GALA THEE |GflLfl THEE De Pluimveehouder Ruslands Westgrens de Curzonlijn Niemcijcrs Niemeijer De huid van de zuigeling Bach en zijn Matthaus-Passion Vader Scholier) mei vrouw en twaalf kinderen naar Canada Nieuwe Bonnen 'SWERELDS BEKENDSTE MERK EVEN GOED ALS VROEGER K.L.M. en S.A.S. poolen ook Parijs-lijn Air France staakt dienst op Amsterdam Intern. Landbouwcontact Begenadigd kunstenaar schreef een religieus werk, dat de eeuwen door blijft boeien Genie en edel mens DONDERDAG 10 MAAJtT 1949 Moskou zal vredesoffensief voortzetten (Van onze diplomatieke medewerker) jjoewel het Westen nog altijd verre van eensgezind is in zijn oordeel over de betekenis van de veranderingen in de Russische regering, is men inmiddels toch wel algemeen tot de overtuiging gekomen, dat Stalin de buitenlandse politiek van de Sowjetunie onder zijn directe controle genomen heeft. Hierbij moet echter opgemerkt worden, dat de maarschalk de verantwoordelijkheid voor het beheer van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel geenszins officieel heeft aanvaard. Mislukt derhalve de nieuwe politiek onverschillig hoe deze er zal uitzien dan kan de schuld daarvan worden geschoven op de schouders van Wysjinsky en Mensjikow, twee betrekkelijk ondergeschikte figuren in de Sowjet-hiërarchie. Stalin blijft onkwetsbaar. Internationale controle op de atoomenergie is noodzakelijk Liet is gemakkelijk te begrijpen, waar- om de leider aller Russen aldus handelt. De Russische buitenlandse po litiek is op een kritiek punt aanbeland. Gedurende de laatste tien jaren heeft zij onder de energieke leiding van Mo- iotof geleid tot een enorme uitbreiding van Ruslands macht en de opbouw van iets, dat men zonder overdrijving een Rood Imperium in Europa en Azie mag noemen. Maar tevens heeft zij in de gehele overige wereld groeiende vrees en verzet gekweekt en dit verzet staat thans op het punt zich te con solideren in een machtige alliantie te gen verdere Russische expansie. Moskou kan op deze alliantie op ver schillende wijzen reageren. Het kan trachten met het risico van een oor log haar te verpletteren voor zij ge reed is, door haar zwakste flank aan te vallen. Het kan ook proberen, haar in slaap te sussen en te ontwapenen door een vertoon van redelijkheid en een aanbod van concessies. De keuze is niet gemakkelijk en zelfs zonder te beschikken over geheime informaties kan men er van verzekerd zijn, dat er grote meningsverschillen bestaan on der de hoogste S-owjet-leiders. Deze tegenstellingen kwamen nog onlangs tot uiting in officieuse verklaringen. Er was een opvallend gebrek aan over eenstemming tussen de tegemoetko mende toon van Stalins interview met de vertegenwoordiger van het Ameri kaanse persagentschap International News Service, Kingsbury Smith, en de bijna oorlogszuchtige uitlatingen van Molotof. Minder uitdagend 7oaIs al in mijn vorige beschouwing is uiteengezet, geloof ik, dat derge lijke tegenspraken tot het verleden zullen gaan behoren en dat het Westen mag rekenen op een minder uitdagen de politiek van de zijde van het Krem- lin. Niet onwaarschijnlijk is, dat het „vredesoffensief", tot nu toe gevoerd in de sfeer van vage uitlatingen en in terviews met persvertegenwoordigers, de vorm van reële aanbiedingen zal aannemen. Het Westen zal er daarom1 goed aan doen, reeds thans zijn hou ding tegenover een dergelijke politiek te bepalen. Er is in de democratieën niemand, die geen overeenstemming- met de Sowjetunie wenst en ongetwij feld is men bereid geen kosten en moeite te sparen om tot een zodanig accoord te komen. Maar het moet een accoord zijn, dat het Westen veiligheid schenkt; het kan zijn leven niet op het spel zetten voor een tijdelijke opluch ting en enige jaren van bedriegelijke rust. Zonder enige twijfel zou men dit doen, indien men Moskou in staat stel- „VLIEGENDE VLEUGELS" Deel 2 komt binnenkort voor het tijdvak van 13 t/m 36 Maart. BONNEN VOOR VLEES 024 Algemeen 50 gram vlees (reeds aangewezen, geldig t/m 12 Maart). 041, 043 Vlees 100 gram vlees. 042 Vlees 300 gram vlees. ALLE BONKAARTEN 045 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet. BONKAARTEN KA, KB 903 046 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet. 047 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 052 Algemeen 500 gram boter of mar garine of vet. BONKAARTEN KD 903 054 Algemeen 125 gram boter of mar garine of vet. 055 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. TABAKSKAARTEN QA, QC 903 67 Tabak 2 rants. sigaretten of kerftabak. 69 Tabak 1 rants. sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN BIJZ. ARBEID ENZ. Geldig zijn de bonnen van de strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Maart a.s. worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen 029, 030, 031, 033. 036, 037, 038en 039 kun nen worden vernietigd. „VLIEGENDE VLEUGELS" Deel 2 «komt binnenkort de zijn veroveringen in Europa en Azie te consolideren in een van een centraal punt uit geregeerde staat en deze staat te bewapenen met atoom bommen. Een werkelijke vrede met Rusland is slechts mogelijk, indien de Russen zich terugtrekken achter hun eigen grenzen, die niet aan de Elbe of aan de Oder, rr.aar aan de zogenaamde Curzonlijn liggen. En nog belangrijker zal een overeenkomst zijn, welke de atoomenergie plaatst onder de controle van een internationaal lichaam, zodat deze niet langer kan worden gebruikt voor de nationale bewapeningen. Dit zijn de condities, waarop het Westen vrede met het Oosten kan slui ten, zonder zelfmoord te plegen. Het zal niet gemakkelijk zijn hierover tot een accoord te komen. Maar geen „vredesoffensieven", hoe verleidelijk ook, mogen het Westen bewegen het geweer van de voet te nemen, indien aan deze voorwaarden niet wordt vol daan. NEDERLANDS FABRIKAAT J^UWE PLEKJES, rode bibs, pukkels in 't gezicht, blaasjes op de buik, hoe gevarieerd is vaak de aanblik van een anders overigens gezonde zuige ling. De moeder is ongerust, vindt het lelijk staan, maar bovenal ziet ze, hoe het kindje onrustig wordt door jeuk en irritaties en daarom moet de dokter die plekjes zien weg te werken. De blaasjes op de buik zien we slechts bij de pasgeboren zuigelingen als gevolg van kleine infecties met snelle uitbreiding door het broeien in een vochtige luier. Er zit wat etter in die blaasjes en geen heerlijker broed plaats voor bacteriën dan de donkere vochtige warmte. Genezing treedt dan ook snel op, als men het kind af en toe even met onbedekt onder lijfje in de zon legt, bij het ver- De dokter aan het woord luieren steeds goed laat opdrogen en niet te stijf inbakert. De blaasjes mo gen met een watje worden weggewre- ven en dan met een weinig jodium aangestipt, terwijl de omgevende huid dun met dematolpoeder bestrooid dient te worden ter ontsmetting. Een rode bibs? Daarvan is de Knel de oorzaak of liever het wasmiddel. Waspoeder bevat altijd, groene zeep soms, scherpe chemicaliën, die ook door naspoelen het weefsel niet volle dig verlaten. Langzamerhand werken die op het vochtige huidje in. Als men uitsluitend goede huishoudzeep ge bruikt en dan behoorlijk naspoelt, voorkomt men roodheid door deze oor zaak. Natuurlijk moeten nieuwe luiers vóór gebruik worden gewassen. Veel luiers Een veelvuldiger oorzaak ligt ech ter bij het kinderorganisme zelf en wel door het beruchte „veel luiers". Is er een licfite voedingsstoornis, dan ra- geert de gevoelige kinderdarm al gauw met diarrhee, vijf zelfs zes luiers per dag. Het kind ligt te lang in het bij tende vocht en de huid geeft het op. Na regeling van de voeding zullen de luiers in aanal afnemen en de rood heid verdwijnt, eventueel ook door wat zinkolie of andere verzachtende zalf. Pukkels in het gelaat zien we heel vaak bij de gezonde zuigeling en dan informeren we eerst eens, of het een borstkind is. De kans op voedings stoornissen is daarbij natuurlijk gerin ger dan bij flessenkinderen, maar toch niet geheel uitgesloten. Overvoeding is wel de eerste gedachte die bij ons opkomt, als we pukkels op het baby gezichtje zien. Bij een flink groeiend kindje en ge zonde moeder is het dan vaak afdoen de van zes op vijf voedingen af te zak ken en de tussenpozen wat langer te maken. Is de voeding erg vet, dan kan men ook het allereerste laten afkol- ven en pas daarna het kind laten aan leggen. Ook de voeding van de moeder speelt echter een rol, vooral varkens vlees, spek, paling of garnalen kunnen prikkelend werken. Na enkele dagen schoonmaak van de darm van de moe der geneest ook het kindergezichtje vlot. Meestal geven we moeder veel karnemelk, vruchten en sla, zonodig een laxeermiddeltje. waarbij we ech ter moeten oppassen, baby geen diar rhee te bezorgen. Opvallend groot was het aantal puk kelkinderen na de verdeling van de porc uit de Engelse blikken. We plach ten toen in de voedingslijst eenvoudig te vermelden m P k p moeder Porc, kind pukkels. Zo duidelijk bleek het oorzakelijk verband te zijn. Bij kunstvoeding wordt er meestal te veel meel gegeven, eigenlijk altijd meer dan dokter heeft opgegeven. Ook kan men moeders er% moeilijk toe krij gen, de melk een beetje te verdunnen, wat soms de enige oplossing blijkt te zijn. Is het kind erg gevoelig voor zoete melk, dan kan men de voorkeur aan karnemelkvoeding geven. Dauwworm. Tenslotte komen we aan de hard nekkigste, meest onplezierige huidaf wijking, de ruwe vochtige huid, die in de plooien en ook op het hoofdje vaak ontsteekt de z.g. dauwworm. Deze huidafwijking behoort tot de eczemen en heeft niets met dauw en nog min der met worm te maken. Zij ontstaat vaak als een rond, rood, wat schilfe rend plekje en doet dan soms denken aan de z.g. „ringworm". Later wordt het plekje vochtig, er treedt wat weef- selvocht uit en dat stelt de dauw voor. Dit eczeem, dat wij bij zuigelingen in de beschaafde wereld zo enorm vaak ifde in-e zien, is een 'reactie op ongewenste stof fen, die door de kinderdarm onvol doende geselecteerd het bloed binnen komen. Het is altijd een bewijs van overgevoeligheid, want de voedings stoffen, die het veroorzaken, blijken voor andere kinderen onschadelijk te zijn. Verwant aan de dauwworm is dan ook de kinderbronchitis, die soms over gaat in asthma. Vaak zijn deze dauw- worm-asthmapatientjes intelligente, ge voelige kinderen, hetgeen past bij de moderne opvatting, dat een hoog ont- wikkéld zenuwstelsel zijn zwakke pun ten heeft, waarbij het vegetatieve ze nuwstelsel dan de eerste tekenen van overgevoeligheid geeft. Later zien we dan ook uit de gelederen der dauw worm-bronchitis-asthmapatientjes vaak de gevoelige, intelligente, artistieke, maar ook nerveuze, lastige, prikkelba re volwassenen te voorschijn komen. Behalve dauwworm zijn er nog de lastige galbulten, die meestal bij de iets oudere zuigelingen en de kleuters optreden. Het zijn kleine, harde bultjes, soms grote, rode verhevenheden, die erg jeuken en de kinderen zeer prik kelbaar maken. De oorzaken zijn vrij wel dezelfde als bij dauwworm. Ernsti ge dauwworm kan zelfs tot een jaar of acht optreden, maar is dan voorna melijk gelocaliseerd in elleboog- en knieplooien. Zo hebben we hier dan een overzicht van de meeste typische huiduitslagen bij zuigelingen, waarbij we zien, hoe steeds overgevoeligheid van het kind de voornaamste, een fout in de voeding de aanvullende oorzaak is. JONGE EENDJES In verband met enkele mij gestelde vragen over de opfok van jonge eend jes, zij het volgende genoteerd. In de eerste week, als de jonge eendjes nog niet veel voedsel nodig hebben, kan men ze een mengseltje geven van ge klopt ei met melk en daarbij enig wit- of tarwebrood, zo, dat men een weekachtige massa krijgt. Het dient vochtig te zijn, omdat een eend haar voedsel „opslobbert". Dit geeft voor die eerste week een goed opfokvoer, dat niet te duur is als men er tenmin ste voor zorgt, dat de kloek niet als mee-eetster gaat fungeren. Ook zij toch houdt van lekkere hapjes. Bij het voer moet altijd een drinkbak worden geplaatst, omdat de eendjes hun met voer gevulde snaveltjes voor het door slikken nog graag even onder water dompelen. Daarvoor kan het beste een platte schotel worden gebruikt. Men zorge steeds voor vers water. Heeft men in de buurt vaarten of slo ten, waarin zich eendenkroos bevindt, dan hale men dagelijks daar iets van als toevoeging voor de drinkbak. In het eendenkroos bevinden zich n.1. een groot aantal insecten, waar de eend jes verzot op zijn. Het kroos zelf is ook al een uitstekend voedsel. Zijn de eendjes ongeveer tien dagen oud, dan kan men beginnen met naast het week- voer ook geweekte gerst, haver ot mais te geven. Heel gauw hebben de eendjes be hoefte aan een bad. Daartoe kan b.v. dienen de schotel van een flinke bloempot. Is het water koud, dan moet de „badkuip" na het baden weer verwijderd worden en moet men de eendjes onder de Jcloek of de kunst moeder zetten. Bij gunstig weer of oudere jongen behoeft men deze voor zorgen niet te nemen. Wel betrapte men onder alle omstandigheden de grootste zindelijkheid in kunstmoeder of slaaphok. Zorg ook steeds voor een droge bodem van het nachtverblijf. Emigranten naar de nieuwe wereld (Van onze speciale verslaggever) „Hoe gaat het, meneer?" zegt de rustige jongeman, die tegenover ons in de trein naar Hoek van Holland zit en die deel uitmaakt van een gezelschap van 220 personen, agrariërs met hun gezinnen, die in Amerika een nieuw leven gaan beginnen. „De oudste zoon kan het bedrijf van zijn vader voortzetten, de andere jon gens kunnen geen eigen bedrijf begin nen, omdat daarvoor de landbouw grond ontbreekt", vervolgt hij. „Bij ons in de Achterhoek is alle grond al in cultuur; als we onze vleugels willen uitslaan, moeten we ons geluk dus el ders beproeven". Hij is een van de energieken, even als de overige emigranten, die nage noeg allen hetzelfde verhaal vertellen. Des nachts om één uur is hij met de auto van een zijner familieleden uit zijn kleine Achterhoekse plaatsje ver trokken om tijdig in Rotterdam te zijn. Het was het eerste deel van de lange reis, die hij nu nog voor de boeg heeft. In de loop van de morgen scheepten 220 landgenoten, van wie ongeveer de helft uit Friesland afkom stig is en de rest uit allerlei dorpen en gehuchten in Nederland, zich op de „Prinses Beatrix", de dagboot naar Harwich in. Van Harwich gaat het met de trein naar Londen; daar overnacht het on dernemende gezelschap, vervolgens vaart men naar Southampton om daar over te stappen op de „Aquitania", een groot passagiersschip van de Cunard White Star Line, dat de Nederlanders naar Canada brengt. De jongeman uit de Achterhoek trekt met tachtig Canadese dollars en vijf Engelse ponden op zak naar Brits Columbia. Dat betekent, dat hij in Amerika nog drie dagen sporen moet. Hij heeft reeds een werkgever; dat is voorwaarde voor de toelating in Ame rika. Hij zal het op zijn eentje wel rooien. Hij komt in 'n fruitdistrict, als landbouwer van een gemengd bedrijf, meent hij voldoende aanpassingsver mogen te hebben om te slagen. Er waren ook passagiers met meer zorgen aan hun hoofd, zoals de heer Naar het ANP verneemt zal de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" met ingang van Zaterdag a.s. haar lijn AmsterdamParijs vice versa stopzetten. Daar* de Air France reeds vorig jaar haar Scandinavische lijnen heeft ingetrokken, zal het Parijstoestel van Zaterdag aanstaande voorlopig het laatste Franse lijntoestel zijn, dat op Schiphol landt. Nadat de KLM en de SAS enige tijd geleden besloten samen te werken op de Scandinavische lijnen gaan deze beide maatschappijen thans met in gang van 3 April a.s. over tot verdere samenwerking op de lijn Stockholm AmsterdamParijs. Deze lijn zal eveneens in pool worden gevlogen, waarbij de KLM gebruik zal maken van haar Convairs en de SAS van DC 6 machines. In de loop van dit jaar zal de K.L.M. een rechtstreekse dienst Am sterdamParamaribo openen. De voorbereidingen hiervoor zijn nog gaande. De dienst zal gevlogen wor den met DC-6 toestellen langs de route AmsterdamMadridLissabon Dakar—Paramaribo. Scholten uit Aalten, die met vrouw en twaalf spruiten de grote sprong waagt! Hij had het druk, doch zijn vrouw, die een merkwaardige kalmte bewaarde vertelde ons, dat zij er niet tegen op zag; dat het wel lukken zou. Haar man had het bedrijf in Aal ten verhuurd. Je kunt nooit weten. Je had wel eens gehoord van heimwee en dan is het altijd goed de schepen niet achter je te verbrandenVijf dagen zal de familie in Amerika nog in de trein moeten zitten om de plaats van bestemming in Alberta te bereiken. Er was nog een gezin met tien kin deren. Er waren kleinere gezinnen, doch allen trokken zij de consequentie uit de beangstigende bevolkingsaan was in Nederland, die hun bestaan be dreigt. Nederland zal bij de oplossing van zijn bevolkingsprobleem niet aan verdere emigratie kunnen ontkomen. Besprekingen met Duitse organisaties Enige vertegenwoordigers van de Duitse landbouworganisaties en -coö peraties hebben' een bezoek gebracht aan Nederland teneinde een algemene oriënterende bespreking te voeren over de huidige actuele land- en tuinbouw- problemen in de beide landen. Als re sultaat van deze besprekingen zullen in de naaste toekomst deskundigen van de Stichting voor de Landbouw en van de beide Duitse organisaties contact met elkaar onderhouden met het doel de mogelijkheid te onderzoeken van' coördinatie van de productie en de af zet om prijsbederf te voorkomen. Dit heeft voornamelijk betrekking op de tuinbouw, zuivelaangelegenheden en veehouderij, zaaizaad en pootgoed. Ver tegenwoordigers der organisaties uit Belgie en Luxemburg woonden deze conferentie bij; ook in de toekomst zul len zij bij de besprekingen worden uit genodigd. De Luxemburgse minister van Land bouw bracht een bezoek aan ons land. Op zijn verzoek is o.a. een bespreking gehouden met 't dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw, waar bij hij met name wenste te worden in gelicht over de organisatie van de Ne derlandse landbouw en de werkzaam- zaamheden van de stichting. De heer M. Prins, voorzitter van bet Centraal Bureau van de tuinbouwvei lingen, en de adjunctsecretaris buiten- iandse aangelegenheden der Stichting voor de Landbouw hadden te Londen een bespreking met de National Far mers' Union ter voorbereiding van de West-Europese tuinbouwconferentie, die in de tweede helft van April te Londen zal worden gehouden. Deze voorbereidende besprekingen worden gevoerd in nauw overleg met de Belgi sche landbouworganisaties. NIEUWE KOERS IN LANDBOUW BELEID Dezer dagen heeft het bestuur van de Stichting voor de Landbouw defi nitief de tekst vastgesteld van een ad vies over het toekomstig landbouwbe leid en dit advies aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning toegestuurd. De stichting had na melijk enige tijd geleden van de minis ter het verzoek ontvangen Concrete voorstellen te formuleren over enkele belangrijke vraagstukken, verband houdende met de nieuwe koers in het landbouwbeleid. Y°or c'e 'zesde maal zullen straks de deuren van Alkmaars monumentale kathe draal, de St. Laurens, opengaan voor de honderden mensen, die zich onder de spitsbogen zullen zetten om drie uur lang te luisteren naar Bachs meester werk de Matthaus-Passion". Dit feit richt onze aandacht op de meester zelf: Johann Sebastian Bach, die in 1685 te Eisenach werd geboren en in 1750 aan een beroerte stierf. Hij had alles wat de achttiende eeuw aan muzikale stromingen en stijlen bevatte in zich opgenomen en wist het in zijn werken tot één schoon geheel saam te smelten en er daarenboven een zeer persoonlijk cachet aan te verlenen. Een voornaam kenmerk van Bachs muziek, dat vooral in zijn passies tot uiting komt, is het diep religieuze karakter van zijn werken, waarin men Bachs zuivere geloofsovertuiging weerspiegelt ziet. Jn Bach hebben wij te zien een genie en een edel mens, die oprecht leef de voor de kunst, een man, die het beroep van musicus niet tot eigen glo rie gebruikte of het tot een soort koop manschap degradeerde. Bach schreef zijn werken voor het grootste deel voor een zeker doel of in opdracht. Zijn mu ziek diende dan ter ondersteuning of verheffing van de ere-dienst in de kerk. Bach begon zijn officiële loopbaan als Cantor te Leipzig met de Johannes Passion. Zes jaar later schreef hij de „Matthaus Passion", die in 1729 voor het eerst werd uitgevoerd. De notabe len en de burgers, die de Passion be luisterden begrepen er niet veel van cn konden er geen bijzondere waar dering voor hebben. Dit is te verkla ren. Immers Bach was als- vele grote kunstenaars zijn tijd ver vooruit. Zo geraakte, al was het dan ook tijdelijk, de later beroemde Passion in het ver geetboek. Het noodlot dreigde Bach's schepping met een voor altijd verdwij nen in het rijk der vergetelheid. Felix Mendelssohn-Bartholdy, de man van de „Lieder ohne Worte", komt de eer en de dankbaarheid van het nageslacht toe, het werk weer on der de algemene aandacht te hebben gebracht. Hij maakte er met het toen- opgerichte Bach-Gesellschaft vurig propaganda voor. Sedertdien bleef het werk jaar in jaar uit duizenden toe hoorders trekken. Vooral na de laatste oorlog is het aantal Passie-uitvoerin gen in Nederland zeer toegenomen. Er is een ware Bach-cultus ontstaan. Y/oor de „Matthaus Passion" gebruikte Bach de tekst van het Matthaus Evangelie, waarin het lijden van Chris tus wordt beschreven. De lyrische ge deelten van de tekst zijn van Picander, de koralen werden door Bach zelf ge schreven. Het werk is gecomponeerd voor twee vierstemmige koren, twee orkesten, twee orgels en een cembalo. De orgelpartijen zijn later samenge voegd. Een jongenskoor wordt meestal met de taak van de sopranos diripieno belast. De Matthaus Passion" is in twee de len gesplitst en wordt onderbroken door koralen en aria's. De oorspronke lijke tijdsduur is ongeveer vier en een half uur. Bach had het eerste gedeel te bestemd voor Palmzondag en het tweede voor de Goede Vrijdag, dit om de liturgische betekenis van het werk meer te accentueren. Door het aan brengen van coupures heeft men de tijdsduur van de uitvoering tot drie uur beperkt. Nog slechts zelden wordt de „Matthaus Passion" zonder coupu res gebracht. Ten aanzien van de nummering (wel ke door de uitgevers werd ingelast), zij opgemerkt, dat Bach zelf het stuk als een dramatisch geheel heeft willen be schouwen en niet als een „revue, dus samengesteld uit vele kleinere delen. Het eerste deel dan bevat het laatste avondmaal, het lijden in de Hof van Gethsemané, Judas' verraad en de ge vangenneming. Het tweede deel: Chris tus voor zijn rechters, de kruisiging op Golgotha, Zijn dood en begrafenis. Dat wat zich verder om de kern van het gebeuren heen bewoog, werd ook door Bach op het tweede plan gebracht. De betreffende tekst van t Mattheus is door Bach sterk gedramatiseerd door gebruikmaking van koren, aria's, reci tatieven en soli. Dat Johan Sebastian zich daarbij heeft weten te houden aan dezelfde muzikale structuur van zijn andere werken, toont mede diens meesterschap. Dach's beroemdste Passie is zo lang zaam aan gemeengoed geworden van duizenden toehoorders in vele landen. En duizenden zuilen zeker nog volgen. Zij zetten zich tot luisteren, niet alleen tengevolge van de muzikale aantrek kingskrach welke van het werk uit gaat, maar ook tengevolge van de al gemene menselijkheid, die de verschil lende personen uit het Evangeliever haal eigen is Een menselijkheid, waar in, wie men ook moge zijn, reflexen van het eigen leven worden terugge vonden. Doch ook zij, die de Passion gaan beluisteren louter om de muziek, zullen er de meest verschillende jnwe- len van muzikale schoonheid in ont dekken en ontroering van de hoogste orde onder gaan. Toch is dit kunstwerk altijd een om streden stuk geweest en gebleven. Dit om de verschillende wijze van interpreta tie. Daar komt in ons land nog bij het vraagstuk van de taal waarin het wordt uitgevoerd. Vorig jaar verscheen een Nederlandse bewerking door Jan Engelman, geschreven in opdracht van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De praktijk zal echter in deze de mate van aanvaard baarheid moeten bewijzen. Maar boven al blijft toch staan de universele geest van Bach, wiens emo tie onuitputtelijk is gebleken en zelf» de leek op muzikaal gebied zal blijven aantrekken. £)e Nederduits Hervormde Oratorium Vereniging te Alkmaar, -die onder leiding van haar dirigent de heer Cor nelis Jonker, de Pasion weer gaat brengen, heeft er goed aan gedaan dit' nu ook werkelijk in de vastentijd te doen plaats vinden, de periode waar in de luisteraars meer ontvankelijk ge acht kan worden dan na de Goede Vrijdag. Hij, die de passie-uitvoeringen regelmatig gaat horen, zal hebben on dervonden, dat elke uitvoering opnieuw een aparte ervaring schijnt te zijn, een nieuwe ontdekking in het rijk van mu zikale gedachten van Bach. Laten zij. voor wie de „Matthaus Passion" tot nu toe een onbekende er varing was, het werk eens gaan ho ren. Zij zullen tot de conclusie komen, dat een écht kunstwerk nooit teleur stelt.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3