Spionnage en zwarte handel in proces-Mindszenty Kort Bestek De Federalen doen geen uitspraak over resolutie Illegaal werker verried organisatie onder druk van de S.D. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Moordaans^ag op Sjah van Pe rzie Wil Stalin een Vierlanden- Conferentie? Zaterdag 5 Febr. 1949 74e Jaargang No. 10500 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Mihalovitsj de man achter de schermen K.N.V.B. wedstrijden gaan door Afd. Noord-Holland afgelast Gevallen in Indonesië Merietje lag te water Haags B. G. staat voor een moeilijke beslissing Markos afgezet Weerbericht Britse Skymaster in Libye neergestort „Judenfischer" staat terecht Doodvonnis voltrokken Geen uitweg uit Berlijnse impasse Italië in de Westerse Unie? Vliegtuig in de lucht geëxplodeerd Fanny start toch BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK I0I!IA\T TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „.Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten Kardinaal Mindszenty heeft gister als „ongeldig" de brief ingetrokken, waarin hij kort voar zijn arrestatie had verklaard, dat iedere bekentenis, die van hem zou worden gepubliceerd, ver valst of het gevolg van „menselijke zwakheid" zou zijn. Vervolgens werd de behandeling voortgezet met het ver hoor van Prins Eszterhazy, één der grootste gronr1'- 'Uers van Oost- in Centraal Europa vóór de oorlog. De prins verklaarde zich schuldig aan het opkopen tegen zwarte prijs van ver scheidene tienduizenden dollars van Kardinaal Mindszenty, waarbij gebruik werd gemaakt van bemiddeling. Eszterhazy, in grijs flanellen eos- tuum, verklaarde, dat hij vóór de oor log bijna driehonderdduizend acres land in Hongarije had bezeten, met inbegrip vhn 220 dorpen. (Eén acre is 0.4 hec tare). Thans bezat hij nog een land goed van 140.000 acres in Oostenrijk en een ander van 1800 acres in Zuid- Duitsland, alsmede een aantal wijn gaarden en bosgrond in Hongarije. Hij zeide niet in staat te zijn de totale waarde van zijn bezit op te geven. De prins verklaarde in 1947 herhaal delijk dollars van Kardinaal Mindszen ty gekocht te hebben en 29.000 dollar hiervan in 1947 in een koffer naar Oostenrijk gesmokkeld te hebben. Hij zeide, nimmer tot een politieke organi satie te hebben behoord en ook geen lid geweest te zijn van enige andere vereniging, van welke ®8rd ook „zelfs niet van een race-club of een casino". Tijdens de oorlog had hij een Joodse rabbijn verborg- gehouden en gered van achtervolging door de nazi's. De jonge vrouw van de prins was in de rechtszaal aanwezig. Zwarte handel en spionnage Dr. Miklós Nagy, secretaris van de Hongaarse Katholieke Actie een van degenen, die tezamen met Kardinaal Mindszenty terecht staan heeft bij zijn verhoor ontkend verraad gepleegd te hebben. Hij verklaarde zich wel schuldig aan speculatie met vreemde valuta en zeide, medegeholpen te hebben aan het over de grens smokkelen van Zigmund Mihalovitsj, de algemeen directeur van de katholieke actie, naar Oostenrijk. Het hof legde copieën over van cor respondentie tussen Nagy en Mihalo vitsj, welke door Nagy als authentiek werden erkend. Nagy verklaarde ook betrokken te zijn geweest bij illegale verkoop op de zwarte markt te Boeda pest van grote sommen aan Amerikaan se dollars, welke hij voor de katholieke actie had ontvangen. Dr. Bela Ispanky, katholiek priester, verklaarde zich eveneens schuldig aan verraad en spionnage. Ispanky verklaarde aan Mihalovitsj gegevens te hebben verstrekt over de militaire dienstplicht. De oogst, de hoeveelheid nitrogen, die in de chemi sche fabrieken werd gebruikt, de be weerde uitrusting van het Hongaarse leger met Russische wapenen, onderzoek naar radio-actieve elementen, wapen productie en in aanleg zijnde vlieg velden. Deze inlichtingen konden nut hebben voor de Amerikaanse contra- spionnage. Op de vraag van de president, waar hij deze informatie had opgedaan, zeide gedaagde, „11 hoorde deze dingen in café's", wat aan de president de op merking ontlokte, dat hij nooit derge lijke dingen in café's hoorde. Ispanky bekende, dat hij Mihalovitsj zeven rap porten, in onzichtbare inkt geschreven, had doen toekomen. Daarna werd de zitting geschorst. Dr. Toth verklaarde, dat hij na de bevrijding geen werk kon krijgen en steun gekregen had van de Katholieke actie, waarvan Mihalovitsj directeur was. Toth zeide, dat Mihalovitsj eerst onvermurwbaar was, doch later Toth 500 florints per maand gaf voor „nega tief' materiaal", dat voor artikelen in katholieke bladen zou wórden gebruikt. Mihalovitsj vroeg mij meer en meer van dit materiaal, zo zeide Toth. Ik zei hem echter, Jat ik bang was, waarop hij mij vertelde, dat de Amerikaanse vertegenwoordiger. Chapin. achter ons stond en dat mijn materiaal ook naai de Amerikaanse legatie ging. Toth zeide te hebben toegestemd, daar hij een vrouw en drie kinderen had te onderhouden. Eerste brief reeds van November. Nadat de zitting was hervat, las de president een brief voor, die de Kardi naal vóór zijn arrestatie heeft geschre ven en waarin wordt verklaard, dat iedere bekentenis, die aan hem zou worden toegeschreven, vervalst of „te wijten aan menselijke zwakheid" zal zijn. De president vroeg de kardinaal of hij die b*-'ef heeft geschreven, waarop de kardinaal met „ja" antwoordde. „Wanneer schreef U deze brief?" vroeg de presi'" nt. De kardinaal antwoordde: „In No vember 1948 Op de vraag, hoe hij thans over deze brief dacht, zeide kardinaal Mindszenty: „Toen zag ik vele dingen nog niet zo als ik ze nu zie. De verklaring, die ik toen aflegde, is niet geldig. Mijn hui dige opvatting is uitgedrukt in de brief, die ik schreef aan de minister van justitie." De kardinaal verklaarde desgevraagd, dat zijn behandeling in de gevange lis goed was en dat hij alle gelegenheid had gehad om met zijn verdediger, Kiczko, te spreken. Gedurende de tijd, dat het Hof ver daagd was, las de kardinaal op de ver- dachtenbank zittend, in de bijbel. Kardinaal Mindszenty stond tijdens het proces op om te verklaren, dat hij de Hongaarsche regering ten volle de schade wilde vergoeden, die hij had veroorzaakt door de clandestiene ver koop van tienduizenden dollars die hij van 't Vaticaan en Amerika had ontvan gen. Een rapport van de Nationale Bank noemt een bedrag van 141600 dollar. Na een reces van een kwartier ver zocht de verdediger van Prins Ester- hazy tot verrassing van iedereen een onderzoek te doen instellen naar de geestvermogens van zijn cliënt, die, naar hij zei, gemakkelijk te beinvloe- den was. De openbare aanklager maakte hier tegen bezwaar en zei, dat het karakter van de prins reeds lang goed bekend was. Hij wenste echter wel te voldoen aan 'n dergleijk verzoek van de ver dediger van pater Spanky ten behoeve van zijn cliënt, mits het onderzoek on middellijk werd verricht. Beide verzoe ken werden door het hof verworpen. De zitting verdaagd. Dr. Wygle gaf bijzonderheden over de verkoop van dollars door de kardi naal aan prins Esterhazy tegen 32 flo rints per dollar, driemaal zoveel als de officiële koers. De grijze dr. Horvath, secretaris van Esterhazy nam de gehele schuld op zich voor de illegale dollartransacties van de prins. Esterhazy bestreed dit en zeide dat hij en niet de secretaris ver antwoordelijk was. Terwijl de echtgenote van de prins, vroeger prima ballerina van de opera te Boedapest, Melinda Ottrubay, in angstige spanning 't proces volgde, be duidde het hof dr. Horvath, dat hij weer naar zijn plaats kon gaan. Hij maakte eerst een buiging voor de pre sident en daarna voor zijn werkgever voordat hij wegging. Daarna werd de zitting verdaagd tot heden. Maandag uitspraak? Te Boedapest is men van mening, dat Maandag uitspraak zal worden ge daan in het proces. Men verwacht, dat heden de laatste zitting zal worden ge houden. De algemene opvatting vóór het proces, dat de kardinaal ter dood veroordeeld zou worden, heeft plaats gemaakt voor twijfel, dat dit zal ge beuren. B.F O. wijst verzoek van Dr Beel at In een brief aan de hoge vertegen woordiger der Kroon, welke werd op gesteld in de vergadering der Bijeen komst Federaal Overleg, schrijft de voorzitter sultan Hamid II, dat het de B.F.O., in verband met de huidige ver houdingen in Indonesië, minder ge wenst voorkomt, zich reeds aanstonds uit te spreken met betrekking tot de resolutie van de Veiligheidsraad. Het schrijven (dat werd opgesteld naar aanleiding van het verzoek van de hoge vertegenwoordiger der Kroon om de resolutie in beschouwing te nemen) vervolgt; In het bijzonder is de B.F.O. van oordeel, dat een zodanige uitspraak mogelijkerwijs de voorgenomen bespre kingen met de Republikeinse leiders op ongunstige wijze zou kunnen beïnvloe den, hetgeen zij zou willen voorkomen. Hierbij heeft mede een punt van over- Riza slechts iicht gewond Mohammed Reza Pahlevi, de Sjah van Perzie is gistermiddag licht ge wond in zijn lip en in de rug door schoten, die werden afgevuurd door een journalist, genaamd Fachre Rai. Volgens een kort na dë aanslag uit gegeven communiqué werd van dicht bij op hem geschoten. Nadat de eerste hulp verleend was in een naburig ziekenhuis, is de Sjah naar zijn paleis teruggekeerd. De man. die de aanslag pleegde, werd door het publiek aangevallen en later ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. weging uitgemaakt dat, indien de be doelde besprekingen tot positieve re sultaten zouden leiden, het waarschijn lijk mogelijk zal zijn, met de Repu blikeinse leiders een gezamenlijk stand punt met betrekking tot de resolutie te bepalen, hetgeen zowel in het binnen land als in het buitenland meer effect zou kunnen sorteren dan een uitspraak der B.F.O. alleen. Telegram van Sukarno Sukarno heeft aan de Bijeenkomst Federaal Overleg een telegram gezon den, aldus verneemt Aneta. Toen Aneta gisteravond laat de voorzitter van de BFO inlichtingen hieromtrent vroeg, luidde het antwoord: No com- ment. Mohammed Hatta en de andere Re publikeinse leiders, die op het eiland Bangka gedetineerd zijn, hebben de officiële tekst van de resolutie, die de Veiligheidsraad op 28 Januari heeft goedgekeurd, nog niet ontvangen, zo verklaarde een woordvoerder van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië. Is welingelichte kringen te Moskou gelooft men, dat maarschalk Stalin bereid zou zijn deel te nemen aan een vierlandenconferentie met president Truman, de Britse premier Attlee en de Franse premier Henri Queuille. Dit zou tegemoet komen aan het be zwaar, dat de V. S. niet bereid zijn al leen met de Sowjetunie kwesties te bespreken, die ook voor andere landen van belang zijn, zoals de kwestie- Duitsland. Het hoofd-consulaat van de KNVB deelt het volgende mede: Gezien het buitengewoon fraaie weer en de gun stige temperatuur overdag, zal het KNVB-programma van Zondag in zijn geheel worden gehandhaafd. In eerste instantie worden de speelvelden door de consuls gekeurd, terwijl de uitein delijke beslissing bij de betreffende scheidsrechters ligt. Alle, door de KNVB voor Zaterdag vastgestelde wedstrijden zullen daar entegen geen doorgang vinden. In de onder-afdeling Noord-Holland zijn voor vandaag en morgenmiddag eveneens alle wedstrijden agelast. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. M. Goossens uit Gemert (N.-Br.) Sold. K. Schilder uit Volendam. Sold. J. A. Meijs uit Ois- terwijk. Sold. M. A. Kuesken uit 's Gra- venhage. Kop. C. M. Planije uit Schie dam. Sold. Ie kl. J. W. Pas uit Arnhem. Van het Kon. Ned.Ind Leger sneu velden 12 leden, allen afkomstig uit Indonesië. Een dreumes staat eenzaam aan de kant van de eenzame Midden weg te Wogmeer (gem. Hens broek). Hij priemt beide knuist jes in de ooghoeken en kermt er barmelijk. Verstolen blikt hij vele malen troosteloos naar 't slootwater. Een even eenzame fietser stapt bij het manneke af. Hij behoeft niet te vragen wat er aan mankeert, want overspannen roept de dreu mes in 't besef uitkomst te kun nen verwachten: Merietje ligt in sloot, merietje. Begrijpelijk slaat de man, cq. de heer J. de Jong te Wogmeer, de schrik om 't hart en hij bedenkt zich geen ogenblik om met beide benen te water te stappen. Zijn ogen zien gehaast rond, maai nergens Waar is Marietje. Het jochie komt nog dichter naai de walkant. Zijn ogen stralen bij zoveel onverwachte hulpvaardig heid. Zo ver zijn vingertje maar reiken kan wijst hij heel correct: Hierzo, daar ligt ie Wij weten niet of de redder een zucht slaakte, dan wel zijn mond rondde tot 'n verwensing. Een feit is dat 't rietje voor de „pijlenboog" op 't droge werd gebracht. Het kind zette z'n spel voort en de moedige redder spoedde zich huiswaarts. DOODSTRAF UITGESPROKEN. De voormalige „Unterscharführer" en lid van de Rotterdamse S. D., de 27-jarige H. Engelshoven is gistermid dag door de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof veroordeeld tot de doodstraf. De eis luidde twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. Vrijdag werd voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage behan deld de zaak tegen de 34-jarige ille gale werker M. A. Mullaart alias Mo lenaar alias Rietveld boekhouder van beroep, uit 's Gravenhage, die ge durende de bezetting koerier was ge weest van de illegale „landelijke orga nisatie". Na zijn arrestatie door de S.D. werd hem medegedeeld, dat alle namen van de verzetsorganisatie reeds bekend wa ren, doch zijn vrouw en moeder die óók waren gearresteerd, zouden wor den losgelaten wanneer hij als weder dienst namen wilde noemen van „ter roristen en communisten". Men ver telde hem daarbij, dat zijn vrouw in de cellenbarakken te Scheveningen een miskraam had gekregen en dat voor haar leven werd gevreesd. Op de avond van 13 Juli 1944 wer den in een Haags perceel 16 (eden van de Landelijke organisatie gearresteerd. Ze# daarvan werden gefusilleerd, 4 keerden nimmer uit Duitse concentra tiekampen terug. Eenmaal in de macht van de S.D. werd M. ten tweede male gedwongen door te slaan, daar hij anders naar Duitsland zou worden gebracht. Het tweede verraad betrof twee Joodse fa milies uit 's Gravenhage. Hierbij wer den 9 personen gearresteerd, waarvan 5 naar Duitse concentratiekampen werden getransporteerd. De verdachte bekende volmondig de hem ten laste gelegde feiten. Her haaldelijk maakte hij het Hof er op r.ttent dat hij uit radeloosheid en angst voor de beruchte S.D.-er Kaptein ge handeld had. Na het verraad van de illegale organisatie werd zijn vrouw vrij gelaten, doch hijzelf in Schevenin gen opgesloten. Kaptein zette hem daar de duimschroeven aan. De advocaat-fiscaal achtte deze uit leg van verdachte volkomen onaanne melijk. De raadsman, mr. dr Klaassen, wees er op, dat hij de advocaat-fiscaal verzocht had Kaptein als getuige te dagvaarden, opdat uit diens mond nog Generaal Markos is door het hoofd bestuur der Griekse communistische partij, in vijfde plenaire zitting uitzijn functie ontslagen, aldus meldt de ra dio der opstandelingen. Dit bericht komt iets meer dan een week nadat de „Vrije Griekse rege ring" van Markos voorwaarden tot sa menwerking met de Griekse regering bekend had gemaakt. Volgens het bericht van de radio der opstandelingen is Markos „ernstig ziek en niet in staat de hem toegewezen taak te vervullen" en „van elke plicht ontheven". Men gelooft te Athene, dat Markos zal worden opgevolgd door generaal Goessis, die tijdens de jongste rege- ringsaanvallen op Kastoria voor het eerst de aandacht op zich vestigde. HOLLANDIA-F ABRIEKEN WERKEN WEER. De staking in drie der bedrijven van de N V. Hollandia (confectie) fabrie ken Kattenburg en Co te Amsterdam is Opgeheven. Op een Donderdag ge houden vergadering van het stakende personeel is bëStoten het werk te her vatten. Gisteren waren de Amsterdam se fabrieken weer volledig in bedrijf. Verwachting, geldig tot heden avond: In de Noordelijke provin cies overdrijvende wolkenvelden, maar droog weer. Zwakke wind uit Westelijke richtingen. Tempe ratuur boven het vriespunt, maar in de ochtenduren plaatselijk nog lichte vorst Een viermotorige Skymaster van de „Skyways Charter Company. die door het Britse ministerie van oorlog ge charterd was, is gisterochtend vroeg bij Castel Benito in Lybie neergestort. Te Londen is vernomen, dat alle 44 passagiers er met lichte verwondingen zijn afgekomen. De piloot kwam om het leven, vijf andere leden van de bemanning liepen verwondingen op. In de loop van deze maand zullen vier Duitse oorlogsmisdadigers terecht staan voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. Onder hen bevindt zich de „Kriminal-Sekretar" Fisch-rr, berucht geworden als „Judenfischer", die zich op 8 Februari te verantwoor den zal hebben voor zijn medewer king aan de Duitse vervolgings- en vernietigingspolitiek tegen de Joden. Fischer was belast met de samenstel ling der transporten naar Westerbork ter verdere deportatie naar het Oos ten. Van de uit Den Haag en omge ving op transport gestelde Joodse per sonen zijn ruim 12000 niet terugge keerd. Fischer was ook gevreesd door zijn bruut optreden. Jn de Franse stad Rijsel woont de meubelmaker Charles Bernaerts en deze brave man kreeg de schrik van zijn leven toen hij hoorde, dat hij naast zijn echte echtgenote nóg twee vrou wen had, vader was van zeven kinde ren en een strafregister had met vijf veroordelingen, waarvan één tot vijf jaar dwangarbeid wegens desertie in oorlogstijd. Bernaerts hoorde dit alles, toen hij een paspoort aanvroeg om fa milieleden in Belgie *e bezoeken. Het stond allemaal formeel bij de burger lijke stand en bij de pliesie genoteerd! Nader onderzoek wees uit dat de meu belmaker het slachtoffer is geworden van iemand, die zijn naam heeft mis bruikt en die niet is te identificeren. De Amsterdamse politie stelt een on- de-zoek in naar de zogenaamde stich ting „Door het kind, voor he* kind". Deze stichting is helemaal geen stich ting, Het is een stichting in oprichting met als bestuur een 29-jarige man, die verscheidene inzamelingen hield in en buiten de hoofdstad. Nu zoekt de re cherche uit wat er met het geld is ge beurd; „het bestuur" is in arrest ge steld. De Sowjetrussische comman dant van het vliegveld Oranienburg te Berlijn en enige van zijn officieren zijn enige dagen geleden verdwenen. Mis schien komt er wel een „proces" van. Hf echtpaar De Vries-Soetendorp. kermisexploitanten te Ruurlo, is vandaag 65 jaar getrouwd. De Vries wordt binnenkort 88, zijn vrouw 84 jaar; zij zijn goede bekenden op de ker missen in de Gelderse Achterhoek en Twente. In Goor komen zij met hun schiettent en galanteriekraam al meer siüiiiiiiiunttiiiiiuiiiMiiiiiiniiiiiiiaiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiHniiiiiiiiiiiiuHiiiiiiiiiiiiiiuiuiiuiii:! dan 50 jaren. „Ome Herman" en „tante Griet" hebben 7 kinderen, 33 kleinkin deren en 40 achterkleinkinderen. Al dit kroost werkt van groot tot klein in de kermisbranche. In April wordt te New York een Duitse industrietentoon stelling gehouden. Zeshonderd Duitse zakenlieden hebben toestemming ge kregen om deze tentoonstelling te be zoeken. Zij worden in Amerikaanse vliegtuigen overgebracht. Een 20- jarige bewaker van het internerings kamp „De Slikken" hoorde drie maan den gevangenisstraf tegen zich eisen. Hij had, zonder dat daartoe reden was, op een geïnterneerde geschoten en hem ernstig verwond. Radio Moskou heeft een oproep gedaan om de Wes ters georienteerde toneelrecensenten en artisten terwille van de kunst te zuive ren. „Jarenlang, zo werd gezegd, heb ben deze mensen onze kunst afgehou den van alles wat levend en nieuw was en van alles wat ons socialistische leven weerspiegelde. Deze cosmopolitische en anti-nationale lieden dienen te wor den verwijderd" Dat wordt een hele serie bekentenissen! £je Zuidafrikaanse minister Louw heeft dezer dagen verklaard dat in de toekomst alleen nog diegenen mogen stemmen, die in woord en daad volstrekt loyaal zijn jegens de repu bliek. „Dat sluit dus direct alle Joden uit" Louw zeit'et! Spaak maakt een redevoeringentournee door Belgie met het thema „houdt er de moed maar in". Er komt geen oorlog, er komt geen cri sis. Alles koek-en-ei en laat de boeren maar dorsen. De prijzen van verpakt roggebrood en verduurzaamd rogge brood zijn vrij, evenals die van manda rijnen. Dat hebt u wel gemerkt. O Egyptische geleerden beweren dat zich grote hoeveelheden uranium bevinden aan de Westelijke oever van de Rode Zee. Farao heeft het niet geweten, an ders was Mozes geatoomd. Ome Jozej voelt nattigheid **r^e Royal Air Force heeft een „lucht brug" georganiseerd ter bevoor rading van tachtigduizend Arabieren in Hadramoet, die in nood verkeren dooi de aanhoudende droogte; de vliegtuigen werpen in de buurt van de dorpen zak ken graan uit. Een nieuw viermoto rig Constitution-toestel van de Ameri kaanse marine heeft een vlucht van 4100 km, in negen uur en 34 minuten volbracht; het monstertoestel kan 180 passagiers aan boord hebben, weegt ne gentig ton en kan een snelheid berei ken van vijfhonderd kilometer. Het mensdom gaat hard vooruit. eens vernomen zou kunnen worden in hoeverre verdachte vrijwillig namen had genoemd. Kaptein was echter niet gedagvaard „daar men van hem iedere verklaring kon krijgen die men wilde" aldus de advocaat-fiscaal. Na het lezen van een groot aantal schriftelijke verklaringen werd de zit- t'ng geschorst. Doodstraf geëist. Na de schorsing eiste de advocaat fiscaal de doodstraf tegen M. Belang stellenden, die zich in de zaal bevon den, voor een groot deel nabestaan den der slachtoffers, applaudisseerden bij het horen van deze eis. De presi dent wist dit applaus met een hevig kloppen van zijn hamer te doen op houden. De advocaat-fiscaal baseerde zijn eis op het buitengewoon ernstige karakter van het verraad, aanvoeren de, dat iedere slapte gedurende de oorlogstijd een misdaad is. Hij achtte verdachte in staat alle mogelijke ver raad te plegen, wanneer hij nog eens in dezelfde omstandigheden zou ko men. Bij K.B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van W. C. Mollis, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. Het tegen Mollis gewezen doodvonnis is gistermorgen voltrokken. Bij K.B. is gratie verleend aan A. Puls, eveneens tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf van A. Puls is gewij zigd in levenslange gevangenisstraf. De Verenigde Staten willen thans de 30 Augustus te Moskou bereikte overeenkomst, volgens welke de Sow jetunie de blokkade van Berlijn zou opheffen in ruil voor invoering van de Sowjetmark als enig betaalmiddel in de Westelijke sectoren van Berlijn, terzijde stellen. De mededeling hier omtrent heeft de opvating in kringen van de V. N. bevestigd, dat het ant- \coord van Dean Acheson aan Stalin een aanwijzing bevatte, dat er geen direct uitzicht bestaat op regeling van de Berlijnse kwestie. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin en zijn Franse ambtgenoot Robert Schuman, zullen in de tweede helft van deze maand te Parijs een ontmoeting hebben met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Carlo Sforza. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde, dat minister Sforza om streeks midden Februari naar Parijs zal vertrekken, teneinde deel te ne men aan een vergadering, belegd in het kader van de defensie der Westerse Unie. Een B-25 „Mitchell"-bommenwerper van het Amerikaanse leger, met een vermoedelijk uit acht koppen bestaan de bemanning, is gister, tengevolge van een ontploffing aan boord, in het ten Noorden van New Orleans gelegen Pont Chartrain meer neergestort. Er zijn geen overlevenden aangetroffen. Het vliegtuig was op weg van een basis in Mississippi naar een bestemming in Texas. Fanny BlankersKoen heeft beslo- ter morgen deel te nemen aan de da mes athletiek kampioenschappen van N.Z. Wales. Volgens een specialist, die haar knie onderzocht, zal ze kunnen lopen, al hoewel gehandicapt door een verrekte spier of pees van de knie. GESCHOOLDE ONDERHANDELAARS IN VERENIGDE STATEN. Volgens de correspondent te Wash ington van de New Yok Times wil president Truman een speciaal corps van geschoolde onderhandelaars instel len om de Verenigde Staten te verte genwoordigen op internationale con ferenties Truman wil Dan Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken, ge legenheid geven in Washington te blijven om de topleiding in handen te houden op zijn departement inplaats van veel tijd overzee te moeten beste den. Als e-"-"tUele leden van het on derhandelaars-corps worden genoemd Robert Lovett, Philip Jessup, William Clayton, James Byrnes en Archibald Macleish. OPSTELPRIJSVRAAG DER VN. De organisatie der V.N. heeft een opstelprijsvraag uitgeschreven met als verplicht onderwerp: „Uitvoering der verklaring van de rechten van de mens". Ieder tussen de 20 en 35 jaar kan een opstel insturen, dat in elke taal gesteld mag zijn. Voor de tien prijs winnaars wordt een gratis reis naar Lake Success uitgeloofd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1