Geen eensgezindheid in de Scandinavische landen Economische samenwerking in Europa Russische verrassing in Veiligheidsraad Vrijdag 18 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN lAt Jaargang No. 10510 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Noorwegen zou het Atlantisch Pact kiezen Cochran wordt ambassadeur in Pakistan Bezwaren tegen kosten Marshall-Plan ingetrokken Vijfde bonaanwijzing voor sinaasappelen Weerbericht Eerste vonnis in spionnage- proces te München Verlovingsgeruchten rondom Prinses Margaret Kabinet in bijzondere zitting bijeen Rede Mr. Van Maarseveen maakt gunstige indruk Eén nuf voor mevr. O'Keefe Een Zwitser gouverneur van Triest Dr. Wcizmann beëdigd Ijmuidenaren zenden Amerikaanse onder scheidingen terug Kravchenko verandert van hotel Noodtoestand in Siam Raad van Advies onder leiding van Spaak Westduits bezettingsstatuut biedt moeilijkheden SchulteBoeyen winnen Gentse Zesdaagse Zware straffen tegen Jodenvervolgers Berlijns raadslid aangehouden In 1980 veertig millioen Duitsers? Meer huishoudelijk aardewerk op komst Nederlandse industrie krijgt voldoende energie Politieagenten bestalen dronken man Bulgaarse actie tegen de kerk BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties ...Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten De drie Scandinavische premiers, te zamen met de Noorse minister van bui tenlandse zaken. Lange, hebben giste ren te Oslo een bespreking gehouden, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. Hedtoft, de Deense pre mier, zou hebben aangedrongen op een Scandinavische samenwerking. De me ningsverschillen tussen de Zweedse en de Noorse premier zonden echter zo groot zijn, dat een toenadering onmo gelijk is, zo verklaart men. De Noorse premier, Gerhardsen, heeft officieel de berichten tegengesproken, welke in het Deense blad „Politieken" zijn verschenen, dat er nadere Scandi navische onderhandelingen zouden wor den gevoerd voordat Noorwegen een definitieve beslissing zou nemenaan gaande het voorgestelde Atlantische pact. Hij voegde er aan toe: „Het is ech ter redelijk, dat wij de andere Scandi navische landen zullen inlichten alvo rens een besluit bekend te maken". In politieke kringen te Oslo acht men het bijna zeker, dat Noorwegen zich zal aansluiten bij het Atlantische pact. Het ls schter onwaarschijnlijk, dat Noorwe- President Truman heeft Merle Co- chran benoemd tot ambassadeur in Pakistan. Deze benoeming moet door de Senaat nog bevestigd worden. In de bekendmaking wordt gezegd, dat Cochran „met het oog op het cri- tieke stadium van de situatie in Indo nesië zijn werk in de commissie der Verenigde Naties voor Indonesia zal voortzetten". Zodra de toestand in In donesië het toelaat, zal Cochran naar Karatsji vertrekken. Paul Hoffman, de administrateur van het Plan-Marshall, heeft tegen over de Senaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken verklaard, dat de lagere prijzen der levensmiddelen geen belangrijke vermindering der gelden voor de hulpverlening aan Europa rechtvaardigen. Zowel de Republikeinse als de De mocratische leiders van de commissie hebben verklaard het programma on voorwaardelijk goed te keuren. De Re publikeinse Senator Arthur Vanden- berg en de Democratische Senator Tom Connally hebben beiden de bezwaren, die zij tegen de kosten van het pro gramma te berde hadden gebracht, in getrokken. De aanvoer van sinaasappelen van overzee geschiedt thans in een zodanig snel tempo, dat een vijfde bon aange wezen kan worden. Uiterlijk 26 Fe bruari moet het publiek de bonnen 008 en 016 algemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit inleveren. Bon 008 algemeen (voorkomende op de A- en B-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 016 algemeen (voorkomende op de D-kaarten) op 1 kg sinaasappelen. VRAGEN OVER DE INTERNERING OP BANGKA In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters (Arb.) in verband met de internerine van zes Republi keinse leiders op 't eiland Bangka heeft de minister-president mede namens de minister van buitenlandse zaken, en de minister van overzeese gebiedsde len, a.i. geantwoord, dat het voorover leg, nodig om een beantwoording van deze vragen te verzorgen, nog niet beëindigd is, ten gevolge waarvan zijn ambtgenoten en hij thans nog niet in ■raai zijn de gestelde vragen te be antwoorden. Verwacht wordt. dat zulks echter binnenkort zal kunnen geschieden. SOWJET-MISSIE MOET DUITSLAND VERLATEN. De Sowjetrussische repatriërings missie in de Amerikaanse zone van Duitsland, bestaande uit vier officie ren en vier manschappen, is verzocht Per 1 Maart te vertrekken. De order zal uitgevoerd worden on danks een verklaring van Sokolofsky dat het werk van de missie onmisbaar was en dat op dit punt slechts een beslissing zou kunnen worden geno men door de betrokken regeringen. Verwachting tot hedenavond. Wat toenemende bewolking, maar over dag droog weer. Zwakke tot ma tige, langs de Waddeneilanden la ter krachtige wind tussen Zuid west en Zuid, 's-Middags iets minder zacht. gen binnen veertien dagen zich bereid zal verklaren deel te nemen aan de be sprekingen over het pact. Afgezien van de communisten kan de enige oppositie tegen de „op het Westen gerichte" politiek der regering worden gevonden in de socialistische partij zelf. Deze oppositie wordt niet als numeriek sterk beschouwd. Met het oog op het feit dat in October verkiezingen zullen worden gehouden, wordt verwacht, dat de partij de eenheid zal bewaren en de regering zal steunen. Frantisch Klecka is de eerste be schuldigde in het eerste van de serie van vijf spionnageprocessen, die te München worden gehouden. Klecka is tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld, omdat hij schuldig werd bevonden aan spionnage voor Tsjecho- slowakije. Hem werd o.a. ten laste ge legd, dat hij de Tsjechoslowaakse re gering Inlichtingen had verstrekt over de garnizoensindeling van de Ameri kaanse en Britse troepen en de orga nisatie van sommige takken der Duit se industrie. Zijn verdedigers, een Amerikaans officier en een burger, zei den in hoger beroep te zullen gaan. Prinses Margaret van Engeland zal enige dagen doorbrengen ten huize van de Hertog van Buccleuch. De zoon van de hertog, de 25-jarige Graaf van Dalkeith, behoort tot de vriendenkring van de prinses en wordt een der meest passende huwelijkscandidaten in Groot- Brittannie geacht. VLIEGTUIG VAN DE BALKAN COMMISSIE NEERGESTORT Naar gemeld wordt, zijn een Britse luitenant-kolonel en een Amerikaanse piloot om het leven gekomen bij het neerstorten van een vliegtuig van de Balkancommissie der V.N. „ergens in Macedonië". Het vliegtuig was uit Athe ne naar het gebied van Florina ver trokken ter versterking van het waar nemerscorps der V.N. aldaar. Gisteren is het kabinet de gehele dag in een bijzondere zitting bijeen ge weest. De hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, heeft aan de be sprekingen over de Indonesische kwes tie deelgenomen. Het overleg heeft geduurd van gister morgen 10 tot 12.30 uur. In tegenstelling tot de sombere ge ruchten van de laatste dagen over ver schil van inzicht tussen regering en de HV.K., concluderen wel-ingelichte kringen uit dit overleg, dat gistermid dag niet verder werd voortgezet, dat er reden is, om in dit opzicht een opti mistisch geluid te doen horen. De rede van minister Van Maarse veen in de Tweede Kamer heeft in Nederlandse politieke kringen te Ba tavia een belangrijke mate van op luchting gebracht. Met belangstelling wordt thans uitgezien naar de rege ringsverklaring op heden Vrijdag. Sul tan Hamid had met instemming kennis genomen van de verklaring, dat Indo nesië niet aan zijn lot zal worden overgelaten en ziet eveneens met be langstelling de verklaring tegemoet. Heden is Prinses Marijke, het jongste dochtertje van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, twee jaar. Deze laatste opname toont haat tijdens het spel in een der vertrekken van Paleis Soestdijk. Mevr. O'Keefe heeft in haar verzet tegen het uitwijzingsbevel van de Australische minister Calwell een ronde gewonnen, doordat de president van het gerechtshof haar vergunning heeft verleend, om in kort geding de heer Calwell te dagvaarden voor een voorlopige interlocutoire behandeling van haar zaak voor een Australisch gerechtshof. De rechter heeft bevel ge geven, dat de dagvaarding aan de heer Calwell persoonlijk zal worden be tekend en zal nader in overweging ne men, of de zaak alsnog naar het ple naire hof zal worden verwezen. V.N.-COMMISSIE TE BATAVIA TERUG De Commissie der Ver. Naties is van haar bezoek aan Bangka, waar zij in formele besprekingen heeft gehouden met Sukarno en Hatta c.s., te Batavia teruggekeerd. Moh. Natsir, die de com missie op haar reis naar Bangka had vergezeld, is op Bangka achtergeble ven. De Sowjet-unie heeft Donderdag in de Veiligheidsraad meegedeeld, dat zjj de candidatuur voor het Gouverneur schap van Triest van de vroegere Zwitserse gezant te Moskou, kolonel Herman Fluckiger goedkeurde. Deze goedkeuring kwam als een verrassing. Engeland stelde aanvankelijk kolonel Fluckiger voor, doch toen achtte de Sowjet-unie hem onaanvaardbaar. De Russische afgevaardigde Malik deed zijn onverwachte aankondiging na een rede, waarin hij de V.S. en En geland er van beschuldigde, de rege ling van de gouverneurskwestie op zettelijk te vertragen om de bezetting van Triest door Brits-Amerikaanse troepen te kunnen doen voortduren. Warren Austin (V.S.) zei, dat de Joegoslavische zone van Triest „vol ledig van karakter veranderd was en in feite was ingelijfd bij de Joegosla vische politiestaat, waardoor een on afhankelijke en democratische status van het gebied onmogelijk werd ge maakt". „Het vorig jaar Maart, aldus Austin, hebben Engeland, de V.S. en Frankrijk Chaim Weizmann is te Jeruzalem beëdigd als eerste president van Is raël. Bij het binnentreden van de te installeren president in de vergader zaal van het parlement werd op de Sjofar, de ramshoorn, geblazen. De voorzitter van het parlement, Joseph Springzak, zeide de eedsformule voor welke door de president, met opgehe ven rechterarm, langzaam werd nage zegd. President Weizmann hield na het afleggen van de eed met een door aan doening gebroken stem de volgende toespraak: „Ik heb geleefd en gestre den voor de verlossing van het Jood se volk en voor zijn vestiging. Thans, nu deze staat werkelijkheid is gewor den en de door het volk van Israël ge kozen afgevaardigden mij de grote eer hebben bewezen van verkiezing tot president, ben ik mij er van be wust. dat de mij opgelegde taak zwaar is. Ik zal alles doen wat in mijn vermogen ligt om die taak te vervul len. JERUZALEM HOOFDSTAD VAN ISRAËL. Met 85 stemmen bij 12 onthoudingen heeft de Israëlische constituerende vergadering besloten in een motie der subcommissie voor „overgangswetge ving" te verzoeken, Jeruzalem als hoofdstad van Israël en als zetel van de regering en van alle besturen te proclameren. Tijdens het debat heeft Mosje Sjertok verklaard, dat hij de motie voorbarig acht. aan Rusland voorgesteld het vredes verdrag met Italië te herzien en Triest aan Italië terug te geven. Met het oog op deze toestand zijn wij van mening, dat een discussie in de Veiligheidsraad over het gouverneurschap van Triest geen enkel constructief doel zou die nen zolang de kwestie niet door diplo matieke onderhandelingen met de an dere betrokken mogendheden is regeld". ge- Het voorbeeld van de hoofdonder wijzer te Goes, die zijn Amerikaanse onderscheidingen terugzond aan dr. Jessup, heeft navolging gevonden. Thans heeft ook de 42-jarige opzichter van de fortificaties in IJmuiden, A. C. Klop, die verscheidene Amerikaanse onderscheidingen heeft ontvangen, o.a. de bronzen medaille van president Roosevelt, deze aan dr. Jessup gere tourneerd. Hij heeft zijn onderschei dingen onder meer ontvangen voor de redding van een aantal geallieerde vliegers, die boven het IJselmeer wer den neergeschoten. Vele andere leden van zijn onder grondse groen hebben eveneens hun enderscheidingen geretourneerd. Victor Kravchenko heeft het weel derige hotel van de Avenue Montaigne verlaten, waar hij sedert zijn komst te Parijs onder de naam van Paul Ke- drin verbleef. De Russische schrijver heeft zich ge ïnstalleerd in een groot hotel aan de linkeroever aan de Seine, waarvan het adres nog niet bekend is gemaakt. De Siamese minister-president, Pi- boel Songkram, heeft aangekondigd, dat binnen 24 uur in Siam de noodtoe stand geproclameerd zal worden „ter bestrijding van de toenemende commu nistische bedreiging". Hij verklaarde, dat Siam toegestemd had in het Britse verzoek, de grens van Siam en Malakka te sluiten. In de afgelopen dagen zijn in dit gebied uit gebreide acties tegen de communisten ondernomen. DE HERDENKING FEBRUARI-STAKING 1941 De herdenking van de Februari staking 1941 te Amsterdam zal dit jaar op Vrijdag 25 Februari te vier uur n.m. op het Waterlooplein geschieden. Behalve de burgemeester van Am sterdam, zullen als sprekers optreden de heren A D Schoonenberg, lid van de Eerste Kamer en Th van Dorp, tweede voorzitter van de Ned. Bond van oud-B.S.'ers. De raad van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking heeft overeenkomstig het uitgebrachte voor stel van de 9-mogendhedencommissie der organisatie besloten een raad van advies, waarin ministers van zeven lan den zitting zullen hebben, in te stellen. Deze raad van advies, die onder voor zitterschap van de Belgische premier Spaak zal staan, zal de algemene leiding van de organisatie in handen nemen. Reuter meldt nog, dat de volgende Tijdens de plenaire zitting van de drie-mogendhedenconferentie over een bezettingsstatuut voor West-Duitsland stootte men Donderdag onverwachts op moeilijkheden. Er werd geen voortgang gemaakt en naar men gelooft leefde het debat weer op over verschillende reeds geregelde kwesties. Naar verluidt werd er weer een algemeen debat gehouden over een trizonaal bestuur voor na de totstandkoming van een Westduitse regering. Niets wees erop, dat overeen stemming was bereikt aangaande de Franse aanspraak op de handhaving van het speciale bestuur voor Kehl, de tegenover Straatsburg gelegen Rijnha ven. De Zesdaagse te Gent is gewonnen door het Nederlandse koppel Schulte Boeyen. Het eindklassement luidt: 1. SchulteBoeyen Nederl.) 160 pnt„ in 145 uur afgelegd: 3111,417 km. Op een ronde: 2. KintVan Steenbergen (België) 189 pnt.; S. StromArnold (Australië) 148 pnt. Op 2 ronden: 4. OckersThyssen (België) 305 pnt.; 5. NaeyeVan den Meerschaut (Belgie) 271 pnt.; 6. de BackerSpelte (België) 104 pnt. Tegen twee beruchte Jodenvervol- gers van de „documentatiedienst" der Haagse pblitie, de 29-jarige agent van politie M. Spaans en de 50-jarige hulp agent van politie M. C. Dusschoten, eiste de proc.-fiscaal van het Haagse Bijz. Hof gistermorgen respectievelijk de doodstraf en 20 jaar gevangenis straf. S. nam zeer actief deel bij het op sporen van honderden Joden. Van de 362 mensen, die hij arresteerde, zijn er 260 niet uit Duitse concentratiekampen teruggekeerd. D. werd meer beschouwd als S.' secondant. Dr. Suhr, de voorzitter van de „Wes terse" gemeenteraad van Berlijn, heeft medegedeeld, -dat het liberaal-demo cratische gemeenteraadslid Urban door de politie van de Sowjetsector is aan gehouden op het ogenblik dat hij zich van de Amerikaanse naar de Sowjet sector begaf. Dr. Suhr heeft de politie van de Sewjetsector verzocht het gemeente raadslid dadelijk vrij te laten, zich hierbij beroepend op de onschendbaar heid van de gemeenteraadsleden. DUIZEND DODEN IN GRIEKENLAND Volgens het Griekse legerbericht hebben de guerrilla's tijdens gevechten in het gebied van Florina meer dan 1000 man verloren. 772 Guerrilla's zou den gesneuveld en 350 gevangen ge nomen zijn. Aan regeringszijde sneu velden er 44 en werden er 220 ge wond, aldus het communiqué. DUITSE VLUCHTELINGEN KEREN TERUG Gisterochtend heeft de laatste groep van 800 Duitse vluchtelingen van de in totaal 244.500 Denemarken verla ten. De vluchtelingen hebben Dene marken ongeveer 320 millioen gekost. landen in de raad vertegenwoordigd zullen zijn: Engeland, België, Frankrijk, Italië, Nederland, Zweden en Turkije. Graaf Sforza verklaarde tegenover persvertegenwoordigers: „Ons werk be wijst onze wil om Europa te voeren naar economische eenheid. Ofschoon de landen hun souvereiniteit zullen behou den, zal de zo juist opgerichte raad op een supernationaal niveau staan. Wij moeten de nationale onafhankelijkheid der Europese volken uit de laatste eeuw vervangen door onderlinge afhankelijk heid in Europa". Graaf Sforza voorspel de, dat eer er weken verlopen zijn, de zo juist bereikte Europese economische eenwording haar parallel zou vinden in de ontwikkelingen met betrekking tot het plan voor een Raad van Euro pa". Met de OEES en de voorgestelde Raad van Europa kunnen wij een nieuw Europa opbouwen", aldus graaf Sforza. Sprekende over „het duistere pro bleem van de huidige en toekomstige Sowjet-politiek" verklaarde Sforza: Een grote totalitaire staat zou Duitsland gaarne als zijn leger gebruiken. Daar entegen zouden wij Duitsland willen maken tot een vredelievende mogend heid. Het Zwitserse blad National Zeitung" heeft een berekening gepubliceerd, volgens welke ver wacht zou moeten worden, dat de bevolking van Duitsland in 1980 tot ongeveer veertig mil lioen zielen zal zijn verminderd. Het blad tekent er bij aan, dat de oorlog aan Duitsland vier mil lioen doden heeft gekost. Veer tien millioen Duitsers zijn na de oorlog verdreven uit gebieden, die thans geen Duits gebied meer zijn en slechts negen millioen van hen zijn in het overgebleven Duitsland teruggekomen. Voorts speelt het vrouwenoverschot een rol, alsmede de nijpende econo mische toestand. Binnenkort zal de bouw van een nieuwe keramische fabriek van „de Batavier" te Maastricht worden aanbe steed. welke met een aantal van 100 arbeiders zich uitsluitend zal gaan wij den aan de productie van huishoudelijk aardewerk. Deze onderneming werkt sedert bijna twee jaar in een voorlopig gebouw te Maastricht. In de nieuwe fabriek zal de productie zes tot zeven maal zo groot worden. Men zal uit sluitend voor het binnenland blijven produceren. Men hoopt de fabriek, welke met de nieuwste machines en een speciaal procédé zal gaan werken in September te kunnen openen. NOODLOTTIGE NALATIGHEID VAN SOLDAAT In het fort De Bilt bij Utrecht is gisteren de 20-jarige soldaat P. Pieter- se uit Ossenisse het slachtoffer gewor den van zijn eigen nalatigheid. Tegen het voorschrift in zette hij na afloop van zijn wacht het geweer geladen in een rek. Een ander soldaat, die enige tijd later op post moest, nam uit het rek juist het geladen geweer, dat op hetzelfde ogenblik afging. De kogel trof Pieterse, die er vlak bij stond in het onderlijf. Terstond aanwezige me dische hulp mocht niet meer baten VERGUNNING VOOR NOODWONINGBOUW Dat de regering op goede gronden gekant is tegen de bouw van nood woningen, mag als bekend worden verondersteld. Toch komt het zo nu en dan voor, dat particulieren op eigen terrein met eigen materiaal een nood woning willen doen plaatsen. In dergelijke gevallen is een rijks goedkeuring nodig, welke door be middeling van het gemeentebestuur moet worden aangevraagd. Deze goed keuring' zal echter slechts in zeer zeldzame gevallen worden verleend. Per S.S. Dotterell van de Hollandse Stoombootmij is in Amsterdam het eer ste deel gearriveerd van een 220 k.v. (kilo volt) transformator, de grootste van Nederland en een van de meest krachtige van geheel Europa. De trans formator is in opdracht van het direc toraat-generaal van de energievoorzie ning op kosten van het rijk in Engeland gebouwd en bestemd voor het in aan bouw zijnde 220 kv transformator- en schakelstation te Lutterade in Zuid- Limburg. Door de aankoop van deze transfor mator kan het Nederlandse electrici- teitsnet gekoppeld worden aan het ster ke Europese net. De energiebehoefte van het Nederlandse bedrijfsleven is daardoor veilig gesteld. Duitsland en Belgie hebben beide een 220 kv net. Er was tot heden in ons land geen transformator, die de 200 kv kon omzetten in 150 kv. Het gevolg was, dat Nederland bij een eventueel tekort aan energie niet geheel en al zeker kon zijn van volledige voorzie ning uit het buitenland. Thans zal ons land ook rechtstreeks gekoppeld kun nen worden aan het Duitse net, dat tot Oostenrijk doorloopt en verbonden is met de Oostenrijkse waterkrachtcentra les, de centrales van de Duitse bruin- koolgebieden en de steenkoolcentrales in het Ruhrgebied. De transformator is in staat 100 mva of ruim 200.000 pk te transformeren, een hoeveelheid energie, welke de be hoefte van de provincies Groningen, Friesland, Drente en Zeeland tezamen volkomen dekt. Dit vermogen is zo groot,, dat het moeilijk in één eenheid ondergebracht kan worden. De trans formator is daarom verdeeld in drie één phasige eenheden. Eén daarvan is thans onderweg. Met een tussenruimte van 4 tot 6 weken zullen de twee andere naar Nederland worden overgebracht. In het najaar hoopt men het station in werking te stellen. Tegen ieder der drie voormalige le den van het Rotterdamse politiecorps, de 24-jarige A. P. R., de 23-jarige A. van der V. en de 26-jarige A. L. van G„ eiste de officier van justitie wegens diefstal en heling anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Op 19 September j.1. waren de drie agenten per jeep naar de Groenendaal gegaan, om daar een beschonken man te halen. R. en Van G. namen de ar restant tussen zich in op de achter bank, terwijl Van der V. chauffeerde. Onderweg zochten zowel R. als Van G. de zakken van de aangehouden man na, hetgeen een horloge, een vulpen, een vulpotlood en 25.opleverde. R. verdeelde de buit onder het drietal. De Bulgaarse minister van Buiten landse Zaken en Erediensten heeft bij de Kamer een wetsontwerp betreffende de erediensten ingediend. Krachtens dit wetsontwerp zullen de bedienaars van de onderscheidene ere diensten bij hun ambtsaanvaarding de eed van trouw aan de republiek moe ten alfleggen. Alleen Bulgaarse burgers zullen in Bulgarije een geestelijk ambt mogen vervullen. Vreemde orden, con gregaties en missies zullen in Bulgarije niet mogen werken. De kerken hebben niet het recht ziekenhuizen, weeshui zen of dergelijke inrichtingen op te richten. De opvoeding van kinderen en volwassenen komt toe aan de staat en wordt volgens de wet „buiten de be voegdheid van de bedienaars van de eredienst geplaatst". Wat de inwendige administratie der kerken betreft dient het departement van buitenlandse zaken kennis te krij gen van de begroting, de lijst van titu larissen, de herderlijke brieven en alle publicaties, die voor de gelovigen zijn bestemd. De R.K. kerkin Tsjechoslowakije Het centrale actie-comité in Tsje choslowakije heeft te Praag de be sprekingen met de R. K. kerk her opend tot regqling van de bestaande kwesties tussen kerk en staat. De besprekingen zullen worden ge baseerd op een memorandum van de Roomse bisschoppen in Tsjechoslowa kije, waartoe men onlangs gekomen is na een vergadering met president Gottwald. Naar verluidt zijn de hangende kwesties: nationalisatie van het ker kelijk bezit, de status van de confes sionele scholen en het standpunt van de regering ten aanzien van de beta ling van salarissen aan geestelijken. HAÏTI BESCHULDIGT SAN DOMINGO De Republiek Haiti heeft, op grond van art. 6 van het verdrag van Rio om een vergadering van de ministers van buitenlandse zaken der Amerikaanse landen verzocht. Haiti beschuldigt de republiek van San Domingo ervan, ge tracht te hebben de regering van Haiti omver te werpen. CHAPIN UIT HONGARIJE VERTROKKEN De Amerikaanse gezant in Hongarije, Chapin, die naar Washington is ont boden, verliet gisteren de Hongaarse hoofdstad.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1