Twee duizend guerrilla's vielen Djokja aan Kort Bestek - Zullen de Republikeinse leiders uitstel van de conferentie vragen? Noorwegen treedt toe tot het Atlantisch Pact Sowjet-missie krijgt order terug te keren VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vr|jdag 4 Maart 1949 74e Jaargang No. 10522 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Berichten over verschil van mening op Bangka Nederlandse Spitfire maakte noodlanding in Duitsland Het rapport van de parlementaire enquête commissie Na zeven uur strijd verdwenen Journalist handhaaft het beroepsgeheim Van der Waals getuigt Weerbericht Schulte-Boeyen winnen fe Antwerpen FORRESTAL AFGETREDEN ImÊm m Italië neemt deel aan conferentie Mr. Stikker te Parijs Trein op Java in ravijn gestort Openlijke liefdesverklaring in Amerikaans Parlement Russisch protest van de hand gewezen Nieuwe Aziatische conferentie Engelse Landru gearresteerd Werksterstaking opgeheven Opnieuw doodstraf voor „Juden-Fischer" geëist Verlaging van Accijns op Suiker en zout Suriname stuurt twee waarnemers Nederland verzet zich niet tegen deelname van Italië BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J, BIJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Een speciale correspondent van het Chinese blad „Sin Po" meldt, dat er tekenen zijn te bespeuren, dat de Re publikeinse leiders op Bangka zullen verzoeken de Rondetafelconferentie uit te stellen, opdat zjj in staat zullen zijn, een bevredigende beslissing te ne men." Dezelfde correspondent vernam uit welingelichte kringen, dat op Bangka in verband met de Nederlandse uit nodiging twee groepen zjjn ontstaan, n.1. een groep, waaronder zich Moh. Hatta bevindt, die de uitnodiging rij pelijk wil overwegen en een andere, waarbij zich Moh. Rum bevindt, die de uitnodiging waarschijnlijk definitief wil afslaan. De Partai Kebangsaan Indonesië (een nieuwe fractie in het parlement van Pasundan) heeft met betrekking tot de Rondetafelconferentie bekend gemaakt, dat volgens het standpunt van haar hoofdbestuur, de conferentie alleen dan een bevredigend resultaat zal opleveren, als de republikeinse re gering er aan deelneemt. Contactcommissie uit terug. Bangka De contactcommissie der bijeenkomst Federal Overleg is gistermiddag te 15.45 uur met een speciaal vliegtuig uit Bangka te Batavia teruggekeerd. Bij hun aankomst verklaarden de le den der commissie, die op Bangka met de Republikeinse leiders van gedach ten hebben gewisseld over de actuele problemen, dat de uitwisseling der gezichtspunten, die in een zeer aange name sfeer heeft plaats gevonden, ver helderend heeft gewerkt. Met de commissie keerden mede te rug de heren Leimena, Supomo, Dar- masetiawan, Pringgodigdo en Sudjono. In plaats van mr. Vleer, die ongesteld was geworden, is de heer Abdul Nivai als lid der contactcommissie meege gaan naar Bangka. Anak Agung maakt voorbehoud. In Batavia verluidt, dat Anak Agung, de premier van Oost-Indonesie, ver klaard heeft, zich het recht voor te be houden het deelnemen aan de Ronde Tafelconferentie opnieuw te overwegen. Hij voegde hieraan toe, dat succes alleen verzekerd is als de Republi keinse leiders onvoorwaardelijke vrij heid genieten. Nog geen datum te Lake Success Ofschoon nog geen dqtum is vast gesteld voor de hervatting der bespre king van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad, zou men in wel ingelichte kringen te Lake Success niet verrast zijn, .wanneer deze kwestie in het begin van de volgende week mo gelijk Maandag reeds, ter sprake zou komen, zo verneemt Aneta. Brief van Nederlandse delegatie „De beste oplossing van het Indo nesische probleem is de spoedige over dracht van de souvereiniteit aan een federale Indonesische regering", aldus een brief welke Donderdag door Ne derlandse delegatie bij de V.N. aan de Veiligheidsraad is gezonden. In deze brief wordt een gedetailleer de uiteenzetting gegeven van het Ne derlandse plan. De Nederlandse afge vaardigde Snouck Hurgronje heeft een beroep gedaan op de Veiligheidsraad om het plan te steunen. Gisterenavond werd aan alle politie posten in ons land een bericht doorge geven van vermissing van een Spitfire van de jachtvliegschool Twenthe, dat voor een oefenvlucht was opgestegen. Later kwam het gelukkige bericht, dat het toestel bij Borken in Duitsland een goedgeslaagde noodlanding had ge maakt. De piloot ,een leerling-vlieger die alleen in het vliegtuig zat, heeft di rect zijn commandant gebeld en van zijn ervaringen melding gemaakt. Van het vliegveld Twenthe is daar na een ploeg technici naar de plaats van de noodlanding vertrokken. ISRAËL EN DE V. N. Warren Austin heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten Israël be schouwen als in aanmerking komend voor het lidmaatschap van de V. N. Spoedig publicatie van het eerste deel Blijkens 'n prospectus van de Staats drukkerij kan in de loop dezer maand worden tegemoet gezien het eerste deel van het verslag der parlementaire enquêtecommissie regeringsbeleid 1940-45. Het verslag zal bestaan uit twee boekdelen, te zamen meer dan 1000 pagina's tekst. Na een inleiding, waarmede de enquêtecommissie de publicatie van de gehele reeks ver horen en verslagen inleidt, volgt het verslag van de commissie over het militair beleid 1939-40. Het zal een be schrijving geven van de feitelijke gang van zaken, een uiteenzetting van de verschillende opvattingen en een con clusie der commissie. Aan dit deel zul len worden toegevoegd de bijlagen, briefwisselingen en staatsstukken, welke voor een goed begrip van het verslag en de verhoren nodig zijn. Het verslag bestaat uit drie delen (a, b en c). Deel c bevat alle op het militaire beleid betrekking hebbende verhoren. Dinsdag tegen vier uur in de ochtend werd licht vuur afgegeven op de Ne derlandse posten aan de stadsrand. Om precies zes uur ontwikkelde zich een hevig vuur op verschillende plaatsen van de stad. Twee aanvallen van ster ke groepen werden uit westelijke rich ting ondernomen, terwijl een derde aanvalspoging werd ingezet uit zuide lijke richting, waar de binnenkraton is gelegen. Onmiddellijk werden tegen- maatregelën genomen. Een colonne werd ingezet tegen de aanvalsgroep uit zuidelijke richting; zij rukte dwars door de stad op naar het bedreigde punt. Zij ontving zwaar vuur uit de buitenkraton en nadat zij zich een weg gebaand had tot de noordelijke muur De officier van justitie bij de Haagse rechtbank eiste een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en f 100 boete subs. 10 dagen hechtenis tegen de journalist J. de Ru, die als getuige voor de rechter-commissaris weiger de de bron van een zijner berichten te noemen. Teneinde getuigen-deskundigen, de hoofdredacteur van de Nieuwe Rot terdamse Courant en van De Volks krant, te horen over het beroep op overmacht, alsook om andere vraag stukken te onderzoeken, schorste de president de procedure en verwees haar terug voor nader onderzoek naar de rechter-commissaris. Woensdag is de beruchte verrader Anton van der Waals, die reeds tien maanden geleden ter dood werd ver oordeeld, als getuige opgetreden voor de parlementaire enquêtecommissie. NOORS ANTWOORD AAN SOWJET-UNIE Het Noorse antwoord op het Sowjet- russisch aanbod van een non-aggressie- pact is Donderdagavond aan de Sowjet- russische ambassadeur te Oslo overhan digd. De tekst van het antwoord zal worden gepubliceerd na de opening van de zitting van het Noorse parlement op Vrijdag. Verwachting, geldig tot heden avond: Zwakke of matige wind, aanvankelijk uit Noordelijke, later uit Westelijke richtingen. Over wegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Koude ochtend, in de middag tem peratuur overal boven het vries punt. De Zesdaagse van Antwerpen is ge wonnen door het Nederlandse koppel SchulteBoeyen. De .eindstand luidt: 1 SchulteBoey en 43 punten, op 1 ronde achterstand: 2 Peters—Pellenaars 176 punten, 3 NayeDepauw Belgie 119 punten, 4 Adriaansens—Bruyland Belgie 32 pun ten, op twee ronden achterstand. 5 Van VlietMiddelkamp Nederland 123 punten, 6 ThyssenOckers Belgie 118 punten, 7 StromArnold Australië 107 punten, 8 BuylDeprédomme Belgie 10 punten. van de binnenkraton werd zij eveneens uit de kraton beschoten. Hierbij wer den onze troepen bestookt door sluip schutters, die zich genesteld hadden in bomen, staande op het terrein van de binnenkraton. Daarom verzocht de commandant van de colonne toegang tot de kraton, welke onmiddellijk door de sultan persoonlijk werd verleend. 2000 Man. De ongeregeldheden waren omstreeks 11 uur in de ochtend geheel geëindigd. Naar schatting namen ongeveer 2000 man, behorende tot de in de omstre ken van de stad rondzwervende groe pen, die zich voor deze gelegenheid hadden geconcentreerd, aan de geza menlijke aanval deel. De aanvallers, die deels goed bewapend waren, wer den op alle punten met zware verlie zen uiteengeslagen, een groot deel van hun wapens achterlatend. Het Nederlandse communiqué meldt voorts", dat onder de zes doden aan Nederlandse zijde zich drie politie-be- ambten bevonden. Spoedig nadat de Nederlandse troe pen de aanvallen onderdrukt hadden, keerde de rust weer. Ook gedurende de nacht en de volgende dagen is het verder rustig gebleven. De verliezen aan Nederlandse zijde bedroegen 6 do den en 14 gewonden. Woensdag heerste er in Djokja weder rust, het stadsbeeld had weer een normaal aanzien, de pa sars werden druk bezocht en de bios coop draaide weer. De Amerikaanse minister van De fensie, James Forrestal, is gisteren afgetreden. Als opvolger van Forrestal wordt Louis A. Johnson, voormalig bevelheb ber van het Amerikaanse legioen, ge noemd. JAMES FORRESTAL President Truman deed mededeling van het aftreden van Forrestal. Hij zeide, dat Forrestal uit eigen verkie zing was afgetreden en reeds meer dan een jaar lang gepoogd had om tot het neerleggen van zijn functie te komen. Het ontslag gaat in per 31 Maart. Forrestal is 56 jaar oud. Hij is minister van defensie geweest sedert September 1947. Johnson is 58 jaar, advocaat en voor malig assistent-staatssecretaris van oorlog. Hij fungeerde als persoonlijk vertegenwoordiger van wijlen presi dent Roosevelt in India tijdens de oor log. De Noorse ambassadeur te Washington heeft medegedeeld, dat Noorwegen besloten heeft deel te nemen aan de onderhandelingen over een Noord- Atlantisch verdedigingspact. De ambassadeur, Morgensteiner, zei- de, dat het parlement in geheime zit ting de regering gevolmachtigd had stappen te doen teneinde uitgenodigd te worden tot de onderhandelingen. Aan Italië zal gevraagd worden aan de besprekingen deel te nemen; de beslissing over het tijdstip van de uit nodiging zou te Washington worden genomen. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Pearson, heeft verklaard, dat de Canadese regering de tekst van het voorgestelde Atlantische verdrag heeft ontvangen en dat deze ,,in wezen bevredigend" is. Tijdens een perscon ferentie deelde Pearson mede, dat nog werd gesproken over de vraag, welke landen tot de oorspronkelijke onder tekenaren van het verdrag zouden be horen. Ook werd nog van gedachten gewisseld over de opstelling van de tekst van de inleiding van het verdrag. Uit Ottawa wordt nog geseind, dat, naar verluidt. Canada de andere onder tekenaren van het verdrag heeft me degedeeld, dat het niet tegen een toe treden van Italië tot het verdrag is ge kant. Vernomen wordt, dat de Canadese Gistermorgen is de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, in gezelschap van Dr. H. M. Hirschfeld, per vliegtuig in Parijs aangekomen. Zij zullen deelnemen aan de zittingen van de consultatieve raad van de orga nisatie van de Europese economische jj.nsnwerking, die heden beginnen. Een werktrein van de Staatsspoor wegen stortte Woensdag tussen Se- rang en Rangkas Bitung, 15 km ten zuiden van Serang, in een ravijn. Vier Indonesische leden van het treinper soneel werden gedood en 10 gewond, aldus Aneta. Volgens te Batavia ont vangen inlichtingen was sabotage aan het viaduct, dat in de ochtend op de heenreis juist was hersteld, de oorzaak van het ongeluk. Nadat de trein in het ravijn gestort was, werden uit het zij terrein enkele schoten gelost. Eerste hulp kon spoedig verleend worden, doordat de radioverbinding intact bleef. WISJINSKY VERTROKKEN. Te Praag wordt officieel bekend ge maakt. dat Wisjinsky onderminister van Buitenlandse Zaken der Sowjet- Unie, gisteren Tsjechoslowakije heeft verlaten. JEUGDWEDSTRIJD NEDERLAND— BELGIë TE HAARLEM. De voetbalwedstrijd tussen de jeugd- ploegen van Nederland en België zal op Zondagmorgen, 13 Maart a.s., de dag waarop in het Olympisch Stadion NederlandBelgië zal worden ge speeld, in Haarlem worden gehouden. Tijdens de zitting van het Huis van Afgevaardigden van de staat Idaho (V.S.) heeft een ongewoon incident plaats gegrepen, dat zeker zijn weerga niet kent in de geschiedenis van het parlement. De afgevaardigde Eugene Snow be klom het spreekgestoelte en richtte zich na de gebruikelijke plichtplegingen rechtstreeks tot een van zijn vrouwe collega's, miss Edith Miller. Tot grote verbazing van de aanwezige parle mentsleden, die meenden dat Snow een uiteenzetting zou geven over de plaat selijke vraagstukken, zette hij, zonder zijn ernst te verliezen, aan miss Miller de talrijke redenen uiteen, die hem er toe gebracht hadden zijn liefde te ver klaren en haar hand te vragen. Miss Miller stond blozend op en sta melde het „ja"-woord, dat begroet werd door eenparige ovaties. Volgens de onder Sowjetcontröle staande Berlijnse radio heeft de Sow- jetrussische repatriëringsmissie in de Amerikaanse zone, die in haar hoofd kwartier te Frankfort „geblokkeerd" werd omdat zij, tegen het Amerikaanse verzoek in, niet wilde vertrekken, thans van de Sowjet-autoriteiten order ge kregen naar de Sowjetzone terug te keren. De radio voegde er aan toe, da: de Sowjetunie „gedwongen" was „de ver gunning voor de Amerikaanse missie van onderzoek in de Sowjetzone in te trekken". JJET OBSERVATORIUM in Pasa- dena heeft een telescoop van 65 meter om de hemelruimte te doorvor sen. En met die kijker kijken ze zoveel kilometers in de oneindigheid, dat het een getal van 22 cijfers wordt. Aldus hebben de sterrekijkers gisteren nevels kunnen fotograferen, die 1 milliard jaar geleden bestonden. (Waar ze in middels gebleven zijn weet ik ook niet) Chinezen hebben een cultuur, zó oud en zó schoon, dat het de spuigaten uit loopt. In Tientsin nodigden de commu nistische overwinnaars 35 vroegere re geerders aan een banket. De gasten aten tot ze schier knapten en ze dron ken of het niet op kon. En toen ze rol rond waren en hun lippen begonnen af te likken kwamen er 35 handboeien te voorschijn. Het hele stel verdween in de cel. De commandant van de com munisten verklaarde: Wij blijven hu maan, ook als we vijanden in hun nek vel grijpen. ADVERTEREN herschept zorgelijke levens in jubelmensen. Dezer dagen vertel'-o ik u het sombere ver haal van de schilderes Annie van Gent, die in Amerika op zwart zaad zat en haar oor te koop aanbood om zich ver der rustig aan de kunst te kunnen offeren. Een dam* heeft zich haar lot aangetrokken: ze mag beide oren hou den en haar rekeningen worden be taald. Door itorm en overstromin- <»!IUIIIIIII]llllllll!!lllll!!lllllllllllllllllllll!lllllilll!IIIIIIIHIII|ll|MIIIIIIIIIH«ltlllllllllfBIIIIUILIIIII>- gen heeft de Belgische badplaats Oostende een schade van 25 millioen francs opgelopen. O In Rusland wordt de filmindustrie gezuiverd van „cosmo- politisme en bourgeoisoverheersing". Een hele serie filmmensen wordt in de pers beschuldigd van „ernstige tekort» komingen, onwaarachtigheid, vijandige activiteit, anti-patriottistisch formalis me" enzovoort enzovoort. Gauw beken nen maar. q In New York staken de doodgravers om looneisen; priesterstu denten hebben, onder leiding van kar dinaal Spellman hun werk overgeno men. Die Rum ie koppig |_|ET INTERN. VERBOND van kin derkolonies zal dit jaar in Frank rijk een kamp voor oorlogswezen in richten; 50 wezen uit 17 landen worden uitgenodigd. Ook uit Nederland en de Sowjet-Unie. Kinderleed is even inter nationaal als haat. Ondanks ongun stig weer heeft het Franse pantser schip „Jean Bart" (45.000 ton, 160.000 pk) in zee van 4 k 5 meter diepte twee uur lang '32 knopen (ruim 60 km) per uur gevaren. En werd daarmee record houder. De Russische geheime politie heeft in Halle 32 leden van de gelijk geschakelde soc. eenheidspartij gearres teerd, omdat zij „in de oppositie" wa ren. Eerst gelijk- en nu uitgeschakeld. Dokters en verpleegsters uit 14 lan den gaan naar Engeland om kinder ziekten te bestuderen. Vorig jaar hebben zich in Zuid-Afrika 32907 blan ke en 1025 niet-blanke personen mogen vestigen. J)E AMSTERDAMSE RECHTBANK heeft de schrijver Norel vrijge sproken van de ten laste gelegde beë diging van de Joodse volksgroep. Opzet werd niet aanwezig geacht. De Mn gelse „Landru" (John George Haigh), die zijn slachtoffers in zoutzuur oploste, blijft ontkennen. Behalve de rijke me vrouw Durand zou hij in de afgelopen drie jaar de heer en mevrouw dr. Henderson en het gezin McSwann (va der, moeder en zoon) hebben vermoord. De „blokkade" van het gebouw, waar de Sowjetcommissie verblijft, is Donderdagavond opgeheven. Kolonel Lazaref, het hoofd van de erkende Sow- j et-Russische militaire missie, was de eerste, die toestemming kreeg het ge bouw binnen te gaan. Hij bracht de leden van de repatriëringsmissie Vrij- der van Sokolofsky over om terug te keren. Er werd medegedeeld, dat de leden van de repatrieringsmissie Vrij dagochtend vroeg zouden vertrekken. De toevoer van electriscbe stroom zou, voor de nog resterende nachtelij ke uren, hersteld worden. Protest afgewezen. De V.S. hebben de Sowjet-protesten tegen de Amerikaanse order, dat de Sowjet-repatriëringsmissie te Frank fort moet worden gesloten, van de hand gewezen. In de Amerikaanse nota wordt ver klaard dat het Sowjetrussische protest „van het begin tot het einde een valse en verwrongen voorstelling van zaken" geeft. In de Sowjetrussische nota was ver klaard, dat de Amerikaanse handel wijze een schending vormde van het verdrag voor de repatriëring van Rus sische en Amerikaanse onderdanen, dat in Februari 1945 op de Krim werd ge tekend. Voorts werd hierin gezegd, dat de Amerikaanse autoriteiten in Duits land het werk van de Sowjetrussische repatriëringsmissie hadden tegenge werkt. In de Amerikaanse nota worden deze beweringen tegengesproken. Er wordt in verklaard dat de Verenigde Staten „opnieuw het standpunt bevestigen, dat door de Amerikaanse opperbevel hebber in Duitsland, generaal Clay, is ingenomen en verzoeken, dat het per soneel van de Sowjetrussische repatri eringsmissie onverwijld zal worden te ruggetrokken". regering heeft besloten om, zelfs in dien de ambassadeurs geen overeen stemming zouden kunnen bereiken over het tijdstip van publicatie de in houd van het verdrag binnenkort „in hoofdzaak" te publiceren, daar zij van mening is, dat de Canadezen deze in houd zo spoedig mogelijk behoren te weten. De ambassadeurs hebben nog steeds niet besloten, waar het verdrag zal worden getekend. Pearson verklaarde, dat de Bermuda-eilanden hiervoor het meest geschikt schenen te zijn. A.N.P.-Aneta meldt uit New York, dat naar verluidt afgevaardigden der 17 landen, die de conferentie te New Delhi hebben bijgewoond, Vrijdag in besloten conferentie te New York zullen bijeenkomen om de mogelijk heid te bespreken van krachtiger di plomatieke actie tegen Nederland in verband met de laatste ontwikkelin gen in Indonesië, in het bijzonder het Nederlandse plan voor een ronde tafelconferentie en het Woensdag ver schenen rapport van de commissie voor Indonesië der V.N. Naar gemeld wordt, heeft Scotland Yard thans genoeg bewijsmateriaal verzameld om een man, die zich thans in hechtenis bevindt, te doen vervol gen wegens een serie der afgrijselijk ste moorden in de Britse geschiedenis. Hij heeft tenminste vijf slachtoffers gemaakt, wier lichamen naar men gelooft in een zuur werden opgelost en wier bezittingen met behulp van vervalste documenten werden ver kocht. Deze verkopen zouden onge veer 28.000 pond sterling hebben op geleverd. Na een staking van bijna acht we ken hebben de schoonmaaksters van de gemeente Amsterdam gistermorgen besloten de staking op te heffen en Maandag, 7 Maart, het werk te her vatten. Zij hebben de overtuiging, dat de maatregelen welke tegen de staak- sters zijn genomen ongedaan zullen worden gemaakt en hun eisen o.a. verhoging van het uurloon van 60 tot 86 cent in de eerstvolgende verga dering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg ter sprake zul len komen. De procureur-fiscaal bij het Haagse Bijz. Hof, mr. de Gruyter, eiste giste ren wederom de doodstraf tegen de „Kriminal-Sekretar" Franz Fischer, een van de leiders van het „Juden-re- ferat" van de S. D. De zaak-Fischer diende reeds 8 Febr. voor het Hof. Er werd toen de doodstraf geëist, doch het Hof, van oordeel, dat het onderzoek niet volle dig was geweest, liet nog een aantal getuigen dagvaarden, die thans zijn gehoord. Nadat de proc.-fiscaal opnieuw de zwaarste straf had geëist, las Fischer met luide stem een rede voor. Hij be zwoer geen mishandelingen gepleegd te hebben. Anti-semiet was hij nieten bevel is bevel, ook in Nederland. En onbetekenend mannetje noem de hij zich, geen combinatie van Himmler en Kaltenbrunner. Hij vroeg het Hof tenslotte een rechtvaardig von nis te vellen. Uitspraak 17 Maart. In zijn gisteren in de Eerste Kamer gehouden redevoering, waarop wij na der terug komen, heeft Prof. Lieftinck medegedeeld, dat op de aanstaande Be- nelux-conferentie aandacht besteed zal worden aan de indirecte belastingen en dat het gevolg daarvan kan zijn, dat de accijns op suiker en zout verlaagd wor den. De Staten van Suriname hebben in antwoord op de Nederlandse uitnodi ging tot deelname aan de Ronde Tafel conferentie geantwoord, dat zij het on wenselijk achten dat dr. Pos zitting neemt in de delegatie. Suriname zal evenwel twee waarnemers naar de conferentie zenden, n.1. dr. Pos en mr. dr. J. C. de Miranda, lid van het college van algemeen bestuur. In verband met het bericht in de „New York Times" van Woensdag als zou Nederland zich samen met andere landen verzetten tegen uitbreiding van het Atlantisch verdrag, in het bijzon der tegen toelating van Italië, ver neemt ANP-Aneta's diplomatieke cor respondent uit gezaghebbende bron, dat deze voorstelling van zaken niet in overeenstemming met de feiten is. Weliswaar wordt aan Nederlandse zij de erkend, dat enige technische moei lijkheden kunnen voortvloeien uit op neming van Italië in het pact (welke moeilijkheden hoofdzakelijk een ge volg zijn van het feit, dat Italië geen lid is van de V.N. en het volgens het vredesverdrag onbewapend moet blij ven) maar Nederland zou evenals de andere Beneluxlanden bereid zijn toe treding van Italië tot het verdrag te aanvaarden, indien de meerderheid der deelnemende landen dit zou wen sen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1