Noord-Holland gunt ieder het recht op een eigen mening Acties tegen guerrilla's duren voort CRACKFREE Residentie Vormen der Nederlandse samenleving Hier is ieder mens zichzelf geworden Er bestaan drie vormen Onze Damrubriek Besprekingen over Oosten rijks vredesverdrag in impasse Japanners onder leidende figuren Pim, Ram en Porr, en het Afrikaanse avontuur Onderzoek naar wreedheden niet ten einde Kraak voorlopig uitgeschakeld Amerikaanse waardering voor Benelux Adspirant-koper was dief dcéC cwk lluKmde>t&n> Groot offensief der Chinese communisten? Het Radioprogramma AVONTUUR JJEN MENS is een gezelligheidsdier, zei een der Griekse filosofen. Hij had geen ongelijk. Want mensen zqn op elkaar aangewezen. Zij hebben elkaar nodig, zoeken elkaar. Zij gaan samenwonen in steden of dorpen. Een mens heeft iets van het kudde-instinct in zich. Het feit, dat de ene mens de andere mens zoekt, en in veel opzichten van hem afhankelijk is, schept eigenaardige problemen. Een Robinson Crusoè kent op z^jn eenzaam eiland niet een probleem der samen leving. Maar wij, als normale, met elkaar levende mensen, kennen dit pro bleem wel degelijk. Of laten we liever van onze wijze van samenleven met anderen nog geen „probleem" maken. Dat klinkt direct zo gewichtig. Laten we liever proberen na te gaan, welke vormen van samenleving er alzo in ons land of in onze provincie bestaan; en verder hoe onze Noordhollandse samenleving gegroeid is en beoordeeld moet worden. rjE EERSTE VORM van samenleving, die hier genoemd moet worden, is de gesloten samenleving. Deze tradi- tionele vorm van samenleving vinden we in ons land nauwelijks meer. Mis schien nog in sommige streken van Brabant en vooral in Drente. Stap horst en Rouveen zijn goede voorbeel den. Vóór de drooglegging van de Zui derzee vormde ook het eiland Wierin- gen zo'n gesloten samenleving. Maar daarover straks. In een dergelijke vorm van samen leving is de dorps- of buurtgemeen schap afgesloten tegenover andere dor pen, tegenover vreemdelingen als ge- heel. De vreemdeling is in principe de vijand. Deze geslotenheid naar buiten, heeft een zeer grote openheid naar binnen als keerzijde. De leden van zo'n samenleving gaan als familieleden met eikaar om. Ieder heeft het recht om het huis van de ander zonder meer binnen te komen, door welke deur dan ook. Afscheidingen tussen het erf van de een en het erf van de ander bestaan vrijwel niet. Ieder weet alles af van het doen en laten van de ander. Alleen de financiële toestand wordt voor el kaar geheim gehouden! Het gezin is hier dus open naar de kant van de gemeenschap. Scherper ge zegd: de gemeenschap staat hier in waarde boven het gezin. De kinderen worden allereerst door de gemeenschap opgevoed. Dit brengt het in onze ogen wel heel vreemde feit mee,' dat de buren de kinderen mee opvoeden. Vaak niet alleen met woorden, maar ook met daden! De leden van een gesloten gemeen schap trouwen doorgaans binnen deze gemeenschap. Vreemdelingen worden niet geduld. Dat brengt bepaalde ge bruiken met zich zoals het „nacht- vrijpn" of „opzitten". De gemeenschap bepaalt hier de norm. De gemeenschap zorgt er voor, dat twee mensen, die op een naar ons besef wel heel vrije wijze met elkaar omgaan, straks ook zullen trouwen. Het sterk op de voorgrond staan van de gemeenschapsgedachte, uit zich ook in godsdienstig opzicht. Men gaat öf als gemeenschap naar de kerk, óf men gaat als gemeenschap niet naar de kerk. In de meeste gevallen is dit geen eigen beslissing; de traditie van de groep waartoe men behoort, is hier richtinggevend. De gesloten gemeenschap kenmerkt zich verder door een' heel stelsel van burenplichten. Deze plichten zijn we derkerig, en betreffen ieder terrein. Het meest opvallend zijn ze bij een begrafenis. Het zijn de buren, die hun buur ten grave dragen. Zodra er een begrafenisvereniging wordt opgericht, begint de collectieve, gesloten vorm van samenleving te verbrokkelen. WE ZIJN HIERMEE als vanzelf ge komen bij een tweede vorm 'van samenleving. Deze kunnen we het bes te de verbroken samenleving noemen. In een dergelijke vorm van gemeen schap treden allerlei spanningen op, die alle worden veroorzaakt door een drang tot individualisatie. De enkeling en het gezin vragen meer eigen rech ten. De macht van de collectiviteit, van het „men" moet wijken. In de opvoe ding blijkt dit, doordat de gemeen schap, of wanneer u wilt de buren, hun handen van de kinderen van een ander moeten afhouden. De buren plichten gelden niet meer zo vanzelf sprekend. Soms zijn het uiterlijke factoren, die een traditionele samenlevingsvorm doorbreken. Het reeds genoemde eiland Wieringen geeft hiervan een uitste kend voorbeeld. Tot vóór de komst van de Zuiderzeewerkers vormden de bewo ners hier een gesloten, traditionele groep. Toen kwamen arbeiders van el ders. Zij stonden buiten de Wieringse samenleving, maar drongen zich er desondanks in. De normen van dé oude samenleving verloren plotseling aan kracht, omdat velen zich daardoor niet meer gebonden achtten. De ouders van hun kant waren niet opgewassen tegen de zëer zelfstandige taak, die hun b.v. inzake de opvoeding, nu plotseling ten deel viel. Het „nachtvrijen" b.v. bleef gehandhaafd. In de gesloten samen leving zijn er voldoende collectieve maatregelen, die dit gebruik „onscha delijk" maken. Na de komst van de Zuiderzeewerkers bleef dit gebruik ge handhaafd; maar de bindende norm van de collectiviteit was weggevallen. Dit leidde tot ernstige ontsporingen. In de mobilisatie van 1939/40 waren om deze reden dan ook de café's te Hippo- lytushoef voor militairen verboden! WELKE VORM van samenleving kent Noord-Holland als geheel nu? Het antwoord is niet zo moeilijk. In Noord- Holland komen geslóten, collectieve samenlevingsvormen nauwelijks meer voor. Soms nog in Marken en Volen- dam? In verschillende plaatsen zal eerder sprake kunnen zijn van een ge broken samenleving. In kleine platte landsdorpen valt deze nog wel aan te treffep. Maar als geheel kent Noord- Holland de derde vorm van samen leving, die wij de open vorm van sa menleving kunnen noemen. Hier staat ieder gezin volkomen op zich zelf. Van een algemeen geldend normbegrip is geen sprake meer. Een uitsluiting uit de gemeenschap op grond van individuele gedragingen is onbekend. Hier is ieder mens zich zelf geworden. Hij heeft recht op een eigen mening; dit wordt hem ook in geen enkel opzicht kwalijk genomen. Vaste tradities zijn onbekend. In godsdienstig opzicht geldt dezelfde vrijheid. Deze vorm van samenleving is eigen lijk karakteristiek voor de stad. Daar is ieder mens een enkeling. Hij legt uitsluitend persoonlijke contacten. Hij leidt z'n eigen leven, heeft z'n eigen mening, erkent geen traditionele nor men. De samenlevingsvorm op het Noord hollandse platteland is nog niet vol komen stads. Er zijn immers nog be paalde gewoonten. De klok wordt nog vaak geluid, als er iemand wordt be graven. Er zijn nog buurten en buur tjes, waarvan de leden elkaar vrij na staan. Maar toch, in principe is de Noordhollandse gemeenschap open, atraditioneel, individualistisch. Ook in dit opzicht wordt het platteland tot stad. Oplossing probleem 63. Stand. Zw. 11 sch. op: 8, 9, 10, 12, 14. 19, 20, 24, 29 30, 40. Wit 11 sch. op. 17, 21, 22, 26, 28, 33, 35, 37, 38, 43, 44. Opl. 1. 43—39 (40x49), 2. 28—23 (29x16), 3. 26—21 (49x46 gedw.), 4. 33—29 (24X44), 5. 35x2 (16X27), 6. 2x16 (12x21), 7. 16X5! Had zwart bij de 3e zet 49x41 geslagen, dan zou wit als 7e zet geslagen hebben 16x46! En nu nog even het volgende standje: Zw. 9 sch. op: 4, 7, 13, 17, 21, 22, 23. 27, 28. Wit 9 sch. op: 15, 16, 24, 33, 37, 38. 39, 40, 41. Wit speelt aan zet zijnde. 3731, (27x47), 16X9 (4X13), 33X2 (47X19 sl. 4 sch.), 15—10 (19X5), 2X46! Ter oplossing voor ditmaal: zie diagram) De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, die zich reeds geplaatst zien voor eer. impasse in hun besprekingen over eer: Oostenrijks vredesverdrag, slaag den er Maandag niet in het eens te worden over de vraag, welk artikel van het verdrag thans besproken moet worden. Zaroebin, de Sowjet-plaatsvervanger. zeide, dat gezien er geen overeenstem ming heerste over de Zuidslavische eis tot een wijziging van de grens en herstelbetalingen van Oostenrijk, de conferentie zou moeten beginnen de andere betwiste artikelen te bespre ken. De Amerikaan Samuel Reber maakte bezwaar tegen het opgeven van de be spreking van grenzen, herstelbetalin gen en minderheidsrechten en vroeg om een verzekering, dat, indien men andere betwiste artikelen zou behan delen, enige practische suggesties t.a.v. deze punten door de Sowjetdelegatie zouden worden gedaan in een later stadium. Zaroebin weigerde dit. De zitting werd verdaagd zonder dat men tot een besluit kwam over het volgen de punt van bespreking. Probleem 64 van G. A. Cremer Zw. 12 sch. op: 9. 10, 16, 17, 18, 20, 21, 23, 24, 25, 27, 29. Wit 11 sch. op: 26, 32, 33, 34, 35, 38, 39, 40, 41, 43, 49. Wit speelt en wint. CONGRES OVER HET „REGIONA LISME" Op 18, 19 en 20 Maart a.s. zal ook aan de Volkshogeschool „Allardsoog" bij Bakkeveen (Fr.) een bijeenkomst wor den gehouden over het regionalisme. Het congres wordt Vrijdagavond ge opend door de Commissaris der Ko ningin in Overijsel. DUITSE HULPTROEPEN VOOR GRIEKSE GUERRILLA-STRIJDERS? Door de „Daily Mail" wordt gemeld, dat Duitse troepen, die zouden zijn samengesteld uit leden van de politie macht in de Sowjetrussische zone van Duitsland, „met grote snelheid naar Griekenland worden gezonden, teneinde de communistische guerrilla strijders aldaar te versterken". Het Nederlandse militaire overzicht over de activiteit gedurende de laatste week maakt melding van het optreden van Nederlandse troepen tegen gewa pende benden, o.m. in de omgeving van Banjumas, in midden-Java, alwaar op 4 Maart nabij Bobotsari een gewapende groep van 70 man geheel werd vernie tigd. In de eerste week van Maart zijn ook acties ingezet tegen gewapende groepen in Oost-Java, waarbij op verschillende plaatsen de tegenstanders ruim 100 man aan doden en diverse wapens verloren. In de omgeving van Bangil hebben op 7 Maart de Nederlandse troepen een gewapende groep van 200 man vernie tigd, die werd geleid door vier Japan ners. De gunstige ontwikkeling van de toe stand in Bantam hield aan. In de om geving van Labuan en Serang treedt de bevolking meer en meer op tegen rampokkende benden. Voorts wordt nóg gemeld: West Java: Hier traden de Neder landse troepen op tegen benden in het gebied der negara Pasundan, waar zich 130 officieren en minderen van de Sili- wangi-divisie hebben aangemeld. De be sprekingen tussen de autoriteiten van Pasundan en enkele leiders van de Sili- wangi-divisie duren nog voort. Midden Java: Een ten zuidoosten van Kebumei. rondzwervende bende werd opgerold. In de omgeving van Djokja en Magelang werd een intensieve pa- trouiliegang voortgezet, waarbij aan gewapende groepen talrijke verliezen werden toegebracht, evenals in het ge bied van Solo, Bojolali en Klaten. Oost Java: Behalve de reeds vermel de activiteit tegen de benden hier ageerden de Nederlandse groepen in het gebied ten zuiden van Malang en Besuki. In enkele gebieden van Oost Java treedt de bevolking zelf tegen de benden op, Sumatra: Ook hier werd door de Ne derlandse troepen een intensieve pa trouillegang onderhouden, waarbij, voornamelijk in midden-Sumatra, de gewapende groepen gevoelige verliezen hebben geleden. De benden, die zich in de berggebieden ophouden, hebben te kampen met gebrek aan voedsel en vele ziektegevallen. Het overzicht besluit aldus: „De in tensief voortgezette patrouille-activeteit op Java en Sumatra bracht helaas ook in de afgelopen week aan onze zijde verliezen aan mensenlevens met zich". Nederlandse posten beschoten. Zondagnacht tussen één en twee uur zijn Nederlandse posten aan de buiten rand van Sukabumi hevig beschoten. De aanvallende benden slaagden er niet in tot de stad door te dringen en wer den door de Nederlandse troepen met zware verliezen uiteengeslagen. Aan de zuidrand van de stad zijn 20 Chinese toko's afgebrand. Bij de tegenactie werd een Nederlandse militair gedood. Radio Batavia meldt nog, dat de aan vallers ongeveer 500 man sterk waren en khaki-uniformen droegen. Bij de aanval werden voorts vier Nederlandse militairen gewond en een Chinees ge dood. Nadat de vorige week de trein van Malang naar Surabaja op een trek- bom was gelopen zijn thans de stations Blimbing. Singasari en Sengong afge brand. Langs de autoweg worden herhaal delijk auto's beschoten. Verschillende busdiensten zijn tot nader order ge staakt. 11. Pim, Pam en Pom zijn elk een kant opgegaan om te zoeken naar de rover, die hun brood heeft opgegeten. Pim doet erg zijn best en kijkt onder elke struik en achter elke boom, maar hij kan niets ontdekken. Hij weet niet dat twee piendere oogjes hem overal op zijn weg vergezellen. „Wacht, ik zal Pom eens even roepen", denkt Pim oij zichzelf. „Misschien heeft hij al iets ontdekt". „Hihoooo!" klinkt het door het bos. „Ik kom' zo!" is het ant woord. Maar wat gek! Het lijkt wel of dat antwoord vlakbij gegeven wordt. of het vanuit de bomen komt. Achter dochtig kijkt Pim omhoog, maar hij ziet niets. Hij gevoelt zich niet erg op zijn gemak, dat dappere kleine hondje. Hij heeft het gevoel of er overal ogen op hem loeren. Verbeeld je dat er eens een echte boze rover in hun bos was gekomen. Dat zou kunnen. Zoiets lees ie wel eens in de krant! Pim schreeuwt nog eens: Hihooooo! „Schreeuw niet zo!" is het antwoord. Ja, nu hoort hij het duidelijk. Die stem kwam uit de boomtoppen boven hem. Officieel wordt medegedeeld: Uit enkele reacties is gebleken, dat het officiële bericht over het onderzoek naar het gedrag der troepen in Indo nesië hier en daar in de pers de in druk heeft gewekt, als zoude dit on derzoek reeds beëindigd zijn. In ver band daarmede vestigt men van be voegde zijde nogmaals de aandacht op de mededeling van 11 Maart j.1., waar uit blijkt, dat er geen sprake is van een reeds afgesloten onderzoek. Wel is geconstateerd, dat de beschuldigingen over het doodschieten van gevangenen in de onderzochte gevallen ongegrond zijn geweest en dat op grond van de uitgeoefende contróle stelselmatige mishandelingen uitgesloten moet wor den geacht. Het onderzoek zal overigens stel selmatig worden voortgezet en de ver zekering is gegeven, dat allen, die wandaden plegen met gestrengheid in strafrechtelijke zin vervolgd zijn en worden. Dr. Jan Thomee is Zondagavond met de geblesseerde doelverdediger van het Nederlands elftal, Piet Kraak, naar het Binnengasthuis te Amster dam gegaan om een foto te laten ma ken van de hand. Gebleken is, dat het middenhandsbeentje gebroken is. Er werd een spalkje gelegd. Het zal ze ker drie weken duren, voor en aleer de hand van Kraak weer genezen zal zijn, zodat Stormvogels, welke club Zondag 20 Maart de belangrijke wed strijd tegen het Gooi zal spelen, waar bij beslist wordt, wie van beiden voor de degradatiecompetitie in aanmerking komt, zijn doelverdediger zal missen. De mogelijkheid bestaat, dat de ver wonding van Kraak over vijf weken volkomen genezen zal zijn, maar hier uit blijkt wel, dat het nog geenszins zeker is, dat de Nederlandse keeper voor de wedstrijd tegen Frankrijk op 23 April weer present is. De Maandagochtendbladen te New- York wijden vrij veel aandacht aan de Benelux-conferentie te Den Haag, waarbij in de „New-York Times" door David Anderson wordt aangetekend: Een aspect van de Benelux, dat in het protocol niet wordt aangeroerd, is de vraag, of de ECAhulp en de Europe se economische samenwerking voldoen de zullen zijn om het evenwicht tussen de franc en de gulden te herstellen. In dien zij overeenkomstig de verwachting van vele competente economen hierin riet slagen, zullen de Ver. Staten, de Wereldbank of een ander lichaam de Benelux dan een lening verstrekken? In dit opzicht kan de Benelux be schouwd worden als een proeve van Europese economische samenwerking, de enige grondige poging, die tot dus verre in het werk is gesteld om de hui dig theorieën in practijk te brengen". De Haagse recherche arresteerde op 15 Februari j.1. de 22-jarige Amster dammer T. E., verdacht van diefstal van goud en juwelen. Het onderzoek naar zijn doen en laten heeft weinig fraais aan het licht gebracht. De jon geman bezocht juwelierswinkels in tal rijke plaatsen in ons land behalve Den Haag en Amsterdam staan ook Rotterdam, Breda, Eindhoven, Almelo en Utrecht op het lijstje en gaf zich dan uit voor adspirant-koper. Ter wijl hem allerlei kostbare voorwerpen werden getoond, slaagde hij er steeds in onopgemerkt het een en ander in zijn zak te laten glijden. Volgens zijn bekentenis moet hij in korte tijd voor ruim 20.000 op deze wijze hebben gestolen. Slechts een gering deel van zijn buit is teruggevonden. Het me rendeel was inmiddels in Belgie ver kocht. „IK GENEERDE ME VOOR DE BUREN schreef Mevrouw Kroak-Helder aan haar getrouwde dochter. ik had de vitrages na tuurlijk wel gewassen en gesteven, maar ze hingen er bij alsof ze van hout getim merd waren. "Het lijkt wel kippengaas" zei je vader die anders nooit oog heeft voor zulke dingen. Nu, ik heb ze nóg maar een» gewassen en toen door de CRACKFREE gehaald. Kind, je moet eens komen kijken Ze vallen zó mooi, zo soepel, ik moet zeggen dat die CRACKFREE gewoon een tovermiddel is! Weet je, wat mevrouw van hiernaast vanmorgen vroeg, toen we elkaar ontmoetten bij de groenteman? "Me vrouw, zei ze, "waar hebt IJ toch die nieuwe gordijnen kunnen krijgen MET E DEL-STIJ FS El») Fabr. N.V. „Onder Ons" De Krim (O.) MARIE VAN EYSDEN VINK WERD 85 JAAR. De bekende oud-actrice Marie van Eysden—Vink heeft gisteren in de Re sidentie onder buitengewoon grote be langstelling haar 85ste verjaardag ge vierd. Van de vroege morgen tot in de late middag regende het telegram men, bloemstukken, fruitmanden, en andere cadeaux. Onder degenen die haar gelukwensen kwamen aanbieden bevonden zich o.a. de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, Cees La- seur en de directeur van de Residen tie Operette. De minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Rutten, bood in een officieel schrijven zijn hartelijke gelukwensen aan. Ver der waren er felicitaties van Fie Ka reisen, Bets RanucciBeekman, Peter van Anrooy en Rika Hopper en tal loze anderen. Een tweetal collega's zond uit Amerika een reusachtige doos bonbons. Volgens onbevestigde berichten te Sjanghai is de communistische generaal Tsjan Tsjen Yi, na twee maanden van intensieve voorbereidingen, gereed voor een groot offensief ter liquidatie van de resterende bruggehoofden van de Chi nese regering aan de noordelijke oever van de Jargtse. Generaal Tsjan zou voorts pogen met zijn troepen de rivier over te steken. Naar beweerd wordt, zou de generaal het deployeren van 300.000 man troepen, ingedeeld in 19 colonnes, voltooid hebben. Ten minste vier van deze colonnes zouden bijna geheel uit recruten zonder krijgserva- ring bestaan. Tegenover de communis tische legers zullen maximaal 400.000 man regeringstroepen staan. BEVIN UITGENODIGD Karl Arnold, premier van Noord- Rijnland-Westfalen, heeft thans, zoals hij gisteren aankondigde, een brief geschreven aan Bevin, met een uitno diging een bezoek aan West-Duitsland te brengen ter bestudering van de kwestie der grenswijzigingen ter plaatse VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Amuse, ments-orkest 6,20 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Katija Bern- sen zingt 7,30 „Dit is leven" 7,50 Rubriek van de Wederopbouw 8,05 De gewone man 8,12 Viool en piano 8,30 Lijdensmeditatie 9,30 Concertgebouw orkest 10,10 Zang en piano 10,33 West- Europees commentaar 10,45 Avondgebed 11,15 Kamermuziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tom Erich, piano 6,30 Drs W A Nell 7,00 Radiostrip 7,15 Vlotter Frans leren spre ken 7,30 The Romancers 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Bonte Dinsdag- avondtrein 9,30 Avro-allerlei 9,45 Bui tenlands overzicht 10,00 Rie Heimig in troduceert 10,20 Brieven over hersen gymnastiek 10,30 Ik zou zo graag 11,15 Symphonie VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,30 Muziek bij he^ werk 1,15 Promenade orkest 6,00 ónze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Frikkebeen 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-pro loog 8,15 Lijdensoverdenking 8,45 Radio Philharmonisch-orkest 9,45 Piano duo .10,00 „De zee blijft vrij" 10,15 Viool en piano 10,45 Avondoverdenking 11,15 Sweelinck-kwartet 11,45 Gra- mofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 én 11 uur VARA: 8,18 Musette-kl'anken 12,00 Accordeola 1.20 The Ramblers 6,20 Metropole-orkest 7,00 D de Loor spreekt 7,15 Het nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,20 Opera-concert 9,10 Hoorspel 10,10 Ma- lando 10,45 Van hoek tbt boek 11,15 De hit-kit 11,45 Reglnald Dixon, orgel 48 IN DE DOOR TJEERD ADEMA De ronde hoed van de heer Van Waardenburg, diens overjas en vooral diens bril moesten hem bij bet pas seren van zijn vrienden tegen een di recte herkenning beschermen. Eerst toen hij bij zijn huis was. be dacht hij, dat hij er helemaal niet op gelet had, of men hem al dan niet had gevolgd. Op deze middag, nu het zonnetje de residentie een zo vrolijk aanzien had gegeven en hij in de drukke straten door honderden stadgenoten omringd was, had hij geen ogenblik voor een overval gevreesd. Hij had een zorgeloze middag willen hebben en niet gekweld willen zijn door de gedachte, dat hij werd gescha duwd. Eerst nu hij weer bij de stoep van zijn huis stond, keek hij achter zich. Er stond geen auto meer in de straat en hij zag niemand, die ook maar eni ge notitie van hem scheen te nemen. Hij gaf de volgende morgen een dei- nachtwakers een brief mee voor diens chef, waarin hij de heer Donker me dedeelde, dat hij van plan was die avond buitenshuis te vertoeven en daarom een mannetje verzocht, die in staat en bereid was hem bij elke po ging tot aanranding op afdoende wijze te beschermen. Het gevolg was, dat er 's avonds om half acht een man van buitengewone afmetingen aan de belknop rukte, die zich even later aan de ingenieur be kend maakte als zijnde in dienst van bet recherchebureau, speciaal belast met het uitvoeren van gevaarlijke op drachten en het begeleiden van per sonen of goederen, die extra bewaking rr.dig hadden. Hij hing zijn dophoed aan de kap stok. stroopte met veel moeite een gla cé handschoen van zijn harige knuist en drukte de ingenieui zo krachtig de hand, dat deze onwillekeurig een kreet van pijn liet horen. ..Dobbelman", zei de man. Ir. Steensma keek hem eens aan. Dobbelman. dacht hij. Ze hadden hem eigenlijk Dubbelman moeten noemen. Hij was tweemaal zo groot ais de jongste bediende van zijn kantoor en driemaal zo dik. Hij had een borst als een gorilla en handen als strijkijzers Het was, om het maar eens popu lair te zeggen, een eerste klas vecht- janus en als er een robbertje geknockt zou moeten worden, had Steensma geen potiger begeleider kunnen wensen Alleen Hij zou deze man niet slechts 's avonds naast zich hebben als be schermend geleide, maar ook als ge zelschap en het vooruitzicht daarop was allesbehalve aantrekkelijk. Evenwel, in de gegeven omstandig heden was daaraan niets te verande ren en, berustend in het onvermijde lijke, liet Steensma zich om acht uur in zijn jas helpen, nam hoed en wan delstok van de gedienstige Bastinan aan en daalde, op de hielen gevolgd door meneer Dobbelman de hoge stoep af om zich voor amusement in de stad te begeven. Het eerste deel van dë avond was althans wat het amusement betreft een mislukking. Het gesprek met de heer Dobbelman was allesbehalve opwekkend, maar do ingenieur kon zich hoofdzakelijk tot zwijgen bepalen, daar de man van het recherchebureau zijn taak zó opvatte, dat hij niet alleen voor een veilige wandeling, maar ook voor het op gang houden van een prettige conversatie had te zorgen. Na vijf straten met hem te hebben doorgewandeld, was Ir. Steensma vol komen op de hoogte van alles wat in het leven van meneer Dobbelman een rol van betekenis had gespeeld. Hij Dobbelman was veldwach ter geweest in een landelijke gemeen te. waar hij bij de jacht op stropers zo doortastend was opgetreden, dat geen wilddief zich meer in de bossen van de burgemeester gewaagd had. Helaas was deze burgemeester on.- tijdig overleden en opgevolgd door een heerschap, dat de capaciteiten van zijn veldwachter - jachtopziener blijkbaar niet voldoende had kunnen waarderen. Het was van wederzijdse ontevre denheid tot hoge woorden gekomen en het gevolg was geweest, dat mijnheer Dobbelman zijn sabel en kepi aan de kapstok had gehangen en een groen- tenzaakje was begonnen, dat evenwel niet best wilde floreren. Hij schetste uitvoerig de moeilijk heden, waarmee een gepensionneerde veldwachter te kampen heeft als hij plotseling in een winkeltje achter de toonbank staat en, bij wijze van spre ken, geen prinsesseboontje van een peultje kan onderscheiden en Steens ma, die beleefdheidshalve wel moest luisteren, knikte zo nu en dan maar eens alsof hij er alles van begreep en zei „ja ja" en „zo zo" en gaf nog en kele andere tweelettergrepige zinnen ten beste, waaruit zijn begeleider kon opmaken, dat er met belangstelling van zijn confidenties werd kennis ge nomen. Ir. Steensma keek zijn metgezel eens van terzijde aan. Hij had als kleine jongen een kin derjuffrouw gehad, die hem 's mid dags mee uit wandelen had genomen. Ze heette juffrouw De Reus en ze deed haar naam alle eer aan, want ze was zo groot als een karrepaard en zo fors, dat hij met zijn handje in de hare achter haar omvangrijke figuur volkomen onzichtbaar was voor men sen, die het tweetal van de andere kant passeerden. Zij was waakzaam en goedhartig, maar niet onderhoudend. Als de zon hoog aan de hemel stond, mocht hij op warme zomerdagen in haar schaduw lopen en hij regelde zijn pasjes zo, dat hij steeds in de aonkere elips bleef, welke de zon dan naast haar op het plaveisel had ge toverd. Onwillekeurig dacht hij aan die tijd terug. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3