Bevin verdedigt zijn Palestina-politiek I Veel uitvallers in de Ra'lye MonteCarlo Kravchenko is vermoeid Onrust op Java duurt voort Kort Bestek Een overweldigende strijdmacht: de beste bijdrage voor de vrede Donderdag 27 Jan. 1949 V^NIGOF NQ ORD-HOLLANDSE DAG P LA OFN 74e Jaargang No. 10492 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Conservatieven zullen tegenstemmen ChurchillIsraël is geen Indonesië Acheson over Noord- Atlantisch Pact De moordaanslag te Amsterdam Slachtoffer buiten gevaar ..Fanny" had de wind tegen Weerbericht Registratie arbeidskrachten Team-Blansjaar bi] Ede verongelukt Dagelijks overvallen en aanslagen Duitsers of Nederlanders Sjahrir niet naar Lake Success Driemaal doodstraf geëist tegen jonge Amsterdammer Roofoverval op alleen wonende vrouw BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties Jut tentjes"1 tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft gistermid dag in het Lagerhuis het debat over Palestina en het Midden-Oosten geopend. Engeland had, zo zeide hfl, belangen, verplichtingen en verantwoordelijkheid in het handhaven van de veiligheid mi stabiliteit in het Midden-Oosten. „Het is het weloverwogen doel van onze politiek om trouw te zijn aan die ver plichtingen en aan dat doel", aldus Bevin. „Wij hebben steeds alle resoluties van d« Veiligheidsraad gesteund t.a.v. belde partijen in het Palestijnse geschil. De Britse regering is niet van plan zich van die politiek ook maar in het minst ie laten afhouden. Ik ben er zeker van, dat wij de steun zullen hebben van al degenen met werkelijke ervaring van deze problemen en met kennis van wat er in het Midden-Oosten op het spel staat, bij de verwezenlijking van dit doel." Bevin zeide dat hij een erkenning de facto van Israël niet zou aankondigen, voordat hij antwoord had van de landen van het Britse gemenebest en de onder tekenaars van het verdrag van Brussel. Bevin voegde hieraan toe, dat hij aannam, dat deze antwoorden gedurende de volgende dagen, wanneer een defi nitieve beslissing kon worden genomen, binnen zouden komen. 1 over Palestina tegen de regering zou stemmen. Churchill, die na Bevin sprak, zeide, dat de oppositie Bevin had gesteund in de algemene politiek, die hij had gevoerd eri dat zij die steun op het ogenblik nog niet introk. „Op deze grondslag en met deze ach tergrond zijn wij gedwongen zijn ver bazingwekkend verkeerde behandeling van het Palestijnse probleem te be schouwen. Wij zijn van mening, dat deze zo grof en schandelijk is geweest, dat wij in onze plicht tekort zouden schieten, indien wij het niet in de duidelijkste termen uiteen zouden zet ten. Niemand heeft ooit uitgebreider uiting gegeven aan zijn vertrouwen in zichzelf op dit punt dan Bevin en nooit heeft iemand consequenter ongelijk ge had bij ieder keerpunt en op ieder ogenblik dan hij. Iedere kans om een bevredigende regeling te verkrijgen werden na de Bevin verklaarde tijdens zijn rede, dat, indien de strijd opnieuw in Pales tina zou uitbreken, het voor Engeland zeer moeilijk zou zijn „onverschillig en werkeloos toe te zien". Het Palestijnse gebied, zo zei hij, „is van geweldig belang, niet alleen voor de veiligheid van het gebied ten oosten en ten westen er van, maar ook voor de veiligheid en de verdediging van West-Europa zelf." Samenwerking met Amerika. Het gevaar bestond, dat het midden oosten een tweede Balkan zou kunnen worden, verscheurd door tweedracht en het toneel van internationale riva liteit. Wat ons aangaat, wij zijn beslo ten alles in ons vermogen te doen om dit te voorkomen en in dit streven wer ken wij nauw met de V. S. samen." Bevin herinnerde aan de hulp, die Engeland in de laatste oorlog van de Arabieren had gekregen. De Arabieren waren er even heilig als de Joden van overtuigd, dat in het probleem Pales tina het recht aan hun zijde was. „Er is zoveel propaganda aan de andere kant", aldus Bevin, „dat ik soms denk, dat men vergeten is, dat de Arabieren nog bestaan." Sprekende over de jong ste gebeurtenissen in Palestina bracht Bevin naar voren, dat reeds 11 dagen na de benoeming van de verzoenings commissie de Joden een nieuwe aan val deden in de Negeb. „Indien de or ganisatie der V. N. ooit wil slagen, moet naar mijn mening een weg gevonden worden, dat de besluiten van de Vei ligheidsraad geëerbiedigd worden", al dus Bevin. „Deze regering heeft het Palestijnse probleem niet geschapen". Volgens Bevin beloofde de verklaring van Balfour hetzelfde aan twee vol ken. „Indien de taak thans zwaar is, komt dat omdat de staatslieden van die dagen het probleem niet onbevreesd en resoluut aanpakten". Bevin vroeg of Churchill, die in 1922 minister van Koloniën was, kon ontkennen, dat ook hij zich voor een probleem geplaatst zag, waarvoor geen werkelijke oplos sing was. Winston Churchill!! De leider der Britse conservatieven, Winston Churchill, verklaarde, dat de oppositie aan het eind van het debat oorlog onmiddellijk weggegooid, De regering is altijd één of twee en soms drie stappen ten achter gebleven bij de loop der gebeurtenissen in deze aangelegenheid." Geen Indonesië. „Ik ben er heel zeker van, dat Be vin Israël zal moeten erkennen", zo vervolgde Churchill. „En dat dit niet lang kan worden uitgesteld.Ik betreur het, dat hij er niet voor uitgekomen is en dit niet openlijk heeft erkend, doch er de voorkeur aan heeft gegeven zich als een inktvis achter een fontein van vuil water en damp in een verscholen hoek terug te trekken. Erkenning van de facto heeft nooit afgehangen van het vaststellen van landsgrenzen". Churchill aohtte het „dwaas" de kwestie van de erkenning van Indo nesië te vergelijken met die van Israël, „dat over een doelmatige organisatie en een overwinnend leger beschikt". „Erkenning van Israël moet niet ver geleken worden met erkenning van landen met communistische benden, zoals wij die in Malakka bestrijden, of die Nederland in Indonesië tracht te weerstaan", aldus Churchill. Onder toejuichingen van de opposi tie nam Churchill zijn plaats weer in. Regeringspolitiek inzake Pa lestina kreeg de meerderheid Het Engelse Lagerhuis heeft met 283 stemmen tegen 193 stemmen zijn steun ve- jend aan de regeringspolitiek in zake Palestina. Men gelooft, dat onge veer 60 Labourleden van het parlement zich van stemming hebben onthouden. De conservatieven en enkele liberalen stemden tegen. IEEFHEM WEER EEN KANS De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft verklaard, dat „het hoofdoel van het voorgestelde Noord-Atlantische ver- De 63-jarige mevrouw B., die, zoals wij in ons vorig nummer meldden, het slachtoffer is geworden van een moord aanslag in een woning aan de Grote Witteburgerstraat te Amsterdam, is gisteren door de politie verhoord. Voor haar leven bestaat geen gevaar, hoewel zij zwaar gewond werd. De dader, de 16-jarige jongen J. P., lokte haar onder een voorwendsel naar binnen en begon haar toen op hoofd en schouders te slaan met alle voor werpen, die hij maar in handen kon krijgen, een stoel, een hamer enz. Me vrouw B. vertelde dat zij de indruk kreeg met een volslagen krankzinnige te doen te hebben. Omtrent de motie ven kon zij niets zeggen. De 16-jarige boekbinder, Johannes Paulides uit de Grote Wittenburger- straat te Amsterdam, die verdacht wordt van een poging tot doodslag op de 63-jarige vrouw, is gistermiddag te Rotterdam gearresteerd. Met een sterke wind tegen en op een ongelijke baan heeft Fanny Blan- kers Koen gistermiddag in het ten toonstellingspark van Wayville de 100 yards gelopen in 11.4 sec. Hier mee was het record van Zuid-Australie verbeterd, maar de tijd bleef 0.4 sec. koven het nationale Australische record. In een demonstratie op de 80 meter "orden noteerde Fanny een tijd van 12 seconden. Verwachting, geldig tot heden avond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuid. In de vroege ochtend lichte vorst met plaat selijk nevel of mist. Overdag temperatuur boven het vriespunt. DEAN MfHESON ....veremfët U drag hetzelfde is als dat van de te Rio de Janeiro gesloten overeenkomst, na melijk het verschaffen van een on- v. ederlegbaar bewijs van de vastbeslo tenheid der deelnemende landen, om gezamenlijk het hoofd te bieden aan een gewapenderhand uitgevoerde aan val op e e n der staten". Hij vrvolgde: „Wij zijn ervan over tuigd, dat de beste bijdrage, welke wij kunnen leveren om de vrede te hand haven, is, ons met andere landen te verenigen en het tevoren volkomen duidelijk maken, dat elke gewapender hand uitgevoerde aanval, waardoor onze nationale veiligheid in he; ge ding zou komen, zou stuiten op een overweldigende strijdmacht". Minister Acheson verklaarde verder, dat het voorgestelde Noord-Atlantisch verdrag een collectieve defensie-over eenkomst zou zijn, gesloten oinnen het kader van het handvest der Ver. Na ties en dat het ten doel had de organi satie der Ver. Naties te versterken, door te voorzien in een „ordelijke en gecoördineerde vervulling van de ver plichtingen, welke de leden der Ver. Naties, volgens het handvest hebben" Hij voegde hieraan toe: „Onze natio nale veiligheid is op vitale wijze be trokken bij de veiligheid van het Noord-Atlantische gebied. De volke ren, die in dit gebied woonachtig zijn, hebben een gemeenschappelijke erfe nis en beschaving". Aan de loonbelastingkaarten 1948 en 1949, welke de werkgevers van de belasting-administratie hebben ont vangen, is een strook bevestigd ten dienste van een registratie van ar beidskrachten door het arbeidsbu reau. De minister van sociale zaken heeft echter in overleg met zjjn ambt genoot van financiën besloten af te zien van deze registratie, zodat de werkgevers deze strook niet behoe ven in te vullen. PP»! - - - NATIONALE BECLAWE&INCJDAC i,' 'is COUECTE fSJJJNI Da Vereniging van Reclasserings- instellingen „Nationale Reclasse- ringsdag" heeft een open prijs vraag uitgeschreven voor een affiche ten behoeve van de reclas- seringscollecte, welke op IS Juni zal worden gehouden. De kunst schilder Henk Meijer uit Wasse naar won met zijn inzending uit 117 inzendingen de lste prijs. Onder grote publieke belangstelling is gisteren de derde zitting begonnen van het proces Kravchenko. Ook nu had de politie uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen. De rechtszaal was zwaar bewaakt. Als eerste getui ge werd gehoord Jean Bruller, beter bekend onder zijn pseudoniem Ver. cors, een vooraanstaande schrijver uit de Franse verzetsbeweging. Hij is de vijfde op de lijst van 90 getuigen. Bruller verklaarde, dat „geen Franse uitgever in de tijd' onmiddellijk na de bevrijding het gewaagd zou hebben een boek als „Ik verkoos de vrijheid" uit te geven. De professor in de geschiedenis Jean Baby aan het instituut te Parijs voor politieke wetenschappen, die voor de verdediging sprak, gaf een historisch en litteraire beschouwing over „Ik verkoos de vrijheid", waarmede het grootste deel van het eerste deel der '•.lïüng gemoeid was. De zon scheen stralepd in de kleine dicht bezette zaal, waar de atmosfeer benauwd werd. Kravchenko zag er vermoeid uit en beantwoordde de hem gestelde vragen met minder vuur dan gisteren. Een spier van zijn rechter-kaak was voort durend in beweging. Op bevel van het Hof werden de jalouzieën van de grote ramen, die uitzien op de Seine, neer gelaten. De R&llyerjjders Blansjaar, Marmel- stein en Van den Boogaard zijn Woens dagmorgen bij de Klomp (gemeente Ede) met hun wagen, een Minor, te gen een met stenen geladen vracht auto gereden. Het ongeval gebeurde op de Rijks weg EdeUtrecht en werd veroor zaakt doordat een vrachtauto, welke defect was geraakt en door een an dere wagen werd getrokken, de motor weer op gang poogde te krijgen, waar bij uit de uitlaat grote rookwolken gestoten werden, die het zicht belem merden. De beide Rallyerijders, die wilden passeren (zij waren op weg van Venlo naar Amsterdam) meen den op het laatste moment een te genligger te bespeuren. Zij gingen weer naar het rechter weggedeelte en kwamen daarbij met hun wagen on der de laadbak van de vrachtauto. De Minor kreeg ernstige schade. De heer Marmelstein kreeg een lich te hersenschudding en een hoofdwon de, de heer Van den Boogaard heeft een gebroken rechter knieschijf en een lichte hersenschudding. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag overgebracht. De heer Blansjaar kwam er goed af. De Amsterdamse verkeerspolitie heeft gisteren handen vol werk gehad om órde te scheppen in de stroom van Rallye-rijders, die onze hoofdstad pas seerden op weg naar Monte Carlo. Niet alleen de deelnemers van Stock holm en Oslo, maar ook degenen, die in Florence, Praag, Monte Carlo en Glasgow waren gestart, moesten hun route over Amsterdam nemen. Reeds om half zes 's morgens kwam de En gelsman Allison met zijn Lancia aan de Apollohal. Als eersten kwamen de Glasgow-rijders, gevolgd door de cou reurs van Stockholm en Oslo en daarna de automobilisten uit het zui den. Bij de controle bleek, dat het aantal uitvallers in deze sterrit, tegen de verwachting in, vrij groot was en nog aanzienlijker was het getal der genen, die te laat binnen kwamen en dus strafpunten opliepen. De equipe Verkammanv. Keulen, die tot Venlo strafpuntloos was ge weest, kreeg in de omgeving Arnhem pech. Dit vorderde zoveel tijd, dat de verdere reis naar Amsterdam een rit tegen de secondenwijzer werd. Enkele seconden voor het vastgestelde tijdstip negen uur holden de Rallye rijders hijgend naar de tafel om hun boekje te laten afstempelen. De speciale aandacht van de hoofd stedelingen ging natuurlijk uit naar De onrust op Java en elders in In donesië duurt voort. Herhaaldelijk worden overvallen en aanslagen ge meld. Brandstichtingen, poging tot moord en vechtpartijen zijn aan de orde van de dag. Zo werd de onderneming Gentah bij Salatiga aangevallen door een bende, die eerst de administrateurswoning beschoot en vervolgens de fabriek in brand stak. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Eveneens in de buurt van Salatiga is de lurah van van Sumowaga door een bende aange vallen. Nadat vier schoten op hem UEN BELG, die in Amsterdam zijn zwarte guldens kwam besteden, kocht een fraai costuum en liet dat in een grote doos aan zijn hotel bezorgen. In de trein naar huis trok hij zich met de doos van het mode-magazijn in het toilet terug. Hij trok z'n ouwe pakkie uit, wierp jas, vest en broek door het raampje naar buiten en peuterde toen, in hemd en onderbroek staande, het touw van de doos. En daar lag een knalrode avondjapon met blote schou ders en.'n lief sleepje. Het heeft véél zielskracht gekost, maar de Belg heeft zich in bittere radeloosheid met het rode geval omgord. Hij kon toch moei lijk in zijn hemd voor de douane ver schijnen? Roosendaal heeft zich blaren op het hoofd gelachen toen de stakker in zijn soepjurk op het perron ver scheen. V/TEER GELUK heeft de sultan van Koweit (Arabie). Hij heeft van een Amerikaanse oliemaatschappij een jacht cadeau gekregen, dat een millioen dollar kost. De deurknoppen zijn met goud overtrokken. Omdat de Yankees zijn ogen zo mooi vinden. Philantropische peterolieboeren! In Los Angeles heeft een rechter een on gewoon vonnis geveld. Hij heeft be volen, dat een 21-jarige „moeder" die er van beschuldigd werd haar kindje 7 maanden te hebben geslagen tot het dood was, steriel gemaakt zal worden. Haar twee andere kinderen worden haar ontnomen en zelf gaat ze de ge vangenis in. De politie te Frankfort heeft een speciale „zakkenrollersbri gade" gevormd tegen internationale benden die zijn opgeleid op scholen i1llllllllllllIllIll!llilllIllllllllllllllllilil:ilLfUlilllll!IIIIIIIIIIIIIli[IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIWIUIUIIUIIIIl> te Boekarest en Warschau. De Austra liërs hebben Fanny BlankersKoen een kangeroe cadeau gedaan. Leuk voor de kinderen! De Olympische wor stelkampioen Bilge (Turkije), die tot voor kort perfect gezond was, is plot seling met tuberculose in een zieken huis opgenomen; de dokters staan voor een raadsel. J^ORA GREGOR, voormalig echtge note van prins Starhemberg, eer tijds een gevierde Weense toneelspeel ster en filmster en één van de mooiste vrouwen van Europa, is op 49-jarige leeftijd in Chili in armoe overleden. Roem is minder dan lucht. De Ameri kaanse autoriteiten in Duitsland heb ben de regering van Hessen er van be schuldigd, dat zij de zorg voor verplaat- Als mijn wagen in orde was geweest had ik da Rally e niet willen milten. ste personen, het herstel van door de nazi's geplunderde eigendommen en extra maaltijden op scholen ten laste brengt van „bezettingskosten". Hebben ze natuurlijk in Nederland geleerd! Duitse radio-amateurs zullen spoedig weer in de aether verschijnen; de be zettingsautoriteiten hebben de poste rijen gemachtigd aan hen weer ver gunningen te verstrekken. QP MALAKKA hebben 50 opstande lingen een trein met hout aange houden; zij braken een deel van de rails op en lieten de trein van een steile dijk kantelen. Het personeel van de trein werd de jungle in gevoerd en wordt nog vermist. In Parijs zijn twee Fransen, w.o. een priester, door een vuurpeloton terecht gesteld; zij hadden ondergrondse wer kers verraden aan de Gestapo. In het dorpje Voerendaal (L.) treft men voor bereidingen voor de viering van het feit, dat het op 10 Augustus negenhon derd jaar geleden zal zijn, dat de pa rochiekerk werd ingezegend door Paus Leo IX. Deze kerk is de enige in Nederland, welke door een paus is ge consacreerd. De totale personeelsbezetting in de Nederlandse Philipsbedrijven bestaat thans uit 34.700 personen, waarvan er 23.400 te Eindhoven werkzaam zijn. Het personeel buiten Eindhoven telt 11.300 leden. Het totaal over de gehele wereld loopt naar de 80.000. De filosoof uit Tuitjehorn laat weten: Nopens het proces-Kravchenko dient te worden op gemerkt dat een maagzweer gezonder ia dan aan nekschot. waren afgevuurd, waarvan twee kets ten en twee misten, koos de bende het hazenpad. Voorts is in de buurt een bende slaags geraakt met de politie en heeft daarbij dertien man verloren. Een hoeveelheid patronen, handgrana ten en een mortier werd achtergelaten. In een vuurgevecht met een bende rampokkers van dertig man in het Pekalonganse heeft een mobiele groep van de politie zeven bendeleden neer gelegd en twee gevangenen gemaakt. Onder Cheribon is een Ambonese veld- snijder door een bende vermoord. Óp de lijn Cheribon-Batavia is een spoorwegstation door kwaadwillige elementen in brand gestoken. Het ge bouw brandde geheel af. Een merk waardig geval deed zich voor te Ma- kassar op Celebes, waar de politie schoot op een dolle hond. Een berucht collaborateur, die zich twee jaar lang tussen een stapel vaten had verborgen gehouden en slechts des nachts te voorschijn kwam, was van mening, dat men het op hem gemunt had en kroop uit zijn schuilplaats. De man werd in gerekend. In Djokjakarta werd de bestuurs ambtenaar Salumum in zijn huis door een bende vermoord. Hetzelfde lot on derging de lurah van de dessa Kema- ron. Bij de bureaux van de bestuursraad voor Bizonia te Frankfort meldden zich dezer dagen vier bewoners van het graafschap Bentheim, die zeiden door hun dorpen te zijn afgevaardigd om te onderzoeken wat er zou gebeu ren na uitvoering van de grenscorrec ties. Zij verklaarden, dat het enige waarover zij zich bezorgd maakten de vraag was of zij hun dorpen en hun bezit zouden moeten verlaten wanneer de correcties zouden doorgaan. Vol gens de zegsman van de bestuursraad voegden zij er met nadruk aan toe, dat het hun onverschillig was. of zij Duit ser of Nederlander moesten zijn, mits zij maar op hun geboortegrond konden blijven wonen. PRINS BERNHARD OP SCHIPHOL. Z. K. H. prins Bernhard heeft gis teren een bezoek gebracht aan Schip hol,1 waar hij zich heeft onderhouden met de heer Plesman over het bedrijf van de K. L. M. Zoals bekend is Prins Bernhard dezer dagen benoemd tot commissaris van de K. L. M. De Prins heeft de lunch gebruikt met de heer Fleaman. het Amsterdamse taxi-team. De blok- band werd met een hoeratje ontvan gen en was spoedig omringd door een grote schare belangstellenden. Tussen de vele aanmoedigingen van het pu bliek door, stak plotseling een Jorda- ner zijn hoofd door het portierraam en riep de taxichauffeur toe: „En? Hoe staat de meter?" Van Amsterdam ging de reis naar Den Haag en vandaar naar Brussel, alwaar om kwart voor elf de Engels man Couper met Bentley als eerste binnen kwam. Precies een kwartier later arriveerde de eerste Nederlander Gerlach (Riley), die in Glasgow ge start was. Uit Luxemburg wordt ge meld, dat alle rijders, in Glasgow ge start, aan de Luxemburgse contröle te laat aankwamen en strafpunten kregen. Van de 76 deelnemers, die in Monte Carlo waren gestart, waren er bij aan komst te Luxemburg reeds 11 uitge vallen. Na de sluiting van de contróle te Brussel bleek, bij raadpleging van de diverse gegevens, dat ongeveer veer tig deelnemers uit de verschillende startplaatsen waren geëlimineerd. De eerste deelnemers die Parijs be reikten waren de Fransen Saelens en Mauduit (Citroen) Zij waren in Lissa bon gestart en lieten hun papieren gisteravond om 5 uur 41 in de Seine- stad afstempelen. Sutan Sjahrir, die Dinsdag op Bang- ka een bezoek heeft gebracht aan Moh Hatta, heeft aan een vertegenwoordi ger van Aneta verklaard, dat zijit be zoek voornamelijk verband hield met het verzoek van Hatta aan hem en aan Dr. Leimena, om zich naar Lake Suc cess te begeven. „Aangezien het de bedoeling van Hatta was, dat wij daar nog zouden zijn bij de huidige aflopende besprekingen, is deze reis naar Lake Success thans niet zo urgent", aldus Sjahrir, die be vestigde, dat het verzoek tot het zen den van een afvaardiging naar Lake Success in eerste instantie door de heer Palar is gedaan. Sjahrir zeide nog, dat hij het niet nodig had geoordeeld, het telegram van ir. Sukarno over de reis naar Lake Success, dat door dr. Koets te zijnen huize was afgegeven, door te zenden aan Moh. Hatta, aange zien de heren Darmasetia c.s. dezelfde dag naar Bangka waren vertrokken. De 28-jarige Amsterdammer Jan van der Vorst, hoorde voor de derde maal in zijn jonge leven de doodstraf tegen zich eisen. De eerste maal vorderde de Duitse officier van justitie de dood straf tegen hem wegens desertie uit de Waffen S. S. Op 13 October 1948 eiste de advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. F. P. Th: Rohling, de zwaarste straf tegen van der V. en nadat het Hof in plaats van een uitspraak te doen had be paald, dat nog enige getuigen gehoord moesten worden, eiste mr. Rohling gisteren weer de doodstraf tegen deze verdachte. Behalve dienstneming bij de Waffen S. S. was van der V. ten laste gelegd, dat hij in Den Haag en Aalsmeer, na dat enige illegale werkers hem uit de gevangenis te Scheveningen hadden bevrijd, deze illegale werkers aan de S. D. heeft verraden, waardoor een van hem de dood heeft gevonden. Dinsdagavond is een roofoverval ge pleegd op de alleenwonende mej. G. Koes, wonende aan de weg van Den Ham naar Vroomshoop nabij Ommen. Mej. Koes werd bedreigd door een onbekende man, die haar geld wilde hebben. De alleenwonende vrouw zei aanvankelijk geen geld in huis te heb ben, maar toen de onverlaat haar op nieuw bedreigde, haalde zij haar por- temonnaie te voorschijn. De overvaller greep deze en ging er met ongeveer 120 guldenvandoor. De man schijnt reeds in de vooravond door een stal raampje naai* binnen geklommen te zijn en zich daarna op de zolder te hebben schuilgehouden. Dinsdagmorgen was er al een onbe kende man qp de boerderij van mej. Kroes geweest, zogenaamd om geiten te kopen. Vermoed wordt, dat deze vreemdeling de dader is van de over val. F 20.000 VERDUISTERD In ruim een jaar tijd heeft de 42- jarige boekhouder M. J. van B„ die bij de firma A. v. d. V. in Kralingseveer werkzaam was, kans gezien door ge knoei in de boeken f 20.000 in eigen zak te laten verdwijnen. Vrijdagavond j.1. is hij gearresteerd. LEVENSLANG VOOR DUITS STUDENT Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde gistermorgen de 26-jarige Duitse student Rolf Bel uit Dussldorp tot levenslange gevange nisstraf. Veertien dagen geleden eiste de ad vocaat-fiscaal, mr. F. P. Th. Rohling, tegen deze B. de doodstraf.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1