mm 1 i ABDUSIROOPJ „Winnubst" bracht vertrouwde klanken mr Lui Stad en Omu}&owq- „Maria" liep op een „hoge rug" Populair-klassiek in de marine-canfine Intellectvoorstelling van „Het leven van Beethoven" T.A.V.E.N.U. Végé-kindermiddag Uit het politierapport Geslaagd J^etop UWBOFS? rAKKER$2 mmm* Rattenbestrijding Lezing F. van Veen Aanvangsuur wedstrijden HRC-Alkmaarse Boys U/i J Opleidingsschip wordt aangekocht H.C.S.C.-nieuws Predikbeurten Julianadorp Begin van brand Rijkslandbouwconsulent onder de wapenen Ir. Groendijk wnd. consulent Callanisooq Anna Paulowna VARA feestavond Gecombineerde feest avond Mr. H. jonker Hz. wethouder? Den Oever Eergisteravond werd de Hollandse kustvaarder ..Maria" in de Heideree haven verwacht, maar zelfs na middernacht was het scheepje nog steeds niet konten opdagen. Wel kwam er bericht van Terschelling, dat de coaster „Maria", met een loods aan boord, binnendoor op weg was naar Den Helder. Toen dan ook gistermorgen de Texelse Boot rapporteerde, dat een beurtschipper of kustvaar der dwars van Oudeschild blijkbaar vastzat, werd onmiddellijk aan de vermiste „Maria" gedacht. De „Zeemeeuw" voer uit om ongeveer negen uur, even later meldde zij dat de kustvaarder het sein „DZ" voerde, wat betekende: „Ik heb terstond hulp nodig". De „Dorus Rijkers", geëscorteerd door de reddingvlet, voer ter assistentie uit. De „Zeemeeuw" keerde terug, zij had de coaster niet kunnen benaderen, daar deze met hoog water aan de grond was geraakt, ongeveer 500 m ten Oosten van de rode boei no. 2 van het Malzwin, en dus boven op een droge rug zat. Onderhand was het elf uur geworden en een stralende zon scheen over de woelige golven van de anders zo rustige Waddenzee. Met de grote scheepskij- ker, en met de gewone kijker en anders maar met de hand boven de ogen speurden allen, die in het havenkantoor verzameld waren, naar de twee stippen, die de kustvaarder en de reddingboot zijn moesten. Door de kijker haalden we de „Maria" vlak bij, golven sloegen over het dek, terwijl het schip toch zo hoog aan de grond gelopen was. Met dc eb was het water maar weinig ge vallen en toch zou de „Maria" niet los komen, want de volgende vloed zou slechts weinig water meebrengen. Dus moesten er sleepboten aan te pas ko men. Door middel van de radio werden drukke gesprekken gevoerd tussen de „Dorus", de uitkijkpost Kijkduin en de „Zeemeeuw". Af en toe in de verte een gesprek tussen het lichtschip „Terschel- lingerbank" en de loodsboot „Regu- lus". Het lichtschip scheen door de storm enigszins van positie te zijn ver anderd. Toch was de windkracht „slechts" 8 geweest, weliswaar met stoten van 9 of 10. Dan horen we dat vanuit IJmuiden de sleepboot „Noord-Holland" en van uit Terschelling de sleepboot „Storte- melk" zijn uitgevaren. Beiden komen op een „klusje" af, de een buitenom en de ander binnendoor. Wie zal het win nen? De „Noord-Holland" krijgt vloed mee en de „Stortèmelk" tegen, ze zullen heide ongeveer drie uur nodig hebben. Inmiddels worden allerlei veronder stellingen geopperd over de oorzaak van de stranding. Vermoedelijk heeft de coaster, uit vrees voor afdrijven, te veel in de harde zijwind opgestuurd, zodat het schip nu ongevaarlijk, maar hoog op de droge rug terechtgekomen is. Maar het schip ligt wat te veel met de kop in het zand, zodat het misschien lek gestoten is. Om ongeveer half drie passeert de sleepboot „Noord-Holland" het Marsdiep en drie kwartier later ligt ze op 500 meter afstand voor anker. Er liggen vier Texelse kotters met een tros te sjorren, zonder succes. De „Noord-Holland" moet afwachten, want de kotters hebben een contract met de kustvaarder gemaakt. De „Stortemelk" arriveert even later ook en dan liggen De drie artisten, die Woensdag een halve cantinezaal een gehele avond aangenaam bezig hielden met een po pulair-klassiek programma, hebben daarmee wel een flinke prestatie ge leverd. Want meestal geeft het canti- nepubliek de voorkeur aan populair- zonder-meer. Het liefst een hele avond schaterlachen om moppen en grappen en geestige liedjes of desnoods om een vrolijk toneelstuk. Maar het woord „klassiek" heeft in de cantine niet zo'n bijster opwekkende klank. Het was dus wel een tikje avontuurlijk, dat de dienst voor O. S. en O. deze avond or ganiseerde. Inderdaad waren niet veel belangstellenden gekomen om dit pro gramma te beluisteren. Het was ech ter in de gehalveerde zaal gezellig be zet, en men heeft genoten. Yvonne Yvette, de zangeres van de avond, zong bekende liederen. Enkele populaire en een paar, die tot het klas sieke genre behoorden. Van Schubert o.a. „Standchen". Een daverend ap plaus was haar beloning. Yvonne heeft werkelijk een heel mooie stem. Na de pauze bracht zij enkele heel aardige Franse en Duitse liedjes, waarvan het laatste („Die Nachtigall") wel zeer op prijs werd gesteld. De pianist, die de zangeres keurig begeleidde, speelde ook enkele piano-soli. Deze Charles Borgmann kwam ook met een pro- gramma'tje voor de dag, dat in de can tine niet dikwijls wordt gehoord. De polonaise van Chopin noemen we in de eerste plaats. Hiervoor, alsook voor de potpourri van bekende melodieën, dankten de toehoorders met een har telijk applaus. Tenslotte trad op de declamatrice Netty van Kan, die de gehele zaal in grote aandacht gevangen hield met haar keurige voordracht. De drie werkjes, die zij declameerde, hadden een zeer uitéénlopend karak ter. Ze werden stuk voor stuk niette min grotelijks gewaardeerd. Mej. van Kan verstaat de kunst, haar toeschou wers mee te nemen naar de plaats waar het verhaal zich afspeelt en hun dan alles zelf te laten beleven. Volkomen tevreden kon ieder naar huis gaan. Zo zal stellig het resultaat van deze proefneming voor O. S. en O. een waarborg zijn, dat men rustig een avond van een dergelijk gehalte nogmaals kan organiseren. Zondagmorgen wordt in Tivoli weer een intellectvoorstelling gegeven. Hier voor werd een film gekozen, die ze ker waard zou zijn, in het gewone avondprogramma te worden opgeno men. Het is nameljjk de filmische ver sie van „Het leven van Beethoven", met de bekende acteur Paul Muni in de hoofdrol. De levensgeschiedenis van de grote componist, met zijn liefde en strijd, wordt daarin boeiend weerge geven, terwijl uiteraard tal van zijn muzikale scheppingen in de omlijsting van deze film zijn verwerkt. er wel twaalf grote en kleinere sche pen en vletten in de buurt van de „Maria". Een van de Texelears krijgt pech, doordat de bolder van de achter steven getrokken wordt, een Helderse kotter gaat er nu voor. Veel succes hebben ze niet en de kans wordt ook geringer, want in de haven zakt het water al en met een uurtje op de ree ook. Tegen half vijf is door de radio te horen, dat de kapitein van de „Noord- Holland" met de rederij van de „Maria" een contract heeft afgesloten. Er wordt beslist, dat, als de Texelaars de coaster er nu niet afkrijgen, de „Noord-Hol land" en de „Stortemelk" dan samen het volgende tij zullen trachten een tros over te brengen. Tijdens de vloed van de afgelcpen nacht bleek ér op de plaats van de stranding niet voldoende water te staan, zodat de „Maria" nog steeds hoog en droog op de rug zit. Vanmiddag met het volgend tij zal een nieuwe poging worden onderno men. Het zal vermoedelijk echter no dig zijn, een deel van de lading, die Uit oud ijzer bestaat, over boord te zetten. In het begin van de volgende week, om precies te zijn: a.s. Maandag- en Dinsdagavond om kwart over acht, wordt in Casino door Tavenu een op voering gegeven van „Loods aan boord" van Jan Fabricius, ingestu deerd onder regie van de heer R. C. Pieterse. De volgende Tavenu-leden zullen op de planken verschijnen (ge noteerd in de volgorde, waarin zij op het programma staan vermeld): mej. H. Brizee, mej. W. Reekers, M. P. van Essen, W. Manshanden, mej. C. de Vis ser, J. J. Peerdeman, mevrouw Prins Kohier, C. Pieterse, R. C. Pieterse, J. Ekkers, mevr. Van Est en mej. M. Moor. Na afloop bal. Door de plaatselijke Végé-kruide- niers werd een feestmiddag voor de kinderen georganiseerd, die klonk als een klok. In Centraal, waar een groot aantal kinderen aanwezig was, werd genoten van de film en poppenkast welke verzorgd werden door Tromp's amusementsbedrijf te Hoorn. Na de film werd bekend gemaakt, wie de juiste naam van de poppen ge raden had. Twee meisjes werden ge lukkig gemaakt met een pop en twee jongens met een bal. Tussen één en ander werd getracteerd op chocolade melk en taai-taai. Bij het naar huis gaan ontving elk nog een zakje lek kers. .'C, 7 .7, j' Als de trawlers en loggers hun kostbare last bij de veilinghallen van de Umuidense vissershaven hebben uitgeladen en de kade verlaten hebben, verschijnen de meeuwen in dichte drommen óm hun deel van het afval op te eisen of misschien een verdwaald klein visje te verschalken. Van de „dragline", die wordt ge bruikt bij de opruimingswerkzaamhe den aan de zeereep achter Duinoord, werden enkele sleutels ontvreemd. Deze hadden een waarde van - f 30. Hierdoor was het mogelijk allerlei springstoffen en dergelijke te stelen, wat gelukkig niet gebeurd is. Balda dige jongens zullen wel weer de schul digen zijn. Een nachtwaker zag een viertal jongens in een steeg zich op verdachte wijze ophouden, 't Was ongeveer kwart vóór elf, dus vond hij dat hét niet in de haak was. Bovendien renden ze er hard vandoor, toen de nachtwaker om de hoek keek. Een politie-agent vónd in de steeg een rol ijzerdraad, die ken nelijk gestolen was. Tweemaal een schoorsteenbrandje, een in de Crócusstraat en een aan de Callantsogervaart. Beide door roet in het rookkanaal. Beide schoorstenen geveegd. Voortaan betere maatregelen nemen, en niet meer roet gelegenheid geven zich in het rookkanaal vast té zetten. Bij het op 25 Januari 1949 te Den Helder gehouden examen Machine- schrijven, afgenomen door de Vereni ging van Leraren in Stenografie en Machineschrijven, slaagden voor het diploma handelstvpist(e) de dames: J. A. vd Haven, H. vd Meer, J. K. J. Ruitenschild, M. Schotte, T. van Strien en de heer A. J. F. Wortel. Voor het diploma machineschrijven" A: de dames A. Geervliet., J, A. vd Haven, G. van Kalsbeek, H. C. KoS, D. IJ. P. Lücke, H. vd Meer, M. Schot- te, A. W. H. C. Slemmer, A. M. Teep- wen, H. Tienstra, D. vd Veer, A. M, J, Visser, J. C. de Wijn en de heren A. A. Ambriola, J. A. Brandjes, K. M. Hebbink, W. M. Raadgers, A. J. Vliek, H. L. Vries, A. J. van Wolferen, A. J. F. Wortel. Allen waren leerlingen van Instituut „Mercurius" Loodsgracht 72, Den Helder. Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf dan het slijm, dat hoest en .benauwdheid veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen eens grondig met 's-Werelds beste Hoestsiroop Het waren merendeels bekende klan ken, die de r.k. harmoniekapel „Win- nubst" Woensdag en Donderdag in Casino liet horen. Maar dat heeft het voordeel dat ieder die deze muziek be luistert, een dubbel prettig gevoel krijgt als het goed gaat. Voor een der gelijk gevoel was alle reden, want bet was een uitstekend concert. Jammer dat de zaal niet geheel gevuld was. Mis schien was de griep daar nog wel debet aan. Dat de niet-aanwezigen een goede avond gemist hebben, staat echter vast. Het openingsnummer was de „Mar- che Militaire Frangaise" van Saint Saëns. Hoewel vlot gespeeld, was de algehele indruk wat te vlak. Te weinig élan en te weinig nadruk. Was de start dan niet bijzonder gelukkig, de volgen de nummers werden uitstekend ge speeld. De „Barbier van Sevilla", de alom bekende ouverture van Rossini, met het mooie golvende rhythme, werd vrijwel vlekkeloos en met veel muzi kaliteit uitgevoerd. De directeur, de heer Schenkels, had ervoor gezorgd, dat het juiste evenwicht tussen roman tiek en techniek werd gevonden. Daar door werd onder zijn bekwame leiding een keurige prestatie geleverd. Het zelfde geldt voor het Adagio uit het klarinetconcert in b van Mozart. dat een prijzenswaardige vertolking genoot. Hierin speelde de heer L. Toes een uit nemende klarinetsolo. Goed ingehou den en volkomen beheerst sneelde het orkest en musiceerde ook de heer Toes. De mensen in de zaal luisterden adem loos toe. Het vierde nummer was „Eine kleine Nachtmusik" van Mozart, spe ciaal voor harmonie-orkest gearran geerd door A. Meyns. Ook deze beken- Ook voor Uw Bruiloft of partijtjes! DINER: Soep, Aardappelen, Mees, Groenten, Pudding met saus, 1.20. Hotcl-café-restaurant „DE TOELAST", de compositie werd uiterst beschaafd ten gehore gebracht. Eigenlijk is dit stuk door Mozart voor een symphonie- orkest geschreven, violen zijn buigza mer en vlugger dan de blaasinstrumen ten, waarop hel nu werd uitgevoerd. Dit heeft overigens geen invloed op het peil van de uitvoering; Winnubst- heeft dit arrangement naar behoren kunnen vertolken en de aanwezigen hebben kunnen genieten van zuiver spel. Het laatste nummer was een fan tasie over de opera „CavalleriaRusti- cana" van Mascagni. Ook deze muziek moest eerst gearrangeerd worden voor harmonie orkest, dit geschiedde doop1 Kessels. De brede inzet van dit muziek stuk kwam er zeer verdienstelijk uit, daarna hoorden we enkele onzuiver heden, die later door een opvallende dissonant, die niet in do muziek thuis hoorde. werden geaccentueerd. Dit wat povere besluit van de vérder heel mooie en geslaagde muziekavond kun nen we oprecht betreurcri. Als aardige attractie, zo deelde de directeur na afloop mede, was een- zeer modern harmonienummer door zeven orkestleden ingestudeerd. Het was de bekende samba „Signorita Estranella', die door 1c niet-spelendeorkestleden eri door alle aanwezigen in de zaal werd megezongon. Een wat vreemd ge zicht en ook een wat vreemd gehoor na 't klassieke programma van de avond, maar daarom niet minder gewaardeerd. Het was in ieder geval een originele vondst. In de pauze werden steunbon- nen verkocht voor de verloting, waar voor mooie prijzen beschikbaar waren gesteld. Na de pauze werd een gezel lige klucht in één bedrijf opgevoerd door een achttal tonelisten, de „Leven de Mummie", een genoegelijk verhaal over professoren-oudheidkundigen, dat het op deze avond wel „deed". Na af loop volgde nog een ongedwongen sa menzijn waarin een dansje kon worden gemaakt. Op Urk komen de laatste dagen zeer veel klachten binnen over de ellende die men ondervindt door het optreden van ratten. Onder leiding van de gemeente-opzichter H. Nen- tjes zal nu 'n algemene rattenbestrij ding worden gehouden. Morgenmiddag houdt de heer F. van Veen zijn reeds aangekondigde lezing voor dé scheidsrechtersvereniging. Wij wijzen er op dat het aanvangsuur ge stéld is op half zes, in de zaal van café Postbrug. De aanvangstijden van verschillende voetbalwedstrijden voor a.s. Zondag zijn veranderd. Zo speelt Helder 2 tegen Alcmaria 2 cm 12 uur. Oök Watervogels en Zee vogels beginnen om deze tijd. HRC 2 speelt reeds om 10.30 uur te gen Haarlem 3. WGW speelt om 12 uur tegen SRC. Verder zijn de ontmoeting tussen jun. Hélder en DTS jun. en de wedstrijd van Helder b uitgesteld. Voor bovengenoemde wedstrijd be staat zowel in Alkmaar als in Den Helder grote belangstelling. Het valt nog niet te zeggen .hoeveel Alkmaarders de reis met hun club zul len meemaken, maar vast staat dat dit aantal zeer zeker de 500 zal pas seren. Veel hangt er natuurlijk van het weer af. De supporters komen met de trein van 2,10 uit Alkmaar in de gewone diensttrein, waarvan enkele wagens gereserveerd zijn. In Den Helder is er voorverkoop bij sigarenmagazijn K 18 en Zondagsmor gens van 1012 uur op het veld. Wij raden het publiek aan om op tijd te komen, daar anders de kans groot is dat u niet bij het aanvangssignaal van de scheidsrechter Busso aanwezig bent. De spelers van De Boys komen met een aparte autobus. De elftallen van HRC en Alkm. Boys zien er als volgt uit: HRC: De Haan; Swart en Bot; De Werker, De Jong en Striet; Knijff, Nieuwstadt, Zoon, Bakker en Rijkers. Alkm. Boys; Kramer; Metselaar en Pennings; Bart. Blok en Admiraal; J. Indri, W. v. Dok, C. Bakker, B. de Grand en A. Indri. HRC probeert enkele spelers en heeft een invaller voor Roomeijer, die voorlopig is geschorst wegens wange drag. De mogelijkheid bestaat nog dat deze schorsing ongedaan wordt, waar na hij vanzelfsprekend zijn linkshalf plaats weer krijgt toegewezen. In Alkmaar en Den Helder wordt gerekend op een faire en boeiende strijd. Spelers van De Boys en HRC. stelthet publiek niet ontevreden en zorgt voor een aangename strijd. HERMES-NIEUWS. Hermes 2 (dames)Ijsvogels 2, aan vang 12.30 uur. Hermes 3 (heren)Adelborsten 2, aanvang 10 uur. Hermes 4 (heren)Amsterdam 8, aanvang 12.30 uur. Hermes jun. a (jongens)— Amster dam 'O, aanvang 13.45 uur. WV 1Hermes 1 (dames), vertrek per trein 9.10 uur, aanvang 12.30 uur. Hoorn 2Hermes 3 (dames), ver trek per (rein 9.10 uur, aanvang 11 u. Strawberries bHermes jun. a (meisjes), vertrek per bus 8.50 uur vanaf Station, aanvang 11.20 uur. Alliance 3—Hermes 2 (heren). Gezond haar! Droog, breekbaar haar weer stevig en elastisch door 2 minuten per dag gebruik van Zeer binnenkort is de aankoop te verwachten van een groot opleidings schip, waarop de Nederlandse Koop- vaardijbemanningen onder auspiciën van de Koninklijke Marine op een eventuele oorlogstaak zullen worde" voorbereid. Leraren en instructeurs van marine en koopvaardij zullen aan boord van dit schip cursussen in de behandeling van het geschut.dat in oorlogstijd op de koopvaardijsche pen zal worden opgesteld, in convooi- varen en alles wat daarmee samen hangt, in het gebruik van de middelen tot eigen lijfsbehoud, eet. etc. Het schip, waarop men het oog heelt laten vallen, is het voormalige lan- dingsschi'p voor tanks H. Ms. „Brui- zer", dat na de oorlog in particuliere handen is overgegaan en thans in Ant werpen in het dok ligt. De „Bruizer is een soortgelijk schip als de voorma lige „Thruster", die thans als Hr. Ms. „Pelikaan" bij de Kon. Marine dienst doet als mobiel voorraadsèhip. Bmde schepen behoren tot de eerste „L. S. T.'s" die door de Britse marine ge bouwd zijn voor de invasie's in Italië. Zij zijn ruim 100 m. lang, de water verplaatsing varieert van 1600 tot 2000 ton. de snelheid van 13 tot 18 mijl. De „Bruizer" kan in de eerst komen de maanden in Nederland verwacht worden. Een ingrijpende verbouwing is echter noodzakelijk om het schip voor zijn taak geschikt te maken. De kosten van een en ander zullen ten laste komen van de begrotingen van marine en verkeer en Waterstaat. De leider van de Z. M. C. 3e klasse Marken 2 komt morgen op bezoek bij HCSC 2. Het zal een zware strijd worden voor het tweede. De bezoe kers gaan aan de kop met 18 punten uit 10 wedstrijden met een score van 47—12. Zelf bezet het tweede momen teel de zesde plaats met 8 punten uit 11 wedstrijden. De wedstrijd begint om half vier. Ei.i uur daarvoor speelt HCSC a tegen HRC b. Zondag 13 Februari 1949. DEN HELDER: Ned. Herv. Gem., Nieuwe Kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. Rasch (Jeugddagdienst); Palmstraat 10 uur ds. Borghardt: 19 uur de heer E Wanders. Geref. Kerk, Bethelkerk 10 uur ds. Hartkamp en 17 uur ds. Hamming; Rehobothkerk, 10 uur ds. Hamming en 17 uur ds. Hartkamp. Chr. Geref. Kerk, Steengracht, 10 uur en 17" uur leesdienst. Geref. Kerk art. 31, Nieuwe Kerk, Weststraat, 8.45 Uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Oud Geref. Kerk, Hoogstraat 86. 10 uur en 17 uur leesdienst; Donderdag ds. W. van Dijk (dienst). Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur ds. R. C. de Lange. Lutherse Kerk, 10.30 uur ds. H. J. A. de Haan (van Zandvoort). Oud Kath. Kerk, 10 uur Heiligendienst, Pastoor Verheij. Evangelisatie Vij zelstraat 10 uur en 19.30 uur samen komst. 12 uur en 14.30 uur Zondags school. Woensdag 20 uur Bijb'elkring; Donderdag 19.30 u. vrouwenkrans: Za terdag 20 uur en 21 uur openluchtsa menkomst in de Visbuurt en Bidstond. Leger des Heils, Zaterdag 12 Febr. 19.15 uur Bidstond; 20 uur straatzang in de Keizerstraat; Zondag 10 uur Hei ligingssamenkomst; 12.15 uur Zondags school; 18.30 uur openluehtsamenkomst 20 uur verlossingssamenkomst; Dins dag 20 uur soldatenmeetin» en 21 uur bekeerlingenmeting. Baptistenge meente. Weststraat 67. 10 uur de heer Van Leeuwen, 12 uur Zondagsschool, 20 uur de heer Hofhuis: TVnsdag 20 u. vrouwenkrans; Vrijdag 19.30 uur bid stond. 20.30 uur Bijbelstudie-uur. JULIANADORP: Ned. Herv. Gem., 10 uur ds. Salm. Star of Hope Mis- sion 10 uur en 19 uur samenkomst; 15 uur Zondagsschool; Dinsdag 16 uur meisjeskrans; 19 uur Bijbellezing en Bidstond: Donderdag 19 uur meisjes- krans: Zaterdag 19.30 uur Bidstond. Geref. Kerk. 14.30 uur ds. Hartkamp. HUISDUINEN: Ned. Herv. Gem., 15 uur ds. Salm. CALLANTSOOG: 19 uur ds. Salm. Regelmatig, doch zuinig gebruiken Woensdagavond werd de politie ge waarschuwd, dat er een begin van brand was uitgebroken in het perceel van de heer Jb. Baken aan de Cal- lantsoogervaart. Met behulp van een der leden van de brandspuit, de heer E. Zon, wist men de brand, die in de schoorsteen was ontstaan, te blussen. De brandspuit behoefde niet uit te rukken. De biljartclub „Krijt op tijd" heeft een viertal wedstrijden gespeeld tegen de club „De Serie" uit Den Helder. De twee eerste wedstrijden eindig den in remise. De derde wedstrijd werd in het voordeel van „Krijt op tijd" be slist. maar de laatste wedstrijd, welke Dinsdagavond in Den Helder werd ge speeld, werd door „Krijt op tiid" ver loren. Ze won slechts drie van de elf gespeelde wedstrijden, zodat de lau wertak, die voor deze ontmoeting was uitgeloofd, definitief in het bezit kwam van de biljartclub „De Serie" Naar wjj vernemen, zal de Rijksland bouwconsulent in dit deel der provin cie, ir. Dükema, die met ingang van 14 Februari onder de wapenen is ge. roepen, zijn functie als zodanig tijde lijk neerleggen. Tot waarnemend Rijkslandbouwcon sulent is benoemd ir. Tj. Groendijk te Alkmaar, thans ingenieur bij de Land- bouwvoorlichtingsdienst. RAADSVERGADERING Op Dinsdag 15 Februari a.s. zal de raad der gemeente Callantsoog des middags te 2 uur in openbare vergade- ring bijeenkomen. Op deze vergade- zal °a' ket °ntwerp-uitbreidings- plan worden besproken. Mej. Ir. E F van der Ban zal een toelichting geven. Voorts zullen verschillende voorstellen m behandeling komen. Op de eerste feestavond na de her oprichting kon de afdelingsvoorzitter van de VARA, de heer Kaan, ruim driehonderd belangstellenden welkom heten. Een flink aantal, dat echter niet inhoudt, dat het ledental al weer het vooroorlogs peil heeft bereikt. Lande, lijk kan men daar wel op bogen. D* heer Bakker (die maar eerst door de zure appel heen liet bijten en dus vóór de afwerking van het programma zijn propagandarede hield) deelde zelf me de, dat de vereniging thans meer le den telt, dan vóór 1940. De vorige zo- mer had men 130.000 leden-abonné's, op 1 Januari 1949 waren het er 150.000 en nu zijn er al meer dan 160.000. De PvdA en het NVV hebben beide da VARA als hun omroep erkend en ook het grote ledental zal zeker gewicht in de schaal leggen bij het bepalen van de positie der vereniging en het reke ning houden met de idee, die zij ver tegenwoordigt, als in de loop van dit jaar de wettelijke regeling van de radio-omroep aan de orde komt. Spr. had te voren betoogd, dat wel op ver schillend, vooral technisch gebied sa mengewerkt kan worden met andere omroepverenigingen, maar dat men er niet op kon rekenen, dat bij een natio nale omroép aan het democratisch- socialistisch woord, dezelfde plaats zou worden ingeruimd als nu bij de VARA geschiedt. Versterking der gelederen is van belang en spr. wekte daartoe aan het eind van zijn rede dan ook op. Het kleine VARA-tournee-gezelschap bracht wat het programma beloofde. De praatjes van Max van Praag, ver scheidene van zijn liedjes en die, wel ke door Elly Rexon op guitige wijze werden voorgedragen, maar ook de geestige schetsen van Jan Lemaire en de vrolijke muziek van Tonny Bake- nes wekten soms tot uitbundige vro lijkheid op. Allen op hun beurt en vooral ook de zanger Charles Aerts zorgden daarnaast niet alleen voor een ernstige noot, doch ook voor ogenblik ken van echt kunstgenot. Het publiek was uiterst voldaan en dwong door luid en langdurig applaus menigmaal een toegiftje af. De feestavond, die de afdelingen van d® Hollandse Maatschappij voor Landbouw, Bond voor Plattelandsvrouwen en Platte lands Jongeren Gemeenschap, het vorig jear gezamenlijk hielden, was zo in de smaak gevallen, dat men zo iets ook dit jaar weer wilde organiseren Met deze woorden leidde de heer Jac Lindenbergh, afdelingsvoorzitter van de H M v L, Za terdag de avond in, waarop leden van de genoemde afdelingen de zaal van Veer- burg wel aardig vulden, maar toch niet in die mate als we verwacht hadden en voor een goede financiële uitkomst ook nodig was geweest De wegblijvers hadden ongelijk Joop Theunisz als humorist met een liedje en een praatje, maar vooral als muzikale down, als hogeschoolrijder op de fieti, accordeon-bespeler en buikspreker, was uitstekend en ln staat een hele avond op prettig afwisselende wijze te vullen Ge- rard Velhuizen begeleide hem op de plano en zijn solo van Chopln-muziek mocht er ook wezen Buiten hen gaven leden van de P J G in een ABC het doel en streven van deze jongeren te kennen; oogstte mevr Joekes —Stammes met haar Westfriese voor dracht „Verbeelding" veel succes en voer den enkele andere dames en heren de schets „Behang" op, waarom veel en har telijk Is gelachen De lach vierde trouwens bijna de ge hele avond hoogtij Maar op het program ma van de heer Theunisz was ook een plaats ingeruimd voor een ernstig liedje en serieus gespeelde klassieke muziek En als hij zijn sctunts op de fiets ten beste gaf, konden zij, die graag eens griezelden hun hart ophaVm of liever vasthouden Mevr Wilms—Geerligs, die namens de Plattelandsvrouwen een woord van dank sprak tot de initiatief nemende afdeling van de H M v L zei het met enkele woor den: men stond verbaasd en genoot van de veelzijdigheid van deze humorist De waarderende woorden van de heer Lindenbergh, aan het einde van de avond tot de heer Theunisz gericht, waren dan ook zeker op hun plaats Evenals trou wens de dank aan degenen, die meehiel pen de avond te vullen Zolang geen stemming door de ge meenteraad heeft plaats gehad, is de vraag die we hier boven stelden, na tuurlijk niet definitief beantwoord. Maar practisch gesproken kan dat vraagteken wel weggelaten en het op schrift in bevestigende zin gelezen worden. Mr. H. Jonker, lid van de P- v/d A.-fractie in de gemeenteraad, wordt n.1. niet alleen door zijn partij genoten als candidaat voor het wet houderschap gesteund, maar ook alle andere raadsleden, behalve de CPN- fractie, hebben bij voorbaat toegezegd op hem hun stem uit te zullen bren gen. De neuzen zijn dus geteld en hoe (.e CPN fractie ook moge stemmen, vol gens deze afspraak staat de benoeming van mr. H. Jonker Hz. tot wethouder vast. WERK GEGUND Het onderhoud van de Rijksweg Am sterdamDen Oever werd door de Rijkswaterstaat opgedragen aan het wegenbouwbedrijf J. Ooms en Zoon te Avendorp voor de som van f J39.400.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2