Stad en Omgeving, Levendige belangstelling voor het schouwburg vraagstuk Langs de velden Hel- Mefropole-orkest komt! Uit hst politierapport Eerste Hermes-team boekte kleine nederlaag der Oranjevereniging herkozen I.V.A. (dames) kampioen Burgerlijke Stand Het lag voor het grijpen Morgen „Biechlgeheim" Adelborsten-hockey Voskuil spreekf- Van de havenkanf Visafslag Den Helder KOOPT BIJ FLANEL HERENPYAMA'S 14.30 16.10 Woningperikelen oo Texel Een ongelukkige oplossing Wieringen Ouderavond O.L.-school Komt D.E.T.V. bij de a.s. verkiezingen met een eigen lijst? Julianadorp Na hetgeen wü omtrent de „symbolische eerste steenlegging" van de Schouw burg Den Helder hebben gepubliceerd, werden ons van zeer vele zijden nadere inlichtingen gevraagd. Men wilde het naadje van de kous weten, en wij hebben naar vermogen toegelicht wat er toe te lichten viel. Dat was niet zo'n heel eenvoudige zaak, want 't voetje van de kous is nauwelijks geweven.. Het deed ohs echter veel genoegen, dat men zo belangs.ei.end tegenover de saitouvvburg- kwestie stond. En met nog meer vreugde hebben wij gezien dat verscheidene verenigingen hun belangstelling ook tot uiting brachten door het aanvragen van toegangsbewijzen. Zo kwam het actie-comité in het be zit van o.m. de volgende aanvragen: Personeelsvereniging ..De Postiljon", Bureau O. S. en O. der Koninklijke Marine, Algemene Bond van Ambte naren, Werfsportvereniging, Personeels vereniging „Debo", Personeelsvereni ging „Openbare Werken", Buurtvereni ging „Eendracht", Melkslijtersvereni- ging „Samenwerking", Toneelvereni ging .Tavenu", V rouwenbon d NW Buurtvereniging .„Binnenhaven", Ar beiderszangvereniging „Kunst aan het Volk",. Muziekkring Den Helder, Opcrettevereniging „Harmonie", Hel- derse Volksuniversiteit. Buurtvereni ging „Molenstraat", Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, N ederlandse Aannémêrspatroonsbond, Personeels vereniging Elgawa", Fryske' Krite „Gysbert Japicx". Voetbalvereniging HRC, Cwstelijke Oranjevereniging, Brandweervereniging. Van een aantal andere verenigingen kwamen toezeg gingen binnen, enkele zonden bericht van verhindering, terwijl enige bestu ren „dispensatie" vroegen wat de ter mijn van inzending der formulieren be- tro. 'Aangezien dat laatste werd gemoti veerd doordat het bestuur nog niet bij één had kunnen komen, heeft het voor lopig comité graag déze dispensatie willen verlenen, en wel tot uiterliik morgenavond. De tijd is name'ijk bij zonder kort, en het heeft al veel hoofdbrekens gekost om het voetje van de Nylon binnen een enigszins aan vaardbare termijn te weven. Van de vele vragen, die ons werden gesteld, zullen wij er één aanhalen: „Wat is het actie-comité eigenlijk van plan?" Daarop kan worden geant woord, dat het actie-comité zich slechts ten doel heeft gesteld om de avond van 18 Maart. a.s. zo goed mogelijk ie doen slagen, en tevens belangstelling te wekken voor het schouwburgvraag- Stuk. Het heeft in ijl-tempo de voorberei dingen van de symbolische eerste- steènlegging willen treffen, daarbij uit gaande van het .standpunt dat het Hel derse verenigingsleven in de eerste plaats bij deze zaak is geïnteresseerd. Daarom juist werden circulaires aar^ de meeste plaatselijke verenigingen gezonden, ook aan die welke zelf trim mer in een grote schouwburgzaal ver gaderen. Men diene zich immers op het standpunt te stellen, dat men ni°t alleen op dit ondermaanse vertoeft Zelfs een konijnenfokkersvereniging, die nimmer een concerzaal nodig heeft, kan er wel bij varen wanneer de cul tuur en het gemeenschapsleveji in deze stad bloeiende zijn. Afgezien nö'g van het punt. dat de leden persoonliik ze ker wel eens behoefte kunnen hebben aan een toneelvoorstelling of concert" in grotere stijl. Enige weken geleden schreven we reeds in deze kolommen over de in aantocht zijnde fonkelnieuwe show avond van het Helderse dansorkest ,,De Optimisten". Thans kunnen wij nadere mededelingen doen over dit grootse festijn, dat onze stad in jaren niet gekend heeft. Aan het muzikale feest, dat op Donderdag 28 April a.s. in TTVOLI wordt gehouden, zal na melijk worden medegewerkt door het befaamde Metropole-orkest van Dolf van de Linden. Dit orkest, dat zelfs ih Amerika een uitstekende naam heeft, telt een bezetting van 40 per sonen, waaronder enkele oud-stadge noten een goede plaats innemen. Im mers, wie kent niet Cees Verschoor, Louis van Broekhoven, Dick Make laar, Strobel of Guus Valten? Wij geloven stellig, dat voor dit unieke showprogramma, waaraan bovendien nog medewerken Tonny van Hulst als vocalist en ons Helderse dansorkest „De Optimisten", heel veel belang stelling zal bestaan, temeer daar een voorstelling van een dergelijk for maat slechts éénmaal in de zoveel jaren in onze Marinebasis kan plaats vinden. „De Optimisten", die reeds enige malen met groot succes show avonden aan het Helderse publiek ge presenteerd hebben, zullen ook aan dit le-klas programma de uiterste zorg besteden. Zo zal o.a. gewerkt kunnen worden met een prima geluidsinstal latie van Radio De Zeeuw en boven dien zal een vleugel voor deze gele genheid uit Alkmaar worden gehuurd. Vanwege de bijzonder grote kosten, die het engageren van dit 40-mans orkest met zich meebrengt, moest aan de organisatie nieuwe en andere eisen worden gesteld. Daarom zijn van heden af voorlopige kaarten, die later inwisselbaar zijn tegen originele toegangsbewijzen verkrijgbaar bij o.a. fa Tielrooy, Keizerstraat en bij alle leden van „De Optimisten", zoals A. C. Geils, Dahliastraat 78; J. C. Gast, de la Reystraat 53; J. Koek, Crocusstraat 27 en H. Zuidweg, Sluisdjjkstraat 46. Wij geven iedere radioluisteraar de welgemeende raad zich onmiddellijk van kaarten te voorzien om straks, als de voorverkoop wordt stopgezet, niet achter het net te vissen. Nu is het mogelijk, de Nederlandse pendant van André Kostellanetz met eigen ogen én orén te zien en te horen. Laat iedere liefhebber deze kans aangrijpen. De plaatsruimte in TIYOLI is tenslotte ook beperkt Een enkel^ kleinere vereniging was bevreesd, dat zij de zaalhuur van een „grote schouwburg" niet zouden kun nen bekostigen, m.a.w. dat zij hun eigen graf groeven wanneer zij mede werkten aan de stichting van een schouwburg. Dit lijkt ons wel zeer kortzichtig, want met de eventuele bouw van een grote schouwburg wor den de kleinere établissementen heus niet met de grond gelijk gemaakt Overigens kan men alles wat men ten aanzien van de schouwburgkwestie op het hart heeft, naar voren brengen. Dat zal wellicht met het oog op de beschik bare tijd noa niet mogelijk zijn op de toneelavond van Vrijdag a.s. De ver enigingen zijn dan echter bijelkaar, dus kan een afspraak gemaakt worden wanneer men de verschillende kanteh van het schouwburgvraagstuk eens in een vergacering kan bespreken. Te vens kan dan een definitie! comité worden gevormd. Het aardige recreatiezaaltje van de. personeelsvereniging der Water- en Liehtbedrijven werd reeds belangeloos voor dit doel beschikbaar gesteld. Met warme belangstelling zullen wij het verdere verloop van de schouwburg actie volgen. Een vrachtauto zwenkte vanuit de Rrugerstraat de Polderweg op en nam de bocht zo kort, dat een dame op de fiets in het gedrang kwam. Ze viel, gelukkig op het trottoir, maar haar fiets werd danig vernield. De chauf feur, die deze slechte beurt blijkbaar nog niet voldoende achtte, reed snel door zonder zich er verder mee te be moeien. Er wordt controle gehouden op het na leven van de tabaks- en boterwet. De winkeliers, die tabaksartikelen of mar garine verkopen, moeten boven hun deur het opschrift „Tabaksvergunning" of „Margarine" hebben. Voor margari ne moeten bovendien nog de aan de deur grenzende ramen het opschrift dragen. Al diverse bekeuringen had den moeten worden gegeven. Men make de zaak dus spoedig in orde. De Tuindorp-jeugd hield zich de laatste tijd onledig met belletje trek ken, straatjes opbreken, schuttingen, vernielen en ruiten kraken. Er is toch een speeltuin? Uit de consistorie van de Ned. Herv. Kerk aan de Weststraat werd een kistje met f 25 ontvreemd. Een fietser kwam op de Westgracht te vallen, over een hond nog wel, en tot overmaat van ramp kwam hij tegen de spiegelruit van de firma Helder te recht. zodat hij ook nog enkele ver wondingen opliep. De schade werd onderling geregeld. Op de Binnenhaven werden van een garage enkele ruiten stukgegooid, wat toch heus niet als een heldendaad kan worden beschouwd. Telefonisch werd politiehulp ver zocht, daar in een perceel in de Kei zerstraat glasgerinkel werd gehoord. Twee agenten trokken ten strijde in letterlijke en figuurlijke zin, want het bleek dat een echtpaar in een zodanig gevecht ge wikke1 d was, dat de ruiten werden gekraakt en enkele meubel stukken werden gedemonteerd. De agenten hebben het echtpaar wat ge-: kalmeerd en de heer des huizes aange raden even onder de kraan te gaan; om weer nuchter te worden. Ten laatste pan dat mgt bekeuringen of iets dergelijks niets te maken hpeft. H°t politiebureau aan de Kefkgracht heeft namelijk een cant'pe gekregen. Het mooiste vertrek van het hele gebouw, zeiden we onwillekeurig; maar als dat niet helemaal iuist is. keurig is het in elk geval. Het lange vertrek heeft een laagje glanzende verf gekregen en een brede venster bank met een paar banven en tafels: vormen het meubilair. Het is er met wat bloemen echt gez°!Iig gemaakt. Koffie en koek is het dagelijkse menu in deze cantineruimte. waar alle aan wezigen in bet gebouw hun balf-elfie en half-viertje komen vieren. Maar er zijn ook nog andere mogeliikheden behalve een uitgebreider menu. ook een gelegenheid voor schiet- en t.afel- tennisoefeningen De cant'ne werd met enig ceremonieel geon°nd, met toe- passeH'ke woorden van de voorzitter wn d~ sportclub en de commissaris Waarlijk p»n hele vooruHcrng. die het r.pi-ole politiepersoneel op hoge prijs stelt. De Hermesheren verloren evenals vorig jaar ook nu weer hun eerste promotiewedstrijd. De Utrechtenaren waren technisch beter en ofschoon zij het gehele seizoen nog niet op zo'n slech terrein gespeeld hadden, pasten ze zich uitstekend aan. Het eerste kwartier wist de voorhoede van Her mes zich enige kansen te scheppen maar jammer genoeg bleef het hierbij In de Hermescirkel ontstond nogal eens.een scrimage en vooral voor doel man Zegel was het een zware opgave om de steeds zwarter wordende bal tussen de kluiten modder in de gaten te houden. Een minuut of tien vóór de rust baande de Stichtse voorhoede zich wel energiek een weg naar het doel. De keeper van Hermes zag achtereenvol gens zijn beide backs in de modder vallen en daarna verdween via een eigen stick de bal in de hoek van het doel. Na de rust probeerde Hermes steeds weer opnieuw het spel naar de Sticht se helft te verplaatsen, maar het leek wel of de bal. eenmaal in het bezit van een Hermesspeler, met lood ge vuld was. En hoe aanvoerder Verfaille ook wenkte en riep, de heren uit Bilt hoven bleven meester van het midden terrein. Wel gelukte het Hermes om nog tweemaal de bal achter de keeper van SCHC te brengen, maar zeer te recht zagen de bondsscheidsrechters, die goed leidden, dat er voetenwerk bij was geweest. Zo eindigde deze op laag peil staande wedstrijd in een 1—0 nederlaag voor de Heldersen. De andere wedstrijden. Het vierde herenelftal trok zich van ingewikkelde spelsystemen en mod- dervelden weinig aan en won ook nu Weer. FIT III .werd met. 4-^1 versla gen. Spil Kortenhoeven wist twee doelpunten te maken en Aberson en Keijser zorgden voor de rest.\ Ook het derde dames-team speelde een pittige wedstrijd. Tegen DEM werd met 22 gespeeld. Lucy Weitering zorgde voor de Hermesdoelpunten en Ger Wardenaar, nu als back, had er vooral een groot aandeel in, dat de stand gelijk bleef. Het eerste punt ih de promotie-competitie is dus binnen. De Christelijke Oranjevereniging hield Vrijdag j.1 onder voorzitterschap van de heer J. de Jong een goed-be- zocMe iaarvereadorjng in het Tehuis voor Militairen aan de Kanaalweg. Door de heren Moen, secretaris, en Kerkhoven, penningmeester, werden de jaarverslagen uitgebracht. Daaruit bleek o.m. dat het aantal, leden mo menteel 518 bedraagt, tegen 501 verle den jaar. Bii de bestuifrsverkiezing werden de aftredende beren J. de Jong. P. A. Klik en J. Kruvff herko zen. De agendanunten werden afge wisseld door het zingen van vader- inr>acp Uoaorpn jfg de pauze, waarin een kopje thee werd geserveerd, werd een film van de inhuldigingsfeesten vertoond. Na het zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus werd de vergadering door de heer J. Baas met dankgebed besloten. Voör de tweede maal in twee jaar is het eerste damesteam van 1VA kam pioen geworden van de 2e klasse, van de afdeling N.H:N.K. Bij het komende seizoen zal het kranige team uitkomert in de le klases van dé N.T.T.B. Toch heeft het tot dé laatste wedstrijd ge duurd voor het zich kampioen kon noe men. Zondag vond in Hoorn de ontmoeting tegen Horna II plaats, Het resultaat was een 64 overwinning. De dames jBinjgwi^ epv. Vreugdehil wisten, hui) partijgn téwinnen. 'tWasvoor mej. Vreugdehil wél een bijzondere, prestal tie in twee games van de sterke mej Wormsbecher te winnen. Mej. Goede- gebuur, die inviel, kon er.niet in slagen haar partijen te winnen. Zijheeft even wel moedig gespeeld, wat wel blijkt, uit het feit, dat zij zich pas na drie games in iedere partij gewonnen gaf. Het kam pioensteam bestaat uit de dames Sinje- wel, Vreugdehil en Kuiper, 't Is jam mer, dat mej. Kuiper door drukke werkzaamheden niet langer aan wed strijden kan deelnemen. Mevr. Sinjewel heeft haar eerste plaats op de persoon lijke ranglijst keurig weten te behou den, doordat zij de competitie heeft beëindigd zonder één partij te verliezen. Bravo dames, laten de hepen een voorbeeld aan U nemen. (Van 7 tot én met 12 Maart) Bevallen: T Stempher—Holwerda, cl J P Baven—Verstappen, d J de VriesLabrojere, d G A Verhoef- Klever d J E Bouma—Schenkels, z A g Zagt—Scheffer d N H BaisBoo gaard, d G Noorloos—De Vries, d. C de Zée—List, d H Groen—v d Heide, d A Venema—Van Veen, d .E Plaats man—Bals, d D N Blom—Van Trié- rum, d Ondertrouwd: H B MZwees en F C M Bloem J C J Hijmènberg eri C Schouwenaars J Butjs en N Bakekr Getrouwd: F Poldermans en C v d Wiele J Baarda en H v d Schoor OF Arondeus en A M Rol P Snap haan en J Zuuring F W de Gr.eef en J Zuuring W H Blom en S Leijenaar Overleden: A Schendelaar (m),. 76 laar W Kaan (m), 83 jaar Weduwe M Dikstaal—Krap (v) 72 jaar Gevonden: grijze autoped, twee zil- Verbons van f 1, kindgrbril met nikke len montuur, bril in, étui, witte spa- niel met bruine vlekken, bruine he renhoed. kam in bruin-lederen étui, paar zwarte rubber kinderlaarzen, lips- sleutel, knipmes, zeven portemonnaies met inhoud, damesrijwiel, textielkaart. Reform-vulpen, zilverbon van f 2.50, naar steunzolen. Verloren: zwart-gouden armband, distributiestamkaart, gouden arm bandhorloge, twee jaarverslagen, lange bruine winterjas, drie portemon naies met inhoud, 'schooltas met boe ken. Parker-vulpen, groen-blauwe vul penhouder. Inlichtingen op het hoofdbureau yan politie. Het toneelstuk „Biechtgeheim", dat morgenavond in Casino door Willem Goossens Volkstoneel zal worden op gevoerd. is in Den Helder zeker niet onbekend. Reeds enige keren werd dit stuk, dat de moeilijke gewetensstrijd van een priester uitbeeldt, ten tonele gevoerd. Toch zullen er nog wel ve len zijn, die de voorselling van mor genavond (waarin Willem Goossens de rol van priester en Roosje Kohier die van de blinde moeder vervult) willen gaan zien. In de hockeywedstrijd tegen Amers foort I trok Adelborsten I meteen ten aanval en vrij spoedig viel het eerste doelpunt, doordat de keeper op de bal kwam te zitten en de daarvoor toege wezen strafbully niet gemist werd. Ongeveer een kwartier later kreeg de linksbuiten een mooie kans en hij be nutte deze ook onhoudbaar (02). Na de rust ging het spel op en neer, zon- ,der dat er gevaarlijke momenten voor beide doelen ontstonden, totdat een minuut of twaalf vóór het einde Amers foort een plotselinge snelle aanval met succes bekroond zag (12). De rechts binnen van de Adelborsten liep direct hierna in zijn eentje door de Amers- foortverdediging en bracht de stand op 13. Zeer kort vóór het einde maakte Amersfoort nog een tegenpunt zodat de eindstand in deze derde pro motiewedstrijd 23 werd. HIC IIAdelborsten II 10. Het wordt voor Adelborsten II nu een zware opgave om nog te promove ren, want na deze tweede nederlaag moet het de resterende wedstrijden alle winnen. Met hard aanpakken kan het lukken! Voor de leden van de Partij van de Arbeid en overige belangstellenden zal de bekende radio-commentator, de héér K. Voskuil, hoofdredacteur van „Het Vrije Volk" te Amsterdam, he denavond in „Centraal" een toespraak houden onder de titel „Socialistisch Commentaar". Voor het stellen van vragen of het maken van opmerkingen zal ruimschoots gelegenheid zijn. Gisteren kwam omstreeks de middag een Duitse motorschoener op de ree, die vermoedelijk nog even wilde wach ten met zich van de kalme Wadden zee op de nog roerige Noordzee te wa gen. Vooral omdat het scheepje, dat er als een ouderwets slank zeilschip uit ziet, geen lading inheeft. Gedurende de week van 7 tot en met 12 Maart 1949 werd aan de ge meentelijke visafslag te Den Helder aangevoerd: 3047 kg bot (0.43—0.17), 3047 kg garnalen (0.500.44), 179 kg kaan (1.550.52), 912 kg kabeljauw (0.92—0.50), 1307 kg schar (0.42— 14), 16991 kg schol 0.98—0.17), 201 kg tarbot (2.170.90), 1294 kg tong 2.60 0.68), 7360 kg wijting (0.420.22). Het woningprobleem geeft ook op Texel weieens aanleiding tot moeilijk' heden. Het gezin van de heer Jacob K„ bestaande uit man, vrouw, vier doch4 ters en een zoon die oncler dienst is doch regelmatig een weekend thuis komt doorbrengen, bewoonde sinds twee en een Ir1? jaar een huis dat voor de bewoners voldoende ruimte bood. De eigenaar van dit huis ging op een goede dag de stal die daarbij behoorde aan Zijn zoon Verhuren die er een vee bedrijf in ging beginnen. De woning commissie besloot nu dat de heer K. een deel van de woning moest afstaan om ruimte te bieden aan de zoon van de eigenaar en diens vrouw. Het gezin van K. (zeven personen) hield over een woonkamer, een slaap kamer en op de vliering onder de pan nen een ruimte, die volgens getuigen verklaringen, met de beste wil van de wereld niet voor slaapkamer kan door gaan. „Gelukkig" was er nog een gang waar moeder de vrouw haar potje kon koken en waar een aantal emmers kon den staan om het afvalwater in te deponeren. De keuken was namelijk gevorderd voor het gezin van twee per sonen. Een toilet was er voor het ge zin van K. op 70 meter afstand van het huis, zodat hier een toestand was ge schapen die verre van ideaal kan wor den genoemd. K. had zich verzet tegen de vordering van de keuken en moest zich Maandagmiddag voor de politie rechter te Alkmaar verantwoorden. De officier van justitie vond het be sluit van de woningcommissie te ver gaand en hij had begrip voor de moei lijkheden van verdachte. De manier waarop verdachte zijn recht had ge zocht was echter niet de juiste, zodat de officier 25 subs. 10 dagen eiste. Ook de rechter vond dat de beslissing van de woningcommissie wel een zeer moeilijke was geweest en veroordeelde tot 10 subs. 5 dagen. De ouderavond van de openbare la gere school te Hippolytushoef mocht zich in een goede belangstelling der ouders verheugen. Na lange tijd door ziekte verhinderd te zijn geweest, was het hoofd, de heer Van 't Hof, weer aanwezig, zodat hij de leiding van de avond op zich kon nemen. Op de no tulen was geen aanmerking, dus ging dit punt vlug onder de hamer door. Het onderwerp „schoolreisjes" gaf ech ter veel discussies, in hoofdzaak over de financiële kant van de zaak. De Ned. Spoorwegen organiseren nl. één- dagsreizen voor schoolkinderen naar Arnhem. Kosten f 6.50 per kind, hier bij inbegrepen drie consumpties (5e. 6e en 7e klas). Hiervoor heeft men wel interesse, doch er moet een weg ge vonden worden om aan de contanten te komen. Verschillende voorstellen werden gedaan, o.a. schoolsparen, een voetbalwedstrijd met muziek, een ver loting en dergelijke. Het vóór en tegen werd overwogen, en tenslotte werd op een voorstel van de heer Van der Welle besloten om intekenlijsten te laten cir culeren, en bij een eventueel tekort de betreffende kinderen te laten bij- iparen. In de pauze werd gelegenheid gegeven het werk van de kinderen te bezichtigen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Naar wü vernemen, is er voor de a.s. ledenvergadering van de vissers- vereniging D.E.T.V. een bestuursvoor stel te verwachten om bij de komende verkiezingen van de gemeenteraad weer net als vroeger met een eigen ijjst uit te komen. Was men in 1946 ge komen tot een vorm van samenwer king met de Partü van de Arbeid, in de onlangs gehouden bestuursvergade ring van D.E.T.V. bleek de meerder heid niet genegen deze samenwerking voort te zetten. De bezwaren richtten zich overigens minder tegen de gemeentepolitiek, dan wel tegen de landspolitiek, vooral de belastingpolitiek van minister Lieftinck bleek een onoverkomelijk struikelblok voor verdere samenwerking. Aan de andere kant; komt het ons waarschijnlijk voor, dat ook de Partij van de Arbeid weinig tevreden zal zijn over de partners van 1946. Het ene vissers-raadslid, de heer J. Lont J. Gz. bedankte als lid van de P. v. d. A. en bleef desondanks zijn raadszetel bezetten en de andere visser, de heer S. Tijsen, was in de raadsvergaderin gen meestal afwezig. Het laatste woord zal over deze kwestie nog wel niet gesproken zijn. Er gingen n.1. in genoemde bestuurs vergadering ook nog stemmen op om zich aan te sluiten bij „Wieringer Be lang" (VVD). Hoe het zij, het ziet er naar uit dat de dagen van de P.v.d.A.- wethouders of van de P.v.d.A.-meer- derheid in 't collegt van B. en W. wel geteld zullen zijn. LAATSTE KUNSTKRINGAVOND Het Amsterdamse toneelgezelschap „Comedia" heeft voor de leden van de Kunstkring de laatste avond in dit sei zoen tot een succes gemaakt, door de opvoering van „Vorstelijke Emigran ten", in Cinema de Haan. Het bestuur had gemeend, om nu eens een blijspel tr moeten kiezen en het behoeft daar van geen spijt te hebben. Een blijspel als dit (het is van Jacques Deval en het heeft vier bedrijven), dat een enigszins tragische achtergrond heeft, heeft alle mogelijkheden in zich voor een ge slaagde uitvoering. Het werd door Co- media voortreffelijk ten tonele ge bracht. Het is ondoenlijk, om alle mede werkenden aan te halen, maar we kun nen toch niet nalaten er enkele te noe men. Zo bijvoorbeeld Jules Verstraete als Charles Arberial, die kost wat kost de aandacht der kiezers op zich geves tigd wil zien. En dan lïan Bentz van den Berg. als de in ballingschap leven de prins Mikail, en Ank van der Moer, als Mikail's echtgenote. Zij en ook Otto Sterman (als Jimmy) leverden prachtig spel. Ook de toneelaankleding etc. wa ren uitstekend. Het werd een avond van bijzonder genieten. Aan het eind bracht de stampvolle zaal de spelers een welverdiende ovatie. Voorzitter Boon sloot met een woord van dank aan Comedia en een „tot weerziens" aan de leden. Hij hoopte, dat de Kunstkring in het volgende sei zoen op dezelfde wijze zou kunnen voortgaan. Wij stemmen daarmede van harte in, omdat de avonden in alle op zichten op een hoog peil staan. Het is een goed seizoen geweest, met een waardige afsluiting. Moge de vereni ging over enige maanden dezelfde draad weer opvatten! HET PALESTINAVRAAGSTUK Op een cursusvergadering van de Wieringse afdeling van de Partij van de Arbeid en haar vrouwengroep, ge houden in het Eigen Gebouw te Hippo lytushoef, heeft de heer Vink gespro ken over de Palestijnse kwestie. In een boeiend betoog verduidelijkte hij de verschillende aspecten van dit vraag stuk. Allereerst de tegenstelling Joden ■Arabieren, die beide aanspraken doen gelden. Maar niet minder belang rijk is de internationale kant van de zaak. Palestina ligt immers in een zeer belangrijke streek en de bodem bevat rijke hoeveelheden olie. Het is daar door één der twistappels in de „koude oorlog" van het ogenblik. De rol van Engeland werd door spr. uitvoerig be handeld. Hij noemde de positie van dit land tragisch; hij kon zich de bestaande moeilijkheden heel goed indenken, al had hij geen bewondering voor de wijze waarop Engeland deze op politiek ter rein tot een oplossing tracht te bren gen. Hij hoopte, dat de Veren. Naties een definitieve regeling tot stand zou den kunnen brengen. Na de lezing be antwoordde de heer Vink nog een aan tal vragen. AANRIJDING Op het Kerkplein te Hippolytushoef geraakte een motorrijder, komende uit de Hoofdstraat, in botsing met een APC tankauto, die juist een stilstaande luxe auto had gepasseerd. De motorrij der liep een gebroken pols op; het frame van zijn motorfiets was ontzet en ook was de lamp gebroken. Van de vrachtauto werd het spatbord bescha digd. De politie zoekt uit, wie hier de schuld heeft. GRONINGER AVOND In zaal Concordia werd Zaterdag avond een gastvoorstelling gegeven door de Helderse Groninger Vereniging „Stad en Ommeland". Het werd een herhaling van het onlangs voor de eigen leden opgevoerde stuk van Jan Fabricius: „Onder één dak". Ook op Wieringen viel dit in de Groningse taal gespeelde stuk bijzonder in de smaak, en had men veel waardering voor spelopvatting en rolkennis van de executanten. Wanneer aan de toneel- aankleding nog wat meer zorg was be steed (in twee verschillende woningen dezelfde kast en dezelfde klok!) zou de totaalindruk nog gunstiger zijn geweest. ZONDAGAVOND. 't Is niet zo eenvoudig precies uit te leggen, waarom dat sport- bezoek uit Belgie zo'n eigen, bij zonder karakter heeft. Vandaag heeft U 't weer 's fijn kunnen zien. Dat begon feitelyk gisteren al. Toen had Amsterdam met die talloze fraaie Belgische wagens door de gehele stad en al die luidruchtige en optimistische Zuiderburen in de hotels en restaurants, reeds die leuke in ternationale sfeer, die deze wed strijden altijd omgeeft. Niet minder prettig was 't op de prachtige HollandBelgie- feestavond, die de Amsterdamse scheidsrechters altijd op de voor- avond met zoveel succes organi seren. We zagen daar weer de oude voetbalglorie. Een Delsen, Vol kers, kortom al die sterren uit 't verleden, nu grijs, maar allen met dat heerlijke vuur van de ware sportman, die ook in 't la tere leven nog zo de uitbeelding kan zijn van de blijmoedige mens. Natuurlijk ontbrak Limburg niet op dit feest en zelfs Prins Carna val bleek gaarne luister te wil len bijzetten aan deze massale ontmoeting van Belgie en Hol land. Was dit reeds een groot suc ces, 't werd vanmiddag niet min der imposant. Natuurlijk is U dit alles reeds door vak-journalisten verteld. U weet allang, dat we vóór de rust evenals onze jon gens, stil waren van 't meer dan knappe spel van de Belgen. Hoe onze achterhoede als een zeef was en dat we alleen nog maar ver schil van mening hadden over de einduitslag, of 't nu 50, of 6—0 voor Belgie zou worden. Wat was 't plesant voor de duizenden, met vlaggetjes zwaaiende Belgen en dat voelden wij ons één met de gure, af en toe regenachtige grauwe lucht. Maar een match heeft twee helften en Brero was een wijs man. Zijn worden zijn ook van toepassing op de sport. Na twintig minuten muren de Belgen „nergens" meer en wisten de knapste spelers niet meer of ze vóór- of achteruit moesten lopen. De grauwe berusting in de overmacht van de ander, verhuis de van ons naar de duizenden gasten. Na dat prachtige elan van onze jongens brak een orkaan van geestdrift los, die wildvreem de mensen met elkaar deed dan sen van vreugde. Wij hadden 't in vroeger jaren wel 's heel warm in Antwerpen. Men sprak dan van „ae nel van Deurne". Ik geloof, dat de Belgen vanmiddag in de tweede helft 't gevoel hadden te worden geroos terd en gebraden in „de hel van 't Stadion.". Gelukkig bevatte de stijve bries niet alleen ontembare geestdrift, hij zou deze dag volmaakt laten eindigen met de Rechtvaardig heid. 't Werd 33, volmaakt over bodig, maar overigens gelukkig. Geen van beide was de sterkere. Moge de Benelux dezelfde knap pe wedstrijd spelen als deze eenvoudige jongens. TOEAN TIK-TIK. Ook deed het gemis van een program ma zich wel gevoelen. De pauze werd opgeluisterd met muziek van de „Mire Crows", die ook de dansmuziek speel den. In zijn slotwoord bracht voorzitter J. Lenstra dank aan de tonelisten voor het gebodene en aan de aanwezigen voor de goede aandacht waarmede zij de opvoering hadden gevolgd. VERPACHTING GRASGEWAS Zaterdagmiddag had in café „Prins Hendrik" de verpachting plaats van het grasgewas langs de verschillende wegen in de polder „Het Koegras". Na dat de secretaris van het polderbestuur, de heer Taylor, de voorwaarden voor de verhuring had voorgelezen, waaruit bleek dat dit voor 6 jaar geschiedde, werden de 25 percelen, waarin de ver schillende wegen waren verdeeld, bü opbod verhuurd. De uitslag was: per ceel 1: Scheidingsvliet, G. Hollander; perc. 2 Verlengde Langevliet, G. Hol lander; perceel 3 Callantsogervaart van Langevliet tot Rijksweg, G. van Mar- rum, percelen 4, 5, 6, en 7 Callantsoger vaart aan Noord- en Zuidzijde, A. Krult; perceel 8 Langevliet van Callantsoger vaart tot fechoolvaart N. Oost; perceel 9 Schoolweg. G. v.d. Heide; percelen 10 en 11 Foreestweg, D. Gedink; perceel 12 Langevliet tussen Julianadorp en Mid- denvliet, A. Nuyens; percelen 13 en Middenvliet van Langevliet tot Zand" dijk, N. Oost; perceel 15, Middenvliet tot Kortevliet', A. Nuyens; perceel 1® Kortevliet van Middenvliet tot Dog gersvaart, A. van Zoonen; perceel 17 Doggersvaart van Rijksweg tot Spoor- overgang, A. van Zoonen; perceel 1° Doggersvaart van Spoorovergang ,0* Jan Verfailleweg, P. J. Ursem; perceel 19 Jan Verfailleweg van Doggervaart tot kerkhof, S. Tesselaar; perceel 20, langs Donker duinen tot Middenvliet, A. van Zoonen; perceel 21, Zanddijk van Middenvliet tot Van Foreestweg. D. Gedink; perc. 22, Zanddijk van Van Foreestweg tot Callantsogervaart, Nuyens; perceel 23, vervolg Zanddu tot Scheidingsvliet, A. Krult; perc. 2* Langevliet van Middenvliet tot D°6' gersvaart, K. Holtrop; perceel 25, Ver lengde Nieuwe weg van Doggersvaar tot het bestrate deel, R. Rieuwers De huurprijzen per perceel varièef" den van 1 tot 43.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2