Ook Amerika wenst herstel van Republiek Kort Bestek - Van der Waa!s 4 Mei in cassatie Benelux-conferentie aan de slag Engeland zendt strijdmacht naar Akaba VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Pa/ar vraagt onderzoek naar houding der Nederlandse troepen Stralende Stalin werd toegejuicht Vrijdag 11 Maart 1949 74e Jaargang No. 10528 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Wij handelen in de geest van de resolutie Cuba waarschuwt' Sow jet-legatie Protest inzake Stalin- maskers afgewezen Huygen tol" 20 laar veroordeeld Weerbericht Verlichte wegwijzers Nog geen beslissing van de regering Engelse ambassadeur bezocht Mr. Stikker Druk op Nederland? Tilburgenaar stal tweehonderdduizend textielpunten Italië uitgenodigd Spaak: Wij kunnen de problemen overwinnen Egyptische Volksherstel sigaretten 90 cent goedkoper Op verzoek van Koning Abdoellah H.M. de Koningin uit St. Anton teruggekeerd 117 Slachtoffers van pokken-epidemie in Batavia Bond van Harddraverij ver, koos nieuw bestuur Rijdende toto op de draverijen S.S.-er leefde van roof en diefsfal BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties .„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten Dr. Van Royen betoogde gisteravond in de zitting van de Veiligheidsraad, dat de Nederlandse regering drie punten van de resolutie van de raad heeft uit gevoerd, maar dat zij bezwaren houdt tegen het herstel van de Republikeinse regering in Djokja op dit ogenblik. Dr. Van Royen zeide de Veiligheidsraad, dat elke poging tot herstel van de Republikeinse regering slechts zou leiden tot wanorde. Do drie punten, waarover geen verschil van mening bestaat tussen de Nederlandse regering en de Veiligheidsraad zijn volgens spreker de vol gende: L Herstel van volledige vrijheid van beweging voor de Republikeinse leiders; 2. De Republikeinen hebben de gelegenheid om met alle personen in Indonesië contact te zoeken en besprekingen te voeren. 3. De Nederlandse regering voert onderhandelingen met de Republikeinse leiders. Dr. v. ROYEN: Generaal C. Romulo (Philippijnen) verklaarde, dat de werkelijke reden, waarom de Nederlanders weigeren de Republikeinse leiders naar Djokja te laten terugkeren, was gelegen in het feit. dat zij thans doende zijn de ge bieden van Midden-Java te organise ren tot een nieuwe „marionetten-staat". Palar. De heer Palar verklaarde, dat de manier, waarop de Nederlanders hun nieuwe plan voorstellen, het doet voor komen alsof het de grootst mogelijke dwaling van de Republiek en van de Veiligheidsraad zou zijn dit plan niet met open armen te aanvaarden. „In derdaad, wij zouden deze voorstellen van ganser harte aanvaarden, indien wij onze droevige ervaringen met de Nederlanders konden vergeten. Wij kunnen dit echter niet en mogen dit ook niet. De Nederlanders gebruiken nazi methoden op Java en ik ben bevreesd voor het lot van mijn volk daar, niet alleen op grond van getuigenissen van Nederlandse soldaten zelf, maar ook omdat ik weet. wat het Nederlandse leger mijn volk aandeed in Zuid-Cele bes, niet zo heel lang geleden. Ik "raag om een onderzoek door een in ternationaal orgaan naar de methoden, welke het Nederlandse leger toepast op Java, Sumatra en Madura. „Wij vragen om voortzetting van de onderhandelingen onder auspiciën van de Unci", aldus Palar. Cuba heeft een Sowjetrussisch pro test tegen het gebruik van carnevals- maskers, „die Stalin voorstellen", ver worpen en de Sowjetrussische legatie gewaarschuwd, dat de „totalitaire pro paganda" moet ophouden. De Cubaanse regering is ten zeerste verontrust, aldus de bekendmaking ever de verklaringen van leiders van minderheden in verschillende staten over hun houding in geval van oorlog. Het voornaamste doel van deze leiders is „de vernietiging van het democra tische systeem in de gehele wereld". De regering beschuldigt de Sowjet- legatie te Havanna ervan, dat zij zich niet beperkt tot de normale uitwisse ling van culturele ideeën en handels- propaganda. doch „ideeën in strijd met ons regime aanmoedigt en zelfs artikelen reproduceert, die beledigend zijn voor vooraanstaande persoonlijk heden". Deze toestand kan niet voortduren, cmdat de Cubaanse regering verplicht is aan deze duidelijk aggressieve da den een eind te maken. Evenmin kan de regering toestaan, dat groeperingen, die aan buitenlandse politieke bevelen gehoorzamen, directe of indirecte steun ontvangen van diplomatieke missies. Het Sowjetprotest tegen de verkoop van carnevalsmaskers van Stalin ver wierp de regering op grond, dat in Cuba „iedereen vrij is om critiek te oefenen op alle burgers met inbegrip van het staatshoofd". Wegens het voeren van propaganda voor diejistname in vijandelijke krijgs dienst en de Germaanse statenbond is de voormalige secretaris-generaal van de N.S.B., C. J. Huygen, gistermorgen door het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor de tijd van het leven. Op 25 Februari was 15 jaar tegen hem geëist. Verwachting, geldig tot heden avond: Voor het Noorden: Veel be wolking, droog weer, in de och tend enigszins nevelig. Matige tot zwakke wind tussen Noord en Oost. Morgenmiddag temperatuur enkele graden boven het vries punt. Voor de rest van het land: Veel bewolking, overwegend droog weer met plaatselijk ochtend nevel lof mist. Meest zwakke wind. Ongeveer zelfde temperatuur als gisteren. Mr. Warren Austin (Verenigde Sta ten van Amerika) verklaarde dat zijn regering de resolutie van de Veilig heidsraad blijft steunen. „De Nederlan ders hebben te kennen gegeven niet bereid te zijn de regering vaa de Re publiek in Djokja te herstellen. Mijn regering houdt vol dat een mi litaire actie niet tot gevolg mag heb ben dat een der partijen voor de Vei ligheidsraad wordt geëlimineerd. Zo lang de Republikeinse regering niet is hersteld in Djokja kan zij niet deel nemen in onderhandelingen over een bevredigende oplossing in het geschil. Het lijkt mij toe dat indien Indonesië spoedig onafhankelijkheid zal verkrij gen zoals wordt voorgesteld in het nieuwe Nederlandse plan. een begin moet worden gemaakt met het herstel van de Republiek. Hierna werd de zitting verdaagd tot Vrijdag 11 Maart 17,30 uur Nederland se tijd. Van bevoegde zijde wordt het vol gende medegedeeld: Naar aanleiding van berichten, welke in de pers de ronde doen over een vermeende be slissing van de regering ten aanzien van de vraag of aan de Republikeinse leiders toestemming zal gegeven wor den zich in Djokja te vestigen moet worden geconstateerd, dat de rege ring geen enkele beslissing in de aan gegeven zin heeft genomen. Naar wordt vernomen, heeft dë En gelse ambassadeur in Nederland, Sir Philip Nichols, in het begin van deze week een bezoek aan minister Stikker gebracht met betrekking tot de be sprekingen inzake een oplossing in Indonesië. Ofschoon geen bepaalde inlichtingen omtrent de reden van dit bezoek be schikbaar waren, zou de algemene En gelse mening omtrent de situatie de volgende zijn. De Nederlandse regering moet besluiten de resolutie van de Vei ligheidsraad van 28 Januari in zijn ge heel uitvoeren. De Republikeinse lei ders moet worden toegestaan naar hun vroegere zetel te Djokjakarta terug te keren. Geen conferentie inzake Indo nesië zou met vrucht gehouden kunnen worden zonder deelneming van de Re publikeinse leiders. De A.N.W.B. gaat thans de mede werking der gemeentebesturen in het gehele land inroepen teneinde te ko men tot een afdoende verlichting van de bekende blauw-witte Bondswegwij- zers. Wanneer deze opzet slaagt, zal het ook bij avond steeds drukker wor dende verkeer hiermede in aanzienlijke mate gebaat zijn. De recherche te Tilburg is als gevolg van een serie kleine inbraken een be langrijke diefstal van coupures voor textiel op het spoor gekomen. De dief stal is gepleegd bij de firma Mol van Bladel. De buit vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 219.000 punten. Aangehouden als verdacht de diefstal gepleegd te hebben is de Tilburge- naar J. de R. De economische recher che van Amsterdam heeft tezamen met enkele rechercheurs uit Tilburg een deel van de buit, t.w. 114.000 punten, achterhaald. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Nader wordt medegedeeld, dat ae arrestatie van de 25-jarige Tilburgse meubelmaker J. de R., nog de arresta tie van een tweetal Amsterdammers tot gevolg heeft gehad. Verrader heeft een nieuwe verdediger Naar wij vernemen zal de zaak tegen de bekende V-Mann van Schreieder, de Rotterdammer Anton van der Waals, op 4 Mei behandeld worden voor de bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gra- venhage. Van der Waals is ongeveer een jaar geleden door het B.G. ter dood veroordeeld. Als verdediger zal niet meer op treden mr. J. E. van der Starp, aange zien deze advocaat (die kortelings van zich deed spreken door de publicatie van zijn verwarde, tegen de Engelse regering gerichte brochure) wegens misdragingen, die op een ander terrein liggen, is geschorst. Op verzoek van de familie is als verdediger van Van der Waals toegewezen de Amsterdamse ad vocaat mr. G. Jonker. Intussen zijn de cassatiemiddelen reeds ingediend door mr. Van der Starp. De tegenwoordige verdediger kan zich, indien wij juist zijn ingelicht, met de inhoud daarvan niet verenigen, zodat er wellicht alsnog een verbetering en aangevulde indie ning zal plaats hebben. Het is lang niet uitgesloten dat zich inmiddels in deze zaak nieuwe ge zichtspunten hebben voorgedaan. Een daarvan zou het feit kunnen zijn dat het hoofd van afdeling III der SD, Knolle, na de bevrijding kans heeft gezien met zijn V-mann Johnny Ligten naar Zuid-Amerika uit te wijken. Deze Johnny Ligten schijnt, naar verklarin gen van vooraanstaande Duitsers, in derdaad zoveel op Van der Waals te lijken, dat het mogelijk moet zijn ge weest hen, op het eerste gezicht, met elkaar te verwarren. Knolle, die zich bij de SD vooral met politieke affaires bemoeide, had veel te maken met de bekende graaf Schellenberg, die in het laatste deel van de oorlog samenwerk te met graaf Folke Bernadotte van Zweden. ISRAËL OP AGENDA DER V.N. De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft het verzoek van Israël, als lid van de organisatie der V.N. te worden toegelaten, aan de voorzitter der alge mene vergadering doen toekomen. Dit houdt in, dat het verzoek thans offi cieel opgenomen is in de agenda der algemene vergadering, die 5 April te Lake Sucess bijeenkomt. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat Joseph Schreieder-gedurende de oorlog ongetwijfeld contact heeft onderhouden met de vage figuur van „Onkel Ri- chard", die de verbindingsman was van admiraal Canaris. Deze admiraal Cana- ris was het hoofd van de Abwehr <ie Duitse militaire contra-spionnage) maar hij werd in het laatste, oorlogs jaar terechtgesteld wegens het smeden van een complot tegen Hitier. De Italiaanse regering heeft een of ficiële uitnodiging ontvangen om tot het Atlantische Pact toe te treden. Opperste Sowjet bijeen Meer dan 1000 afgevaardigden o.w. ongeveer 200 vrouwen uit alle de len van de Sowjetunie zijn gisteren in het Kremlin bijeengekomen voor een zitting van de Opperste Sowjet van de U.S.S.R. De Opperste Sowjet bestaat uit 2 Kamers, de Raad van de Unie en de Raad van Nationaliteiten. De Raad van de Unie omvat 682 leden, de Raad der Nationaliteiten 657. Stalin, Molotof en Mikojan waren bij de opening der zitting niet aanwezig. Onder de vooraanstaande personen, die tegenwoordig waren, bevonden zich Wysjisky, de pas-benoemde minister van buitenlandse zaken, en Worosjilof, de vice-president van de Sowjetunie. De gezamenlijke zitting van de twee Kamers, welke des avonds werd ge houden, werd wel bijgewoond door Stalin en Molotof, omgeven door het merendeel der leden van het politieke bureau. De afgevaardigden en vele ge nodigden juichten hen enige minuten toe, toen zij in de regeringsloges ver schenen. Stalin droeg de uniform van veld maarschalk en zag er buitengewoon goed uit. Ook de vice-premier Molotof zag er goed uit en glimlachte. De minister van Financiën, Zwerefs, legde een verklaring af over de be groting voor 1949. De uitgaven ten be hoeve van de gewapende macht zou den 79 milliard roebel bedragen (on geveer 39,5 milliard gulden). Dit be drag maakt 19 procent van de totale begroting uit. De Benelux-conferentie te Den Haag die gistermorgen met een rede van Dr. Drees is geopend, heeft een aanvang gemaakt met de werkzaamheden. De uitstekende sfeer, welke de besprekin gen kenmerkt, doet het beste verwach ten. Spaak antwoordt De rede van Dr. Drees, welke in het Frans werd uitgesproken, werd beant woord door de Belgische minister president Spaak. Deze dankte voor de uitnodiging van de Nederlandse rege ring in 's-Gravenhage de Benelux- Volgens het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten zal met ingang van 1 April a.s. de toeslag op z.g. Volksher- stelsigaretten een gedeeltelijke wijzi ging ondergaan. De toeslag op Orient-sigarelten welke tot dusver 1 bedroeg boven de banderolleprijs, wordt met ingang van genoemde datum teruggebracht tot f 0.10. De toeslag op andere dan Orient-sigaretten blijft f 1 boven de banderolleprijs. In dit verband wordt erop gewezen dat in de prijs van alle Volksherstel- sigaretten, die vóór 1 April worden ge kocht nog de toeslag van f 1 is be rekend. Volgens een gerucht, dat te Londen de ronde deed, heeft koning Abdoellah van Transjordanie, „ongerust over Is raëlische troepenbewegingen in de rich ting van de Golf van Akaba", nogmaals Groot-Brittannie om hulp verzocht krachtens het verdrag van Amman van Maart 1948. De Britse minister van het Gemene best, Philip Noel Baker, verklaarde Donderdag in het parlement, dat de Britse regering van' plan was haar ver plichtingen volgens het verdrag met Transjordanie ten uitvoer te brengen. Noel Baker zeide, dat de Britse re gering de regeringen van het Gemene best had doen weten, dat zij besloten had een strijdmacht naar Akaba te zenden, en wel naar aanleiding van een door de Transjordaanse regering op grond van het verdrag met Groot-Brit tannie gedaan verzoek. Volgens de iaatste berichten die op het Transjordaanse departement van defensie zijn binnengekomen, is een Joodse pantsertroep op 50 km. ten Om even over half vier gistermiddag is H.M. Koningin Juliana met het prin sesje Margriet in ons land terugge keerd. Kapt. G. Sonderman bracht het vliegtuig waarmee H. M. reisde van Friedrichshafen naar Soesterberg. Prin ses Wilhelmina verwelkomde haar dochter op het vliegveld. noorden van Akaba door het Trans jordaanse Arabische legioen tot staan gebracht. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat een Israëlisch detachement van de hoofdmacht 8 km. diep Trans jordanie is binnengedrongen en de El Risjavlakte heeft bereikt. Joodse tegenspraak. Een Israëlische militaire woordvoer der heeft categorisch deze berichten tegengesproken. „Alle Israëlische eenheden waren en zijn op Israëlisch grondgebied", zo ver klaarde hij. „Zij hebben geen enkele grens overschreden en zijn evenmin voornemens dit te doen." In het quarantaine-station op het eiland Onrust, waar thans ongeveer 800 pokken-patiënten zijn geïsoleerd en er dagelijks nog 70 tot 80 bij komen sedert de eersten er 14 dagen geleden aankwamen, zijn thans in totaal 82 pa tiënten overleden, waarvan de mees ten kinderen. Van het totaal van 1000 opgenomenen zijn intussen 256 patiën ten als genezen ontslagen. In de Bata viase ziekenhuizen zijn sedert het be gin der epidemie 35 patiënten over leden. In totaal is het overlijden van 117 patiënten officieel geregistreerd. Van de Bataviase bevolking van 1V, millioen zielen is thans een aantal van 800.000 gevaccineerd. De besmettings haard in de Bataviase benedenstad volledig doorzocht. Het Bataviase „Dagblad" heeft zijn lezers opgewekt, aan de pokkenbestrijding volledig! medewerking te verlenen in het besef, dat Batavia thans „zeer ernstig door de pokken besmet moet worden ge acht". JEDERE KEER als U tot drie telt worden er in dit tranendal twee kindertjes geboren. Als U niet tot drie telt natuurlijk óók, want het zit 'm niet in het tellen. Per dag komen er op deze atoomwereld 55.000 van die schreeu wende pluizigheidjes bij. Per jaar 20 millioen. In de vorige eeuw verdub belde de mensheid. Door erosie wordt de grond echter onvruchtbaarder. En aangezien het menselijk ras nog géén erosie heeft, komen we met z'n allen dringend voor dringende problemen te staan. De dir.-gen. van de Unesco heeft ons allemaal opgeroepen voedselbron nen te ontsluiten. Spruitjes poten en bloemkool en zo. Voor de walvissen komen er nog twee gevaarlijke weken. Maar op 26 Maart wordt het jachtsei zoen gesloten en komt de Willem Ba- rendsz naar huis. VIJFTIG UREN debatteren nam de Haagse raad de begroting aan. Bij een Haarlemse drukkerij worden 10 millioen postzegels gemaakt voor Portugal. Drie distributieambtena ren zijn in Tiel opgepakt omdat ze te veel in eigen richting distribueerden. 'J Frits Schuurman, de Haagse dirigent, heeft de benoeming aanvaard tot diri gent van het orkest van Johannesburg. Binnenkort zal in het Britse Hoger huis een wetsontwerp worden inge diend, dat ten doel heeft lady Mount- batten (echtgenote van de laatste on derkoning van India) een „grotere per soonlijke -oi.tróle" te geven over haar aandeel in een fortuin van 6 millioen Pond Sterling, dat haar door haar grootvader werd nagelaten. Lady Mount- •1IIIIHUINIIIIIUIIinill!lllllillllllllllllllllV!llllll)llllllllllHIIUIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllUIIIUUIIUIII> batten ontving sinds 1921 jaarlijks een groot bedrag uit deze nalatenschap, doch door de sterk verhoogde belastin gen bedraagt dit inkomen thans nog slechts een negende gedeelte van de som, die haar 26 jaar geleden bij haar huwelijk werd toegekend. O De oplage van het Joegoslavische communistische dagblad „Borba" is, na de breuk tussen Joegoslavië en de Kominform in Juni 1948, met 100.000 gestegen. (Thans 570.000 exemplaren). ^MERIKA heeft alweer 135 millioen apart gelegd voor steun aan werklozen. Q In Griekenland zijn weer 6 communisten ter dood veroordeeld; in Joegoslavië 4 anti-communisten. Er gaan 8 Belgische gendarmes naar Jeru- De Benelux? Da's een fabriek van Nylonkousen zalem om een Uno-gebouw te bewaken. Twee officieren der Noorse lucht macht werden gedood, toen hun oefe ningsvliegtuig te pletter viel. "De Bulgaarse en Tsjechoslowaakse rege ringen hebben het internationale Rode Kruis vergunning verleend een onder zoek in te stellen naar het welzijn der 28.695 Griekse kinderen, die door de Griekse guerrilla-strijders naar hun lan den zijn overgebracht. Aan Edward Terrell, een voormalig kapitein van de vrijwillige reserve van de Britse mari ne, is een beloning van 9500 Pond Ster ling toegekend, in verband met zijn tijdens de oorlog gedane uitvinding van pantserplaten, vervaardigd uit plastisch materiaal. Tegen het einde van de oor log waren 3000 koopvaardijschepen er. ruim 1000 oorlogsbodems hiermede uit gerust. £)E REGERING VAN CHILI zal een vliegdekschip, een kruiser van 10.000 ton en twee of drie torpedo- bootjagers van de Amerikaanse rege ring overnemen. Twaalf „Refugee- schepen" zullen binnenkort een dienst tussen Europa en Australië onderhou den; men wil tegen het einde van dit jaar 55.000 verplaatste personen naar Australië hebben overgebracht. Vóór Juli 1950 hoopt men 100.000 verplaatste personen grotendeels afkomstig uit Letland en Lithauen naar Australië te hebben getransporteerd. O Jeremia Blom wil de Nederlandse doelpalen Zondag voorzien van een radaraoparaat om de doelman te helpen bij het be oordelen van spelsituaties. Hij voert een buikorgeltje mee om in de pauze het Wilhelmus ten gehore te brengen. conferentie bij te wonen, waarop men gaarne is ingegaan. Hij wilde hier geen redevoering houden en verklaarde niets te hebben toe te voegen aan hetgeen door Dr. Drees in zijn inleidend woord werd gezegd. Minister Spaak merkte op zich er van bewust te zijn, dat er tijdens deze conferentie problemen van zeer groot belang zullen worden be handeld, problemen welke zeer moei lijk zijn. Maar alle hinderpalen zullen wij kunnen overwinnen, aldus minister Spaak, omdat wij de vaste wil en de overtuiging hebben, dat wij die kun nen overwinnen. Werk begonnen In de hierop volgende eerste plenaire zitting heeft men unaniem de dagorde vastgesteld. Daarover kon men ons evenwel geen nadere mededeling ver strekken. Men besloot zes commissies te vor men. Een voor de consumptie-vraag stukken en die der subsidies, een voor de coördinatie van de investeringen, een voor de sociale vraagstukken, een voor de fiscale politiek, een voor de landbouw-vraagstukken en tenslotte een voor de monetaire problemen en de handelsvraagstukken. De commis sies zijn hun werkzaamheden begon nen. Hedenmorgen om half twaalf'wordt weer een plenaire zitting gehouden. Op audiëntie bij de Koningin. Gistermiddag zijn de deelnemende ministers door Koningin Juliana in het paleis op het Lange Voorhout te 's- Gravenhage ontvangen. De Koningin, die pas uit Sankt Anton is terugge keerd, arriveerde haast ongemerkt om half zes aan het paleis. De Belgische' en Luxemburgse gasten werden door minister Stikker aan de vorstin voor gesteld. De audiëntie duurde ongeveer drie kwartier. (Voor de rede van Dr. Drees zie men pagina 2). Op de gistermiddag te Alkmaar ge houden vergadering van de Bond van Harddraverijverenigingen in Neder land is een nieuw bestuur gevormd. Tot voorzitter werd benoemd de heer E. Berghuis uit Enkhuizen en tot secretaris-penningmeester de heer J. N. Assendelft uit Hillegom. De andere bestuursleden zijn de heren A. Blom, Beverwijk; J. Teunis, Medemblik; J. W. A. Westerhoven, Santpoort en J. van Reewijk, Hoofddorp. Tot afge vaardigde bij het hoofdbestuur werd benoemd de heer P. Sanders uit Zaan dam. De organisatie van de provinciale kampioenschappen werd opgedragen voor: Noord-Holland aan Kalverdijk, Zuid-Holland aan Haarlem, Limburg aan Weert en Friesland aan Harlingen. Voor de korte baandraverijen en voor die banen, welke niet over een vast totalisatorgebouw beschikken, zal een rijdende toto worden aangeschaft, waardoor elke harddraverijvereniging de beschikking krijgt over een modern geoutilleerd totalisatorsysteem. De arrestatie van de S.S.-er Van E. door de Rijkspolitie te Noordwijker- hout is een zeer goede vangst geble ken Van E. is één van die „despera do's", die na de oorlog geen betere me thode wist te vinden voor zijn levens onderhoud, dan roof en diefstal. De arrestatie van Van E. was naar aan leiding van zijn signalering in het po litieblad. Niet minder dan zes maal kwam hij hierin voor wegens over treding van de wapenwet, diefstal en ontvluchting uit de strafgevangenis te Terwindselen in Zuid-Limburg. Hier moest hij nog een straf van drie jaar uitzitten. Er zijn aanwijzingen, die doen vermoeden, dat hij de hand heeft ge had in verscheidene tot nog toe on opgeloste zaken. Gepensionneerden vragen ver hoging van basispercentage De hoofdbesturen van de Alg. Neder landse Bond van Gepensionneerden, van de Bond van Gepensionneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen en van de Alg. Militaire Pensioenbond hebben naar aanleiding van de behandeling var. het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een toeslag in de Tweede Kamer op 15 Maart a.s. een telegram gezonden aan de minister van Binnenlandse Zaken. De hoofdbesturen doen in dit telegram een laatste beroep op de minister tot verhoging van de tasispercentages en de maxima van toeslag op pensioenen „ter leniging van de financiële nood, welke heerst onder een grote groep gepensionneer den". V.N.-COMMISSIE VOERDE BESPREKINGEN OP BANGKA De leden van de V.N.-Commissie voor Indonesië zyn van Bangka terugge keerd, waar zij informele besprekingen met de Republikeinse leiders hebben gehouden. Dr. I rimena en Moh. Natsir, die mee naar Bangka waren gereisd, zijn eveneens teruggekeerd, doch Pring- godigdo is op Bangka achtergebleven.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1