Residentie Mr. H. P. Marchant, tachtig Ijaar maar strijdbaar en fris Tegenwoordige politiek? Dat is maar een dooievissiesvreterij Langs de velden avontuur Botsing tussen twee vliegtuigen Twee doden 23 jaar voor verrader varv A. M. de Jong Paul Robeson naar Nederland Scheepvaariberichien Nieuw kabinet- van de Pasundan Gesprekken met bekende landgenoten Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Raad van Europa wordt georganiseerd Het Radioprogramma De „Monarch of the Skies" van de „Pan American Airwaya", die van New York naar Engeland was ver trokken, is Zondag in volle vlucht, boven Beacon Hill, op Long Island, in botsing gekomen met een particu lier vliegtuig. Het lyntoestel is erin geslaagd een noodlanding te maken op het Mitchell-vliegveld, een op een afstand van ongeveer acht kilometer van de plaats, waarboven het ongeluk plaats vond, gelegen basis van het leger. Als gevolg van de botsing werden beide inzittenden van het particuliere vlietuig gedood, doch geen van de 23 passagiers, of van de uit tien koppen bestaande bemanning van het andere vliegtuig is gewond. Een employe van het vliegveld te Mitchell verklaarde, dat de „Monarch of the Skies" die van het La Guardia-vliegveld was vertrokken met een gat in de neus en gedeelten van het andere vliegtuig in zijn romp landde. Uitspraak doende veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de ex-WA-man A. Nijland uit Laren tot een gezamenlijke gevangenisstraf van 23 jaren met aftrek. Hij kreeg 18 jaar voor zijn activiteit als WA-man in Laren en omgeving en 5 jaar voor de actie, die hij gevoerd heeft tegen de schrijver A. M. de Jong, waardoor deze ten slotte het eerste Duitse „Silber- tanne" slachtoffer werd. Op 17 Januari had de procureur fis-, caal, mr. H. G. Th. Keune levenslange gevangenisstraf geëist. De negerbariton Paul Robeson ver trekt 12 Februari met de Queen Mary naar Engeland voor twintig concer ten in Groot-Brittannie en Ierland. Robeson zal einde April zes concerten in Denemarken, Zweden en Noorwegen geven onder auspiciën van het Deense dagblad „Politiken". Verder begin Mei twee concerten in Nederland. Robeson die het afgelopen jaar rust hield, trad niettemin vijfhonderd keer geheel gra tis op voor politieke en liefdadigheids verenigingen. Aalsum, 30-1 van Antwerpen naar Ham burg Abbekerk, Brlsbane—R'dam_ 30-1 te Suez Alderamln, 30-1 van Hamburg naar Antwerpen Almkerk, 29-1 van Sydney naar Townsvllle Bali, 30-t van Baltlmore te New York Boissevain 30-1 van Rio de Janeiro te Pernambuco Bonaire, 30-1 van A'dam te Paramaribo Breda, 'A'dam—Valparaiso, 29-1 van Mo- lendo Caronla (t), Pladjoe—Singapore, 29-1 ten anker bij Muntok Cirrus (weerschlp), 30-1, I uur, van R'dam op zijn baais gearriveerd Dalerdijk, R'dam— New York, 30-1 van Antwerpen Eem- dijk, 30-1 van Antwerpen naar Londen Esso A'dam (t) 30-1 van R'dam te Aruba verwacht Jacob Cats, R'dam—Narvik, 30-1 75 mijl zuld-west Utslre Johan van Oldenbarnevelt, A'dam—Java, 30-1 van Belawan Juplter 29-1 van Alexan- drlo naar Messina Keilehaven, Duin kerkenCardlff, passeerde 30-1 Lands End Kartosono, 30-1 van Makassar te Bang kok Larenberg, Dakar—A'dam. 30-1 te Havre Lemsterkerk, 30-1 van Basra naar Abadan Lindekerk. R'dam—Per zische Golf, 30-1 van Genua Maaskerk, 30-1 van Dakar naar Freetown Mal- vina (t), Miri—Pladjoe, 30-1 op Palem- bangrivier Marpessa (t), 30-1 van Fa- haheel naar Singapore Molenkerk, 1-2 van Penang te Colmobo verwacht Mui- derkerk, 29-1 van A'dam te Hamburg Nituw-Amsterdam, 30-1 van Curagao naar Cristobal Ootmarsum, 29-1 van Santa- marla naar Santiago Oranje 30-1 van Batavia naar Singapore Orëates, 30-1 van Rio de Janeiro te Paramaribo Poe- lau Laut, 30-1 van Panaroekan te Ma kassar Poseidon, 29-1 van Maracaibo te New York Prins Johan Willem Friso, Haifa—R'dam, passeerde 30-1 Gibraltar Prins Willem III, 30-1 van Valencia naar Engeland Raki A'dam—Java, 31-1 te Belawan Reiniersz, Belawan—Batavia, passeerde 30-1 Singapore Rempang, 30-1 van Cristobal te Trlnidad Riouw, Hall fax—Java, 30-1 Gibraltar Roepat. 30-1 van Soerabaja naar Pladjoe Salatiga, 29-1 van Houston naar New Orleans Sal- land, R'dam—Las Palmas, passeerde 30-1 Wight Schie 30-1 van Antwerpen naar West-Indie Slamat, MakassarR'dam, passeerde 30-1 St Vincent, wordt 2-2 te Vlissingen verwacht Stad Lelden, 30-1 van East Londen naar Durban Stentor, R'damValencia, passeerde 29-1 Gibraltar Vanderwaals, A'dam—Java, 29-1 ln Suezkanaal Van 't Hoff, 30-1 van Aden naar DJeddah Westerdam New York— R dam, 30-1 dwars van Lands End Westland, 29-1 van Buenos Aires naar Montevideo Wlnsum, Dakar—A'dam, passeerde 29-1 Finlsterre Zeeland (KRL) R'dam—Java, 30-1 te Lissabon Zeeman 30-1 van Makassar naar Balik Papan Zwijndrecht 29-1 van Narvik naar Emden Friesland, R'dam—Java passeerde 30-1 Vlissingen naar Londen Elsenburgh, 29- 1 van R'dam naar Casablanca Kamer, lingh Onnes, R'damJava, 30-1, 7 uur, ta Belawan Laurenskerk, 30-1 van Cal- cutta te R'dam Marken, New York- Java passeerde 28-1, 23 uu,r Gibraltar Mentor, 29-1 van R'dam naar Tel Aviv ^rins Frederik Hendrik, 29-1 van R'dam naar Valencia Samarinda, pass 30-1, 5 30 uur, Mldway naar Los Angelos Sibajak, R'damJava, passeerde 30-1 uur Kaap Bonn Ternate, R'damJava, 30-1, 18 uur, van Marseille Theseus, 29-1 van A'dam te R'dam Gordias, 29-1 van R'dam naar Ceuta Alderamln, 31-1 van Hamburg te Ant werpen Algentb, Porto Alegre—R'dam, 28-1 te Montevideo Alhena Buenos Aires—R'dam, 29-1 van Santos Amstel- kerk, Dakar—A'dam 31-1 te Antwerpen Hilversum, 31-1 van Port de Bouc te Sfax Katwijk, 31-1 van Casablanca te Kings- lynn Keilehaven 31-1 van Duinker ken te Cardiff Kelbergen, 31-1 van Sgezzla te Huelva Muiderkerk, 31-1 van Hamburg naar A'dam Schie, Antwer pen—West-Indie passeerde 31-1 Wight Socrates, 30-1 van Curagao naar Cristobal Stad Alkmaar DakarKaapstad, 30-1 560 mijl oost-noord oost van Ascunsion Stad Haarlem, 29-1 v-n Bagnoll naar Bona Stad Maassluis, 29-1 van Emden naar Narvik Stentor, 3lj'l te Burriana van I.'dam Telamon, 31-1 van Curagao naar New York Ternate, 31-1 te Genua Veendam, vertrok 31-1, 1 uur, van R' dam naar New York via Southampton Westerman, 31-1, 19 uur, van New York aan de Hoek van Holland verwacht Zeeland, (KRL), R'dam—Java, 30-1 van I.issabon Zijpenberg Sfax—Vlaaringen, passeerde 31-1 Gibraltar Djumhana Wirjaadmadja, aan wie de formatie van een nieuw kabinet voor de Pasundan was opgedragen, is ge slaagd in de vorming van een nieuwe regering, welke inmiddels door de wali-negara is beëdigd. Aan de vergadering van de BFO, welke hedenmiddag zal beginnen zal door een delegatie van dë Pasundan worden deelgenomen, welke zal be staan uit Djumhana, Puradiredja en Judawinata. DRIE JAAR GEëlST TEGEN INTERNATIONAAL ZAKKENROLLER De 44-jarige Franse zakkenroller Le brun hoorde Maandag voor het Am sterdamse Gerechtshof in hoger beroep drie jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Tegen zijn vriendin, de 25jarige Frangaise Brasourt, was de eis 10 maanden. Het tweetal was op heterdaad betrapt hij een poging tot zakkenrollen in de hoofdstad, toen het gebruik trachtte te maken van de drukte tijdens de inhul digingsfeesten. L. had reeds onder verschillende namen in Zwitserland, Italië, België en in Engeland, bij de Olympische Spelen geopereerd. Het vonnis door de rechtbank luidde verleden jaar eveneens resp. drie jaar en tien maanden. VERHUIZING OP SCHIPHOL. De afdeling Passage op Schiphol is gisteren van de houten barak, waarin het nieuwe stationsgebouw. De barak zal over enkele weken worden afge broken, waarmee dan weer een deel van de „Vrijheidsstraat" zal zijn ver dwenen. JACHTIG JAAR WORDT MR. H. P. MARCHANT op twaalf Februari. Hij woont ln Den Haag, waar hy tientallen jaren een politieke rol van be lang speelde. Eerst als Kamerlid voor de Vrijzinnig-Democraten, toen als minister van onderwijs, als hoedanig hij aftrad, toen hij, op hoge leeftijd, toetrad tot de Rooms-Katholleke kerk. „Nee," heeft hij mij gezegd, „ik voel niets voor een stuk ln de krant. Ik ben er nou uit, en wat voorby is, is voorby." „Maar tachtig jaar is toch geen kleinigheid?" „Och, kleinigheid Enfin, ik belandde ten slotte toch op zijn kamer, die kamer vol boeken temidden waarvan hy het grootste deel van de dag doorbrengt. „Leest u nog veel?" „Bedankt voor de belangstelling, ik doe niet anders." „En schrijven?" „Ik schrijf zolang ik leef. Ik heb de gewoonte gehad op papier te zetten wat ik zo dacht in m'n leven en (met een gebaar naar een vóór hem lig gende lijvige map) dat is uitgegroeid tot een lijvig boekwerk." „En vroeger was u een groot lief hebber van fietsen?" „Nou en of, maar sinds ik gemerkt heb, dat ik daarmee m'n benen breek, fiets ik niet meer. Ik zit maar het liefst tussen m'n boeken. Daar wordt een mens beter van. Daar waait je iets van aan als je zo dagelijks om je heen kijkt en ziet wat er gebeurt." „Dat zint u niet erg?" „Och, wat zal ik zeggen. Ik ben gezegend met* een grote voorraad hu mor. En er gebeuren een massa grap pige dingen in de wereld. Zoals nu weer die geschiedenis met die zoge naamde Commissie van Goede Dien sten. Als die mensen zich daar op houden met meisjes van pleizier, dan is het behoorlijk, dat ze in de krant komen. Als ze 't goed gedaan hadden, zouden ze ook op de voorpagina's zijn verschenen. Al met al is de situatie in de na-oorlogse wereld zo, dat als ik voorgoed mijn ogen sluit, ik met volle gemoedsrust kan zeggen „Adieu geachte landgenoten"." „Uw Kamertijd is wel de mooiste tijd uit uw leven geweest?" „De aller mooiste. Och, hoe ging dat. Er gebeurde nog es wat. wy hadden de gewoonte alles onderste boven te halen en op z'n kop te ze'ten, als ons, in het regeringsbeleid, iets niet aan stond. Daarbij vergeleken is het tegen woordig maar een dooievissiesvreterij, zoals ze wel eens zeggen. Ze staan zo'n beetje in de houding met Je hand aan de pet en ze zeggen: Wat is er van uw orders meneer? Daar heb je al die ellendige toestanden tegenwoor dig van. Deze regering is een stuk beter dan de vorige, maar het nare is, dat je altijd de beroerd gebleken elementen houdt. En wat zich vroeger 145. Vóór Pim goed weet, wat er 146. Zonder iets te zeggen staren gebeurt, schiet hij met een daverende Pim, Pam en Pom elkaar aan. „Zijn klap tegen een boom op. Door de jullie allemaal nog heel?" vraagt Pim schot tuimelen alle dieren door elkaar, eindelijk aan zijn vriendjes. „Ja, wy Gelukkig gebeuren er geen verdere on- wel", zegt Kobus, „maarons club- gelukken. Alleen.... is het hele club- huis niet!" „Ach, dat is het minste", huis vernield en in stukken uit elkaar roept Pim alweer opgewekt. „Dan gevallen. stuur, waarvan ik op dringend ver zoek van mevrouw Kröller het voor zitterschap op my nam. Ik had er he lemaal geen behoefte aan, omdat ik, als minister, de handen vol had. De statuten bevatten de bepaling, dat ik voor het leven benoemd was. Naast dit dagelijks bestuur stond een algemeen bestuur van 50 leden, dat als een soort parlement fungeer de. Het moest begrotingen goedkeu ren, zich uitspreken over vervreem dingen en dergelijke zaken en hield o.m. contact met het maatschappelijk leven, doordat vertegenwoordigers van tal van organisaties er zitting in had den. Toen de oorlog kwam, waren we bang, dat de Hoge Veluwe door de Duitsers vernield zou worden. We hadden in 1942 de heer Van Deven ter als secretaris-penningmeester. Hy was „goed met de Duitsers". Door bemiddeling van de vroegere Duitse gezant ln Den Haag, graaf Von Zech, De permanente commissie van het pact van Brussel zal deze week te Lon den bijeen komen om plannen uit te werken voor de instelling van een Raad van Europa. Daar dé vyf ministers van buiten landse zaken vorige week te Londen volledige overeenstemming hebben be reikt over alle principe-kwesties, zal de commissie in hoofdzaak de practi- sche details behandelen, zoals de wijze van stemmen en de grootte der dele gaties van elk land. Als men het over deze punten eens geworden is, zal de permanente com missie Italië en zekere andere Europe se landen (die geën lid zijn van de wist hij gedaan te krijgen, dat „de Hoge Veluwe" in de goede zorgen van e Unie) formeel uitnodigen tot zo rood als een kreeft noemde, draagt tegenwoordig het koffertje voor de kapitalisten." Militant blijft de heer Marchant, ondanks z'n jaren. De Hoge Veluwe. Er is één punt, dat hem niet alleen handen vol Werk, maar ook dagen vol strijd geeft: De Hoge Veluwe. Hij vertelt:,„U weet hoe dat gegaan is. Indertijd bood mevrouw Kröler de kunstverzameling op de Hoge Veluwe aan de staat aan en kreeg ik, als minister van Onderwijs van de N.V. Wilhelm Miiller Co., waarin het be zit van de Kröllers was ondergebracht, het aanbod, om het landgoed met de erop staande gebouwen voor de Staat te kopen. Er was acht ton voor nodig. Dat geld hebben we gekregen uit een potje, dat 'op het ministerie van Fi nanciën was achtergebleven als res tant van de Ned. Uitvoer Mij (N.U.M.) uit de eerste wereldoorlog. Met dat geld is de Hoge Veluwe voor de Staat gekocht. En er werd een onafhankelijke Stichting van ge maakt. Er kwam een dagelijks be de Duitse Wehrmacht werd aanbevo len. Maar de bezettingsautoriteiten vonden het Stichtingsbestuur veel te log en zij gingen zich toen met de in terne zaken bemoeien, ook al, omdat ik In hun ogen niet de minste genade kon vinden. Ze besloten eenvoudig de Statuten te veranderen, schaften het algemeen bestuur af en benoemden Van Deventer als nieuwe voorzitter, omdat ik me terugtrok, daar ik meende, dat, zolang de Duitsers de baas waren, de hele boel bij hem het veiligst zou zijn. Ik geloof wel, dat hij goed werk voor de Hoge Veluwe heeft gedaan. Na de bevrijding werd hij prompt opgesloten, maar wie toen dacht, dat de regelingen, die in 1942 getroffen waren, golden voor de tijd, dat de Duitsers de baas waren, kwam bedrogen uit. De heer Schermerhorn deed of er geen Stichting bestond en het gebied Rijks eigendom was. Hij woonde er, gaf er grpte maaltijden, o.m. aan de bruine kerels, die in Indie zoveel spektakel maakten en hij be handelde de Hoge Veluwe als een soort dictator. In 1946 werden de statuten, op de manier van 1942, nog eens ge wijzigd. Toen werd de C. d. K. van Gelderland, jhr. Quaries van Ufford voorzitter. t allemaal onzin". Doordat ik ijverde voor een herstel van de toestand van vóór de oorlog zijn er allerlei gekke dingen over mij verteld. Ze hebben gezegd, dat ik niet langer in de Cornelis Jolstraat 68, maar op de Hoge Veluwe wilde wonen en dat ik zulke machtige profijten uit het landgoed trok. Allemaal onzin. De tjjd, waarin de mensen loeren op de best betaalde baantjes, als ze politiek bedrijven, beleven we nu. Vroeger werd daar niet aan gedacht. Maar goed. U begrijpt, ik ben er de man niet naar om dat op me te laten zitten. Er be staat een Raad voor Rechtsherstel in Nederland. Die moet rechtzetten, wat de Duitsers kromtrokken. Daarvoor hebben we nu de zaak van de Hoge Veluwe aanhangig gemaakt. Binnen kort zal ik er zelf in pleiten bij de behandeling. Wy vorderen: vernieti ging van de onrechtmatige Statuten wijziging van 1942. Gaat dat door, dan vervalt vanzelf de wijziging van 1946 en kan de Stichting „Het Nationale Park de Hoge Veluwe" voorshands weer onder het eigen Stichtingsbestuur gebracht worden." Dat is voor het ogenblik mr. Mar- chant's oude passie. Zij heeft tevens gemaakt, dat hij over de tegenwoor dige regeerders niet erg te spreken is. Een geheim maakt hij daar niet van. „Ik ben nog uit de tijd van Troelstra Hij woonde, hier vlak achter, 't Was een groot vriend van me, al waren we het niet altijd eens." de Raad van Europa toe te treden. Men gelooft dat in eerste instantie niet meer dan vijf landen zullen worden uitgenodigd. HET WERELDVAKVERBOND. De bestuurscommissie van de We reldbond van Vakverenigingen heeft in een resolutie het voorstel van het Britse Vakverbond (TUC) dat het we reldvakverbond zyn activiteit een jaar lang zal opschorten, verworpen. De afgevaardigden van Scandinavië en Australië onthielden zich van stem ming over de resolutie. Er werden geen tegenstemmen uitgebracht. HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Opera aria's en volksliederen6,20 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Een kwartiertje guitaar 7,30 „Dit is leven" 7,45 Niwin-klanken 7,5o Rubriek van de Wederopbouw 8,05 De gewone man 8,12 „Mannen ln de achterhoede" (Hoor spel) 10,37 Actualiteiten 10,45 Avond gebed 11,15 Maria-gezangen 11,15 Gra mofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tom Erich (piano) 6,30 Gramofoonplaten 7,00 „Met de eendracht op avontuur" 7.10 Gramofoonplaten 7,15 Vlotter Frans leren spreken 7,30 In stijgende lijn 8.05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Bonte Dinsdagavondtrein 9,30 Avro-allerlei 9,35 Brieven over hersengymnastiek 9,45 Buitenlands overzicht 10,00 Pierre Pal- la's parade 10,30 Duetten-avond 11,15 Avondconcert VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 Te deum laudamus 1,15 Mandolinata 600 Onze Nederlandse koren en corpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Frik- kebeen 7,30 Het actueel geluld 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog f,15 NCR V-koor 8,45 Ferdlnand Huyk (Hoorspel) 9,30 Trio-Fantasia 10,00 Henri Tomasi dirigeert het Concert gebouw-orkest 10,25 Gramofoonplaten 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramo foonplaten 11,20 Dr A J v d Graaff 1135 Slot-acCoord HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, -6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Filmselecties 12,38 The Kilima Hawaiïans 1,20 Metropole-orkest 3,30 De Regen boog 6,20 Cowboy—Rhapsodie 6,30 Vraaggesprek 7,00 Lezfng 7,15 Nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 Voor dë jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Socialistisch nieuws 8,20 Opera-concert 9,20 Treur spel 10,15 Ines Carrillo piano 10,45 Van boek tot boek 11,15 De hit-kit 11,45 Rustige avondklanken Hy wendt zich met 'n glimlach af. „Gegroet" zegt z'n felle stem. „Het was me hoogst aangenaam. Er is geen feest op 12 Februari, daar hou ik niet van. En m'n vrouw ook niet. We zijn beide zo gezond als vissen. Da's een groot geluk." ZONDAGAVOND. Vrijdagavond óp vriendelijke invitatie naar de eindtDedstrijden van de volley-bal7competitie in het Koninklijk Instituut. Opnieuw een sport, die hoewel nog onbekend in vele kringen, door de adelborsten reeds met veel enthousiasme wordt be oefend. Na interessante voorwedstrijden ging 't dan Vrijdagavond tussen het officiersteam, drie klassen van de Zeedienst en een klasse van de Technische Dienst. De jonkers van de Technische Dienst kwamen uit tegen Zee dienst 2c en Zeedienst 2a tegen de collega's van 2b. Vooral de eerste partij was van zeer goed gehalte en buitenge woon spannend. Gedurende de vijfenveertig minuten, die de par tij in beslag nam, hebben wij met spanning gevolgd hoezeer deze sport de hoogste eisen stelt aan reactievermogen en een goed ge traind soepel lichaam. Het was alles buitengewoon spannend en er werd in alle opzichten fair gestreden. Natuurlijk ook bij déze sport een van de béste spelers, de adel borst De Winter. We hebben hem nu gezien bij de zwemwedstrij den, bij hoogspringen, by tafel tennis, kortom we zijn eigenlijk een beetje benieuwd naar de tak van sport, die hij niet met succes beoefent. Het komt mij voor lezers, dat wij van de zijde van de jonkers zo langzamerhand een belang rijke bijdrage kunnen verwach ten ten aanzien van het streven, Nieuwediep in de Nederlandse Sportwereld wat meer betekenis te geven. Vandaag althans deden zij dat zeer positief en op fraaie wijze, doordat zowel het tweede als het eerste team van de adelborsten, het kampioenschap hockey in haar afdeling behaalde. Na de fraaie prestatie van Her mes kan na dit prachtige succes van de jonkers verklaard wor den, dat de Kockey-sport hier bui tengewoon bloeit en wel een van de sporten is, dié ten aanzien van successen het hoogst geclas- seerd moet worden. Het eerste team, dat nu kampioen geworden is van de tweede klasse Ned. Hockeybond, zal promotiewed strijden gaan spelen voor de overgangsklasse. Met de overige sport stilletjes vandaag, met uitzondering van W.G.W., dat na een serie dave rende en toomloze overwinningen vandaag een tegenstanders ont moette, waarvoor .men het hoofd moest buigen. Elke nederlaag is een oefe ning. Moge deze nuttige oefe ning voor Geel Wit een bron ge vormd hebben voor vele waar devolle conclusies, die men b(j de eenvoudige overwinningen niet heeft kunnen trekken. Tenslotte het laatste nieuws van deze week, lezers, het tafel- tennis-tournooi voor de school jeugd. Nauwelijks heeft de eerste stad in ons land dit genoegen voor onze jeugd georganiseerd en reeds is I.V.A., onze plaatselijke club, er bij om in Februari wedstrijden om het kampioenschap van Den Helder voor onajongens en meisjes vast te stellen. Natuurlijk is er nog wel een enkele onderwijzer, die niet veel voor sport voelt, maar jullie laten 'm niet met rust, jongens! Iedere morgen vraag je: „Mijnheer, heeft U onze school al opgegeven voor de tafeltennis?" Als ie kwaad wordt, vraag je hem maar om mij uit te schelden. Dat is mij wel meer overkomen! TOEAN TIK-TÏK. DUITS BOB-TEAM IS NIET WELKOM Naar het State Department mede deelde zijn de visa, welke de Duitse bob-ploeg voor de Ver. Staten had aan gevraagd teneinde aan de wereldkam pioenschappen te Lake Placid te kun nen deelnemen, geweigerd. Als reden werd opgegeven dat het Duitse team, in het bijzonder de captain Hans Ki- lian, onbetrouwbare „politieke antece denten" bezat. 16 IN DE DOOR TJEERD ADEMA Heb je wel eens gehoord van de be ruchte vendetta?" „Ik wou, dat ik jou fantasie had", zei Steensma bewonderend. „Ik ver zeker je plechtig, beste kerel, dat er geen enkele vrouw in .het spel is". „Dan geef ik het op", zei Storm moe deloos. „Zeg maar wat je wenst en be schik maar over mij. Zal ik dan mijn spullen morgen maar hier laten bi en- gen?" „Je zult er me een groot genoegen mee doen", zei Steensma. „Huisbewaarder van meneer de ba ron". spotte Storm. „En gratis mooie kamers met vol ledige bediening", vulde Steensma ernstig aan. „Het enige dat ik van je vraag, Storm, is, dat je een klein plaatsje voor mij openhoudt als ik on verhoopt eens even in mijn eigen vei lige huis wil vertoeven". „De gast in eigen huis", zei Storm „Een prachtige titel voor een toneel stuk." „Lach er maar niet om", zei Steens ma ernstig. „Ik verzeker je, dat er wat mij betreft, niets te spotten of te lachen valt. Ik wilde, dat ik evenveel kans had op de honderdduizend uit de eerstvolgende trekking van de staats loterij ais jy binnen drie maanden op mijn meubels en mijn boeken". „Ik wou, dat je maar niet zo ellen dig mysterieus was", antwoordde de journalist. „Waarom speel je geen open kaart? Ik zou je misschien op ver seheidene manieren kunnen helpen". „Ik heb je reeds verteld", zei Steens ma. „dat ik mijn woord gaf, dat ik er niet over zou spreken". „Goed", zei Storm berustend, „dan zal ik je er niet meer naar vragen". „Je kunt me een pleizier doen" zei Steensma. „door mij morgen zoge naamd naar de trein te brengen. „Ik zei in het station wel een kaartje naar Delft of naar Leiden kopen, 't Is maar, dat juffrouw Van Lunteren, die misschien ook op het perron zal ver schijnen, aan iedereen kan vertellen, dat ik werkelijk vertrokken ben" „Zoals je verkiest", zei Storm luste loos. „Heb je nog andere laatste wil len?" „Doe niet zo somber", zei Steensma glimlachend. Denk er maar aan, dat ik je over drie maanden, als alles ach ter de rug is. misschien huivering wekkende copie voor je courant zal kunnen leveren. En ga nou mee de stad in, want ik moét jullie admi nistratie even opbellen". „Waarvoor moet je de courant heb ben?" vroeg Storm. „Wou je misschien toch de benoeming,...? Dan moet je ie moeilijk een kaartje naar Voor schoten of naar Rijswijk nemen. Ik moet vanmiddag helaas naar een ver gadering van het rundveestamboek, maar om vier uur zal ik wel present kunnen zijn. Strookt dat met je mys terieuze olannen?" .Uitstekend", zei Steensma glim lachend. ..Tot ziens, ouwe jongen". Na de lunch rekende hij met zijn l.cspita af en betaalde haar de kamer huur vogr het eerstvolgende kwartaal met de mededeling, dat zij de heer Storm in die tijd als zijn gast moest beschouwen. Tegen vier uur kwam deze eniggtins nerveus opdagen. Hij gruwde nog van de rundveever - gndering waar een vervelende spreker eindeloze statistieken over de invloed der tuberculose op de melkgift en het vetgehalte had voorgelezen. „Als je misschien nog eens opnieuw wordt geboren moet je nooit reporter worden, beste kerel. Negen-en-negen tig procent van alle vergaderingen die je moet bijwonen zijn gruwelijk vervelend. Ik heb deze hele week nog maar één bijeenkomst verslagen, waar ik me op mijn gemak heb gevoeld" „Die van de hondenfokkers?" infor meerde Steensma. „Nee", zei Storm, „de banketbak kersbedienden. Ze hadden een twee jarige cursus achter de rug en een ex positie van werkstukken gehouden Op de avond, dat ik er was hebben wc gezamenlijk alle pronkstukken op gegeten". Van Lunteren", „Arme juffrouw zuchtte Steensma. „Waarom?" informeerde Storm ver baasd. „Omdat ze in plaats van een matig jongmens, drie maanden lang een roof dier in pension krijgt", verklaarde Steensma lachend. „Heb je mijn kaart- je al gekocht?" „Alles prima in orde", verzekerde Storm. „Hier heb je een biljet naar Leiden. Ik heb maar eerste klas ge nomen, want dat past beter bij je hoge positie. Ik heb eerst geprobeerd er een naar Voorschoten te kopen, omdat de inboorlingen je daar waar schijnlijk niet zullen herkennen, maar de machinist schijnt er iets tegen te hebben om daar te stoppen, wat ik me trouwens wel kan begrijpen. Leiden is je eerste halte. Als ik jou was ging ik er maar wat in de buiten wijken wandelen of anders zoek je je t'oost maar in een-of ander landelijk cafétje. Wie weet of de dochter van de herbergier daar je hart niet ver overt en nog verandering in je myste rieuze plannen kan brengen". „Reken daar maar niet op", waar schuwde Steensma glimlachend. „Heb je ook al peronkaartjes ingeslagen?" „Een hele massa", zei Storm, eer. handvol kaartjes Uit zijn broekzak ha lend. „Ik Weet niet hoeveel van onze robele vrienden er vanmiddag komen opzetten, maar ze kunnen allemaal gratis een perronkaartjë Van me krij gen. De Ridder en Van Veerén zullen hun dagelijkse borrel in de soos wel in de steek moeten laten, maar dat r.oeten ze maar èens voor je over heb ben. Je vertrekt niet elke dag naar Parijs. Ben je misschien nog gesteld op treurmuziek of bloemen of zó iets? Zeg 't aan Storm en *t komt in orde".. „De bloemen en de muziek moet je maar drie maanden uitstellen", zei Steensma, „als er tenminste dan nog iets van me te vinden zal zyn, waar is een krans nacst zult kvoTi'n le<""*n". „Een pessimist h~n ip nltlid' ge weest", constateerde Sto~m on zijn horloge kijkend. „Ben je serreJ voor de grote reis, waarde vriend? Het wordt tijd, dat we vertrekken". „Dan ga ik afscheid van mijn hos pita nemen", zei Steensma ernstig Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3