Stad en Omgeving- Winterconcert Helders Fanfarecorps f RECLAME de „Pijler" van uw zaak M.S.C. won van Furmerend De leeszaal in januari 1H Bridgecompefitie nadert haar ontknoping Helderse Scheidsrechtersvereniging Jaag die Rheumatische pijnen uit Uw ledematen Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Marine voetbalcompetitie Jaarvergadering Centraal Genootschap Succes-VVE 4—0 Oudesluis faalt tegen Bergen Texel Burgerlijke Stand Overleg tussen Republi- keinen en Federalisten Samenzwering ontdekt in Polen Inbreker te Berkhout neergeschoten Het Radioprogramma Het waren hoofdzakelijk „lichte" klanken, die het Helders Fanfarecorps ten gehore bracht op het Zaterdagavond in Casino gegeven winterconcert. Dat wil niet zeggen, dat het ook allemaal eenvoudig speelbare muziek was. Integendeel. Technisch bezien boden de uitgevoerde composities dikwijls evenveel moeilijk heden als menig „zwaar" werk. Voor de vele aanwezigen was er nu echter deze aangename kant aan verbonden, dat het luisteren geen grote geestelijke in spanning vergde. Voor ieder corpslid was het er echter tijdens de repetitie niet minder op aan gekomen, om zijn dikwijls moei lijke partij terdege in de studeren en er daarbij voor te zorgen, de juiste plaats in het geheel in te nemen. Het zuiver treffen en direct doen aanspre ken der tonen is bij koperen blaas instrumenten geen eenvoudige zaak, vooral wanneer, zoals op dit winter concert, veeleistende solopartijen voor tenorsax, piston, bariton en tuba op de partituur voorkomen. Onder de leiding van de heer Joh. Bruul heb' ben de muzikanten zich echter behoor lijk door de moeilijkheden heengesla gen. Enkele onzuiverheden in de stemming konden niet uitblijven en evenmin bleven individuele tempo- afwijkingen geheel achterwege, maar de totaalindruk was toch zeer bevre digend. Er waren sinds de»jubileum uitvoering van het vorige jaar ken nelijk vorderingen gemaakt. Het openingsnummer, de forse mars 4,Sons of the brave", gaf daarvan reeds een zeer goede indruk. Het ensemblespel was uitstekend, evenals de klankverhouding. Het orkest hand haafde een strak en energiek rhyth- me, een ontwikkelde verrassende (voor de betrekkelijk kleine ruimte wel eens als te krachtige) fortissimo, De crescendo en décrescendo, alsook de tempotekens werden correct in acht genomen. De ouverture „Stradella" van Von Flotow gaf méér gelegenheid om de verschillende instrumenten afzonder lijk te horen. Bij de pistons waren min der serieuze momenten merkbaar. Het kwam ons voor, dat dit te wijten was aan een even te geringe concentratie. De wals „Mondnacht auf der Al- ster" van Fétras, waarin aan de me lodieuze aspecten geen al te groot on recht werd aangedaan, werd gevolgd door een niet zeer fantasierijke fanta sie-mazurka voor tuba, welke echter als repetitiestuk waardevol kon wor-- den genoemd. Het capriccio van Verdi kreeg in deze uitvoering het luchtige en speel se karakter, dat als één der voor naamste kenmerken kon worden be schouwd, al bleken juist hier de te kortkomingen van een fanfare-orkest. Zou het niet mogelijk zijn, om in de toekomst een omschakeling tot har- moriie-orkest te verwezenlijken? Een .eenvoudige suite in vijf delen deed de aanwézigen in gedachten een gouden bruiloft meevieren. De sug gestie der kerkklokstonen in het eer ste deel was mooi getroffen. De fees telijke stemming werd door de blazers zo goed weergegeven als gezien de arbeid van de componist mogelijk was. Zelfs „hoera"-geroep ontbrak Te efoon 29?0 Vrijdagavond trokken het eerste, tweede en vierde tiental van MSC naar Alkmaar voor het spelen van hun competitiewedstrijden. Tot dusver had het eerste tiental al zijn wedstrijden met klein verschil verloren, waarbij het geluk niet aan de kant van MSC was. Haar laatste kans om het spelen van degradatiewedstrijden te ontgaan was deze wedstrijd te winnen. Met drie invallers bonden zij de strijd tegen Purmerend aan en al spoedig bleek dat de borden voor MSC over het algemeen beter stonden. Geleidelijk aan kwamen de winstpunten binnen en toen einde lijk de laatste partij beslist was bleek het dat MSC met 82 had gewonnen. Nu is het wachten op de uitslagen van de andere clubs om te kunnen zien welk tiental degradatiewedstrijden zal moeten spelen. De uitslag is: PurmerendMSC 1 2—8. S. Band—W. J. Geus 0—1; F. DokterK. Geus 01; P. PronkJ. Wijker N. F. OosterbaanJ. v. d. Kuyl 01; M. NoomeJ. Valkenier ij:<4; C. de RekH. A. Herderschee 0^1; C. de HeerJ. Marsman I 10; J. W. DoklandJ. Smit 01; A. Band J. M. Koning 01; E. D. Lakeman J. Marsman II 0—1. Het tweed» tiental speelde tegen DOS en wilde voor het eerste tiental niet onder doen. Ook hier was MSC vee! sterker en won tenslotte met 8 y, -ly,. DOS I—MSC II. lX—êtf. J. Kooi— A. C. Spoel 01; A. BurgersJ. Noor deloos 0—1; O. MazereeuwG. J. Geus 'ij y, A. Nijman Jr.St. v. Amers foort 01; PrangerJ. Geurts 01; ObdamP. de Vries 01. SlikkerP. Kelder 01: Van VlietC. J. Bosch '4-%', BrinkhofTh. Adriaanse Vi-Vi C. KooiK. Geestman 01. Het vierde tiental dat tegen DOS 2 moest spelen wilde ook graag meedoen en met een flinke overwinning naar huis gaan. De uitslag was: DOS 2 MSC 4 2 7 yt. De BoerTh. de Jeu 01; Van HovenK. Voerman AppelJ. 't Hart 10Nijman S.R. Bais 01; WillemseB. Muller 01; GodijnC. Buys 10; De RooiV. Pranger 01; Van LeeuwenJ. Jansen 01; WoutersJ. Paans 01; Jansen E. Bosch 0—1. De wedstrijd van het vijfde tiental tegen DOS 2 die in de stand 4'/«—4'/i was afgebroken is in 55 geëindigd. niet! Dit was wel een aardig grapje, al viel het uiteraard buiten het kader ener muziekuitvoering. Het laatste nummer was weer een pittige mars, ingeleid door een aantal tambours, die met zulk een ontzag lik élan de trommelstokken hanteer den, dat de blazers er nauwelijks in konden slagen het geroffel te over stemmen. En dat wil heel wat zeggen! In de pauze werden steunbonnen aangeboden, waarop aardige prijzen konden vallen. Het tweede gedeelte van deze genoeglijke avond bestond uit de opvoering van een éénactertje, waarna nog kon worden gedanst. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Januari bezocht door 285 mannen en 22 vrouwen, to taal: 307 personen. Uitgeleend werden: 3014 romans, 1941 studie werken en 2846 jeugdboeken, totaal: 7801 boeken. Nieuwe aanwinsten Romans: Aatjes, De zeemeerminnen; Aerde, van, Stenka Razin; Bates, De stroper; Boer, De erfgenaam; Bruns, De uitverkorenen; BruynOuwehand, Dreigende branding; Buck, De eerste vrouw; Buck, Nu en altijd; Camus, De pest; Havank, In memorian de Schaduw; Kok, Gekkenwerk; Kort- huys, In de ban van de tropen; Mau- rier, du, Generaal des konings; Nes Uilkens, van, Pastorales; Noël de Gaulle, Carnaval der desperado's; Pulles, Juultjc de Kortenaere; Rath, De innemendelandloper; Seten, De turquoise; Sullivan. Haar Ville Marie; Timmermans, Adriaan Brouwer; Wal- denmaier, Schippers; Wells, De ge schiedenis van meneer Polly. Studiewerken: Damsteegt, In de doolhof van het Nederlands; Durant, De Griekse wereld; Gunther, Ameri ka; Ludwig, Beethoven; Paap, Lud- wig van Beethoven; Raimond, Ster- rengids 1949; Shand, Aardlore; Strij- bos, Al zwervende vergaar ik;. Veen, van der, Timmeren; Vercors, La mar- che 1'étoile; Wals, de, Jan en ik; de jagers van de brandsavannen. Geschenken: Allen, Only yesterday; Boccacio, Verhalen uit decamerone; Cambridge, Geluk... maar geen geld; Coltof, Enige aantekeningen over het verbruik als economisch probleem; Harraden, Katherine Frensbam; Hut ten, von, Het groene verband; Klimsch, De hemel; Muls, Rubens als diplomaat in de 80-jarige oorlog; Overzicht van het bedrijf der K.L.M. over het jaar 1947; Ploeg, De N.V. onder de Duitse bezetting; Wasch, Eva-Maria; Yonge, De. erfgenaam van Redelyffe. De Noor Sverre FarstacL, die op schitterende wijze tijdens de wedstrijden om het Europees kampioenschap schaatsenrijden te Davos het Europees kampioenschap op zijn naam bracht, tijdens een van zijn prachtige ritten in deze wedstrijden. Woensdagavond werden voor de plaatselijke competitie de volgende wedstrijden gespeeld: RKBC 1Royal 2 52—23; RKBC 2—Royal 3 61—21; RKBC 3—HBC '45 5 48—49 gelijk; RKBC 4—Royal 1 39—65; HBC '45 1— VBC 4 70—51; HBC '45 2—VBC 1 27— 65; HBC '45 3—VBC 2 51—44; HBC '45 4—VBC 3 67—34. We kunnen dus reeds twee kam pioensviertallen begroeten, namelijk HBC 1945 I en VBC 1, die door de con currenten niet meer te achterhalen zijn. In de afdelingen A en D. is de span ning ten top gestegen en zullen de laatste wedstrijden op 23 Februari a.s. de beslissing moeten brengen. De stand luidt nu: Afdeling A RKBC I 5 4 0 1 8 124 HBC '45 IV 5 4 0 1 8 51 V.B.C. III 5 2 0 3 4 82 Royal II 5 0 0 5 0 93 Afdeling B: HBC '45 I 5 5 0 0 10 163 VBC IV 5 3 0 2 6 61 RKBC II 5 1 0 4 2 46 Royal III 5 1 0 4 2 —178 Afdeling C: VBC I 5 5 0 0 10 164 HBC '45 V 5 1 2 2 4 9 HBC '45 II 5 1 2 2 4 15 RKBC III 5 0 2 3 2 —140 Afdeling D: Royal I 5 3 0 2 6 58 HBC '45 III 5 3 0 2 6 26 VBC II 5 2 1 2 5 2 RKBC IV 5 1 1 3 3 86 In de bovenzaal van „Sandere", vond Zaterdag de tweede lezing plaats van de serie welke door onze plaat selijke scheidsrechtersvereniging is ge organiseerd. Na het beroemde Helderse kwar tiertje werd het woord gegeven aan de heer de Snayer. Spr. begon met op te merken dat niemand van hem zou kunnen en mogen verwachten, om in een goed uur een ook maar enigs zins volledig overzicht te geven van de spelregels zoals die heden ten dage zijn. Hij had daarom besloten om ze in vogelvlucht even onder de loupe te nemen en eens even dieper in te gaan op enkele dingen, die over het algemeen te weinig bekend zijn. Zo behandelde hij onder meer een gevaj uit de praktijk waarin een speler een strafschop moest nemen. Genoemde speler schoot hard tegen de doelver- dediger aan, de bal sprong via diens lichaam terug en rolde vlak voor de voeten van de onfortuinlijke schutter. Deze wist niet precies wat de spel regels dienaangaande voorschrijven en schootdaarom de bal maar moed willig naast. En dat terwijl - hij het volste recht had om opnieuw opnieuw te schieten. Dit was een van de vele voorbeelden, welke de heer de Snayer gebruikte om aan te tonen van hoe veel belang het is dat ook spelers de spelregels goed kennen. Wanneer is een bal nu eigenlijk uit, wanneer is een doelpunt wel of niet geldig, hoe" luiden de invallersbepalingen, wft'n- neer is de speeltijd verstreken. En zo werden respectievelijk diverse regels behandeld. Terecht wees de spreker rop vap hoeveel belang of het is dat jeugdleiders goed met de spelregels op de hoogte zijn. Hij besloot met te zeggen dat hij hoopte erin geslaagd te ziin vooral de jeugdleiders duide lijk te maken, dat zij veel kunnen doen om een betere spelregel kennis ban de voetballers van de toekomst bij te brengen. Nadat er nog enkele vragen van de aanwezigen waren behandeld, sprak d? heer Helder zijn dank uit aan de heer de Snayer voor diens zeer nut tige en onderhoudende lezing en wekte een ieder op, vooral de volgende Zaterdag aanwezig te zijn. NIEUW WERELDRECORD VAN STACK Allan Stack, de Amerikaanse win naar van de 100 meter rugslag bij de Olympische Spelen, vestigde een nieuw wereldrecord voor die afstand met 63.6 seconde. Dat kan! Met de eenvoudige bloedzui verende Kruschen-kuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts. De zes minerale zouten waaruit Kruschen be staat, zijn een wondere stimulans voor de bloedzuiverende organen. Lever, nieren en ingewanden hebben de op wekking nodig, die Kruschen geven kan. Ze gaan weer krachtiger werken, het bloed gaat sneller stromen 'en voor komt zodoende dat schadelijke, pijnver- wekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en gewrichten en voortdu rende oorzaak worden van Uw ondrage lijke pijn. Niet zonder reden gebruiken millioenen mannen en vrouwen over de hele wereld sinds jaar en dag Kruschen. De heilzame gevolgen worden alom er kend en er k-ari geen reden zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profiteren. Vraag Kruschen bij Apotheker of Dro gist. (Ingezonden mededeling) 151. Ja, het is een wonder, dat de jeep na het ongeluk nog lopen wil. Het moet inderdaad wel een sterke auto zijn. Maar waar gaat de reis nu heen? Pam vraagt het ook al aan zijn broer tje. „Pim, waar gaan we naar toe?" Ja, dat weet Pim eigenlijk ook niet. „Ach, we rijden zo maar een eindje", zegt hij dan een beetje onverschillig. 152. „Ja, maar ik wil naar huis toe, naar Moeder!" roept Pam weer. „Moe der weet niet waar we blijven". „Nee, r ee, dat gaat niet", roepen Pim en Pom tegelijk. „Als we naar huis gaan, dan grijpt de veldwachter ons. Hij is woe dend". „Laten we wachten tot het don ker is", stelt Kobus, het konijn, voor. ..Dar kunn„- jullie ongemerkt naar huis sluipen". Goed bedacht!" roept Tim. „Laten we dan nu nog maar een eindje rijden". De uitslagen van de vorige week ge speelde wedstrijden zijn: Torp. atelier- Soemba 37; Neptunus-Sportschool 4—4. Torp. Atelier—Soemba 3—7. T.A. heeft teleurgesteld;; waren er vorige week nog kansen, om de tweede plaats te bereiken, door deze nederlaag zijn ze tot een theoretische kans geworden. Voor de rust een grote meerderheid van Soemba die met de rust reeds een 0—3 voorsprong had. In de tweede helft kwam T.A. met een gewijzigde opstelling, hetgeen niet kon verhinde ren dat binnen 20 minuten de stand tot 0-6 werd opgevoerd. Eindelijk werd de goede verhouding gevonden en konden drie tegenpunten worden gescoord 3-6. In de laatste miputen kon Soemba nog eenmaal doelpunten, 3—7. NeptunusSportschool 44. Nog steeds heeft Sportschool zijn vorm niet teruggevonden, er werd weer gespeeld alsof er geen tweede plaats op het spel stond. Na 25 min. spelen moest hun midvoor door een blessure uitvallen en werd met tien man verder gespeeld. Met de rust werd een stand 2—1 be reikt, een stand die de verhouding vol komen weergaf. Na rust hetzelfde beeld, tot na ongeveer 10 minuten Van Dijk als invaller voor Sportschool ver scheen. Neptunus werd overspeeld en binnen vijf minuten was de achterstand in een 2—4-voorsprong omgezet. Het oude vuur was weer ontbrand. Sportschool verflauwde daarna en Neptunus, s'n kans voelend, zette alles Op alles. Het werd beloond door twee doelpunten, Na afloop diende Sportschool protest in tegen 2 doelpunten. Voor <|eze week zijn voorlopig geen wedstrijden vastgesteld. nog Vrijdag 11 Februari a.s., des avonds cm 8 uur, wordt in Bellevue de jaar vergadering gehouden van het Cen traal Genootschap voor kinderherstel lingsoorden en gezondheidskolonies. Op de agenda staat o.m. een bestuurs verkiezing en een bespreking van het 40-jarig bestaan. Alle stadgenoten, die lid zijn van de Helderse afdeling, wor den opgewekt lot het bijwonen van de ze vergadering. In deze tijd mag de zorg voor het kind, en zeker voor het zwakke kind, ieders belangstelling vragen. Het bestuur hoopt op 'n druk ke vergadering, juist omdat het 40-ja- rig bestaan der afdeling op 12 Maart a.s. ter sprake zal komen. 3jtlQ£<2Q1/ldM/l' de te- als op, de om de (Buiten verantwoordelijkheid van redactie) WAT IS „HUMANISME"? Mijnheer de Redacteur, twee- Met belangstelling heb lk van t.1 verslagen „'„„„isti.cll VS""!. daarover een weinig verbaasd. De betekenis van het woord „huma nisme" moge in de loop der - een evolutie hebben doorgemaakt toe wil het er bij mij niet in, dat het manistisch verbond" zich slechts proclameren tot een organi atie van onkerkelijken". Daarmede Pleef m,e" mijns insziens min of meer verr gen grote kerkelijke humanisten Erasmus en Thomas a Kempis. Mede in dit verband viel dat blijkens de verslagen vrij felle aan, vallen werden gedaan op „de ker waarbij ik mij afvraag of men in ae kringen van het humanistisch verbond wel weet van het verschil tussen „kerk" en het „christendom", of, het duidelijker te zeggen, tussen zichtbare en onzichtbare kerk. Een idéé heeft nog nimmer aan waar de gewonnen door het doen van aan vallen op andere ideeën, en een goed humanist mag zich dan ook naar mijn mening niet laten verleiden tot aanval: len op andere groepen, zo lang niet be wezen is dat zijn gedachtehuis beter is. Men moet geen huis afbreken voor men een nieuw betrokken heeft, want juist dat werkt een geestelijk nihilisme in de hand. Wil men het geestelijk nihilisme be strijden, dan doet men beter om, ker- kelijken en niet kerkelijken, samen te werken om tot een „geestelijke en mo rele herbewapening" te komen, die nu teeds in deze verwarde wereld drin gend nodig is, doch waarmede men bij Joorkeur schijnt te wachten tot de nood zeer hoog is gestegen. De buitenkerkelijke humanisten kun nen er van overtuigd zijn dat ook de humanistisch denkenden binnen ker kelijk verband het „geestelijk nihilis me" wensen te bestrijden, daarvan heb ben we, nog niet zo lang geleden, bij de interkerkelijke gezinsweek, de voor beelden gezien. En in die week was het er toch niet om begonnen om „zieltjes te winnen", hetgeen wel bleek uit de behandelde onderwerpen. Een „buiten-kerkelijke". Reeds direct na de aftrap waren de eerste aanvallen voor Succes. Twee corners, die de thuisclub binnen vijf minuten te nemen kreeg, leverden niets op. J. Metselaar, die voor het eerst sinds lange tijd weer meespeel de, bleek een verbetering voor de Succesvoorhoede te zijn. Een hard schot van hem ging rakelings over. De aanvallen van de thuisclub werden steeds gevaarlijker en de VVE-verde- diging werd herhaalde malen in het nauw gedreven. Het eerste doelpunt ontstond uit een strafschop, die on houdbaar door A. Hollander werd in geschoten (1-0). WE deed er een schepje op, doch stuitte steeds op de Succesverdediging, waar keeper IJzer op uitstekende wijze zijn doel verde digde. Met een 10 voorsprong voor de thuisclub ging de rust in. Na de thee werd de thuisclub in de verdediging gedrongen, doch na 10 minuten vond zij haar vorm terug. Uit een kluwen van spelers wist Met selaar onhoudbaar in te schieten (2—0). Het vijandelijke doel kwam steeds meer in gevaar. In een onbesuisd ogenblik beheerste de WE-keeper zich niet meer en gaf Metselaar een trap. De penalty, die Succes hiervoor toegewezen kreeg, werd door Metse laar zelf benut (3—0). Even later ving Doves de bal op, gaf hem door aan Metselaar, die hem naar de vrijstaande Veerdig schoot. Deze bracht hierna de stand op 40. Over en weer volgden nog enige aanvallen, doch er werd niet meer gescoord. NOORD-SCHARWOUDE, 5 Jan. 75700 rode kool 10.70—13.90, 23800 gele kool 9—12.60, 18.000 witte kool 7.90, 3400 groene kool 12.80—2?. Oudesluis is er niet in geslaagd te gen Bergen de punten thuis te houden, waardoor de Bergenaren twee kost bare punten mee naar hus namen. Het aantal hoekschoppen van 12 tegen 1 zou zeggen dat 'de Oudesluizers stevk in de aanval waren en over het alge meen was dit ook wel het geval. Toch waren de aanvallen van de gasten niet ongevaarlijk en vooral vóór de rust speelden de Bergenaren in de aanval vrij goed. De rechtsbuiten was een uitstekend speler. Nadat scheidsrech ter Wit gewezen had op het feit dat onder de gegeven omstandigheden het spel geen forsheid toelaat, worden door belde ploegen aardige aanvallen op gebouwd. Een vrije schop van Water tor gaat naast. Aan de andere kant gaat het beter. Een voorzet van de rechtsbuiten wordt door de rechtsbin nen Koster langs de reserve-doelman van o. gekopt. Nog vóór de rust pro fiteert de linksbuiten Van slecht weg werken van de O.-doelman en het is 2-0. In de tweede helft kogelt Water- mLehn" tef". de Iat' Kort hie™ mist hij een strafschop, zodat het O lijft riode,we' te*en zit- Toch Verdle"de tG^npimt ais Muntjewerf een goed aangegeven bal van Dorselaar in het net schiet Me deze stand 1-2, komt hét einde van deze. faire en goed geleide wedstrijd. NIEUWE TROEPEN IN SOWJETZONE Volgens „Die Neue Zeitung", het of- ciele blad van het Amerikaans militair bestuur in Duitsland, zijn stoottroepen van twee nieuwe infanteriedivisies uit de Sowjetume te Speek in de provin cie Mecklenburg aangekomen „De sterkte dezer divisies wordt ver schillend geschat op 20.000 40.000 man Het is niet bekend, of dit versterking of vervanging is", aldus het blad. Geboren: Jannette A, d. v. Corn lis Snoek en Trijntje M. Huisman. A-n' ta G„ d. v. Willem L. Bakker en Gee'~ tje Boek. Lucy en Janette D, d. v. c0r" nelis Eelman en Elisabeth J, stolk" Hendrik C„ z. v. Matthijs Witte en Catharina A. Kager. Johanr.a M., d Hillebrand Gomes en Aagje de Ridder' Ondertrouwd: Hendrikus a Witte en Guurtje Bakker. Getrouwd: Jacob Kooger en An- na C. de Waard. Wilhelmus J. van der Velden en Johanna H. Slegtenhorst Naar Reuter meldt, zaL ir. Sukarno zich morgen met een Nederlands vlieg, tuig van Prapat naar Bangka begeven om met Drs Moh Hatta overleg te piel gen over de brief der Bijeenkomst Fe deraal Overleg, terwijl van Batavia uit enige voormannen der BFO en Re publikeinen zich eveneens per vlieg tuig naar Bangka zullen begeven. Het Franse persbureau AFP meldt hierover, dat op deze bijeenkomst eveneens overleg zal worden gepleegd over de resolutie van de Veiligheids raad. Verder, dat Hadji Agus Alim de heer Sukarno naar Bangkok zal verge zellen, dat Anak Agung zich onder de federalisten bevindt die naar Bangka gaan en dat deze de Republikeinse lei ders op de hoogte zullen stellen van het behandelde in de recente BFO-bijeen- komst, die gisteren werd gesloten na dat daar het besluit was genomen, met de Republikeinse leiders overleg te plegen, alvorens men zijn houding je gens de Veiligheidsraads-resolutie zou bepalen. Zowel Anak Agung als de voorzitter der BFO, Sultan Hamid, hebben Vrij dagavond een bezoek gebracht aan dr. Beel. Te Warschau is officeel bekend ge maakt, dat de Poolse geheime politie een complot heeft verijdeld, dat ten doel had de vooraanstaande leden van de Poolse regering te vermoorden. Er zijn op grote schaal arrestaties verricht onder de voormalige leden van de Poolse verzetsorganisaties in de oorlog. De politie trof in de woningen van sommige gearresteerden wapens van velerlei aard en radio-zenders, zoals die ook in het Poolse leger worden ge bruikt. Volgens niet-officiële schattin gen werden te Warschau enkele hon- derden personen gearresteerd; in ge heel Polen zouden meer dan 1000 ar restaties zijn verricht. De zoon van de familie H. te Bo- beldijk had Vrijdagnacht geen leuke ontmoeting. Hij kwam om twee uur thuis, zette zijn fiets in de schuur en ontwaarde daar een inbreker, die hem begroette met .de woorden: „Ga weg of ik schiet je neer!" De heer H. schrok wel een beetje, maar de inbre ker leek gevaarlijker dan hij was, want hij ging meteen op de vlucht. Hij greep een fiets en spurtte weg. De jongeman snelda naar de politie post en een paar wachtmeesters trok ken er onmiddellijk op uit om de dief te achtervolgen. Bij het voormalige station Bobeldijk zagen ze de inbreker. Hij werd gesom meerd te stoppen, doch gaf daaraan geen gevolg. De politiemannen losten een paar waarschuwingsschoten, maar ook daardoor liet de inbreker zich niet intimideren. Toen werd er nog een schot gelost en dat trof de man in de rug. Hij bleek de 47-jarige C. S. te zijn,, momenteel zonder domicilie. De man was zwaar gewond en werd overgebracht naar het Stadsziekenhuis te Hoorn, waar hij Zaterdagmorgen door dr. De Ronde js geopereerd. De kogel werd uit de buik gehaald. De toestand van S. is thans niet levens gevaarlijk, maar hij kon toch nog niet ondervraagd worden. Of hij debet is aan "andere indertijd in de omtrek van Hoorn gepleegde inbraken is dus nog niet bekend. TSJECHOSLOWAAKSE „REGERING IN BALLINGSCHAP" Een aantal Tsjechen, die vóór de communistische omwenteling van vo rig jaar hoge regeringsposten vervul den, is te New York aangekomen om in een vergadering plannen uit te wer ken voor de vorming van een „rege ring in ballingschap". VOOR HEDENAVOND HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,45 Klankbeeld over rattenbestrijding 8,30 Ferdinand Huyck (Hoorspel) 9,05 Selecta 9,30 Muzikaal maandblad io,Oo Hollands Strijkorkest 11,15 Populair avondconcert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Amster damse Politiekapel 6,45 parlementair overzicht 7,00 In Holland staat een huis 7,30 Boston promenade-orkest 8,05 Waarom een reserve-politie in Nederland? 8,10 Dingen van de dag 8,15 Pen* nies from heaven 8,50 De Ducdalf 9,10 Fragmenten uit ,,La Traviata" 9,55 Tibor Varga vioo) 10,15 Lezingen door j van der' Kieft 10,30 Actuele kanttekeningen 11,15 Dansmuziek VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten am 7, 8. 1, 7 8 en 11 uur KRO: 8," Pluk de dag 9,30 Ochtendconcert 10,40 Schoolradio 1,25 Septet Johnny Ombach 4,00 De Zonnebloem 7.» Liederenprogramma 8,50 Omroep-orke. 9,30 II Ritorno dl Ulisse opera- Concerto Grosso 11,15 Cyclus blaasinstrument tn de kamermuziek" HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichte» -m 7, 8, 1 6, 8 en 11 uur AVRO: 7, Liedjes ui,. Scandinavië 8,15 Ochten - varia 10,15 Arbeidsvitaminen - André de Raaf en Jacques Schutte Radlo-matinée 5,30 Melodieën van rome Kern 6,45 Verzoek-programma 7,30 Viool en plano 8,15 Bonte Dinsdag a-ondtreln 9,45 Buitenlands overzicht 10,00 Pierre Palla 11,15 Russisch nw ziekprogramma

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2