FERMfiNENT Flinke Verkoopster neiaerse Dcneiasrecntersvereniging -|ffRheuma,isctiepijnen HILDERING Langs de velden „Maria" nog niet vlot Jalianadorp Coöperatie of niet? Anna Paulowna Doodstraf geëist tegen strafkampcommandant ZUINIG MET BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN BRUILOFT? FEESTGEBOUW MOUTON taxi LOUWE Salon SCHOONHOVEN 4S>}L^- M PvT ARBEIDERS IN GODS KONINKRIJK- CONFERENTIE S5 ct Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom HpMptcp Srhpidsrprhtprwprpnininn NïchtBn vsn lijden jsrsn V3n lB6d Zaterdag j.1. vond de derde lezing plaats van de serie van vijf welke door bovengenoemde vereniging is georga niseerd en welke in de bovenzaal van Sanderse werd gehouden. Het moet ons van 't hart dat de belangstelling voor dit belangrijke onderwerp maar matig was, terwijl dit zaaltje voor deze gelen heid te klein had moeten zijn Nadat de voorzitter het openingswoord had uitgesproken en even had stilgestaan bij het plotseling overlijden van Piet Roobol, en deze kenschetste als een alom gezien sportsman, werd hierna het woord gegeven aan de heer F. van Veen uit Amsterdam, met als onder werp: „Jeugd in de rijpingsjaren en opvoedkundige waarde in de sport". Hoewel een zeer uitgebreid verslag een juister beeld zou geven van het gesproken woord, moeten wij ons he laas bepalen tot enkele punten uit dit zeer leerzaam betoog van deze vlotte en deskundige spreker. De heer van Veen vroeg zich af, of wij leiders wel op de goede weg zijn en het absoluut noodzakelijk is om uit de voetbalsport goede kerels op te kweken, en niet al leen aandacht schenken aan het spelen van een wedstrijd en aan de uitslag hiervan, maar mensen van de jeugd maken met een eerlijk karakter, dus karaktervorming. Hij betreurde het dat niet alle opvoeders van onze jeugd edele en nobele mensen waren. Hij haalde een voorbeeld aan uit zijn eigen jeugdtijd toen een leraar van de school wegens vertrek naar Indie hun ging verlaten; zij stonden aan de grond ge nageld toen hun dit werd medegedeeld. Alle leraren hadden kunnen vertrek ken, doch als deze man, die een plaats je in hun hart had ingenomen, maar gebleven was, want dit was een edel en nobel mens. Karaktervorming is van groot be lang in de samenleving, wat u is maakt niets uit, doch belangrijk is te kunnen zeggen: ik heb de goede strijd gestre den en getracht iets voor een ander te betekenen. Het komt aan op het in- nrlijke waar de jonge mens zo bevat telijk voor is en de jeugd het goede karakter leert bij het spel dat wij die jeugd bieden, deze eigenschappen uitdraagt binnen de lijnen van 't veld. De mens bestaat uit een lichaam en een geest, de jeugd moet harmonisch worden opgevoed. Men moet niet in de plaats treden van de ouders, maar een verlengstuk ervan zijn, dit is de taak van de jeugdlei ders. Spr. noemde een serie goede heidszin, eergevoel, zelfbedwang, zelf- eigenschappen, zoals eerlijkheid, waar- contröle, moreel uithoudingsvermo gen, vastberadenheid, wilskracht, of ferzin, belangeloosheid, eenvoud, so berheid, plichtsbesef en getrouwheid tegenover tegenpartij, de zwakkere broeders en scheidsrechter; respect tN Donderdagavond. Vanavond naar de binnensportavond va/n de Helderse Sportraad. Door dat dit comité verschillende tak ken van sport heeft uitgenodigd aan deze avond te willen mede werken, zien we in Centraal vo gels van velerlei pluimage. Daar waren allereerst Weissen- born en Klos van „de Ring" met hun jongens. In verband met een fout in de or ganisatie van de verlichting, liet de immer jeugdige „Weis" een staaltje trapeze-werk zien, dat er zijn mocht en dat hem, hoewel niet als „numer" op het program ma vermeld, een zeer verdiend applausje bezorgde. Daar was Roovers van de jacht club, die naturlijk volop genoot van de buitengewoon knappe prestaties van de twaalfvoets jol len, op het Sneekermeer. Daat zat „Meester" Sinjewel te stralen van trots, over de prach tige partij tafeltennis, die de beide uitblinkers uit Noord-Holland hier vanavond lieten zien. Vervolgens de jeugd met haar fraaie spring- rietoefening, gevolgd na de pauze door een keurig uitgevoerde knots oefening van de oudere dames. De Sportschool van de Marine ver schafte ons een bijzonder genoe gen, door het demonstreren van floret- en sabelschermen. Zo zag de een de sport van de an der en zo zaten genoegelijk naast elkaar, sport-mensen, die elkaar normaal vrijwel nimmer ontmoe ten. Zo is daar op deze avond tus sen deze mensen iets gegroeid, van wat de Helderse Sportraad be oogt. Namelijk belangsteling en waardering voor elkaar. Misschien heeft zij ook gehoopt, op onder linge vriendschap, achting en we derzijdse sympathie. Wanneer in de toekomst mocht blijken, dat deze idealen van de Helderse Sportraad te hoog gegre pen zijn en dat het merendeel van de Helderse sportverenigingen, de taak van de Helderse Sportraad alleen maar wenst te zien in stof felijke zin en de Sportraad uit hoofde van die opvatting, wellicht in de toekomst zou verdwijnen, dan zullen de honderdvijftig aan wezigen van vanavond, ongetwij feld een prachtige herinnering bewaren. De herinnering aan een avond van de Helderse Sportraad, waarop het gelukte met een kleine groep van mensen met hoge sportieve opvat tingen, iets te verwezenlijken van de ideële zijde van de sport, na melijk trachten te bereiken dat wij sportmensen, sportbroeders be horen te zijn in de ware zin des woords. TOEAN TIK-TIK. voor zwakkeren, want degelijk heid en vriendschap in de sport zijn de grootste wapenen, zowel binnen als buiten de lijnen. Hij wees erop, dat de jeugd hiervan 't nut heeft voor het grote leven dat hun wacht. In 't veld maar niet raak lopen en trappen doch met het hoofd werken en gehoorzaam heid! aan de leiders. En wanneer wij deze eigenschappen aankweken zullen het kerels worden voor de maatschap pijen, dit is de ware opvoedkundige waarde van de sport. De strijd aanbin den tegen sportoverdrijving en ver dwazing, zo als het geschrijf dat wij vaak tegenkomen in sport- en clubbla den, waardoor jongemannen hoog op 't paard gezet worden en er vanaf tui melen en hierdoor maatschappelijk zijn mislukt; men moet de sport zien een middel om de mensen beter te maken voor de maatschappij. Inzicht moet een jeugdleider hebben om de Nederlandse jeugd te steunen, de jeugd is niet ongrijp baar, maar wij moeten goed met de jeugd omgaan. Beoefen één deugd, maar die volmaakt. Maak de jeugd warm voor de sport en een ieder die met onze jeugd in aanmerking komt zal ervaren welk een groots werk hij heeft verricht. Wees een leider door een ijzeren wil, maar met verstand en een warm hart. Bestudeer de jeugd en steun de ouders, opdat gij kunt zeggen: ik heb een steentje bijgedragen voor hun verdere leven. Het komt erop aan wat wij zijn en zo zal de jeugd zijn en uw eigen tekortkoming te durven er doen voor je eigen verheerlijking maar arbeiden voor uw medemens. Hierna werd spreker met een ver diend applaus beloond. De sleepboten Noord-Holland en Stortemelk zijn er nog niet in ge slaagd om de coaster „Maria" vlot te brengen. Ook hedenmorgen kwam met de vloed te weinig water mee. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken het volgende be kend. Ingevolge de circulaire van de Mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting, van 5 Januari 1949, afd. Uitvoering, no. 529 c, kan de „Premie regeling Woningverbetering en -split sing", welke bij besluit van de ge meenteraad van 24 Augustus 1948 voor deze gemeente van toepassing is ver klaard, in het vervolg ook toegepast worden ten aanzien van gebouwen, of gedeelten van gebouwen, oorspronke lijk niet voor bewoning bestemd, zo als pakhuizen, werkplaatsen, schuren, e.d., welke tot woningen kunnen wor den verbouwd. Ook in deze gevallen zal een de kosten rechtvaardigende toestand moeten worden verkregen. Voorts zal de woning, welke door de verbouwing wordt verkregen, aan de eisen der bouwverordening ten aanzien van bestaande woningen moeten vol doen. De toe te kennen premie be draagt 60% der verbouwingskosten, met dien verstande, dat geen premie wordt toegekend, voor zover deze kos ten per woning meer dan f 4200. of minder dan f 201 bedragen. Nadere inlichtingen worden ter sec retarie dezer gemeente, afdeling Alge mene Zaken, verstrekt. DEN HELDER, 9 Febr. 1949. De vereniging voor zelfstandige han del en industrie heeft een filmavond gehouden in café „Prins Hendrik". Door het slechte weer was de opkomst niet groot. Namens het bestuur der vereni ging heette drs. Bakker de aanwezigen welkom. Hjj deelde mee, dat deze avond bedoeld was als een ontwikkelings avond. De eerste film gaf een indruk van de wijze waarop in Amerika het hooi be werkt wordt, 't Ging er wel enigszins anders toe dan bij ons. Natuurlijk a'les machinaal. Het hooi wordt soms op het land door machines tot pakken geperst en zo in de schuren opgestapeld. Maar ook de Amerikaanse boer zorgt voor 'n zuivere weide, voor maaien op de juis te tijd en voor vakkundig opbergen. Na deze film hield de heer Dobben een inleiding, waarin hij de zelfstandig heid en de persoonlijke vrijheid stelde tegenover de coöperatieve beweging, waarbij zijns inziens de vrijheid van 't individu opgeofferd wordt. Hij betoogde, dat sommige coöpera ties een monopolie-positie innemen en stelde hier tegenover, dat men vrij moet zijn in de keuze van zijn leveran cier en dat er vrije concurrentie moet zijn. Er werden door een der aanwezigen enige vragen gesteld, die de spreker gelegenheid gaven nog iets dieper op verschillende punten in te gaan. Daarna werden nog enige films ver toond, o.a. „De zegen van het groen", een prachtige kleurenfilm, waarin dui delijk aangetoond werd, hoe door de wisselwerking tussen bladgroen en lucht de zuurstof vrij komt en het sui kerkristal ontstaat. Tot slot een film van een lichter genre, „Het blauwe lint", waarin getoond werd, op welke originele wijze bij de Amerikaanse boerenzoons belangstelling wordt opge wekt voor het verbeteren van de vee stapel. Drs. Bakker deelde nog mede, dat een landelijke vereniging voor zelfstan dige handel en industrie is opgericht, die zich voorlopig nog op agrarisch ge bied beweegt, maar ten doel heeft dit verder uit te breiden en met het oog op besprekingen met de regering in Den Haag een bureau heeft gevestigd. En dat, terwijl toch voor velen de al- doende remedie voor t grijpen 1'gt: Kru schen Salts! De meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit onzuivei bloed Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uitkomst De zes minerale zouten waaruit Kruschen ts samengesteld hebben regelmatig gebruikt - een weldadig aansporende werking op levei nieren en Ingewanden De kleine dage lijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking; onzuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten In spieren en gewrich ten waar ze anders oorzaak zouden wor den van die ondragelijke pijn Volg het voorbeeld van die talloze Rheumatiek- 11] ders over de hele wereld voor wie he' leven weer kleur kreeg, nu zij vrij zijn van die tergende, slopende pijn Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist BESTUURSWIJZIGING P.v/dA.-AFD. Op een huishoudelijke vergadering van de P.v/dA.-afd. werd, nadat aller eerst de heer J. Dekker was herdacht, de heer T. Schra aangewezen om de voorzitters-vacature te vervullen. In de plaats van de heer J. A. Meijer, die wegens gezondheidsredenen bedankte, werd de heer D. Stins tot bestuurslid gekozen en in verband met het feit dat de heer Jonker zich beschikbaar moest houden voor de wethouderszetel, werd San de nieuwbenoemde het secretariaat van de afdeling opgedragen. De andere bestuursleden bleven in hun functie gehandhaafd. CHINESE COMMUNISTEN WENSEN GEEN BEMIDDELING Volgens de communistische radio heeft het bestuur van de Chinese Com munistische partij verklaard, dat het geen enkele mogendheid of zelfs de Ver. Naties niet 't recht toekende zich in te laten met de Chinese binnenland- e aangelegenheden. Het bestuur noemde de verklaring van dr. Evatt, dat de Ver. Naties zou den kunnen bemiddelen, een vergis sing. VROUW UIT EEN RAAM GEVALLEN EN GEDOOD. Zondagmorgen is in het perceel le Oosterparkstraat 151 te Amsterdam, een 60-jarige vrouw, die aan de ach terzijde ramen aan het lappen was, tengevolge van eigen onvoorzichtig heid van de tweede verdieping om laag gestort. Zij werd naar het O. L. Vr.-gasthuis vervoerd en is kort na aankomst overleden. De advocaat-fiscaal bij het Amster dams Bijz. Gerechtshof mr. J. Besier eiste de doodstraf tegen de Duitse com mandant van het strafkamp de Hamm (Dlnd)) Martin Bruckner. Hij stond in ons land terecht voor het mishandelen van naar Duitsland gedeporteerde Hilversummers. Hij liet zijn slachtoffers in het kamp „sport- oefeningen" houden. Getuigen toonden ter zitting de gevolgen van deze oefe ningen. Anderen vonden tengevolge van Bruckners wreedheden de dood. De Hilversummer Van R. werd twee da gen en nachten zonder eten of drinken opgesloten in een kelder, waar de wind onbelemmerd doorheen kon waaien bij een temperatuur van 20 graden onder nul. De Hilversummer L. werd door Bruckner op monsterachtige wijze zwaar verminkt. Hij sloot hem daarna op in een van ongedierte weme lende paardenstal, waar L. na enige da gen overleed. De Duitser bezweek voor de vele drukkende verklaringen der getuigen en legde steeds een bekente nis af, STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN TERREURSLACHTOFFERS OPGEGRAVEN? Vrijdagmiddag zijn tijdens werk zaamheden voor de aanleg van riole ring op het terrein van de Willem I- kazerne te 's-Hertogenbosch de stoffe lijke overschotten opgegraven van een tweetal burgers. Men vermoedt, dat dit slachtoffers zijn van de Duitse terreur. De lijken zijn door de dienst Identifica tie en berging overgebracht naar Amersfoort, vanuit welke plaats het onderzoek zal worden voortgezet. OFFICIEEL BEZOEK VAN H.M. DE KONINGIN AAN ROTTERDAM Naar wij vernemen zijn H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard voornemens om op 18 Mei a.s. een officieel bezoek te brengen aan Rotterdam. De plannen voor dit bezoek hebben, zo bericht men ons van de zijde van het secretariaat van het Koninklijk Huis, nog geen vaste vorm aangenomen. Iedere dag maken de twee oudste Prinsesjes Beatrix en Irene ski tochten in de omgeving van het Oostenrijkse wintersportplaatsje Sankt Anton am Arlberg. Prinses Beatrix en Prinses Irene in vol ledige ski-uitrusting, klaar voor de start FANNY BLANKERS-KOEN BESLOOT AUSTRALISCHE REIS MET OVER WINNING. Fanny Blankers-Koen maakte haar laatste starts in Australië tijdens de athletiek-kampioenschappen van Nieuw Zuid-Wales welke Zondag te Sydney werden gehouden. Op de 80 m horden eindigde zij met bijna 4 meter voor sprong op Shirley Strickland als eerste in 11.4 sec. SPOORGRACHT 40. anjeuerstr.iTEL.3167 den heider Ook 's nachts SPECIALE TARIEVEN voor ritten buiten de stad. compleet 6. Spoorstraat 24 - Tel. 3139 Grootste Speciaalzaak: Koningstraat 47. Telefoon 2719. „JEZUS CHRISTUS OF DE CHAOS", D.V. 15, 16, 17 Februari 1949, des nam. 3 uur en n.m. 7.30 uur. Sprekers de evangelisten en voorgangers: Dubbeldam, v. d. Horst, Klaver en Visser. Ieder hartelijk welkom. Gebouw „Maranatha", Vijzelstraat 73. Komt U ook? P. DE GRUYTER ZOON N.V. VRAAGT boven 18 jaar. Aanmelden Winkel Spoorstraat Den Helder. Grote flacon met maatdop 's Avonds neemt U een gla9 warm (niet heet) water en legt Uw kunstgebit erin, U voegt Prokudent toe en zie... ter wijl U slaapt reinigt dit brui sende poeder het afdoende zonder borstelen! Prokudent waakt over Uw gezondheid. Fris, zuiver en doeltreffend! 163. Pim, Pam en Pom weten niet, dat ze op een autobaan terecht zijn ge komen, midden in een wedstrijd. En ze weten ook niet, dat die autobaan in de rondte loopt, zodat ze straks weer bij het beginpunt zullen uitkomen. De jeep raast nog steeds op topsnelheid voort en heeft dc andere auto's 'n flink eind achter zich gelaten. Tommie en Brommie juichen vrolijk omdat de an dere wagens hen niet kur.nen bijhou den. 164. Maar.... ze hebben iets te vroeg gejuicht. Plotseling bemerken onze vriendjes, dat ze weer bij hetzelfde ''punt uitkomen, waar het schot verd gelost. Met strakke ogen tuurt Pim voor zich uit. Hoe kan dat nu? En Pam jegint te schreeuwen „Oh, Pim, daar heb je die beer weer, die daarstraks geschoten heeft". „Omdraaien, Pim!" icepen ze nu allemaal door elkaar. Ga terug!" nog al eens verwaarloosd wordt. Even later krijgt hij echter de bal een keu rige voorzet volgt waaruit Pahl voor open doel over schiet. Bij een volgen de A.-aanval ontstaat een scrimmage voor het H. doel. Tot drie keer toe wordt de ba! ingeschoten maar ten slotte wordt Bogaard toch gepasseerd. De scheidsrechter heeft echter buiten spel geconstateerd zodat deze goal ongeldig wordt verklaard. Himpers en Pater brengen dan om beurten red ding als Voormecr weer eens gevaarlijk t ordt. Even later brengt Beekhoven redding als de 1.-buiten Bogaard tracht te passeren. De bal gaat naar Wieren die meteen voorzet waar Toes Jeer bemachtigt en afgeeft aan Rottier Deze schiet razend snel naar binnen en lost een kei hard schot wat Kloes nu te machtig is en Helder leidt met 1-0. Er moeten nu nog 18 minuten gespeeld worden en Ado zet alles op alles maar de H achterhoede laat zich niet paseren en de weinige kansen die Ado nog krijgt worden zo hopeloos verknoeid dat kans op succes totaal uitgesloten is. Met Helder in de aanval fluit de goed leidende scheidsrechter ten slot te het einde en hebben de witjakken de overwinning met deze 1-0 zeee veilig gesteld. zege maai sociale werkster uit Den gevonden, iets over haar tellen. Nadat de voorzitster, mt Vries, de aanwezige dan bijzonder de spreekster kom had geheten werdel zakelijke aangelegenheden Er was n.1. een zending 1 textielgoederen aangekome schenk van de plattelands dat werelddeel en deze w de aanwezige dames verlot mes werd een bijdrage van gevraagd voor de wereld! bond telt 4'/s millioen led» van deze bijdrage een aardi vormd worden, dat gebruil den ter versteviging van de Mej. Zijtveld vertelde de op rustige, duidelijke wijze j taak van de gezinsverzorg heeft tot taak de gezinnen moreel en sociaal te steunei ii.'kheden van welke aard da de hand van tal van voorï baar practijk gaf ze een ide» moeilijk, maar mooi werk. De voorzitster bracht mej.J oank der vergadering over ei 10 uur de bijeenkomst.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4