Atlantisch Pact in Den Haag ontvangen Kort Bestek Vijftien jaar geëist tegen Harster Zwaargeklede dames in het vrouwenbad VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Engelse communisten financieren hun propaganda met gesmokkelde juwelen Donderdag 10 Maart 1949 74e Jaargang No. 10527 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ondertekening in de te Washington eerste week van April Incident aan Oostenrijks- Hongaarse grens Dominionconferentie over communistische expansie Victor Emmanuel liet millioenen na Weerbericht Amerikaanse Senaats commissie keurt Atlantisch Pact goed Italië bij het Atlantisch Pact Republikeinse leiders niet naar Djokja Verklaring van dr. Van Royen Ronde Tafel-conferentie wordt uitgesteld Pleidooi van Kravchenko's advocaat .Hongaarse Club in Londen een broeinest" aldus Vansittard Nog .geen voorbereiding van Middellandse Zeepact Renpaard tussen publiek Vliegramp in Australië eist 21 doden Moreel en rechtens schuldig aan S.D.-terreur Een trouw dienaar van een verderfelijk regime Eerste Kamer debatteert over zedenverwildering en gehuwde ambtenares Weer uitgifte van gronden in Noordoostpolder? „Pukkie" viel door de mand Protest van Argentijnse oppositie Dc Nationale Reserve BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „.Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten Evenals in de zes andere hoofdsteden van de landen, die tot de stichters van het Atlantisch Pact worden gerekend, is gisteren ook in 's-Gravenhage de tekst van het pact door het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen. Het ontwerp zal onmiddellijk in studie worden genomen. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, mee gedeeld, dat hij aan de vertegenwoor digers van de landen, die over het Noordatlantisch verdrag onderhande len, heeft voorgesteld Washington voor de ondertekening te kiezen. De bedoe ling was deze in de eerste week van April te doen plaats hebben. Er ligt geen geheimzinnige sluier over de lijst van landen, die uitgeno digd zullen worden zich bij het oor spronkelijke achttal aan te sluiten, doch hij kon ,geen aankondiging doen over de uitnodigingen, voordat elk land gereageerd had, zo deelde Ache son mee. (In diplomatieke kringen te Washington gelooft men, dat Italië Portugal, Denemarken en IJsland uit genodigd zullen worden.) Acheson sprak de hoop uit, de tekst van het verdrag in de naaste toekomst bekend te kunnen maken. Geen conferentie met Sowjetunle. De Amerikaanse regering denkt er op dit ogenblik niet aan een'conferen tie bijeen te roepen van de ministers van buitenlandse zaken met deelne ming van de Sowjetunie, om te be raadslagen over het Duitse vredesver drag, aldus Acheson, die het boven dien onmogelijk achtte, een nauwkeu rige bepaling te geven van de taak, die West-Duitsland eventueel zou te vervullen hebben in het kader van het Atlantisch pact. Voorts weigerde hij commentaar te geven op de benoeming van Wysinjsky tot minister van buitenlandse zaken als opvolger van Molotof. Drie Hongaarse soldaten, gewapend met handmitrailleurs, hebben Dinsdag twee Oostenrijkse tolbeambten, die pa trouilleerden nabij Sieggraben in de buurt van de Hongaarse grens aange vallen. De twee Oostenrijkers werden naar Hongaars grondgebied overge bracht. Een hunner slaagde er in te ontsnappen, ondanks het mitrailleur- vuur. Over zijn collega is niets meer vernomen. Het Oostenrijkse persagentschap meldt nader, dat korte tijd later een tweede incident voorviel, waarbij een Hongaarse luitenant van de grenspolitie tijdens een worsteling met twee- Oos tenrijkse gendarmes werd doodgescho ten. Het Oostenrijkse kabinet heeft beslo ten langs diplomatieke weg te protes teren tegen de beweerde schending van Oostenrijks grondgebied. Vier Britse ministers en andere ambtenaren voor de betrekkingen met het Gemenebest zullen naar de ver schillende dominions gaan voor drin gend overleg over kernproblemen, mo gelijk ook betreffende de defensie en de expansie van het communisme in Zuidoost-Azie. In politieke kringen te Londen wordt voorspeld, dat de volgende maand een dominion-conferentie waarschijnlijk van premiers belegd zal worden ter bespreking van dezelfde aangelegen heden. Londen zou de meest waar schijnlijke plaats zijn voor de confe rentie. De gewezen koning van Italië, Victor Emmanuel, die 29 December 1947 te Alexandrie is gestorven, heeft in En geland voor een bedrag van 1.532.287 pond sterling aan bezittingen nagela ten. De bank Hambro is belast met de verdeling van deze erfenis onder de weduwe van de gewezen vorst en zijn nakomelingen, in totaal 7 personen. Tot dusver is reeds 78.248 pond sterling aan successierechten betaald. Victor Emmanuel zou levensverzeke ringen hebben afgesloten in het buiten land tot een waarde van bijna twee millioen pond sterling. koning leopold naar parijs Koning Leopold is Dinsdag in gezel schap van de Prinses de Rethy per auto vertrokken naar Parijs, waar hij een paar dagen zal verblijven. Verwachting, geldig tot heden avond: Matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krach tige wind uit Oostelijke richtin gen. Vrij veel bewolking met in het Zuiden plaatselijk enige regen of sneeuw, in het Noorden over wegend droog. Temperatuur in de ochtend om het vriespunt, in de middag enkele graden boven, nul. De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft informeel het Noordatlantische ont- werppact goedgekeurd. Connally, de voorzitter, deelde mede, dat de leden- staten het verdrag over ongeveer veer tien dagen zouden tekenen. Tegen die tijd zou de tekst bekend worden ge maakt. Conally zeide van oordeel te zijn, dat het ontwerp de tevredenheid der deelnemende landen zou wegdragen, die zich enigszins ongerust hadden ge toond met betrekking der Amerikaan se bedoelingen in de clausule omtrent de militaire veiligheid. „Ik denk niet, dat het Stalins tevredenheid zal heb ben". De Italiaanse regering heeft een for mele nota uit Washington ontvangen, waarin het besluit wordt medegedeeld het Atlantische Pact tot Italië uit te strekken, zo verneemt men in welinge lichte Romeinse kringen. Het besluit werd aan de Italiaanse ambassadeur te Washington, Alberto Tarchiani, medegedeeld. Naar verluidt zal Italië een officiële uitnodiging ontvangen tot het pact toe te treden op het tijdstip dat de tekst, al vorens te worden getekend, ter goed keuring aan Ialie zal worden gezonden. Dr. J. H. van Royen heeft tegenover de diplomatieke correspondent van Aneta verklaard, dat het bericht van Woensdag in „Trouw" als zou de Ne derlandse delegatie in de a.s. zitting van, de Veiligheidsraad mededelen, dat de regering bereid is de Republikeinse leiders naar Djokja te laten terugkeren geheel in tegenspraak is met de positie van de Nederlandse regering. De Ne derlandse vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad verzekerde, dat hij in de verklaring, welke hij vandaag (Don derdag) in de zitting van de Veilig heidsraad hoopt af te leggen, integen deel zal doen uitkomen, dat Neder land reeds vergaande concessies heeft gedaan door de Republikeinse leiders vrijheid van beweging door geheel In donesië met uitzondering van Djokja- karta te geven en door hen uit te nodi gen in hun kwaliteit van Renubli- keinse functionarissen aan de Ronde Tafel-conferentie in Den Haag deel te nemen en dat geen verdere concessies van Nederland kunnen worden ver langd. In andere kringen van de Vei ligheidsraad vernam Aneta's corres pondent nog, dat verschillende delega ties natuurlijk vooral van de Westerse landen hopen, dat de Republikeinse lei ders alsnog kunnen worden bewogen dc Nederlandse uitnodiging aan te r.emen. Uit Republikeinse bron vernam Aneta's correspondent, dat Palar voor nemens is, in de eerste zitting een uit voerige verklaring af te leggen en dat men zich aan die kant op een „felle strijd" in de raad voorbereidt. Naar het ANP uit betrouwbare bron verneemt, is het thans zeker, dat de Ronde Tafel-conferentie, welke op 12 Maart te 's Gravenhage zou aanvangen, ten minste enkele weken zal worden uitgesteld. In het proces van de schrijver Victor Kravchenko tegen het communistische blad „Les Lettres fran?aises" dat reeds ruim zes weken duurt, werd gis teren het woord gevoerd door Krav chenko's advocaat, mr G. ïzard. Volgens mr. Izard staat de tijd, die dr. H. Johnson, „de rode deken van Canterbury", de Britse parlementsle den Zilliacus en Pritt en andere getui gen voor het blad in de Sowjetunie hebben doorgebracht, gelijk met „niet meer dan een paar dagen in het leven van Kravchenko". De advocaat noemde de aanwezigheid van de geüniformeerde generaal van het Sowjetleger Roedenko en zijn ad judant een voorbeeld van officiële Sowjetrussische bemoeiing in deze zaak. Volgens Izard toonden de Sow jetrussische getuigen bijzonder veel tegenzin om vragen over de toestan den in hun geboorteland te beantwoor den. Het gerecht tracht weliswaar geen oordeel uit te spreken over het Sow- jetregiem als geheel, maar niettemin vermeldt het boek van Kravchenko feiten, die licht werpen op de aard van dat regiem en het is voor het proces van het eerste belang, dat deze feiten worden bevestigd of getoetst, aldus Izard. Lord Vansittart, de vroegerfe diploma- ieke adviseur van het Britse kabinet, heeft tijdens een debat in het Hogerhuis verklaard, dat grote hoeveelheden na gemaakte juwelen in diplomatieke va liezen met dubbele bodems uit Praag naar Londen waren gesmokkeld voor het financieren van communistische propaganda in Engeland en een bepaald systeem van geheime dienst in de fa brieken. De Roemeense legatie was niets an ders meer dan een onderafdeling van at inlichtingendienst der Sowjetunie en dit was het geval met alle Oosteuro- pese missies. De Hongaarse club te Londen, welke Vansittart een broeinest van commu nisme noemde, diende gesloten te wor den als „Hongaarse leden der ver tegenwoordiging wederom misbruik van de toestand maken". Verder verwees Lord Vansittart De Labour-afgevaardigde Philip Price heeft Bevin gisteren in het Lagerhuis gevraagd, welke stappeij worden ge daan om te komen tot een Middelland se Zeepact, dat zal aansluiten bij het Atlantische pact. Bevin antwoordde, dat „op het ogen blik geen stappen worden gedaan om zulk een pact te organiseren". tiaar de Roemeens-Engelse vereniging Gallacher en Piratin (communistische parlementsleden), Hewlett Johnson (de „rode" deken van Canterbury), Haldane (communistisch geleerde) en anderen waren hiervan lid. Het doel en het gebruik van de vereniging was duidelijk. Niet een honderdste van een dergelijk soort vereniging zou in een van de satellietstaten geduld worden", zo zeide hij. Sinds de onenigheid tus sen Tito en het Kremlin, zo vervolgde Vansittart, had het Kominform gebruik gemaakt van het Roemeense consulaat te Milaan en de legaties te Bern en Parijs om de verbindingen met het westen in stand te houden. Tijdens de recente staking van de mijnwerkers in Frankrijk was de Roemeense lega tie te Parijs gebruikt voor het over maken van fondsen en orders voor op standige handelingen, aldus Vansit tart. Onder het publiek bit wedrennen te Cheltenham in Engeland brak een pa niek uit, toen een paard zonder berij der door de afzetting van de baan heenbrak, de bookmakers hun papie ren uit de handen trappend, en de trap naar de grote tribune scheen te willen opspringen. Het dier zwenkte echter om, waarbij het een vrouw raakte en sprong terug op de renbaan. Zes personen werden bij dit incident gewond. zaak j. kloosterboer uitgesteld De behandeling van de zaak tegen J. Kloosterboer uit Sint Pancras. welke op Maandag 14 Maart a.s. voor het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam zou worden hervat, is uitgesteld tot Maan dag 28 Maart a.s. Een Lockheed Lodestar toestel met 21 inzittenden is kort nadat het van een vliegveld aan de grens van Nieuw- Zuidwales (Australië) was opgestegen in een moeras neergestort en in brand gevlogen. Het vliegtuig was op weg naar Brisbane. De 18 passagiers, w.o twee kinderen, en de bemanning van drie koppen, verloren het leven. Brandweerlieden waadden tot hun middel in het water om de vlammen met schuimblusapparaten te doven. britse koning wordt geopereerd Ter bevordering van de bloedcircu latie in het rechterbeen zal de Britse koning dezer dagen een kleine operatie ondergaan, zo wordt van het Bucking- ham paleis meegedeeld. De gezond heidstoestand van de koning was ver der uitstekend en er was geen reden tot ongerustheid. De 44-jarige General-Leutnant der Polizei en S.S. Gruppenführer dr. Wil helm Harster, na Rauter de hoogste Duitse politie-autoriteit in Nederland, stond gisteren terecht voor het Haag se Bijzondere Hof. Van 15 April 1940 tot 29 Augustus 1943 is hij Befehls- haber der Sipo (Sicherheitspolizei) en S.D. in ons land geweest. Aan dr. Har ster zjjn verschillende oorlogsmisdrij ven ten laste gelegd, o.m. het deporte ren van Joden, het in „Schutzhaft" ne men van Nederlanders en de onmense lijke toestanden in het Durchgangslager Amersfoort. 140.000 Joodse landgenoten heeft deze man gedeporteerd. De president mr. Borgerhoff Mulder ondervroeg hem uitvoerig over zijn deportatie maatregelen. „Interesseerde u zich als mens voor het lot der Joden?" vroeg mr. Baron van Voorst tot Voorst, de procureur fiscaal. „Jawohl," beweerde dr. Harster, doch hij kon niets aanvoeren waaruit dit bleek. Verdachte betoogde verder, dat hjj in de bezetting nooit had geweten, wat er in Duitse concentratiekampen met de Joden gebeurde. Mr. Borger hoff Mulder hield hem echter voor, dat er niet enkele, doch 6 millioen Jo den door de Duitsers zijn omgebracht. „Een man van uw positie," zo meende de president, moet iets van deze massamoord gehoord hebben." Dr. Harster gaf ten slotte toe, dat hij verantwoordelijk was voor de uit voering der deportatiemaatregelen. Daarna werd hij verhoord over het in „Schutzhaft" nemen' van Neder landers. Dr. Harster beweerde, dat een dergelijk instituut in vele landen be staat. „Neen," zei de president. Al leen Duitsland kent detentie zonder gerechtelijke uitspraak. „Een typisch Duitse maatregel". Verdachte noem de toen een aantal voorbeelden m En geland, Amerika en het huidige Duits land, waarop hem gevraagd werd of men daar ook de in „Schutzhaft" ge nomen personen in vernietigingskam pen liet omkomen. De president las enkele verklarin gen voor van Nederlandse politie agenten, die geweigerd hadden Duitse bevelen op te volgen en daarom in „Schutzhaft" genomen werden. Dr. Harster verklaarde, dat hij de maat regelen goedkeurde. De toestand in Amersfoort. De toestand in Amersfoort werden vervolgens besproken. Verdachte ver klaarde, dat in dit kamp personen Er is een tijd geweest, dat de man nen zich in Scheveningen verdrongen om het speciale dameshad, teneinde een glimp op te vangen van de blote voetjes van de zwaar geklede in zee rondspartelende vrouwelijke badgasten. En tegenwoordig? Op natuurlijke, on bevangen, eerljjke wijze genieten man nen en vrouwen door elkaar van zee, lucht en zon. Met deze vergelijking stelde mr. W. C. Wendelaar (VVD) Woensdagmiddag bij de behandeling van de begroting r\E ZACHTMOEDIGE verzuchting over de sterrekijkers van Pasa- dena, die ik mij kortelings in dit apen- buurtje veroorloofde, heeft de heer B. J. Vastenholt te Beverwijk de onweer houdbare aandrift bezorgd in zijn pen te klimmen. Hij prozaeert het volgende: „De bedoelde kijker is de nieuwe spie- gèltelescoop op de berg Palomar in Californie. waarmee inderdaad extra galactische objecten gefotografeerd kunnen worden, die zich een milliard lichtjaren van ons af bevinden. Dit be tekent. dat de lichtstralen, uitgezon den door deze nevels, zich voortspoe dende met een snelheid van 300.000 km. per seconde, een milliard jaar no dig hebben om de aarde te bereiken. We zien op de foto deze nevels, zoals zij er een milliard jaren geleden uit zagen. Deze nevels zijn er nog. Aange zien zij uit een hoeveelheid sterren (zonnen) bestaan van ongeveer 100 milliard, behoeft de geachte redacteur van „Kort Bestek" zich geen zorgen te maken over een mogelijke verdwij ning ervan, eenvoudig zo besluit de heer Vastenholt, omdat zij nergens naar toe kunnen verdwijnen". Ik moet zeggen: dat heeft me opgelucht. Het is troosteloos, alsmaar te moeten pieke- icn over de vraag: Waar hebben ze nou die 100 milliard zonnen gelaten? (Ove rigens ben ik, op grond van persoon lijke waarnemingen vanaf het Bio-Va- cantieoord in Bergen, van oordeel dat de gemeten snelheid der extra-galac tische objecten niet 300.000 km., maar 300.003 km. per seconde is. Bij telling van de bedoelde zonnen kwam ik niet verder dan 98,7 milliard). 'iiiiiuimiiiiiuiUiHiiiiiiiiiiiimuiiiiiaiiuuiiiiiiuiiiiHiiaiiuiiiiiiiiii JOEN ZE bezig waren aan die 98,7 milliard zonnen nog een kleine toe te voegen (tijdens scheikundeles in de MTS te Heerlen) veroorzaakten een leraar en een helper een plof. Hun hele pottenkraam vloog in de lucht en zelf belandden zij met scherfwonden in het ziekenhuis. Kardinaal Spell- man heeft de stakende katholieke dood gravers van New York bevolen hun (communistisch beïnvloede) vakorga nisatie te verlaten en het werk te her vatten. Vanwege de vredesstemming in Moskou hebben ook de oorlogende bakkers in Haarlem de strijdbijl begra ven. Ze rekenen nu allemaal 26 cent voor bruinbrood en 31 cent voor wit- Abe Lenstra komt Zondag met een geheim wapen brood. Attlee heeft de jongens van de luchtbrug gecomplimenteerd. „De historie zal er van gewagen als van een reusachtige bijdrage voor de vrij heid". £)E HAVEN van San Francisco beefde onder het geweld van een aardschok; veel schrik, geen schade. In de gemeente Goor komen allen, die teveel huppelwater tot zich nemen, op de zwarte lijst der dronkelorren. Er zijn in Nederland thans 1.184.590 radiotoestellen (dat van de buurvrouw meegerekend) O In Griekenland is de zesde divisie der opstandelingen voor 85 pet. in de pan gehakt. In Rome is een afdeling van de Garry Davisclub der „wereldburgers" opgericht. De bevolking van Italië nam vorig jaar met ruim 'n half millioen toe In Hongarije bestaat de communistische partij uit 1 millioen leden; daarvan zijn er thans 170.000 als onbetrouwbaar uitgezuiverd. De rest is was- en kleur echt. ^\MERIKA neemt deze maand 5940 „verplaatste personen" op. In Japan vloog een trein in brand; acht mensen werden gedood. De Ameri kaanse luchtmacht gooide in de laat ste oorlog voor 70 millioen francs aan Zwitsers bezit in puinpoeier. Reizi gers naar en door Duitsland wordt aangeraden bovenop hun bagage te gaan zitten; er wordt veel gestolen Vooral paspoorten zijn in trek. van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer de kwestie van de bestrijding van de zedenverwildering midden in het debat. Mr. Wendelaars opvatting was, dat de overheid dient op te tre den tegen uitwassen, die altijd zullen voorkomen, maar hij waarschuwde tegen het te sterk spannen van de boog, want dan bereikt men veelal het te gendeel van wat men beoogt en werkt men stiekume zonden in de hand. Over zedelijkheidskwesties zal men het in ons land wel nimmer eens wor den. Evenals de liberale afgevaardigde verhief ook de heer H. J. de Dreu 'PvdA) zijn stem tegen te veel over heidsbemoeiing op dit gebied. Tegenover het standpunt van deze, wat men vroeger noemde „linkse" Ka merleden, stelde mr. J. A. de Wilde (AR) wat van. de voormalige „rechtse". Hij erkende, dat in de eerste plaats een taak is weggelegd voor de Kerken, voor de verenigingen, de opvoeders en te pers. maar daarnaast wenste hij wel degelijk een voorname taa"k aan de overheid toegekend te zien. Hoe nodig het is tegen de zedenverwildering op te treden, meende mr. De Wilde te kun nen afmeten aan de onrustbarende toe- reming van het aantal echtscheidingen. (Zie vervolg pagina 5) In tegenstelling tot 1948 bestaat er goede hoop, dat dit jaar in de Noord oostpolder weer gronden zullen wor den uigegeven. Het voorlopig uitgifteplan voor 1949 spreekt van 91 uit te geven bedrijven, waarvan 28 van 48 ha. 1 van 42 ha, 18 van 36 ha en 44 van 24 ha. Hiervan zullen waarschijnlijk 22 bedrijven wor den gegeven aan boeren van Walche ren, zodat er voor de groep pioniers dan nog 69 overblijven. Hiermee kun nen niet alle nog wachtenden worden geholpen. De minister van financiën heeft toegezegd om, alvorens een defi nitief uitgifteplan vast te stellen, over leg te plegen met de Stichting voor de Landbouw, die een vrij groot aantal kleine bedrijven gewenst acht. werden opgesloten over wier lot de Duitse politie nog geen definitieve maatregelen had genomen. Dr. Har ster moest toegeven, dat er in kamp Amersfoort geen Duitse arts en geen medische dienst was. Duitsland kon geen doktoren missen. Voor het ont breken van een medische dienst was hij echter niet verantwoordelijk. „Zeer zeker wel," zei de president. „Toen u het bevel voerde over dit kamp, was u voor alles verantwoor delijk. U had ook moeten weten," al dus de president, - „dat dokter Nieu- wenhuyzen (een N.S.B.-dokter) gevan genen met een zakmes opereerde." Dr. Harster probeerde op allerlei manieren de verantwoording voor de ze gebeurtenissen van zich af te schui ven. De president stelde verdachte ook verantwoordelijk voor de slechte voe ding en kleding in het kamp. Van mis handelingen in kamp Amersfoort be weerde dr. Harster niets geweten te hebben. „Ik heb gedaan wat ik kon doen," zei dr. Harster. Het requisitor In zijn requisitor noemde Baron van Voorst tot Voorst dr. Harster een trouw dienaar van een verderfelijk re gime, dat hij in Duitse slaafsheid volg de, als een enthousiast nazi-man. Har ster heeft een belangrijk aandeel in het doen slagen van de terreur, die na zijn vertrek over ons land kwam, want het apparaat, dat die terreur ontketen de heeft hij feilloos opgebouwd. Moreel en rechtens achtte de proc.- fiscaal verdachte zwaar schuldig. De grote moeilijkheid was dit alles in straf uit te drukken. Van persoonlijke mo- reel-verwerpelijke handelingen biykt in het dossier niets. Verdachte heeft ech ter zonder enige zedelijke maatstaf be velen van de nazi's uitgevoerd. Zijn Duitser-zijn moet daarbij als verzach tende omstandigheid worden aange voerd. Hij deed uit eigen beweging nooit iets goeds. De proc.-fiscaal achtte de tenlastegelegde feiten bewezen. Z\j zijn strafbaar, omdat ze zowel een mis drijf tegen de menselijkheid als een oorlogsmisdrijf bevatten. De proc-fis- caal eiste derhalve 15 jaar gevangenis straf met aftrek. Dinsdagavond herkende een recher cheur van de centrale recherche op lijn 9 te Amsterdam de langgezochte „Puk kie", een 25-jarige Amsterdamse las ser, die in het gehele land gezocht werd in verband met zijn activiteit als in- en uitbreker. „Pukkie" had kans gezien in-November van het vorig jaar uit te breken uit de strafgevangenis te Leeuwarden, waar hij zat in verband met een vonnis van acht jaar voor diefstal met geweldpleging. Hij had drie jaar van deze straf uitgezetèn en zal nu dus weldra moeten beginnen aan de resterende vijf jaar. Het staat intussen wel vast, dat hij sedert No vember nog meer wandaden op zijn geweten heeft geladen, zodat het bij deze vijf jaar wel niet zal blijven. De rechercheur, die hem herkende, vroeg hem zich te legitimeren, hetgeen „Puk kie" deed met het visitekaartje van een inbreker, die door dezelfde recher cheur nog geen twee maanden gele den was gearresteerd. Hiermede viel hij dus pardoes door de mand. Hoewel hij bekend staat als iemand, die niet voor geweld terugdienst, liet hij zich rustig arresteren. De afgevaardigden van de Argen tijnse oppositiepartij der radicalen heb ben Dinsdagavond in de constitueren de vergadering exemplaren van de constitutionele hervormingsvoorstellen van de president, Juan Perón, ver scheurd en de aanhangers van Perón de snippers voor de voeten geworpen, waarna zij de vergadering verlieten. De leider der radicalen, Moises Le- bensohn, verklaarde, dat zijn fractie de vergadering zou verlaten, omdat woordvoeders van Perón hadden ver klaard, dat de hervormingen „slechts bedoeld waren om gelegenheid te geven tot herverkiezing van president Perón". Het meest omstreden punt van de hervormingsvoorstellen is het artikel, volgens hetwelk de president meer ambtsperioden achtereen zou kunnen vervullen. In verband met de dezer dagen gg- dane mededeling omtrent het aangaan van een verbintenis bij de Nationale Reserve, vestigt het ministerie van Marine er de aandacht op, dat de ge wone en buitengewone dienstplichti gen, die zijn of zullen worden opge roepen om bij de Koninklijke Marine in werkelijke dienst te komen, niet voor een verbintenis bij de Nationale Reserve in aanmerking kunnen komen. extra treinen voor nederland—belgie De spoorwegen hebben voor de in terlandwedstrijd a.s. Zondag extra treinen ingelegd uit Alkmaar, Dor drecht, Utrecht, Deventer, Zwolle en Eindhoven.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1