Kardinaal Mindszenty legt „bekentenis" af Kort Bestek Churchill ontving Grotius-medaille Onze huisbrandstof niet ongunstig VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ook Truman verwerpt Stalins aanbod Vrijdag 4 Febr. 1949 74e Jaargang No. 10499 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Primaai verzocht Amerikaanse gezant hem uit de gevangenis te bevrijden Verzoek tot staking van het proces verworpen Weerbericht Geen bespreking buiten het kader der V.N. Intocht der communisten in Peiping Staking bedreigt tabaksrantsoen Volgende week vier rantsoenen? Merle Cochran naar Brussel en Den Haag Consumentenbonnen na 28 Febr. ongeldig ,,Westeuropese Unie een goede stap op de weg naar een verenigd. Europa MINISTER VAN DE BRINK: Raadsverkiezingen 15 Juni Men liet de eierkolen bij de handelaar Ontploffing in een ziekenhuis Verpleegster werd gedood Doodstraf geëist tegen Nederlondse S.D.-er Belcher ook afgetreden als parlementslid BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN RayonreA.: C. A Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije trad gistermorgen om 9,05 uur plaatselijke tijd de rechtszaal van de speciale volksrechtbank te Boeda pest binnen om op beschuldiging van hoogverraad terecht te staan. Met hem worden zes anderen berecht. De kardinaal was gekleed in een eenvoudig zwart priestergewaad. Hij zag bleek. De president van de rechtbank ver zocht hem naar de microfoon in het midden van de zaal te gaan en naam, leeftijd en beroep te noemen. Met dui delijke stem zei de Kardinaal, dat hij 29 Maart 1892 was geboren en dat zijn vaders naam Johann Pehm was. Op de vraag naar zijn beroep antwoordde hij „Prins Primaat van Hongarije, Aarts bisschop van Esztergom". Het proces nam een sensationele wending toen de president een brief van de Kardinaal aan de Hongaarse minister van Justitie voorlas, waarin hjj. toegaf schuldig te zijn en verzocht de actie tegen hem te staken op voor waarde dat hij tijdelijk zou aftreden als prins primaat van Hongarije. Na de voorlezing van de brief stond de Kardinaal op om te verklaren, dat hü de brief zelf geschreven had en uit eigen vrije wil. De zitting werd toen verdaagd om het verzoek van de Kar dinaal te overwegen. In de brief van de Kardinaal werd voorts verklaard, dat hjj de afgelopen 36 dagen had kunnen nadenken over de tegen hem ingebrachte beschuldi gingen en over de betrekkingen tussen kerk en staat en dat hjj moest toegeven dat de beschuldigingen juist waren. De Kardinaal was tot de conclusie gekomen, aldus de brief, dat door zijn activiteit de totstandkoming van een accoord tussen kerk en staat was ver traagd. De brief zegt verder: „Ik wens thans bij te dragen tot de algemene vrede en verzoek daarom de gerechtelijke actie te staken". De kardinaal verzocht om een sta king van de gerechtelijke actie omdat hij „ter wilde van de algemene vrede" bereid was een tijd lang uit zijn func tie te treden. De kardinaal was, aldus zijn brief, van gevoelen, dat zelfs de Heilige Stoel geen bezwaar zou hebben tegen de totstandkoming van vrede op zulke voorwaarden. Nadat de zitting enige tijd geschorst was, werd medegedeeld dat de recht bank het verzoek tot stopzetting van de gerechtelijke actie had verworpen. De volgende beklaagde, dr. Baranayi, werd vervolgens gedurende twee uur verhoord. Na hem werd de secretaris, dr. Zakar, aan een verhoor onderwor pen. Dr. Baranayi verklaarde, dat de Ame rikaanse legatie te Boedapest geheel op de hoogte was gehouden van de plan nen van zijn royalistische groep. Ook sprak hij over rivaliteit in zijn groep; hijzelf en kardinaal Mindszenty zouden een terugkeer van de vroegere regent Niöolaas Horthy na een Amerikaanse overwinning op de Sowjetunie willen verhinderen. Daarom zou de kardinaal tijdelijk staatshoofd willen worden tot Otto von Habsburg zou kunnen terug keren. Dr. Baranayi ontkende schuldig te zijn aan verraad, doch tijdens een kruisverhoor van twee uur bekende hij schuld op alle punten, die tegen hem werden ingebracht en beschuldigde hij andere leiders van de vóór- en naoor logse royalistische beweging en tevens kardinaal Mindszenty. Secretaris getuigt. Na een uur reces kwam het Hof in de namiddag opnieuw bijeen. De president en de verdediging on dervroegen twee uur lang dr. Andreas Zakar, de jeugdige privé-secretaris van de kardinaal. Veel v*hn hetgeen Zakar verklaarde betrof besprekingen, welke de kardi naal gehad zou hebben met de Ame rikaanse gezant te Boedapest. Zakar zeide, dat Selden Chapin geheel op de hoogte was van de royalistische activi teit en .andere politieke actie van de kardinaal. Te kwart over vier kwam kardinaal Mindszenty weer voor en begon met heldere stem zijn verklaringen af te leggen. In antwoord op een vraag van de openbare aanklager, of hij de beschul digingen gelezen en begrepen had en of hij zichzelf schuldig gevoelde zeide de kardinaal: ,,ïk voel mijzelf schul dig voorzover ik de daden,, die mij ten laste worden gelegd, heb begaan en ik ben het ook niet oneens met de Verwachting, geldig tot heden avond: Voor het noordwesten van het land: Droog weer met wei nig bewolking. Zwakke en langs de kust tijdelijk matige Zuidwes telijke wind. In de ochtend lichte vorst, behalve dicht bij de kust. In de middag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. bijzonderheden van de tenlastelegging" Hij voegde er echter aan toe, dat hij de uit deze daden getrokken conclusie, dat zijn activiteit gericht was op sa menzwering tot omverwerping van het democratisch regiem, de Hongaarse re publiek niet kon aanvaarden. Brief onderschept. Na vijf uur ondervraging haalde de aanklager een brief aan de Ameri kaanse gezant te Boedapest voor de dag, die naar zijn zeggen kardinaal Mindszenty getracht had de gevange nis uit te smokkelen. Deze brief luidde: „Mtjnheer de gezant, vóór Donderdag moet iets gebeuren. Het vonnis zal worden uitgesproken, het proces is te gen Amerika gericht en men wil ook bewijzen, dat ik geld van Amerika heb ontvangen voor spionnage. Ik verzoek om een auto en een vliegtuig. Er is geen andere uitweg. Mindszenty". In een eveneens door de kardinaal ondertekend postcriptum verzoekt hij, de overbrenger van de brief de voor bereidingen te laten treffen voor de ontsnapping. In een tweede postscrip tum vraagt de kardinaal voor de pi loot van een vliegtuig 4.000 dollar, die hij belooft terug te zullen geven. Kar dinaal Mindszenty erkende deze brief ongeveer 10 dagen geleden te hebben geschreven. Onwaarschijnlijk. Van bevoegde zijde verneemt het ANP. dat het hoogstonwaarschijnlljk is, dat de kardinaal een dergelijke ver klaring vrijwillig zou hebben afgelegd, aangezien hjj de bevoegdheid mist, zonder toestemming van Rome afstand te doen van zijn waardigheid als Prins Primaat. Geen buitenlandse vertegen woordigers bij het proces. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat Hongarije de Britse legatie te Boe dapest niet heeft toegestaan een waar nemer te zendeir naar het proces. Naar verluidt zou ook aan andere buitenlandse missies in Boedapest een dergelijke toestemming geweigerd zijn. President Truman heeft Donderdag de voorstellen van Stalin voor een bilaterale conferentie verworpen. Hij verklaarde de minister-president der Sowjetunie voor een bespreking over een voorgesteld vredesverdrag niet te zullen ontmoeten in Polen of Tsjecho- slowakije of op enig andere tot dus ver door Stalin genoemde plaats. Truman deelde aan verslaggevers mee, dat Stalins voorstellen na over leg met hem (Truman) volledig door de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, beantwoord waren Verder verklaarde Truman nog, dat de Amerikaanse regering niet derge lijke besprekingen zou beginnen als door Stalin voorgesteld, zelfs niet met de Sowjetunie en andere betrokken mogendheden, indien de besprekingen buiten het kader der V.N. werden ge houden. Truman verklaarde voorts bereid te zijn Stalin te ontmoeten, wannéér hij Lange colonnes communistische troe pen, voorafgegaan door 100 tanks, mar cheerden Donderdag in triomf door Peiping. Een speciaal vliegtuig met een „volks-vredesdelegatie" uit Nanking kreeg geen toestemming om te landen. De hoop van de regering op vrede ver minderde door de aankomst van de delegatie te Sjanghai. ook naar Washington kwam. Hij had geen bericht ontvangen van Stalin, dat deze voornemens is een dergelijk be zoek af te leggen, doch indien dit kwam, zou hij zijn vrouw zeggen „de logeerkamer gereed te maken voor deze voorname bezoeker". Op talrijke vragen der persvertegen woordigers over de voorstellen van Stalin in het telegram aan de „Interna tional News Service" gaf Truman her haaldelijk het antwoord: „geen com» mentaar". Op de vraag, of Truman een natio nale gebedsdag wilde bepalen voor het Amerikaanse volk om gezamenlijk te bidden voor vrede en een oplossing van het wereldvraagstuk, verklaarde hij, dat iedere dag zulk een dag van gebed moest zijn. RADIO MOSKOU OVER TRUMANS ANTWOORD Door radio-Moskou werd heden com mentaar geleverd op hetgeen het om- roepstation de „negatieve houding" van president Truman tegenover de „vredes"-verklaring van Stalin noem de. Volgens radio-Moskou is de houding van president Truman een gevolg van de „aggressieve voornemens", welke achter de organisatie van het Noord- atlantische verdrag schuilen. DeNederlandse sigarettenproductle wordt voor ruim 43 procent verzorgd door twee belangrijke sigarettenfabrie- ken in Amsterdam. Bij deze fabrieken wordt thans, zoals bekend, gestaakt. Daarom ziet de regering zich voor de noodzaak geplaatst ernstig te overwe gen om bij de eerstvolgende bonaan wijzing op 10 Februari a.s., die zes rant soenen voor mannen en twee voor vrouwen zou hebben bedragen, deze terug te brengen tot vier voor de man nen en één voor de vrouwen. Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de commissie der Verenigde Na ties voor Indonesië, is Woensdagavond uit Washington naar New York ver trokken, waar hij Donderdag een lang onderhoud had met de Republikeinse delegatie bjj de Veiligheidsraad. Co chran is voornemens Donderdag per vliegtuig naar Brussel te reizen, waar 1'Ij venvacht minister-president Spaak te ontmoeten. Daarna zal hij naar 's Gravenhage reizen voor besprekin gen met minister-president Drees en minister Stikker. Vervolgens zal Co chran zich per vliegtuig naar Indonesië begeven zonder Australië aan te doen. De directeur van het Centraal Bu reau voor het Consumentencreaiet deelt ons mede, dat alle geldig ver klaarde waardebonnen van het consu- mentencrediet dus zowel de oude genummerde als de nieuwe ongenum merde waardebonnen n a 28 Fe bruari 1949 hun geldigheid verliezen. Leveranciers van duurzame gebruiks goederen kunnen de op 1 Maart 1949 nog in hun bezit zijnde waardebonnen tot en met 19 Maart 1949 op de ge- b'uikelijke wijze bij de Banken ter verzilvering aanbieden. PRIJZEN VAN ROGGEBROOD EN MANDARIJNEN VRIJ De Staatscourant van Donderdag be vat onder meer een beschikking vrij lating prijzen van verpakt roggebrood en verduurzaamd roggebrood en een vrijlating prijzen mandarijnen. Nederland vecht in Indonesië tegen het communisme Winston Churchill heeft gister bij een plechtigheid in de Londense Guild- hall de gouden Grotlus-medaille uit gereikt gekregen „uit erkentelijkheid voor zijn diensten, aan de zaak van de vrede bewezen". In z^jn rede voor de aanwezige vooraanstaande persoonlijkheden uit het Nederlandse en Britse openbare leven verklaarde Churchill o.a. „Dat de Nederlandse regering „vastbesloten er naar streeft, de werkelijke vooruit gang in Indonesië te vrijwaren voor de greep van het tweelingmonster van anarchie en communisme". Churchill zeide, diep getroffen te zijn door de vriendelijkheid, waarmede hij altijd door het Nederlandse volk was bejegend en vervolgde: „Konin gin Juliana is de regerende vorstin van een staat, die zulk een prachtige rol heeft gespeeld in de geschiedenis, niet alleen van Europa, doch ook van de zaak der vrijheid". Herinnerend aan de door Nederland en Groot-Brittannie in de laatste oorlog gezamenlijk gevoerde strijd voegde hij er aan toe: „Thans zijn wij, tezamen op het wijdere gebied van de Westeuropese Unie, besloten deze morele schatten, die wij gered hebben van wat wel scheen en bleek brute geweldenarij te zijn, in onze hoede te nemen". „Wij gaan in goede kamaraadschap tezamen voort en van ver over de Atlantische Oceaan komt een macn- tige vloed van gezondheid en kracht tot ons in onze problemen van kwel ling en verwarring". Churchill zeide, dat de Westeuro pese Unie een „bewuste en resolute stap" betekende naar de vestiging van een verenigd Europa", dat herrijst om opnieuw tot bloei te komen en de geneugten van duurzame vrede te bieden aan zijn gekwelde bevolking. Wij zijn allen droef gestemd door het feit, dat de nieuwe V.N.-organisatie zo verdeeld en gespleten moet zijn, doch, hoewel teleurgesteld, moeten wij de moed en het veertrouwen niet ver liezen, want slechts langs die wegen kan het menselijk geslacht bevredi ging vinden voor zijn noden en ver- lar gens". Naar het Vrije Volk verneemt, is de stemming voor leden van de gemeente raden vastgesteld op Woensdag 15 Juni. Churchill verklaarde altijd van me ning te zijn geweest, dat de structuur van de wereldveiligheid gefundeerd moet worden op regionale organisaties. „Er moet een Europees parlement zijn om de idee van een Verenigd Europa in concrete en definitieve vorm aan te bieden". „Er moet een Europees Hooggerechtshof zijn, waaraan in breuken op de verklaring van men senrechten, welke door de regeringen van zovele mogendheden op zo plech tige wijze te Genève is geproclameerd, kunnen worden afgekondigd en verde digd. Ofschoon wij, helaas, na al onze moeiten en victorie nog steeds moe ten werken en ademen in de schaduw van het zwaard kunnen wij voelen, dat Grotius en de wijsheid van het verleden hun zegen geven aan ons werk en ons leiden op ons pad" aldus besloot de Britse staatsman. De Lord-mayor van Londen sprak ter opening van de plechtigheid een woord van welkom. Jhr. Beelaerts van Blokland zeide, dat de hoofdreden van het aanbieden van de Grotius-medaille aan Churchill als een nederig blijk van de grote dankbaarheid van ons volk is gelegen in het feit, dat hij Europa en zijn beschaving ervoor gevrijwaard heeft gedrongen te worden in de nau we kanalen van autocratie. Mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello bood Churchill de medaille aan als „een bescheiden hulde van het internationaal-denkende Nederland en niet slechts als een eerbewijs doch ook als een tastbare uitdrukking van de vriendschap, waarin wij, Nederlanders, ons bij U aanbevelen en bij het Britse volk, bij het dikwijls zware werk voor nationale en internationale wederop bouw". „Internationaal", aldus mr. Kappeyne „blijft Grotius de man, die voor het eerst een systeem grondvestte van in ternationaal recht en internationale orde, een systeem waaraan gij, mr. Churchill, grotere mogelijkheden en nieuwe vergezichten verleend hebt". Het wil de laatste tijd met de ring van huisbrandkolen niet erg vlot ten. Dat is ook aan het socialistische Tweede Kamerlid drs. G. M. Nederhorst niet verborgen gebleven. Hij wilde van dc minister van Economische Zaken, prof. dr. J R M v d Brink, weten wat daarvan de oorzaak is. Donderdagmid dag kreeg hij in de Kamer de gelegen heid deze bewindsman enkele vragen te stellen. Hij informeerde, of de moeilijkheden bij het opstellen van het distributie- Gistermorgen om 7 uur heeft zich in de polikliniek van het algemeen ziekenhuis te Harlingen een ontplof fing voorgedaan, waardoor een hoofd verpleegster zo ernstig werd gewond, dat zij in de namiddag is overleden. De -zaal, waar de verpleegster een recept aan het klaarmaken was, ge raakte in brand. Verplegend personeel schoot onmiddellijk te hulp. De hoofd verpleegster bleek zeer ernstige brand wonden te hebben opgelopen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing, antwoordde, dat de Productie van de hetgeen ten zeerste bemoeilijk w^dt leve-1 schema van kolen niet voorzien hadden kunnen worden. Minister v. d. Brink ^ANDAAG duiken we in we „grote" politiek, vrienden! Mochten de resolute resolutionisten van de Veilig heidsraad nog eens uitgepraat raken ever Djokja, dan heb ik een lief nieuw onderwerp, dat hun hierbij gratis wordt aangeboden. Als ze zich eens gingen bezig houden met de zwarte toestan den onder de Amerikaanse negers? Miss Katherine Dunham uit Chicago zei in een toespraak te Brussel: „De men sen in de negerwijken van de grote steden leven in ware ghetto's als ont wortelden in een wereld, die hen ver afschuwt. Het is treurig, dat 15 mil- lioen gekleurde Amerikanen in zulke benarde omstandigheden leven, dat jfij nauwelijks te beschrijven zijn én het is te hopen, dat vertegenwoordigers van een meer gevorderde beschaving zich met deze toestand zullen gaan be moeien en hierin verandering zullen brengen". Zo, dat is duidelijke taal, die noodzaakt tot internationaal ingrijpen. Op grond van het handvest, van de menselijke waardigheid en van de Westerse beschaving, die nog niet overal begrepen wordt. rylCHTER bij huis hebben we trou- wens ook nog een zuur appeltje te schillen. Luister Maandagavond om kwart voor acht eens over Hilversum I naar het hoorspel „In het hoofdkwar tier van Generaal Alvraat". 't Gaat te gen de millioenen ratten, die ons voed sel opvreten en onze gezondheid be lagen. Rattenkruid op alle fronten! Het Amerikaanse schip Cristobal is met 501 Witrussen aan boord uit Sjanghai naar de Philippijnen vertrokken, waar de vluchtelingen zullen worden onder gebracht. Amerikaanse natuurkun digen hebben een demonstratie gege ven met een nieuwe torsiemeter. Zij legden een veer op een stalen staaf en maten toen, hoeveel de staaf gebogen ii^iniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiis.iiiiiiiiiiiiuiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuuuiiiuiiii' was. De nieuwe torsiemeter kan bui gingen van minder dan een millioenste cm meten. yOOR huppelgrage lieden. Onze speciale dansreporter seint uit New-York, dat de nieuwste Amerikaan se dansen genaamd zijn: Yum-Yum, Lambie Pie, Smackeroo, Oolie Droolie, Hoy-toy-toy. De Yum-Yum danst men gedeeltelijk op handen en voeten, bij de Smackeroo vliegt men in de gor dijnen en de Hoy-toy-toy eist om de drie passen een klap tegen eikaars ach terhoofd. Zet 'm op! De Nederlandse jeugd heeft vorig jaar 300 ton beuke- nootjes opgeraapt. Die worden nu in Maassluis uitgeperst tot er 100 ton olie overblijft en van die olie krijgen we margarine op 't brood. Nootjes garen, deviezen sparen. Uit de Schevening- se haven zijn 7 man vertrokken in de 67-tons kotter „De Meeuw", om in de wateren van Zuid-Afrika te gaan vis sen. Mr. Dickerson (Afrikaan) zei op de havenkade: „Hier die kerels sijn dapper om met so een klein skip uit te vaar". Zij gaan in 't kielzog van Jan van Riebeek. Het riekt bedenkelijk naar een opgewarmde Rijktdagbrand. TEREMIA BLOM demonstreerde J gisteren in Alkmaar een nieuw soort voetbalschoenen, waarvan de hak bestaat uit sterke spiraalveren met luchtschroefjes, die het springen be vorderen. De heer Blom beging de on voorzichtigheid met de wind méé te springen. Hij verdween over de tribune en is het laatst gesignaleerd boven Hei- loo, waar hij zich op geringe hoogte snel in de richting van Schotland be woog. pij een proefproces in Sydney naar aanleiding van windhondenrennen met levende hazen is de employé van de National coursing association, die de honden losliet, wegens „wreedheid en mishandeling van dieren" veroordeeld tot een boete van 10 shilling. De be faamde (dikke filmmagnaat Sammie Goldwyn heeft de verzuchting gelan ceerd, dat Hollywood behoefte heeft aan nieuwe ideeën. Daarom gaat hij binnenkort met Ingrid Bergman naar Italië, 'n Idee! JTN nu ons wetenschappelijk hoekje. Prof. Enrico Fulchignoni van de universiteit van Rome gaat zich toe leggen op de studie van de „taal der dieren". De hoogleraar wil het phone- tische gamma ontdekken, waarmede zij uiting aan hun gevoelens geven. Hij gaat in Maart beginnen Met de katten. Het Spaanse vaccine ..E" tegen vlek- typhus. dat uitgevonden werd door de Spaanse doktoren Clavero en Perez Gallardo, is door de Rockfellerstichting volkomen doeltreffend bevonden. In het ziekenhuis van Warschau heeft dr. Grabowski een nieuwe neus geplant op het gelaat van Janina Stepnicka. Haar neus was afgebeten en de dokter heeft het nieuwe exemplaar gemodelleerd uit erna spier rm de linkerarm Limburgse mijnen in 1948 ruim elf mil- lioen ton bedroeg tegen ruim tien mil- tioen in 1947. Er was dus een toeneming, doch deze had uitsluitend betrekking op industriekolen. Daardoor was een verhoging van het huisbrandrantsoen uitgesloten. In alle West-Europese lan den bestaat thans een tekort aan huis brandkolen, zo voegde hij er aan toe. Aankoop uit het buitenland was ook met het oog op de deviezenkwestie uitgesloten. De productie van anthraciet is bij de raming ten achter gebleven, doch dat zou geen invloed gehad hebben, als 't publiek maar meer eierkolen had ge kocht. In vergelijking met verleden jaar is onze huisbrandpositie zeker niet ongunstig te noemen, vooral wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat er veel bonvrije huisbrand beschikbaar is. Gemiddeld zijn twee eenheden van zulke bonvrije huisbrand per gezin aanwezig. De moeilijkheden zijn het grootst bij de eierkolen, zo merkte de heer Neder horst op. Hij schreef dit toe aan de verhoging van de prijs van het zoge naamde „magere fijn", waaruit de eier kolen vervaardigd worden, waardoor de aflevering van „mager fijn" voor de mijnen aantrekkelijker wordt dan van eierkolen. Is de minister niet van me ning, dat het gebrek aan eierkolen een doorkruising is van de loon- en prijs politiek, en welke maatregelen denkt de minister te nemen, teneinde in dit tekort te voorzien? vroeg de afgevaar digde. Tenslotte gaf de heer Nederhorst in overweging de distributie van gascokes op te heffen. Vele gasfabrieken onder vinden n.1. moeilijkheden met de af zet van gascokes, waardoor de voorra den zich opstapelen. De minister ging hier niet op in. Er wordt niet overwogen de cokes vrij te geven. De moeilijkheden weet de bewinds man aan de voorkeur van het publiek voor anthraciet. Wanneer men maar cokes wilde kopen, zou er geen vuil tje aan de lucht zijn. De ongerustheid van de verbruikers vindt, aldus de minister, mede haar oorzaak in de zorgeloosheid, waarme de men op het ogenblik stookt. Blijk baar in de veronderstelling, dat de distributie gedurende dit seizoen op geheven zou worden, heeft men de vereiste zuinigheid uit het oog ver loren. door het feit, dat de verpleegster nog niet verhoord kon worden. Men ver moedt dat zij een verkeerde vloeistof heeft gebruikt zij zou aether in plaats van gedistilleerd water ver warmd hebben waardoor de ontplof fing is ontstaan. De procureur-fiscaal mr. A. H. v. d. Veen van het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam eiste Donderdag de doodstraf tegen de 35-jarige SD-er A. V. Eg- mond uit Amsterdam. Verdachte was van 1941 tot Juli 1943 werkzaam geweest bij de Duitse Si- cherheitspolizei en de S.D. Hij had zich bezig gehouden met het verrichten van huiszoekingen bij illegale werkers en onderduikers. Ook nam hij vaak deel aan het arresteren van Nederlan ders, die de Duitse voorschriften niet nakwamen of weigerden na te komen. John Belcher, die reeds naar aanlei ding van het onderzoek naar beweerde corrupties in regeringskringen was af getreden als parlementair secretaris bij het departement van Handel, heeh, thans ook zijn ontslag als oarlements- lid ingediend. DE „COUPE" BLEEF IN MONTE CARLO ACHTER De Rallye-rijders w.o. Gatsonides en Barehdrecht zijn in ons land terugge keerd, maar zonder de Coupe de la Rivièra, welke zij wonnen als eerste in de catagorie 1100—1500 c.c. De Brit Wise meent n.1. dat hij ten onrechte onder de Nederlanders is ge plaatst. De Coupe blijft nu tot na een in te stellen onderzoek in Monte Carlo EGYPTE PROTESTEERT TEGEN ERKENNING VAN ISRAËL Het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een protestnota gepubliceerd, die gezonden werd naar de landen, die Israël hebben erkend. Erkenning moedigt de zionisten aan „hun aggressie en hun inbreuken op de i echten der Arabieren voort te zetten", aldus de nota.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1