Residentie Nederland heefi weer Ben fakir Evenwicht in de handelsbalans in 1952 hersteld? Hongarije beschuldigt Joegoslavië avontuur Cor Nung, een eenvoudige Amsterdammer Emigratie voorkomt werkloosheid DE GOEDE NAAM VAN DE FABRIKANT KWALITEIT Als de toestand zich Van het uitlokken van grensincidenten Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom gunstig ontwikkelt Kolenlagen onder Berlijn Roofoverval in café Kellner met zandzak neergeslagen Nederlands schip op Deense kust Motie tegen C.P.N.-lid door Prov. Staten verworpen De K.L.M. in cijfers Batavia-lijn thans veel duurder Het Radioprogramma AF HET TONEEL t»b het Amster- dam se cabaret „Alcazar" staat een jonge, slanke man, beschenen door rood schtjnwerperllcht. Zachtjes speelt het orkest „Chant hindou" van Rimaky Korsakov. Het is doodstil in de saai geworden. Dan neemt Cor Nung want zo heet die jongeman daar op de Bühne een lange stalen pen in de linkerhand, met de rechter voelt hy even langs z(Jn wang, en langzaam duwt hU de eerste pen door het wang vlees heen. Enkele dames laten on willekeurig een zacht gilletje horen. Maar vóór zU zich volledig van de schrik hersteld hebben, heeft Nung een tweede naald genomen, om die door een van zUn oorlellen heen te steken. Van zUn gezicht Is de gespan nen concentratie af te lezen. Naast mQ, in de half-dulstere zaal hoor ik een vrouwenstem fluisteren: „Wat een griezel". Als lk even opkijk, zie ik, hoe haar buurman, die van de emotie zjjn sigaar bijna heeft ingeslikt, een ver ontwaardigde sst-beweging maakt. Vier, vijf pennen gaan er op deze wijze door het gezicht van de nieuwe Ne derlandse fakir. INDERDAAD: nieuwe Nederlandse fa kir, want deze jongeman kan be schouwd worden als de opvolger van Mirin Dajo, de Zaandamse jongen, wiens naam over de gehele wereld be roemd werd, en die ten slotte aan zijn eigen overdreven experimenteerlust en een ziekelijk geloof in zijn wonder krachten en zijn religieuse bestemming te gronde is gegaan. Cor Nung is een geheel ander type. In uiterlijk lijkt hij, al niets op de Zaankanter met zijn ascetenbaardje en zijn dwepende ogen. Cor Nung is een gewone jongen, zoals er tienduizenden in Amsterdam rond lopen. Tot voor kort werkte hij nog als lasser in de haven, en waren het al leen zijn kameraden, die van tijd tot tijd eens enige staaltjes van zijn „ge voelloosheid" konden bewonderen. Cor Nung weet heel goed, dat zijn prestaties niet met godsdienst of occul tisme in verband mogen worden ge bracht. Waar zij dan wel toe te her leiden zijn? Tot een enorme wils kracht en concentratie, welke hem in staat stellen spieren en zenuwen aan zijn wil te onderwerpen, die buiten bet bereik van- de wil van de meeste mensen liggen. Slechts de z.g. motori sche spieren zijn in het algemeen bij ieder mens. die geen afwijking heeft, aan zijn wil onderworpen, bijvoorbeeld de spieren, waarmee wij onze lede maten bewegen. Verder bestaan nog half-motorische, half-sensorische spie ren en zenuwen, zoals die, welke onze oogleden in beweging brengen. Deze spieren en zenuwen kunnen buiten onze wil om functioneren, maar wij kunnen er wel degelijk ook onze in vloed op doen gelden en dus naar be lieven onze oogleden laten zakken. Cor Nung nu, is een hele, door weinigen na te volgen stap verder. Hij onder werpt ook de geheel sensorische spie ren waarop geen wilsuitoefening mo gelijk is bij de meeste stervelingen, aar zijn wil. Hij doet dit door sterke eoneentra- toe. Hierin komt zijn geschiedenis met die van Mirin Dajo overeen, dat ook haar wieg in een concentratiekamp stond. Alleen kwam er in dit geval geen schieten aan te pas. In Dachau leerde Cor namelijk een hypnotiseur kennen, die hem in talrijke gesprek ken de werking van de wil en de be tekenis daarvan duidelijk maakte. Wat grote indruk op Cor maakte, was zijn bewering, dat men door sterke concentratie van de wil zelfs invloed kan uitoefenen op de bloedcirculatie en dat deel van het zenuwenstelsel, waarmede men bij sterke prikkeling pijn waarneemt. In het kamp is Nung met concentratie-oefeningen begonnen. Daarbij kwamen geen stalen pennen te pas, het was slechts training van de wil. Eerst na de oorlog is hij voor het eerst met doorboringen begonnen, zeer voorzichtig, zoals hij trouwens altijd is. Als marinier in het Camp Lejeune in de V.S. trad hij voor het eerst op, welk optreden in de Amerikaanse pers niet onopgemerkt is gelaten. Na zijn diensttijd oefende hij in Nederland lange tijd voor zich zelf, en nu maakt hij dan zijn debuut als beroepsartist. Op de muziek van Rimsky Korsakov werkt hij voor een enthousiast en te gelijk angstig publiek pen na pen door zijn huid. Als hij, aan alle kanten doorboord door de zaal stapt, wenden sommige dames het gezicht af: op een afstand kijken is nog heel wat anders, dan dat hij zo maar vlak naast je staat. MA AFLOOP verklaart Nung zich be- reid om ons nog iets te vertonen, dat hij nog niet in zijn programma had opgenomen. Hij laat zich ee lange spijker dwars door de hand slaan. Het blijkt gemakkelijker te zijn hem bereid te vinden, dan iemand, die de spijker erin zal slaan. Maar ten slotte is er dan toch een bereid het „beulswerk" te verrichten. Cor Nung vertrekt geen spiertje van zijn gezicht. Even onbewogen als hij zich zo even de pols heeft laten voelen tussen twee haakjes: zijn polsslag kan hij ook gedurende enkele seconden strem men laat hij zijn hand doorboren. „Hij voelt niks", heeft hij ons verteld. Maar het eigenaardige is, dat hij, ter wijl hij niets bemerkt van een 5 mm dikke pen, die in zijn arm is gesto ken, wel degelijk pijn zou kunnen voelen als iemand een paar cm. er naast plotseling een fijne injectienaald in zijn arm zou steken. Dit zou dan namelijk buiten zijn concentratie om geschieden. Nederland heeft weer een nieuwe fakir. Ons land gaat blijkbaar de tra ditie van India voortzetten. Laten wij hopen, dat Cor Nung beter met zijn beide benen op de grond weet te blij ven dan Marin Dajo. Cor Nung is een eenvoudige Amsterdamse jongen; moge hij dat in de toekomst blijven! De ECA heeft het congres doen we ten, dat de emigratie van bijna 2,5 millioen Europese arbeiders de enige oplossing vormt voor de werkloosheid vraagstukken in Italië, Griekenland en West-Duitsland. Het rapport over werkzaamheden in het afgelopen jaar wijst er op, dat al leen in Italië emigratie van 250.000 ar beiders per jaar nodig zou zijn, om evenwicht te brengen tegenover de normale toevloed van nieuwe arbeiders op de arbeidsmarkt en dringt erop aan dat spoedig maatregelen genomen worden. Er bestaan volgens het rap port wel tekorten aan arbeidskrachten in andere Eupropese gebieden, en er zouden daar ook wel wat werklozen kunnen worden opgenomen, doch men zou voor voldoende huisvesting moe ten zorgen, alvorens in Europa vrijwil lige grote verplaatsingen van arbeids krachten zouden kunnen worden uitge voerd. PSEUDO-FILMMAGNAAT STAAT TERECHT Na een gevangenisstraf van 15 maan den in Belgie te hebben ondergaan r, de pseudo-filmmagnaat J. Kool aap Ne derland uitgeleverd. Binnenkort zal hij te Roermond voor de rechtbank moeten verschijnen. Ruim anderhalf jaar gele den verwekte hij in Limburg grote op schudding, toen hij bekend maakte een filmstudio te willen stichten en lessen aanbood. Met zijn zwendelver- haal maakte hij in alle delen van het land 800 slachtoffers. Bovendien pleeg de hij nog een aantal oplichtingen. N.V. SOLVOLITH COMPANY - AMSTERDAM ANTISEPTISCHE WERKING BLOEMENTENTOONSTELLING TE LISSE GEOPEND. Gistermiddag is te Lisse de derde bloemententoonstelling officieel ge opend door minister Mansholt. De mi nister sprak zijn grote verwondering uit voor hetgeen op deze tentoonstel ling geëxposeerd, wordt en noemde haar uniek in deze wereld. Zeer veel autoriteiten, waaronder de ambassadeur van Canada en de waarnemend ambassadeur van de Ver. Staten, waren bij deze opening tegen- De Hongaarse regering heeft Joego slavië ervan beschuldigd grensinciden ten te hebben uitgelokt, aldus is te Boedapest medegedeeld. De beschuldi gingen waren vervat in een nota in antwoord op een Joegoslavische nota, waarin werd geprotesteerd tegen het niet uitnodigen van Joegoslavië door de Oostelijke landen tot aansluiting bij de nieuw opgerichte „raad van econo mische bijstand". In de Hongaarse nota wordt gezegd, dat Joegoslavische militaire autoritei ten grensincidenten uitlokken; Joego slavië zijn onderdanen van Hongaarse afkomst „die uiting hebben gegeven aan sympathie voor de Sowjetunie of voor de volksdemocratieën" heeft ge arresteerd; Joegoslavië op 16 Juli van het vorig jaar het Hongaars verzoek om een vermindering van de schade vergoedingsbetalingen van de hand heeft gewezen; Joegoslavië terstond daarna alle Hongaarse bezittingen op Joegoslavisch grondgebied heeft gecon- fisceerd; Joegoslavische diplomaten be trokken zijn geweest bij spionnage- activiteit in Hongarije; Joegoslavische leiders aanvallen op Hongarije hebben gedaan in redevoeringen; Hongaarse vliegtuigen worden gedwongen grote, onnodige omwegen te maken boven Joegoslavisch grondgebied. Verder wordt in de nota gezegd, dat de voormalige Joegoslavische gezant in Boedapest Karlo Brazovic eens ge dreigd heeft dat „niet geregelde kwes- 167. Nu zal het met Pim, Pam en Pom gedaan zijn. De benzine is op en de jeep staat stil. Angstig wachten de drie hondjes op de -hngen,, die komen zullen. Maar wat is dat? Van alle kan ten komen lachende dieren op hen toe- gestormd die hen de poten drukken en luidkeels „hoera" roepen. Pim, Pam en Pom begrijpen er niets 168. En achter hem staat Klaartje Kakatoe met haar fototoestel. „Even wachten, even wachten", horen ze dan een zware stem achter hen. Verschrikt draaien ze zich om. Nu worden ze ge vangen genomen. Maar niets daarvan Daar staat de beer van daarstraks, vriendelijk lachend. Hij heeft een grote krans bij zich, die hij de drie En daar komt Tijs Bok, de verslag gever van de Boskrant, dok al op hen broertjes om de schouders werpt, toegestormd. ties met de Hongaarse regering voor de internationale autoriteiten gebracht zullen worden" Volgens de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Lasz- lo Rajk betekende dit, dat „Joegoslavië interventie wenste in Hongarije van het door de Verenigde Staten geleide imperialistische stemapparaat." DE VEILIGHEIDSRAAD EN DE INDONESISCHE KWESTIE. In Lake Succes is men van mening, dat de Veiligheidsraad de Indonesische kwestie voorlopig niet zal opnemen. Het tijdstip daarvan hangt vermoede lijk af van wat de heer Cochran uit Batavia zal rapporteren. In Indonesi sche kringen neemt men aan, dat Coch ran omstreeks 27 Februari een tele grafisch rapport aan de Veiligheidsraad zal zenden. Dr. Alan Valentine, hoofd van de ECA-missie ln Nederland, verklaarde voor de Senaatcommissie voor Buiten landse Zaken, dat hjj zeer optimistisch is over de bekwaamheden van de Ne derlanders, en dat hy hun hoedanig heden zeer hoog aanslaat. HU ver klaarde, dat Nedreland in 1952 het evenwicht van zjjn handelsbalans zal kunnen herstellen, waneer zich zlthans een „reeks van gelukkige ontwikkelin gen" voordoet, zoals hernieuwing van de handel tussen Nederland en Indo nesië, hernieuwing van de handel tus sen Nederland en West-Duitsland, het vinden van een markt voor de levens middelen, waaraan in Nederland over schotten bestaan en een nauwere sa menwerking van de Wesleuropese lan den naar het voorbeeld van de Beniv lux-gedachte. Senator Fulbright vroeg Dr. Valen tine, of hij kon zeggen, dat de Bene- lux-overeenkomst met kracht ten uit voer wordt gebracht. Dr. Valentine antwoordde hierop bevestigend, zeg gende, dat grotere vorderingen zijn gemaakt dan op het ogenblik worden gepubliceerd. De deelnemende rege ringen werken thans aan de oplossing van hun fiscale en monetaire proble men. Op vragen van senator Connally deelde Dr. Valentine mede, dat de Ne derlandse regering in de afgelopen twee jaar buitenlandse activa tot een bedrag van 392 millioen dollar heeft geliquideerd en voornemens is in het lopende jaar tot een bedrag van 320 dollar van de Nederlandse investerin gen in het buitenland te liquideren. Gevraagd door senator George wat de oorlog in Indonesië de Nederlan ders kost, zeide dr. Valentine, dat da De „Westelijke" vice-burgemeester van Berlijn, dr. Friedensburg, heeft medegedeeld, dat men onder de Franse sector van Berlijn kolen heeft aange troffen. De eerste laag ter dikte van vier meter werd op ongeveer 45 meter diepte bereikt. De kolen zijn vast en schoon en kunnen zowel voor industrie als voor de huishouding gebruikt worden. Men verwacht een dagelijkse pro ductie van 1500 ton. Op 15 Maart wordt de eerste schacht aangelegd. Gisteravond omstreeks half negen is in de hoofdstad wederom een roof overval gepleegd. De overval geschied de in een café op de Martelaarsgracht. In het café was op dit uur uitsluitend aanwezig de 63-jarige chefkellner, die op het punt stond de zaak te sluiten. Er kwam toen nog een klant, die bleef aandringen, dat hem nog een glas bier zou worden getapt. De kellner liet na enig' heen en weer gepraat de klant binnen en toen deze eenmaal in het café was vroeg hij ok even van het toilet gebruik te mogen maken. Hier waren de lichten reeds uitgedaan en de kellner ging de klant voor om licht te maken. Het enige wat de kellner zich nog wist te herinneren, is dat hij op dat moment een harde klap op zijn hoofd heeft gekregen. Hij is korte tijd iater gevonden door een kokkin, die cp de bovenverdieping van het café was en op het punt stond naar huis te gaan. De kellner bleek beroofd te zijn van f 2000. Hij kon de politie geen signalement van de dader geven. Ver moedelijk is hij met een zandzak neer geslagen, want zijn haar zat vol met zand. Uit Viborg wordt gemeld, dat het' Nederlandse motorschip „Romaja" Dinsdagmorgen in dichte mist bij Har- bore is gestrand. Het schip was op weg naar Aalborg van Schotland. De bemanning kon met behulp van een ladder het schip verlaten. Het schip werd eerst des morgens ontdekt, daar het op een verlaten plek gestrand was, waar slechts weinig mensen wonen. De bemanning bestaat uit 5 koppen, alsmede de vrouw van de kapitein en een klein kind. In de gistermiddag gehouden verga dering van de Pronvinciale Staten van Noord-Holland kwam in behandeling een motie van leden van de KVP om te besluiten het vertrouwen in het communistische lid van Ged. Staten, de heer M. Harmsen, op te zeggen. De heer Groen (KVP) lichtte de tnotie toe en zeide het te betreuren, dat zij niet mede ondertekend was door an dere fracties. Spreker betoogde, dat de gronden, waarop de motie is ingediend, dezelfde zijn als die, welke destijds golden in de Amsterdamse gemeente raad, toen het vertrouwen in de com munistische wethouders werd opge zegd. Mr. A. de Roos (PvdA) zeide, dat de motie de grondslagen mist om aangenomen te worden, dat de desbe treffende wet om personen uit een college te zetten als een gelegenheids- wet te beschouwen is en dat de motie geen feiten bevat, die aanleiding kun nen zijn het vertrouwen op te zeggen. De heren P. K. Volkers en B. S. Po lak verdedigden het standpunt van de communistische fractie en de heren Vermeulen en mr. J. S. Baron van Harinxma thoe Sloten dat van de Prot. Chr. Fractie en van de fractie van de WD. De motie van de KVP werd verwor pen met 37 tegen 26 stemmen. Tegen stemden de leden avn de PvdA en de CPN. In deze vergadering werden de ge loofsbrieven van de heer J. H. M. An- genent (KVP) uit Hilversum, die ge kozen is in de vacature van wijlen H. Hom, onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating werd besloten. De ove rige punten van de agenda zullen eerst •in de afdelingen worden behandeld alvorens zij op Dinsdag 8 Maart in openbare zitting aan de orde worden gesteld. Nederlanders hopen, dat de militaire activiteit van korte duur zal zijn. De kosten van de militaire actie zijn thans niet groter dan in 1948. Hij voeg de hieraan toe, dat de oorlogskosten rond de 850 millioen gulden belopen of uitgedrukt in Amerikaans geld 350 millioen dollars, welk bedrag op de Indonesische begroting voorkomt. De Nederlandse regering, aldus Valentine, verklaart, dat de Nederlandse begro ting en de begroting voor Indonesië geheel los van elkaar staan. De ECA heeft het bewuste bedrag niet op de Nederlandse begroting kunnen vinden. De kosten worden niet betaald door de Nederlandse regering". Senator Smith wees er op, dat de kosten van de militaire actie in Indo nesië ongeveer hetzelfde bedragen als de ECA-toewijzing aan Nederland, waarop Dr. Valentine verklaarde, dat alle ECA-hulp, die aan Nederland wordt gezonden, in Nederland blijft. De KLM heeft enkele bedrijfsgege vens gepubliceerd, waaruit de groei van het bedrijf duidelijk blijkt. De luchtvaartmaatschappij rekent met de eenheid van productie, de tonkilome- ter. Uit het overzicht blijkt, dat de tonkilometerproductie in 1938 18.200.000 bedroeg, tegen 59.800.000 in 1946, 100 millioen in 1947, 159 millioen in 1948, Dit jaar zou de 215 millioén bereikt zijn, als zich geen moeilijkheden op de route naar Indonesië hadden voorge daan. Het personeel, dat eind 1945 uit 1800 man bestond is sprongsgewijze om hoog gegaan en heeft thans de sterkte van 13.500 bereikt. De gegevens tonen aan, dat de lijn Amsterdam-Batavia de ruggegraat van het hele bedrijf is. Al leen deze lijn leverde een inkomsten- cijfer van 54 millioen gulden op een totaal over 1948 van 149 millioen. De Noord-Atlantische dienst kwam op de tweede plaats met 28 millioen, het Europese lijnbedrijf op de derde met 25 millioen. Het korte-afstandverkeer levert thans nog geen rendement op, omdat de kosten te hoog zijn, daar het vliegtuig zijn volle snelheid niet kan ontwikkelen. De noodroute naar Indonesië komt belangrijk duurder uit dan de norma le weg, daar op een retourvlucht ruim zesduizend kilometer meer moet wor den gevlogen en de frequentie belang rijk lager is. Teneinde tot een verlaging van de passagierstarieven te kunnen komen, zou het in de bedoeling liggen, om eind volgend jaar een DC 6 in gebruik te nemen, oorspronkelijk een vracht vliegtuig, dat uitermate eenvoudig is Ingericht en zeventig passagiers zou kunnen bevatten. Dit toestel zou dan gebruikt worden voor het vervoer van landverhuizers. TSJECHOSLOWAAKSE GEZANT UIT VATICAANSTAD TERUGGEROEPEN. Naar vernomen wordt is Arthur Maixner, de Tsjechoslowaakse gezant bij de Heilige Stoel, naar Praag terug geroepen en is de legatie in Vaticaan stad gesloten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikkebeen 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Luisterspel 9,00 NCRV-kwartet 9.15 Dr A van der Hoeven 9,40 Trio Fan tasia 10,15 BBC-Symphonie Orchestra 11,15 Avondoverdenking 11,30 Kwar- HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Gramo- foonplaten 6,30 Prof dr A N J den Hollander 7,00 De Esperanto-literatuur 7,15 Het nlenws ut, Indonesië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,20 „Rigoletto" 9,30 Hoorspel 10,10 Metropole-orkest 10,45 Van boek tot beek 11,15 De hit-kit 11,45 Gramo- foonplaten VOOR DONDERDAG HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,33 Amusements-orkest NCRV: 2,00 Meropole-orkest 6,15 Land- en Tuinbouw 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 Nederlandse organisten 7,30 He, actueel geluid 7,45 De Rege- rings-VÓorlichingsdienst antwoordt 8 05 Programma-proloog 8,15 Studio-Ste'r- avond 9,39 Familie-competitie 10,00 Gramofoonplaten 10,05 De vaart dei- Volken 10,25 Liederen 10,45 Avond overdenking 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Ochtendvaria 10,15 Arbeidsvitaminen 1,20 The Avroleans 6,15 Sportpraatje 6,30 Negro-spirituals 7,00 Kobus Kwint 7,10 Avro's avondschool 7,45 Gra mofoonplaten 8,05 In het Radto-Zoek- Ucht 8,15 Radio Philharmonisch orkest 9,00 „Mijlpalen'' (Hoorspel) 10,30 Mon- te Rey zingt 10,45 pijlers van Neêr- lsnds welvaart 11,15 Arturo Toscanini dirigeert 28 in de DOOR TJEERD ADEMA „Zodra ik mijn taak vervuld heb", zei de heer Van Waardenburg. „Wanneer dat precies zal zyn ka u niet zeggen. Dat hangt allereerstaf van de terugkeer hier te lande vaneen vooraanstaand staatsman, die teel voor gezondheid in het buitenland vertoeft, maar binnen afzienbar 'J verwacht wordt. Ik zal hem per lijk de mij toevertrouwde stukken mo ten overdragen. Ik kan 11 verder meer zeggen zonder het in mu ges vertrouwen te beschamen. Rekent u ei maar op, dat binnen drie maanden alles achter de rug kan zijn. Laat ik u niet langer van uw nacht rust beroven. Ik hoop voor ons beiden van ganser harte, dat U geluk zult he ben". „En wanneer u iets ernstigs mocht overkomen?" vroeg Steensma, ongerust. „Dan hoop ik", zei de heer v. Waar denburg „dat u het te weten zult ko men. In dat geval kent Bastiaan mijn instructies". Hij liep naar de gangdeur en gaf Bastiaan een hand. „Beste kerel", zei hij, „laat ik nu af scheid van je nemen en je bedanken voor al je goede zorgen". De knecht stak blijkbaar ontroerd zijn hand uit. „Dat God u behoede, meneer", zei hij eangedaan. Jhr. Van Waardenburg knikte. „Jq kent mijn instructies, Bastiaan", zei bij. „Zorg voor mijnheer Steensma zo als je het voor mij hebt gedaan. Ik vertrouw er volkomen op, dat wij bin nenkort, onder heel wat rustiger om standigheden dan waaronder wij nu leven, weer zullen samenwonen". Bastiaan keek zijn meester aan. „Er is niemand, die dat vuriger hoopt dan ik. meneer", zei hij eenvoudig. Jhr. Van Waardenburg keerde zich van hem af en drukte Steensma de hand. „Good luck", zei hij. „Ik hoop van harte, dat u als Daniël ongedeerd uit deze leeuwenkuil te voorschijn zult komen". „Ik wens u wederkerig veel geluk, meneer", zei Steensma. De heer Van Waardenburg liep naar fle tussendeur en stak daar nogmaals groetend de hand op. Hij sloot de deur achter zich en Bas tiaan draaide ze. met een loper op slot en hielp Steensma voorzichtig de zwa re spiegelkast weer op haar plaats schuiven. Als u er geen bezwaar tegen heeft, zal ik u morgenochtend om zes uur wekken, meneer", zei hij beleefd. Steensma keek hem een ogenblik aandachtig aan en knikte. „In orde", zei hij. „Welterusten. Bastiaan-" „Welterusten, meneer!" antwoordde de bediende. Hii begaf zich naar zijn eigen kamer en Steensma deed de gangdeur zorg vuldig op slot. Toen kroop hij in het bed van jonk heer Van Waardenburg en vertoefde, dank zij de zware Tokayer, binnen een kwartier diep in het land der wonder lijke dromen. NAAR HUIS „Zes uur, meneer-" riep een slem, terwijl er op de deur geklopt werd. Ir. Steensma schrok wakker en keek naar de gesloten gordijnen van het nog maar schemerig verlichte vertrek. Hij had moeite zich te oriënteren, maar een ogenblik later stonden hem de gebeurtenissen van die nacht dui delijk voor de geest. „In orde, Bastiaan!" riep hij uit het fced springend. „Wilt u de deur openmaken, me neer?" vroeg de knecht. Steensma opende de deur en Bas tiaan trad binnen. „Goedenmorgen, meneer. Heeft u goed geslapen?" „Morgen, Bastiaan, naar omstandig heden vrij wel. dank je. Wou je me misschien onderhanden nemen?" „Graag, meneer", zei Bastiaan, een kistje op tafel zettend. Hü draaide het licht aan en stalde een hoeveelheid potjes en staafjes op de toilettafel uit. Hij sloot de deur af en verzocht ir. Steensma voor de wastafel plaats te nemen. Nadat hij de ingenieur zorgvuldig hed geschoren, bewerkte hij iiens ge laat voorzichtig met zijn zalfjes en kleurtjes, trok hier en daar een lijntje, knipte het haar iets bij en legde er een scheiding in, zoals de heer Van Waardenburg die had gedragen. „Tlhaar is iets te licht, meneer" zei hy. „Ik zal het morgen een don kerder tint geven. Als u uw hoed op heeft geleef ik niet, dat het nu zal op vallen".- Steensma bekeek zich in de spiegel. „Ik begin inderdaad op meneer Van Waardenburg te lijken", zei hij ver baasd. „Het zal u zo dadelijk nog meer op vallen, meneer", zei Bastiaan glim lachend. Hy zette de ingenieur een bril met in goud gevatte glazen op en bekeek zelfvoldaan het resultaat. „Het zal u de eerste dagen wel wat vreemd zün", zei hy, „maar er zit ge woon vensterglas in de bril, dus u zult er wel aan wennen, meneer. Wilt u nu nog eens in de spiegel Kijken?" Steensma tuurde nog een beetje on wennig door de bril en knikte voldaan zyn spiegelbeeld toe. „Ik weet niet wie je dat geleerd heeft, Bastiaan", zei hij, „maar ik moet zeggen, dat je een voortreffelijk gri meur bent. Mensen, die mü niet dage- ïyks zien .en spreken zullen mij on getwijfeld voor meneer Van Waarden burg houden". „Als u zich wilt aankleden, meneer", zei Bastiaan, „zal ik intussen uw va lies pakken". Hij nam de lege fles en de beide glazen van tafel en legde ze in een grote reistas, waarin ook zijn grime- keffertje en Steensma's pyama een plaatsje vonden. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3