Pools schip bij Terschelling vergaan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN F „Brandaris redde 26 man in vliegende storm Voltallige kabinet zal Nederland op Ronde Tafelconferentie vertegenwoordigen Kravchenko legt zijn manuscript over Ronde Tafelconferentie desnoods zonder Republikeinen Woensdag 2 Maart 1949 74e Jaargang No. 10520 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna SOS. -seinen op razende Noordzee Zweeds vrachtschip op Bloemendaalse strand Weerbericht Dodelijk ongeluk in Heer-Hugowaard Man van dak gewaaid Marshall weer als generaal beschikbaar BFO -delegatie pleegt overleg met Sukamo c.s. En Maitre Izard neemt het onder zijn hoede Troonsafstand van Joe Louis Brown Bomber verdiende bijna vier millioen Dr. Beel echter vol vertrouwen Uitnodiging voorgelegd aan de Veiligheidsraad Gevallen in Indonesië Trein op Java beschoten BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes") tot 15 woor- len 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten zee tegen het dek. Een hunner werd bijna over boord geslingerd, maar kon nog net worden gegrepen. Stuurman overboord. Nadat de „Neeltje Jacoba" bij de ha ven van IJmuiden was teruggekeerd, sloeg vlak voor de pier door een hevige rukwind en een slagzee de stuurman C. Koper over boord; hij bleef drijven op zijn zwemvest, maar het kostte zijn collega's grote moeite alvorens zij er in slaagden de drenkeling een boei toe te werpen, waarmede zij hem weer aan boord hesen. (Zie vervolg pag. 3) De storm, <5ie gisteren met ongekende hevigheid woedde en de Noordzee tot éér grote van woede ziedende en bruisende massa maakte, heeft de mensen op zee vele bange en spannende uren bezorgd. Dank zij de grote activiteit van kust- wacht, reddingboten en zeeslepers is, voor zover thans bekend, geen enkel slacht offer te betreuren, al moest het Poolse schip „Katowice" bij Terschelling, nadat het in tweeen was gebroken, aan de elementen worden prijsgegeven. Het Zweedse vrachtschip „C. A. Banck" is in de nabijheid van Bloemendaal voor de kust gestrand. Een deel van de bemanning heeft het schip verlaten. De storm die gistermorgen een hoogtepunt kende, bereikte ons land bij de Waddeneilanden. Geleidelijk breidde de storm die bij Den Helder zelfs een snelheid van 140 km. per uur had zich in Zuidelijke richting uit. Hier en daar kwamen zelfs hagel- en onweersbuien voor. In Denemarken viel een dik pak sneeuw. Het Poolse schip Katowice" waar over wij hierboven schreven ging bij Terschelling een der gevaarlijkste plaatsen voor onze kust ten onder. Geladen met ongelooide huiden was de 1995 ton metende^ Poolse boot Maandag uit Antwerpen vertrokken op weg naar Gdynia. Gistermorgen kon de „Katowice" toen dwars van Terschelling liggende het niet meer bolwerken tegen de huizenhoge gol ven. Langzaam maar zeker dreef het schip af naar de gevaarlijke gronden voor Terschelling en om half negen zond de kapitein een S.O.S. uit. Bravo mannen- Toen de „Brandaris" zich met grote spoed naar de reeds voor de helft gezonken „Katowice" begaf, stonden op het voorschip de 26 Polen angstig bijeen en vroegen zich af of de reddingboot nog op tijd zou komen. Met een inder haast provisorisch gerepareerde zen der werden steeds dringender noodsei nen uitgezonden. Met topsnelheid zet te de „Brandaris" daarop de hache lijke tocht, dwars over de gevaarlijke gronden heen, voort. Het ging hier om 26 mensenlevens. Geen kwartier te vroeg bereikte de „Brandaris" het wrak en hoewel de kolkende zee het bootje als een notedop heen en weer slingerde, wist Douwe Tot in een tijds verloop van een goed half uur door een serie gewaagde manoeuvres alle 26 schipbreukelingen aan boord te ne men. Met de maatschappijvlag in top keerde de reddingboot „Brandaris" on der bevel van schipper Tot in de ha ven van Terschelling terug. Dit is een zeer bijzondere redding geweest. De bemanning van de Brandaris, heeft aldus de directie van de NZHRM een buitengewone prestatie geleverd. De bemanning van de „Brandaris" die er in slaagde het leven te redden van de 26 mannen, bestond uit: Douwe Tot, schipper; Klaas Tot, motordrijver; Jacob de Beer, stuurman en E. R. de Beer, opstapper. Een uur later stapte de bemanning opnieuw aan boord. Ditmaal was het doel een coaster, die door het licht schip „Terschellingerbank" was gesig naleerd vier mijl ten N.W. van zijn eigen positie. Later keerde de Brandaris naar de haven terug. De coaster, „Hast 4" bleek geen reddingboot, doch een sleepboot nodig te hebben. De „Oceaan" van de firma Doeksen ligt thans bij het schip en zal het op sleeptouw nemen. De zee is nog hoog en het werk wordt daar door zeer bemoeilijkt. De Zweed zit muurvast. Het in ballast varende 1838 register ton metende Zweedse vrachtschip „C- A. Banck" geraakte gistermorgen om zes uur drie mijl ten Noorden westen van IJmuiden in nood. Een half uur later klommen de in oliegoed gesto ken zes mannen van de reddingboot „Neeltje Jacoba" aan boord van hun schip en stak het kleine scheepje zijn neus in de woelige zee voor een van zijn gevaarlijkste tochten. Het zeer slechte zicht er viel een fijne motregen deed de bemanning tevergeefs naar de inmiddels naar de kust afgedreven Zweed zoeken. Toch heeft het alleen al door het simpele feit van het uitvaren wellicht mensen levens gered, want de bemanning van de Zweed, die toen nog niet gestrand Was, wilde een sloep uitzetten. Dit had met de holle zee zeker slachtoffers ge kost. De Zweed kreeg radiografisch bericht, dat de reddingboot onderweg Was, zodat men het aanvankelijke Plan: de t?oot uit te zetten liet varen. Intussen koos de sleper „Noord-Hol land" zee, doch redding van het schip Was niet meer mogelijk. De golven "adden het stuurloos geworden schip over de banken heen bij Bloemendaal Verwachting tot Woensdagavond. Afnemende wind tussen N.W. en Noord, maar vooral tijdens buien nog zware windstoten. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele hagel -of sneeuwbuien. De zware storm heeft het 1838 brt metenae Zweedse vrachtschip C.A Banck" naar de kust gedreven ter hoogte van Bloemendaal. De reddingboot „Dudok van Heel" uit Zandvoort voer uit om de opvarenden van het in ballast varende schip van boord te halen. De reddingboot kiest zee. op de kust gezet. De strandredding- boot van Zandvoort voer uit en haal de de machinist van de Zweed van boord. Gistermiddag bij laag water zijn nog 13 opvarenden van de gestrande Zweed met behulp van touwen van boord gegaan en in veiligheid ge bracht. Thans bevinden zich nog 6 man aan boord. Nog was het werk voor de „Neeltje Jacoba" en de „Noord-Holland." niet afgelopen. Om acht uur geraakte het Noorse schip „Hoyanger", groot 4600 ton, pal ten Westen van IJmuiden in nood. Het deed wanhopige pogingen om een stranding te vermijden. Om tien uur gooide het schip het anker uit. De „Neeltje" en de „Noord-Holland" bleven in de nabijheid. Later op de dag is de „Hoyanger" op eigen kracht verder gevaren. De „Noord-Holland" en de „Neeltje Jacoba" keerden naar de haven van IJmuiden terug. Aan boord van de sleper bevonden zich drie gewonden waarvan een ernstig. De mannen sloe gen bij het overkomen van een stort- Te Heerhugowaard is gistermorgen een zeer tragisch ongeluk gebeurd. De 88-jarige heer G. van Twisk, wo nende aan de Hensbroekerweg, was op het dak van zijn woning geklom men en is daar met de schoorsteen van afgewaaid. Met zeer ernstige ver wondingen is het slachtoffer nog om kwart vóór tien naar een ziekenhuis in Alkmaar vervoerd, maar daar reeds om elf uur overleden. In Culemborg had een soortgelijk ongeval plaats. Een 46-jarige timmer man, die aan een ziekenhuis herstel werkzaamheden verrichtte, maakte een val van 13 meter en werd op slag gedood. In Leeuwarden werden twee meisjes door een neerstortende boom getrof fen. Een der meisjes, dat aanvankelijk naar huis kon terugkeren, sioest later snel naar een ziekenhuis worden ge bracht, waar het is overleden. Op het Winschoterdiep in Groningen liep een veerboot je vol, waardoor de 42-jarige arbeider J. Lups verdronk. In de provincie Groningen zijn meer dan 20 boerderijen en schuren inge waaid. De schade is zeer groot. Generaal George C. Marshall, de voormalige Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, is op eigen verzoek weder op de lijst van actieve dienst van het leger geplaatst. Generaal Marshall heeft echter geen taak in actieve dienst gekregen. Naar het ANP verneemt zal de de legatie, die Nederland op de a.s. Ronde Tafel-conferentie zal vertegenwoordi gen, bestaan in het voltallige Neder landse kabinet. Omtrent de aan te wij zen adviseurs zal nog nader overleg worden gepleegd. Voorts zullen ook, zoals reeds werd gemeld, de beide vertegenwoordigers van de West-Indische gebeidsdelen in Nederland, als leden aan de conferen tie deelnemen. De vergaderingen der conferentie Kravchenko legde tijdens de gister gehouden zitting van het Parijse Ge rechtshof twee stapels beschreven vel len van het manuscript van zijn boek aan het Hof over. Hij verklaarde, dat het originele manuscript van zijn boek uit 700 beschreven vellen papier be stond, sommige gedeelten ontbraken echter. Hij voegde hieraan toe, dat hij het boek had geschreven, doch dat hij niet in staat was geweest het volledi ge manuscript bij elkander te krijgen. Kravchenko zette uiteen, dat hij oor spronkelijk 1500 vellen had geschre ven. Niet alles was in het gepubliceer de boek verwerkt. Hij verklaarde van een vertaler- tekstredacteur gebruik te hebben ge maakt bij het schrijven van de Engelse Joe Louis heeft officieel verklaard, dat hij afstand doet van de titel van wereldkampioen zwaargewicht. Louis liet verder weten, dat hij, Ar- thur Wirtz en James Norris de Inter national Boxing Club hebben gevormd, welke club kantoren zal houden te N.- York en Chicago. Dit nieuwe lichaam organiseert het gevecht tussen Charles en Walcottt in Juni a.s. om het wereld kampioenschap. Beide hebben zich ac- coord verklaard met de bepaling, dat de winnaar binnen drie maanden na de wedstrijd óf tegen Lee Savold óf tegen Gus Lesvenich zal uitkomen. Louis, die 34 jaar oud is, heeft de titel langer in zijn bezit gehad dan enig an der bokser vóór hem. Hij won de titel van James Braddock op 22 Juni 1937 te Chicago, hij heeft dus bijna 12 jaar onafgebroken op de hoogste top gezeten. Het was voorts een record, dat een bokser van nauwelijks 23 jaar we reldkampioen werd. Tijdens zijn loop baan heeft Louis in de ring een bedrag van 3.887.323 dollar verdiend en zijn titel 25 keer verdedigd. uitgave, met wie hij „iedere bijzonder heid van elk hoofdstuk" had nage gaan. Deze had rekening gehouden met de „Amerikaanse smaak", doch hij had geen wijzigingen in de tekst aan gebracht, zonder dat Kravchenko hier aan zijn goedkeuring had gehecht. Kravchenko verklaarde, dat dub bele controle op manuscript en druk proeven „een reusachtig werk" was geweest. „Ik zeg dit niet uit ver waandheid, doch (op de verdediging wijzend) om deze dierentuin met be schaamde kaken te doen staan". André Wurmser, een van de gedaag den, antwoordde (wijzend op Krav chenko): „Wij zullen de aap aan de andere zijde laten". Mr. Nordmann (raadsman voor „Les Lettres Frangaises") verklaarde dat hij getuigen zou dagvaarden, die zouden aantonen, dat er tegenstellingen be staan tussen het aan het hof voorge legde manuscript van „Ik verkoos de vrijheid" en het boek zelf. Tegen het einde van de verklaring van mr. Nordmann begon Kravchenko te schreeuwen, ondanks pogingen van zijn raadsman, om hem te kalmeren. Hij riep: „U heeft van het begin tot het einde gelogen en ik zal het aan tonen ook". Van de persbanken zou men tegen het einde van de zitting verstaan heb ben, dat Nordmann zeide, dat er met het manuscript mogelijk geknoeid zou worden indien Kravchenko het des nachts in zijn bezit zou houden. Izard (voor Kravchenko) bestreed het recht van de verdediger om verder over het manuscript te beschikken. Hij greep de stapel papier van de tafel van de griffier en legde deze met een slag op zijn eigen tafel. Na een boze woordenwisseling zeide rechter Durkheim, dat slechts mensen die niet op de hoogte waren met de tradities van het Palais de Justice kon den denken, dat met een manuscript, dat aan een advocaat was toever- tiouwd, geknoeid kon worden. Hij was een oude magistraat en hij had nooit zoiets vernomen. Hij verliet de zaal door de rechtersuitgang en maakte zo doende een einde aan de zitting. Izard ging weg met het manuscript. Het onderzoek werd tot de volgende dag uitgesteld. zullen worden gehouden in de grafe lijke zalen op het Binnenhof. In Nederlandse kringen te Batavia achtte men het telegram van Moh Rum aan de V.N-commissie niet het defini tieve antwoord op de uitnodiging der Nederlandse regering tot deelneming aan de Ronde-tafel-conferentie. ,Het is met de eerste maal, dat de heer Rum voor zijn beurt spreekt", aldus de op vatting in Nederlandse kringen te Ba tavia. Een gunstig teken? Dr. Koets is gistermorgen van zijn reis naar Bangka, waar hij een onder houd had met de Republikeinse pro minenten, teruggekeerd. Nadere bij zonderheden over de resultaten van dit onderhoud zijn nog niet bekend. Wel staat thans vast, dat de contactcom missie van de BFO heden en Donder dag op Bangka besprekingen zal voe ren met de Republikeinen. In politieke kringen te Batavia was men geneigd deze reis van de contactcommissie als een gunstig voorteken uit te leggen. BFO verheugd. Sultan Hamid, de voorzitter der BFO, schreef gisterochtend aan dr. Beel, dat de BFO „met grote voldoening" ken nis had genomen van het plan tot ver vroegde overdracht der souvereiniteit. „Het initiatief van de Nederlandse re gering tot het houden ener Ronde Tafel-conferentie, teneinde met betrek king tot de met bedoelde overdracht der souvereiniteit samenhangende vraagstukken zo spoedig mogelijk tot overeenstemming te geraken, werd door de BFO met instemming begroet", aldus de brief. Op het voorstel, dat een delegatie der BFO Woensdag naar Bangka zal gaan om te Pangkalpinang overleg te plegen met de Republikeinse leiders, ontving de BFD van de resident van Bangka ten antwoord, dat ir Sukarno had verzocht, de bespreking zo moge lijk op Woensdag en Donderdag te Muntok te houden", zodat er een in tensief overleg mogelijk zal zijn". De resident seinde voorts, dat de Republi- De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat de Ronde Tafel-Conferentie te Den Haag in elk geval zal doorgaan, ook indien de Republikeinse leiders onverhoopt de uitnodi ging tot deelname niet zouden aanvaarden. Hij zeide: „Ik ben vol vertrouwen dat het Indonesische realisme zeer wel de grote betekenis van de conferentie voor de toekomst van Indonesië zal begrijpen en de ernstige wens van de Nederlandse regering, om eens en voor al een oplossing te bereiken, op de juiste waarde zal weten te schatten" Dr. Beel releveerde hierna de eenstemmige aanvaarding door de BFO en deelde mede, dat de Voorlopige Federale Regering ook reeds besloot de Confe rentie bij te wonen en in een bijeenkomst, uitgeschreven voor heden, een delegatie zal aanwijzen. Dr. Beel zeide voorts, dat dr. Koets Maandag en Dinsdagmorgen op Bangka besprekingen heeft gevoerd, welke in goede sfeer zijn begonnen en verdere voorzetting zullen vinden. Op verzoek van de Republikeinse regering zullen hieromtrent voorlopig geen verdere mededelingen worden gedaan. Dr. Beel ver klaarde nog, dat Sukarno was uitgenodigd als president van de Republiek. Dr. Beel hield deze persconferentie J ten paleize Koningsplein en beant-1 rj i\/ NI woordde daarbij belangrijk meer dan KappOTt V .IV. i^OmmiSSie honderd vragen, schriftelijk ingediend door correspondenten (inclusief buiten landers en republikeinen). Op vragen betreffende de kwestie der vrijlating van de Republikeinse lei ders zeide dr. Beel o.a., dat onmiddel lijk na zijn terugkeer uit Den Haag de nog bestaande beperkingen in hun be wegingsvrijheid waren opgeheven. De Republikeinse leiders hebben de zelfde rechten en verplichtingen als iedere andere ingezetene van Indonesië. Hun terugkeer naar Djo>kja is nog niet mogelijk, aangezien hier nog de staat van beleg geldt en de Nederlandse re gering uiteindelijk verantwoordelijk is voor de veiligheid van alle Indonesiërs, ook voor die van de Republikeinse leiders. Hij zeide, dat het beter was niet ver der op deze zaak in te gaan, aangezien hierbij te veel speculaties in het ge ding zouden komen. Hij verklaarde echter met nadruk, dat de vrijlating in genen dele afhankelijk is van het deel nemen aan de Ronde-Tafelconferentie. Waarom in Den Haag? Op een vraag, waarom de conferentie in Den Haag wordt gehouden, gaf dr. Beel het volgende antwoordt: In de eerste plaats handelt de conferentie over de souvereiniteitsoverdracht van Nederland aan Indonesië, zodat dit dient te geschieden op de plaats, waar de Nederlandse regering zetelt. Vervol gens zond de Nederlandse regering in de afgelopen jaren vier maal leden van het kabinet, twee maal leden van het parlement en tevens de Commissie- Generaal naar Indonesië. Nederland wil nu zelf ook wel eens graag als gastheer optreden. Tenslotte meent de Neder landse regering, dat zowel voor de In donesische delegaties als voor het Ne derlandse publiek 'it contact in Den Haag van grote waarde en practisch nut is. Men heeft in Nederland gele genheid om in vrijheid en onder vreed zame omstandigheden veilig en in het openbaar te vergaderen. De datum 12 Maart is vastgesteld vooreerst, omdat nu eenmaal een datum moest worden vastgesteld. „Thans is het parool: Hoe eerder hoe liever". Eerder was niet mo gelijk, aangezien de conferentie der Beneluxland- i van 10 tot 12 Maart is vastgesteld. Op de vraag of uitstel van de conferentie mogelijk was. antwoord de dr. Beel: Liefst niet. Slechts wan neer om technische of andere dringen de redenen itstel noodzakelijk is, zal dit eventuec geschieden. Dr. Beel ge loofde niet, dat. zoals de zaken nu lig gen „mijn mwezigheid noodzakelijk is". „Ik heb ook als Hoge Vertegen woordiger van de Kroon hier een taak. Dit wil niet :ggen„ dat ik niet tijdens de conferentie voor een kort bezoek naar Nederland zou kunnen reizen". keinse delegatie, door de aankomst van vijf Republikeinen Uit Batavia 14 leden zou tellen, de delegatie der BFO 7 leden, in totaal dus 21 leden, voor wie alleen te Muntok accommodatie be schikbaar is. In verband hiermede vertrek ken de heren Hamid, Anak Agung, Djumhana, Kaliamsjah, Ateng en Vleer Woensdagochtend naar Bangka. De EFO zal Donderdagavond te 20.00 uur wederom vergaderen. Jijdens de hevige storm, welke gisteren ons land teisterde, stortte in de Hegentenstraat te Schagen de voorgevel van drie woningen gedeeltelijk in. De commissie van de V.N. voor In donesië heeft gisteren telegrafisch rapport uitgebracht aan de Veiligheids raad, waarin de conclusie is opgenomen dat de commissie verplicht is te rap porteren, dat per 1 Maart de partijen in de Indonesische kwestie in gebreke zijn gebleven tot een overeenkomst te komen over de instelling van een federale interim-regering. Deze situ atie is het gevolg van het in gebreke blijven der Nederlandse regering om de procedure te aanvaarden als neer gelegd in de resolutie van 28 Januari. De commissie zelf heeft volgens de bepalingen van de resolutie van 28 Januari geen bevoegdheid om de uit nodiging, welke zij ontvangen heeft tot bijwoning van de „Ronde-Tafel conferentie" te Den Haag, te aanvaar den. De procedure, die voorafgaand aan de overdracht van de souvereini teit gevolgd zou moeten worden, on geacht het uiteindelijke doel van de op 26 Februari bekend gemaakte Neder landse voorstellen, is niet die, welke in de resolutie is omschreven. Er is geen aanwijzing te vinden in de ge dane mededelingen of in de uitnodi ging aan de commissie, dat de rol, welke haar gevraagd wordt te spelen, overeenkomt met de bevoegdheid, welke haar door de resolutie van de Veiligheidsraad is gegeven. De com missie beschouwt, daarom de uitnodi ging en de daarmede in verband staan de documenten als bevattende een te genvoorstel of een substituut voor de in de resolutie neergelegde voorzienin gen. De commissie verwijst daarom het tegenvoorstel ter overweging naar de Veiligheidsraad, met verzoek de com missie instructies te geven t.a.v. de houding, welke zij moet aannemen ten opzichte van de bedoelde uitnodiging. De commissie zal de Veiligheidsraad nadere inlichtingen doen toekomen met betrekking tot de voorgestelde Ronde Tafelconferentie of enig ander voorstel. De regering maak bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Mar. II z.m. G. F. Sipman uit Valburg (G); mar. III z.m. M. R. Bens uit Kolk (NBr.); mar. III z.m. G. F. J. Bosma uit Amsterdam; tijd. korp. mar. z.m. D. C. van Delft uit Rijnsburg (ZH)mar. III z.m. W. van Duin uit Den Haag; tijd. korp. mar. z.m. K. Eksteen uit Arnhem; tijd. korp. mar. z.m. P. C. de Wit uit Zwijndrecht. Koninklijke Landmacht: Sold. A. J. van de Kop uit Wadenoyen (G.); sold. Ie kl. T. Claessens uit Kloosterzande (Z.); serg. J. Avontuur uit Amsterdam; sold. H. J. H. van Dijk uit Boxtel; sold. Ie kl. D. Scheer uit Amsterdam; sold. A. A. Vonk uit Rotterdam; sold. R. M. van der Ende uit 's-Gravenhage; sold. B. van Gerwen uit Best (NBr.); sold. K. Nicolai uit Achtkarspelen (Fr.), korp. G. van Gelderen uit 's-Graven hage. Verder sneuvelden 25 Indonesisch» militairen van het Koninklijke Ned.- Ind. Leger. Naar wordt vernomen, werd Maan dagavond een trein van Sukabumi naar Buitenzorg, nabij Tjiomas voor een brug tot stilstand gebracht door een onbekende, die met een rode vlag zwaaide. De machinist, die dacht dat de brug niet in orde was, stopte, waar op de trein door een bende beschoten werd. Van de treinbewaking, bestaan de uit 5 man der algemene politie, werden drie mannen gedood. Onder de rassagiers van de trein, die onder de beschieting onmiddellijk doorreed naar Buitenzorg, zijn geen slachtoffers te betreuren. VOOR 146.000 AAN PERZISCHE TAPIJTEN VERDUISTERD Door de politie te Heerlen is enige dagen geleden aangehouden de 50-jarige Turkse koopman B. M. uit 's-Graven hage, verdacht van verduistering van Perzische tapijten. De totale waarde van deze tapijten bedroeg circa 14&00O.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1