Mariniers en Sportschool speelden gelijk H.R.C. verloor van T.Y.B.& Stad w Omgeving. B. en W. staan afwijzend tegenover wijziging der besteksvoorwaarden Benelux thans in „verlovings-fase" Sensationeel slot der Marinevoetbalcompetitie Naar vrede in China? Sowjet-protestnota's aan Engeland en Frankrijk Gerechtshof was clement Aanvulling Raadsagenda Doelhuwelijk in gemeenschap van goederen Minister Mansholt sprak te Alkmaar De heer Kruyver sprak voor jeugdleiders Voorhoede vraagstuk nog niet opgelost Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Zes doden bij vliegtuig, ongeluk in Frankrijk Staat van beleg in Iran L.S.V.V.—Texel 1—2 ZUINIG MET BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN Marktberichten Op het Ankerparkterrein werd Vrij dagmiddag onder flinke belangstel ling van militairen en burgers de laatste wedstrijd in de Marine Voetbal Competitie gespeeld. Deze snelle en spannende wedstrijd tussen Mariniers en Sportschool werd o.m. bijgewoond door de Commandant der Marine, ka pitein ter zee I. W. Reijnierse; het hoofd van de dienst voor O. S. O., luitenant ter zee der le klasse U. F. van Veen de directeur der sport school, de majoor der mariniers J. C. H Bol; de luitenant ter zee der 2e klasse F. van den Heuvel Rijnders, als vertegenwoordiger van de Helder- se Sportraad; sergeant-torpedomaker J. F. Steindel secretaris der Marine- sportvereniging „Zeemacht" en de heer Huysing, consul van de NHVB. De samenstelling der elftallen was als volgt: Mariniers: Hoorn; Van Veltum, 'Strijdveen; Coppers, Hofstra, Verleg. Van den Houten, De Jager, Van Leeu wen, Buur, Vermeij. Sportschool: Van Dijk; Brouwer, Weerensteijn; Pronk, KJeviet, Van Ee; Maasdorp, 't Jong, Kouwenberg, Van der Heijde, Peute. De wedstrijd. Mariniers wint de toss en kiest wind mee. Als scheidsrechter Brouwer, ge assisteerd door twee neutrale grens rechters, om half drie laat aftrappen, ontwikkelt zich van de aanvang af een aantrekkelijk spel, in zeer hoog tempo. Mariniers vechtend voor hun ongeslagen record en Sportschool voor de tweede prijs. Zoals verwacht, zijn Mariniers een weinig in de meer derheid en aanval op aanval golft op het Sportschooldoel. Doch het succes komt aan de andere zijde. Na 8 minu ten een doorbraak naar het Mariniers- doel, keeper Hoorn trapt tegen z'n links-back, Van der Heide krijgt op vijf meter afstand de bal vrij en on houdbaar schuift hij het leder over de lijn, 0—1. Nog feller valt Mariniers aan, doch Brouwer en Weerensteijn houden stand en de schoten die gelost worden bezorgen ^keeper Van Dijk geen moeilijkheden, niet enige maar tientallen ranselt hij uit zijn doel. Na 15 minuten krijgt Van Leeuwen een pracht kans, doch zijn schot faalt. Het is voor Mariniers om hopeloos te wor den, hoe de aanval ook wordt opge bouwd, steeds, is er het been van Brouwer of Weerensteijn om redding te brengen en daar de uitvallen van Sportschool niet ongevaarlijk zijn, kost het Mariniers dubbel inspanning. Na een half uur constateert de scheids rechter hands in het beruchte gebied. Penalty! Alle zenuwen zijn als snaren gespannen. Buur plaatst zich achter de bal en.... met een tijgersprong kan Van Dijk zijn vuist onder de bal plaatsen en het wordt een corner. Ook deze levert niets op. Met rust is de stand nog steeds 0—1. De corner-ver houding is dan reeds 9—2, waaraan men beter kan zien hoe veelvuldig Mariniers in de aanval waren. Na de thee krijgt Sportschool de wind mee, waardoor de druk iets minder is, maar toch is Mariniers da delijk weer weg. Als een rots in de branding etaan Brouwer en Weeren steijn, ze weten van geen wijken. Wanneer De Jager is doorgebroken, loopt Van Dijk uit, hij wordt omspeeld en reeds juicht Mariniers om 'de ge lijkmaker, als Brouwer juist op de doellijn redt. Hij plaatst naar Van Ee, die Kouwenberg aan het werk zet. Mooi snijdt de aanval door de Mari niersverdediging, keeper Hoorn loopt uit z'n doel, waardoor dit onbewaakt is, maar Van der Heijde's schot gaat wver. De scheidsrechter raadpleegt reeds zijn horloge en waarschuwt de grensrechters, nog 5 minuten. Nog is de wedstrijd niet door Mariniers ver loren, het laatste restje energie wordt in de strijd geworpen en vier minuten vóór tijd hebben zij eindelijk succes, door een schot van Verleg, 11. Als de scheidsrechter het einde blaast heeft Mariniers in de laatste wedstrijd De Chinese partijloze vredesdelegatie is van haar 14-daagse reis naar Pei- ping, waar zij met de communisten on derhandeld heeft, te Sjanghai terugge keerd om rapport uit te brengen aan waarnemend president Li Tsoeng Yen. De afgevaardigden verklaarden nog hoop te hebben vrede te kunnen ver krijgen, hoewel nog veel moeilijkheden opgelost moeten worden. De commu nisten hadden in beginsel toegestemd in hervatting der postdiensten en her stel van het scheepvaartverkeer tussen bet communistische Noord-China en 't nationalistische Zuiden. Uit gezaghebbende bron wordt ver romen, dat officiële vredesonderhande lingen tussen de Chinese regering en de Communistische leiders wellicht ongeveer midden Maart te Peiping zul len beginnen. Radio Moskou heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat de Sowjetminister van Buitenlandse Zaken, Molotof, de Ame rikaanse en Britse vertegenwoordigers in Moskou nota's heeft doen toekomen over „belemmeringen", die in de weg werden gelegd van de repatriëring van Sowjct-burgers uit de Brits-Ameri kaanse zone en Oostenrijk. het eerste verliespunt en Sportschool daarmee de tweede prijs gekregen. Prijsuitreiking. Na afloop wekte de Commandant Marine Willemsoord de spelers op, om wederom net als vroeger niet al leen in Den Helder, maar ook daarbui ten lauweren te oogsten. Behalve voet bal zag hij ook gaarne meer athle- tiek-beoefening. M.S.V. „Zeemacht" heeft in de loop der jaren verschei dene kampioenen opgeleverd. Daarna reikte de kolonel de le prijs uit aan Mariniers; een mooie zilveren lau werkrans, welke door hemzelf be schikbaar was gesteld. Namens „Zee macht" kreeg elke eerste prijswinnaar nog een medaille. De 2e prijs, een verguld zilveren medaille, ter beschik king gesteld door de „Stichting O. en O." ging zoals reeds vermeld naar Sportschool, waardoor een einde kwam van een sportief zeer hoog staande Marine Voetbalcompetitie. Allen, die direct of indirect aan het slagen van deze competitie hebben medegewerkt, komt een welgemend woord van hul de toe. Mariniers Sportschool Instituut Schrijvers Torpedo-atelier KI. Vaart. Dienst Soemba Neptunus Evertsen volgt: 8 7 1 15 8 4 2 2 10 8 4 1 3 9 8 4 4 8 8 3 1 4 7 8 2 3 3 7 8 3 5 6 8 2 2 4 6 8 2 6 4 Men zal zich herinneren, dat de Of ficier van Justitie bij de Meervoudige Kamer te Alkmaar indertijd een ge vangenisstraf van zes jaar met aftrek eiste tegen B.C.K., die te Den Helder een 20-tal inbraken had gepleegd. Na een bewogen pleidooi van mr. J. Mul der werd een nader onderzoek naar de persoon van verdachte gelast. In tweede instantie liet de officier een jaar van zijn eis vallen, daar K. door de uitgestelde behandeling niet meer in aanmerking kon komen voor de z.g. iiibileunjk gratie. Het vonnis van de rechtbanx ^luidde vier jaar met aftrek. Op advies van zijn raadsman ging K. in hogeï beroep bij het Gerechtshof te Amste'dam.: Daar werd door mr. Dul- leman drie jaar met aftrek geëist. Het Hof deed Vrijdag j.1. uitspraak en legde K. een staf op van dertig maan den, met aftrek van het voorarrest, zijnde elf maanden. Als verzachtende omstandigheid werd in aanmerking ge nomen, dat K. in de periode der dief stallen in uiterst moeilijke financiële omstandigheden had verkeerd. Op de aanvullingsagenda voor de hedenavond te houden raadsvergade ring werden o.m. de volgende punten geplaatst: Voorstel naar aanleiding van een adres van de „Schade-Commissie Noord-Holland", betreffende het ver lenen van financiële faciliteiten aan aannemers van bouwwerken. Aanbeveling voor de benoeming van een lerares in de lichamelijke oefe ning aan het lyceum voor het over blijvende gedeelte van het cursusjaar 1948/1949. De aanbeveling luidt: 1. Mej. L. Eijgenhuijsen te Amsterdam; 2. mej. H. F. van Hateren te Gronin gen; 3. mej. M. F. Merkelbach te Am sterdam. Ten gerieve van belangstellenden uit de burgerij zij medegedeeld, dat de raad eerst in besloten zitting zal bijeen komen. De openbare vergadering zal niet vóór negen uur worden geopend. Uit de raadsportefeuille B. en W. willen met het Rijk een nieuwe overeenkomst aangaan be treffende het verwijderen van vuilnis en faecaliën van schepen, gebouwen en inrichtingen der Koninklijke Ma rine en van de Rijkswerf, en wel zo danig dat niet meer een vast bedrag wordt uitgekeerd, maar dat de werke lijk door de gemeentereiniging ge maakte kosten worden vergoed. Over 1947 hebben deze kosten in totaal 19.269 bedragen, terwijl de vaste uit kering nog op de vooroorlogse basis van totaal 3.887,50 stond. Boven het op 27 Januari 1948 ver leende crediet van 57.175 voor het plaatsen en inrichten van een barak ten behoeve van het gemeentelijk ly ceum, vragen B. en W. thans een aan vullend crediet van 6000. Dit bedrag is nodig voor het aanbrengen van ver beteringen in het bouwplan, voor het herstellen van enige schade aan de onderdelen der barak en voor het op vangen van kleine materiaalprijsver hogingen. Men is er niet in geslaagd, het werk door een aannemer te laten uitvoeren, zodat B. en W. het thans in eigen beheer willen doen. B. en W. stellen aan de raad voor de op 17 Februari 1948 en op 20 Maart 1948 vastgestelde regeling betreffende vergoeding van verplaatsingskosten voor het gemeentepersoneel m.i.v. 1 Juli 1948 in te trekken èn een nieuwe verordening vast te stellen, waarbij ook het personeel der bijzondere la gere scholen betrokken zal zijn. Voorgesteld wordt, de Algemene Po litieverordening zodanig te wijzigen, dat het smelten of verhitten van me taal of asphalt, anders dan op de be gane grond in de open lucht, verboden is. Een crediet van 2500 wordt ge vraagd voor het aanschaffen van een meterijktafel, welke de gasfabriek no- d:g heeft voor het periodieke onder zoek van gasmeters. Een crediet van 12.900 wordt ge vraagd, teneinde 'tien transformator- gebouwtjes te kunnen voorzien van in strumenten voor een betere beveili ging en controle. Minister S. L. Mansholt hield Zater dagmiddag te Alkmaar voor de Land en Tuinbouwkringen een rede over „De invloed van de Benelux op de Agrarische sector". Nadat hij in het kort de geschiedenis van de Bcnelux- idee tot op het huidige ogenblik had geschetst, bracht spr. naar voren, dat thans de gemeenschappelijke belangen der drie landen in het kader der West- europese samenwerking op de voor grond staan. Er moet b.v. eenstemmig heid bestaan inzake de bescherming der graanproductie. De totstandkoming van- de economi sche unie is gewenst ook, omdat de drie landen dan een belangrijker poli- tiek-economische macht in de wereld zullen gaan vormen. Tezamen vormen zij een hoog ontwikkeld industreel en agrarisch potentieel. Door dit alles biedt de unie belangrijke mogelijkhe den voor verhoging van de welvaart. Op dit moment bevinden wij ons in een overgangsperiode. Eerst als het goederen-, monetaire en personenver keer in de gehele unie vrij is ,zal 'n vol ledige economische unie bereikt zijn. Dit alles zal dan niet betekenen een geheel vrij laten van het economische leven. De opvattingen in de drie lan den hieromtrent zullen zich aan elkaar moeten aanpassen. Sinds het samenzijn der ministers te Chateau d'Ardenne zijn in ons land di verse na-oorlogse maatregelen geliqui deerd als: het opheffen van de rant soenering van vele consumptiegoederen en het verminderen der subsidies op diverse dezer goederen. Dit verlichtte de druk op het bedrijfsleven. Coödina- tie van de fiscale en sociale politiek en gemeenschappelijk overleg inzake investeringen b.v. in de industrie vor men onderwerpen van voortdurend overleg tussen de partners van de toe komstige Unie. Gelijkgerichte landbouwpolitiek De regeringen der drie landen stre ven alle naar een bestaanszekerheid voor boeren, tuinders en landarbeiders. De middelen om daartoe te geraken liggen bijvoorbeeld in een intensieve samenwerking der standsorganisaties der drie landen. Zij moeten de rege ringen mededeling doen over hun ge dachten inzake de in de economische unie te voeren landbouwpolitiek. De steun aan de regeringen in dezen van de landbouworganisaties is onontbeer lijk. De verschillen zijn nog groot. In Bel- gie b.v. is men wat de organisering van de afzet der producten betreft ver bij ons land ten achter. Luxemburg be vindt zich wat zijn bodemgesteldheid betreft in vergelijking met Belgie en Nederland in een wat nadeliger positie. Vele moeilijkheden dienen te worden opgelost. Er zullen misschien hier en daar offers moeten worden gebracht, maar deze vallen alle in het niet bij de grote noodzaak, die er bestaat om tot deze unie te komen. Zij zal een hoek steen worden voor de Westeuropese economische samenwerking, welke op haar beurt moet dienen om de West europese beschaving en cultuur in stand te houden. Minister Mansholt sprak zijn ver trouwen uit in een spoedige totstand koming van de economische unie. De voorzitter der bijeenkomst, de heer E Dzn. Govers, bracht de spreker dank voor zijn met grote aandacht ge volgde rede en gaf direct daarop het woord aan dr. Frietama, directeur van de Nationale Coöp. Raad, die nog een ogenblik op enkele practische zaken van het onderwerp inging. Spreker vergeleek daarbij de huidige toestand tussen de drie landen met een verlo vingsperiode, waarin dus een ver trouwde sfeer tussen de partners dien de te worden geschapen om dan straks en liefst zo snel als mogelijk is te ko men tot een huwelijk onder gemeen schap van goederen: de economische unie. Tot heil van de Benelux, ten ze gen van West-Europa. In Den Helder vond Zaterdagavond de vierde tevens de laatste lezing plaats van de serie welke werden ge organiseerd door de Helderse scheids- rechtersvereniging. Men had voor deze laatste lezing de heer Kruyver uitge nodigd, die iets zou vertellen over bondsorganisatie en jeugdleiding. Spreker ving zijn lezing aan met er op te wijzen hoe groot het verschil is tussen de oertijd van het voetbal in ons land en thans. Hij ondescheid- de 3 tijdperken. In het le tijdperk werd er gevoetbald zuiver en alleen als ontspanning. Voetbalregels waren er vrijwel niet en gezien het kleine aantal voetballers, was dat ook niet nodig. De arbeider van die dagen kende geen 8-urige werkdag en was blij Zondags rust te hebben. Zodoende waren het meer de bevoorrechten in de maatschappij die de voetbalsport beoefenden. Langzamerhand verander de er echter het een en ander en ging ook de arbeider de sport beoefe nen. Dit noemde spreker het tweede tijdperk. Hierin probeerde men voor al de techniek omhoog te brengen. Hierin slaagde men dan ook vrij goed. Er kwamen echter gevallen voor van zeer goede voetballers die als mens in de maatschappij onmogelijk waren. En thans staan wij in het derde tijd perk, waarin de sport niet alleen het lichaam maar vooral ook de geest op een hoger peil moet brengen. Dit is het streven van de bond maar daar voor zullen er goede jeugdleiders en scheidsrechters nodig zijn. Zij immers zijn het die de komende voetballers moeten vormen en kneden tot sport mensen in de juist betekenis van het woord. In dit opzicht wees spreker op het gevaar dat er in kan schuilen, te jeugdige spelers in de hogere elftallen op te nemen. Zij kunnen zeer goede voetballers zijn maar geestelijk nog niet rijp genoeg. Ook het bedrijfsvoet bal werd nog even onder de loupe ge nomen en de redenen die het bonds- bestuur genoodzaakt hebben het te verbieden voor spelers aangesloten bij de KNVB. Met een dringend beroep op de jeugdleiders om zich ten volle rekenschap te geven van de belang rijkheid van hun taak besloot de spre ker zijn even vlotte als boeiende lezing. HRC heeft TYBB op bezoek gehad voor een vriendschappelijke wedstrijd, en zoals het behoort bood HRC bij de aanvang bloemen aan. een geste die zeer op prijs werd gesteld. De heer Waalwijk van Doorn hanteerde de fluit en deed dit op goede wijze. De Haarlemmers hadden eerst windvoor- deel en in het spel kwam dit duidelijk tot uiting, waarbij vooral de rechter vleugel van de gasten gevaarlijke si tuaties wist te scheppen. Na een kwar tier kwam ook HRC iets los, maar di rect bleek dat de voorhoede niet in staat was de achterhoede van de gas ten het ook maar enigszins moeilijk te maken. Rechtsbuiten De Boer van HRC zocht teveel de linksachter van de gasten op waardoor hij zichzelf uit schakelde. Na 20 minuten spejen wis ten de gasten de score te openen. Het was een handigheidje van de rechts buiten .die eerst Bot omspeelde en toen ook de uitlopende de Haan geen schijn van kans gaf (01). HRC be gon daarna het spel meer te verleggen maar door ongelukkig en zacht schie ten ging de kans op de gelijkmaker verloren. In de tweede helft was H.R.C. veel al in de meerderheid, maar ook nu kwam het gebrek van een schotloze voorhoede duidelijk aan het licht. Bark, die de Boer na de rust ver ving, liet aardige staaltjes voetbal zien. Bepaald geluk hadden de gasten, toen Nieuwstadt een goed schot gaf, dat via de paal terugkwam voor de voeten van de Vries, die echter weer de lat op zijn weg vond. Zelf deden de Haar lemmers het beter, want bij een aan val over links vergat Swart de rechts- KAREL PUHL SPEELDE IN UTRECHT In Utrecht werden gisteren districts wedstrijden gehouden om tot 'n jeugd- elftal te komen, dat straks tegen de Belgen in het veld komt. Voor deze wedstrijden was Karei Puhl van Hel der gekozen in de Westelijke ploeg. Lingbeek van HRC was reserve-doel- De „Schade-Commissie Noord-Hol land", een vereniging van leveranciers en onderaannemers in de bouwnijver heid, heeft op 22 October 1948 aan de gemeenteraad een uitvoerig toegelicht verzoek gericht om ten aanzien van en kele in deze gemeente in uitvoering zijnde of reeds gekomen bouwwerken: a. betalingen van termijnen en bij- rekeningen tot een percentage van 80 tot 90 te doen, ook al heeft de aanne mer niet voldaan aan de in het bestek gestelde eisen; b. de boetebetaling buiten toepassing te laten. Terzake werd%oor de Directeur van Openbare Werken gerapporteerd, dat van de zijde der gemeente bij de uitbe taling der termijnen e.d. een zeer tege moetkomende houding wordt aangeno men; vrijwel steeds worden indien dit is verantwoord voorschotten ver strekt. Teneinde voor de gemeente de nodi ge zekerheid te behouden, menen B. en VISSERIJ URK, 25 Febr. Door 32 vaartuigen werd Vrijdag aahgevoerd; 1203 pond snoekbaars f 0.57f 0,58 en 1163 pond witvis f 0,05f 0,47 per pond. 71 Pet. GEREFORMEERD Naar Wij vernemen bedraagt het zielental bij de Ger. Kerk momenteel 3261. Naar het getal inwoners der ge meente Urk op 31 Dec. 1948 is dit 71 procent van de totale Urker bevol king. VLOOTUITBREIDING Voor de heer A. Post kwam een nieuwe Noordzeekotter in de haven. Het vorige schip' van A. Post, de bot ter UK 44, werd indertijd verkocht aan Gebr. Korf. HAVENWERKEN Het werk aan de nieuwe beschoeiing van de buitenhaven te Urk zal naar al le waarschijnlijkheid vóór April a.s. beëindigd worden. Voor de Urker vloot betekent dat een grote verbetering. 187. „We zullen er dadelijk een des- 188. De sluwe vos voelt zich hele- kundige bij halen", zegt de voorzitter maal niet op zijn gemak. Dat heeft hij weer „en dan zullen we eens zien, wat nu van al zijn inhaligheid. Niet tevre- of die jeep werkelijk waard is. Ik denk den met de duizend gulden, die hij voor eerder, dat U deze dappere jongens geld de jeep heeft gekregen, wil hij nu óók terug zult moeten geven, inplaats dat nog schadevergoeding hebben. Maar zij U moeten betalen!" „Kom, gaat U nu kon alles wel eens heel anders gaan, allen mee, zegt hij en samen met de dan hij wenst. Inmiddels wordt de jeep beer, die de heer Vossema ook al niet grondig onderzocht. Pim, Pam en Pom bijster vriendelijk aankijkt, gaat hij zijn er ook bij evenals de veldwachter, naar de jeep van Pim, Pam en Pom die de drie broertjes geen seconde uit toé. het oog verliest. W. dat de door de Schade-Commissie Noord-Holland aanbevolen gedragslijn betreffende de termijnbetalingen niet moet worden gevolgd. Zij wijzen er op, dat enkele aanne mers, ondanks herhaald verzoek, nala tig bleven, de nodige bescheiden (meer ee minderwerkrekening, rekening op grond van de „Risicoregeling WB") tij dig in te dienen, waardoor definitieve afrekeningmet deze aannemers werd belemmerd en vertraagd. De boetebetaling wórdt in de bestek ken opgenomen, teneinde de zekerheid te verkrijgen, dat de aannemers, met alle hun ten dienste staande middelen, de werken binnen de gestelde termij nen opleveren. Reeds wordt bij de be oordeling van de vraag of, en, zo ja, in welke mate boete moet worden opge legd, rekening gehouden met bijzonde re omstandigheden. Het weglaten van de boetebetaling uit de bestekken nog afgezien van de vraag, of de be trokken wederopbouwinStanties met 'n dergelijke bestekwijziging zouden in stemmen' achten B. en W. ongewenst. Op grond van het vorenstaande advi seren B. en W. aan de raad, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Dit voorstel werd geplaatst op de aanvullingsagenda voor de hedenavond te houden raadsvergadering. buiten van de gasten af te houden waarna deze om hem heen liep en h bal voor de tweede maal langs de \x» lopende De Haan wist te plaatsen. Het werd H.R.C. wel wat erg met man en macht ging men ten aan val, waarbij zelfs Swart en Bot waren betrokken. In de stand kwam echter geen verandering meer, zodat de Haarlemmers een verdiende overwin, nirig wisten te behalen. Het weer was van een dusdanige aard, dat wij Haarlemmers niet goed konden beoor- delen, al bleek de rechtsbuiten een speler van grote klasse. Wel Een vliegtuig, met zes personen aan boord, is tussen Nantes en Bordeaux tengevolge van een ontploffing aan boord is tussen Nantes en Bordeaux waaronder zich drie kinderen bevon- den zijn om het leven gekomen. In alle delen van Iran (Perzie) waar militaire garnizoenen zijn gelegen, is de staat van beleg afgekondigd. Op de 21ste dezer werden voorberei dingen voor deze maatregel getroffen, toen 't kabinet de minister van oorlog machtigde een dergelijke maatregel op het door hem geëigend geachte tijdstip af te kondigen, „indien de noodzake lijkheid daartoe zou ontstaan". WESTELIJKE MARK ENIG BETAAL. MIDDEL? De V.S. hopen dat de drie Westelijke mogendheden in de loop van de vol gende weken overeenstemming zullen bereiken over het uit de circulatie ne men van de Oostelijke mark in de Westelijke sectoren van Berlijn. Op het ogenblik zijn zowel de Ooste lijke als de Westelijke mark wettig be taalmiddel in de Westelijke sectoren. Om het moreel in de Westelijke sec toren van Berlijn te verhogen willen de V.S. zo spoedig mogelijk de Weste lijke mark als enig betaalmiddel in voeren. Engeland had zijn instemming be tuigd, maar Frankrijk was geneigd tot grotere voorzichtigheid. ONDERZOEK NAAR COMMUNIS TISCHE ACTIVITEIT IN JAPAN Premier Josjida heeft het Japanse Kabinet opgedragen een onderzoek in te stellen naar de organisatie en activi teit van de communistische partij in Japan. Ook belastingambtenaren, die naar verluidt op instructie van de com munistische partij zouden handelen, zouden in 't onderzoek moeten worden betrokken. COMMUNISTEN TE BRUSSEL GE ARRESTEERD EN WEER VRIJGELA TEN Tijdens de Zondagmiddag voor het Brusselse Beursgebouw gehouden mas sameeting, waar Churchill en Spaak het woord hebben gevoerd, zijn drie Belgische communisten n.1. de afge vaardigde Dispy en de beide senatoren Fonteyne en Minnaert, gearresteerd. Later zijn ze weer vrijgelaten. Als LSVV aftrapt, heeft de thuisclub tegen de wind te spelen. Zo gebeurt het, dat Texel voor de rust steeds in de aanval is, met een enkele uitval van de gastheren, die door gebrek aan schut ters evenwel op niets uitliepen. Na 15 minuten is het de linksbuiten van de gasten die hoog voorschoot en c.e bal wordt dan ook op keurige wijze ingekopt. LSVV probeert nu uit de ver dediging vandaan te komen, doch dit gelukt niet, daar de Texel-verdedigers met verre trappen en geholpen door 'n sterke wind, steeds weer de bal voor het LSVV-doel brengen. Het is in deze periode dan ook aan het goede spel van de beide LSVV-backs te danken, dat de stand ongewijzigd blijft. Na de rust is de strijd op de Texel-I helft, en de gasten moeten dan ook alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. De keeper weet zich ook van zijn taak te vervullen en maakt enkele gevaar lijke schoten onschadelijk. Na ongeveer een half uur spelen gelukt het LSVV eindelijk om het verdiende doelpunt te scoren, 1—1. LSVV overtuigd van het feit, dat nog aan het degradatiegevaar te ontkomen is, speelt voor wat het waard is. In deze momenten echter is het de Texel-voorhoede die er tussen uitgaat en de rechtsbuiten krijgt dan ook een kans, welke hij prompt in een doelpunt omzet. Naar onze mening een klein misver stand m de LSW-achterhoede, dat hiervan de oorzaak was. LSW speelt nu met alles op de aan val om nog de gelijkmaker uit het vuur te slepen, wat echter niet gelukt. Zo komt het einde van deze matige suijd, die onder goede leiding stond. OMWENTELING IN PARAGUAY. De nationale radio van Paraguay maakt bekend, dat de voorlopige presi dent, generaal Raimonde Rolon, afgezet is „dodr een burgerlijke en militaire be weging". Felipe Molas Lopez zou de nieuwe candidaat voor het presidentschap zijn. Generaal Rolon was 31 Januari tot voorlopig president benoemd na een legerrevolutie zonder bloedvergieten op de voorafgaande dag. ZWAAG. Uien 8.40—9.40; Bieten 6- 6.70; Prei 716; Savoye kool 11—35; Gele bew. kool 811.10; Rode kool 10— 12.50; Boerenkool 20; Spruitkool 12—55; Witlof 1534; Breekpeen 5.906.80; Waspeen 8; Andijvie 46—76; Knolsel derij A 8 en B 89; Goudreinetten 32— 94; Present van Engeland 331,03; Gro ninger Kroon 60; Jonathan 401,06; Glorie v. Holland 55—61; Present van Holland 5789; Comtesse( de Paris 60— 73; Conference 4288; Doyenne du Comice 1,19—1,44; Soldat Laboureur 48 65; Gieser Wildeman 73; Winter jan 64—75; Westl. Louw 43—56; St. Hemie 55—69. GROOTEBROEK, 24 Febr. 1949. „De Tuinbouw". 10.000 kg Aardappelen: Be velanders 4.40—4.50, IJselster 3.10 en Blauwe Eigenheimers 3.403.60; 50000 kg Uien 8.40—9.40; 4500 kg Gele kool 6.50—10.80; 10000 kg Rode kool 7—12.80; 1200 kg Spruiten 25—42; 200 kg Witlof 11—23; 5000 kg Witte kool 9.40. WOGNUM, 25 Febr. 1949. Bevelan ders 4.50; Blauwe Eigenheimers 3.80— 5.60; Witlof: I 30—37, II 24—31 en III 1125; Spruiten 38—52 en afw. 11—331 Rode kool 9.90—13.30; Witte kool 9.40; Uien 8.40—9.40; Drielingen 7.40; Breek peen 5.90—6.80; Prei 9—15; Goudreinet ten 5474. HEM, 25 Febr. 1949. Groene kool 8— 23; Spruiten 15—36; Rode kool "7.40-— 13.20; Gele kool 8.8011.60; Witlof 1 30—34 en II 20—26; Boerenkool IS—In Aardappelen 3.403.80; Winterjan 58— 75; Goudreinetten 4774; Jonathan 54— 67; Zoete Armgard 50—63; Present van Engeland 54—73; Brammy 47—50; Was peen 0.10. AVENHORN, 24 Febr. 1949. 250 kg Spruitkool 22—33; 6500 kg Rode kooi 12.80—13.10; 1500 kg Gele kool 10 80- 11; 35675 kg Uien: grote maat 8.40, êe_ wone maat 9.40, drielingen 7.40 en neP 7.10—7.50; 46150 kg Bieten: I 6—6.70 en II 4.50—4.90; 40900 kg Peen II 6.80, 1" 5.90 en IV 1.80—2.30. OBDAM, - Febr. 1949. 1000 kg E°d® kool 12.80; 40.000 kg Kroten 5— 30000 kg Uien 9.40, grove uien 8 drieling 7.40; 250 kg Spruiten a 39 e" b 31—36.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2