Op de „Zeemeeuw" naar lichtschip „Texel" Pompei-geheimen blootgelegd Zweden wenst neutraal te blijven Met een brief van Marie en de groeten van Jantje VStjlG VERKEER, OOK TER ZEE (slot) Standpunt grondvest op de historie Onze Bridgerubriek Tuinman ontdekte 2200 jaar oude tempel van een losbandige secte De dood betrapt in een luxe villa z Nieuwe Bonnen DONDERDAG 10 FEBRUARI 1949 (Van onze speciale verslaggever). QELUKKIG DAT DE HEEK LEBBE vandaag niet meevaart op de „Zee- meeuw' anders zou de schoener nog heviger schommelen, steigeren en stampan dan h*ji nureedsi doet. Niet, dat wjj iets tegen de man zelf hebben. Integendeel. Dikwijls lieten \v|| ons langs het steile trapje met de altijd glanzende koperen leuningen in het gezellige vooronder zakken om de han den te warmen aan een geweldige kop koffie, zo pittig, zo verkwikkend als maar weinig anderen dan de heer Lebbe weten te brouwen. De heer Lebbe, lid van de bemanning van de „Zeemeeuw" (in de blieken voorzien tan de officiële betiteling „Ioodsafhaalvaartuig") is n.1. tamelijk omvangrijk en haalde eens de hevige toorn op zijn hals van een nichtje van de mo ordjrjver. Zij maakte een tripje, buitengaats mee, maar kreeg last van de ^bekende ziekte, die het slachtoffer ijlings naar de reling deed snellen. De kapitein had zin in een grapje en vertelde het bleek geworden nichtje, dat het schip zo schommelde door het gestaag op de brug heen en weer lopen van de heer Lebbe. Vier passen naar stuurboordvier stap pen naar bakboord. De ziekte weerhield nicht niet naar de brug te rennen en al haar ellende in een stortvloed van verwijten en boze woorden Lebbe voor .de voeten te gooien. Deze wist niet wat hjj er aan hadmaar door het ruitje van de stuurhut keek een grinnikende kapitein toe, de roerganger hield zich droog, maar had ook al een prettig binnenbrandje QNDANKS de vrije dag van de heer Lebbe hobbelt de Zeemeeuw nog geducht. De zee in het gebied van Molengat, Haaksgronden, Onrust en Razende Bol is altijd in beroering. Het kolkt en het schuimt en de dalen van de deining zijn diep. De Zeemeeuw is op weg naar het lichtschip Texel: 12 mijl heen en 12 mijl terug van de haven van Den Helder, om proviand te brengen voor de bemanning en een matroos op te halen, die het eens aan boord van de drijvende vuurtoren wil de proberen, maar drie dagen van die ene week „voor dood" in zijn kooi had doorgebracht. De Noordzee had zich dan ook die laatste dagen niet van haar vriendelijkste kant laten zien. Wind en water hielden flink huis en daar moet je nu eenmaal tegen kun nen. Het zicht is slecht. Roerganger en kapitein turen voortdurend scherp vooruit naar de grijze ondoordring bare nevels, kil als de zee zelve. Iets donkers doemt op schuin vóór ons. Een paar minuten later zien we een thuisvarende Texelse kotter. Hij stei gert, schuim om de neus als een brie send steppepaardje, bakboord voorbij. Er moet louter op het kompas gevaren worden. Het is maar een meevallertje als er eens een boei binnen het be perkte gezichtsveld komt. We zijn nu in volle zee ten Westen van Texel, waar enkele mijlen uit de kust het lichtschip al twee dagen lang ligt te wachten op de verversingen. Achter de „pïjpluizen" producerende schoorsteen staan de mand met vlees, het vat zuurkool, de kistjes aardappe len en de zak met bloemkool opge- stouwd. In de stuurhut ligt de post en een half pond peper voor de kok, die er de vorige dag via de zender om had gesmeekt. Of al dat zout van de Noordzee al niet hartig genoeg was.. De „Texel" in zicht. f^A ZES KWARTIER varen komt de Texel aan bakboord in zicht. Het lijkt zo, nog half door nevelsluiers omhuld, een vreemd Middeleeuws spookschip; een bark, gehavend door de storm met gebroken ra's en ver dwenen zeilen. Dominerend is de grote ijzerconstructie met het optiek, dat van avond tot ochtend zijn lichtflikkerin- gen uitzendt als sein voor de zeeman. De masten zijn met hun ruim twintig meter abnormaal hoog, dit tengevolge van de speciale dienst, welke zij op het lichtschip vervullen. Wij zijn nu bijgedraaid op vijftig meter afstand van de Texel, die rustig aan zijn ankers ligt met aan beide zijden de witte waaktonnen. Een jol wordt van het lichtschip buiten boord gehesen en twee man roeien nu naar de Zeemeeuw om ons aan de lij kant te enteren. De eerste poging mislukt. De gol ven zijn wispelturig en stuwen de jol weer van ons weg. Dan gaat het beter. Bij ons is ook alle hens aan dek om de spullen zo vlug mogelijk te lossen en te laden. De loods, die volgens voorschrift altijd de tocht meemaakt, de kapitein en de matrozen, allen ste ken de handen uit de mouwen. De naar de wal verlangende matroos van het lichtschip wordt ook overgenomen en dan is het werk gedaan. De man nen in de jol, die zich voor deze ge legenheid maar eens geschoren heb ben, pakken weer de riemen en dob beren terug naar de Texel, waar de bijna complete crew aan de reling toe ziet. Dit wekelijks bezoek immers is een welkome afleiding in het mono tone leven van deze mensen op hun miniatuur-eilandje op de verre onein dige zee. Dubbel welkom is daarom de post met een brief van Marie, een zelfgemaakte tekening van Jantje en de krant met de apen en de avonturen van Rikki. De Zeemeeuw heeft de steven weer faar het Zuiden gewend. Wij zwaaien laatste groet naar de mannen op de Texel, die opnieuw achter blijven met het geluid van zee en radioseinen en de zangerige stem van de wind in antennes en touwwerk. Achtentwintig dagen achtereen duurt hun dienst, zien Z\i geen strookje land.... Snel verdwijnt het lichtschip op nieuw achter de witte muur van mist eri zijn ook wij alleen met de onrus tige deining en soms heel plotseling oen in onze gezichtskring binnenzwe- v®nde meeuw. Een keten van licht. J)E VUURSCHEPEN vormen met de lichtboeien langs de zeewegen en de vuurtorens op de kust een gewel dige keten van licht in de nacht om tiet schip een veilige weg te wijzen langs de altijd gevaarlijke Nederland se kust, oVer de nu door mijnen nog voortdurend gevaarlijke zee. De licht schepen er liggen er weer drie voor onze kust: de Goeree, de Texel en shids kort de Terschellingerbank vormen van die keten als het ware de vooruitgeschoven posten. Hun taak is echter veel omvangrij ker dan de naam zou doen vermoe den. Bij mist is ook het licht van het optiek niet in staat door de witte duis ternis heen te breken. Meer dan ooit heeft de scheepvaart dan behoefte aan oriëntering. Daarvoor zorgt dan in de eerste plaats de nautofoon, de sirene, die voortdurend een vèrklinkenl code geluid in de lucht slingert. Het onder zeeklopsignaal, dat zich door het water voortplant en door andere schepen kan worden opgevangen, is daarbij mede behulpzaam. Naast deze directe maatregelen voor veilig verkeer ter zee wordt ook in direct daartoe medegewerkt. Zo neemt men regelmatig met diverse instru menten de plaatselijke weersgesteldheid Waar, die gegevens oplevert voor het weerbericht, dat acht maal per etmaal wordt opgemaakt en behalve de scheepvaart ook De Bilt van materiaal voorziet. Voor niet-ingewijden is dat weerbericht van -het lichtschip onver staanbaar. Het wordt uitgezonden in cijfercode, waarin diverse combinaties een zekere betekenis hebben. In 0738 fc v. is 7 zeven mijl zicht, drie mijl wolkenhoogte en 8 achttiende deel van de lucht bewolkt. Goud J7R KOMT FELLE beweging in de schoener. Wij varen weer in ondiep water. De kapitein laat ter controle even het peillood schieten. De vaar geulen zijn hier smal. Gelukkig er staat nog genoeg water. Wij varen nog veilig. Zo zoekt de Zeemeeuw zijn weg terug naar de haven van Den Helder. Voorbij een hoge dansende zwarte ton, waar wij toch een ogenblikje romantiek proeven als ons wordt ver teld, dat onder die ton in de zeebodem verzonken het wrak rust van de „Re- nate Leonhardt", het goudschip, dat in het vorige najaar op buit belustte Zaanlanders per U.K. 230 naar hier lokte. De pogingen om het goud men spréékt van 454 kisten op te duiken, moesten worden gestaakt. „Ze begon nen te laat in het jaar", is het com mentaar op de Zeemeeuw. Als de mist iets minder wordt, zien wij weer land. Aan bakboord de duin' kust van Texel, naar stuurboord als een reusachtige opgeheven wijsvinger de Huisduiner vuurtoren. Weer in de ha ven, stappen we juist drie uur na ons vertrek weer aan wal, een interes sante ervaring rijker en in het hart respect voor de mannen, die dit wei nig in het licht der belangstelling val lende maar onmisbare werk verrichten ir. het belang van de mensen en de schepen op zee. ucHTSCMio „TEXEL* De Sultan van Ruanda in Midden-Afrika houdt er een eigen ballet op na, gerecruteerd uit zijn hofhouding. Hier de page-dansers „Intore" in vol ornaat gereed voor een krijgsdans. De Zweedse minister van Buiten- lande Zaken, Oesten Unden, heeft in de Zweedse Kamer een regeringsver klaring- voorgelezen betreffende de kwestie van een Scandinavisch defen sie-verbond. Unden verklaarde, dat de besprekingen over een Scandinavische defensief verbond gevoerd waren met' het oog op de internationale spanning en onrust, die het vorige jaar zich be gonnen te ontwikkelen. Op de vergaderingen te Kopenhagen en Oslo kon men onmogelijk de te grote verschillen van mening tussen Noorwegen, Denemarken en Zweden overbruggen. Volgens de Zweedse ontwerp-overeenkomst zou een aan val tegen een van de drie landen be schouwd worden als te zijn gericht tegen alle drie de landen en onmid dellijk verplichten tot militaire steun voor de aangevallene. Het feit, dat Zweden in staat ge weest is gedurende 135 jaar de vrede te behouden heeft zonder twijfel een sterke psychologische uitwerking op de houding van het Zweedse volk tegenover het veiligheidsprobleem. Het doei van de regeringspolitiek moet zijn, het grondgebied gepacificeerd te houden, d.w.z. dat het niet ter be schikking moet worden gesteld van één of andere mogendheid voor mili taire voorbereidingen. Unden legde er de nadruk op, dat Zweden grote concessies had gedaan door zich bereid te verklaren accoord te gaan met een Scandinavische de fensie-overeenkomst, die automatisch militaire hulp insloot, Denemarken wenst inlichtingen. De Deense minister van Buitenland se Zaken, Gustav Rasmussen, heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat Denemarken. evenals Noorwegen, meer inlichtingen over het voorgestel de Atlantische pact nodig heeft om te kunnen uitmaken of het wenselijk zou zijn te worden uitgenodigd aan de besprekingen over het pact deel te nemen. RUIM 20MERZEGELS BRACHTEN TWEE TON OP. Van de zomerzegels 1948 zijn de na volgende aantallen verkocht: 2(4) cent 1.356.241, 6—(10) cent 1.217.464, 10—(15) cent 1.732.025, 20—(25) cent 1.027.263. De bruto-opbrengst boven de fran- keerwaarde hiervan bedraagt f 213.787.78 De tussen haakjes geplaatste getallen geven het bedrag aan waarvoor deze gels werden verkocht. voor het tijdvak van 13 Febr. t/m 26 Febr. 1949. BONNEN VOOR VLEES 001, 003 Vlees 100 gram vlees. 002 Vlees 200 gram vlees. ALLE BONKAARTEN 005 Algemeen 250 gram boter, mar garine of vet. BONKAARTEN KA, KB 903 006 Algemeen 250 gram boter, mar garine of vet. 007 Algemeen 400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas. 012 Algemeen 500 gram boter, mar garine of vet. 614 Algemeen (bonk. 901) 500 gram sinaasappe len (reeds aangewezen) BONKAARTEN KD 903 014 Algemeen 125 gram boter, mar garine of vet. 015 Algemeen 100 gram kaas of 1-25 gram korstloze kaas. 619 Algemeen (bonk. 901) 1 kg. sinaasappelen (reeds aangewezen). TABAK- EN DIVERSENKAARTEN ENZ. QA, QC 903 61 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak, 63 Tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC. ZD, ZE, MD, MF, MH 903 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook E. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Februari worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 901 kunnen worden vernietigd. De reeds aangewezen bonnen 614 Algemeen (50Ó gram sinaasappelen) en 619 Algemeen (1 kg. sinaasappelen) moeten uiterlijk op 12 Februari bij een handelaar worden ingeleverd. ONZE PUZZLERUBRIEK Zoals de geroutineerde oplossers vermoedelijk wel zullen opgemerkt heb ben, moet in puzzle 70, de eerste letter van de 10e lettercombinatie een a zijn inplaats van de daar voorkomende e. EEN SPEL UIT EEN BEROEMDE WEDSTRIJD. In 1937 slaagde het Oostenrijkse team, aangevoerd door de bekende ontwerper van het z.g. „Weense systeeip", dr. Paul Stern, er in het Culbertsonteam in de finale van liet Europese kampioenschap een neder laag toe te brengen. Het boek, waaruit men kennis kan nemen van de 96 spellen dezer histo rische finale, werd gepubliceerd onder de titel „Beating the Culbertsons". Een onpartijdige lezer zal tot de con clusie komen, dat de Amerikaanse ne derlaag te wijten was aan de volgende factoren: C$an onze correspondent in Rome). ■JpWEE EEUWEN LANG ZIJN de archeologen reeds bezig om Pompei', de door lava van de Vesimus bedolven stad, bloot te leggen. En nog steeds blijkt het mogelijk, nieuwe geheimen aan dit oude stuk Italiaanse aarde te ontfutselen. Opgravingen, ongeveer een jaar geleden begonnen in de tuin derij van zeker Vincenzo la Mura, hebben een Bacchus-tempel aan het dag licht gebracht, die onze kennis van het leven der Romeinen aanzienlijk be looft te vergroten. DEZE TEMPEL werd gevonden drie meter onder de grond, nadat een .tuin man een steen had ontdekt, die van een antiek bouwwerk scheen te stam men. De archeologen trokken aan het werk en vonden de weinig beschadig de resten van een 2200 jaar oud cen trum der beruchte Bacchus-aanbid- ders. De fundamenten van het bouw werk waren volkomen ongeschonden. Stenen, beelden van de knappe jonge Bacchus, m$t een tros druiven in de hand, en van zijn losbandige vriend, Sil^nus, die bij de oude Romeinen be roemd was om zijn bijna permanente dronkenschap, verkeerden in goede staat. Zeven tempelzuilen werden ont dekt, maar de gebeeldhouwde kapite len ontbraken. De archeologen vonden echter sporen van deze kapitelen in de muren van een naburige boerderij. Een onwetende huizenbouwer had ze klaarblijkelijk 150 jaar geleden ge bruikt in de plaats van gewone ste nen. Maar zelfs zonder de kapitelen is de tempel een vondst van het grootste be lang. De archeologen geloven, dat het bouwwerk tot nationaal monument zal Zo ongeveer moet de stad Pompei er hebben uitgezien worden verklaard, waardoor het in de toekomst onder bescherming van de staat zal komen te staan. Iedereen is gelukkig, behalve signoro La Mura. Hij wijst er op, dat de ontdekking hem 1000 vierkante meter van zijn tuinde rij heeft gekost. Hij had gehoopt, dat de regering hem tenminste 2500 gul den schadevergoeding zou hebben be taald, maar tot nu toe is hem niets aangeboden uit Italie's vrijwel lege schatkist. La Mura weet, dat hij geen recht op de tempel heeft. De Italiaan se wet geeft de regering het eigen domsrecht op alles, wat van archeolo gische waarde is en zich dieper dan 50 centimeter in de grond bevindt. Schandelijke ritus. DE VOLGELINGEN van Bacchus aanbaden de wijn en de liefde. Hun ritus werd zo scandaleus, dat de Ro meinse Senaat de religie in het jaar 186 v. Chr. verbood. De tempel in Pompei' was enige tijd vóór 186 v. Chr. gebouwd, maar bleef, naar de archeologen hebben kunnen vaststel len, na het besluit van de Senaat nog enige tijd in gebruik. Ongeveer tegelijk met de tempel is op een andere plaats in Pompei een schitterende villa ontdekt, die onge veer gebouwd moet zijn in de tijd van Christus' geboorte. Dit gebeurde bij het leggen van de fundamenten voor een nieuw museum, dat in de plaats moet komen van het oude, datdoor een geallieerd bombardement vermeld werd. Een arbeider vond een antieke marmeren zuil en onmiddellijk gingen de archeologen aan het werk. Succes bleef niet uit. De grote, bijna tien me ter lange hal van de villa verkeerde in uitstekende conditie. De muren waren kunstzinnig beschilderd met scènes uit mythologische verhalen, zo als het doden van de Minotaurus en de val van Icarus in zee. De tuin was een van Pompeï's meest pretentieuse de resten van 43 Corinthische zui len omzoomden een 100 meter lang promenade. De paniek, die het naar vermaak ja gend Pompei overviel op de dag, dat de Vesuvius uitbarstte, was nog altijd af te lezen op de stoffelijke resten van de slachtoffers, die in de villa gevon den werden. Vlak bij de slachtoffers lagen zakjes met goudstukken, die men klaarblijkelijk op de vlucht had willen meenemen. Aan de vinger van een skelet bevond zich nog steeds een prachtige onyx-ring, gegraveerd met de figuur v-an een vrouw. Kwestie van geld Signoro La Mura's onvermogen om schadevergoeding voor zijn verloren tuingrond van de Italiaanse staat te krijgen is typisch voor de voornaam ste hindernis, die ligt op de weg naar nieuwe ontdekkingen in Pompei een groot gebrek aan geld bij de archeolo gen en hun medewerkers. Een ge oefend graver in Pompei verdient slechts vier gulden per dag en er zijn er meer, dan de archeologen kunnen gebruiken, maar duizenden andere be langrijke projecten in Italië schreeu wen in concurrentie met Pompei om regeringssteun. Dr. Amadeo Maiuri, de hoogste lei der van de opgravingen in Pompei, heeft getracht Marshall-dollars voor zijn werk te krijgen. Maar de vooruit zichten zijn niet rooskleurig. Want hoewel de leden van de Amerikaanse ECA-missie in Italië toegeven, dat het tourisme een van Italie's belangrijkste „industrieën" is, laten zij het tenslotte niet overvloedige Marshall-geld liever toevloeien aan zulke veelbelovende projecten als de verbetering en uit breiding van havens. Het is daarom niet bekend, wanneer Pompei zijn ver- 1. Vrij zwak spel van het echtpaar Culbertson, dat verliezen leed door slecht spelen en bieden. 2. Verschillende uiterst gelukkige spelen der Oostenrijkers, die er o.a. in slaagden twee ongemotiveerde groot- slambiedingen te winnen door een bij zonder gunstige kaartverdeling. De door de Oostenrijkers gegeveij analyses kan men moeilijk objectief noemen. Een kras voorbeeld daarvan ter illustratie van spel 42 van deze match was de kaartverdeling als volgt: S. v-10-6 H. a-3 R. h-b-5-2 K. v-8-5-4 S. 4-2 H. v-9-2 R. 10-8-7-3 K. h-7-6-2 S. a-h-5 H. 10-7-6-5-4 R. 9 K. a-10-9-3 N W O S. b-9-8-7-3 H. h-b-8 R. a-v-6-4 K. b W. gever; N-Z kwetsbaar. Beide N-Z paren boden op eenvou dige wijze tot 4 Sch.; O-W bemoeiden zich niet met het biedproces, met uit zondering van de Oostenrijkse O. spe ler, die het eindbod doubleerde. Aan beide tafels werd uitgekomen met KI. 2; aan tafel 1 werd het spel gemaakt, aan tafel 2 ging mevrouw Culbertson 1 down. Laten we nu dr. Paul Stern aan het woord met zijn analyse in het bovengenoemde boek: „Een zeer interessant spel. Indien W. met KI. 2 uitkomt, kan het spel worden gemaakt, mits het goed wordt afgespeeld. Aan beide tafels nam O. KI. a. en speelde vervolgens Sch. a. de h en de 5. Z. moet daarna zijn twee resterende troeven spelen en 4 R. slagen incasseren. Z. houdt dan over H. h-b-8 en N. heeft H. a-3 en KI. v. West was in de 9e slag in dwangpositie en heeft nu nog slechts H. v-9 en KI. h. Z. speelt nu H. a en h. de v valt en Z. wint zijn 10 slagen. Mevr. Culbertson, misleid door de doublé, sneed in H. en ging 1 down. Von Blühdorn speelde correct en won het spel". Noch de nalyse, noch het commen taar is juist; de 3e Sch. trek moet in N. worden genomen en een KI. wór den afgetroefd. Hierna moet N. met R. aan slag worden gebracht en we derom een KI. worden getroefd. Heeft KI. h derde gezeten, dan is het spel reeds gewonnen: dat is echter niet 't geval en Z. gaat nu verder met alle R. slagen te incasseren. De eindfiguur wordt dan gelijk aan die, omschreven in Stern's analyse, echter met de ge schetste speelwijze is Z. in staat, pre cies de O. en W.-spellen uit te tellen Hij weet, dat O. 3 Sch., 4 KI. 1 R. en dus 5 H. heeft gehad. Wiskundig is de kans dus 5 3 dat O. H. v. heeft. Z. kan echter óók aannemen, dat de O. speler, nadat N. met 1 KI. (Weens) of I R. (Culbertson) geopend had, zeker een niet kwetsbaar volgbod gegeven zou hebben indien hij óók nog H. v gehad zou hebben. En juistere com mentaar is dan ook, dat de Oostenrij ker die het spel afspeelde als be schreven door Stern, meer geluk heeft gehad, m. E. 6. GOUDSMIT.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3