Kort Bestek Joseph Schreieder naar Duitsland weergekeerd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Noordrijn-Westfalen vraagt discussie over de grenscorrecties Nieuwe resolutie van de B.F.O.? Handgemeen in de Italiaanse Kamer Vrijdag 18 Maart 1949 74e Jaargang No. 10534 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Met vrijsprekend vonnis als aanbeveling Amerikaanse wapens voor West-Europa Weerbericht De eerste verkiezingen op de Ned. Antillen Geen vertrouwen in Gerrit de Stotteraar Duitsers beschouwen grenswijziging als annexatie Labour wint ook te Somerby Herstel van de Republiek en erkenning van de U.N.C.I. Nieuwe werkkledingbonnen Keerpunt in Griekse strijd Regeringsoffensief vordert goed Textielhandel wenst opheffing van de distributie Schreieder weg! Tumuli over hei Atlaniisch Pad Heden bekendmaking van het Pact Mededeling BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J, BIJLSMA en C. KRAK DU COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties .„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten Als ongewenst vreemdeling over de grens gezet De voormalige „Kriminal-Direktor" Joseph Schreieder, de beruchte leider van het England-Spiel, dat zovelen der besten van ons volk het leven heeft gekost, is Donderdagmiddag bfl Kaldenkirchen over de grens gezet als ongewenst vreemdeling. Aan de grens, waarheen hjj door de Rijksvreemde- lingendienst per auto was vervoerd, werd de spionnenleider opgewacht door autoriteiten van de Britse bezettings macht. Schreieder had, als kostbaar bezit, in de binnenzak van zqn bruine eolbertcostuum het vrijsprekende von nis van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden en een enorme voorraad krantenknipsels, verklaringen en aan tekeningen. Hij had tot gistermorgen maar moei lijk kunnen geloven, dat de Neder landse autoriteiten hem inderdaad over de grens zouden zetten. Immers: de behandeling van zijn zaak voor de Bijzondere Raad van Cassatie moet nog plaats vinden en bovendien komt op 4 Mei zijn beruchte V-Mann Anthonius van der Waals in cassatie. Hoewel Schreieder feitelijk niet meer gedeti neerd was, achtte hij het zelf toch vrij onaannemelijk, dat men hem op korte termijn naar Duitsland zou laten gaan. Toen het Woensdagmorgen vast stond, dat dit toch zou gebeuren, leefde hij in angst, dat het transport bekend zou worden en dat leden van de voorma lige illegalieit op het laatste ogenblik zijn levenslicht zouden doven. De Duitser, die zulk een treurige vermaardheid kreeg, heeft de laatste weken bijna dag en nacht gewerkt aan een samenvattend rapport ten behoeve Van de ParlementaireEnquêtecommissie Hij zal vermoedelijk door de Engel sen direct worden doorgegeven aan de Amerikanen en, gezien het vrijspre kend vonnis, zullen die hem waar schijnlijk geen moeilijkheden meer in de weg leggen. Zijn vrouw woont met hun beide kinderen in München. Op de vraag van het lid der Eerste Kamer, de heer Schalker, of de minister van Justitie bereid is maatregelen te treffen, opdat de uitwijzing van Schreie der niet zal geschieden vóór dat de be handeling van het beroep in cassatie zal zijn gevoerd, heeft de minister het na volgende geantwoord: Nu het Bijzonder Gerechtshof te I.eeuwarden deels Schreieder heeft vrijgesproken, deels de procureur-fis caal in zijn vordering niet ontvankelijk heeft verklaard en daarbij de onmid dellijke invrijheidstelling van de ver dachte heeft gelast, blijft er geen an dere grond over om hem in bewaring te houden dan de omstandigheid, dat hij als ongewenste vreemdeling naar Duitsland behoort te worden terugge voerd. Het is duidelijk, dat daartoe behoort te worden overgegaan, zodra de feitelijke mogelijkheid hiervoor aanwezig is. Men kan de verdachte niet ingesloten houden op grond van de vreemdelingenvoorschriften totdat de Bijzondere Raad van Cassatie uit spraak heeft gedaan. Dit zou neerko men op een negatie van de beslissing van de onafhankelijke rechter en een misbruik van de aan de vreemdelin genvoorschriften ontleende bevoegd heden, welke strijdig zouden kunnen worden geacht met beginselen van de rechtsstaat. De terugkeer van Schreie der naar Duitsland dient dus op nor male wijze voortgang te vinden. Michael Mc. Dermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft op een pers conferentie meegedeeld: De V.S. zul len trachten tussen 1 Juli 1949 en 30 Juni 1950 tekort aan wapens in de be staande militaire formaties van West- Europa aan te vullen". Volgens McDermott betekent deze verklaring niet, dat andere landen ■worden uitgesloten. Hij zeide in zijn verklaring te doelen op de landen, die het Noordatlantisch verdrag zullen on dertekenen. NAAR EEN FINS COALITIE KABINET? De Finse premier, Karl Fagerholm, heeft besloten zijn sociaal-democra tische minderheidskabinet te vervan gen door een coalitiekabinet. De volksdemocraten zullen minder be langrijke posten worden aangeboden. De partij der volksdemocraten is een fusie van communisten en het huidig.' kabinet is door de uiterst linkse Finse pers en door de Sowjet bladen als „reactionnair en anti-Sowjetgezind" beschreven. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met en kele buien. Vooral langs de kust aanvankelijk stormachtige, later langzaam afnemende Noordwes telijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Weliswaar zou mogelijk zijn, Schreie der hier te lande in vrijheid te laten, doch dit zou gelet op de antecedenten van Schreieder de motivering van zijn buitenvervolgingstelling blijve ge heel voor rekening van de procureur fiscaal te 's-Gravenhage niet verant woord te achten zijn. Voor de behandeling van het inge stelde beroep in cassatie is de tegen woordigheid van Schreieder niet njod- zakelijk. Zij kan ook buiten zijn tegen woordigheid plaatsvinden. Mocht na vernietiging van de uitspraak van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden alsnog een veroordeling van Schreie der volgen, dan kan zijn uitlevering opnieuw worden aangevraagd. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat de enquête-commissie van de Twee de Kamer inmiddels met haar verhoor van Schreieder gereed is gekomen. Doelbewust. De nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland heeft met klem geprotesteerd. De raad vraagt zich met grote bezorgdheid af, of er vol doende waarborgen zijn, dat de ver dachte, wanneer zijn zaak in hoogste instantie zal worden berecht, weer ter beschikking zal worden gesteld van de Nederlandse justitie. Het heeft er de schijn van, dat Schreider doelbewust van Nederlandse bodem is verwijderd, en indien dit juist mocht zijn, dan is 't protest der illegaliteit nog klemmender daar hierin 'n zeer ernstige miskenning wordt gezien van de door 't verzet ge brachte offers, welke in vele gevallen slachtoffers waren van deze S.D. Kri- minal-sekretar". Aggressieve kraaien Het is in de Alblasserwaard de laatste tijd meermalen voorgeko men, dat zwarte kraaien en eksters lammeren, die in de wei liepen, aanvielen en de ogen uitpikten. Een troep zwarte kraaien te Gies- sen-Nieuwkerk viel een groepje lammeren aan. Een van de lam meren werd zo toegetakeld, dat het dood bleef liggen. Twee an deren werden van de ogen be roofd. Gisteren zijn de eerste algemene ver kiezingen op de Nederlandse Antillen gehouden. Op Curagao waren er 37.688 en op Aruba 12.819 stemgerechtigden. Het aantal stemgerechtigden in het gehele gebied der Nederlandse Antillen bedroeg ruim 65.500. Bij de verkiezin gen bestond geen opkomstplicht. De vier partijen op Curagao hebben de laatste dagen veel propaganda ge voerd: lange stoeten van honderden auto's' met vlaggetjes reden rond, ter wijl vele leuzen werden afgedrukt of op vergaderingen uitgeroepen werden. Geluidswagens prezen de candidaten aan, bijvoorbeeld aldus: „Surinamers. kiest Braam, klein van gestalte, groot van capaciteiten". Het eiland is van 16 Maart 18 uur tot 18 Maart 6 uur droog gelegd met het oog op verhitte gemoe deren. De verkiezingen hadden tot gisteren (12 uur plaatselijke tijd) op alle eilan den een ordelijk en rustig verloop. De opkomst was zeer behoorlijk. De eind uitslag werd te middernacht verwacht. Thans zes jaar geëist Drie jaar en ter beschikkingstelling van de regering was de straf, die de Amsterdamse rechtbank in November van het vorig jaar oplegde aan de veelvoudige in- en uitbreker G. C. Blom, beter bekend als Gerrit de Stot teraar. Gerrit berustte in dit vonnis, doch de officier ging in appèl. Zo stond een nerveuze Gerrit andermaal in de ver- dachtenbank, ditmaal voor het Ge rechtshof te Amsterdam. Mr. Fabius, de procureur-generaal achtte het noodzakelijk de gevange nisstraf aanzienlijk te verhogen. „Als we deze man in de practijk bekijken kunnen we alleen maar tot de con clusie komen, dat hij onmiddellijk na het uitzitten van zijn celstraf, wan neer hij ter beschikking gesteld wordt, weer heel snel de benen zal nemen. Mr. Fabius requireerde derhalve een gevangenisstraf van 6 jaar plus ter beschikking stelling van de regering. Gerrit barstte in snikken uit, toen hij het laatste woord kreeg. „Het spijt me," was het enige, dat hij kon uit brengen. Uitspraak 31 Maart a.s. De Britse Labourpartij heeft de tus sentijdse verkiezing te Somerby ge wonnen. De Labour-candidaat Douglas Hough- ton verwierf 18.606 stemmen en de conservatieve, Kolonel Byran, 16.454. De zetel, die vacant kwam doordat Belcher zich terugtrok, was in 1945 met .17.710 stemmen door hem voor Labour gewonnen. De toenmalige con servatieve candidaat, McCorquodale, kreeg toen 10.777 stemmen en de li berale 6373. Reuter merkt op, dat de kwestie- Belcher blijkbaar geen averechtse uit werking op de kiezers heeft gehad. De naam Belchcr werd tijdens de verkie zingscampagne niet genoemd. Zowel de Labour als de Conservatieve candidaat hielden zich op dit punt aan een .gentlemans agreement". In de landdag van NoordrijnWest- falen heeft minister-president dr. Karl Arnold gisterochtend medegedeeld, dat hg telegrafische verzoeken heeft ge richt aan de ministers Bevin, Spaak en Drees, teneinde te komen tot een discussie met de Belgische en de Ne derlandse regering over de hangende grensveranderingen. Arnold sprak de hoop uit, dat Duitslands westeiyke buurlanden, waarmede naar hq zeide het Rynland en Westfalen steeds goe de betrekkingen hebben onderhouden, het mogeiyk zullen achten in te gaan op een Duits voorstel om de bestaande bezwaren over de grensiyn door twee zijdig overleg uit de weg te ruimen. „Ik ben mij bewust van de moeilijk heden, die zich bij de verwezenlijking van deze gedachte zullen voordoen, doch ik acht het mogelijk deze te over winnen," zo zeide Arnold. „Zonder twijfel kunnen verdragen, die over deze kwestie worden gesloten, slechts worden ondertekend door een Duitse bondsregering, doch wellicht ware 't toch reeds mogelijk onverwijld over te gaan tot het leggen van een basis voor onderhandelingen, die het de drie betrokken westelijke buren mogelijk zouden maken van hun gebiedseisen af te stappen en een oplossing door overleg te vinden." In een persconferentie heeft Ar nold nog verklaard, dat bij een even tueel overleg van Duitse zijde reke ning zal worden gehouden met voor stellen, die in de laatste tijd uit de Het Chinese dagblad „Keng Po" ver nam in een interview mt e->i toe... staand lid van de Bijeenkomst Federaal Overleg, dat de B.F.O haar houding oe- paald heeft in een resolutie van 3 Maart, welke op II Maa te reeds officieel door de voorzitter der B.F.O. en de delegatieleiders is aange boden aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. In genoemde resolutie zijn vier pun ten vervat, waaronder 1 herstel van de epubliek te Djokja, 2. erkenning van de bemiddeling door de commissie der Verenigde Naties, 3. het verzoek tot Het uitvaardigen van een bevel tot staking van het vuren. Op een vraag, waarom deze resolutie nog niet is gepubliceerd, verklaarde de zegsman aan „Keng Po", dat verschil lende leden der '3.F.O. gekant 'in tegen publicatie en dat de B.F.O., ten einde een scheuring in haar gelederen te voorkomen, op deze publicatie geen druk wil uitoefenen. Op de vraag of deze resolutie niet in strijd zal zijn met de resolutie van Ca nada in de Veiligheidsraad, die door de Veiligheidsraad mogelijk zal worden aanvaard, antwoordde de zegsman, dat de resolutie van 3 Maart van de B.F O. ir. overeenstemming is met de resolu tie van de Veiligheidsraad van 28 Januari, terwijl voorts de Canadese resolutie ook gebaseerd is op de reso- luti van de Veiligheidsraad, zodat er voor de B.F.O. redenen bestaan tot lnndhavin? van genoemde resolutie aldus de „Keng Po". De voorzitter der publiciteitscommis- sie der B.F.O. had, toen hem door Aneta daarnaar gevraagd werd, op dit bericht geer, commentaar. Het CDK deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 12 en L 12 tot na der order geldig zijn voor het kopen van werkkleding, Op de bonnen H 12 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas,, een lange witte jas, een laboratorium of een mouwschort. Op de bonnen L 12 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van ke per, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 1 t/m 11 en L 1 t/11 en de rantsoenbonnen FC en FD blij ven voorlopig geldig. SYRIË WIL ONDERHANDELEN De Syrische regering heeft in begin sel er in toegestemd onderhandelingen met Israël aan te gaan. Zij is begonnen met het treffen van voorbereidingen. President Truman heeft het Congres gisteren gezegd, dat er tekenen waren,, dat de krijgskans in Griekenland zich tegen de communistische guerrillastrij ders keerde. Hij gewaagde van „groeiende demoralisatie en twee dracht" onder de communistische mili taire leiders en voegde er aan toe. dat de guerrilla-beweging in de ogen van 4,ct Griekse volk de ondergang tege moet gaat". Volgens Truman waren de militaire perspectieven voor Grieken- luid rooskleuriger dan zij geweest wa ren. Truman deelde mede, dat het Griekse offensief in de Peloponesus „uitsteken de vorderingen" maakte. ,Dit", aldus Truman, „duidt niet noodzakelijkerwijs op een snelle en gemakkelijke overwin ning. Het is geen kleinigheid om een leger, dat in een strijd gewikkeld is, op te leiden en uit te rusten". Onderhandelingen op Rhodos opgeschort De onderhandelingen op Rhodos tus sen de Israëlische en Transjordaanse delegaties zijn, wat betreft het vaststel len van wapenstilstandlinies, tijdelijk opgeschort. Men heeft thans het vraag stuk ;van het verminderen der weder zijdse strijdkrachten langs het gehele front aangesneden. Beide partijen hebben in beginsel in gestemd met een gelijke vermindering van hun strijdkrachten, hetgeen tevens gepaard moet gaan met een terugtrek ken van bepaalde delen der militaire uitrusting f Luitenant-kolonel Mosje Dajan, ver tegenwoordiger van Israël, is in een speciaal door de' Verenigde Naties be schikbaar gesteld vliegtuig naar Israël vertrokken, teneinde overleg te plegen met de commandant van het Arabische legioen te Jeruzalem, luitenant-kolonel Abdoellah El Tel. Gepoogd zal worden een oplossing te vinden vnpr nog cm streden vraagstukken betreffende het sluiten van een wapenstilstand voor Jeruzalem. Duitse grensbevolking naar voren zijn gekomen. Hij uitte zich in optimisti sche zin over de medewerking der Duitse bezetting aan het tot stand komen van een overleg. Dr. Arnold zeide, dat de landsrege ring nog niet officieel kennis heeft gekregen van de werkelijke bedoeling der geallieerden in de grensgebieden. De verwachting van spoedige beslis singen baseerde zich volgens hem uit sluitend op geallieerde aanwijzingen aan Duitse douane-beambten waarom trent dezen de plicht tot zwijgen was opgelegd. Arnold zeide, dat het blijk baar niet gaat over „verstandige ver betering van onoverzichtelijke grens- verhoudingen door middel van over leg, doch om eenzijdige opgelegde ge- biedsafstand, die door de Duitsers als annexatie wordt beschouwd." In diplomatieke kringen te Londen verwacht men, dat Bevin de uitnodi ging van minister-president Arnold zal aanvaarden. Deze bespreking zou dan gehouden worden bij het bezoek aan Duitsland, dat hij in de naaste toe komst hoopt te brengen. De Nederlandse Bond van detailhan delaren in textiel- en modeartikelen Demotex te Amsterdam heeft een tele gram gezonden aan de minister van Economische Zaken. Daarin „wijst" de bond er op, dat het in het belang van de textielvoorziening van het Neder- landse volk alsmede in het belang van de textieldetaillisten dringen nood zakelijk is dat de distributie van tex- Uelgoederen onmiddellijk wordt opge heven en dat op korte termijn de prijsbeheersing wordt afgeschaft van alle niet-utility textielgoederen. Demo tex is overtuigd dat alleen in vrije concurrentie de juiste prijsverhouding zal worden gevonden, waardoor goed kope goederen lager in prijs zullen komen, terwijl voor luxe en aan mode onderhevige goederen een ruimere winstmarge noodzakelijk is. Qns volk zal met zeer gemengde gevoelens het nieuws hebben ontvangen, dat de beruchte leider van het „England-Spiel", Joseph Schreie der, naar Duitsland is gebracht. For meel is deze uitwijzing ongetwijfeld volkomen in orde. Maar er zijn aan de zaak-Schreieder een paar kanten, die men niet met formele redenerin gen kan wegwerken. Daar is allereerst het feit, dat de procureur-fiscaal bij het Leeuwarder Bijzonder Gerechtshof van het vrij sprekend vonnis tegen Schreieder in cassatie is gegaan. De Bijzondere Raad van Cassatie zal de gedragin gen van Schreieder straks buiten aan wezigheid van verdachte moeten be oordelen. Daar is in de tweede plaats het feit, dat de zaak tegen de beruchte verrader Anthonius van der Waals op 4 Mei voor de Bijzondere Raad van Cassatie be handeld zal worden. En dat deze be handeling, waarbij Van der Waals ter zijde wordt gestaan door een nieuwe verdediger, waarschijnlijk zal resul teren in een revisiebehandeling voor een ander B.G. Naar alle waarschijn lijkheid zullen daarbij dan een paar duistere punten om opheldering vra gen. Wij denken hierbij aan de vraag, hoe Van der Waals indertijd in 't bezit is gekomen van het legitimatie-mate riaal, waarmee hij zich indrong bij de groep-Vorrink en bij het Nationaal Co mité. Wij denken verder aan de vraag, of de veel besproken „dubbelganger" van Van der Waals wellicht niemand anders is geweest dan de Amsterdam se spion Johnny van Lighten. Over deze twee dingen en over vele andere kan niemand anders dan „Kriminal-Direktor" Schreieder inlich tingen geven. Maar Schreieder is thans naar zijn Heimat gebracht en wie gelooft, dat hij nog ooit in Nederland terugkomt, beschikt over een groter geloof dan wij. Wij hebben de indruk, dat de uitzet ting van de ongewenste vreemdeling Schreieder, hoe formeel juist ook, tot een van de grootste psychologische fou ten behoort, die de Nederlandse Over heid sinds de bevrijding heeft gemaakt. Er zijn rond het „England-Spiel" zo veel onopgeloste geheimen en er is, als gevolg daarvan, zoveel kwaad gerucht in omloop, dat men Schreieder in Ne derland had moeten houden, minstens tot na de publicatie van het volledige rapport der Parlementaire Enquête Commissie. Communistische afgevaardigden on derbraken met uitroepen als „moorde naars" en „misdadigers" het storm achtige debat in de Italiaanse Kamer over het Atlantische pact toen bekend gemaakt werd, dat gisteren een man gedood en twee anderen ernstig gewond werden bij een botsing tussen politie en demonstranten tegen het pact te Ternix, 80 km ten Noorden van Rome. Er volg de een gevecht, waarin ongeveer 50 af gevaardigden van beide partijen be trokken waren, men schopte en sloeg elkaar totdat suppoosten de vechtenden scheidden. Het tumult onderbrak een debat, waarbij afgevaardigden van uiterst links het debat trachtten „kapot te praten". Er is reeds 22 uur achtereen gedebatteerd en men denkt, dat er nog wel 15 tot 20 uur bij kunnen komen. De politie voerde charges uit tegen communistische demonstranten, die naar de Kamer van Afgevaardigden marcheerden. Enkele personen werden licht gewond. Donderdag om 18 uur stonden op de £JE NATUUR houdt ook wel van een grapje. Deze week heeft ze het vooral op de koebeesten gemunt. Blijkbaar om kracht bij te zetten aan de toekomstdromen van de heer Mans- holt werd er in Oosterwijk een kalver- drielingetje geboren Ze zien er 'n beet je stom uit, maar ze zijn gezond. In Alfen a. d. Rijn krabbelde een boer door z'n haren toen hij 's morgens een voorbarig ter wereld gekomen kalf aanschouwde, dat hem tegenlonkte vanuit vier ogen. Het beest twee kop pen. De eigenaar wil het opfokken voor een circus. In Vroomshoop heb ben honden drie kostbare bevers en vette konijnen geliquideerd. Schade van 2 miel. In Vlissingen nam een zakenman een bundel bankpapier mee naar huis in een kartonnen doos, die achter op de fiets werd gebonden. Hij zette de fiets in de tuin en vergat de doos's Nachts woei het deksel los en de bankbiljetten fladderden zo ver ze wilden. Toch kwam de helft nog terecht. QM EEN ZAKCENTJE te verdienen laten Indische zeelui zich, als ze naar Engeland moeten, de tanden uit trekken. Van wege de Staatsgezond- heidsdienst krijgen ze dan een nieuw gebit en dat verkopen ze in Bombay of Calcutta. Een Amerikaanse tele- paath had aangenomen de bokser Car- nera in slaap te brengen voor hij hem out kon slaan. Zij traden in da ring, HmiuutuiuiitiuiiiiiiiiiiitiiiitiiilllllllllillllllllltllllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllJ Camera plaatste een trelfer, maar ter wijl de telepaath ter aarde zonk plaats te hij nog juist een blik in de oogpop petjes van de geweldenaar. Zonder een kik te geven zakte Camera zachtkens naast hem neer en sliep als een kind. Geest contra spier. Dominee Brown in Wellington, jong en vlot. gaf Zon dag van de kansel af de raad te gok ken op het paard Earldale. En laat het nou warempel winnen óók! £)E WEDUWE Bessie Blaker, die Quaker is van haar geloof (of wordt het dan Quaakster?) heeft aan '---Y-fvi Ook deze Joseph is tot zijne broederen wedergekeerd. Truman in een grote papieren brief la ten weten, dat ze een derde van haar aanslagbiljet aftrekt, omdat dat toch maar gebruikt wordt voor oorlogsma chines. En daar is ze tegen. Een Hagenaar, die ringen had gejat bij een juwelier, werd in z'n kraag gepakt. Hij had zijn notitieboekje met naam en boordnummer op de toonbank laten liggen. Wim Slijkhuis, onze manne lijke Fannie, kwam gisteren per vlieg tuig uit Amerika op Schiphol aan. Hij heeft er twee maanden getourneed. QOED BERICHT uit Batavia. (Bij wijze van uitzondering). De pok kenepidemie is over haar hoogtepunt heen; het aantal nieuwe gevallen ver mindert. In Amsterdam heeft een pliesieman voor de zoveelste keef in arrest gesteld de 52-jarige gladdekker „Joop". Hij is recordhouder in het kaartsysteem van het hoofdbureau met zeventien kaarten, 'n Groot deel van zijn leven zat hij in de lik. 't Begon al op zijn elfde jaar met een portie tucht huis. De Zweedse burgerwacht gaat dit voorjaar overal oefenen. Chur- chill werd uitgenodigd 50 lezingen te houden in Amerika; heeft afgezegd wegens gebrek aan tijd. De Engel se vrouwen rouwen; bij aankomst in Southampton werd de Queen Mary extra grondig geïnspecteerd: hele ba len Amerikaanse nylonkousen kwamen uit alle hoeken en gaten te voorschijn. sprekerslijst nog de namen van 70 com munisten en meerderheidssocialisten, die elk 10 minuten krijgen toegewezen. Vier pogingen van linkse afgevaardig den, de zitting voor een korte tijd te onderbreken, zijn mislukt. Naar schat ting waren gisteravond reeds 3000 kop pen koffie gedronken. De minister van Buitenlandse Zaken zal heden te 15.00 uur de vertegenwoor digers van de binnenlandse en buiten landse pers ontvangen ter gelegenheid van het bekendmaken van de tekst van het Atlantisch Pact. Deze tekst zal door de regeringen der bij het verdrag be trokken landen gelijktijdig ter publi catie worden uitgereikt om 17.00 uur Nederlandse tijd. Over de inhoud van het Atlantisch Pact heeft Spaak gister verklaard, dat de verdragsluitende partijen zich ver plichten tot onderling beraad, zo spoe dig als zij van mening zouden zijn, dat de internationale toestand gevaarlijk werd. Een gewapende aanval op een lidstaat zal worden beschouwd als aggressie tegen de ondertekenende mogendheden. In geval van een' dergelijke aanval, aldus Spaak, verplichten de verdrag sluitende partijen zich tot onmiddel lijke bijstand aan het slachtoffer, doch bet Atlantische Pact bevat geen ver plichting, dat deze bijstand noodzakelij kerwijze gewapende hulp inhoudt. MOGELIJKE BESPREKINGEN OVER MIDDELLANDSE ZEE-VERDRAG In diplomatieke kringen te Was hington werd gis eer verklaard, dat de Amerikaanse regering gaarne bespre kingen over het sluiten van een Mid dellandse Zee-verdrag zou voeren, in dien de Turkse minister van buiten landse zaken, Necmeddin Sadak, naar Washington zou komen ITALIË, DENEMARKEN, PORTUGAL EN IJSLAND UITGENODIGD Italië, Denemarken, Portugal en IJs land zijn gisteren door de acht Noord- atlantische mogendheden uitgenodigd het Noordatlantische pact te Washing ton te ondertekenen in de eerste week van April. Dit is medegedeeld door het Amerikaanse departement van buiten landse zaken. ZIJ, DIE ZICH VAN HEDEN AF OP DIT BLAD ABONNEREN ONTVANGEN DE TOT 1 APRIL VERSCHIJNENDE NRS. GRATIS DE DIRECTIE

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1