Aanéénschakeling van zware problemen „Oostenrijks dorp" te Huisduinen nadert zijn voltooiïng Welke maaswijdte moet worden gekozen? Voortreffelijke hoofdrol van Cor van der Lugt Melsert JMqezxmden Eerste huis over 2 maanden bewoond? „Schipper naast God' De „Anthony van Leeuwenhoek' een belangrijke iaak voor De filmvoorstelling in de Lutherse kerk Op één avond langs de Indie-route Clandestiene slachting werd ernstig Filmvoorstelling over de konijnensporf Record-opbrengst van SIMAVI-collecte Wat is „Humanisme"? Vorderingen in de wederopbouw Dagorder voor Hr. Ms. Tromp Van de hayenkanf- Weekoverzicht visserij De meningen over „Schipper naast God", het toneelspel van Jan de Hartog dat Dinsdagavond in Tivoll werd opgevoerd door „De Komedianten", zullen on getwijfeld verdeeld zijn. Dat kan haast niet anders, waar de schrijver een mes heeft genomen en het leven ergens (op een voor hemzelf lang niet willekeurige plaats) heeft beetgepakt. Hij is diep en rigoureus aan het kerven gegaan, en daarbij zijn een aantal problemen en conflicten blootgekomen, die allemaal door geen enkele toeschouwer al wordt hy nog zo geboeid en al leeft hU nog zo intens mede, al heeft hy nog zo'n helder oordeel en al heeft hy overeenkomstige problemen zelf ervaren in drie uur tyd kunnen worden opgelost. Voor het gemak even aannemende, dat De Hartog zelf in dit toneelstuk een oplossing van alle gestelde vragen heeft gegeven, dan is het voor de bezoekers nog geen eenvoudige zaak om hun eigen zienswyze met die van de auteur te confronteren. Daarover zouden zy diep moeten nadenken, en het is dus in het geheel niet te verwonderen dat de eerste reacties sterk uiteenlopend zyn geweest. grootste klap. Hem ontbreekt zelfs de energie voor de overweging, dat zijn vader nadien bekeerd kon zijn. Door stryd de oplossing. Ondanks alle pogingen tot ondermij ning van zijn leven, vaart Kuiper een vaste koers. En hij vindt zelfs een op lossing, al kost deze hem zijn schip. Hij brengt het namelijk tot zinken, zodat een in de nabijheid kruisende Amerikaanse oorlogsbodem bemanning en passagiers van de „Hoop voor Al len" wel aan land moet brengen. Kui per brengt dat offer, na nog overwo gen te hebben wat in deze zijn ver plichting is ten aanzien van zijn ge trouwe bemanning, waarvan bijvoor beeld de machinist al een halve eeuw op hetzelfde schip heeft gevaren. Voor de toeschouwer wordt ten over vloede nog een persoon ten tonele ge voerd, die de drager genoemd mag worden van een volgende moeilijkheid waarmede Jan de Hartog waarschijn- De Hartog vertelt in „Schipper naast God" van de bejaarde Joris Kuiper, kapitein-eigenaar van het oude stoom schip „Hoop voor Allen", dat in 1938 een groep van 146 Joodse emigranten uit Duitsland naar de nieuwe wereld transporteert. De „nieuwe wereld" aan vaardt deze mensen echter niet, en clan voelt kapitein Kuiper zich verant woordelijk voor hen. Hij is een innig gelovig man, die zich voor God en zijn geweten niet verantwoord acht, wan neer hij deze 146 Joden, deze 146 me demensen, terugbrengt en daardoor overlevert aan het concentratiekamp De „buitenwereld" tracht hem te over- luigeu van het dwaze van zijn stand punt. Met man en macht wordt ge> tracht, de zuilen waarop zijn leven ge grondvest is, te ondermijnen. Daarom gaat het in dit stuk. Jan de Hartog, als minnaar en kenner van de zee en het zeevolk, heeft dit dramatische ge geven gekozen; het had echter ook een onder thema kunnen zijn. Joris Kuiper heeft voor zichzelf de lijnen uitgestippeld, waarlangs zijn le ven zal moeten verlopen. Hij is na een „baldadige jeugd" door God „in het nekvel gegrepen", en hij wil nu trach ten te leven naar Gods wil. Dat wil niet zeggen; naar de interpretatie, die onverschillig welke kerk van die God delijke wil geeft. Hij bouwt zich als het ware een éénmanskerk, welker beginselen hij consequent tracht door te voeren. Dit probleem, waarmee in onze dagen méér mensen worstelen, werd door De Hartog echter slechts terloops aangeroerd. Wellicht vormde het toch de achtergrond van het uit gebreide complex, dat in de loop van het stuk werd geëtaleerd. Met opzet echrijven wij „geëtaleerd", omdat een oplossing niet wordt gegeven. De pro bleemstelling is te hevig, en de con flicten zijn te virulent, dan dat in het kader van dit toneelstuk de sluitrede „De Here heeft gegeven, de Here heeft genomen, de naam des Heren zij ge loofd" voldoend mag worden geacht. Het is overigens de vraag, of men vam De Hartog zou mogen vergen, in 'n en- kei toneelstuk £1 de gestelde problemen uit te werken, omdat dit op zichzelf een taak is die de energie van een ge heel mensenleven kan vorderen. wy zijn het niet eens met degenen, die zouden willen beweren dat De Hartog dan maar zijn problemen bin nenskamers had moeten houden. Wel kunnen we tot op zekere hoogte de gedachte onderschryven, dat De Har tog zich hier eerder heeft ontpopt als een scherp-denkende, dikwijls cyni sche en nog onrijpe persoonlijkheid, die zyn gedachten en gevoelens con creet en begrypelijk weet te formule ren, dan als een kunstenaar, omdat een kunstenaar de mens juist zou moeten opheffen tot een niveau dat boven het geestelijke plafond van die mens ge legen is. De grote keuze. Keren wij echter terug tot de figuur Kuiper. Deze jichtige, maar uiterst vi tale grijsaard, wordt naar zijn eigen zeggen voor de keuze geplaatst, een vogel in de hemel, of een staatsburger in de hel te worden. Met andere woor den. Moet hij Gods stem in zijn gewe ten navolgen, met de zekerheid als een vogelvrij verklaarde over de zeven zeeën te moeten zwalken; of moet hij zich aan de omstandigheden onderwer pen, en daardoor schade lijden aanzijn eeuwig zieleheil? De strijd in zijn hart laait fel op. Voor het eerste pleit zijn eigen inzicht, en bok hetgeen hij tel kenmale put uit de Bijbel sterkt hem daarin, en tenslotte is er wat we zou den kunnen noemen het „vaderbeeld" dat hem in deze voorgaat. De buitenwereld tracht deze drie hoofdzuilen te ondermijnen. Zijn eigen inzicht wordt critisch bezien door de consul te Montevideo, zijn collega Bruinsma van de „Amsterdam", de ma rine-attaché te Washington, en zijn eigen bemanning, ïpet „Meester" Da- velaar in de voorhoede. De. richtlijnen uit de Bijbel worden aan menselijke beschouwingen onder worpen door de dominé uit New York. die alleen daarom zijn plaats in het stuk verdient. Overigens zou men kun nen vragen, waarom juist een dominé ten tonele moest worden gevoerd; het had ook een douane-ambtenaar kun nen zijn. Hoogstens kunnen wij deze dominé accepteren als personificatie van een nieuw probleem: in hoeverre kunnen geestelijke leiders zich mengen in de moeilijkheden van anderen, wan neer deze interventie niet wordt ge vraagd; en daarmee samenhangend: is deze interventie eventueel afhankelijk van het al of niet aangesloten zijn bij de groep, waarvan de betrokken gees telijke leider één der hoofdpersonen is. Het „vaderbeeld" tenslotte wordt ernstig bezoedeld, wanneer machinist en stuurman een overigens stuitend verhaal vertellen uit het leven van Kuiper Sr. Dat geeft Kuiper Jr. de lijk worstelt: is „het geloof" een rust gevende vinding van de menselijke fantasie, welke naar believen kan wor den toegepast wanneer de nood dat eist (een caricatuur dus van 't „Nood leert bidden"), en zo ja, tot welke hysterische excessen kan zoiets dan leiden? Wij vonden deze persoon, de scheepsjongen, bij al zijn goede dingen, niet de meest geslaagde figuur in dit toneelstuk. Hij en het probleem dat hij personifieerde leidden enigermate de aandacht af van de kapitein en zyn conflicten. Wij zeiden reeds: Jan de Hartog heeft In dit stuk een reeks problemen ge steld in de vorm van een knappe en boeiende reportage. Onder regie van Cor van der Lugt Melsert kreeg dit alles de uitbeelding, die de dingen het scherpst omlijnde. Hijzelf, als schipper Kuiper, smolt volkomen tezamen met deze figuur der verbeelding. Stem en gebaar, houding en beweging, zij pas ten tenvolle in het schema. Datzelfde geldt voor alle andere medewerken den, al hadden wij graag de scheeps arts van Ben Aerden wat meer be zield en de rabbi van Iwan Raskolnikof wat waardiger en minder opvallend gegrimeerd gezien. Dat waren echter tenslotte slechts technische onvolko menheden, welke aan de kwaliteit van het stuk niets afdeden. Oog en oor der naar schatting zevenhonderd bezoekers konden zich van begin tot eind geboeid bezighouden met hetgeen voor het v&etlicht gebeurde. Zelf3 de genen, aan wie de diepere zin is ont gaan, kunnen daardoor nog een „mooie avond" hebben gehad. De drie k vier bezoekers, die in de loop van het stuk de zaal verlieten, gevoelden zich wellicht bedreigd met een bezoedeling van hun eigen „vader beeld".... ALEX OVANSA. De regering gaat vissen vangen. Dit is iets wat niet alle dagen voorkomt. Er wordt wel vaak eeni spierinkje uitgegooid om een kabeljauw te vangen, zomaar doodgewone schollen verschalken is toch wel iets dat te denken geeft. De „An- tony van Leeuwenhoek", het 208 ton metende tot kotter omgebouwde Duitse voorpostenbootje, heeft twee dagen achtereen een bezoek gebracht aan de Helderse haven en dat scheepje is het juist, wat zulk een belangryk werk gaat verrichten in opdracht van het ministerie van Landbouw, Vissery en Voedsel voorziening. We schreven al, dat er onderzoekingen zouden worden gedaan in verband met de visstand, nu kunnen we daarop iets verder ingaan. De „Antony van Leeuwenhoek" is een in de oorlog gebouwde Duitse voorpostenboot; het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek kocht hem aan en maakte er de van binnen en van bui ten aantrekkelijke kotter van. Het schip heeft nog geen dienst gedaan, het kwam hier om instrumenten op te halen en heeft in Oudeschild netten ge haald, die daar speciaal voor het werk van het visserijonderzoek waren ge boet. Zaterdag zal het in Scheveningen officieel in dienst worden gesteld, waarna het zijn taak in de internatio nale samenwerking zal gaan innemen. Vele landen doen onderzoekingen naar de huidige en toekomstige visstand in de omringende wateren. Nederland kon tot nog toe niet worden ingeschakeld, omdat geen bruikbaar schip beschik baar was. Daarom heeft Engeland tot nog toe ons aandeel in de onderzoe kingen waargenomen; de „Platessa" kwam hier vorige jaar en heeft met enkele Texelse kotters hier in de om trek dienst gedaan. Maar voortaan draagt Nederland een steentje bij. De „Antony van Leeuwenhoek", genaamd naar de grote bacterioloog, die onder andere de microscoop heeft uitgevon den, ziet er keurig uit en er liggen zelfs matjes in de machinekamer. De bemanning bestaat uit zes vissers en de schipper Pronk. Vooral op schol zal worden gelet, want Nederland heeft de onderzoe kingen inzake de platvissen toegewe zen gekregen, en omdat de schol de voornaamste is, zullen de roodgestipte gladde vissen speciale aandacht ver dienen. De gegevens worden met de andere landen uitgewisseld, zodat het gehele werk internationaal in het mid delpunt der belangstelling staat. Er is namelijk het een en ander doende op de visserij-gebied. In hoofdzaak is de vraag aan de orde, in hoeverre de vis vangst kan worden uitgebreid, zonde»- dat de visstand niet uitroeiing wordt bedreigd. De maaswijdte is hierbij Vóór Sumatra's Westkust ligt een eilandengroep. Het zijn de Mentawei- eilanden. Reeds van 1900 af werkt hier de zending. Na vele jaren van hevige tegenwerking en tegenstand begint eindelijk het Christendom hier terrein te winnen. Over deze worsteling ver telt a.s. Vrijdagavond, 11 Februari, om 8 uur, in de Lutherse kerk. Weezen- straat, de gerepatrieerde predikant zendeling ds. D. Poot, bij de unieke film „Mentawei", die in opdracht van de in het Zendingsbureaa Oegstgeest sa menwerkende zendingscorporaties werd vervaardigd. Eerst worden land en volk der Mentawei-eilanden behandeld, vervolgens iets getoond van het dage lijks werk der Mentaweiers; de moei zame jaren van het contact-zoeken met de bevolking gaan in korte flitsen voorbij, ook de toenemende tegenstand, die tenslotte wordt gebroken en de uit eindelijke overwinning van het Evan gelie. Aan deze avond, die onder auspiciën van de plaatselijke afdeling van het Luthers Genootschap staat, wordt door het Luthers Kerkkoor onder leiding van we heer J. H. Keyzer medewer king verleend. De toegang is vrij. uiteraard één der belangrijkste punten van onderzoek. In letterlijke en in fi guurlijke zin wordt uitgevist, hoe 't mo gelijk is, een maximum aan vis te ver schalken en toch de visstand niét tut te roeien. Dat klinkt niet eenvoudig, en dat is het ook niet. Er zal worden nagegaan of op de paaiplaatsen het water misschien afwijkende eigen schappen heeft en welke dat dan zijn. Het zoutgehalte en de temperatuur, de plaatselijke diepte etc. zullen wor den onderzocht. Nu onlangs een nieu we methode werd gevonden tot'het op sporen van scholen vis, zal dit punt weinig moeilijkheden opleveren. Maar er zullen speciale netten worden ge bruikt met verschillende maaswijdte. Want juist die maaswijdte is belang rijk. Met grote mazen zal niet veel worden gevangen, de visstand zal dus op peil blijven of toenemen. In netten met kleine mazen is de vangst groot, maar de visstand kan achteruit gaan. Nu zal dus experimenteel worden na gegaan welke maaswijdte de ideale is. Dit is de taak van de „Antony van Leeuwenhoek", die Maandag vanuit de thuishaven Scheveningen zal uit varen met deskundigen aan boord om haar aandeel te hebben in dit uitge breide werk. Aanstaande Woensdag worden ruim vierhonderd stadgenoten in de gelegen heid gesteld om op één avond perKLM- vliegtuig een trip te maken langs de Indie-route. Een grote viermotorige vo gel zal hen van Schiphol naar Batavia brengen, en dat niet via de nieuwe route over Mauritius, maar nog langs de oude en tot op zeker hoogte ook vertrouwde luchthavens Basra, Ran- goon enz. Deze namen zijn voor de meeste mensen vertrouwd, niet op grond van eigen ervaring, maar door hun medeleven met hetgeen de Neder landse luchtvaarders in de loop van de laatste kwarteeuw presteerden. De mo derne techniek maakt het thans moge lijk om binnen drie uur tijd de gehele route van veertienduizend kilomtere lengte af te leggen, en dan kennis te maken met de mooiste punten die de luchtreizigers op weg naar Indonesië tegenkomen. Wat dat betreft mag het een voordeel worden genoemd, dat de reis niet langs de nieuwe route worden gemaakt, want zestien uur Indische Oceaan moge dan groots en indruk wekkend zijn, voor een filmvoorstel ling bieden zij toch te weinig boeiende gegevens. Een bij uitstek-deskundige, namelijk de heer A. C- Leenders, chef van de af deling der KLM, zal deze avond, die Woensdag 16 Februari a.s. wordt gegeven, v Reisvereniging verzorgen niet-leden (uiteraard op enigszins ver schillende condities) kunnen deze in teressante en leerzame avond bijwonen Een deel van het gesproken woord zal worden verzorgd door de heer P. Lans. de prijswinnaar van een in 1947 over geheel Nederland uitgeschreven reci- teerwedstrijd. Laat het vol worden. Woensdagavond. Maar zelden is de mogelijkheid aanwe zig om zelfs zonder de geringste kans op noodlandingen of ander ongerief, 'n luchtreis naar Batavia te maken, op de uiterst concurrerende voorwaarden die do afdeling Den Helder der N.R.V. thans stelt! den gegeven, zich weer op te Mede omdat W. reeds 7 weken in voor lopige hechtenis heeft doorgebracht vroeg mr. Scholten een voorwaardelijke straf. Mr. Peereboom vond het van vee in deze tijd een ernstige over treding. Daarom wilde de p°h*ie ter niet met een voorwaardelijke straf volstaan. De uitspraak was tenslot 6 maanden gevangenisstraf. w"jvan 4 maanden voorwaardelijk en aftrek.va de tijd die reeds in hechtenis is door gebracht. Verder zal W zich moeten houden aan de voorschriften, die het reclasseringsrapport zijn genoemd Te hoog weekloon. Jacob Pieter V. uit Wieringen, die hierna terecht stond, werd er van be schuldigd aan een 18-jarige kakkers- bediende een loon te hebben uitbetaald dat wekelijks f 20.- hoger was dan wettelijk is toegestaan. V. werd hier voor veroordeeld tot f 150 subs. maanden. Gisteren werd voor de economische politierechter in Alkmaar, mr. Peere boom. de aangehouden zaak tegen Pie ter W. uit Den Helder afgehandeld, Hem was ten laste gelegd, dat hij in enkele weken tijd vier schapen en een rund had geslacht. Over W. was nu een rapport inge wonnen, dat niet ongunstig was. Het rapport kwam tot de conclusie, dat er vrij goede reclasseringskansen waren. De officier, mr. dr. J. M. Vellinga, die de vorige maal 4 maanden gevan genisstraf eiste, zag geen enkele reden er nu iets van af te doen. De nieuwe eis van de officier was 8 maanden ge vangenisstraf. waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De verdediger, mr. Scholten, was het in het geheel niet met het requisitoir van de officier eens. Nu er een gunstig voorlichtingsrapport was, moest.de eis niet hoger gesteld worden. Door de oorlog is W. uit de klasse van de fat soenlijke slagers getuimeld en in een lagere klasse terechtgekomen. Mr. Scholten vond het noodzakelijk, dat zijn cliënt de gelegenheid moest wor- De konijnenfokkersvereniging ..Stre ven naar Beter", die er niet alleen naar streeft om de onder haar berus ting staande konijntjes te veredelen, ia uie - maar tevens om de belangstelling voor a.s. in Casino, de konijnensport te fen toenemen de Nederlandse houdt Maandagavond a* in caféSan Leden en derse, Koningsplein, een filmavond 'waarop in beide richtingen wordt ge werkt. De aard der te vertonen films is zodanig, dat ook de reeds aangeslo ten sportfokkers nog veel ervan zul len kunnen opsteken. Maar ook met- leden en zelfs niet-fokkers worden ge heel belangeloos in de gelegenheid ge steld, deze stellig leerzame avond bij te wonen. De bekende keurmeester D. J. Kort man, die zijn onmisbare medewerking altijd op tentoonstellingen verleent, zal de films toelichten. Aan de orde ko men o.m. de onderbrenging van de dieren, de bedrijfsfokkerij, de waarde der konijnenpelzen, buitenlandse ko nijnenrassen, de opvoedende waarde der kleindierensport voor de jeugd, het werk van de keurmeesters, het deelnemen aan tentoonstellingen, veel voorkomende fouten, het houden van bevers en cavia, en tal van andere onderwerpen meer. In totaal zullen circa 225 punten aan de orde komen, waaruit wel blijkt dat de avond een zeer afwisselend karakter zal dragen. Ieder belangstellende, ouder dan veertien jaar, is welkom. De opening is om acht uur. De collecte, die dezer dagen in de gemeente Den Helder werd gehouden ten bate van de SIMAVI, heeft in to taal f 1741,55 opgebracht. Dat mag 'n recordcijfer worden genoemd. De mil de gevers komt hiervoor een woord van dank toe, maar niet minder het grote leger van ijverige «collectanten en collectrices voor hun onmisbare en belangeloze medewerking. Bij het ge noemde bedrag is inbegrepen de in houd van de bus voor het winkelpand van V. en D., zijnde f 138, waarmede deze firma haar sympathieke initiatief dus wel prachtig beloond heeft gezien. NIEUWE REGELING VAN PENSION EN RUSTHUISrRIJZEN Met ingang van 16 Februari wordt een* nieuwe prijzenbeschikking Vai: kracht aangaande de prijzen voor ka- mers met pension. De nieuwe beschikking geeft een een. voudiger wijze van berekening der K oorloofde pensjonprijzen aan. In band met gestegen prijzen voor Voe" dingsmiddelen en met de ontstane mo" gelijkheid tot ruimere rantsoenering zijn geringe verhogingen van de pen. sionprijzen toegestaan, welke, al naa" de pensionklasse, variëren van f 2 5cpi f 10.—, per persoon per maand. De betrokken beschikkingen zjjn publiceerd in de Staatscouranten van 4 en 8 Februari. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Mijnheer de Redacteur, Wanneer de „buitenkerkelijke", dl« ónder bovenstaande titel een ingezon den stuk schreef in Uw blad van Maandag 7 Febr. j.1., zich de moeit* wil getroosten geregeld onze bezin, ningsbijeenkomsten bij te wonen, zul- len we hem hartelijk ontvangen. Hy zal daarna beter in staat zijn, dan door middel van uiteraard onvolledige krantenverslagen waarin enkele zin nen aan de traditionele verminking niet ontkwamen, beoordelen of 1 de Humanistische Gemeenschap het recht heeft om zich geestelijk verwant te voelen met de grote kerkelijke huma nisten als Erasmus en Thomas Kempis. Hij zal dan ook kunnen controleren of we ons in overeenstemming met ons humanistische beginsel: „Eerbied voor de mens en zijn overtuiging", ge heel onthouden van elke aanval op de kerk", „Christendom", zichtbare of onzichtbare kerk. Slechts wanneer, personen uit kerkelijke kringen te kennen willen geven, dat onkerkelij- ken geen dragers kunnen zijn van een niet aan persoonlijke willekeur onder- worpen normgevoel, achten we daar- door een belangrijk deel van ons Ne- derlandse volk beledigd en menen we het recht te hebben daar met beslist heid tegen op te komen. Dit is geen aanval, maar verdediging. Tenslotte zal hij ervaren, dat de Humanistische Gemeenschap niet de pretentie heeft „een beter gedachten- huis" te hebben of in het bezit te zijn van een absolute waarheid. Het Hu manistisch Verbond constateerde na d« bevrijding met vreugde een belang rijk gemeenschappelijk geestelijk be zit onder grote groepen van on-kerke- lijken. Dit geestelijk leven aan te wakkeren en te verrijken en daarmee het nihilisme te bestrijden onder groe pen van mensen, waarop de kerk geen vat meer heeft, is zijn doel en zijn bestaansrecht. Dat in kerkelijke krin gen het geestelijk nihilisme eveneens bestreden wordt is ons bekend en wordt met voldoening geconstateerd. Indien samenwerking vruchtbaar ge acht wordt, zullen wij dit niet bij voorbaat afwijzen. Namens het bestuur van de Hu manistische Gemeenschap Den Helder. G. J. GROBBEN. Voorzitter. C. W. DORNSEIFFEN, Secretaris. Bij Koninklijk Besluit is de konink lijke vermelding bij dagorder toege kend aan de kruiser „Tromp". De Hollandse coaster „Antilope" kwam door het Molengat naar binnen om bij te leggen voor het slechte weer. Het schip was onderweg van Dene marken naar Roon. De Snoekbaarsvisserij was in de afgelopen week iets gunstiger dan twee weken geleden. De gemiddelde vangsten van de slepers waren over het algemeen hoger. Daarentegen wa ren de vangsten der staandnetvissers zeer laag. Bij de slepers varieerden de vangsten van 85 tot 300 kg. per dag. Enkelen voerden vangsten aan van ongeveer 350 tot400 kg. De vangsten der staandnetvissers waren van 8 tot 30 kg snoekbaars per dag. De prijs der Snoekbaars bleef nog tamelijk stabiel. De agnvoer van rode baars vas ook iets beter. De prijs hiervan was zeer gunstig en liep op tot 0.82 er kg. De weekbesommin- gen der slepers varieerden van 150 tot 600 per span. Voor de staandnet vissers was dit 20 tot f 120 per vaartuig. Blei noteerde 0.28 en kieine blei en Voorn van 0,10 tot f 0,14 per kg. Door 2 vaartuigen werd Noordzee vis aangevoerd. Sardijn bracht 0,24 per kg op. Schar 0,35 per kg. Middel en Kleine Schol resp. 0,65 en 0,45 per kg. De aanvoer was gering. Be sommingen tot 300 per vaartuig. Vorige week werd aangevoerd: 5900 kg Snoekbaars, 1210 kg rode baars, 907 kg blei, 3238 kg Voorn, 10 kg Snoek, 38 kg Karper, 30 kg Bot en 995 kg Noordzeevis. Totale omzet aan de afslag ongeveer 8600, UUANNEER WE WILLEN NAGAAN, welke vorderingen in Den Helder wor den gemaakt in de richting van de stad der toekomst, dan dienen we daarbij uiteraard niet alleen het oog te vestigen op de woningbouw. Toen we gisteren onze artikelenserie onder het motto „Vorderingen in de Wederopbouw" aan kondigden, hebben wjj deze zaak dan ook zo ruim mogclük beschouwd. Als vorderingen in de wederopbouw moeten in feite alle verrichtingen worden gezien, die dienstig zijn aan 't tot stand brengen van die harmonische twee eenheid marinebasis-woonstad, welke we in de toekomst eenmaal hopen te be wonen. Als zodanig gelden dan bpvoorbecld ook bepaalde activiteiten op cul tureel terrein. Het komt ons echter gewenst voor, uit te gaan van een practisch punt, dat weinige lezers zal zijn ontgaan: de vordering van de bouw der 38 Oostenrijkse woningen te Huisduinen. Daarna kan iets verteld worden over de bouwwerken in Oud Den Helder, en vervolgens zullen zich haast vanzelf onder werpen opdringen welke voor behandeling onder het algemene motto „Vorde ringen in de Wederopbouw" in aanmerking komen. Men heeft wel gezien, dat de „brui ne kippenhokken" (zoals zij door som mige cynici worden genoemd) te Huis duinen aardig uit de kluiten beginnen te wassen. Het rijtje van negen aan de Badhuisstraat wacht voor het uiterlijke in hoofdzaak op de dakpan nen. Op de rest van het ter rein tussen Badhuisstraat en Duinweg kan de bouw van deze houten montage-wo ningen in de verschillende stadia keu rig netjes worden gevolgd. Men zal merken, dat er systeem in zit. De aan nemer, de Helderse firma G. Groot en Zoon, aan wie krachtens raadsbesluit van 1 December 1948 de bouw van de ze 38 woningen voor f 508.800 werd ge gund, heeft pl.m. vijftig arbeids krachten (waaronder zes z.g. „herscho lingsmetselaars" van de cursus aan de Kanaalweg) in groepen gesplitst. Funderingen. De eerste groep begon met het ma ken van de funderingen. Was een ge deelte klaar, dan kon de tweede ploeg gaan beginnen met de montage van de huizen. In de Noordwesthoek van het terrein zijn de funderingen nog zicht tonnen vloer gestort, waarin meteen de ankerijzers voor de vloerbalken wor den bevestigd. De bewapening wordt ter plaatse gevlochten, en de slappe beton wordt van de molen via een be- tongoot op haar plaats gebracht. Inde vloer wordt de ruimte uitgespaard voor de kelderkast, die later van ge wapend betonnen wanden wordt voor zien. Dit werk is uiterst solide. Het is voor deze betrekkelijk lichte woningen eerder aan de zware kant. We mogen aannemen, dat de houten montage- bouw enige decennia mee zal gaan, maar deze fundering zal veel langer houdbaar zijn. Daardoor blijft de mo gelijkheid open om later op deze zelf de onderbouw nieuwe woningen vol gens de traditionele bouwwijze te plaatsen. Montagebouw. In dit verband zouden we kunnen opmerken, dat het wezenlijk verschil tussen „traditionele bouw" en tagebouw" kleiner is dan 0™r h'£°£ gemeen wordt verondersteld. Ook bij 2t onderdel wordt een huis uit onderdelen opgetrokken. Bij de nieuwbouw in Oud Den Helder kan men zien (en ook in de Pmf "nirvi^ baar. Deze zijn gemaakt van „stamp- Billitonstraat heeft men en beton", waarop In het vierkant (de nemen) dat ook in de bouw bepaalde .elementen"1011816 vloeroppervlakte van deze huizen is 8.95 m. mij 7.60) een „trasraam" van rode baksteen werd gemetseld. Op de fundering wordt dun een gewapend bc- gebruikt. De z g. perfora-vloeren worden voorbeeld worden op "het werTgenÏÏ- wM. Eerst wanneer de elementen kant en klaar van de fabriek komen, kan men van werkelijke montagebouw spreken. Goed bezien doet het dus wei nig ter zake of de ene dan wel de an dere bouwwijze wordt toegepast. Het gaat er maar om, of de bouweij een huis weet te maken dat bewoonbaar is, voldoende houdbaarheid bezit en de bewoner het nodige comfort biedt. Wat het uiterlijk betreft moet veelal nog de voorkeur worden gegeven aan van ter plaatse gemetselde steen opge trokken huizen. Wanneer echter het bouwtempo moet worden afgewogen tegen de snelheid, dan zal ieder in de ze tijd het zwaarste accent laten val len op het tempo. Bovendien kan aan genomen v/orden, dat de ervaringen met de montagebouw zullen leiden tot verbeteringen ook in aesthetisch op zicht. Wat dit laatste betreft, is niet ieder een onverdeeld tevreden over de Oos tenrijkse huizen. Wij haalden reeds aan, dat zij door sommigen met „kip penhokken" worden vergeleken. komt ons voorshands wat overdreven voor. Het werkterrein is nog romme lig, de rode pannen zijn nog niet ge legd en de persoonlijke smaak van de bewoners heeft zich nog niet kunnen manifesteren. Men doet het beste door zijn oordeel op te schorten, tot het er- rein is opgeruimd, wat groen en pla ten zijn aangebracht en gordijntjes voor de ramen hangen. Het zal echte op zijn minst nog wel twee maanden duren, alvorens het eerste huis kan worden betrokken. Eén der toekomstige bewoonsters, die tegeiyk met ons één der bUna fe reed z(jnde huizen bezichtigde, ver klaarde zich verre van ontevrede over de indeling en de ruimte die nc huis bood. Inderdaad behoeft gerus niet over een „huisje" te worden Ie sproken, al toont het door de eenvoiij dige opzet en het ryzige dak niet te royaal. We noemden boven reedsin lengte en breedte van het huis. La wij voor vandaag volstaan met te ve melden, dat ieder huis boven de^ ee ste verdieping nog een vliering "ee 1 en dat de huurprys voorlopig "fr gecalculeerd op ten naasten bij per weck. In het tweede artikel 7,1 we dan iets meer over de inricht™ en het monteren van deze Oostenru se woningen vertellen,

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2