CRACKFREE „Krav"kondigt z'n tweede boekaan Duitse communisten stellen vragen aan Attlee Nieuwe internationale wereldfederatie van vakbonden in oprichting avontuur Residentie Congres van 17 Westerse landen Bournemouih m De dienstplicht in Tsjechoslowakije Voor mannen en vrouwen WAT DOET CRACIiFREE? E DEL-STIJFS EL maakt ALLE stoffen als nieuw! Van zwarte handel gesproken Prof. Joliot Curie contra de schrijver Overste Siliacus vierde zeldzaam jubileum Groot stadionspel op Koninginnedag Tegen uitstel van economische unie Lezing over militaire onderwerpen Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Minister Van den Brink over zijn begroting Het Radioprogramma (Van onze correspondent te Londen). Deze week wordt er in Bournemouth een congres gehouden van de interna tionale secretariaten van Vakbonden van zeventien „Westerse" landen, ten einde een Internationale Wereldfede ratie van deze secretariaten op te rich ten, onafhankelijk van de W. V. V. Het congres, dat met gesloten deu ren wordt gehouden, staat onder lei ding van de Nederlander J. H. Olden- broek, algemeen secretaris van de Internationale Transportarbeiders Fe deratie, die tot voorlopig voorzitter van de nieuwe organisatie is benoemd. Tevens zijn van Nederland aanwezig de heer K. de Jonge, voorzitter van de Alg. Ned. Vakbond van Fabrieksarbei ders, in zijn functie als ere-secretaris van de internationale Federatie van Fabrieksarbeiders en de heer L. M. van Vaasdijk, de permanente ass. se cretaris van laatstgenoemde Interna tionale Federatie. Onder de 17 landen, die te Bourne mouth vertegenwoordigd zijn, bevin den zich Engeland, de Ver. Staten, de Beneluxlanden, Frankrijk, Italië, West- Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Finland, India, Pakistan en de Britse dominions. Mark Hewitson, voorzitter van de Internationale Federatie van Fabrieks arbeiders tevens een lid van deLa- bour Partij Executieve deelde ons de volgende bijzonderheden mede. Reeds tijdens het conflict tussen „Oost en West" in November 1.1. te Parijs op de conferentie van de W. V. V„ besloten de Int. Bondssecretariaten van ge roemde landen zich niet te affiliëren met de W. V. V., daar het duidelijk was dat deze geheel door communis tische stromingen werd gedomineerd. Sinds het uittreden uit de W. V. V. van Engeland, de Ver. Staten en Ne derland hebben de genoemde Bonds secretariaten besloten een voorlopig comité samen te stellen dat de kern zou vormen voor het nieuw op te richten lichaam. Dit comité, dat in Engeland gevestigd is, heeft reeds een aantal vergaderingen gehouden te Londen, waar het een ontwerp-hand- vest, dat op de Bournemouth-conferen- tie behandeld zal worden, heeft samen gesteld voor de oprichting van dit lichaam, een nieuwe intern, federatie van intern. Bondssecretariaten. Dit ontwerp-handvest zal de basis vormen voor deze nieuw op te richten liaison tussen genoemde intern, secretariaten, die zich wegens het voornoemde „Oost West" conflict te Parijs niet bij de W. V. V. hebben willen aansluiten. Deze nieuwe organisatie zal geheel onafhankelijk staan van de W. V. V. en zal niet alleen de positie van de intern, bondssecretariaten aanzienlijk versterken, maar hun tevens een uit voerende macht tot handelend optre den verlenen. Het zal practisch alle landen buiten het Russische IJzeren Gordijn omvatten en zal ook geheel onafhankelijk blijven van elke even tueel door de W. V. V. op te richten „tegen-organisatie". Naar verluidt is de Intern. Mijn werkers Federatie niet te Bourne mouth vertegenwoordigd, daar op hun recente conferentie te Frankfort het communistische element zodanig de overhand had, dat deze Federatie daar reeds besloten had geen vertegenwoor digers naar Bournemouth te zenden. Dit betekent dat Sir William Law- ther die hier zojuist dezer dagen geridderd is de president van de Britse Mijnwerkersvakbond, zomede president van de TUC, ook niet in Bournemouth aanwezig is. De drie grote Amerikaanse vakbon den zullen alle tot de nieuwe Interna tionale Federatie toetreden. (Van onze correspondent te Praag) De regering van Tsjechoslawakije heeft bij het parlement een nieuw wetsvoorstel ingediend tot invoering van de dienstplicht. Volgens dit wets voorstel is elke Tsjechoslowaakse bur ger, onverschillig van welk geslacht, die psysiek geschikt wordt bevonden, dienstplichtig en wel van 1 Januari af van het jaar waarin hij, resp. zij, de leeftijd van 17 jaar bereikt. De dienst plicht duurt tot 60-jarige leeftijd. In vredestijd is iedere mannelijke staats burger die 20 jaar geworden is, ver plicht op te komen. Als zich in geval van nood niet voldoende vrouwen vrij willig bij de militaire dienst hebben gemeld, kan de regering bij de wet ook vrouwen oproepen. De eerste oproep duurt twee jaar. Bovendien zijn herhalingsoefeningen van een totale duur van vijf maanden geprojecteerd. In de aanvullingsreserve worden personen op eigen verzoek of op grond van een ambtelijke wijziging opgenomen. De nieuwe dienstplichtwet zal op 1 October 1949 in werking treden. Tot nu toe werden onderofficieren uit het kader van de oudgedienden ge kozen. Thans worden tot het onde»- officierskorps slechts militairen toege laten, die zich gedurende hun dienst tijd bijzonder hebben onderscheiden of een speciale opleidingsschool hebben doorlopen. CRACKFREE edelstjjfsel ver leent aan alle textiel die zachte glans en prettige stevigheid, die nieuwe stoffen kenmerkt. Lees in de volgende adverten ties wat Mevr. Kraak-Helder daarover schrjjft Fabr. N.V. „OpderOns" De Krim (O.) Wij lezen in de Slagers Courant van 4 Maart j.1.: Van bevriende zijde ontvingen wij onderstaande circulaire en stonden stomverbaasd. In Januari 1949, als het rantsoen vlees wordt teruggebracht van 200 gram op 150 gram, wordt re clame gemaakt voor zwartslachting. En wij vragen ons af. is dat waar? Is er, en zo ja, door wie dan, toe stemming gegeven aan de huidenhan- del om in het geheim, maar dan toch per circulaire, een oproep te doen voor de ontvangst van clandestiene huiden? En weet de Regering daarvan? En wordt dat dan goedgevonden? Of maakt deze man een fout, door zo openlijk deze oproep te doen? Maar waar komt dan die fout vandaan? Er moet toch iets zijn of geweest zijn wat de firma Meijers vrijmoedigheid geeft tot het versturen van de volgende circulaire: Firma Martin Meijers, Huidengroot handel, Ootmarsumsestr. 69, Telefoon 2991. Almelo, Januari 1949. M.H. Hierdoor delen wij U mede, dat wij toestemming hebben verkregen tot het in ontvangst nemen van huiden en vel len, afkomstig van clandestien geslach te runderen. Het behoeft geen nader betoog, dat wij hiermede strikt vertrouwelijk te werk gaan. Heeft U derhalve huiden of vellen in Uw bezit of krijgt U deze, belt U ons dan even op, en wij komen ze gaar ne halen, of stuur ze naar ons toe. Met het in de grond stoppen schaadt gij de Nederlandse lederproductie en ..uw portemonnaie. De prijs, die wij momenteel betalen is ca. f 1,15 per kg., dus voor een be hoorlijke huid ongeveer f 30 f 35 per stuk. Zonder kop 20 ct. per kg. meer!! Wij rekenen ook op uw huiden! Zie zo, de zwartslachter kan gerust zijn, zelfs voor de huiden vindt hij af zet en wordt door de huidenhandel met „strikt vertrouwelijk" gedekt. En de arme slager, die door de nood gedreven overstag gaat? Nederland, O Nederland, waar is het recht? L. In het gisteren voortgezette proces- Kravchenko trad de bekende geleerde prof. Fr. JoliotCurie op als getuige voor de gedaagde, het blad: „Les Let tres Francaises". De professor, die los is van de Com munistische Partij, zeide dat hij had getracht Kravchenko's boek: „Ik ver koos de vrijheid" van een weten schappelijk en onpartijdig standpunt uit te lezen. Volgens hem is het boek van Krav- chenko „geschreven om een persoon lijke haat te luchten" en een sfeer te scheppen, die oorlog tegen Sowjet- Unie in de hand werkt. De verdediging van het weekblad diende een geschreven verklaring van het Britse Parlementslid Pritt in, die Kravchenko een „verrader" noemt en zijn boek „typisch anti-Sowjetrus- sische propaganda'. Een zeer groot gezelschap was gis teravond in de' cadiclub „Prinses Irene" te Amsterdam bijeen om de 67-jarige luitenant-kolonel J. C. A. Siliacus te huldigen in verband met zijn 50-jarig dienstjubileum. De hoogste chef van de jubilaris, luitenant-generaal J. J. C. p. Wilson, prak overste Siliacus toe en bestem pelde hem als een officier van de oude stempel, die eerlijk, oprecht, vastbe raden is en een grote plichtsbetrach ting betoont. Vele anderen voerden het woord. Overste Siliacus dankte voor de ge brachte hulde en zeide: „Wij hebben onze plicht gedaan en zullen dit olij ven doen voor Koningin en Vader land. POST VOOR DE „SIBAJAK" EN DE „GROTE BEER De opvarenden van het m.s. ..Sibajak" en het s.s. „GroteBeer", die béiden op thuisreis zijn, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan 10 Maart a s. ter post bezorgd wordt. Naar aanleiding van de beschuldi ging, dat hij niet zijn gehele manus cript aan het gerecht had voorgelegd, zei Kravchenko, dat hij het gerechts hof zelf had meegedeeeld, dat het niet volledig was. „Ik wil niet, dat mijn vijanden van te voren dé inhoud kVn- nen van mijn tweede boek, dat bin nenkort zal verschijnen". HET ONTWERP VAN EEN ATLANTISCH PACT Het ontwerp van de tekst van een Atlantisch Pact zal mogelijk worden voltooid op de huidige vergadering van Dean Acheson en de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, Canada, de Benelux-landen en Noorwegen, schrijft Reuters diplomatieke correspondent. Na de troonswisseling in September 1948 heeft zich een comité gevormd onder de naam „Comité Koninginne dag 1949", dat besloot de eerste ver jaardag van H.M. Koningin Juliana op 30 April a.s. op grootse wijze te vieren. Dit comité besloot in het Olympisch Stadion te Amsterdam een groot spel op te voeren. Contact werd gezocht met Carels Briels, die de artistieke leiding van het spel op zich zal nemen en uit zijn brein ontstond de gedachte tot opvoering van het oud-Hollandse ganzenbordspel. Zo zal op 30 April in „het" stadion te Amsterdam een paraphrase opge voerd worden van het ganzenbord spel, dat de kinderen van Nederland opgedragen hebben aan de vier prin sesjes, ter gelegenheid van de ver jaardag van hun Koninklijke Moeder. Aan dit spel is een loterij verbon den met 480.000 loten, verdeeld in tien groepen. De groep, die in het stadion het ganzenbordspel wint, is tevens winnaar van de loterij, waarna de winnende groep uit de loterij zal loten voor de prijzen. Dit kan een ieder het spel wordt via de radio uitgezon den in het gehele land volgen. De opbrengst zal ten goede komen aan de Centrale Raad voor Kinderuitzending. Mocht de loten verkoop slagen, dan zal een bedrag van 240.000 aan deze raad kunnen worden afgedragen. Voor de winnende groep zijn 240 prijzen be schikbaar gesteld door grote firma's en omvatten o.a. twee auto's, radio- pick-up-installaties enz. De slotapotheose van het spel brengt behalve alle medespelenden, ook het volledige Circus Strassburger met die ren en al op de sintelbaan. Het comité Benelux heeft aan de regeringen van Belgie, Nederland en Luxemburg een nota gezonden, waar in gezegd wordt, dat de zakenwereld in de Beneluxlanden pijnlijk verrast is te moeten vernemen, dat er een ernstige vrees bestaat over het feit, dat de Economische Unie niet op 1 Januari 1950 zou kunnen worden ver wezenlijkt. Er zou zelfs sprake zijn van een uitstel van zes maanden. Het comité Benelux, overtuigd in deze de tolk te zijn van de zakenwe reld, acht het zijn plicht de aandacht van de drie regeringen te vestigen op de absolute noodzaak, elke vertraging :'n de totstandkoming der Economische Unie te vermijden. UNO ONDERZOEKT DE KWESTIE VAN DWANGARBEID De economische en sociale raad van dé UNO heeft met 14 tegen 3 stemmen een AustralischAmerikaanse resolu tie goedgekeurd, waarin de wenselijk heid wordt uitgesproken, „over te gaan „Uit naam van alle Duitsers" heeft de onder communistische leiding staande „Vrije Duitse Vakbeweging" bij monde van de Oost-Berlrjnse kran ten aan premier Attlee de volgende 10 vragen gesteld: 1. Wat is u voornemens te doen om een nieuwe oorlog te voorkomen? 2. De overeenkomst van Potsdam is door u ondertekend. Wat is u voorne mens te doen om deze overeenkomst te verwezenlijken en om het Duitse volk politieke en economische eenheid te geven 3. Is u bereid een voorlopige Duitse regering te steunen, die de on dertekening van een vredesverdrag en de terugtrekking van de bezettings strijdkrachten mogelijk maakt? 4. Wat zal de Britse regering doen om de thans bestaande militaire organisa ties in de door de Britten bezette zone te ontbinden? 5. Is het u bekend, dat de Duitse vakbewegingen in alle vier zones het eens zijn geworden dat de Ruhr-industrie in handen van het Duitse volk dient te komen? 6. Wilt u gedurende uw verblijf te Ber lijn maatregelen nemen om de Ber- lijnse arbeiders, in het bijzonder die in de Westelijke sectoren, te helpen om een behoorlijke levensstandaard te be reiken? 7. Is het u bekend, dat op „Zwarte Vrijdag" 18 Februari (de dag der beweerde valuta manipulaties te Berlijn) duizenden arbeiders op schaamteloze wijze werden beroofd? 8, Wat is u voornemens te doen aan gaande de afzetting van oorlogsmis dadigers, die opnieuw hoge functies in West-Berlijn te socialiseren, zoals ook in de Sowjet-sector is geschied? 10. Keurt u de maatregelen goed, die Aangezien gebleken is, dat bij de rij pere jeugd van Nederland en ook bij vele ouders een veelal te geringe ken nis bestaat omtrent algemeen militaire onderwerpen, heeft de minister van Oorlog besloten enige voorlichting over dergelijke onderwerpen door beroeps officieren van he* Nederlandse leger te verstrekken aan de leerlingen van de beide hoogste klassen der middelbare en O voorbereidend hogere scholen en deze voorlichting desgewenst tevens te doen uitgaan naar de ouders van deze leerlingen. Hiertoe zullen in de komen de weken lezingen worden gehouden aan welhaast alle bovengenoemde on derwijsinstellingen in ons land over het beroep van officier en de huidige taak BEROEP TEGEN DOODSTRAF VERWORPEN. In beroep van cassatie concludeerde de Haagse procureur-fiscaal tot ver- werping van het beroep van Harm tot een onpartijdig onderzoek inzake Krikke uit Amsterdam, die wegens zijn de beschuldigingen van dwangarbeid, die in de loop van het laatste debat zijn geuit" en waarin aan de interna tionale arbeidsorganisatie verzocht wordt het probleem van de dwang arbeid te onderzoeken. 5. Pim, Pam en Pom hebben een echo in het bos ontdekt en ze roepen nu allerlei woorden, die dan duidelijk weerkaatst worden. Ze beginnen echt pleizier in het spelletje te krijgen en bedenken hoe langer hoe mooiere woorden. Maar dan begint de echo vreemd te doen. Hij weerkaatst niet meer, maar.... antwoordt. Hoor maar. ..Suikerbiet!" roept Pom heel hard, „Lust ik niet!" klinkt het uit het bos. „Rijstebrij!" schreeuwt Pam. „Daar ben ik bij!" is het antwoord. „Ham met spek!" brulde Pim. En de echo brult terug „Je maakt me gek!" Pim. Pam en Pom rollen tegen elkaar aan van het lachen. „Levertraan!" roept Pom weer. „Geef mij maar banaan!" is het ant woord. De drie hondjes hebben de grootste pret. „Zo'n echo heb ik' nog nooit meegemaakt", zegt Pim. „Hij geeft overal antwoord op". „Ja, maar dat kan toch niet", zegt Pom dan eens klaps: „Een echo kan toch geen ant woord geven, want het is toch nie mand?" Ja, daar heeft Pom gelijk in Maar ze hebben geen tijd meer om er verder over te piekeren, want daar klinkt Moeders stem: „Het eten is klaar!" activiteit voor het bureau Joodse zaken ter dood veroordeeld werd. Hij heeft de dood van meer dan 20 mensen op zijn geweten. Twee slachtoffers schoot hij zelf neer. Hij heeft ook zeven Joodse kinderen tussen 2 en 13 jaar uit een ziekeninrichting gehaald en aan de Duitsers uitgeleverd. Uitspraak 28 Maart. DE DUITSE STAALPRODUCTIE Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft het gisteren door de „Observer" gepubliceerde bericht te gengesproken, volgens hetwelk de Ver. Staten, Groot Brittannie en Frankrijk zouden zijn overeengekomen het toege stane maximum-niveau der Duitse staalproductie te verhogen van 10.700.000 ton tot 12.200.000 ton. WESTDUITS COMMUNISTISCH FUNCTIONARIS BEDANKT Hans Hubert, lid van het hoofdbe stuur der communistische partij in West-Duitsland, heeft ontslag genomen uit de partij wegens, zo zegt hij in zijn ontslagbrief, de jongste verklaring van Grotewohl, dat het Rode Leger bij een eventuele opmars in West-Duitsland met alle middelen moet gesteund wor den. DUITSE SPORTLIEDEN WEER NAAR HET BUITENLAND Door de Britse. Franse en Ameri kaanse bezettings-autoriteiten te Berlijn is een verklaring gepubliceerd, waarin aan Duitsers vergunning wordt ge geven invitaties om in het buitenland aan sportwedstrijden deel te nemen te aanvaarden. 43 IN DE DOOR TJEERD ADEMA De voordeur was niet gemakkelijk te forceren. Het was een zware, gebeeld houwde eiken deur met stevige sloten en knippen en een dikke ketting De keukendeur zou minder weerstand bie den. Die had slechts een Llpsslot en twee grendels. De armen waren door zware blinden gesloten, die aan de binnenkant door ijzeren pennen waren vastgemaakt. ..Bastiaan", zei Steensma, toen de knecht in zijn overjas weer beneden verschenen was, sluit die lawaaimachi- ne boven in je kamer op, dan kunnen we tenminste horen, wat er gebeurt. Als jij de wacht bij de voordeur houdt, zal ik de achterdeur vcfor mijn rekening nemen". „Moet ik schieten, meneer?" vroeg Bastiaan onzeker. „Alleen in het uiterste geval", zei de ingenieur. „Een schot in de nacht maakt de hele buurt wakker en het gevolg is minstens een politieverhoor en een op zienbarend bericht in de dagbladen. Schiet alléén wanneer je wordt aange vallen, Bastiaan". „Goed, mijnheer". „Waarschuw me als je denkt, dat ze de deur los krijgen, maar dat zal nog wel even duren. Als je me nodig hebt, iien i'k in de keuken". „Zou u meneer Donker niet kunnen bellen, mijnheer?" Steensma dacht na. Het gesprek zou ongetwijfeld afge luisterd worden, maar hij had slechts een cijfer te noemen. De heer Donker zou vanzelfsprekend begrijpen, dat hij thuis was en onmiddellijk hulp nodig had. „Ik zal om drie mannén vragen" zei hij, naar zijn kamer gaande. Hij nam de haak van de telefoon en sloeg op de kiesschijf het gewenste nr. aan. Het zoemgeluid bleef achterwege, de telefoon was dood. Steensma keerde haastig naar de gang terug De situatie was blijkbaar ernsti ger, dan hij gedacht had. „De telefoondraad is doorgesneden, Bastiaan" zei hij „Haal maar een stoel uit mijn kamer en ga achter de deur zitten. Hoor je iets?" Zij luisterden ingespannen, maar hoorden alleen de regelmatige tik van de hallklok, die na enkele seconden .net sonore kank het halve uur sloeg. „Half drie", zei Steensma, zijn ka merjas wat dichter om zich heen trek-1 deur jiat waarschijnlijk in de schaduw van een portiek gedoken. De stappen gingen voorbij en ver stierven, toen de wandelaar zich steeds verder verwijderde. „Houd je taai, Bastiaan", fluisterde Steensma. „Het wordt tijd, dat ik op mijn post kom". Hij liep paar de keuken en luisterde. De inbrekers aan de achterzijde, die blijkbaar over een muur in de tuin was gekomen, had geen storende voor- rijgangers te vrezen. Nu het geblaf van de hond verstomd was, veronder stelde de man blijkbaar, dat de waak zaamheid der bewoners verslapt was. Steensma hoorde, dat een boor in het hout van de deur werd gedreven en naar het slot kijkend, zag hij op een kwart centimeter van elkaar drie kleine gaatjes. Het duurde niet lang of een stalen punt stiet een vierde gaatje door en een beetje houtpulver viel als geel poeder op de mat. De ingenieur dempte het licht van ziin zaklantaarn, sloeg de kamerjas wat dichter om zich heen. legde de revolver op tafel en maakte zich ge reed voor een lange en koude nacht wake. Na een half uur waren er tien gaat- !"s "°boord. die in een halve kring d b„t clot stonden. Het vvas wel eens interessant het ltend. „We zullen de klok stil zetten, Bastiaan. Zet je kraag op, ouwe jon gen, het is hier koud". Hij liep naar de vensters aan de voorkant en luisterde. De blinden waren gesloten en geen geluid van buiten drong er door. Zouden de indringers, nu zij zich ontdekt wisten, van verdere pogingen hebben afgezien? Het was donker en koud. In een nacht als deze waren in deze afge legen straat weinig voorbijgangers te verwachten. Ir. Steensma haalde twee zaklan taarns uit de bibliotheek en gaf er een aan de bediende. Ik ga naar de keuken", zei hij zachtjes. „Hoor je nog niets?" Bastiaan stak waarschuwend een vinger omhoog. Aan de buitenkant van de deur was iemand met het slot bezig. Lopers werden blijkbaar geprobeerd en zacht jes weer teruggetrokken. „Jammer, dat we niet even om het hoekje kunnen kijken", fluisterde Steensma. Plotseling werd het gemorrel ge staakt. Van verre klonk een regelmatige stap. blijkbaar van een politie-agent d'e zijn ronde deed. De man aan de buitenkant van de werk van een inbreker van dichtbij gade te slaan. Het speet hem, dat hij niets te roken had en hij liep haastig naar de studeerkamer om pijp en ta bak te halen. Er stond nog een halve fles Bour gogne op tafel. Hij schonk zich een glas in en dronk het haastig op. Het verwarmde hem en deed zijn gedepri meerde stemming verdwijnen. Hij bracht Ook Bastiaan een glas, die het dankbaar in ontvangst nam. „Hoe staan de zaken hier, Bastiaan?" ,Er wordt nog geregeld gewerkt, meneer. Is er geen kans, dat de blinden geforceerd worden?" Steensma liep haastig terug en luis terde aan alle ramen van de beneden verdieping. Er was niets te horen. Hij keerde naar de keuken terug en zag dat de gaatjeskrans om het deurslot nog groter was geworden. Het zou niet iang meer duren of de inbreker zou het hout tussen deze gaat jes doorzagen en de kring sluiten. Daarna zou hij het slot uit de deur kunnen halen. Ir. Steensma keek op zijn horloge. Drie uur. Klanken van een carillon drongen vaag tot de keuken door. De residentie sliep en haar bewoners vertrouwden op de waakzaamheid van nolitie en nachtwake— die als steeds op hun post waren. Wordt vervolgd. CLEMENT ATTLEE door de westelijke militaire besturên genomen zijn om democratische massa organisaties te verbieden? Gistermiddag is de Britse premier van zijn Berlijnse reis op het Londense vliegveld Northolt teruggekeerd. In zijn memorie van antwoord bij de begroting van Economische Zaken zegt de minister onder meer, het piet juist te achten het geschikt maken van bepaalde landstreken voor industriali satie te verkiezen boven het direct steunen bij het vestigen van industrie- en. De uitwerking van het industriali satieschema is inmiddels met kracht ter hand genomen en publicatie hier van zal zo spoedig mogelijk geschie den. De minister is van mening, dat nog geen sprake kan zijn van beper king der vestigings- en uitbreidingsbe palingen. De pogingen om het herstel der economische relaties met Duits land te bevorderen zal in de komende maanden nog aanmerkelijk kunnen toenemen. Mocht de Duitse industrie een voorsprong krijgen, dan zal dit 'n prikkel moeten zijn voor de eigen in dustrie, om technische en economische research zoveel mogelijk op te voeren. De minister acht geen termen aan wezig om coöperatieve zuivelfabrieken vrijstelling te verlenen van het lid maatschap van de vakgroep detailhan del in melk, boter, kaas en eieren. Ter behartiging van middenstandsbe- langen wordt thans gewerkt aan een interdepartementale commissié voor de middenstandspolitiek. Ten aanzien van de textiel voorzie ning merkte de minister op dat het huidige distributiesysteem voor textiel door een aantal factoren is doorkruist, waardoor de werking van dit systeem niet geheel bevredigend kan worden ge acht. Gestreefd wordt naar een oplos sing van dit probleem. Voorts merkt de minister op dat tot standkoming van een economische unie tussen de Beneluxlanden niet be tekent een volkomen gelijkschakeling der prijzen. Het zal niet geduld wor den, dat de prijzen voor belangrijke goederen door onderlinge afspraken kunstmatig hoog worden gehouden. Ten aanzien van de huisbrandrant soenering kan de minster tot zijn leed wezen nog geen beslissing nemen, daar hier de vraag naar1 anthraciet overheerst. Tot besluit maakt de minister en kele opmerkingen over de couranten papierpositie waarvan de mogelijkheid tot verruiming onder ogen wordt gezien, alsmede over het vreemde lingenverkeer. In verband met het verkrijgen van buitenlandse deviezen Is de subsidie voor de ANVV ver hoogd. Bereid met middelen tegen houtworm. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Amuse- ments-orkest 6,20 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Orgelsonates 7,30 „Dit is leven" 7,30 Rubriek van de Wederopbouw 8,08 De gewone man 8,12 KRO-trio 8,30 Lijdens-meditatie 9,30 Omroep-orkest 10,37 Actuali teiten 10,45 Avondgebed 11,15 Om roep-orkest HILVERSUM n, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tom Erich (piano) 6,30 Drs W A Nell 7,00 Kobus Kwint 7,10 Gramofoonplaten 7,15 Achter het voetlicht 7,30 Zang en samenspel 8,05 West-Êuropees com mentaar 8,15 Bonte Dlnsdagavondtrein 9,35 Als ik daar nog aan denk 9,43 Buitenlands overzicht 10,00 Ik zou zo graag10,25 Bijnamen in de Kamer muziek 11,15 Gramofoonplaten VOOR WOENSDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7. 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,13 Te Deum Laudamus 12,00 André Kos te) anetz en orkest 1,15 Orgelconcert 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prik- kebeen 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 M Geerink—Bakker 8,10 „Samson ct Dalila" 9,05 Dr A van der Hoeven 10,45 Avondoverdenking 11,20 Dr A J v d Graaff 11,35 Gra mofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7 8,.1, 6, 8 en 11 uur VARA 8,18 Gramofoonplaten 12,38 The Kllima Ha- walïans 1,20 Louis Levy en zijn orkest 5,15 The Ramblers 6,20 Kwartet Jan C< rduwener 6,45 Piano-duo 7,00 Mr Th A Fruin 7,15 Het nieuws uit In donesië VPRO: 7,30 Jeugdllederen 7,45 Lezen in de Bijbei VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,20 Promenade orkest 9.00 Tribunaal der gemeenschap (Hoorspel) 9,50 Malando 10,20 Muziek 10,45 In de tuin der poëzie 11,15 Bruce Lowe zingt 11,35 Gramofoon platen

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3