Problemen in de Landbouw Marinierskapel komt met veelbelovend programma EEN HOED VAN Stad en Omgeoing, Prof. Henri Ravos Hedenavond in CENTRAAL Duistere punten HCSC-nieuws Post voor de „Zeehond'' en de „O. 24" Laatste wedstrijd M.V.C. gaat toch door Bridge-nieuws Predikbeurten Breezand Oniv/ikkelingsavond ie Julianadorp Anna Paulowna I Zand jMOezondm Het Schouwburgfonds Omtrent het concert, dat Dinsdag avond 1 Maart a.s. in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat zal worden gegeven door de Marinierskapel onder leiding van de Xe luitenant der mariniers G. Nieuwland, ontvingen wij van de Ma rine Voorlichtingsdienst neg da vol gende bijzonderheden: Achtereenvolgens zullen worden uit gevoerd: 1 Marche héroique van C. Saint-Saëns. 2 Sinfonia van Joh. Chr. Each; de delen zijn Allegro assai en Presto. 3 Het symphonisch gedicht „La jeunesse d'Hercule van C. Saint-Saëns. 4 Heroische ouverture (opgedragen aan de Helden der Javazee) van Smit- f-ibinga. 5 Arlésienne-suite van G. Bi- zet; de delen zijn Andante, Intermezzo, Menuet en Farandole. Laatstgenoemd werk werd op een vorig concert door dc Marinierskapel in symphonie-bezettin'g ten gehore ge bracht. De voorlaatste compositie werd op verzoek van de muziek-commissie van de Marinierskapel der Koninklijke Marine geschreven door de componist Smit-Sibinga, die als reserve-officier bij het Kon. Nederl.-Tndische Leger ac tief aan de oorlog in Nederlands-Indie deelnam. Als inleiding bij deze compo sitie, waarvoor hij als onderwerp koos ..De Slag in de Javazee". schreef de beer Smit-Sibinga het volgende: .De zeestrijd in de Javazee (1942) werd door een kleine Nederlandse, Amerikaanse, Britse en Australische zeemacht aangebonden met een over machtige Japanse vloot, in het volle besef van deze overmacht. De Molto-allegro aanhef van de ou verture houdt zich bezig met deze strijdgedachte, zonder evenwel een uitbeelding van de strijd te willen ge ven. Na een korte inleiding, waarin de atmosfeer geschapen wordt, treedt een piston-motief op, snel stijgend en bruusk, dat vereenzelvigd kan worden met de „held" in het algemeen. Dit wordt bijna onmiddellijk ge volgd door een onverbiddelijk voort gaand motief door de trombones, dat vergeleken zou kunnen worden met het onvermijdelijke lot: de zekere on- derganz. Gisteren publiceerden wij een aan- .tal vragen betreffende de Ambachts school, die het raadslid J. H. Smith schriftelijk aan liet college van B. en V/. had gesteld, met in aansluiting daarop een zo uitvoerig mogelijk (en met het oog op de leesbaarheid op zeer ondergeschikte punten gewijzigd) uit treksel uit het antwoord van B. en W. Er blijven, na kennisneming van dat aniwoord, enkele punten over die op heldering verdienen. Daar is in de eerste plaats de alinea, waarin gesproken wordt over de toe passing van de „Algemene regelen voor de verkoop van aan de gemeente toebehorende gronden, gelegen in de uitbreidingsplannen West en Oost". Deze regelen behelzen (zoals door B. en XV. in hun antwoord aan de heer Smith werd toegelicht) o.m. de eis, dat met de bebouwing van de grond een aan vang moet zijn gemaakt binnen één ■jaar na de overschrijving van de koopacte in de openbare registers, en dat de bebouwing binnen twee jaar ua die overschrijving moet zijn vol tooid. Op overtreding van deze bepa ling wordt een boete van maximaal 4000 gesteld. Van deze regeling heeft men niettegenstaande de bezwaren an het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen niet willen afwijken. Het merkwaardige is echter, dat de genoemde „Algemene regelen" reeds werden vastgesteld bij raadsbesluit van 30 September 1924. De omstandigheden zijn nadien wel grondig gewijzigd. Zelfs de gemeente ziet geen mogelijkheid om te hande len in de geest van deze regelen. De redenen, die B. en W. hebben gehad voor het vasthouden aan deze verouderde regelen, komen in hun entwoord aan de heer Smith beslist onvoldoende tot uitdrukking. Wel blijkt uit dat antwoord, dat het me ningsverschil nog niet was opgelost, toen reeds de mogelijkheid tot hét bouwen van een permanente school was voorbijgegaan. XVij kunnen ons niet voorstellen, dat de raad der gemeente Ven Helder op 30 September 1924 de genoemde „Algemene regelen" vast stelde met het doel, deze gemeente te sparen voor de stichting van een broodnodige ambachtsschool Een tweede duister punt is te vin den in de slotalinea, waar B. en XV. verklaren, dat de vereniging „Am bachtsschool voor Den Helder en Om streken" in deze kwestie als een ge wone particuliere instelling moet wor den beschouwd. Dat vestigt de indruk, fiat de houding van B. en vtf. een an dere zou zijn geweest, wanneer de Ambachtsschool een gemeentelijke in stelling was. Daaraan zou men de on aangename gedachte kunnen verbin den, dat B. en XV. erop hebben aange stuurd, om van deze particuliere in stelling een gemeentelijke instelling te maken. Een onverkwikkelijk touw trekspelletje zou dan de belangen van het Nijverheidsonderwijs in deze. ge meente in hoge mate hebben geschaad. Het komt ons vooi, dat opheldering van deze duistere punten alsnog drin gend is gewenst. C. A. D. Ha een doorwerking, waarin de bei de motieven tegen elkander worden uitgespeeld, treedt een verstilling op, met een derde motief, dat in verschil lende schakeringen herhaald wordt, als waren het voorbijgaande gedachten aar. aards lief en leed. Al spoedig neemt de spanning weer toe, waaruit zich het heldenmotief ver heft als een" wanhoopskreet, die ge smoord wordt in het onverbiddelijke io'-smetief. Dit sluit in verbrede vorm het Molto-allegro af op een triomfan telijke C-dur en voert meteen rhyth- rnisch en melodisch over naar een I'.larcia Funebre. Beheerst door het statige en droeve tempo, dat de treurmuziek eigen is, wordt in deze treurmars uiting ge geven aan gevoelens van eerbied en trots, droefheid en innige aandoening, die ons bezielen bij de gedachte aan ben, die met heldenmoed hun leven gaven. Het orkest verklankt dit tot de grootste massaalheid van toon. ein digende in een subtiel samenspel van motieven. De Marcia Funebre loopt uit in een uiterst korte nazin, een her innering aan het derde thema uit het Molto-allegro als slot". Kaartverkoop. De toegangsbewijzen voor dit concert, waarvan het batig saldo zal worden gestort in het Marine Sanatorium Fonds en het Karei Doorman-fonds, zijn reeds verkrijgbaar bij de volgen de adressen: Bureau O.S. en O., kamer 50, Com- mandementsgebouw; luitenant ter zee c'er le klasse U. F. van Veen, Billilon- straat 30; sergeant De Vries, Prof. Elokstraat 14; J. J. Landman, Ruygh- weg 19 en In de militaire tehuizen Kanaalweg, Koningstraat en Keizer straat. De entree bedraagt zestig cent. en het concert begint Dinsdagavond om kwart over acht. Het eerste elftal van HCSC, dat door zijn eerste overwinning op DEK en mede door het gelijke spel van Andij ker Boys tegen EVC, voorlopig op de tweede plaats gekomen is, heeft mor gen vrij. Het programma voor morgen middag luidt: 15 uur HCSC 2Gouw zee Boys 2, 16.45 uur HCSC aAlcma- ria c, 15 uur HRC fHCSC b. Men neme goede nota van de aanvangstij den, daar deze aanvankelijk anders luidden. Onder auspiciën van het plaatse lijk NIWIN-comité zal het toneelgroep je o.l.v. sergeant-torpedomaker J. F. Steindel een openbare heropvoering geven van het aardige stuk „Nico- lientje knapt het wel op". Over deze toneelavond, die op Zaterdag 26 Maart a.s. in Casino wordt gegeven, volgen spoedig nadere bijzonderheden. De afdeling Den Helder van de ..Band Nederland-Indonesië" houdt op Dinsdag 1 Maart a.s. haar jaarverga dering in de bovenzaal van café „De Postbrug", Koningsplein. Op de agen da staat o.m. de verkiezing van twee bestuursleden. De laatste dagen zijn (door het verkeer en door spelende jongelui) weer enige aanslagen gepleegd op het steeds dunnend legioen van lantaarn palen. Op de Buitenhaven sneuvelden twee glazen kappen, op de hoek Kru- gerstraatVan Speijkstraat werd een derde vernield, en op de Boerhaave- straat werd een vierde lantaarn stuk gereden door een vrachtauto. Hr. Ms. onderzeeboten „Zeehond" en „O 24" zuilen op 1 Maart uit Willem stad (Curagao) vertrekken en op 7 April te Rotterdam aankomen. De beide onderzeeboten zullen van 710 Maart in Paramaribo zijn, de „Zeehond" zal op 30 en 31 Maart in Ponta Delgada (Azoren) vertoeven en de ,,Q 24" van 2831 Maart in Casa- blanca. De mogelijkheid bestaat om gewone en aangetekende brieven en briefkaarten te verzenden aan de opva renden, die dan in de aanloophavens worden uitgereikt. Voor Paramaribo niet later posten dan 1 Maart, voor Ponta Delgada uiter lijk 22 Maart en voor Casablanca 24 Maart. De te verzenden stukken kunnen volgens het binnenlands tarief worden gefrankeerd. Het verdient aanbeveling de adressen te voorzien van twee el kaar snijdende lijnen, lopende van de ette hoek naar de andere. Naar ons wordt medegedeeld, werd op het laatste moment besloten om de laatste wedstrijd in de Marine Voetbal Competitie (tussen Mariniers en Sport school) hedenmiddig toch doorgang te laten vinden op de vastgestelde tijd. AANRIJDING. De heer vd M. uit de Spoorstraat reed gisternacht omstreeks twaalf uur met zijn nieuwe wagen langs de Rijks weg in de richting van Den Helder. Ter hoogte van Westeinde wilde hij een motorrijder inhalen. Deze stak echter plotseling, zonder richting aan te geven, de weg over, met als gevolg dat de motorfiets, die bestuurd werd door de veehouder G. uit Winkel, on dersteboven werd gereden. De heer G. kwam er met enige schaafwonden af, maar zijn duo-passagiere, mej. J. H. uit Den Helder, bleef bewusteloos op de weg liggen. Door dr. Swaters uit Julianadorp, die onmiddellijk werd gewaarschuwd en spoedig ter plaatse was, werd een hersenschudding ge constateerd. De motorvoertuigen wer den ernstig beschadigd. De auto moest naar garage Manshanden worden ge sleept. Bij de laatste wedstrijden voor de plaatselijke competitie zorgde HBC 1945 IV voor de verrassing door RKBC I te slaan, waardoor van laatstgenoem de club geen enkel viertal voor de kampioenscompetitie geplaatst kon worden. De uitslagen waren: Royal I—VBC II 68—31; Royal II— VBC III 51—60; Royal III—VBC IV 18 —83; HBC 1945 V—VBC I 34—71 RKBC I—HBC 1945 IV 36—58; RKBC II— HBC 1945 I 52—44; RKBC III—HBC 1945 II 38—61; RKBC IV—HBC 1945 III 54—54. De eindstand luidt dus: Afd. A: HBC 1945 IV 6 5 0 1 10 73 RKBC I 6 4 0 2 8 +102 VBC III 6 3 0 3 6 73 Royal II 6 0 0 6 0 —102 Afd. B: HBC 1945 I 6 5 0 1 10 +155 VBC IV 6 4 0 2 8 +126 RKBC II 6 2 0 4 4 38 Royal III 6 1 0 5 2 —243 Afd. C: VBC I 6 6 0 0 12 +201 HBC 1945 II 6 2 2 2 6 HBC 1945 V 6 1 2 3 4 46 RKBC III 6 0 2 4 2 —163 Afd. D: Royal I 6 4 0 2 8 95 HBC 1945 III 6 3 0 3 6 15 VBC II 6 2 1 3 5 35 RKBC IV 6 2 1 3 5 71 Voor de wedstrijden om het plaatse lijk kampioenschap hebben zich dus geplaatst HBC 1945 IV, HBC 1945 I, VBC I en Royal I. VOOR ZONDAG 27 FEBRUARI DEN HELDER. Ned. herv. kerk, Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. C. J. Rasch; Palmstraat 10 uur de heer E. Wanders; 19 uur ds. Borghardt (H. Avondmaal). Geref. kerk, Bethel- kerk 10 uur ds. Hamming; 17 uur ds. Hartkamp; Rehobothkerk, 10 uur ds. Hartkamp; 17 uur ds. Hamming. Ge ref. kerk art. 31, Nieuwe kerk, West straat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tolle naar. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur leesdienst. Oud geref. kerk, 10 en 17 uur leesdienst; Donder dag 19.15 uur ds. W. van Wijk. Geref. Gemeente, Janzendwarsstraat 8, 10 en 16 uur leesdienst. Luth. kerk, 10.30 uur ds. Simon v. Rotterdam. Doops gezinde Gem., 10.30 uur ds. A. P. Goudsbloem. Baptisten Gemeente, 10 uur de heer G. van Leeuwen; 12 uur Zondagsschool; 20 uur evang. Hofhuis; Dinsdag 20 uur vrouwenkrans; Vrijdag 19.30 uur en 20.30 uur Bidstond en Bij belstudie uur. Oud-kath. kerk. 10 uur Heiligendienst o.l.v. pastoor Ver- heij. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur de heer E. Schuurman; 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donder dag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur en 21 uur openluchtsamenkomst (Visbuurt) en Bidstond. JULIANADORP. Ned. herv. kerkV to uur ds. Salm. Star of Hope Missiön geen dienst. Geref. kerk, 2.30 uur ds. Hamming. HUISDUINEN. Ned. herv. kerk 15 uur ds. Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. kerk; 19 uur ds. Salm. Prinses Margriet, die Dinsdagavond met haar moeder in St. Anton is aan gekomen, moet ondervinden, dat skieën niet zo eenvoudig is en dat men slechts met vallen en opstaan het doel kan bereiken. DE TENTOONSTELLING GESLOTEN Met een enkel woord is Dinsdag avond de grote bolbloemententoonstel- ling gesloten. Het aantal betalende be zoekers bedroeg ruim twee duizend. Het totale bezoek is echter veel gro ter 'geweest. Behalve de scholen uit de eigen gemeente, kwam ook een klas van de Comeniusschool uit Den Hel der een kijkje nemen en zond, na dit uitstapje, een door alle leerlingen on dertekende opgetogen dankbrief. Het idee om ook scholen buiten de gemeente in de gelegenheid te stellen de tentoonstelling gratis te bezoeken, kwam wat laat op. Een volgende keer zal daar meer en eerder aandacht aan besteed worden. VISSERIJ-BESOMMINGEN IJMUIDEN Aan de Rijksvisafslag' bestond de aan voer gisteren uit 1020 kisten baring, 415 kab'ell^uW 325' scbbl, 230 makreel, 30 tar bot en tong, 110 bot 45 poon, 175 wijting, 150 koolvis, 15» schelvis, 20 leng en 50 kisten met diverse vissoorten Besommingen: RO 46 „Claesje" f 15,730: 15 ,,Antje" f 10,230; IJM 95 „Vios IV" 10,700; 85 „KI Wijker" f 22,700; 98 „Libra" f9010; KW 161 f 3700; 147 f 4740; 48 f 2920; 51 f 4070; 228 f 1630; 276 f1600 Door de vereniging van Oud-Leer lingen en leerlingen der Landbouw school, de Holl. Mij van Landbouw en de Vereniging van Bedrijfsvoorlich ting werd Dinsdag in café Rol een ge combineerde ontwikkelingsavond ge houden. Spreker was de heer J. Hen- drikx. die tot onderwerp had „De Economische problemen in de land bouw". Hij begon met de directe in vloed te schetsen, die de boeren heb ben op de samenstelling van de volks vertegenwoordiging. Hij betoogde, dat ons land pl.m. 200.000 boeren cn tuin ders telt, die te zamen met hun ge zinsleden pl.m. 500.000 stemmen kun nen uitbrengen en zoddoende kunnen beschikken over de bezetting van 10 zetels in de Tweede Kamer. De in vloed kan echter veel verder reiken. Bij een verdeling van de 1016 ge meenten, die ons land telt.' komt men tot een aantal van pl.m. 950 platte landsgemeenten, die pl.m. 50 pet. van onze bevolking tellen. In de Tweede Kamer zitten momenteel 22 a 24 le den. die tot de plattelandsfeer gere kend kunnen worden. Het platteland levert te weinig candidaten oo voor de volksvertegenwoordiging. Dit komt in hoofdzaak, doordat de boeren in het aleemeen te weinig belangstelling hebben voor vraagstukken, die niet rechtstreeks met hun dagelijkse be- cb-üfsvoprin" in verband staan. Een klacht van de boeren is. dat ze in diverse colleges en besturen van algemeen maatschappelijke aard zo slecht vertegenwoordigd ziin. Dit komt ook door de weinige belangstelling, die zii daarvoor tonen. Als echter door dergelijke instanties maatregelen wor den genomen, die geen rekening hou den met hun belangen, uiten ze hun eritiek. Ook met het bepalen van dc contributie voor hun organisaties heb ben ze een te kleine kiik op de draag wijdte van hun belangen. Daardoor kunnen eeen bekwame deskundigen aangesteld worden, die "een andere taak hebben dan de politieke, econo mische en sociale vraagstukken te be studeren. Een ander probleem is het kleine boerenvrhagstuk. Vooral in de oude zandstreken van Nederland liggen tienduizenden bedrijfies, die te klein en te slecht verkaveld zijn, daardoor te weinig omzet hebben en te veel kos ten meebrengen om er een behoorlijk bestaan op te vinden. Het is nodig, dat de Nederlandse landbouw be oefend wordt in bedrijven van vol doende grootte, zodanig, dat de boer en zijn gezin een behoorlijk bestaan hebben bij een normale inspanning en een redelijke arbeidsduur. Als mini mumgrens voor de bedrijfsgrootte is nodig een oppervlakte land, welke, bij een ligging in 'de naaste omgeving van de bedrijfsgebouwen aan tenmin ste één volwassen mannelijke arbeids kracht gedurende het gehele jaar pro ductief werk geeft met gebruikma king van moderne, voor het bedrijf geschikte arbeidsmethodeii en ar beidsmiddelen. Dit moeilijke .probleem is niet in enkele jaren on te loss«n. Hiermee zijn waarschijnlijk wel 15 a 20 jaar gemoeid. Toch kan de landbouwpoli tiek hierin reeds maatregelen nemen, waarvan direct resultaat is te verwach ten. Er zal een verbod moeten komen van splitsing van bedriiven in delen, die niet gedurende een heel jaar vol waardig werk geven. Gronden moeten worden onttrokken aan gebruikers, die hun hoofdberoen niet in de landbouw hebben (nl.m. 100.000 ha). Jonge be ginnende boeren moeten aan benaalde eisen van vakbekwaamheid voldoen. 7!e moeten praetische en theoretische scholing en credietwaardigheid hebben. Bevordering van ruilverkave ling. Aannassing van de pachtprijs aan de gebruikswaarde. Regel is in de zandstreken; Hoe kleiner de opner- vlakte. hoe slechter de grond en hoe ho«er de prijs. Een ander probleem is de leuze. ..Vrijheid in de landbouw". De strijd hierover is nog in volle gang. De ge leide economie was overal de schuld van. Toch is de beheersing van de nachtpriis hiervan ook een onderdeel Bi.i velen is reeds een kentering te be speuren. Het is een vraagstuk, dat in de Stichting van de T.andbouw verder uitgewerkt moet worden. Verder behandelde de spreker het voedselprobleem, en vergeleek de st"- ging van het bevolkingsoüfer met de stiiging of daling van de onbrengst van verschillende voedingsmiddelen. Na deze interessante le'ing, die door alle aanwezigen met belangstelling werd gevolgd werden nog enigp vra gen gesteld, n.!. door de heer J. Kiste- makev, die oo verschillende punten met de spreker van gedachte wissel de en niet on alle nunten bevredigd kon worden Ook de heren N. Hoorns man en M. Zon hadden nog enige on- fceldering nodig, waarna de voorzit ter. de heer G. vd Vlies, de vergade ring sloot. DE ACCO VERGADERDE Voor de laatste maal onder voorzit terschap van de heer Noorman, verga derde de ACCO in Veerburg. Men zou, zei de voorzitter, even terugblikken op het werk van dit seizoen, een en ander regelen over de nog komende ACCO- avond en een voorzitter moeten kiezen wegens zijn vertrek. De heer P. Glim had een verslag gemaakt van het ont staan en het eerste levensjaar der com missie. Ook de succesvolle avonden van het eerste seizoen werden er in gememoreerd. Alleen de laatste bijeen komst bleef beneden de verwachtin gen, althans wat de belangstelling van het publiek betreft. De voorzitter merkte op, dat men zich daardoor niet mocht laten weerhouden, in de toekomst toch weer zulke avonden te organiseren. Daar de commissie in hoofdzaak wordt gevormd door bestuursleden van verschillende verenigingen, mensen dus die toch al tijd en moeite besteden voor de gemeenschap, was er onder de aan wezigen niemand bereid het voorzit terschap van de ACCO daarnaast te aanvaarden. Het voorbereidende werk voor de eerstkomende avond, waarop de heer Van der Hidde een lezing houdt over Zeesleepvaart, zal door de heer Glim worden verzorgd. Eén der aanwezigen uitte de dank van allen voor de krachtige steun die de heer Noorman aan de jonge ACCO heeft verleend en bood hem ter herin nering een driedelig boekwerk aan. De heer Noorman dankte voor het geschenk en de tot hem geuite woor den. De ACCO had hem altijd na aan het hart gelegen. Hij hoopte, dat men steeds het doel zou blijven nastreven: goede avonden te bezorgen, ook aan hen, die daarvoor niet naar andere plaatsen kunnen trekken. In het bij zonder nog de andere leden van het dagelijks bestuur dankend, eindigde spr. met de wens uit te spreken, dat het de ACCO goed m^ig blijven gaan. MET NAALD EN DRAAD Op het te Amsterdam door de Eerste Nederlandse Modevakschoolvereniging (systeem Ensaid) afgenomen examen slaagden; voor lingerie-coupeuse: mej. I. Vlaming te Den Helder; voor cou peuse: barnes A. Polet Rengers en J. v. Klinken te Wieringen; voor costumiere: dames G. Rengers, G. Engel, G. Kool, G. Scheltus, Ta van Gabbeek, N. Lont! G. Rengers, G. Engel, G. Kool, G. Schel tus. T. van Gabbeek, N. Lont, H. Jol- H. Joldersma te Wieringen. t w?rden allen 0Pegleid door mej. J. Braaf, hoofdlerares alhier. VERGADERING PLATTELANDS VROUWEN Dinsdag hield de afdeling 't van de plattelandsvrouwen u- d komst te Oudesluis 7.,c( f bijeen hield een lezlnj o'er rilt' Lee«water in huis. Het ligt ;n ri.\erPfegmg aansluiting op deze cau« .bedoelmg in te houden door bemindC6n cursus Witte Kruis over z£w g, V8n het huis. De kledingstukken J^P glng in de Australische D7att ,uurd door werden getoond en P .®"elandsvrouwen, gende bijeenkomst veriooT Aa VQl" Leegwater werd voor h. ZUster (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Naar aanleiding van het artikeltje m uw blad van Vrijdag 18 Februari 1949 betreffen de „Prachtige Geste" van de Buurtvereniging „Molen- gracht", welke opgeheven is haar saldo schonk aan het Nationaal Fonds voor Kankerbestrijding, viel het mij op, dat in bovengenoemd ar. tikel door u werd gesproken, dat als er meerdere buurtverenigingen opge. heven zouden worden, deze werden aangemoedigd om hun saldo te stor ten in een z.g.' schouwburgfonds. Volgens mij komt die schouwburg gr evengoed en lijkt het mij van meer belang, om de diverse verenigingen, welke opgeheven worden, op te wek ken om hun resterend geld te storten in het Nationaal Fonds voor Kanker bestrijding of andere instellingen, wel- ker doelstelling het is hulp te verle nen voor het welzijn der mensheid, hetgeen minstens een Nationaal be lang is. dat ver uitsteekt boven uw schouwburgplan. A. VAN LEEUWEN. Onderschrift. Onze suggestie aan het adres van andere verenigingen behoeft door het voormalig bestuur der buurtvereni ging Molengracht geenszins opgevatte worden als een bedekt verwijt aan haar adres. De woorden „Prachtige geste" waren zeker niet zinledig. Het gold hier inderdaad een breed gebaar en het mag het bestuur niet kwalijk worden genomen, wanneer het niet op' de hoogte is van het bestaan van een schouwburgfonds, dat nog moet or den opgericht. Wij verbonden aan on ze waardering echter een tip voor an deren, o.m. ook aan degenen die het initiatief tot het oprichten van zulk een fonds kunnen nemen, of die an derzins het spoedig tot stand komen van een schouwburg kunnen verwe zenlijken. Wanneer we doorgaan zoals thans het geval is, dan „komt die schouwburg er evengoed" niet, en dat zou jammer zijn, al vindt inzender de ze kwestie blijkbaar niet zo urgent. Het afwegen van de waarde van het (nationale) kankerfonds tegen die van het eventuele (plaatselijke) schouw burgfonds lijkt ons een gevaarlijke drijfzand-kwestie. In gevallen als het onderhavige is dat ook niet nodig. De leden van een buurtvereniging offer den hun contributies ten gunste van het gemeenschapsleven in Den Helder, dus mede te hunnen eigen bate. Het tot stand komen van een nieuwe schouwburg is een daarmede nauw verwante zaak. De urgentie daarvan zal ieder onderschrijven die oog heeft voor het gebrekkige van de huidige situatie. Den Helder kan niet wach ten tot over tien jaar. Er zal iets ge daan moeten worden. Het stichten van een schouwburgfonds kan de eerse stap in de goede richting zijn. Redactie. NOGMAALS HUMANISME Mijnheer de Redacteur Gaarne wiilen we kort reageren op het schrijven van „een kerkelijke" in het nummer van Dinsdag 17 Februari j 1 We hebben nimmer getracht, zoals de kerkelijke zegt, in uw blad een defini tie van het begrip „Humanisme" te geven Zomin als we de inzender van „What's in a name" willen beschuldigen van an nexatie-plannen ten opzichte van Shakes- peare, koesteren wij dergelijke plannen ten aanzien van Thomas a Kempis De grote kerkelijke humanisten Erasmus, Geert Groote Thomas a Kempis schreven voor alle ménsen Hoe groter het aantal isr dat zich evenals wij met hen in vele opzichten verwant voelt, hoe liever ons dat is Al achten we elke openlijk beleden en eerlijke overtuiging in beginsel gelijk waardig 'en eisen we voor alle dezelfde eerbied als voor de onze, toch is daarom voor ons niet elke overtuiging gelijk We achten het vruchtbaarder onze eigen over tuiging te verdiepen, dan die van anderen te becritiseren Over de inhoud van ons normgevoel hebben wij niet gesproken Dit zal wel piet verschillen van het algemeen men selijke en dus ook niet van dat van de kerkelijken Wij willen niet in de eerste plaats het geestelijk leven van anderen verrijken, maar wel dat van onszelf en van gelijk gestemden Inderdaad timmert de Humanistische Gemeenschap in zekere zin aan de weg Ze lanceert haar beginselen niet vanuit bedekte schuilplaatsen, maar ze timmert ook niet aan elke weg Ze acht haar be ginselen te hoog om in ingezonden stuk ken»], met onvermij delijk geringe plaats ruimte behandeld te worden Namens het bestuur van de Huma nistische Gemeenschap te Den Helder: G J GROBBEN. Voorzitter C W DORNSEIFFEN, Secretaris (Van redactiewege bekort Debat ge sloten) VREDESONDERHANDELINGEN IN CHINA Een vredesdelegatie uit Sjangha waarin geen vertegenwoordigers f-"1 politieke partijen zitting hebben, is bc gonnen met het voeien van inleidende vredesmbesprekingen met de Chinese vredesbesprekingen met de Chinese De delegatie is uit Peiping naar na hoofdkwartier van Mao Tse Toeng Sjitsjiatsjoeang, dat op een a van 250 kilometer in Zuidwestelijk richting van de oude Chinese hoofdsta Is gelegen, vertrokken. TAXITARIEF IN AMSTERDAM Bij berekening van de taxitarieven Amsterdam wordt in de periode van,.g tot 7 uur een toeslag berekend van pet op het opgereden bedrag. Ten die ste van het publiek wordt deze njjc tariefperiode met ingang van 1 M a s. gesteld van 1 uur tot 6 uur. Een weldaad op het hoofd! De zaak voor de man van smaak. SPOORSTRAAT 49

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2