelijk heid tot instandhouding is echter aan- w.ezig, mits de raad een desbetreffen de beslissing neemt. Voorts komen een serie voorstellen tot het verstrekken van een vergoeding voor schoolbezoek in behandeling, terwijl ook de begro tingen voor gemeente en sociale dienst 1949 zullen worden besproken, waarbij een aantal voorstellen tot subsidie verlening aan diverse verenigingen. Stellig zal het een langdurige verga dering worden, want er wordt op ge rekend, dat de vergadering 's middags voortgezet kan worden. Zeer groot was de belangstelling toen Maandagmiddag wethouder Jan Dekker naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Behalve burgemeester Mijnlieff, wethouder Lubbert en de gemeente-secretaris, de heer C. Keij- zer, merkten we onder de vele aanwe zigen op: raadsleden en oud-raadsle den, de oud-wethouder K. Keuris, le den van het Burgerlijk college van wijkvoogden, de heer Jb. Jonker, oud directeur van het voormalige Gem. Electr. Bedrijf, het voltallige secreta rie- en ander gemeentepersoneel en be stuurders van verschillende organisa ties. Bij de groeve voerde allereerst de burgemeester het woord. Mr. Mijnlieff betuigde namens het gemeentebestuur in hartelijke bewoordingen deelneming met het plotseling verlies, dat echtge note, kinderen en verdere familie leden trof. Echter niet alleen in de familiekring zal de heer Dekker worden gemist. Ook in de gemeente en het gemeente bestuur laat hij een grote leegte achter, zo vervolgde spr. Want niet alleen was hij een harde werker voor zijn gezin, hij was dat ook voor de gemeenschap. Vele jaren was hy een van de meest naar voren tredende personen in het gemeentebestuur; op verschillend ge bied buitengewoon goed op de hoogte en zijn taak op zo'n wijze vervullend dat mijn respect voor hem van dag tot dag groeide. Buitengewoon prettig was de samenwerking met hem. Ook in „de kleine kamer" (vergadering van B. en W.), waar zoveel is afgedaan, laat hij een grote leegte achter. Burge meester Mijnlief eindigde met niet al leen namens de gemeente, maar ook als vriend zijn dank te betuigen aan wethouder Jan Dekker. De heer Kloosterman, nestor van de raad. schetste de overledene als een door allen hooggeacht lid van het ge meentebestuur, voor wiens inzicht men respect had en naar wiens adviezen gaarne geluisterd werd. Spr. roemde de heer Dekker ook als een man van karakter, een harde werker voor zijn idealen. Ook was hü een eenvoudig man. Toen spr. hem na zijn benoeming tot wethouder groette met „mijnheer Dekker", was het wederwoord: 't Is altijd Jan Dekker geweest. laat het asjeblieft Jan blijven." Daarom nam spr. nu ook met een: „Jan, rust in vrede" afscheid. Mr. H. Jonker Hzn. sprak namens het gewestelijk en het afdelingsbe stuur en de raadsfractie van de P v d. A. ,Er is, vriend Dekker, niet één, die iemand weet aan te wijzen, die jouw plaats kan innemen", zei de heer Jon ker o.m. „Je werkterrein was zó breed, je toewijding en kennis zó groot, dat het overnemen van een onderdeel van het werk. dat jij alléén op je nam, voor de weinigen, die er geschikt voor zijn een offer zal betekenen." Spreker vervolgde: Als wg je eren en dank brengen voor al je werken voor gemeente gemeenschap en partij, dan kunnen wij niet verge ten, dat al die activiteit voortsproot uit de wil tot verwerkelijken van je so cialistisch ideaal, dat als een vuur in je brandde en we zouden ons je nage dachtenis onwaardig tonen, als we niet tenminste alles deden om je4 lich tend voorbeeld te volgen. De heer Blaauwbroek nam namens de afd. van Alg. Ned. Landarbeiders- bond afscheid van de trouwe bonds- makker, die avond aan avond voor de vakvereniging in de weer was. Voor het hoofdbestuur en de bonds raad van bovengenoemde bond sprak de heer Tiggelaar. die de gezonde kijk op zaken en personen in de heer Dek ker prees. Zijn woord had ook in bondskringen groot gezag, zei spr. en uit zijn benoeming in velerlei commis sies bleek het vertrouwen, dat in hem gesteld werd. De heer K. Keuris, oud-wethouder sprak als vriend over het-vertrouwen! dat hij steeds in de capaciteiten van de grote werker Jan Dekker had ee- had. rieDeW^lr "el,der s0r£>k namens de Helderse Bestuurdersbond. Gii hebt' zei spr., „ons het voorbeeld "ge geven tot navolging van het woord dat de ontvoogding van de arbeidersklas se de taak is voor die klasse zelf" De heer D. Dekker, broer van de overledene, dankte namens de familie de sprekers voor de woorden van waar dering en alle aanwezigen voor de be toonde belangstelling en voor de eer aan de overledene bewezen. Toen allen de dodenakker hadden dTpletar866"^81 Van bloemen de plek aan, waar wethouder Jan Dekker ter ruste was gelegd. POLITIENIEUWS Gevonden: 1 rode cei blauwe werkjas, 1 paar bl. kinderwm. Donderdagavond j.1. vergaderde de middenstandsvereniging in zaal Kui- per te Schagerbrug. De voorzitter, da heer Brugman, sprak in zijn openings- woord zijn spijt uit over de geringe opkomst. De notulen van de vorige vergadering, opgemaakt door de se cretaris, de heer P. Hoog, werden on- der dankzegging goedgekeurd. Verder werd nog een schrijven van de Kamer van Koophandel te Alk maar besproken. Hierin stond o.m., dat er een adviesbureau is opgericht.' De aangesloten leden kunnen dan gra. tis rechtskundig advies krijgen. Met algemene stemmen besloot men voor het lidmaatschap op te geven. Daarna bracht de penningmeester verslag uit. Er bleek een saldo van ƒ186.73 te zijn. De kascommissie, be staande uit de heren P. Ott en p, Waiboer, hadden de boeken van dé penningmeester gecontroleerd en alles in orde bevonden. Het volgende punt was de midden standskrant, die in de Zijpe wordt uit gegeven. Er waren nu veertien num mers verschenen en het tekort be droeg al ƒ338.—. Men zal trachten meer advertenties te plaatsen, dan kan het blad zichzelf wel bedruipen. Ook zal getracht worden de inhoud aan trekkelijker te maken, want op het redactionele gedeelte was nog al veel critiek. Ook de middenstandscursus, die hier na ter sprake kwam, was nu bepaald geen succes. Toch zal getracht wor den de cursus voor Schagerbrug te behouden, gezien het grote belang aan deze cursus verbonden. Tijdens de bestuursverkiezingen werden de heren Van der Baan en Haan met algemene stemmen herko zen. Hierna kwamen nog enige onder werpen aan de orde, zoals de recla me-actie en het credietstelsel. Het be stuur werd opgedragen de plannen ten aanzien van deze punten nader uit te werken. Voortaan zal men twee maal per jaar een ledenvergadering houden. Op 13 December ging Anna B. uit Zijpe met haar verloofde per vracht auto naar Schagen, om daar de avond op pretige wijze door te brengen. Op de terugweg besloot Anna het stuur van haar verloofde over te ne men. Dit ging goed, tot een controle rend ambtenaar hen beduidde te stop pen, daar een der koplampen niet brandde. De bestuurster minderde eerst vaart, doch reed op het laatste ogen blik vlug door, waarbij ook het lamp je dat het nummerbord verlichtte uit ging. Hiervoor moest A. B. zich giste ren verantwoorden voor de politie rechter in Alkmaar, mr. R. W. J. C. vd Wall Bake. Hoewel Anna alle schuld op zich nam, had de rechtbank de overtuiging dat de jongeman haar aanried door te rijden en dat hij het was, die het licht uitdeed. De officier, mr. J. C. V. Meischke, vond de overtreding zeer ernstig. De eis was hiermee in overeenstemming, f 60 subs. 30 dagen. Mr. vd Wall Bake vonniste conform. PLATTELANDSVROUWEN EN ZIEKENVERPLEGING Op de bijeenkomst van de platte landsvrouwen afd. Anna Paulowna vertelde Zr. Leegwater een en ander uit haar veeljarige practijk. Zo leerde men van Zr. Leegwater, dat langdurig aan het ziekbed gekluisterde patiënten het beste gelijkvloers kunnen worden verpleegd, waardoor de patiënt niet te veel aan de eenzaamheid is bloot gesteld en voorts een zorgvuldiger en regelmatiger verpleging beter in de hand wordt gewerkt. Speciaal werd door spreekster aandacht besteed aan de goede en juiste behandeling der zieke, de frisheid van de kamer, de aanwezigheid van bloemen, aan de wenselijkheid van bezoek en de ma nier waarop men een ongewenst te lang bezoek ten slotte door een kiese opmerking kan beëindigen. Voorts ad viseerde Zr. Leegwater de raad van de dokter steeds in alle stiptheid op te volgen. Nadat spreektser nog een kleine verhandeling had gehouden over enkele bijzondere ziekten besloot zt) haar geanimeerde lezing. Enige mededelingen betroffen nog het ontbreken van de toewijzing voor wol van de zijde van de wol-federatiei terwijl voorzitster verzocht céndidaten te willen stellen voor de door haar binnenkort te verlaten bestuursfunc tie. Tot besluit werden het Bondslied en het lied „Voor Nederland" gezon gen. PURMEREND, 25 Jan. Aangevoerd 330 runderen, waaronder 65 vette koei en, 6 stieren, 1 pink en 179 nuchtere kal /eren, 13 schapen en 5 vette varkens voor de levering. '7 melk- en kalf koeien 500—860, handel heel kalm; 169 gelde koeien 390 —600, goed; 18 pinken 280—350, matig! 12 graskalveren 160—220, matig; 115 schapen en lammeren 60105, 38—52, stug; 67 bokken en geiten 1580, stug, 398 biggen 40—70, kalm; 47 paarden 250—575, stug; 10 nuchtere kalveren, (fokkers) 38—85, goed. 1800 oude kip- Pen en hanen, rode witte en blauwe 2.503,00 per kg; 1400 jonge hanen, blauwe 2.50—2.60 per kg; 400 jonge hennen 4.50—6.50 per stuk; 500 eenden 2—3.50, 300 konijnen 2—8; 20 ganzen 6-*-9. het PROJECTIELEN OP HET STRAND Gedurende het weekeinde is aan IJmutdense strand een hoeveelheid m nltle aangespoeld waarbij een groot aan tal handgranaten naar het zeewater ster heeft Ingewerkt op dit materiaal, 's kans op explosie zeer groot

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2