Kan Den Helder zelf voor water zorgen? Vergoedingsregeling voor vrijwillig beschikbaar stellen van woongelegenheid Een belangrijke Kamerzitting Eén milliard liter per jaar Uitbreiding winningsgebied in studie Verbete ringen aan het pompstation Watermeters moeten periodiek geijkt worden Gashouders hebben een goede beurt nodig Onbillijkheid uit de weg geruimd Helders Mannenkoor hield contactavond •Uitreiking van diploma's Voor het Rode Kruis Schagen 2-Petten 1 Twee nieuwe tennisbanen Cravelbanen met kleed lokalen Nfeuwe avonturen van PimPam en Pom Hetdebat over vlootbasis en marine Op 16 September 1947 stelde de ge meenteraad een crediet van 1000 be schikbaar voor het doen instellen van «-en onderzoek naar de toestand van het eigen waterwinningsgebied der gemeente Den Helder. Dit onderzoek zon omvatten d prise d'ean en voorts <le installaties, de filters en de ont|jze- ringsinrichting van het pompstation. Tevens zou ie mogelijkheid tot uitbrei ding van het bestaande waterwinnlngs- gebled onder het oog dienen te worden gezien. Het onderzoek zou worden opgedra gen aan het Ingenieursbureau Eksteen te Bilthoven. Bij brief van 22 October 1047 berichtten Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, dat zij tegen het raadsbesluit geen bezwaar hadden, doch dat het hun in het algemeen on gewenst voorkwam om dergelijke on derzoekingen aan een particulier in genieursbureau op te dragen, dat te vens uit het onderzoek voortvloeiende leveranties kan doen; naar hun me-, ning Verdiende het aanbeveling de opdracht aan een niet belanghebbend lichaam te verstrekken, b.v. het Rijks instituut voor Drinkwatervoorziening. In overeenstemming met dege wenk werd laatstgenoemd instituut met het onderzoek belast. Dit onderzoek heeft inmiddels plaats gehad. Uit het ingediende rapport blijkt de Directeur van het Rijksinsti tuut van oordeel te zijn, dat uitbrei ding van de capaciteit van de water- winplaats niet wel mogelijk moet wor den geacht. Deze aangelegenheid is voor onze gemeente evenwel 'an groot belang. Op grond van statisti sche gegevens en het ie verwachten bevolkingsaccres moet n.L voor de naaste toekomst kunnen worden ge rekend op een hoeveelheid water per jaar van 1.204.500 M3; uit het bestaan de waterwinningsgebied wordt verkre gen 432.000 M3; zodat op andere wijze moet worden verkregen 772.500 M3. Ingevolge de bepalingen van de overeenkomst, welke de gemeente ter zake van de aanvullende waterleve ring in 1922 heeft aangedaan, kan ge rekend worden op maximaal 305.000 M3 water per jaar van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf. De besjaande trans portleiding van Bergen naar Den Hel der is niet berekend op een aanvullen de levering van rond 770.000 M3., doch daarvoor kan een nieuwe leiding wor den gelegd. De kosten daarvan zouden1 volgens voorlroige raming rond 2.000.000 bf 'ragen. Daar B. en W. het niet verantwoord achten een dermate hoog bedrag uit te geven, alvorens alle mogelijkheden zijn onderzocht om tot een voor de .ameente goedkopere op- lossing te komen, en de directeur der Water- en Lichtbedrijven (ondanks de uitslag van het onderzoek door het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning') niet de overtuiging heeft, dat niet méér water aan de duinen kan worden onttrokken dan thans geschiedt, zet hij he+ onderzoek in die richting t1- ns zelf voort. DaaronV~°nt worden door hem opnieuw besprekingen gevo-vd met het Rijksinstituut voor Drinkwa tervoorziening en de directie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord- Holland. HET POMPSTATION Geheel onafhankelijk van de beant woording van de vraag, op welke wijze de vorenbedoelde aangelegenheid zal moetim worden opgelost, is het nood zakelijk, dat tot verbetering van de sterk verouderde installaties van bet pompstation wordt overgegaan. Het drinkwater, dat uit eigen water winning wordt verkregen, bevat een veel te hoog gehalte aan ijzer. Dit is weliswaar volkomen onschadelijk voor ae consumptie, doch op de duur fataal voor het buizennet, doordat zich in het water ijzerbacteriën vormen, welke zich als ijzerdorens in de buizen afzet ten. Bovendien levert bet hoge ijzer gehalte moeilijkheden op bij vele teeh - Op de begroting van kapitaalsin komsten en uitgaven van de Gasfa briek, dienst 1948, werd voor herstel van een der gashouders geraamd een bedrag van 85.000. Dit bedrag werd bestemd voor het doen herstellen en butimeren van de 5000 m3-gashouder. Het herstellen werd opgedragen aan de N.Y. Pletterij v.h. L. L Enthoven en Cie. te Delft voor de som van pl.m. 55.000, verhoogd met de kosten van uitvoering van die werkzaamheden, v/elke in regie moeten worden ver richt. In totaal zullen de kosten onge veer 63.000 bedragen. Het bitumeren van de gashouder werd aangenomen door de fa. J. L. H. Smits en Co. te Amsterdam .voor de som van 9.875. Het is noodzakelijk, dat ook de 8000 m3-gashouder wordt hersteld en daarna van een roest-werende laag wordt voorzien. De kosten hiervan worden in totaal geraamd op rond 77.000. Ter voorkoming van storingen in de gaslevering is het gewenst deze werkzaamheden in het voorjaar en de zomer uit te voeren. Ook uit econo misch oogpunt wil men de herstelwer ken aan de 8000 m3-gashouder doen aansluiten aan de thans in uitvoering zijnde werkzaamheden. (WJj tekenen hierbij aan, dat deze verbeteringen moeten worden aange bracht, afgezien van de vraag of de gasvoorziening in de toekomst al dan niet centraal zal worden geregeld. Voor de distributie van het gas zal wen het niet zonder gashouders kun nen stellen.) nische toepassingen van drinkwater. Het hoge ijzergehalte wijst er op, dat de zuivering «van het ruwe water in de ontijzeringsinrichting en de filters on voldoende verloopt Van een inciden tele verbetering van bepaalde onder delen van de zuiveringsinrichtingen kan geen heil worden verwacht. Als enige mogelijkheid blijft over het ontwerpen van plannen voor een geheel nieuwe zuiveringsinstallatie. Gedacht is aan de bouw van een overdekte snelfilter- installatie. Met het verrichten van on derzoekingen en proefnemingen in die richting zal een bedrag van 2800 zijn gemoeid. Een tweede voorgenomen verbete ring is een ingrijpende wijziging van de krachtinstallatie van het pompsta tion. Thans wordt de drijfkracht gele verd door gasmotoren. Deze installatie is gemaakt in een tijd, toen nog ge heel andere eisen dan tegenwoordig werden gesteld en het bedrijf nog uit sluitend op het eigen waterwinnings gebied was aangewezen. Door het toe passen van allerlei noodmaatregelen is met de bestaande installatie weliswaar voortgewerkt, doch deze werkwijze is uiteraard verre van economisch tn veel te kostbaar. Ten einde tot een meer verantwoor de werkwijze te komen, is thans een ontwerp vervaardigd voor een geheel electrisch gedreven en automatisch werkende inrichting met behoud van de gasmotoren als reserve-energiebron. De benodigde electrische energie kan rechtstreeks van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf worden betrokken. De exploitatiekosten zullen bij aanwending van electrische drijfkracht lager ziin dan bij handhaving van de bestaande toestand. Daarnevens biedt de toepas sing van electriciteit als drijfkracht technische voordelen. De kosten der beoogde voorzienin gen worden geraamd op 88.000. Hier bij komen nog de kosten van de voor de wijziging van de installatie uit te voeren verbouwingswerken aan. het pompstation welke zijn begroot op on geveer 6.000. In totaal zal derhalve een bédrag van 94.000 nodig zijn. ONT" "KOUWBARE WATER METERS. Uit de overxichtacüfers van het Wa terleidingbedryf blijkt, dat het water- verlies nog betrekkelijk hoog ls. Met grote xekei '- 'd kan worden gezegd, dat dit verlies een gevolg ls van de mis wijzing der in omloop zijnde water meters. Door het periodiek ijken van de in gebruik zijnde watermeters door- toe passing van een z.g. uitwisselingssy steem kan aan dit euvel paal en perk worden gesteld. Voor de toepassing van dit systeem het evenwel noodzakelijk over 1000 watermeters extra te kunnen beschikken. Het waterleidingbedrijf beschikt nog over 1000 oude watermeters, welke on bruikbaar zijn, daar bepaalde onder delen zijn versleten. Overigens verke ren deze meters nog In goede staat Het is niet mogelijk de benodigde onder delen van de fabrikant van dfe'meters te betrekken. De meest economische oplossing zal kunnen worden verkregen door de me ters in eigen beheer te herstellen. Daarvoor heeft men echter nodig een fraisebank - een draaibank met- toe behoren. De ':osten hiervan bedragen onderscheidenlijk 7000 en 7500. Op deze wijze zal het bedrijf de beschik king kunnen verkrijgen over 1000 bruikbare jvatermeters. Bovendien zul len de genoemde hulpmiddelen in ae toekomst voor andere doeleinden kun nen worden gebruikt. In aanmerking genomen, dat de kos ten van aanschaffingvan 1000 nieuwe watermeters ongeveer 40.000 bedra gen, achten B. en W. het aankopen van de hulpmiddelen ten volle verant woord. In de raadsvergadering van morgen avond zullen, de in het voorgaande ge releveerde voorstellen worden be sproken. In geval van .woonruimtevordering kunnen krachtens de Woonruimtewet 1947 vergoedingen worden toegekend aan belanghebbenden, die aan de vordering hebben voldaan. tl Vit overweging dat de bevordering van een doelmatige verdeling van de woongelegenheid oVer de bevolking wordt geremd door het ontbreken van een regeling, krachtens welke ook bij het vrijwillig ter beschikking stellen van woongelegenheid in de kosten wordt bijgedragen, hebben de Ministers van Binnenlandse Zaken, van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Financiën by beschikking van 31 December'1948 ter zake een regeling vastgesteld. oplossing in een bepaald geval te be reiken". Voorts werd erop gewezen, dat redelijkerwijs in dit geval van overheidswege een vergoeding in de kosten wordt verleend. De thans ge troffen regeling komt ten dele hieraan tegemoet. Het is uiteraard bezwaarlijk -thans reeds te zeggen, welke bedragen 'voor de uitvoering vereist zullen zijn. Op de begroting voor het jaar 1949 kunnen de benodigde bedragen worden geraamd. Voorshands achten B. en W. een be drag van 5000. waarvan dan 75 pet. ten laste van het Rijk zal komen, vol doende. Voor genoemd bedrag wordt, in afwachting van de nadere regeling bij de gemeentebegroting, een crediet gevraagd. Volgens deze regeling wordt uit 's Rijks kas aan de gemeenten een te gemoetkoming verleend in de kosten welke door haar zijn vergoed: a. aan degene, die met het oogmerk aan meer gezinnen dan waarvo.or 't on roerend goed zich in de oorspronke lijke toestand leende, woongelegenheid te verschaffen, voorzieningen aan dit goed laat uitvoeren zonder hiermede gebaat te zijn; b. aan diegene, die, door mede te wer ken, dat meer woongelegenheid ter be schikking komt, bij hem in gebruik zijnde woonruimte vrijmaakt en dien tengevolge kosten moet maken voor verhuizing. De tegemoetkoming van rijkswege bedraagt 75 pet. van de door de ge meente werkelijk betaalde vergoeding, met dien verstande dat zij ten hoogste kan bedragen: 1. voor voorzieningen, hiervoor onder a. bedoeld, een bedrag van 300 per perceel (de betrokkene kan derhalve maximaal 400 ontvangen); 2. voor verhuizingen een bedrag ge lijk aan 50 pet. (voor betrokkene der halve 66 2/3) van de huurwaarde der ontruimde woning (woninggedeelte) vastgesteld overeenkomstig de wet op de Personele Belasting 1896. De regeling is slechts van toepassing op de kosten, welke door belangheb bende na 31 December 1948 zijn ge maakt. In hun brief van 27 November 1948 betreffende toepassing van de Woon ruimtewet 1947, gericht aan de minister van Binnenlandse Zaken, schreven B. en W. van Den Helder onder meer: „Thans wordt nog zo weinig moge lijk gevorderd om aansprakelijkheid van de Overheid, uit de vorderingen voortvloeiende, z<?veel mogelijk te be perken, enerzijds en anderzijds menen wij dat vordering een uiterste op lossing moet blijven. Een onbillijkheid ontstaat nu doordat kosten van op slag, enz., door de Overheid worden vergoed indien vordering plaats vindt en niet als door betrokkenen, zonder daf tot vordering wordt overgegaan, medewerking wordt verleend om een door het gemeentebestuur verlangde Leden en donateurs van Helders Mannenkoor hebben Zaterdagavond gezelligheid gezocht en gevonden op de contactavond, die door het bestuur in Casino was belegd. Het kan nu een maal niet altijd werken zijn. Sinds de vorige contactavond heeft het koor hc-t druk genoeg gehad. Daaraan her innerde de heer Boogert nog even, toen hij de grote Mannenkoor-familie bij de aanvang welkom heette. Men kor. met genoegen terugzien op twee concerten, op de verschillende bijdra gen die werden verleend op avonden met een liefdadig karakter en derge lijke, en last but not least op 't concours te Nijmegen, vanwaar het koor ge lauwerd terugkeerde. Het ledental is nog steeds groeiende en nadert snel de honderd. Onder deze zijn er verschei dene langer dan een kwart eeuw, een enkele zelfs langer dan veertig jaar trouw lid. Deze steunpilaren van het koor werd na de pauze een verrassing bereid. Het Koninklijk Nederlands Zangersverbond heeft namelijk diplo ma's ingesteld voor het 25 en 40-jarig lidmaatschap der aangesloten vereni gingen. De volgende leden van Helders Mannenkoor kwamen voor een derge lijke onderscheiding in. aanmerking: de heer B Abbenes (meer dan 40 jaar lid) en de heren Alb Abbenes, CP Bizel, -,E vd Kuyl, P van der Leek, A J Mal let, A C Vries, C Oudijk, C Abbenes, - C P den Held, W C Buis, N Heyblok. P Moerdijk en C Fasol (allen langer dan 25 jaar lid). Onder luide bijvalsbetui gingen werden de diploma's over handigd. Vóór de pauze had men zich kun nen amuseren aan een vermakelijk toneelstukje in twee bedrijven, geti teld „De truc van Tinus". Dit werd dóór de aanwezigen bijzonder op prijs gesteld. Een extra-pluimpje verdiende mevr. Leeuwens-Makelaar, die voor een andere speelster had moeten in vallen en -slechts één repetitie had kunnen meemaken. Dat heeft niemand aan haar spel kunnen merken! Tussen de beide' bedrijven kwam het koor op de planken, om onder leiding van de heer Arisz twee werken van Roeske uit te voeren: het „Lied arm het gang spil" en „Het gebed voor de tempel". Het eerste nummer zal men eerst daags op een concert kunnen beluis teren.- Na de diploma-uitreiking kon er naar hartelust worden gedanst op de vrolijke muziek, die de „Musical Ram- i blers" voortbrachten. Het bestuur had voor enkele aantrekkelijke onderbre kingen gezorgd. Zaterdagavond heeft een 300-tal stadgenoten de nachtvoorstelling bi> gewoond van de film „De belevenis van dr. Wessell", die door de Tivoli- directie was georganiseerd ten bate van het Rode Kruis-werk in Indonesië. Dank zij ook het feit, dat het biscoop- personeel belangeloos medewerkte, kon een bedrag van 354,80 (opbrengst van kaartverkoop en plaatsbespreken) aan het Rode Kruis worden afgedra gen. Petten I heeft in Schagen eéft 42 overwinning behaald op het technisch beter spelende Schagen 2. Na ongeveer een half uur spelen gaf T de Waard Petten de leiding. Kort daarop maakte Jn. Vriesman het twee de doelpunt. Met de stand 0—2 kwam de rust. Na de rust speelde Petten met de wind tegen en Schagen was toen beslist sterker. De thuisclub kon ech ter niet verhinderen dat Petten nog tweemaal het doel kon vinden. Het einde kwam met een 42 overwinning voor de gasten. Hef bestuur van de Helderse Tennis C-lub „H.T.C." heeft aan de gemeente verzocht een strook grond, ter grootte van 38 x 44 m, gelegen ten westen van de in het wederopbouwplan „Oud Den Helder" geprojecteerde bebouwing, te negen kopen ten behoeve van de aan leg van een tweetal tennisbanen. Het ligt in het voornemen, dat op dit ter- erin, nadat het door ophoging^ aanleg van gravelbanen en verdere inrichting voor het aangegeven doel geschikt ls ge maakt, een als kleedgelegenheid in te richten houten gebouwtje wordt gesticht. De tot nu toe in ge bruik zijnde betonbanen te Huisdui nen zijn n.1. door de Koninklijke Ne derlandse Lawn Tennis Bond voor competitiewedstrijden afgekeurd. Mede gelet op deze omstandigheid zijr B. en W. van mening, dat de ge vraagde medewerking moet worden yerleend. Zij achten het evenwel niet gewenst, dat het bedoelde terrein wordt afgestaan, omdat de gemeente in de naaste toekomst wellicht be hoefte eraan zal kunnen hebben. Tegen uitgifte in erfpacht van een meer westelijk, in de nabijheid van het fort Erfprins gelegen stuk grond, ter grootte van ongeveer 2.000 m2, be staat evenwel geen bezwaar. De erf pachtscanon wil men stellen op 50 per jaar. K.L.M.-CONSTELLATION „FRANE- KER" IN BATAVIA GELAND De K.L.M.-Constellation „Franeker" is. Zondag om 2 uur Nederlandse tijd te Batavia geland. „De „Franeker" onder gezagvoerder De Haas was Zaterdag van het vlieg veld Mauritius gestart en heeft een rechtstreekse vlucht van 16 uren ge maakt. 141. Maar de veldwachter is zo in zijn sombere gedachten verzonken, dat hij niet eens gezien heeft, dat Tom mie en Brommie een lange neus tegen hem getrokken hebben. „Dat vergeef ik mezelf niet" mompelt hij". Dat ik me zo heb laten beetnemen door die kwajongens. „Maar veldwachter", zegt de goedige schilder, „u kon toch ook niet weten, dat Pim, Pam en Pom die jeep in hun hut verborgen hadden?" 142. Daar heeft de schilder gelijk in, maar de veldwachter blijft voort gaan met zijn gegrom. „Ja, we kunnen nu wel teruggaan. Die bengels zijn me nu nog ontsnapt, maar lang zal dat r.iet duren. Vandaag of morgen krijg ik ze we"ï te pakken en dan zullen ze er van lusten','. Dat is te hopen", ant woordt de sluwe vos. „Die drie honden moeten eens een goeie straf hebben". (Van onze parlementaire redacteui Zoals w« reed. meldden, behandelde de Tweede Kamer vorige week in, een adem de begrotingen van Oorlog en Marine, waarna «U Vrijdagmiddag na langdurige besprekingen beide Staats stukken goedkeurde, zU het met de stemmen van de communistische frac tie tggen. Over het verloop van deze voor Den Helder zo belangrijke zitting zij nog het volgende gemeld: Meer dan andere jaren is aandacht besteed aan onze Marine, waarb« ook Den Helder herhaaldelijk ter sprake kwam. Het was opvallend, dat de ge reserveerde tribune tijdens de debatten hoofdzakelijk bevolkt was met zee officieren. Slechts weinig vertegen woordigers van de landmacht kwamen een kijkje nemen. Dat was typerend en stemde merkwaardig overeen met ae belangstelling, die ook door de heren Honderd voor de Nederlandse vloot getoond werd. De vraag ging deze keer over de taak die de Marine in de toekomst toegewe zen zal krijgen, in hoeverre zij zal wor- den ingeschakeld in de verdediging van West-Europa of haar zelfstandig ka rakter zal behouden; hoe haar verdere opbouw zal geschieden en over de wenselijkheid en de mogelijkheid van de vestiging van nieuwe vlootbases meer naar het Zuiden. Het is duidelijk, dat Nederland, dat na de wereldoorlog zijn neutraliteit heeft laten varen en zich heeft aan gesloten bij de Westeuropese Unie, die misschien tot een Atlantisch Pact kan uitgroeien, zijn bijdrage zal moe ten leveren, wanneer ooit de interna tionale spanningen zich tot een ge wapend conflct tussen de beide we reldmachten Amerika en Rusland mochten ontladen. Daarover bestaat geen verschil van mening meer, noch onder de Westerse mogendheden, noch in de boezem van de Nederlandse re gering, noch in ons parlement. Dat deze nieuwe taak ons offers zal kos ten, aanvaardt men als de consequen tie van dit standpunt. De kwestie is, in welke vorm ons land zijn medewerking zal verlenen. De generale staven van de samenwer kende landen zijn hierover ongetwij feld tot overeenstemming gekomen; de Nederlandse regering, die enkele malen met maarschalk Montgomery overleg gepleegd heeft, is er van op de hoogte en heeft daar twijfelen wij niet aan bevredigende toezeg gingen gedaan. Maar dat alles kan niet binnenska mers blijven. Ook het Nederlandse volk heeft er recht op te weten, welke verplichtingen de regering op zich ge nomen heeft. Het valt dus niet ie verwonderen, dat de Tweede Kamer, haar ongeduld niet kunnende bedwingen, daarover aan de minister positieve vragen ge steld heeft. Zij zal ter gelegener tijd de gelden moeten voteren, die het Ne derland mogelijk maken zijn beschei den partij mee te spelen. Welnu, de minister heeft, hoewel de strategische plannen uiteraard geheim dienen te blijven, een tikje van de sluier opgelicht. Er is vooral gedacht aan de medewerking van onze land en onze luchtmacht. Onze marine zal een bescheiden rol op de achtergrond spelen. Dat was een verrassende mededeling. Het niet toebedelen van een bijzonde re taak juist aan onze vloot in de ge allieerde oorlogvoering of slechts van een bescheiden taak strookt stellig niet met de wensen van een aantal onzer volksvertegenwoordigers. Zeer nadrukelijk verzette zich de so cialistische afgevaardigde Vermeer te gen de opbouw van een eigen harmo nische vloot. Wij moeten een vloot scheppen, zo zeide hij, die past bij de geallieerde marine. De heer Tilanus (C.H.), hij moge zijn opvatting in de vorm van een vraag aan de bewinds man gegoten hebben, is eveneens voor stander van een waardige taak van de Nederlandse vloot in het grote ver band. Niet minder duidelijk was de heer Weiter (Kath. Com. v. Actie), die van oordeel was dat Nederland in een eventuele komende oorlog een aandeel moet kunnen nemen overeenkomstig zijn krachten en dat die krachten bij onze vloot gezocht moeten worden. De heer Korthals (VVD) ging even eens van de veronderstelling uit, dat ons land in internationaal verband een deel van zijn zeestrijdkrachten zal moeten leveren, al verschilde lij 'r. zoverre van de heer Vermeer van me ning, dat onze vloot niettemin harmo nisch opgebouwd zal moeten zijn, voor al voor het geval, dat wij in de eerste dagen van een oorlog onze eigen boon tje moeten doppen. Zijn partijgenoot de heer Vonk deelde dit laatste stand punt: onze weermacht mag niet als een onherkenbaar deel van het geheel in eenschrompelen. Wie het gebrek aan vertrouwen van de heer Zandt (St G) in de Verenigde Naties en andere vor men van internationale samenwerking kent, zal zich niet verwonderen, dat hij minder enthousiast was voor de in schakeling van onze vloot in een Wes- ook adlïrePlan- Ma- h9 We weten het nu; het zwaartepunt ligt by leger en luchtmacht. Doch dit betekent geenszins, dat aan de vloot minder aandacht geschonken zal w0 den. De regering ig dat ook W°r" plan. Er komt geen tweede vliegkamp schip, maar het bestaande op£uw- schema van de vloot zal gehandhaafd worden en vertrapin» j naaia van de plannen behoeven we*!! kim"* 1 322 millioen voor rekening van p. Marine. De bedragen, die als vierde termijn voor de beide in aanbouw zijn_ de kruisers zijn uitgetrokken, zijn ho ger dan verleden jaar werden gevo teerd. Datzelfde geldt voor de onder- zeebootjagers 1947. Als eerste termijn voor de onderzeebootjagers 1949 ij 7.500.000.— opgebracht en de bouw- kosten ad 48.400.000.voor de on derzeeboten zullen worden verdeeld over de jaren 1949 tot en met 1954. Wat de kruisers betreft, houdt de Marine rekening met alle in de laatste oorlog opgedane ervaringen en zij blijft er op bedacht de vindingen, die zich als nog mochten présenteren, toe te pas- sen. Het belang van een evenwichtig 0p. gebouwde, sterke vloot kan voor een land als het onze met zijn lange kust- lijn, met zijn taak in Indonesië en in de West en met zyn talrijke scheep vaartverbindingen, die een speciale be scherming noodzakelijk maken, moei lijk overschat worden. De uitbreiding van de vloot is met het oog op wat er van verlangd wordt, onvoldoende, doch aan de andere kant dienen we ons er van bewust te zijn, dat we een klein land zijn met beperkte financiële ca paciteiten en dat we niet verder kun nen springen dan onze polsstok lang ig. Ook zonder dat onze vloot wordtin- geschakeld in de geallieerde oorlog voering zal zij een gewichtige functie te hebben te vervullen. Evenals bijv. de anti-revolutionnaire heer Roosjen houdt minister Schokking daarbij vooral het oog gericht op de bescher ming van de koopvaardij. Het gaat zeker niet aan, op de vloot te beknib belen ten faveure van de landmacht, zoals onlangs in een radio-uitzending voor de strijdkrachten is gesuggereerd. De minister denkt er althans niet aan; hem die verantwoordelijk waren voor de uitzending zal hij op het matje roe pen. De Marine heeft niet minder zijn belangstelling en zijn liefde aan het departement van 'oorlog. Hij beheert' thans .beide ministeries, een taak, die wel buitengewoon .zwaar is. Vandaar, dat er weer stemmen op gegaan zijn van een aparte bewindsman voor Marine. Doch daartegenover staat, dat pok de waarde van een éénhoofdi ge leiding van onze nationale defen sie hoog wordt aangeslagen. Eén mi nister dus en drie staatssecretarissen: voor leger, luchtmacht en vloot? Daarover is in het kabinet het laat ste woord nog niet gesproken. Wij me nen intussen, dat het aan gerechte twijfel onderhevig is, of het zover zal komen. De Koninklijke Marine blijft in Den Helder. Na het Kamerdebat bestaat daaraan geen twijfel meer. Er waren stemmen opgegaan om een vlootbasis meer naar het zuiden op te richten. Met name admiraal Helfrich heeft hiervoor gepleit. De heer Roosjen (A. R.) is daarvan eveneens een voor stander. Zij, die dislocatie van de Ma rine wensen, gaan van het standpunt uit, dat het niet verstandig is om, vooral in tijd wan oorlog, al zijn eieren in één nest te leggen. Zij zijn echter in de minderheid. De heren Vermeer (P.' vd A.) en Korthals (WD) verdedigden op ste vige gronden de blijvende vestiging van de Marine in Den Helder. Laatst genoemde meende, dat fnen in Den Helder binnen het kader van het mo gelijke, met Rijksgronden, -kaden en een -werf bij de hand een oplos sing kan vinden. Ook de minister is voor deze oplos sing geporteerd. Reeds in de Memorie van Toelichting op zijn begroting had hij te verstaan gegeven, dat nog steeds gestreefd wordt naar grotere concen tratie, voornamelijk in Den Helder. Wel ondervindt deze concentratie ver traging tengevolge van het bouwvolu me, dat aan de Kon. Marine kan wor den toegewezen. Tijdens de monde linge behandeling van de begroting voegde hij hieraan toe, dat ook het gebrek aan materialen, aan arbeids krachten en aan geld tegenwerkende factoren zijn, doch roeiende met de riemen, die men heeft, is in Den Hel der stellig een bevredigende situatie te bereiken. Een voordeel noemde bij het, dat de bevolkng van Den Helder met de Marine vergroeid ls en geheel meeleeft en in het bijzonder prees hij de medewerking van de burgemeester de heer G. Ritmeester, zelf Tweede Kamerlid, bij de oplossing van het huisvestingsprobleem. In Den Helder zijn goede herstelplaatsen en op de rede kan behoorlijk geoefend worden. Van Den Helder uit zijn de afstanden langs de kust bovendien niet zo groot. Deze plaats, die men als vredesbasis moet beschouwen, biedt dus talrijke voordelen. Daarom zou het onefficiënt en oneconomisch zijn de basis te ver leggen. Zonder de Marine zou Hen Helder èen dode stad worden. Er zijn reeds herstellingen aange bracht. De gelden die nu zijn aange vraagd, zijn daarvan een logisch ge volg. De totale kosten verbonden aan de wederopbouw van de vlootbasis, be drage: naar een voorlopige raming 42.881.000.In vorige begrotingen is hiervan reeds 3.781.000.— opgeno men en in die voor 1949: 5.550.000— De Kamer heeft dit laatste bedrag thans toegestaan. Men zou het niri spenderen, als het voornemen bestond Den Helder binnenkort geheel of ge" deeltelijk van de Marine te beroven. De stad kan dus gerust zijn! WARMENHUIZEN, 28 Jan. '49. 42000 kg Rode kool 10—12; 5600 kg Gele k°o} 8.40—8.80; 3200 Yg Witte kool 7.40; f"0 kg Groene kool 20.20; 10200 kg Uien V 60—8.60; 9200 kg Peen II 6.30, III 5 '0. 2800 kg Bieten: I 6.40 en II 4.80. HEM, 28 Jan. 1949. Groene kool 6.50- 26; Rode kool 7—11.50; Spruiten 31—)U' Witlof 15—38; Kroten 3.20—0.40: Boe renkool 14; Winterlou 68—71; Preseiu van Engeland 47—66.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2