Een nuttig corps met 'n eigen sfeer Damesparapluies HOEDEN Van Willigen, Van Willigen, Watervoorziening in Polder Callantsoog zal met dragline worden verbeterd 59.50 en... koopt bij ÉÉN DAG MARVA ccn wrtvy nni\ t n Van recruut tot Geheime Dienst Rapid II binnengesleept- De schouwburg-voorstelling Uitslag verloting Geslaagd Predikbeurten Voor naar H.C.S.C.-nieuws Wieringen Coöperatie „De Tijdgeest" Gevonden en verloren Urk Predikbeurten Texel KEUKEN UITRUSTING DEUG Dameskousen f 0.95 1.10 1.25 Links geweven f 1.90 2.45 3.40 Officieel Aanvoer visafslag Anna Paulowna Marktberichten (Van onze verslaggeefster) neer in fijne diepe stoelen en laten ons Nu h*t r>AriK Marvaai ruim vïpp inar hpstaat. %iiii er toch. hort veel incnsfii, voorzien van t ee (Van onze verslaggeefster) Nu het corps Marva's al ruim vier jaar bestaat, zijn er toch nog veel mensen, die niet goed weten, wat ze er aan hebben. Maar dank zij de ouderdagen op het opleidingscentrum Leydam, en de Marinevoorlichtingsdienst, die excursies naar de Marvacentra organiseert, raken ook de Nederlanders wat meer bekend met het Marine-Vrouwencorps. Wat doen dan de Maijri's en is die taak ook nuttig, lioe doen ze alles en hoe is de opleiding, wie zijn ze eigenlijk? Maandelijks komen ongeveer 800 aanvragen om inlichtingen over de Marva binnen, en daarvan leiden er gemiddeld 150 tot sollicitaties. Van die 150 sollicitanten worden door een zeer strenge medische en psychologi sche keuring, door een wèl en een niet uit Marinemensen bestaande commis sie, ongeveer 20 meisjes uitgekozen om aan de opleiding deel te nemen. Be halve deze twee keuringen wordt er natuurlijk een milieu-onderzoek toe gepast en worden de meisjes zelf nauw keurig geobserveerd. Dan volgt de op leiding op het centrum Leydam, een mooi ruim huis ;n de bossen bij Heem stede, waar elk„ drie weken een twin tigtal meisjes wordt klaargestoomd voor haar taak als Marva. Ze krijgen daarna haar dienstvakken, zoals koks, hofmeesters, schrijvers, speciale dien sten. Haar taak is het nu de werkjes te doen, die door burgers niet kunnen worden gedaan en dus anders door dienstplichtigen zouden moeten wor den verricht. De meisjes doen het vrij willig, maar ze zijn militair en vallen dus onder de krijgstucht, waardoor ze op ideale manier het personeelsvraag stuk, dat ook bij de Marine heerst, hel pen oplossen. Dat zijn nu de Marva's, en we kunnen niet anders dan waar dering hebben voor alles wat ze doen en hoe ze het doen. Een dag Marva waren we, en we volgden kort de op leiding op Leydam en daarna de op leiding op de verbindingsschool in Amsterdam. De staf van Sinterklaas in de naaikamer in 't Kraaiennest. Met de bus gingen we langs een kron kelend weggetje naar het grote huis in het mooie park. Voor het huis wapper de de vlag, die elke morgen bij het appèl gehesen wordt door de „vlagge- jongens", onder het blazen van de vaandelmars. De hoornblazers, evenals de vlaggejongens, zijn natuurlijk meis jes, recruten zijn het dan nog. De re cruten zijn druk aan het excerceren voor het huis, en vooral nu ze voor het I trozen en Marva's gesnlitst en dan komt terugkeren, maar er zijn steeds meer meisjes, die bijtekenen. Naar Indonesië mogen ze ook, als ze dat willen. Ze gaan dan voor ruim twee jaar en ook voor de tropen bestaat grote animo, zo dat er verscheidene meisjes ook daar voor bijtekenen. Zij zijn er enthousiast van; haar ouders, als ze al erg „anti" naar Leydam gingen, komen erg „pro", dus ook enthousiast, terug! Na onze lunch gaat de bel, sloep naar de wal, of liever, autobus naar de trein, betekent dat. We' gaan naar het Mar- vahuis in Amsterdam. In een sloep door de regen naar het „Paleis". We stijgen met z'n allen, in de sloep en dan varen we naar het „Paleis", de Marinekazerne, het Marvahuis en de gebouwen van de verbindingsdienst. Trap op trap af, overal Marva's en matrozen, hoofdzakelijk bedienen zij de in,- en uitgaande poststukken. Het is waarlijk indrukwekkend, zoveel ver trekken en zoveel mensen en zoveel verschillende taken. Maar de opleiding, speciaal die van de Marva's interesseert ons op dat ogenblik het meest, dus gaan we even de lessen verstoren, die in de tikkamers gegeven" worden. Een rij Jantjes zit daar, en een viertal Mar va's, die allemaal star op de papiertjes voor zich kijken, en die op de maat zit ten te tikken. Ook de opleiding telexis- te en codeuse is in die gebouwen ge vestigd, maar we zien alleen de resultaten van die opleiding. Meis jes achter telexmachines, een ratelend geluid uit de typekamer en een wirwar van tekens en letters op de briefjes van de codeuses. De telefooncentrale is één en al knop, feilloos vinden de meisjes daar orde in, dat leerden ze in Den Hel der De telefoonopleidingsdienst is in Nieuwediep gevestigd, in Amsterdam was daarvoor geen plaats meer. Mis schien, als er nog veel aanvragen ko men om de opleiding van de verbin dingsdienst te volgen, worden de ma neer in fijne diepe stoelen en laten ons voorzien van thee en koek. Dat de meisjes niet altijd haar vrije tijd in de stad of buiten doorbrengen, kunnen we ons indenken. Hier zitten ze plesant te redeneren of studeren er nog wat bij, luisteren naar de radio of schrijven naar huis. Ze voelen zich hier thuis, net als wij in dat korte tijdje. En zo zal het ieder vergaan, die van dicht bij met de Marva kennis maakt. Door het praten met de commandant van de Marva's, overste H. van Slooten, en diverse Marva-officieren en Marineof ficieren zijn we heel wat wijzer ge- Worden over het doen en laten, de taak en het leven van het Marvacorps. Er is veel meer van te vertellen, maar hoe kort is een dag, en wat klein is een krantenkolom, en daarom gaan We ge hoorzaam met de sloep naar de wal. In dit geval is het een bootje, dat ons r.aar het Centraal Station brengt. Het regent hard en het waait en het bootje wiegelt een beetje, maar we to nen ons manmoedig, al zijn we pas één dag Marva' yyucM TEL.2662 KEIZERSTR. 69 Irovt Umj hsJiontncrcteA Door de sleepboten Stortemelk 2 en „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling is gistermiddag het 1700 brt metende Noorse stoomschip „Ra pid IX" de haven van Den Helder bin nengebracht. Om half twee kwam de sleep uit de Terschellinger haven te Nieuwediep aan. Het roer van de Ra pid II was gedemonteerd. Later op de middag hebben twee slepers van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij hef schip binnendoor op sleeptouw ge nomen naar Amsterdam, waar het zal worden gedokt. Zoals men zich herinneren zal, strandde het Noorse schip op Dinsdag morgen 1 Maart j.1. tijdens de hevige storm op de kust van Schiermonnik oog, nadat het ten Noordwesten van het lichtschip „Helgoland" op drift was geslagen. eerst in uniform lopen, zien ze er keu rig en „nieuw" uit. We gaan het huis binnen en bekijken het van onder tot boven. De benedenverdieping, het Piet Hein-dek, bevat de recreatie-zalen voor de vaste staf en de recruten, de long' de hele opleiding in Den Helder. Maar voorlopig zijn dat nog maar plannen. Alles wat we daar zagen, was 'twerk van de Marva's van speciale diensten. Na het werk gaan ze naar haar eigen Marvahuis, dat wij, omdat we room voor de officieren en de eetzaal, I ajies weten wilden, ook hebben beke- ook de keuken, waar een mannelijke Heerlijk 'ruim en met veel gezel- stoker de rij fornuizen naloopt. Boven j;ge kleine kamers voor de meisjes, is het Van Speyk-dek, waar de zieken- Hier en daar een bloem, een vrolijk boeg en de slaapzalen zijn. Heel in ue I kleedje en een paar gezellige dingen top van het huis, in het Kraaiennest, van thuis. Dat ze zich daar op haar Het blijkt gewenst, er nog even aan te herinneren, dat de toneelvoorstel ling door het gezelschap van de Socië teit „Het Concertgebouw" hedenavond in Casino reeds om half acht begint, opdat de tonelisten niet al te laat in de nacht in de hoofdstad zullen terug keren. Er zijn geen besproken plaatsen, dus „wie het eerst komt, het eerst maalt". Deze week heeft de trekking plaats gehad van de vierdaagse-verloting, ge organiseerd door de wandelsportvereni ging „De Zilvermeeuw". De hoofdprijs viel op lotnummer 1921. De andere prij zen vielen op de nummers: 269, 287, 319, 274, 549, 553, 573, 580, 618, 857, 866, 884, 1035, 1076, 1133, 1174, 1177, 1250, 1267 1344, 1410, 1432, 1478, 1719, 1774, 1777, 1785, 1859, 1920, 2038, 2091, 2138, 2169, 2210, 2226, 2307, 2353, 2450, 2455, 2481. Tot 1 April kunnen de prijzen worden afgehaald bij de heer J. W. Bakker, Tuinstraat 27a. Na genoemde Jntum vervallen zij aan de vereniging. Bij het op 14, 15 en 16 Maart j.1. te 's-Gravenhage afgenomen examen slaag de voor derde stuurman grote handels vaart de heer W. J. Wit, oud-leraar van de gemeentelijke zeevaartschool te Den Helder. MILITAIRE WILLEMSORDE VOOR MAJOOR LEMS Bij Kon. besluit is benoemd tot Rid der vierde klasse in de Militaire Wil lemsorde de tijdelijke majoor der mari niers C. G. Lems. Majoor Lems heeft zich in de strijd onderscheiden, door uitstekende daden van moed, beleid en trouw, bedreven. Als commandant van een infanterie-compagnie van het 2e infanterie-bataljon der mariniers bri gade, van Maart 1946 tot Augustus 1947, en daarna als stafofficier operaties bij de mariniers brigade tijdens de politiële actie in 1947 en bij de pacificering van het bij deze actie weder onder Neder lands gezag gebrachte gebied". VOOR ZONDAG 20 MAART 1949 DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur jeugddienst, 19.30 uur ds. Rasch; Palm straat, 10 uur ds. L. A. Bodaan, doop leden Kon. Marine, 19 uur ds. J. Borg- hardt. Geref. kerk Bethelkerk, 10 uur ds. M. Hamming, 19 uur ds. Swen (Zondag 29); Rehobothkerk, 10 uur ds. Swen (Zondag 29); 17 uur ds. Ham ming. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Chr. geref. kerk, Steen gracht, 10 en 17 uur leesdienst; Woens dag 20 uur ds. M. Baan, van Dordrecht. Oud-geref. kerk. Hoogstraat 186, 10 en 17 uur leesdienst. Geref. gem., Janzendwarsstraat 8, 10 en 16 uur lees dienst. Luth. kerk, 10.30 uur ds. J. P. Boendermaker, van Hilversum. Doopsgezinde gemeente, 10.30 uur de heer, G. J. A. van Staden. Baptisten gemeente, Weststraat 66a, 10 uur de heer Van Leeuwen, 12- uur Zondags school, 20 uur evang. Hofhuis: Dinsdag 20 uur vrouwenkrans; Vrijdag 19.30 uur bidstond, 20.30 uur Bijbelstudie uur. Oud-kath. kerk, 10 uur Heilige Mis; Woensdag 19.30 uur Lijdensmedi tatie, pastoor Verhey. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 19.30 uur ds, Saim. Geref. kerk, 14 30 zijn de naaikamer en het magazijn, waar de meisjes haar klerenrantsoentje kunnen halen. In do naaikamer, waar de grote reparaties gedaan worden de'rest moeten de meisjes zelf doen staat achter een kast de staf van Sin terklaas. Want die komt in Leydam na tuurlijk ook. Overal door het huis lopen de recruten rond te springen, ze heb ben haar overal-jurken aan, waarin al liet huiswerk wordt verricht. Want ze moeten, ongeacht uit welk milieu ze komen, de handen uit de mouwen ste ken cn zelf haar huis schoon houden. Later, als ze in vakdiensten zijn, zorgen daar de hofmeesters voor, al hebben de Marva's om de beurt een hut-week waarin ze zelf haar hut moeten schoon maken. De recruten brengen het kommalie- want naar de eetzaal en uit de keuken komen lekkere hapjes aan, op grote bladen gedragen. Ons maal, we eten natuurlijk ook daar, deels om de deug delijkheid van de Marineschotel eens te beproeven en deels om de bekende Marinegastvriiheid andermaal te leren waarderen. Dit „theewater", zoals zij haar lunch noemen, valt enorm in de smaak. Onderwijl babbelen we wat met officieren en recruten. Iedereen is even enthousiast en nog even vol vuur als vlak na de oorlog. Het valt niet mee om opeens van vrij burgeres onder de strenge discipline te staan, en voor sommigen spreekt er wel eens een woordje heimwee ook mee. Maar alles went en na de opleiding zijn ze inge lijfd in het corps, ze dragen het mooie uniform en gaan op weg naar haar streepjes. Ze hebben dezelfde onder scheidingstekens als haar mannelijke collega's, evenals de salarisregeling en de vrije tijd. Ze zijn op en top militair, hoewel er toch grote verschillen zijn met de Jantjes. Als een Marva op een „echt" schip wil gaan varen, met name de huwelijksboot. moet ze de dienst uit! Verder kunnen ze na de twee jaren, die vastgesteld is, weer in 't burgerleven mak voelen, is best te begrijpen. In de heel ruime recreatiezaal zit een groep je Marva's dat net van het \verk is thuisgekomen. We strijken er even bij Mooie dessins vanaf i 9 85 Den Helder Koningstraat Belangstellenden kunnen tot zes uur uur ds. Hamming. Star of hope mis vanmiddag nog kaarten ad f 1,50 ver krijgen aan ons bureau in de Koning straat, alsmede zolang de voorraad strekt nog vanavond aan de zaal. Morgen heeft het eerste elftal van HCSC weer een zware uitwedstrijd, n.1. tegen Andijker Boys I. De uitslagen van verleden week zijn: 2—HCSC I 4—1; ZCFC 13—3. De kopstand is: Jong Holland 2Dindua 3 EVC 15 10 5 0 45—21 25 HCSC 16 7 5 4 45—24 19 Gouwzee Boys 15 7 4 4 38—32 18 ZCFC 2 16 7 4 5 49—31 18 And. Boys 16 6 6 4 41—35 18 Verder luidt het programma: HCSC bHelder f 3 uur. HCSC aHelcjer b 4 uur. De met tegels geladen kustvaarder „Hollandia", komende van De Steeg en op weg naar Ooole (Engeland) liep gistermiddag in verban! met de- ongunstige weersomstandigheden de Iielderse haven binnen. sion, 10 uur rev. W. Teeuwissen, van Grand Rapids 7, Michigan, U.S.A. HUTSDUINEN, Ned. herv. gem.., 10 uur ds. Salm, H. Doop. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem., geen dienst. HIPPOLYTUSHOEF. Ned. herv. gem., 19.30 uur ds. van der Winden. Evan gelisatie. 10 uur de heer O. Deen. DEN OEVER. Ned. herv. gem., 10 uur ds van der Winden, H. Doop. Evan gelisatie, 10 uur de heer O. Deen. DEN OEVER. Ned. herv. gem., 10 uur ds. van der Winden, H. Doop. Evan gelisatie, 15 u"r de heer O. Deen. WESTERLAND. Ned. herv. gem., 14.30 uur ds. van der Winden, H.Doop. volledig gesorteerd De zaak voor de man van smaal* Spoorstraat 49. hield vergadering In Cinema de Haan te Hippolytushoef werd door de Verbruikscoöperatie „De Tijdgeest" te Winkel een districtsver gadering gehouden onder voorzitter schap van de heer Gaaijaard. Deze kon, in de overigens slechts matig bezette zaal, in het bijzonder welkom heten de heer Van Amstel, die een propaganda- rede zou houden en enkele films zou vertonen. De slechte opkomst was te meer opvallend, wanneer men zich de vergaderingen in 1945 herinnerde, toen ondanks de vervoersmoeilijkheden in totaal 1300 personen de districtsverga deringen bezochten. Over de omzetten werd een aangenamer geluid gehoord. De meelomzet bijvoorbeeld was in 1948 gestegen tot acht ton. De behandeling van het jaarverslag over 1947 vergde weinig tijd, daar nie mand op- of aanmerkingen had. De heer Gaaijaard bracht in aansluiting daarop nog de Wieringermeerramp ter sprake, waarbij ook de filialen der coöperatie waren verwoest. De reserve was van die aard, dat deze slag kon worden opge vangen. Om de zaak te versterken, was de laatste jaren geen dividend uitge keerd. Spr. bracht dank aan de bedrijfs leider, de heer Korver, voor de samen stelling van het verslag. Hierna werd de coöperatiefilm „Dat kan niet uitblijven" vertoond. Deze gaf een kijkje in de fabrieken te Jutfaas, Rotterdam en Hengelo, alle bedrijven met een geweldige omvang. In een gloedvolle rede besprak de heer Van Amstel daarop het wezen en de ken merken van de coöperatie. Tijdens de pauze werd koffie met koek gepresen teerd en, ontving ieder een gratis lot, waarop koek en gebak werden verloot. Tevens werden bladwijzers ad 0.10 aangeboden ten bate van het Margaret Meyboom- waaruit ieder jaar een week vacantie voor de vrouwen der leden wordt bekostigd. Na de pauze volgden nog enkele films, o.a. de kleurenfilm „Er waren eens drie mannen", van de verbruikscoöperatie in Amerika. Ook dit gedeelte viel goed in de smaak. Met een opwekkend woord van de voorzitter werd de aangename vergadering gesloten. Als gevonden werd aangegeven een vulpen. Verloren werden een leren mo torkap, een zwarte handtas inh. een por- temonnaie en een zilveren rozenkrans. Inlichtingen bij de gemeentebode te Hippolytushoef. Zondag 20 Maart 1949: Ned. herv. kerk 10 en 5 uur ds. Gelderman. Ger. kerk (Zuid) 10 uur ds. Homburg en 5 uur ds. Doornbos. Ger. kerk (chr. school 10 uur ds. Doornbos, 5 uur ds. Homburg. Geref. kerk (onderh. art. 31 K.O.), 10 en 5 uur ds. G. Spijker. Chr. ger. kerk. 10 en 5 uur leesdienst. Bij de g< houden verkiezing in de chr. ger. kerk voor twee ouderlingen werden gekozen: de heren L. Hakvoort en K. van Veen. De sleepnetvisserij is per 15 Maart geëindigd. Ook mag thans niet meer met staandnet worden gevist. Nu deze visserij is geëindigd, zal de fuikvisserij beginnen. D egenen die geen fuiken hebben en eik de hoekwant visserij niet kunnen uitoefenen, kunnen nu rust nemen tot de kuilpalingvisserij een aan vang zal nemen. VISSERIJ URK, 16 Maart. Door 39 vaartuigen werd aangeoverd 1462 pond snoek baars 6567 cent en 1264 pond witvis 960 cent. Alles per pond. DIJKGRAAF BENOEMD Bij Kon. besluit is de heer J. de Graaf Johzn. te Cocksdorp benoemd tot Dijk graaf van de polder Eijerland. 21 Kleur Reseda prettig winkelen bij Den Helder Koningstraat Duikers en bruggen worden vernieuwd of hersteld Woensdag hield de polder „Callants oog" een openbare vergadering van stemgerechtigde Ingelanden, in bet locaal van de heer A. Vriesman, alhier. Voorzitter dijkgraaf P. J. Kruisveld, secr. mr. D. Breebaart. Van Ged. Staten was goedkeuring ontvangen betreffende aankoop door de polder van het brandspuithuisje aan de Zwaardijk, van de gemeente Cal lantsoog. Een schrijven was binnengekomen over bijslag personeel beneden 22 jaar, hetwelk voor de polder niet van toe passing is. De heer Adr. Baken had in de vorige vergadering een aanmerking gemaakt over het herstelde wegdek van de Oos terweg. Daarin waren volgens hom slechte plekken en dat, terwijl de weg kort te voren van een nieuw wegdek was voorzien. De voorzitter kon hier thans op antwoorden en zeide, dat een onderzoek was ingesteld en dat er in derdaad slechte plekken in waren. Spr. had daarover met de aannemer gespro ken; die plekken zullen deze zomer op nieuw gratis worden behandeld. Alleen de teer is niet gratis. In de commissie onderzoek en vast stelling rekening over het jaar 1949 werden benoemd de heren W. L. Cor- reljé, P. Zwaan en G. Baken Azn. De heren A. de Graaf en C. Zwaan werden als plaatsvervangers aangewezen. Post voor post Een post van 1898. werd dc begroting voor de dienst 1949 behandeld. De vaste post groot f 420 wegens bijdrage Wa- terschapskosten aan Rijkswaterstaat, kon in de ogen van de ingelanden geen genade vinden. Burgemeester Correljé vroeg of de polder niet van deze post af kon. Uit de discussies, die hierop volgden, bleek dat deze post reeds van 1898 dateerde. Die post is toen ontstaan, aldus de heer W. Zeeman wegens een duindoorbraak bij het z.g. kerkhof in de Noordduinen. Diverse polders in de omgeving zaten toentertijd voor dezelfde lasten, doch het Hoogheemraadschap heeft ver schillende dijken overgenomen, maar die van de polder Callantsoog niet. De secretaris zeide, dat een tiaar jaar geleden is geprobeerd deze post kwijt te raken, doch zonder gunstig resultaat. Spr. las daarop het betreffende artikel voor, waarin dit was vastgelegd in een bijzonder reglement van Prov. Staten. Burgemeester Correljé stelde voor deze zaak te bespreken ter Prov. Grif fie. Aldus werd besloten. Verbetering watervoorziening. De verbetering van de watervoorzie ning brengt in iedere vergadering de tongen in beweging. Zo ook nu weer. Het bestuur meende de verbetering niet in één jaar te kunnen laten doen, waarvoor een geldlening nodig zou zijn, doch wilde de toestand geleidelijk ver beteren uit de gewone middelen. Voor dit jaar was daar voor f 3000 op de be groting gezet. Burgemeester Correljé wilde het be stuur in overweging geven het werk in één jaar te voltooien en de kosten over meerdere jaren t® verdelen. De voorzitter zeide, dat dit punt in het bestuur voor- en tegenstanders heeft; hij wilde de beslissing overlaten aan de vergadering. De heer Jb. Bakker (bestuur) kon zich met het voorstel van f 3000 niet verenigen. Spr. had een berekening ge maakt en betoogde de i.oodzaak, zonder dat de polderlasten zonden moeten wor den verhoogd, van het aangaan van een lening groot f 15.000, te verdelen over 10 jaar en dan de verbeteringswerk zaamheden in eens te laten uitvoeren. Spreker voelde er veel voor dit werk door een dragline te laten verrichten en wat doet men dan met f 3000? Uit de berekening van Bakker bleek, dat er dan nog een bedrag van f 1000 beschikbaar blijft om met de hand te verwerken. De heer Bakker maakte hier een voorstel van. De heer P. Zwaan zeide, dat er dit voorjaar wel niets van verbetering zal komen en wilde deze post van f 3000 met de op de begroting 1950 te plaatsen post, samen verwerken in 1950. Spr. voelde ook veel voor een dragline. De secr. merkte op dat er aan het voorstel-Bakker technische moeilijk heden zijn verbonden. De heer Ambuul was van mening, dat men in de smalle sloten van de polder niets aan een dragline heeft. De voorzitter bestreed deze mening. Tenslotte werd het voorstel van de heer Bakker in stemming gebracht. En met 13 stemmen vóór en 3 tegen werd besloten de verbeteringswerkzaamhe den in eens te laten verrichten en daar voor een lening aan te gaan. Een geldlening zal eveneens worden aangegaan voor het vernieuwen en ver beteren van duikers en bruggen. Deze dateren in hoofdzaak van 1910 en vernieuwing is dringend noodzake lijk. Dit kan niet uit de gewone midde len worden bekostigd, Hiervoor zal een Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken bekend, dat bij Raadsbesluit van 1 Februari 1949 is vastgesteld de volgende REGELING, krachtens welke ook b(j het vrijwillig ter beschikking stellen van woongelegenheid van gemeente, wege in de hieruit voortvloeiende nood. zakelijke kosten wordt bijgedragen. A. I. Uit de kas der gemeente wordt een vergoeding verleend: a. aan degene, die met het oogmerk aan meer gezinnen dan waarvoor het onroerend goed zich in de oorspronke. lijke toestand leende, woongelegenheid te verschaffen, voorzieningen aan dit goed laat uitvoeren zonder hiermede gebaat te zijn; II. De onder I bedoelde vergoeding kan als reéel ten hoogste bedragen: 1. voor voorzieningen, bedoeld onder 1, letter a: een bedrag van 400 per perceel: 2. voor verhuizing; een bedrag, gelijk aan 66 2/3 pet. van de huurwaarde der ontruimde woning (woninggedeelte) vastgesteld overeenkomstig de wet op de Personele Belasting van 1896; Burgemeester en Wethouders zijn evenwel bevoegd in bijzondere geval, len van de onder 1. en 2. genoemde normen af te wijken. B Het onder A. bepaalde is slechts van toepassing op de kosten, welke door de onder I, letters a en b, bedoelde be langhebbenden 11a 31 December 1948 zijn gemaakt. Aanvragen tot het verkrijgen van vergoeding ingevolge vorenstaande regeling moeten schriftelijk bij Burge meester en Wethouders worden inge- diend. Voor het verkrijgen van inlich tingen wende men zich tot het Bureau Huisvesting der Secretarie. Den Helder, 12 Maart 1949. lening van f 10.000 worden aangegaan. Een kasgeldlening zal worden aange gaan tot f 20.000 ter dekking van de kasgeldbehoefte en ter aflossing van de kasgeldlening, aangegaaft voor het herstel van de Abbesteder- en Ooster- weg, ter zijner tijd om te zetten in een vaste lening, wanneer de definitieve rijksbijdrage bekend zal zijn. De polderlasten werden vastgesteld op f 16 per ha capabel land. Bij de rondvraag zeide de heer Am buul (bestuur), dat hij er niet bij kon, dat door het voorstel van Bakker, dat nu is aangenomen de lasten niet moeten worden verhoogd. Op de bestuursver gadering zeide spr. was men van oor deel, dat de lasten dan verhoogd moes ten worden. Hij dacht, dat het bestuur te licht over deze zaak heenstapte. Volgens berekening bleek lasten verhoging niet noodzakelijk te zijn. Burgemeester Correljé bracht als lid van de commissie tot nazien van de re kening 1948 daarover rapport uit. De commissie had nog een paar aanmer kingen en wel: Er was een klein be drag uitgegeven voor schoonhouden duikers. De nota van de timmerman voor onderhoud duikers enz. zag men gaarne gespecificeerd De ontvangsten bedroegen f 39.707.78. De uitgaven f 40.036.69. alzo een nadelig saldo van f 328.69. Spreker dankte de commissie voor het nazien van de rekening en de penningmeester, de heer van der Plas, voor diens accurate beheer. De heer Adr. Baken vroeg of alle polderlasten al binnen zijn. Er bleken nog een paar kleine posten niet betaald te zijn. Dan vroeg de heer A. Baken of de polder-werkman S. Weij, bij het berei ken van de 65-jarige leeftijd wordt ont slagen. Dit is nog niet definitief, zei de voorzitter. Nadat nog enkele zaken waren be sproken volgde sluiting, Gedurende de week van 7 t/m 12 Maart werd aan de visafslag te Oude- schild aangevoerd: 1641 kg bot, 866 kg garnalen, 33 kg haring, 9 kg kaan, 792 kg kabeljauw, 17 kg rog, 7231 kg schar, 4375 kg schol, 261 kg tarbot, 675 kg tong 1968 kg wulken, 6755 kg wijting, 116 kg kreukels, 15 kg lever, 5 kg kuit, 4 kg zalm. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Mevr. Grootes-Stammes, op de Vori ge bijeenkomst tot voorzitster gekozen, verwelkomde in het bijzonder de beide voorgangsters in haar functie. Zij was overtuigd van de steun en medewer king van de andere bestuursleden en hoopte daarmee haar taak als voorzit ster naar behoren te zullen vervullen. Daar de heer Kramer, die een boek- bespreking zou houden, bij de aanvang der vergadering nog niet aanwezig kon zijn, gaf mevr. Liefhebber-Speets nu maar eerst haar toegezegde bijdrage voor deze avond. Als altijd had zij veel succes door de wijze waarop zij cc door haar gekozen stukken las en voordroeg. Hierna werden de andere agenda punten behandeld. Besloten werd een fioraliatentoonstelling te houden. In de werkcommissie, die o.m. tot taak heeft de zaal voor de bijeenkomsten wat feestelijk aan te kleden, werden benoemd de dames: Meeldijk, Groene* weg, Kaan-Wilken, Dekker-Brak en Kooiman-Mooy. Het jaarlijks uitstapje zal in Mei gemaakt worden en wel naar de bloeiende boomgaarden in de buurt van Hoorn. De dames Keyzer-de Jong ën Wilms-Geerligs zullen zitting hebben in de commissie voor contact met andere vrouwenverenigingen. De aandacht werd gevraagd voor de oprichting van een afdeling van het Centraal Genootschap en verzocht daaraan steun te verlenen. Ten slotte volgde nog de mededeling dat mevr. Grootes de kleurkaart van de Wol-fe deratie heeft ontvangen en de dames dus nu haar keuze kunnen bepalen. De heer Kramer, inmiddels gearri veerd, besprak in vogelvlucht de drie delen van Ciske de Rat en las er ge deelten uit voor. Spr. vestigde de aan dacht van zijn toehoorsters vooral op het feit, dat het vertrouwen, door een enkeling aan dit ventje geschonken, hem voor de ondergang heeft behoed. Zowel mevr. Liefhebber als de heer Kramer ontving naast woorden van donk een klein geschenk als herinne ring aan deze avond. ALKMAAR, 16 Maart (Exportveiling) Andijvie 6257; spinazie 6472wortel tjes 10—21; groene kool 6,50—8,50: sprult- kool: extra 65—75, i 50—60, ii 30—48 en ifl 19—25; rode kool 17—21,50; gele kool 8." —14,50; prei 7—18; uien (afw) 1—2,90; bieten 6—8; witlof: I 50—64, II 35—48 III 25—32; rabarber 59; knolselderie 3— 8,50; solderie 6,50—11,50; selie 21—50; Appels; Goudreinetten 52—72; Peren; Stoof St Remte 70; Conference 58—68; Aard appelen 3.50—6,50 WARMENHUIZEN 16 Maart 83,600 kg rode kool 13,40—21,40; 10,600 kg gele kool 14,2023,60; 30,700 kg Deense witte kool 10,90; 800 kg uien 9—10; 6200 kg pecn 8—7 9100 kg bleten 6,40—8,50 NOORDERMARKTBOND, 16 Maart 85,000 kg rode kool 14,90—23,80 en afw- 9,2018; 180,000 kg witte kooi 9—11,881 36,000 kg gele kool 17—22,60 en afw. 11,w —18,10; 15,000 kg peen 2,506; 12,000 kg uien 3,10—9 langedijker groentencentrale 16 Maart 35,000 kg rode kool 14,90—28,18! 67,000 kg gele kool 18,10—21,80; 85,000 kg witte kooi 9—10,90; 200 kg witlof: I 88 ii 53; 13,000 kg peen: ii 2,50 en iii 3,88— ï,70; 12,000 kg uien 3,40—s,io

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2