KOFFIE Russische druk op Zuid-Slavie breekt weerstand van Belgrado niet Lel op dit doosje! Een fe! politiek debat in Baarn De slag in de Javazee Niemeiie DE STRIJD TUSSEN TITO EN MOSKOU Enige hulp kan uit het Westen komen Wijziging in land- en tuinbouwongevallenwet DE GOEDE NAAM VAN DE FABRIKANT IS DE WAARBORG VOOR DE KWALITEIT Pro?. Schermerhorn kruist de degen met Prof. Van Hamel Wapenstilstand tussen Israël en Egypte Pajor wil niet terug Israelietisch-T ransjordaanse wapenstilstandsbespreking Sportprogramma voor Zondag Amerika gaat spionnen belonen met burgerschap Kwaad en goed gerucht over atoomenergie Turkse manoeuvres rondom de Bosporus EEN LES VOOR DE TOEKOMST De belangen van het dezelfde Westen liggen nog op Oceaan DOOR C. E. L HELFRICH, Luit.-Admiraal b.d. - Nieuwe Bonnen Dr. Valentine weer in Nederland Het Radioprogramma DONDERDAG 24 FEBRUARI 1949 (Van onze diplomatieke medewerker) 'pE OORDELEN NAAR INLICHTINGEN, ontvangen uit Belgrado, is ver zachting van 's Kremlins imperialistisch programma niet een van de kenmerken van het i,vredesoffensief" der Russen. Terwijl Sta', n tegenover Truman een en al vriendeiykheid is, z,yn hy en zyn ondergeschikten grim mig in de weer om Zuid-Slavie, de opstandige „provincie" van het Russische wereldlijk, te heroveren. De nieuwe economische unie van Oost-Europa, een soort Russisch Marshall-plan, mag dan al weinig geëigend zyn, om de satellieten der Sow-i jets inderdaad een hogere levensstandaard te schenken zoals officieel het doel is zij is in ieder geval zeer geschikt, de druk op ZuidSlavie te ver sterken. Daartoe zal zy ongetwijfeld gebruikt worden. En indien Wisjinsky's „gezondheidskuur" in Karlsbad inderdaad, zoals de geruchten willen, zal lei den tot een politieke en strategische unie van Rusland en zyn satellieten, zal ook deze op dezelfde v*ijze in dienst van Moskou's stryd om de opper macht worden gesteld Het heeft er zelfs de schyn van, dat hetgeen in Karls bad geschiedt, niets anders is dan een conferentie van de Kominform-staf, enkel en alleen belegd om plannen tot Tito's algehele vernietiging te smeden. De eerste vraag, welke zich daarom opdringt, is, of Tito en zijn luitenants de druk, die op hen wordt en nog zal worden uitgeoefend, kunnen weer staan. Op het politieke terrein wordt deze vraag door degenen, die de toe stand in Zuid-Slavie grondig kennen, bevestigend beantwoord. Zij wijzen er daarbij op, dat alle pogingen van de Russische politieke politie, om een breuk in Tito's eenheidsfront te force ren, tot nu toe mislukt zijn. Lang voor hun excommunicatie heb ben Tito en zijn vastberaden politie chef, Rankovitsj, de leidende Zuidsla- vische agenten van het Kremlin, Zoe- jovitsj en Hebrang, gearresteerd. Sinds de Kominform zijn banvloek slingerde, zijn nog enkele arrestaties verricht onlangs is een aantal ver dachte provinciale ambtenaren achter slot en grendel gezet. Maar de Zuid- slavische gevangenissen herbergen slechts weinig politieke gevangenen, in ieder geval veel minder dan de „verbeterings"-instituten in de andere politiestaten. Niets is meer kenmer kend voor de sterke positie, die Tito in zijn land inneemt. Economische blokkade. Er is natuurlijk altijd een kans, dat aan Tito's ongetwijfeld moedige car rière een eind zal worden gemaakt door de kogel van een Kominform- agent. Maar de gevaarlijkste bedrei ging voor Zuid-Slavie's onafhankelijk heid het hoogste goed van de be volking; de afkeer van vreemde over heersing is de belangrijkste reden van de breuk met Moskou is de econo mische blokkade. Het Kremlin heeft de blokkade van Zuid-Slavie zo doel matig georganiseerd, dat Tito zelf de ze het werk van „vijanden" noemt. Aan het einde van de oorlog en de liquidatie van de UNRRA speelde meer c'an de helft van Zuid-Slavie's handel zich af met het Oostelijk blok. Reeds voor zijn excommunicatie was Tito gedwongen grote opofferingen van zijn volk te vragen om zijn vijf-jaren- plan te kunnen uitvoeren. Nu boycot het Oostelijk blok Zuid-Slavie. De eerste leveranties van zware ma chinerieën voor het vijf-jarenplan, die in de loop van dit jaar uit Tsjechoslo- wakije, Polen en Rusland verwacht werden, zullen uitblijven. Het pro gramma voor de herbewapening van het Zuidslavische leger door Rusland is, terwijl het nog niet voor de helft was uitgevoerd, tot een bruusk einde gebracht. Het Zuidslavische transportmate riaal behoeft dringend vernieuwing en aanvulling, maar van levering van nieuwe uitrusting js geen sprake. Ondanks deze gigantische moeilijk heden schijnen Tito en zijn medewer kers vastbeslotan, hun strijd om het herstel van hun land voort te zetten. Boris Kidritsj, het krachtige hoofd van het Zuidslavische planbureau, 'on derneemt wanhopige pogingen om de gapende kloof tussen ziin programma en de beschikbare middelen te over bruggen. Hij voorziet zich van grond stoffen, waar hij maar kan en de Anglo-Amerikanen laten hem daarbij rustig zijn gang gaan, zoals onlangs bleek, tben scheepsladingen petroleum, Welke in Triest aankwamen en voor bestemd waren in verschillende rich tingen te worden getransporteerd, eenvoudig naar Zuid-Slavie werden Vervoerd. Kidritsj is ook druk in de weer om handelsovereenkomsten met de landen van West-Europa af te slui ten en hij maakt een dankbaar en rijkelijk gebruik van de goudreserves, die enige maanden geleden door het Amerikaanse Ministerie van Buiten landse Zaken aan Tito werden terug gegeven. Nog niet genoeg. Desondanks heeft de regering steeds Gistermiddag heeft de Eerste Kamer haar goedkeuring gehecht aan het wets ontwerp tot wijziging der Ongevallen wet 1921 en der Land- en Tuinbouw ongevallenwet 1922. De voorgestelde wijziging heeft o.m. ten doel de tuber culose voor werklieden in met name te noemen bedrijven als beroepsziekte te beschouwen. Voorts wordt met de wij ziging der tweede wet beoogd alle aan doeningen welke het gevolg zijn van het gebruik van bespuitingsmiddelen en dergelijke, als beroepsziekten aan te merken. Het ontwerp is zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. Alvorens de vergadering te sluiten, heeft de voorzitter medegedeeld, dat het zijn voornemen is, Dinsdag 1 Maart een aanvang te doen maken met de al gemene beschouwingen over de begro ting 1949. -r zwaardere opofferingen van het volk moeten vergen en zelfs al deze opof feringen en al de moeite, welke Ki dritsj zich getroost, zijn niet genoeg geweest. Wanneer Zuid-Slavie in staat ware zyn hulpbronnen behoorlijk te exploiteren, zouden koper, tin, anto- monium, bauxiet en andere belang rijke grondstoffen het tot een- rijk land maken. Maar daarvoor is buiten landse hulp nodig en dus zien Tito en Kidritsj zich op het ogenblik voor een ernstig economisch dilemma gesteld, dat nog moeilijker wordt gemaakt door de proclamatie van het Zuidsla vische „volkscommunisme". „Volkscommunisme" impliceert, dat zekere grenzen zijn gesteld aan de on barmhartigheid van het regiem te genover het volk. En zolang als het Kremlin niets ongedaan laat om de Zuidslavische leiding verdacht te ma ken, is het voor Tito nodig zich zo verdraagzaam mogelijk te tonen tegen over het volk, zonder welke steun hij zien biezen wel kan pakken. Een tweede vraag, die nog beant woord moet worden is: Kan Tito ge dwongen worden zijn rebellie te sta ken en weer vrede te sluiten met Sta- lin? Het antwoord móet luiden, dat dit niet goed mogelijk is, omdat hij bijna zeker geliquideerd zou worden op het ogenblik, dat hij zich in de macht van Stalins politieke politie zou stellen. Tito's enige redelijke kans, om de vriendschap met Moskou te herstellen, komt eerst wanneer Sta- lin sterft. Dan zal de strijd om de hoogste macht in de Sowjet.unie hem misschien de gelegenheid geven, deze of gene eerzuchtige in het Kremlin te steunen en mocht zijn candidaat winnen weer naar boven te drij ven. Maar dit veronderstelt een soort revolutie in de gehele communistische wereld. En tot Stalin overlijdt heeft Tito slechts één plaats, waarnaar hij voor de nodige hulp kan omzien het Westen. N.V. SOLVOLITH COMPANY - AMSTERDAM ANTISEPTISCHE WERKiN k<zct ttc&é'/ N.V. GLIMFABRIEK OVERSCHIE fssmax i^nB»inyïiiraps9|»aHH wminwin In een vergadering van de Partij van de Arbeid te Baarn heeft prof. ir. W. Schermerhorn gesproken over: „Drie jaar Partij van de Arbeid en hoe .ver der". Spreker heeft daarbij ook het In donesische probleem aangeroerd. Het voortdurend touwtrekken tussen KVP en de PvdA heeft een pijnlijke toestand geschapen, omdat een oplossing van het probleem er onmogelijk door dreigt te worden, zeide spreker. In het debat kwam prof. mr. J. A. van Hamel aan het woord, die opmerk te slechts als particulier, geheel vrij staande van enige partij, te spreken. Hij zeide dat de moeilijke situatie, waarin ons land zich door de Indone sische kwestie bévindt, door de leiding van prof. Schermerhorn is geschapen. Men ziet voordeel in experimenteren en rekent te weinig met de gevolgen, van mislukking. Zo kwam het, dat de regering-Schermerhorn met geld heeft gesmeten en dat het land onder zijn leiding de last van een geweldig amb tenarenapparaat kreeg te dragen. Met het geëxperimënteer heeft prof. Scher merhorn. die het ambt van minister president ambiëerde, zich op een ter* lein begeven, waarvoor hij niet vol doende bekwaam was, waaronder ook het Indonesische probleem. Hij was het, die de verantwoordelijkheid droeg voor het opstellen van het accoord van Linggadjati met het beruchte artikel 1, waarin de Republiek voor geheel Java en Sumatra de facto werd erkend. De Israëlisch—Egyptische wapenstil standsovereenkomst werd vandaag tij dens een gezamenlijke, officiële bijeen komst der delegaties, getekend. Aan de Israëlische regering werd toegestaan haar troepen in Beersjeba te houden. Bunche heeft medegedeeld, dat de wapenstilstandsbesprekingen tussen Israël en Transjordanië 28 Februari zullen beginnen. Prof. Schermerhorn antwoordde nim mer het ambt van minister-president te hebben geambieerd; zelfs had hij getracht het te weigeren. Spreker ver zekerde, dat het niet licht viel om kort na de oorlog met een zware ver antwoordelijkheid te worden belast en bestreed, dat hij de ontwerper was van artikel 1 van het accoord van Linggadjati. Het is door een college van juristen opgesteld, waarna het door het kabinet en de Tweede Kamer werd .goedgekeurd. Niet het k^binet- Schermerhorn doch de regering Ger- brandy van Londen h^eft de zaak in Jndonesie verprutst door tijdelijk af stand te doen van de Nederlandse sou- vereiniteit, welke eerst op 1 Decem ber 1946 werd hersteld." De Hongaarse wereldkampioen schaatsenrijden Kornel Pajor blijkt er niet veel voor te voelen naar Honga rije terug te gaan. Nadat hij Zondag avond in de Noorse hoofdstad zijn we reldtitel had behaald, telegrafeerde hij naar Boedapest of het mogelijk is zijn ingenieurs-studie in Noorwegen te vol tooien. Tot nu toe heeft Pajor geen antwoord op deze vraag ontvangen. De regering van Israël Ijeeft dr. Bun che, de waarnemende bemiddelaar, doen weten, dat zij bereid is Maandag een Transjordaanse delegatie op Rho- dos te ontmoeten voor het houden van wapenstilstandsbesprekingen. DAGORDER VAN MAARSCHALK BOELGANIN Radio-Moskou meldt, dat maarschalk Boelganin, de Sowjet-minister van de gewapende strijdkrachten, een dagor der heeft uitgevaardigd, waarin wordt aangedrongen op „een hoge standaard van militaire paraatheid, die constant wordt gehandhaafd." Eerste klasse, district II: DFC Hermes DVS, KFC—Feijenoord. District VI: Eindhoven—de Baronie DNL. District,. I. Tweede klasse A: Volen- damde Spartaan, WFC—-Zaandijk. Tweede klasse B. UWRapiditas, TOGde Kennemers. Vierde klasse A: Wieringerwaard Vrone, LSVV 26—Texel, Nieuwe Ni§- dorpRK AFC. Vierde klasse B: AndijkZouaven. Vierde klasse C: AssendelftUSVU, Limmen—DRC, CSV—Monnikendam, HSV—RCZ. Vierde klasse E: SDZOntwaakt, WilskrachtI1JV, BDK—DSS. Een wetsontwerp, dat de V.S. toe staat vreemdelingen te belonen, die agenten van de Amerikaanse geheime dienst in het buitenland helpen, zal vermoedelijk door de commissie voor gewapende diensten van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden wor den goedgekeurd. Ieder jaar zullen 100 personen in de V.S. worden toegela ten, die waardevolle inlichtingen heb ben verschaft aan bedoelde agenten. Zij kunnen zich permanent in de V.S. vestigen en kunnen om het burger- sehap verzoeken. Communisten of voormalige com munisten en wie aan t^paalde ziekten lijdt zouden van deze beloning niet uitgesloten worden. Men wil met dit wetsontwerp „af vallige" communisten aantrekken, die misschien over „belangrijke inlichtin gen" beschikken over landen en re geringen achter het „ijzeren gordijn". De atoomonderzoeker professor Otto Hahn, heeft in Giessen (Amerikaanse zone) verklaard, dat de Verenigde Staten bij machte waren, elke week plutonium, de grondstof voor de atoombom, bij kilo's te bereiden. Ook de Sowjetunie kan aanzienlijke hoe veelheden produceren. In de Europese landen kan men slechts kleine quanta voor wetenschappelijke doeleinden be reiden. Over het gebruik .van atoom energie voor vredesdoeleinden zeide prof. Hahn, dat deze behalve voor het opwekken van warmte, electriciteit en voor het aandrijven van schepen van zeef grote betekenis voor de genees kunde is. De Turkse strijdkrachten zijn giste ren begonnen met uitgebreide land-, zee- en lüchtmanoëuv'res in en aan beide oevers van de Bosporus, nabij de ingang tot de^ Zwarte Zee. Deze manoeuvres hebben ten doel na te gaan, of de Turkse strijdkrachten in staat zijn elke vanuit de Zwarte Zee ingezette aanval af te slaan. De manoeuvres werden gadegeslagen door ce leiders van de Amerikaanse missie voor hulpverlening aan Turkije en door een aantal Amerikaanse waarne mers en deskundigen. AUTO REED TWEE MENSEN AAN Te Amsterdam werden bij avond de 72-jarige H. W. en de even oude P. F. van achteren aangereden door een auto, die onmiddellijk na de aanrijding de lichten doofde en doorreed. Beide mannen zijn in bewusteloze toestand met ernstige hersenschudding naar het ziekenhuis overgebracht. P. F. had 'teide benen gebroken. QP 27 FEBRUARI zal het zeven jaar geleden zijn dat de zeeslag in de Javazee werd uitgevochten. Zeven jaar is een hele tijd en men vergeet snel. En toch is er misschien wel aanleiding, om in herinnering te brengen, dat daar schepen van vier zeemachten met el kaar en in letterlijk nauw verband streden tegen een gezamenlijke vijand. Vier eskaders: een Nederlands, een Amerikaans, een Engels en een Austra lisch, sloten zich aanéén om onder Ne derlandse leiding (te Bandung) en on der Nederlands direct bevel (Schout by Nacht Doorman aan boord van het vlaggeschip Hr. Ms. „De Ruyter"), de laatste fase in te zetten van een zee oorlog in de Indische wateren, die drie maanden had geduurd. EEN TOONBEELD van daadwerkelijk samengaan ter bescherming van ge meenschappelijke belangen, en een lichtend voorbeeld voor deze huidige bewogen tijd van wrijving, verdeeld heid, en moeizaam en voorzichtig tas ten naar hetgeen de natiën bindt, in- plaats van scheidt, ongeacht een insti tuut dat zich de Organisatie der Ver enigde Naties noemt en een Veilig heidsraad bezit, die zich opmaakt een objectief oordeel uit te spreken over de ontelbare problemen welke hem worden voorgelegd. Zeven jaar na 1942 wordt er veel ge praat en veel getwist over hetzelfde gebied, waar in 1942 de vier vlaggen j tezamen fier over het water woeien. dezelfde vlaggen van dezelfde naties, die nu ook in het Indonesisch pro bleem zijn geïnteresseerd. Tóen stre den zij met kanon en torpedo, verbon den onder één bevelhebber; nu wordt het geboorteland van diezelfde bevel- hebber bestreden, wanneer hef vecht om iets dat het na aan hei nart ligt, en dat het terecht beschouwt als een der pijlers van zijn volksbestaan. Toén gold de daad; thans woorden, bittere woorden soms, en stapels pa pieren welke de bewijzen moeten leve ren van hetgeen die „andere drie" „die éne, onhandelbare" verwijten. Zou het niet goed zijn, even naar 1942 terug te gaan en te gedenken dat die gebeurtenis op 27 Februari toch eigen lijk een beter uitgangspunt voor sa menwerking in de „Verenigde" Naties zou vormen dan de verworde omstan digheden daarna? Zonder voorbereiding NOG IN ANDER OPZICHT is de zee slag een herinnering waard. Hij werd verloren; de verliezen waren zeer zwaar. Maar één der oorzaken daarvan was de toch nog gebrekkige vóór- bereiding van de concentratie der vier vlaggen, welke zich een dag tevoren voltrok. Zelden daarvóór waren de schepen bij elkaar geweest. De gele genheid, tezamen te oefenen, had ont broken. Wat dat zeggen wil, kan een ieder aanvoelen. Voor welke enorme moeilijkheden de leiding stond, be grijpt iedere zeeman. Dat gebrek aan voorbereiding zat vast aan de politieke verhoudingen; vóór 8 December 1941 was Amerika nog „neutraal" en was gezamenlijk „plannen maken" uitge sloten. Toen de oorlog uitbrak, was'het te laat. Er waren zovele andere dingen te doen. Eau les voor de toekomst: Zou het geen aanbeveling verdienen, deze les ter harte te nemen, inplaats van elkaar thans nu een ander groot gevaaar dreigt in de haren te vliegen en daardoor te verzwakken? Nederland en zijn overzeese gebiedsdelen liggen nog altijd op dezelfde plaats als in 1942; West-Europa, Verre Oosten, Ver re Westen. De belangen liggen nog op de oceanen: Atlantische- en Indische- en Stille Oceaan. Oók van Amerika, óók van Engeland, óók'van Australië... Wy beten de kop af MEN MAG de slag in de Javazee niet op zichzelf beschguwen. Hij stond in onverbrekelijk verband met de gehele zeeoorlog van drie maanden daarvóór. De strategie was: tijdwinst. Zo noorde- DOORMAN .hij viel aan. lijk mogelijk de vijand aantasten. Hij moest weten dat wij vochten. Hij mocht niet te hard opschieten. Austra lië. was niet gereed, Brits-Indie met Céylon aan de andere zijde evenmin. Wij beten de kop af. Langzaam terug trekkende. De Javazee was de laatste bloedige faze. .De tot het laatst toe, consequente toepassing van een ééns vastgesteld beginsel, en in overeenstemming met de bevelen der hoogste oorlogsleiding in Washington annex Londen. De geallieerde vloot bleek een vol komen verrassing vooi de Japanse be velhebben Dit blijkt uit de Japanse rapporten. Zijn locale overmacht was niet zo groot, maar het geluk was aan zijn zijde. Wij hadden in die tijd te weinig vliegtuigen over, om de Japan se vloot tijdig te verkennen. Na een uur vechten kreeg de Britse zware kruiser „Exeter" één zeer ongelukkige treffer, waardoor het schip moest uit vallen. Als wij eens die treffer op een Japanse zware kruiser hadden behaald? „Fifty-fifty". Dan hadden wij ter plaat se een anderhalf uur vóór het in grijpen van ijlings gezonden Japanse versterkingen een artilleristische meerderheid gehad.Zwaarbeladen, volgepropte Japanse troepenschepen lagen een tiental mijlen meer noord waarts. Neen, onzerzijds was het geen „lo pen tegen de muur", zoals wel eens door sommigen werd beweerd. Wij zijn niet gelukkig geweest. Maar met dat al voor ons, Neder land, het Koninkrijk, Nederlanders, Oost- en West-Indiërs, was het een glorie, enig in de geschiedenis, dat vier zeemachten streden onder strategische leiding en tactisch bevel van Neder landse vlagofficieren. Voor de Konink lijke Marine een dubbele trots: als Nederlanders én als Marineman. Oók een glorie, ongeacht het zware verlies, dat alle mannen, met de dood voor ogen, streden tot hun schip, vlag in top, onderging. Met moed, vastbera denheid en volharding. En met trouw, aan Koningin en Vaderland. Dat is voor ons, Nederlanders van 1949, een herdenking waard. f- 4 1P Cr P M y BON N9 0.28 voor het tijdvak van 27 Februari t/m 12 Maart 1949. BONNEN VOOR VLEES 012, 023 Vlees 100 gram vlees. 022 Vlees 200 gram vlees. ALLE BONKAARTEN 903 025 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet. BONKAARTEN KA, KB 903 026 Algemeen 500 gram boter of mar garine of vet. 027 Algemeen 400 gram kaas ,of 500 gram korstloze kaas. 028 Algemeen 125 gram koffie. 032 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 008 Algemeen (reeds aangew.) 500 gr. sinaasappelen. BONKAARTEN KD 903 034 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet. 035 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 016 Algemeen (reeds aangew.) 1 kg. sinaasappelen. TABAKSKAARTEN QA, QC 903 64, 66 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 903 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook F. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 Febr. a.s. worden ge bruikt. De reeds aangewezen bonnen 008 Algemeen (500 gr. sinaasappelen) en 016 Algemeen (1 kg. sinaasappelén) moeten uiterlijk op 26 Febr. a.s. bij de handelaar worden ingeleverd. De oude tabaks-, versnaperingen- en diversenkaarten QA, QB en QC 901 kunnen vernietigd worden, evenals de bonnen 004. 009, 010, 011, 013, 017 018 en 019 Algemeen der bonkaarten voor voedingsmiddelen. Terwijl het Bataviatoestel, dat dr. Beel naar Indonesië brengt, naar de startbaan taxiede, landde op Schiphol gisterochtend de K. L. M.-constella- tion TDK, die dr. Alan Valentine, hoofd van de ECA-missie in Neder land, naar ons land terugbracht. Zo als bekend heeft dr. Valentine een maand doorgebracht in de Verenigde Staten, waar hij besprekingen heeft gevoerd over het Marshall-plan. Dr. Valentine legde er de nadruk op, aat indien het congres van plan was de Marshall-hulp aan Nederland stop te zetten, hij niet hier was. „Gelooft U, dat de instelling van een fede^ple interimregering voor de Verenigde Staten voldoende grond zou zijn om de Marshall-hulp aan Indone sië weer te hervatten?" „De V. S. zullen zich ten aanzien van dit probleem spiegelen aan de houding van de Veiligheidsraad. In, elk geval zal geen hervatting van Marshall-hulp aan Indonesië volgen, voor het departement van Buitenland se Zaken der V. S. de absolute over tuiging heeft, dat de situatie dit vol komen wettigt", aldus dr. Valentine. FEDERALISTISCHE PARTIJEN WEIGEREN MEDEWERKING De afdeling Batavia van de Partai Rakjat Indonesië Serikat besloot niet mede te werken aan de vorming van een vertegenwoordigend lichaam voor Batavia en het college voor het dage lijks bestuur. Als redenen worden, op gegeven, dat de PRIS het aantal leden (n.1. 15) voor een bevolking van ander half millioen te gering acht en dat be noeming van alle leden strijdig wordt geacht met de democratische beginse len. Hetzelfde besluit met opgave van dezelfde redenen werd genomen door de afdeling Batavia van de Pardafi. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 CNV. kwartier 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Nederlandse organisten 7,30 Het ac tueel geluid 7,45 De Regerings-Voor- lichtingsdienst antwoordt 8,05 Pro gramma-proloog 8,15 Studio-Steravond 9,30 Familie-competitie 10,00 Gramo- foonplaten 10,05 De vaart der Volken 10,25 Liederen 10,45 Avondoverden king 11,15 Gramofoonpiat'en HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport- praatje 6,30 Melodie en rhythme 7,00 Kcbus Kwint 7,10 Avro's avondschool 7,45 Gramofoonplaten 8,05 In het Ra dio-Zoeklicht 8,15 Radio Philharmo- nisch-orkest 9,10 „Romeo en Julia" (Hoorspel) 10,15 Metropole-orkest. 10,45 Pijlers van Neêriands welvaart 11,15 Orkest Joe Loss 11,30 Reportage HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7. 8 en 11 uur NCRV- 8 15 Te Deum Laudamus 1,15 „Vrij en blij" 6,15'Ds W F Schröder —'6 30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Geestelijke liederen 7,30 Het actueel geluid 7,45 SMB- kwartier 8,05 Programma-proloog 8,15 „Eén ding" 9,30 Sweelinck-kwartet 10,00 Sans Souci 10,30 Gramofoonplaten 10,45 Avondoverdenking 1115 Lew White (orgel) 11,35 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8 18 Operettes AVRO: 12,00 Ensemble Jo Bos 1,20 Bandi Balogh speelt VARA: 6 15 De Vara feliciteert 6,50 Herdenking Februari-st'aking te Amsterdam 7 00 Denk om de bocht 7,15 Appèl voor 'de ex-politieke gevangênen VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Zang en piano 8,30 Jeugd in Nederland 8,55 Zo juist ver schenen VARA: 9,00 Men vraagt... en wij draaien 9,30 „Het mysterie van de Prinsengracht" (Hoorspel) 10,00 Buiten lands overzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avond- wijding VARA'. 11,15 Dr W P Stórm 11,30 Gramofoonplaten

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3