Waar blijft de nieuwe Ambachtsschool Stichting 1940-'45 blijft paraat abonnementsconcert Het derde Rijkscommissie wenst „intensievere" bebouwing van Oud Den Helder Dissonanten in het lied van de arbeid B. en W. beantwoorden schriftelijke vragen B.P.-herdepking „De Ooievaar" brengf „Een schoonmoeder uit duizend" Raad Maandag a.s. bijeen In de Boekenweek Structuur onderging kleine wijziging Humanistische Gemeenschap In het kort ZUINIG MEI BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDENEN speelde Beethoven en Ravel Cor de Groot Competitiestanden H.D.C. Alg. Middenstandsvereniging „Den Helder" 40 jaar IJmuiden Hamlet Urk Burgerlijke Stand Het raadslid J. H. Smith (PvdA) heeft aan het college van B. en W. de vol gende schriftelijke vragen gesteld betreffende de Ambachtsschool: 1. Is het uw college bekend dat, volgens mededelingen in de pers, w.o. de Heideree Courant van 22 December 1948 en het vakblad „Het Nijverheidsonder wijs", bij behandeling der onderwijsbegroting 1949 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, o.m. de aandacht van de minister werd gevestigd op de am bachtsschool te Den Helder en de vraag werd gesteld waarom het school gebouw nog niet werd herbouwd, terwijl toch 250 leerlingen op plaatsing zouden wachten? 2. Is uw college tevens bekend met het antwoord van de minister, ook in ge noemde bladen gepubliceerd, op de onder le. opgenomen vraag, welk antwoord luidde als volgt: „De ambtsvoorgangers van ondergetekende hebben voortdurend alle medewerking verleend aan het bestuur van de ambachtsschool te Den Helder om te komen tot de bouw van een nieuwe school. Ook ondergetekende zal dat gaarne steunen. Het vras echter moeilijk (overeenstemming te bereiken met het gemeentebestuur van Den Helder. Het aanvankelijk aangeboden terrein was te klein; voor het tweede terrein vroeg de gemeente een te hoge canon. Nadat tenslotte over de koopprijs van een gedeelte van dit terrein overeenstem ming was bereikt, stelde de gemeente een niet acceptabele voorwaarde omtrent het tijdstip, waarop met de bouw moest zijn begonnen. Toen zijn ambtsvoorgan ger het besluit nam alleen mede te werken aan de stichting van semi-perma- nente schoolgebouwen, stelde de gemeente het vorenbedoelde terrein niet meer ter beschikking. Thans is een derde terrein aangekocht. Het schetsplan van de school is goedgekeurd en de bestektekeningen worden binnenkort ter goedkeu ring verwacht. De school beschikt thans over een tijdelijke huisvesting. De mededeling, dat 250 leerlingen op plaatsing wachten, moet op een misverstand berusten. Voor de cursus 19481949 zijn 28 leerlingen wegens plaatsgebrek ge weigerd"'. 3e. Wil het college van B. en W. aan de raad mededelen of de volgens de pers gedane mededelingen van de minister, omtrent de gang van zaken bovenge noemd, juist zijn? 4e. Zo ja, is het college dan ook niet van oordeel, dat te weinig medewerking is verleend om tot de bouw van de nieuwe ambachtsschool te geraken? 5e. Zo neen, is uw college dan bereid de raad op korte termijn met de juiste toedracht in kennis te stellen? 6e. Indien, naar de mening van uw college, door de mededelingen van de mi nister omtrent de verleende medewerking, een verkeerde indruk is gewekt, acht uw college het dan niet wenselijk de minister en de Tweede Kamer der Staten- Generaal alsnog de juiste toedracht mede te delen?" Antwoord B. en W. De eerste twee vragen werden door B. en W. bevestigend beantwoord. Naar aanleiding van de andere vra gen deelden zij o.m. het volgende mede: „Naar onze mening ligt het in dit geval niet op de weg van ons college om een door de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Tweede Kamer gedane mededeling op haar juistheid te toetsen. Ter be antwoording van de gestelde vragen menen wij echter goed te doen u een overzicht te geven van de gang van zaken, met betrekking tot de bouw van een nieuwe Ambachtsschool. In het voorlopig bebouwingsplan voor Oud-Den Helder was een Am bachtsschool opgenomen van ongeveer dezelfde grootte en op ongeveer de zelfde plaats als waar de oude school stond. Het bestuur wenste evenwel 'n school voor 600 leerlingen, dus voor tweemaal zoveel leerlingen als vóór de oorlog. Uit stedebouwkundige overwegingen werd het niet wenselijk geacht dit grote Schoolgebouw in Oud-Den Hel der te bouwen. Tevens verdiende het bij nadere overweging aanbeveling de school op een meer centraal gelegen terrein in de stad te bouwen. In dit stadium werd gedacht aan het zgn. „terrein van Oortgijsen". aan de Fa- brieksgracht. De wenselijkheid kwam echter naar voren om een terrein van zodanige afmetingen beschikbaar te stellen, dat de mogelijkheid openbleef om de school later te kunnen uitbrei den. Voorts werd de aanleg van een sportterrein bij de school wenselijk geacht. Het „terrein van Oortgijsen" Was hiervoor niet geschikt, zodat de voorkeur moest worden gegeven aan het terrein aan de Soortlaan. Bij schrijven van 20 Juni 1946 heb ben wij het bestuur van de AmbachtsM school dit terrein aangeboden tegen een jaarlijkse erfpachtscanon van f 7271.67. Verkoop was niet mogelijk, aangezien wij in het algemeen reeds hadden besloten voorlopig geen mede werking te verlenen aan de verkoop van gronden. Bij nadere overweging hebben wij ons echter bereid verklaard in dit bijzondere geval de raad voor te stellen wel tot verkoop over te gaan. De verkoopsprijs zou bedragen f 109.075. Het bestuur der school kon van deze aanbieding echter geen ge bruik maken, omdat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deze bedragen te hoog achtte. Het was ons echter niet mogelijk deze prijzen te verlagen, omdat deze waren geba seerd op de door de raad vastgestelde klasse-indeling. Omtrent deze kwestie is nog meer dere keren van gedachten gewisseld, waarna tenslotte een kleiner terrein aan de Sportlaan beschikbaar zou worden gesteld. Naar aanleiding daar van hebben wij op 5 Maart 1947 aan het bestuur van de Ambachtsschool be richt, dat wij bereid waren om een terrein aan de Sportlaan, groot 7145 m2, te verkopen voor f 48.653.40 c.q. in erfpacht uit te geven tegen een jaar lijkse canon van f 3243.56. Wij teken den daarbij nog aan dat in de toekomst altijd nog de gelegenheid zou bestaan om uitbreiding van het terrein van 7145 m2 tot 10.000 m2 te bezien. Bij brief van 5 Juni 1947 deelde ge noemd bestuur mede, dat het de voor keur gaf aan koon en gaarne een ont- werp-overeenkomst zou ontvangen. Aan dit verzoek is bij schrijven van 8 Juni d.a.v. voldaan. Alleen semi-permanente bouw. Hierna is verschil van mening ont staan tussen het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en ons college omtrent de toepassing van de „Algemene regelen voor de verkoop van aan de gemeente toebehorende gronden, gelegen in de uitbreidings plannen West en Oost". Inmiddels besloot de Minister alleen mede te werken aan de stichting van semi-permanente schoolgebouwen. In verband' hiermede deelde het be stuur der Ambachtsschool ons op 5 Februari 1948 mede, dat de bouw van een permanent schoolgebouw niet kon doorgaan en dat de vereniging tevre den moest zijn met een semi-perma nente school. Genoemd bestuur schrijft in deze brief verder: „Daar de tijdelij ke Ambachtsschool bezwaarlijk ge bouwd kan worden op het terrein, dat voor het permanente gebouw beschik baar is gesteld, in verband met de stagnatie van het onderwijs als de bouw der nieuwe school plaats vindt, is het noodzakelijk, dat ons een an der terrein in huur wordt afgestaan". Nieuwe terrein-moeilijkheden. Wij konden ons met deze mening volkomen verenigen. Hierbij kwam nog, dat de bouw van een semi-per- manent schoolgebouw aan de Sport laan uit aesthetisch oogpunt niet aan te bevelen was. Voorts gaven wij toen ook de voor keur aan een huurovereenkomst. Als te zijner tijd n.1. zou worden overge gaan tot de bouw van een permanente school op een andere plaats in de ger meente, zou het schoolbestuur immers niet voor de moeilijkheid komen te Dinsdagavond werd door de geza menlijke Helderse Padvinders en Pad- vindsters de geboortedag van wijlen Lord Robert Baden Powell, de stich ter der Wereldbroederschap van Pad vinders, herdacht in de kerk van de Doopsgezinde Gemeente aan de Kerk- gracht. Voorganger op deze avond was de Eerw. Heer C. Korndorfer, oud Padvindersleider van de „Jutters". Ter gelegenheid van deze herdenking werd aan Akela Labohm en Hopman Niest- hoven de z.g. Gilwell Woodbadge uit gereikt, de hoogste onderscheiding welke een Padvindersleider kan be halen. Aangemoedigd door het succes van de eerste opvoering, gegeven voor de buurtver. „LijsterstraatOoievaarstr. Koekkoekstraat", zal de toneelclub „De Ooievaar" op Vrijdagavond 4 Maart a.s. in Casino een reprise geven van het blijspel in drie bedrijven „Een schoonmoeder uit duizend". De voor stelling begint om acht uur en er is bal na. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de adressen, waar raambiljetten zijn opgehangen. staan wat het met het oude terrein zou moeten beginnen. Voor de gemeen te was deze wijze van beschikbaar stellen eveneens van belang, omdat zij," na de ontruiming van het terrein, de bestemming van de grond in eigen hand zou kunnen houden. Het bestuur der Ambachtsschool kon evenwel niet verder in deze richting werken, omdat inmiddels was gebleken dat van de zijde van de Rijksgebouwendienst te gen huur bezwaar bestond. Nadat in Maart 1948 nog een twee tal besprekingen over deze zaak had den plaats gehad, hebben wij bij schrij ven van 12 April 1948 aan het bestuur van de Ambachtsschool medegedeeld, dat wij gaarne onze medewerking zouden verlenen aan de verkoop van een terrein aan de Burgemeester Hou- wingsingel. tegen de prijs van f 59.112. Dit terrein, dat eigendom is van de Nederlandse Spoorwegen, kon nog niet aan de gemeente worden over gedragen. Als gevolg hiervan is de verkoop aan de vereniging Ambachts school voor Den Helder en omstreken tot nu toe niet mogelijk. Men heeft er echter geen bezwaar tegen, dat over de grond wordt beschikt. Men moet hierbij niet uit het oog verliezen, dat in deze kwestie de ver eniging „Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken" ten opzichte van de gemeente ais een gewone par ticuliere instelling moet worden be schouwd. Met de interne zaken van de vereniging heeft de gemeente geen enkele bemoeiing. Niettemin zijn de wethouders L F van Loo en P S van der Vaart ter bevordering van een vlotte gang van zaken bij enkele be sprekingen van het schoolbestuur ten Departemente aanwezig geweest. Bo vendien is deze zaak door de burge meester op het Departement bespro ken. Wij achten het verder van geen belang het bovenstaande ter kennis van de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van de Tweede Kamer der Staten Generaal te brengen, aangezien dit van geen be tekenis kan worden geacht voor het spoedig tot stand komen van de school. Maandagavond a.s. om acht uur zal de raad der gemeente Den Helder bij eenkomen. Op de agenda staat o.m.: Voorstel om machtiging te verlenen lot het aangaan van nieuwe overeen komsten betreffende het verwijderen van vuilnis en faecaliën van schepen, gebouwen en inrichtingen van de Ko ninklijke Marine en van de Rijkswerf. Voorstel om machtiging te verlenen tot het aanvaarden van vergunningen betreffende het hebben van een rij wielpad door de duinen, enz. Voorstel tot wijziging van de Alge mene Politieverordening. Voorstel om in beginsel instemming te betuigen met de bouw van etage woningen in „Oud Den Helder" en andere stadsdelen. Voorstel tot wijziging van de Ver ordening tot heffing van belasting op toneelvoorstellingen en andere ver makelijkheden. Voorstel betreffende het stichten van een schoolgebouw voor de school Ban- kastraat. Voorstel tot benoeming van een on derwijzeres aan de openbare lagere school aan de Bankastraat. De voor dracht luidt. 1 Mej. D. Barendregt, tijdelijk onderwijzeres te Den Helder; 2 Mej. C. C. van Dijk, tijdelijk onder- ijzeres te Wieringen. die De In het kader van de Boekenweek wordt door de Boekenspaarclub van boekhandel Daan Schreuder, in sa menwerking met de uitgeverij Gott- mer te Haarlem, op Dinsdag 1 Maart a.s. een litteraire avond georganiseerd in café Centraal, Koningstraat. Mede werking wordt verleend door mevr. VisserRoosendaal en voorts door een aantal leerlingen van het gemeentelijk lyceum en de Rijks HBS. Laatstge noemde jongelui zullen deelnemen aan een declamatiewedstrijd, met als juryleden de heren' J. W. van Vende- loo en dr. Wolthuis, beide leraren bij het middelbaar onderwijs hier ter stede. Het bestuur van het Helders Mannenkoor verzoekt ons mede te delen, dat de repetitie van heden avond wegens ziekte van de directeur, de heer H. J. Arisz, geen doorgang kan vinden. Het was voor de Helderse mede werkers van de Stichting 19401945 geen onbekende, die Maandagavond in hotel Bellevue op de rayonvergade ring het plan voor de inzamelingsac tie 1949 kwam toelichten. De heer Van Stam, van het provinciaal bureau der stichting te Haarlem, had reeds verleden jaar op zeer welsprekende en overtuigende wijze de medewerkers gconfronteerd met het stichtings- ideaal: niet alleen de materiële be langen behartigen van de nabestaan den der gevallen vrienden uit het ver zet, maar bovenal het bewaren van een levendig contact. Hoevele oorlogs slachtoffers stellen het niet op prijs, wanneer zij op persoonlijke gedenkda gen een hartelijk bewijs van medele ven mogen ondervinden. Met dit ideaal voor ogen werd het schema opgesteld, volgens hetwelk voortaan door de stichting zal worden gewerkt. In de drie jaren van prac- tijk na de bevrijding is gebleken, dat het scheppen van een goed-geordend verband wel wenselijk was voor een instelling, die haar activiteit nog ge durende enige tientallen van jaren zal moeten ontplooien. De werkwijze, die tot nu toe werd gevolgd, heeft onge twijfeld de gewenste vruchten afge worpen. Het totale bedrag, dat in 1948 over het gehele land werd bijeenge bracht, zijnde rond f 2.600.0000. lag nog f 100.000 boven de raming. De stich ting streeft er echter naar, zich in de toekomst uitsluitend te kunnen baseren op hetgeen de vaste contribuanten bij eenbrengen. Het zal dan niet meer no dig zijn, om bijzondere acties, concer ten, e.d. te organiseren, teneinde aan Het wederopbouwplan „Oud Den Helder" werd in de eerste helft van het vorige jaar in behandeling genomen door de „Financiële Commissie Wederop bouw Publiekrechtelijke Lichamen", welke commissie onder meer tot taak heeft aan de ministers van Financiën en van Wederopbouw en Volkshuisvesting, te adviseren met betrekking tot de financiële consequenties voor het Rijk. Deze commissie heeft bezwaren laten horen tegen de haars inziens te weinig inten sieve bebouwing. Betoogd wordt, dat het oorspronkelijke stadsdeel „Oud Den Helder" ongeveer 1100 woningen bevatte, terwijl er slechts rond 1000 woningen zullen worden herbouwd, zodat vermoedelijk elders een „vervangingsgebied" voor ongeveer 100 woningen nodig zal zijn. In beginsel staat de commissie daar afwijzend tegenover. B. en W. zijn van mening, dat het niet aangaat om zonder nadere motive ring in het wederopbouwplan „Oud Den Helder" 1100 woningen te eisen, uitsluitend uit overweging, dat de oude, welhaast onverantwoordelijk dicht in- eengebouwde stadswijk ongeveer een zelfde aantal woningen bevatte. Ander zijds hebben zij echter een open oog voor de grondgedachte, welke het Rijk noopt de bouw van een zo groot moge lijk aantal woningen op een bepaald grondgebied te bevorderen, opdat be langrijke cultuurgronden, e.d., niet aan hun bestemming worden onttrokken. Gelet op het vorenstaande en ook met het oog op een spoedige vaststel ling van het wederopbouwplan, willen B. en W. aan de wens van de commis sie tegemoet komen, hetzij door de bouwblokken ondieper te maken en dus de woningen dichter op elkaar te bouwen, of wel door een aantal meer- gezinshuizen te bouwen en deze huizen hoger, dan wel breder en dieper dan een eengezinswoning te maken. De eer ste oplossing achten zij ongewenst, omdat de woningen dan te veel opeen gedrongen zouden worden cn hoven de aanslag toe te komen. Het leggen van het zwaartepunt der activiteit in de z.g. „Meiweek" is reeds een stap in deze richting. Door onder ling overleg met andere instellingen kon worden bereikt, dat in deze week uitsluitend voor de Stichting 1940—'45 zal worden gecollecteerd, terwijl dan tevens zo nodig en zo mogelijk op an dere wijze gelden bijeen zullen wor den gebracht. Ook het incasseren van de contributies wil men in deze week concentreren. Het een en ander is mede van in vloed geweest bij het vaststellen van de vernieuwde structuur van de stich ting. De medewerkers in iedere plaats zullen uit hun midden een bestuur kiezen, dat op de gang van zaken toe zicht houdt, en dat op zijn beurt ver tegenwoordigd is in het rayonbestuur. Ieder rayon heeft een afgevaardigde in het provinciaal bestuur, dat weer vertegenwoordigd is in het hoofdbe stuur. Deze regeling zal ongetwijfeld ten goede komen aan de doelmatig heid en productiviteit van het werk, terwijl ook onvermijdelijke plaatselii ke verschillen in het bepalen van uit keringen e.d. kunnen worden voorko men. Aan de hand van een met grote ac curatesse samengestelde leidraad werden al deze dingen besproken, waarbij uiteraard enige stof tot het stellen van vragen aanwezig was. De plaatselijke besturen konden worden gerustgesteld waar het betrof een zo groot megelijke autonomie. De nieuwe structuur kan een gezon de wisselwerking tussen de hogere en de lagere bestuursorganen waarbor gen. De betekenis daarvan voor de verwezenlijking van het prachtige stichtings-ideaal mag niet worden on derschat. In het jaai^ 1948 werd in Den Hel der f 3.739.30 bijeengebracht, het aan tal contribuanten bedroeg 773, en de aanslag was f 8.663. Voor de omge ving luidden deze cijfers resp.. Texel f 3.589.75., 207. f 2.661: Antm Paulow- na f 1.941.75, 466, f 1.963. Wieringen f 86. 13, f 1.906; Wieringerwaard f 15. 2, f 472. van totaal verschillende kunstopvattin gen. Daar waren grote componisten bij de vormgeving van hetgeen in leefde gebruik maakten van hett rij arsenaal van beproefde mogelijkheden. Die bijvoorbeeld een dissonant slecn s bezigden om de harmonie der conso nanten te accentueren. Maar daar wa ook een zoeker als Ravel, die met ge noeg had aan de veelheid van „stan daard uitdrukkingsmiddelen als het zo eens mogen noemen, maar nieuwe wegen wilde bewandelen harmonie der consonanten was hem niet voldoende, de spanning moest worden opgevoerd door het invoeren van scherpere contrasten. De wijze waarop hij dit ideaal nastreefde, getuigde ze ker van grote scheppingsdrang en ori ginaliteit. Zijn „Oiseaux tristes en .Valses nobles et sentimentales die ue Groot uitvoerde, illustreerden dat op interessante wijze. Bovendien ga ven zij de pianist gelegenheid om zijn bijna onbegrensde technische gaven te demonstreren, en stelden zij het audi torium in de gelegenheid om te zien en te horen, wat een vakman uit een vleu gel (een pracht-instrument overigens) weet te halen. Zoiets komt in Den Hel der helaas al te zelden voor. Of de genoemde muziek ook schoon was? Zij boeide in ieder geval. Wan neer men haar veel hoort, zijn er twee mogelijkheden: men wordt er beu van, of men laat in gedachten de dissonant tot consonant promoveren, en dan kan Ravel opnieuw beginnen.... Misschien is dat het lot van de kunstenaar: het zoeken naar evenwicht, en dan weer het Zichzelf daaruit stoten; het opwekken van spanningen en het tenietdoen daar- van. Haydn, Beethoven en Mendelssohn waren kinderen van een andere tijd. Zij waren zeker niet minder emotioneel, maar waren wel minder onrustig. Hun werk spreekt van een innerlijke har monie, althans van een overwicht van de geest. Wellicht is daarom die heer lijke sonate in Es van Haydn, al legde de pianist het accent een tikje te veel op het louter-technische, zulk een meesterwerk. En wellicht blijft daarom dien een ingrijpende wijziging van liet inmiddels in uitvoering zijnde riolerings en bestratingsplan nodig zou zijn. Door een aantal huizen breder en dieper te maken, kunnen daarin twee woningen worden ondergebracht, zon der dat een hogere bebouwing wordt verkregen. Ook kunnen zonder vergro ting van het grondvlak, twee woningen boven elkaar worden gebouwd, waar uit dan uiteraard een hogere bouw voortvloeit. In het eerste geval worden met behoud van de totale bouwblok diepte de binnenterreinen kleiner; in het tweede geval (de hogere bouw) wordt meer zonlicht onderschept en wordt uiteraard een belangrijke wijzi ging in het profiel van de straatwand gebracht. In overleg met de stede- bouwkundige stellen B. en W. zich voor cm van beide mogelijkheden gebruik te maken. Met behoud van het straten- en rioleringsplan kan dan een winst van ongeveer 50 woningen worden ver kregen. Deze kwestie wordt thans ter beoordeling aan de raad voorgelegd, vooral met het oog op de plannen voor andere stadsgedeelten. Het secretariaat van de Humanisti sche Gemeenschap Den Helder ver zoekt ons mede te delen, dat de eerst volgende bijeenkomst Zondagmorgen a.s. om half elf in de tuinzaal van ho tel Bellevue wordt gehouden. Dr. C. Ketner uit Alkmaar hoopt daar te spreken over het onderwerp „Drie kanten van het hunamisme". Belang stellende niet-leden zijn welkom, voor zover de plaatsruimte dit toelaat. De laatste wedstrijd in de Mari ne Voetbal Competitie, die a.s. Vrijdag zou worden gehouden, is tot nader te bepalen datum uitgesteld. Het concert door de Marinierska pel gaat inderdaad door. Het wordt Dinsdagavond a.s. in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat gegeven. Nadere bijzonderheden volgen nog. s Mnziekkring Den Helder enige maanden geleden het Toen het bestuur van de R nd niaakte, zullen velen tot hun genoegen programma voor dit «nzoen concerten evenals verleden jaar geheel aan hebben geconstateerd dat een werd aangekondigd Cor de Groot, de pianomuziek zou worden g u zecr „Heenlopend nationaal en interna- wiens muzikale capaciteitten „ïaakte de laatste jaren tournée's naar tionaal publiek werden be Belgie, Frankrijk en Spanje, nu volgen ge- Noorwegen, Denemarken, L 8 concerten op verschillende Nederlandse concert- nde" p„Vde Groot naar Italië en Zwitserland. Thans heeft hij gaai cui u Helderse Casino geconcerteerd. twee avonden achtereen Zijn programma bevatte werken van zeer uitéénlopend karakter, exponenten eventien concerten op verschillende Nederlandse concert, durende drie maanden zev Groot naar Italië en Zwitserland. Thans her" podia, en daarna gaat cor^ bescheiden Helderse Casino geconcerteerd. delssohn, en gevolgd door drie bekoor lijke stukjes van Chopin. De wijze waarop Cor de Groot dat alles liet ho ren, bewees zijn veelzijdigheid. Naar onze mening is deze veelzijdigheid voor Cor de Groot een remmende eigen schap. Zij begunstigt de technicus, maar houdt de volle ontplooiing van.de waarachtige kunstenaar tegen. Met een onbelangrijke terreinversmalling kan een zeer waardevolle verdieping ge. paard gaan. A. O. De stand van de competitie der Hel derse Damclub is thans als volgt: le klasse: Toen verleden jaar op Augustus de algemene middenstandsvereniging „Den Helder" veertig jaar bestond, wilde men aanvankelijk dit feit stilzwijgend voorbijgaan. Toch gingen naderhand stemmen op, om aan dit jubileum een bescheiden feestelijke viering te ver binden. Er was tijd van voorbereiding nodig en zodoende kon dit jubileum- samenzijn eerst Maandag j.1. in Casino worden gehouden. De voorzitter, de heer J. Bregman, sprak een korte ope ningsrede uit, waarna wethouder L. F. van Loo namens het gemeentebestuur de jubilerende vereniging en haar be stuur gelukwenste. Namens de R.K. zustervereniging „De Hanze" sprak de heer Boom, en ook de oud-voorzitter, de heer Spruit, was overgekomen om zijn felicitaties aan te bieden. Dit meer officiële gedeelte nam niet veel tijd in beslag, en evenmin de toe spraak van de heer Pijl, propagandist van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond, die zijn hoorders nog maals wees op de klemmende nood zaak van eendrachtig samengaan. De vele moeilijkheden, waarvoor de mid denstanders staan, kunnen niet worden opgelost door individueel optreden, en zelfs een plaatselijke bundeling is niet voldoende. De middenstanders over iiet gehele land moeten een hecht blok gaan vormen, willen zij de zo gewenste stem in het kapittel verkrijgen. Aan het gezelschap van Fred Fagel was voorts de taak opgedragen om het feestelijke cachet aan de avond te ge ven. De vervulling daarvan was aan dit beschaafde en hard werkende groepje wel toevertrouwd. Vlot en ge zellig was het afwisselende programma dat werd afgewerkt. Zonder iets tekort te doen aan hetgeen de andere leden van het gezelschap presteerden, mogen de bijdragen van de pianist Cas Oost hoek wel even afzonderlijk worden De voorzitter van de feestcommissie de heer A. Lensen, kon rustig namens allen het gezelschap bedanken voor de manier waarop het deze jubileumvie ring had opgeluisterd. Hij bood mevr. Fagel een boeket aan, en kon toen, na een sympathiek dankwoordje van de heer Fagel, de leiding overdragen aan de heren Van den Berg en Krigee, die met de onmisbare medewerking van de Musical Ramblers het gebruikelijke sluitstuk van de avond voor hun re kening hadden genomen, de Appassionata van Beethoven altijd nieuw en schoon. De genoemde werkjes van Ravel, die na de pauze werden gespeeld, werden voorafgegaan door een kleurig en bloeiend Rondo capriccioso van Men- vermeld. J. Stoll 14 10 4 0 24 A. J. Jose 14 9 2 3 20 C. J. J. Leibbrand 14 7 6 1 20 A. Ouwens 14 6 6 2 18 J. W. Bezemer 14 5 7 2 17 D. Dissel 13 5 5 3 15 A. A. Bremer 14 5 5 4 15 E. Molema 14 2 8 4 12 P. van Veen 14 4 4 6 12 S. Slort 14 4 3 7 11 O. Ottervanger 13 2 5 6 9 J. vd Molen 14 3 5 6 11 A. vd Sloot 13 0 7 6 7 W. Wieren 13 1 5 7 7 J. J. Vink 12 2 2 8 6 2e klasse: J. Bouwman 12 7 4 1 18 A. B. van Ooyen 12 5 4 3 14 P. Verkerk 12 6 4 2 16 F. Post 12 5 4 3 14 J. C. Zijderveld 12 4 6 2 14 M. Kwast 12 3 8 1 14 L. Simonse 12 3 7 2 13 D. Groot 12 6 0 6 12 P. J. Arends 12 4 4 4 12 P. Kwast 12 5 1 6 11 A. J. Bezemer 12 3 1 8 7 P. Oost 12 2 2 8 6 A. van Veen 12 2 1 9 5 3e klasse. A. Bekebrede 15 8 3 4 19 J. Bijl 16 7 5 4 19 G. te Boekhorst 16 8 1 7 17 H. Kraan 10 7 2 1 16 J. Broersen 14 6 3 5 15 H. Rietveld 13 6 1 6 13 P. Slort 12 3 4 5 10 W Slort 7 3 1 5 7 F. W. K. Ouwens 12 2 3 7 7 W. D. P. Louwerens 9 alt - 1 7 3 4e klasse: J. Bommezijn 14 11 1 2 23 D. Bethlehem 14 9 2 3 20 J. J. Vinke 15 8 2 5 18 J. Halm 13 8 1 4 17 P. Schipper 13 7 1 5 15 H. P. Kwast 11 5 0 6 10 A. J. Deymann 13 3 4 6 10 H. Kooger 14 2 1 11 5 J. Dekkers 15 1 2 12 4 Vanavond zullen naar wij hopen vele stadgenoten gebruik maken van de laatste gelegenheid om „Hamlet" te gaan zien in Tivoli. Wanneer zij vóór de eerste maal met deze wonderlijk grootse uiting van Shakespeare's geest in aanraking komen, zullen zij de diepte ervan zeker niet ten volle kun nen peilen. Het verwerken van de filmbeelden, het volgen van de gespro- tekst (die van woord tot woörd ken betekenis heeft) en het tevens bijhou den van de Nederlandse vertaling (die men soms ter toelichting en ondersteu ning van het beeld nodig zal hebben), vergt daarvoor teveel van de toeschou wer. Hij heeft een inspannende avond en dat is alleen reeds veel waard. En wanneer hij bovendien zijn inspanning beloond ziet door het opengaan (al is het ook maar op een kier) van een toegangspoort naar een wereld van rijke en diepe gedachten, dan zal. hij vervuld worden van bewondering. Shakespeare's „Hamlet" is beklem mend en bevrijdend tevens, zelfs in de ïlmische versie, die op zichzelf voor treffelijk is. Het is niet nodig om zich j.. 1. vra2°n> wat Shakespeare zelf van dit filmwerk zeggen zou. Het gaat uit eindelijk om hetgeen Shakespeare met zijn „Hamlet" te zeggen heeft gehad. Dat is thans met moderne middelen, en m een gewijzigde vorm, herhaald. En dat wel zodanig Laurence Olivier dwingt. dat het werk groot respect van af- Geboren: Annegiena, dochter van Sjoert Bakker en Jacobje ten Napel. Jan, zoon van Willem Kramer en van Willempje Bakker. Jacob, zoon van Jurie Pasterkamp en van Lam- bertha J. Messchaert. Rein, zoon van Jelle Loosman en Albertje Bos. Klaasje, dochter van Jan van den Berg en Dirkje de Boer. Overleden: oud 62 jaren. Jannetje Timmerman, VISSERIJ.BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren uit- kisten kabeljauw, 280 schol 150 wlitlne 90 fljnvis, 40 nonA u. .„v-,.!, WJUng, 1315 150 poon. 80 schelvis. 80 koolvis «5 schar 25 bot 110 baars, diversen Besommingen: 2 trawlers 115 .Hornrif" f 5840; Ro f 12,300IJM 52 f 1850 - KW 11710; 75 1 7540 29 f 171# en 30 kisten f 41,630IJM *3 „Dirkje" 1 3090; 15 EXAMENS BINNENVAARTSCHOOL. Na gehouden schriftelijk en monde- rï5 examen van de Binnenvaartschool alhier, werd na een toespraak van burgemeester Kevzer, het diploma uit gereikt aan; P. Romkes, P. van Sloo- en, A. van Slooten, J. van den Berg, van Eerde (met aantekening be palingen), Jan Bos en Teunis Ras. Mede tegenwoordig waren de direc- eur J. Loosman en de leraren F. Post K. H. van Urk en van der Kreeke.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2