Laster rond 't England-Spiel Kort Bestek Zwaarste straf geëist tegen vier Bulgaarse predikanten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De doodstraf voor twee Jodenjagers Zaterdag 5 Maart 1949 74e Jaargang No. 10523 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Weerbericht Indonesië Maandag in de Veiligheidsraad Roofoverval te Schagen Molotof vervangen door Wysjinsky opgehelderd Wijziging in Rus'ands politiek? Zware straf tegen de anderen Arbeider onder kunstmest bedolven Staking onder Britse voet ballers? Veiligheidsraad accepteert Israël Israël en Transjordanie op dood spoor? Israël doet beroep op dr. Bunche UIT, Niet goed-praten! Ultimatum aan Tsjiang Kai-Sjek Attlee naar Berlijn Gevallen in Indonesië BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Hostgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TAAIE VEN: Advertenties: 16 ct per mm 'amilieberichten 20 ct per mn. Kleine advertenties .Juttertjes"* tot 15 woor- ien f 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten sf. J^E VERDEDIGER van Antonius van der Waals, de Rotterdamse advocaat mr. J. E. van der Starp, heeft een brochure geschreven over het England-Spiel, waarin hij betoogt dat Engeland de Nederlandse geheime agenten en een groot deel van de Ne derlandse illegaliteit willens en wetens heeft opgeofferd om West-Europa te ontdoen van zijn beste krachten, opdat Engeland, na het verslaan van Duits land, een leidende rol zou kunnen blij ven spelen. Dit is een onzinnige voor stelling van zaken, die door de feiten volkomen wordt weersproken. Het Engelse blad „Manchester Guar dian" heeft, ter weerlegging van deze brochure een lang artikel gepubli ceerd, dat in domheid en onjuistheid weinig voor de brochure-Van der Starp onder doet. Dat het blad de gegevens van dit artikel kreeg „van gezagheb bende zijde" in Londen is daarom te opmerkelijker. Het blad schrijft o.m.: „De eerste agent, die in de zomer van 1942 per parachute in Nederland werd afgezet, werd spoedig door de Duitsers gevangen genomen, die hem er toe brachten voor hen tegen de geallieerden te gaan werken. Dit werd te Londen niet vóór het einde van 1943 ontdekt". Zoveel woorden, zoveel onjuistheden! De eerste agent kwam niet in de zo mer van 1942, maar in September 1940. Het was de zoon van prof. Van Hamel; hij werd per watervliegtuig op het Tjeukemeer afgezet. Omdat Londen spionnagemateriaal van hem verlangde konden de Duitsers, die hem na enige tijd in handen kregen, geen „spel" met hem spelen. Hij werd streng geïsoleerd. Op Koninginnedag 1941 viel de agent Hans Zomer in Duitse handen. Hij bleef zwijgen en Schreieder kon niets met hem beginnen. Ook hij werd streng geïsoleerd. Dat „de eerste agent" in de zomer van 1942 werd ge parachuteerd en dat hij met de Duit sers zou hebben samengewerkt is be slist onjuist. In de zomer van 1942 waren reeds tal van agenten geparachuteerd en.... gevangen genomen. Op 13 Februari 1942: Van der Reijden en Ter Laak; op 6 Maart Lauwers; op 7 Maart Ta conis; op 27 Maart Baartsen; op 28 April Andringa en de Haas; op 1 Mei Ras en Kloos; op 3 Mei Jordaan; op 9 Mei Sebes; op 22 Mei De Jonge; op 28 Mei Radema; op 30 Mei Emmer. Allen dus vóór „de zomer van 1942". Op 12 Maart 1942 had Schreieder al een vaste radioverbinding met Londen. De geheime agent Arnold Baartsen, die op 27 Maart 1942 direct na zijn drop ping door het E-Spielcommando onder de persoonlijke leiding van Schreieder nabij Woudenberg werd gearresteerd, is door Engeland gezonden op een verzoek van Schreieder, dat gecodeerd naar Londen werd geseind. Het is dus dwaasheid (of bewust verkeerde voor lichting) als de „Manchester Guardian" het begin van het verraad stelt in de zomer van 1942. Toen werkte Schreie der al over vijf radiolijnen op Londen! Toen hadden de Engelse vliegtuigen al meer dan 50 containers met waarde vol materiaal doen neerdalen op de plaatsen die de sluwe Kriminal-Direk- tor draadloos opgaf. Geen van de agenten, die in de zo mer van 1942 werden geparachuteerd, draagt schuld aan het afgrijselijke England-Spiel. Zij zijn allen dood; zij kunnen niet megr spreken. Maar het rapport van de Parlementaire Enquête commissie zal als het onderzoek volledig is voor hun onschuld ge tuigen. Zoals wij het reeds thans doen. T\E BESCHULDIGINGEN van mr.Van der Starp aan het adres van de En gelse regering zijn dermate onlogisch en ongefundeerd, dat wij er geen woord aan verspillen. Maar de beschuldiging van de „Man chester Guardian" is van precies het zelfde kaliber. Zij dient te worden af gewezen. Met even aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden gezegd, dat er inderdaad verraad in zeer be paalde vorm in het spel is geweest bij de totstandkoming van het England- Spiel. Zoals het England-Spiel door zijn slagen ook in een later stadium tot afschuwelijk verraad heeft geleid. Dat verraad komt niet ten laste van de Engelse regering. Het kwam van Nederlandse kant. Niet van de zijde der thans in een massa-graf liggende agenten, die in de zomer van 1942 werden gevangen; zij waren bedrogen slachtoffers. Mocht de „Manchester Guardian" - in navolging van sommige anderen met zijn beschuldiging doe len op de geheime agent luitenant Lau wers dan zeggen wij met grote nadruk: Het verraad kwam niet van de/ zijde van luitenant Lauwers, wiens naam ten onrgchte door het slijk is gesleurd. Hij heeft met ware doodsverachting Londen gewaarschuwd; zijn pogingen daartoe zijn door Engelse officieren die de telegrammen in handen hadden Weersverwachting geldig tot Za terdagavond: Matige wind tussen Z. en O. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige lichte sneeuw. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren. in Juli 1945 erkend ten overstaan van de Duitse Abwehrleider Hermann Giskes. LIET „SPEL" werd niet vóór het ein de van 1943 ontdekt schrijft de „Manchester Guardian". Het ware beter geweest als het blad had geschreven: Het „spel" liep ultimo 1943 ten einde, al bleven er ook toen nog verbindin gen tussen de Duitsers en Londen ge handhaafd. Maar het had er dan, eer lijkheidshalve, aan moeten toevoegen, dat Londen op 23 Juni 1943 draadloos via Zwitserland werd gewaarschuwd dat reeds weken geleden acht parachu tisten in Nederland waren gearresteerd. (In werkelijkheid waren het er al meer dan vijftig!) En het blad had er ook aan moeten toevoegen, dat op 2 Aug. 1943 via Zwitserland aan Londen werd geseind: „De O.D. is er van in kennis gesteld, dat het volledige telegrafisch verkeer aan de vijand bekend is".- Als „gezaghebbende zijde" te Lon den thans alle schuld wil schuiven op één niet genoemde (en in het licht van' de onjuist gebleken feiten niet be staan hebbende) Nederlandse agent uit de zomer van 1942, dan moeten wij onzerzijds vragen of het onachtzaam voorbijgaan aan zo dringende waar schuwingen dan soms géén schuld te genover de honderden slachtoffers heeft geschapen. Moge het onderzoek van de Parle mentaire Enquêtecommissie er einde lijk toe leiden, dat de schuld wordt ge straft. Er mag geen onbegrijpelijke lankmoedigheid worden betoond no pens daden, waarvoor ook een man als Schreieder, al heeft hij er dan ook dankbaar gebruik van gemaakt, slechts «Je diepste verachting heeft. Het Franse persbureau AFP meldt, dat volgens een mededeling van het secretariaat der Verenigde Naties, het eerstvolgende debat over de Indonesi sche kwestie in de Veiligheidsraad zal plaats hebben op 7 Maart. De roofoverval, welke op Woensdag; 16 Februari op Schagens postkantoor werd gepleegd en waarbij f 10.000 werd weggenomen, is In de afgelopen nacht opgehelderd. Zoals men weet drong in de vroege morgen van de 16e Februari een ge maskerd iemand het postkantoor te Schagen binnen. De aanwezige PTT- ambtenaar werd bedreigd met een re volver en gesommeerd een trommel geld af te geven. De postbeambte gaf hieraan gevolg en de rover kon ver dwijnen met 10.223. Hij heeft niet lang pleizier van de buit gehad - want gisteravond omstreeks zes uur werd hij gearresteerd. Het was de bijna 30-jarige bloemist- knecht Jacob S. te Wieringerwerf, voorheen woonachtig te Schagen. De gehele avond werd S. door de Schager Rijkspolitieverhoord en in de loop van de afgelopen nacht legde hij. 'een volledige bekentenis af. S. had de overval geheel alleen gepleegd. Van de gestolen tien mille was nog ongeveer 8000 over. Dit geld was aanwezig in zijn woning te Wieringerwerf; het werd onmiddellijk in beslag genomen. Hét pistool, waarmee S.' de post beambte b. bedreigde, is ook gevon den, alsmede de trommel. S„ die uit een gunstig bekend, staan de familie komt, was reeds lange tijd gehuwd, maar kon eerst.een week na de overval een woning te Wieringer werf betrekken. Deze richtte hij in van de verdwenen ruim 2000. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat het presidium van de Opperste Sowjet Molotof heeft ontheven van zijn functie als minister van buiten landse zaken en dat Wysjinsky in zijn plaats is benoemd. Molotof bekleedde zijn functie sinds 1939. Radio-Moskou heeft verder medegedeeld, dat Miko- yan als minister van buitenlandse han del vervangen is door Mensjikof. MOLOTOF .te soepel of. interview met kravtsjenko. Hedenavond zal over de VARA Hil versum 2 van 20.05 tot 20.15 uur een vraaggesprek te beluisteren zijn tus sen Viktor Kravtsjenko en Henri W. Sandberg. De Croon en Van der Maat deden weerzinwekkend werk De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam mr. S. J. Timmenga eiste gistermiddag de dood straf en een boete van 15.000 tegen de banketbakker A. G. van der Maat uit Amsterdam. Van der M. was ten laste gelegd, dat hij van Januari 1941 tot de dolle Dins dag actief werkzaam is geweest bij de Sicherheits-polizei en de Zentrallstelle für Jüdische Auswanderung te Am sterdam en deel heeft genomen aan een groot aantal arrestaties van Joden en illegale werkers en bovendien zijn wagen beschikbaar stelde om de ge arresteerden te vervoeren. De openbare aanklager Dimitri Georgief heeft tijdens de zitting van 't proces tegen de 15 Bulgaarse predikan ten verklaard, dat de beschuldigingen vele protestantse dominé's in Bulgarije bjj hun spionnage-acitviteit hebben be trokken. Hij verzocht om een strenge straf voor de eerste vier beklaagden, die „goed werden betaald en bewezen hebben volkomen beginselloos te zijn. De aanklager eiste tegen de vier voor naamste beklaagden „de zwaarste straffen". Tegen de anderen jverden „zware straffen" geeist. Georgief vergeleek 't proces met dat van kardinaal Mindszenty. Hij ver klaarde, dat geenszins alleen in Bul garije de kerk door buitenlandse mo gendheden voor eigen belangen wordt gebruikt. Evenals de aanklager in het proces tegen Mindszenty zei Georgief, dat het huidige proces niets te maken had met de kwestie van godsdienstvrijheid. Volgens het Bulgaarse strafrecht wordt requisitoir gehouden door twee aanklagers, van wie de eerste de poli tieke en de tweede de juridische zijde belicht. Gewoonlijk wordt de door de eerste aanklager gestelde eis door de tweede nader bepaald. Gistermorgep werden voor het eerst door de pers foto's genomen van het proces. De vier voornaamste beschuldigden zijn Vassil Georgief Ziapkof. Ranko Nikolo Ivanof, Nikola Mihailof Naoe- mof en Georgief Nikolof Tsjernef. De openbare aanklager Georgief ge bruikte in zijn eis het woord .straf fen", dit houdt in, dat hij niet noodza- Donderdagmiddag 5 uur stortte in het pakhuis van de Coöperatie te Slootdorp een berg super-kunstmest in, ter wijl enige arbeiders bezig waren met het vullen van zakken. De arbeider C. B. Terdiek werd onder de kunstmest bedolven. Na enige moeite werd het slachtoffer in bewusteloze toestand bevrijd. Dokter Nauta uit Wieringerwaard was spoedig ter plaatse en constateerde een bloeduit storting achter het oor. De heer C. b. werd naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. De arbeider H. uit Wie ringerwaard heeft bij dit ongeval een gekneusde enkel opgelopen. kelijkerwijs de doodstraf tegen de hier genoemde beklaagden heeft geëist. Het requisitoir had hoofdzakelijk be trekking op de beschuldigingen tegen de eerste vier beklaagden, die de offi cier van Justitie geroutineerde spion nen" noemde, die „andere, onschuldige predikanten in hun bedrijvigheid had den betrokken".. De hulp-officier van Justitieeiste strenge straffen" tegen de elf andere beklaagden. Hij eiste, dat de bezittin gen van verscheidene hunner in han den van de staat zouden overgaan, als vergoeding voor de schade, die het land. naar uit de bekentenissen was gebleken, door de zwarte handel in valuta was toegebracht. Ook de assistent-officier van Justitie verzocht het óf de beschuldigden schuldig te verklaren aan het bedrij ven van spionnage en aan het overtre den van de wet op valuta-transacties. De belangrijkste verklaringen wer den afgelegd door een vijftal Joodse mannen, die in dienst van de Joodse Raad waren geweest. Zij verklaarden allen, dat Van der M. deel uitmaakte van de colonne Rigter, die zij erger noemden dan de col-onne Henneicke. Doodstraf voor De Croon Van laatstgenoemde colonne werd gistermorgen de 33-jarige S. de Croon uit Amsterdam conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. De verdachte is in 1942 en 1943 werkzaam geweest bij de Zentrallstelle tjür Jüdische Auswanderung en heeft Sctief deelgenomen aan het arresteren Van Joodse landgenoten. In Augustus 1943 werd hij gedetacheerd bij de co lonne Henneicke en zette hij zijn ope raties tegen de Joden met \racht voort. In 1944 nam hij dienst bij de „Aibeits- kontrolldienst" in Arnhem en tenslotte heeft hij in het begin van het laatste oorlogsjaar dienst gedaan bij het Poli- zei Freiwilliger Bataljon Niederlande. De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Ge- linck zeide veertien dagen geleden in zijn requisitoir: „De man is een voort durende bron van ellende geweest voor zijn medemensen". Het verraden van een meisje, dat hij eerst het hof had gemaakt, noemde mr. Gelinck „de pa rel op de kroon van verdachte's ploer tigheden". Profspelers van de 88 Leagueclubs zijn uitgenodigd op een buitengewone vergadering, welke de spelersorganisa tie Maandag heefj. uitgeschreven. Op deze bijeenkomst zullen de gedele geerden, die door de spelers zullen worden afgevaardigd, beraadslagen of zij in staking zullen gaan. De onder handelingen met de League inzake de nieuwe contractuele bepalingen lopen over pensioenen, de duur van een con tract van een speler met een club enz. Wyatsjeslaf Molotof, die vervangen is door Andrei Wysjinsky, tot op he den plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, "behoudt zijn func tie van vice-minister president. Ook Mikoyan behoudt zijn functie tie van vice-minister-president. Mensjikof was plaatsvervangend minister van buitenlandse handel. ■■"ysjinsky is 66 jaar oud. Hij is ju rist van beroep. Twee dagen geleden werd bericht, dat hij naar Moskou was teruggekeerd na enige weken in de Tsjechoslowaakse badplaats Carlovy Vary (Karlsbad) te hebben doorge bracht. Er waren geruchten -gegaan, dat hij een zenuwinstorting had ge had. In December deed Truman door schemeren, dat er meningsverschillen bestonden tussen Molotof en Stalin ter zake van de buitenlandse politiek. Reacties in het buitenland Diplomaten op het hoofdkwartier van de V. N. te Lake Success zien het nieuws als eenaanwijzing, dat de Russische politiek ten aanzien van het Westen strenger wordt. Voor de Londense. ochtendbladen kwam het nieuws te laat voor over vloedig commentaar. Het conservatieve blad „Yorkshire Post" schrijft, dat Wysjinsky. waarschijnlijk een onbuig zamer instrument van Stalins politiek zal blijken". „Het zal veel optimisme vereisen om te geloven, dat de toe komstige politiek de wereld vreedza mer tijden zal brengen", aldus 't blad. Te Parijs is men echter van mening, dat de Sowjetunie een poging zal wa gen tot een modus vivendi met het Westen te komen. Londense waarne mers zijn de opinie toegedaan, dat het tijdperk van internationale conferen ties met de Westelijke geallieerden thans voorbij is. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken weigerde commentaar te leveren. De Veiligheidsraad heeft het toetre den van Israël tot de V.N. goedge keurd. Negen leden stemden vóór, Egypte sremde tegen en Engeland onthield zich van stemming. De IsraëlischTransjordaanse wa penstilstandsonderhandelingen die Vrij- aag officieel op Rhodos zijn begonnen, schenen Vrijdagavond reeds op een mislukking te zullen uitlopen. Rouvan Sjiloah, de leider van de Israëlische de- 'egatie, deelde mede, dat" hij Zaterdag naar Tel Aviv zou vliegen voor „over leg". Hij toonde zich zeer onbevredigd over de gang van zaken. Van Joodse zijde is verklaard, dat de Transjordaniërs niet rechtstreeks wil len onderhandelen doch slechts via dr Bunche, de fungerende bemiddelaar. De Israëlische minister, van Buiten- andse Zaken, Mosje Sjertok, heeft een dringend verzoek aan dr. Bunche ge richt om in te grijpen en een einde te maken aan.de „incidenten" op de Wes telijke linie van de Arabische drie hoek ten Noorden van Tel Aviv, aldus betrouwbare bronnen te. Tel Aviv. instelling van een gemeente „wieringermeer" Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot instelling, te re kenen van 20 September 1944, van een gemeente „Wieringermeer". SAINT MALO wordt gemeld, dat André Legall, „de man met het stalen gebit", op een akker een 175 kilogram wegende ploeg met zijn gebit heeft voortgetrokken en zodoende een voor van 13 meter lengte en 20 cm diepte in de akker heeft gemaakt. De proef werd bijgewoond door journalis ten en door talrijke andere personen. Legall heeft indertijd, met behulp van zijn gebit, een vliegtuig belet te starten, in een dok te Saint Malo heeft hij eer driemaster met zijn gebit voortgetrok ken. Q Uit Jeruzalem wordt geseind, dat de laatste Joodse krijgsgevangenen in Transjordanie, ten getale van 203 man, in de Joodse sector van Jeruzalem zijn aangekomen. O Volgens een be kendmaking van het Hessische minis terie van binnenlandse zaken is een lid van de Duitse grenspolitie in de Ame rikaanse zone Maandag in de nabijheid van Fulda ontvoerd, terwijl hij met le den van de politie uit de Sowjetrussi sche zone aan het praten was. JN LAHORE heeft zich gedurend- twee minuten een aardschok deel gevoelen. waardoor twee torens van de rooms katholieke kathedraal ter aard werden geworpen. De zich in de kathe draal bevindende mensen renden naa' buiten. Zij verklaarden „als door ee' wonder" niet gekwetst te zijn D Ui Cuttack. in India, wordt gemeld da' een met pijl en boog bewapende stam die zich op het oorlogspad tegen de provinciale regering van Orissa heefi begeveh. de enige door de Majoer- bhanjheuvels leidende weg heeft ge- IHlHMHHlIlRlllllllllllllllllllllNllllllii -..iilllllllllUlltllUIIIHIIIHIIIIIIIIIIMHMIIHtlU. blokkeerd en 'n hinderlaag heeft ge- xegd aan politie, die was uitgezonden cm ie leden van de stam te achtervol gen. Tien personen werden gedood en verscheidene andere gewond. Twee luizend mensen hebben voor de op standelingen naar de steden moeten vluchten. F)E GEMEENTE ONTVANGER var Kampen ontving een bankbiljc- van 10.waarbij een briefje was ge voegd van de volgende inhoud: „Aan gezien ik in mijn jeugd uit 't gemeente plantsoen twee eenden heb gestolen doe ik U nu op mijn oude dag als ge- wetensgeld hierbij 10 toekomen". !"D Dj Haarlemse politie heeft met haai Alsmaar nieuwe spelletjes rond het England-Spiel. campagne tot opsporing van oorlogs tuig, dat nog in het bezit van particu lieren is, succes gehad. Een groot aan al handgranaten, landmijnen, patronen en andere ontplofbare voorwerpen werd ingeleverd, doch de kroon spande wel de Haarlemmer die kwam aandragen met een vliegtuigmitrailleur, intact en bedrijfsklaar. Ook de bezitter van een -omplete geladen vliegtuigbom van een halve meter hoog werd van harte ver welkomd, temeer daar de man vertelde dat hij het projectiel al jaren netjes op gepoetst.. vlak naast de brandende ka ohel had staan. In een gebouw, waar dagelijks enige honderden kinderen verblijven, werden prachtig blinkende hoperen granaathulzen aangetroffen, die voorzien waren van een nog niet onschadelijk gemaakte krachtige ont 'ekingsinstallatie. Enzovoort, enzovoort gIJ GOESING. in Neder Oostenrijk. zijn het skelet van een mam moet en enkele stukken gereedschap •lit het stenen t;idperk ontdekt Het ge eedschap zou van 'n voorhistorische -ederzetting afkomsig zijn uit 't Wil- mnsdorftiidperk. dat zo genoemd wordt 'aar een dorp van de Donauvallei. vaar een tenen beeldje werd gevon- 'en. „Van dc tot dusver gebruikte -toombommen kan geen enkele méér 'an één vliegdekschip tegelijk treffen 'dien deze op meer dan één mijl van ■Ikaar verwi'derd blijven", zo meent 'dmiranl Blandv te mogen besluiten uit de manneuvr-s. die door de Ameri kaanse vloot in de Caraïbisehe zee worden gehouden, 'n Hele troost! IJET „Nieuw Noord-Hollands Dag blad" schreef Vrijdagavond van betrouwbare ooggetuigen te hebben ge hoord, dat door de Nederlandse troe pen in Indonesië „wel eens verdachten z.g. op de vlucht worden doodgescho ten". Men zou mogen verwachten dat het blad over zodanige vorm van bestiali teit (waarvoor in Nederland nog re gelmatig Duitsers worden ter dood ver oordeeld) slechts scherpe afkeuring zou uitspreken. Tot onze pijnlijke ver bazing zoekt de redactie echter tal van „verzachtende omstandigheden" om dit nooit en nergens te tolereren vermoor den van „verdachten" goed te praten. „De mentaliteit van de Oosterling prikkelt vaak tot scherpe reacties", zo heet het. Dat zeiden de Duitsers van ons óók. „De Indonesiër zit vaak Iqet voorlie gen en bedriegen van de blanken in het bloed". Commentaar: alsvoren. Er is in bepaalde omstandigheden „vaak geen andere keuze dan deze ke rels z.g. op de vlucht dood te schie ten". Alsvoren. „Alles weten maakt veel begrijpe lijk en ook vergeeflijk", zo concludeert het „Nieuw Noord-Hollands Dagblad" tenslotte.. Wij moeten zeggen deze stelling in dit verband onbegrijpelijk en onver geeflijk te vinden. Het zonder vorm van proces doodmaken van „verdach ten" is moord. Ook in Indonesië! Dat dr. Drees in de Eerste Kamer een scherp onderzoek tegen dit optre den heeft aangekondigd bevredigt ons méér dan het vergoelijkend geschrijf van het „Nieuw Noord-Hollands Dag blad". Nergens, óók niet in Indonesiet hei ligt het doel de middelen. Recht blijft recht Noordelijk en Zuidelijk van de evenaar. Te Nanking wordt vernomen, dat twee leden van de Chinese regerings commissie, die belast is met het ont werpen van de voorwaarden voor het sluiten van de vrede met de communis tische leiders, per vliegtuig naar Tenghoea zijn vertrokken. Zij hadden een „beleefd ultimatum" bij zich, be stemd voor Tsjiang Kai-Sjek, die zich aldaar heeft teruggetrokken. In dit „ultimatum" wordt Tsjiang Kai-Sjek verzocht: 1. Zijn bevoegdhe den volledig over te dragen aan de waar nemende president Li Tsoeng Jen. 2. „Op te houden met ingrijpen in de vredesonderhandelingen". 3. Naar het buitenland te vertrekken. Waarnemex-s te Nanking verklaarden dat Tsjiang Kai-Sjek deze vooi-waar- den zou moeten aanvaarden, alvorens met kans van slagen vredesonderhan delingen met de communistische lei ders zouden kunnen worden geopend. De Britse minister-president, Cle ment Attlee, is Vrijdagavond in een „York" van de RAF van het vlieg veld Northolt naar Buckeburg in Duitsland vertrokken voor een bezoek van drie dagen ter inspectie van de luchtbrug. Hij werd vergezeld door lord Henderson, parlementair secreta ris bij het Foreign Office. Voor het bezoek van Attlee aan Duitsland zijn uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Een Duitse po litieauto met radioinstallatie zal de auto van Attlee overal volgen, even als gemotoriseerde eenheden. De pos ten der verkeerspolitie zullen verdub beld worden. De minister-president zal overal door militaire politie (redcaps) geëscorteerd worden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: tdl. serg.-ma- joor der mar. H. J. Sanders uit Maastricht. Koninklijke Landmacht: Sold. J T v Brienen uit Loosduinen. Sold. C A de Groot uit Amsterdam. Sold. C J R Schlingmann uit Reu wijk (Z.H.). Serg. K Severs uit Amsterdam. Korp. R H Bakker uit Haarlem. Sold. C Beets uit Langedijk. Sold. A C de Jong uit 's Gravenhage. Sold. D de Jong uit Hendrik Ido- 1 rrbacht. Serg. W Meijer uit Rijswijk (Z.H.) Korp. G J Salemink uit Tei-borg gem. Wisch). Sold. J v Zomeren uit Rotterdam. Sold G Bodde uit Assen. Serg. J J A Houben uit Valkenburg- Houthem (L.). Sold. A J van Agthoven uit Rotter dam. Sold. Ie kl M Baay uit's Gravenhage. Sold. Ie kl. J Lemstx-a uit Zwolle. Sold. Ie kl. J van der Wansem uit Gravenhage. Koninklijk Nederlands-Indisch leger: Sold. 2e kl. mil.bur.pers. C Buntua j lit Indonesië. met hoofd tussen draaideur In het Sportfondsenbad te Haarlem raakte een zesjarige jongen bij het spelen met het hoofd tussen de di-aai- deur, die de hoofdingang afsluit. De jongen werd ernstig gewond naar het Grote Gasthuis overgebracht, waar een scl ielbasisfractuur werd gecon stateerd. Hij is aan de gevolgen over leden.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1