MN lï^welelttsllSrouwraiM Het is nu bijna lente geworden Deze dag nooii weerom De mode voor onze bakvissen 2 MILLIQEN NEDERLANDERS Het Mantelpak: de grote mode F vlucht het stille park binnen. De sering draagt al groene knoppen, de elzekatjes schetsen hun trillende franje tegen de opalen lucht. In een grasperk zijn wel honderd crocusjes neerge- strooid, paarse en witte en gele. Maar achter mij ranselt die mattenklopper Probeer dat eens, Mevrouw! Recepten van Kers de radio-kookleraar De schoonmaak in aantocht SUPEROL DESINFECTEERT EN GENEEST Er op uit Onze Bridgerubriek ZATODAO M MAAST VHM j^E eerste zomerse dag in Maart dat is elk Jaar bpnleuw een on verwachte en opwindende sensatie. Je vertrouwt het eerst nog maar half: de zon schijnt en het ziet er naar uit of de wind zich verslapen heeft. Alles goed en wel, maar gisteren stonden de bloemen nog dik op de ruiten en blies er een straffe Noordooster.... En dan stap Je het plat op en vergeet Je dege lijke voornemen om een paar stukken wasgoed op te hangen de zon schijnt zo warm op Je handen! Er is iets zachts en fleurigs in de lucht. De stemmen van de spelende kinderen klinken An ders. Kijk, zowaar, de Japanse kers maakt knoppen, en als dat niet een jonge lijster is die zit te oefenen! De eerste zomerse dag in Maart: wat een luxe. En dan te bedenken, dat we er volgens de overlevering nog Acht te goed hebben. Ik moet ze nu dit Jaar toch heus eens gaan tellen. Ik weet niet, wat zo'n onverwachte lentedag ft doet maar mij maakt hij balsturig. Ik krijg plotseling de overtui ging, dat er buiten iets prachtigs en gloednieuws te beleven valt, dat ik vooral niet missen mag. En alle goede voornemens ten spijt: de slaapkamers moeten het maar stellen met de Franse slag, de afwas gaat in Dieseltempo en dan de mantel aan en naar buiten. Buiten dat is het kleine park vlak in mijn buurt, zo echte een pril geval van: Ik weet zelf wel dat ik nog maar pas kom kijken, maar ik döe mijn best. Goed, goed, we nemen de wil voor de daad, als je niet Al te snel loopt kun je wel een kwartier in deze natuur-in-zak- formaat rondwandelen. Werkelijk, de vijver spiegelt rimpelloos een wazige lucht, er hangt een geur van pasgespit- ta aarde, en over het winterse gras lijkt iets als een eerste vleug groen gestre ken. Ik passeer de laatste huizen: een bekend geluid doet mij opzien. Dacht ik het niet? Boven mij, op een balcon, hangen matrassen rood en grijs gestreept te luchten op een zorgzame onderlaag van oude lakens. En een nijvere huisvrouw, zo een van het slag die zich de kaas niet van, het brood laat eten, is met toe wijding aan het kloppen. WAt zeg ik? Met saamgeknepen lippen en felle ogen is zij bezig die luie gestreepte bakbees ten zo fanatiek met een m^tenklopper te meppen, dat ik onwillekeurig op het trottoir een meter uitwijk. Achter haar is iemand in een blijkbaar volledig leeggehaalde kamer bezig de ramen te zemen. onverstoord Ik kan het me zo levendig voorstel len, hoe dat vanmorgen in zijn werk is gegaan. „Hè, hè, eindelijk es een beetje zon. Kunnen we mooi de bedden naar buiten brengen en dan meteen de hele kamer...." Jo van haar 16e tot haar 18e jaar is het voor een jong meisje het allermoeilijkst om er leuk uit te zien. Waarom, Wel omdat het bakvisje er in die jaren zo vaak ouder probeert uit te zien, dan zij in werkelijk heid is. Het is altijd, dat wat je niet hebt. Als je 14 bent wil je graag 16 zijn, als je 16 wordt denk je „was ik maar 12!" en eenmaal 18 toil je je kleden als 20. Wanneer dan ein delijk de leeftijd be reikt wordt waarnaar zo reikhalzend wordt uitgezien, dan duurt het nog maar even of je reali seert je dat je „oud" wordt. Dan wil je graag het uurwerk van de tijd stil zet ten. Helaas.er is niets meer aan te veranderen en de jaren gaan met rasse schreden. Maar wat is het jammer, dat dit ouder willen zijn het aardige jon- gemeisje in haar mooiste jaren zo vaak parten speelt. Ze draagt onnodig een hoed, ze gebruikt make up, maar veel te veel, trekt een japonnetje aan met tierlantijntjes en kiest een mantel waarmee ze nog gerust een paar jaar had kunnen wachten. Vroeger werd door de modeontwer pers eigenlijk niet veel aandacht aan de meisjes-kleding besteed. Zij droeg kinderlijke kleren tot haar 18e jaar en veranderde dan plotseling in een vol wassen vrouw. Gelukkig is daar ver andering in gekomen. In Amerika heb ben de grote warenhuizen speciale afdelingen, waar jonge meisjes hun in kopen kunnen doen. Er zijn rekken vol met aardige japonnen en mantels. Geen kleine maten van modellen voor volwassen vrouwen, nee, speciaal voor sweet seventeen ontworpen! Het Ame rikaanse meisje houdt van comforta bele kleren. De „teenagers" hebben een voorliefde voor lange of driekwart lange broeken, waarbij ruime wijde jasjes of lange pullovers favoriet zijn. Maar.... wanneer er een visite afge legd moet worden of er doet zich een feestje voor, dan wordt het noncha lante meisje opeens tip-top. Zij heeft een uitstekende smaak voor het een voudige japonnetje en het uitgaans- toiletje. Men heeft in Amerika tijd schriften vol met de aardigste ontwer pen speciaal voor bakvissen. De meis jes interesseren zich er voor en ro'n blad is een „best se lier". Men hoeft heus geen ijdeltuit of modepop te zijn om er aardig en op zijn tijd ge soigneerd uit te zien. Deze zomer nog had ik een Amerikaans kennisje te logeren. We liepen samen op straat. Plotseling zei ze ,fHoe bestaat het!" „Wat!" vroeg ik geïntersseerd. „Hu, als je het persé weten wilt" was haar antwoord, waarom dragen die aardige jonge meisje bij hun zomerjurkjes van die dikke sportsokken?" Inderdaad moest ik toegeven, dat deze combinatie nu niet bepaald een teken van goede smaak was van onze vrouwelijke jeugd. Niet alleen in Amerika verheugt de bakvis zich in de belangstelling van de mode-ontwerpers, maar de Parijse couturiers zijn eveneens tot de ont dekking gekomen, dat het bakvisje van vandaag, de klant van morgen is. Christian Dior toonde een beeld van een japonnetje in resida groen velours chiffon. Het lijfje was nauw en gesloten met kleine knoopjes. Onder het korts mouwtje kwam een driekwart lange mouw uit van wit chiffon. Een andere bekende modekoning, Jacques Helm, heeft bij zijn huis een speciale afde ling voor jonge meisjes opgericht. Deze „Heim Jeunes Filles" afdeling or ganiseert shows en wedstrijden om de smaak van haar jeugdige clientèle te weten te komen. Hèt succes van dit jaar was het hierbij afgebeelde feest- toiletje van zachtblauwe tafzijde chan geant. Aan het strakke lijfje is de rok met drie brede stroken gerimpeld. Het flatteuse doch bescheiden decolleté is met drie ontluikende rozen gegarneerd. Een haastig ontbijt, een gemakkelijke middagpot en verder werken, werken; kloppen en schuieren en nat opnemen en lappen en wrijven en boenen. Em mers sop, de lucht van boenwas en een werktrap midden in een lege kamer. En dat alles vis-A-vis een bekoorlijk klein park dat zo gracieus uit zijn winter slaap ontwaakt. Moet dat nu werkelijk zo, ieder jaar weer? Zijn wij vrouwen dan zover van de natuur, van de wezen lijke vreugden van het leven wegge- dwaald, dat een eerste lentedag voor ons alleen maar een aanleiding is om nog eens extra hard te gaan ploeteren? Is het geen zonde om, zoals ik een ver standige jonge vrouw onlangs voor de radio hoorde zeggen: de mooiste tijd van het jaar te verknoeien met schoon maken in plaats van buiten te gaan MAKREEL CROQUETTEN Een grote of 2 kleine gestoomde makreel, 2 dl. melk, 20 gram bloem, 25 gram boter, zout, peper, gehakte peterselie, 1 eetlepel tomaten ketch up, 1 mespunt mosterd, 1 ei, wat fijne beschuit of paneermeel en olie of vet om te bakken. Maak de makreel schoon en verwij der zorgvuldig alle graten, zodat zuiver visvlees overblijft, hak deze aan kleine stukjes. Kook van boter, melk en bloem een mooi klontvrij melksausje, roer er wat gehakte peterselie door en breng het goed op smaak met zout, peper en tomaten ketchup. Roer door het sausje de gehakte makreel, laat het mengsel heel even doorko ken en stort dit dan uit op een scho tel om koud en stijf te laten wor den. Maak er vervolgens croquetten van, haal deze door het geklopte ei en daarna door paneermeel of' be schuit. Laat de croquetten V» uur op 'n koele plaats liggen en haal ze ver volgens nogmaals door 't geklopte ei en door het paneermeel of be schuit. Bak ze daarna mooi bruin en croquant in vet of olie. Dien de croquetten vooral warm op met brood en boter, eventueel wat gehakte peterselie er over. VIS-COMBINATIE (Radioles 11) Een pond witte bonen, l'/i pond be vroren kabeljauwfilets, water, 1 klein stukje prei /ongeveer 6 cm) liter viskookvocht, zout, peper, 1 klein stukje ui, Vi laurierblaadje, 40 gram bloem, 4 eetlepels azijn, onge veer 50 gram boter, 1 eidooier, ge hakte peterselie, sap van citroen. Laat de witte bonen 'n dag en nacht in ruim koud water weken, hak de ui en de peterselie zeer fijn. Breng de witte bonen met het week- water aan de kook onder toevoeging van het stukje prei en laat de bonen zachtjes gaar koken. Doe de vis in een pan en giet er zoveel water op met een weinig zout, dat ze even onderstaat. Plaats de vis op een spaarbrander (gas) en laat ze aan de kook komen, daarna even de kook er over en de vis is botergaar. Doe de azijn in een pan, voeg er de fijn gehakte ui en laurier aan toe en laat dit met gesloten pan enige tijd zachtjes trekken. Verwijder het laurierblaadje, maak nu met de bloem en 'h liter van het vis-kook- vocht een mooi klontvrij sausje. Breng dit sausje op smaak met zout en peper, de citroensap en het ei dooier, klop er bij kleine stukjes de boter en wat gehakte peterselie door. Snijd de vis aan kleine stuk jes, werp de gare witte bonen op een zeef (vang het bonenvocht op), roer vis en bonen door het sausje, laat nog enkele ogenblikken nasto- ven en doe het gerecht op een scho tel, bestrooid met wat gehakte peter selie. Geef er aardappelpurée bij. Maak van het witte bonenvocht een soepje voor een kopje vooraf. PIKANTE WITTE KOOL Een grote witte kool, 50 gram boter, 2 eetlepels sla-saus, 4 augurken (zuur) 1 kleine ui, (zeer fijn) ge hakte peterselie, 1/4 liter kookvocht van de kool, zout, peper, fijne noot- muscaat en iets maizena of aardap pelmeel. Snijd de kool aan 4 of 6 stukken, on der verwijdering van de stronk, kook deze stukken met zo min mo gelijk water gaar en hak de gare kool zeer fijn. Smelt de boter, laat hierin de fijn gehakte ui goudgeel fruiten, voeg er de sla-saus, de fijn gehakte augurk en het kookvocht van de kool aan toe. Laat het meng sel enkele ogenblikken zachtjes doorkoken en bind het een weinig met wat aardappelmeel of maizena tot een niet al te dik sausje. Breng dit sausje op smaak met zout, pe per en wat fijne nootmuscaat. Roer hierdoor de fijn gehakte gare kool en laat nog enkele ogenblikken doorstoven. Geef er verse aardap pelen en rundvlees bij. lopen door het bloeiende land, met de zon op je gezicht? Is er dan geen groter genot denkbaar dan het triomfantelij ke: Ik ben boven al schoon terwijl de merel op het dak zit te fluiten en de gouden regen zijn zonnige trossen wiegelt? Maar het huis moet toch schóón! Als je een hele winter gestookt hebt met alles potdicht en de gordijnen Wéét ik wel, heus, de schoonmaak is een noodzakelijk kwaad, waar je toch aan geloven moet. Maar zelfs met de schoonmaak is een accoordje te tref fen, zo dat die verrukkelijke zomerse dagen niet ongenoten verstrijken. Be gin als het buiten nog guur en koud is, alvast met- de kasten en het servies. Ruim bij stukjes en beetjes de vliering op, zet alles bij elkaar wat u de vuil nisman had toebedacht. Neemt plint voor plint al het houtwerk af, bewerk telkens met de stofzuiger een gedeelte van de muren. Offer één redelijk zon nige dag aan het beddegoed, maar ver der: Heb de moed om de deur achter u dicht te trekken, als de bomen in bloei staan en de wereld op zijn mooist is. Want de schoonmaak kan altijd wachten, maar deze zomerse dag komt rooit weerom! SASKIA. Ja, eindelijk zullen we al onze plan- pen toch eens kunnen uitvoeren.... De winter blaast de aftocht en we den ken allemaal over de schoonmaak, die dezer dagen beginnen gaat. Hoe onze mannen daar over denken, laten we maar even bulten beschouwing. In elk geval, hier zijn de tips voor de vrouw! Als we aan de schoonmaak gaan be ginnen, zorgen we vanzelfsprekend voor een goed plan, hoe we alles het eenvoudigst regelen kunnen zonder schoongemaakte kamers weer vuil te maken. Wilt u van de gelegenheid gebruik maken om te laten behangen, te schil deren, schoorstenen te vegen, een nieuwe vloer te laten leggen of derge lijke, dan moeten die werkzaamheden natuurlijk eerst gebeuren. Trek gerust een ruime tijd daarvoor uit, want het vlot wel eens niet zo hard als we wil len. En de volgorde is: 1 schoorsteen veger, 2 behanger, 3 schilder, 4 vloer. Andere werkjes, die loodgieter of tim merman moeten opknappen, kunnen daarvoor weer gebeuren. Hebt u losse snoeren liggen naar stopcontacten of zelf aangebrachte lampen, laat dan ook even een electri- cien komen om wat minder gevaarlijke leidingen aan te leggen, die door de behanger meteen weggewerkt kunnen worden. Opgeruimd staat netjes! De laatste dagen voor de schoonmaak begint u natuurlijk aan de kasten. Dat Iran ook als er nog werkvolk in huis is de schilder zou zelfs de binnenkanten van die kastruimten eens mee kunnen ne men. Ze zullen er van opknappen. Daarna gaan de kasten op slot tot de gehele kamer aan de beurt geweest is. Schoonmaken doen we niet in één dag. Het gemakkelijkst is, om niet meer dan één kamer per dag te doen. Maar we behoeven ook niet alle dagen ach ter elkaar schoon te maken, er mag best een rustdag tussen vallen. Begin dus. als u een groot huis hebt, midden in de week, zorg dat Zaterdag en Zon dag huiskamer en keuken gedaan zijn, en ga dan Maandag verder met de rest. Men zegt wel eens, dat het logisch zou zijn om met de zolder te beginnen en dan trap voor trap af te dalen naar de kelder. Dat is beslist onhandig. Juist met de schoonmaak komen er in alle vertrekken dingen tevoorschijn die „nu wel eens" naar zolder kunnen. Zoals de kachels. Maak dus eerst de meest gebruikte, daarna de minder ge bruikte kamers en tenslotte de nooit- gebruikte (waaronder de zolder) aan kant. Het laatst doen we het trappen huis, zodat we niet met vuile emmers enz, over pas geboende treden kunnen stommelen. Deel de dagen zo in, dat er behoor lijke rustpauzen overblijven om het eten te verzorgen. Een kwartiertje voor de koffie, een uur voor het 12- uurtje, een kwartier voor de thee en een uur voor de warme maaltijd moe ten er in elk geval overblijven. 's Avonds leest u een boek of gaat met uw man gezellig uit, in ieder ge val mag u dan niet in een rommelige kamer blijven zitten, dat geeft maar zorgen. Neem een heet bad en ga vroeg naar bed, dan bent u de vol gende dag weer fris om met dubbele energie te beginnen. Ennedenkt u ook even aan uw man en uw kinderen? gorgelen regelmatig met Superol Jedere vrouw weet zo langzamerhand wel, dat een goed mantelpak het meest practische en nuttigste kleding stuk uit haar garderobe is. De meeste vrouwen dragen het dan ook veel en met pleizier. Men wandelt, men reist er in, combineert haar met blouses en truitjes en maakt haar al naar gelang de omstandigheden met behulp van acces soires gekleed of eenvoudig. Wij zou den dit voorjaar het seizoen van de mantelpakken willen noemen, want op de buitenlandse shows bleek, dat de tailleur sportief- of gekleed meer op gang maakte dan ooit te voren. Engeland is de bakermat van de tailormade en in Londen toonde elke ortwerper een serie modellen met on berispelijke coupe, 't Accent viel daar bij op rokken en zakken. Peter Russell is een van de ontwerpers, die zich speciaal op het gebied van tailleurs een wereldfaam verworven heeft. Een van zijn tweedpakjes had op het jasje, zowel voor als achter, kleine opge stikte zakken. In het achterpand van de. rok een diepe stolpplooi, waarin stofknopen verscholen waren. De rok ken zijn over het algemeen niet te lang en niet te kort een goede lengte. We zagen sommige nauwe rok ken met in de zijnaden een stolpplooi of midden achter een paar hele kleine platte plooitjes. Hierbij werden streng getailleerde jasjes gedragen, met afge ronde voorpanden. Sommige manteltjes hadden evenals de rokken klokken ol plooien in het achterpand, iets dat bij het lopen een bjjzonder aardig effect geeft. In Parijs trok de „jupe porte feuille" een rok die van achteren over elkaar slaat, zeer de aandacht, evenals de hele lange revers, die in de taille met een knoop tegen elkaar sloten. Deze smoking-revers, zoals men ze wel noemt, zag men echter op de Londense collecties helemaal niet. Daar waren ze klein en rond en sloot het manteltje met een dubbele rij of met vier kleine knopen. Er was een mantelpak variatie op al deze shows, die ik iedere vrouw kan aanbevelen; de avondtail leur. In Parijs gebruikt men hier kostbare stoffen voor, maar wij kunnen ze maken van een lap zwarte zijde Het jasje is zoals alle man telpakjasjes, de rok lang en nauw. Een dergelijk toilet is ideaal voor een bruids moeder, voor een diner, of andere feestelijkheid en het heeft bovendien het voordeel, niet erg aan de veranderingen van de mode eoder hevig te «ija. y^AREN DE STORMWINDEN EN DE daarna invallende koude thuisgeble ven, de lentegodin zou misschien reeds nu haar blijde intocht in de lag* tanden houden. Zachte winden zouden vreemde verwarrende geuren aanvoe ren, machtige witte wolken zouden als marmeren bouwsels boven het wijd land staan. Heel het landschap zou al meer zijn best doen om er voor de hoge vrouwe zo voordelig mogelijk uit te zien. Dan zou reeds nu de lange min of meer monotone wintertijd met zijn somber kille uiterlijk en zijn schijn doodsheid een einde hebben, zouden nieuwe vormen het oog treffen en lich te dartele klanken gehoord worden. w Het verlangen naar dat einde van het stille getij groeit des te sterker, naar mate het langer toeft en daarom zal de toch nog plotselinge komst van de lang verbeide straks een te schoner belevenis, een te heerlijker verrassing beteke nen. Immers haar komst is zeker. En de voorboden zijn er al. Volop! TN de derde week van Februari zong de merel reeds in het begin van de dat oi het groeiende avonduur zijn stralend, glashelder lied in de top van een strakrijzende popel achter net huis, brachten kinderhanden ons drie kleine witte madeliefjes en een luci ferdoosje met een vlinder, die door net groeiende licht uitgenodigd helaas te vroeg de vleugels gespannen had.... De spreeuwen wilden voor de merels niet onderdoen en waagden eveneens een zij het nog wat schuchter concert. Boven de bleke, nog met rondschom- melende bonte kraaien en jonge gxauwgevederde zilvermeeuwen be volkte weide, zweefden toen reeds de luchtige trillers van een leeuwerik. In het bos kregen de katjes van de haze laar kleur. Het waren met elkaar hee) verheugende tekenen.... En nu zijn we al zo veel verder! Bij de boerderij en in de stadstuin tjes plekken de witte guirlandes van sneeuwklokjes. Zij zijn op hun dunne steeltjes langs het verder nog kale erf altijd een met vreugde begroet sym bool van de lente. Het wit van de klokjes wordt vrij snel gevolgd door het zachte blauw en het warme geel van crocusjes. En dan begint ook de vlierstruik achter de schuur uit te lopen, speurt de boerin in haar bloe mentuin naar knoppen tussen het fris groene primulablad en slaapt de boer onrustiger, omdat in de koestal een sfeer van blijde verwachtng heerst Tragiek TN DE OLMEN VOOR HET voorhuis heeft het eksterpaar zijn oude nest weer opgezocht. Het heeft het druk met het herstellen van de woning, een ware roversburcht, vanwaar de lang- gestaarte seigneur dit voorjaar weer veel rooftochten zal houden. Wee de scholekster of de kieft, die een ogen blik het met eieren gevulde nest zon der bewaking laat. De ekster zal zijn geweldige hauwsnavel door de schaal boren en zich te goed doen aan de in houd.... de terugkerende oonte piet de doppen latend. Dan, plotseling, zullen de snelle tureluur en zijn grotere broer de grutto als een pijl uit de boog over de weide snorren of ergens op een tele graafpaal of een kluit aarde van de nageploegde bouw hun naamroep mengen met het weer vollediger wor dende vogelenkoor. Want ook de leeu werik krijgt er meer zin in, de merel bespeelt zelfs midden op de dag zijn fluit en de wulp zal niet lang achter blijven. Als zijn jodeltoon over de weide en de binnenduintjes gaat, is het werkelijk helemaal lente geworden. De kieften hebben dan hun troep- verband, waarin zij de winter door brachten, verbroken. Het drieën ot vieren spelen zij hoog boven het veld hun schermutselingen en geven staal tjes van vliegkunst weg, die de koenste oorlogsvlieger verbaasd doen staan. Als ook dat spel is gespeeld, worden op een drassig hoekje van het weiland de nestkuiltjes gedraaid. In het waterland. TN SLOTEN EN PLASSEN BLIJFT het eerst nog wat stil. De zonne warmte moet nog intenser worden om m dat wereldje van water en modder het vreemde micro-leven te wekken dat eens een Anthonie van Leeuwen hoek en vooral zijn tijdgenoot Jan Swammerdam tot opzienbarende ont dekkingen bracht. Die wereld van het „vlees-etende" blaasjeskruid en de zwevende rode daphnia's, van water drieblad en -ranonkel, van muggen- larven, kokerjuffers en kikkervisjes. Wel zijn de vogels van het water en rietland voor een deel weer terug in hun woon- en broedgebied. De wil de eenden trekken hun kruisfiguur tegen de blauwe lucht en zoeken ge schikte nestgelegenheden langs een eenzame slootkant of in een holle knotwillig. De fuut zal weer van over- jaars riet en oude plantenstengels zijn drijvend nest bouwen en de lepelaars zullen over enkele weken opnieuw met hun platte afroomsnavels door de kreken en watertjes van de slikvelden langs IJselmeer en Waddenzee stappen Zó zal het dan lente zijn. Zullen de meisjes hun manteltjes aan de kapstok hangen en in de straat hun vrolijke «angspelteQee «peten of op de welde bloemenkransjes vlechten. Zal de sla gersjongen een vrolijke deun fluiten, ten kunstschilder de fragiele kleuren van een bloeiende kerseboom op het doek zetten en zullen de mensen op geruimder kijken. Zo zal een leder op zijn manier vreugde beleven aan het seizoen van fleurig licht, zoet geuren, jonge geluidjes en nieuw leven, dat nu weer zo dicht bij gekomen is. Laat het U niet voorbijgaan! Onlangs liet ik een spel zien, waaria een sterke speler door een vrij geluk kige kaart taxatie een schijnbaar on mogelijke winstpositie wist te bereiken en zich daardoor mocht verheugen in de waardering van partner en tegen standers. Het lijkt mij daarom aardig U thans een wedstrijdspel te laten zien, waarin elke slechte of matige speler het con tract zou maken en waarin de zéér sterke speler 2 down ging; te wijten aan té goed spel Schoppen: h, 4, 3, 2 Harten: a Ruiten: h, v, 10, 9, 5 Klaveren: 7, 6, 3. Sch.: a, 10,9 N Sch.: b, 8 H.: b, 9, 6, 2 W O H.: h, v, 10,8 R.: 8,7,6,4 Z R.: b, 3 KI.: 5, 2 KL: h, b, 10,9, 8 Schoppen: v, 7, 6, 5 Harten: 8,7,5,4 Ruiten: a, 2 Klaveren: a, v, 4 N. opende met 1 R., O. bood 2 KL, Zuid verkoos niet te doubleren, omdat OW niet kwetsbaar waren; daarom bood Z. 2 S.A., W. paste, N. bood 3 R., Z. 3 S.A. Wij zullen- ons niet verdiepen in de vraag, opwelke wijze NZ het betere eindbod' van 4 Sch. hadden kun nen bereiken. Z. moest dus 3 S.A. spe len en het spelverloop was als volgt. West besloot om met H. 2 uit te komen, ondanks het feit dat z'n partner KLge- boden had; deze eigenmachtige afwij king bleek in dit geval niet slecht te zijn. N. moest H. 2 met het a. nemen. Hoe zou een matige speler dit spel afwerken? Waarschijnlijk zal zo "n speler de 5 R. trekken incasseren, daar na op KL h snijden en dan Sch. naspe len, waardoor er 9 slagen gemaakt worden als er geen 5-kaart H. tegen zit en Kl. h. goed zit. Ik geloof niet, dat er veel spelers zullen zijn, die kans zien down te gaan met de NZ kaar ten. Ziet, hoe de zéér sterke Z.-speler daarin slaagde! Nadat H. 2 met het a genomen was, werd van N. uit Sch. 2 gespeeld, Z. sch. v., W. Sch. a. Hierna incasseerden O—W 3 H. slagen. In de dummy (N.) werden twee 'rieine Sch. en Kl. 3 weg gegooid. Oost speelde toen OW dus 4 slagen hadden Kl. b na en Z. sneed succesrijk met Kl. v. Hierna werd in N. Sch. h gemaakt, waarbij O. Sch. b moest spelen. Na al deze gebeurtenissen nam Z. de tijd om de OW kaarten „uit te tellen". Oost had 4 H. gehad en 2 Sch.; O. had een volgbod gegeven van 2 Kl. en zou in die kleur zeker een vijfkaart heb ben. Temeer was dit waarschijnlijk, daar West niet met KL was uitgekomen. Het was dus haast 100 zeker, dat O. slechts 2 R. bad West moest dus ten minste 4 R.gehad hebben en de kans was dus tenminste 4 2, dat W. R. b had. In elk geval zou de R. kleur niet 33 vallen. Deze logische en juiste redenering was voor Z. aanleiding om R. a te spe len en daarna R. 2, om in N. te snijden met R. 9. Inderdaad had W. 4 R. en O. slechts 2. Inderdaad is de kans 4:2 dat West de R. b heeft. Helaas echter, ln dit spel had O. R. b 3, en ging de sterke Z.- speler dus down in een contract het welk iemand die „drie weken bridge speelt" ongetwijfeld gemaakt zou heb ben. Nochtans is het zeker, dat Z. moet spelen zoals hij gedaan heeft; In 10 van dergelijke spellen zal hii 7 maal winst boeken en 3 maal verlies Een goede Z. speler zal in een geval als hei bnven- omschrevene ook niet ontmoedigd zijn, wanneer het resultaat ongunstig Is. Hij weet, dat hij als goede speler op som mige ogenblikken met downslagen „be lasting" moet betalen voor zijn grote puntenwinst, verkregen in andere goed- gespeelde spellen. Mr. E. C. Goudsmit

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 7