Z.A.P. 1 WERD KAMPIOEN Stad en Omgeving. De Marine uit en thuis Langs de velden Volksuniversiteit .Glazen Speelgoed" Zwemmen De Zwaardvis organiseert grote Kringwedstrijden Voor de Kantonrechter Ongeoorloofd handeltje in gedragen marinekleding Hef volgend schoolconcerf Opera-programma Van de Havenkanf Bridge-nieuws Schoolhockey-tournooi MSC verloor van Dirkshorn Hartelijke huldiging ter receptie Anna Paulowna Districtsvergadering ,,De Tijdgeest" Breezand Zeesleepvaart Hollands Glorie KOOPT BIJ Dames Wollen Jersey Vesten Mode-tinten 26.75 Scheepvaartberichten Eén van de hoogtepunten in dit sei zoen van de Helderse Volksuniversiteit zal ongetwijfeld worden de voorstelling van het toneelstuk „Glazen speelgoed" in Tivoli, op Dinsdagavond 29 Maart a s. Dit stuk van Tennessee Williams, in de vertaling van N. BergmansWithaar, zal worden opgevoerd door „Comedia" onder regie van Johan de Meester. In de hoofdrollen spelen Mien van Kerck- hoven—Kling, Ellen Vogel, Han Bentz van den Berg en Guus Oster. „Glazen speelgoed" beeldt in zeven taferelen de geschiedenis uit van een zeeman, die in een verre, vreemde stad wordt geconfronteerd met de herinne ring. Hij loopt daar op een avond te dwalen, temidden van allemaal onbe kende mensen. Hij komt langs het ver lichte venster van een winkel, waar parfum wordt verkocht. De étalage staat vol dunne glazen flesjes, doorzich tig en fijn gakleurd, als stukjes van een uitééngespatte regenboog. En dan staat opeens weer de herinnering naast hem. Het beeld, dat hem al jaren ver volgt: de grote verdrietige ogen van zijn zuster, met haar menagerietje van uit glas geblazen diertjes; het onwezen lijk silhouet van zijn moeder in haar versleten tulen baljurkje. Hij steekt een sigaret aan en loopt ergens een bar binnen. Hij neemt een borrel, maakt met iemand een praatje, maar het beeld laat hem niet meer los. Het trekt hem steeds weer terug in eenzaamheid, me lancholie en zelfverwijt. Om zich te bevrijden, vertelt hij de toeschouwer wat van dat vroegere leven thuis, met die twee hulpeloze vrouwtjes, voor wie hij zorgen moet; die zieke vogeltjes, die hij aan hun lot heeft overgelaten in hun triestige kooi tje, waarin zij alleen moeten verder leven, in een hopeloze sfeer van verlo ren illusies, van verdorde bouquetjes en gebroken speelgoed. Dat vertelt de zeeman, en de toeschouwer ziet het ge beuren als in een camera obscura, als op een toneel. Tot hij is uitverteld en het doek vallen kan. De toegangsprijs tot deze voorstelling bedraagt 1.Begunstigers van de Volksuniversiteit hebben bij het plaats bespreken voorrang voor twee perso nen. Het is al weer een jaar geleden dat een Helderse club een voor publiek toegankelijke wedstrijd organiseerde in het Marinebad. We denken hierbij aan de buitengewoon geslaagde wedstrij den op 8 April van het vorig jaar, ge organiseerd door de Helderse Bruin vissen. Thans is het 't Adelborsten Corps, dat zich voor een dergelijke organisa tie heeft gespannen en de „Zwemja- nussen" van dit Corps zijn reeds ge ruime tijd bezig met de voorberei dingen tot deze wedstrijden. Deze week hebben wij het program ma mogen inzien. Dit was uitgebreid en goed verzorgd. Voor de heren kwa men bijv. de 40 m. Vlinderslag en de 3 maal 40 m. pers. wisselslag er op voor, wat op zichzelf heel mooie num mers zijn. Ook zijn er verschillende estafettes, die altijd de nodige span ning teweeg brengen. De dames en meisjes kunnen hun doorzettingsver mogen tonen op de borstcrawl, rug slag en schoolslag. De inschrijvingen, welke reeds wa ren binnengekomen, toonden dat een groot aantal zwemmers en zwemsters aan deze wedstrijden zal deelnemen, o.a. van de verenigingen De Helderse Bruinvissen. Sportver. Zeemacht, de Wiel uit Schagen en Wieringerwaard, terwijl de gastheren zelf zich ook niet onbetuigd laten. Tot slot van de avond volgt een po lowedstrijd tussen de Zwaardvis 1 en de Helderse Bruinvissen 1. Deze be looft zeer spannend te worden daar beide ploegen elkaar niets toegeven en alle twee fel voor de overwinning zul len vechten. Wij hopen echter mooier spel te krijgen dan op de laatste avond van de dualmeet. Donderdag (morgen), des avonds om 7 uur, zullen de wedstrijden ge houden worden in de Marine Bad- en Zweminrichting op de Rijkswerf. De toegang tot het bad is gratis. Wij ra den iedere zwemliefhebber aan, deze wedstrijden te bezoeken, daar wij ver zekerd kunnen ziin van 'n mooie soor- tieve avond, welke stellig op hoog j.eil zal staan. Na de' gewoonlijk niet aangebrachte verbeteringen aan huizen door huis eigenaars, de niet verlichte rijwielen en de in kennelijke staat verkerende lieden, kwam P. v. L., chauffeur te Den Helder, aan de beurt. Hij was met een tractor met aanhangwagen vanuit de Keizerstraat de Prins Hen driklaan opgereden en had daar een stilstaande autobus geramd, waar door lichte schade ontstond. Omdat het zo echt een ongeluk was, werd er 6.subs. 2 dg. geëist. In Abbekerk woont een expediteur, die goederen op Zondag vervoerde, al leen omdat het zo'n werk was ze af en dan weer op te laden, en hij be stelde ze iipmers niet. Maar daar ging het ook niet om, hij mocht ze alleen niet vervoeren op Zondag en daarvoor kreeg' hij 2.boete subs. 1 dag. J. K. te Den Helder reed met een auto, waarvan de remmen bij de con trole wel, maar even later niet meer in orde bleken. De stang was juist ge broken en aangezien in die toestand de auto geen voldoende remvermogep had, was K. schuldig en moest hij 15 betalen, subs. 6 dagen gaan „zitten". J. V. te Texel had als getuige moeten optreden en was niet komen opdagen. Hij was namelijk ziek en zijn briefje van verhindering kwam niet op tijd aan. 3.of 1 dag. Een andere Texelaar maakte nogal eens ruzie met de buren, en die ruzie strekte zich ook tot de kippen uit, die elke dag weer in de tarwe van de buurman verschenen, ondanks rennen en waarschuwingen (van buur tot buur natuurlijk). Het kostte P. B. 15 subs. 6 dagen. De kleermaker J. S. te Den Helder haalde voor zijn baas de te repareren kleren van Marinemensen op en kocht tevens wel eens het een en ander van de Jantjes, hoewel dit niet mocht. De zaken gingen voor hem zo goed, dat hij een privé handeltje in Marinekle ren opzette. Het bleef trouwens niet bij kleren, ook had hij zelfs plunje- kaarten in zijn bezit. Daar de Marine mensen beneden de rang van officier niet dan met toestemming van hun su perieuren hun kleren mogen verkopen was het, als zij wat verkochten, na tuurlijk verkeerd. Maar S. profiteerde ervan ën suggereerde hen met ruiling te kunnen helpen. Daardoor kwam één zyner cliënten in de provoost te recht. De politie kwam er achter en nu moest S. zich verantwoorden, wat hij soms met een paar onwaarheden trachtte op te luisteren. De eis was 300 subs. 2 maanden plus verbeurd verklaring van de inbeslaggenomen goederen. De kantonrechter meende niet op verdachtes klaaglied van werkeloosheid te moeten ingaan en vonniste overeenkomstig de eis. Het eerstkomend „Uur muziek" zal in het teken staan van de opera. Op Don derdag 7 April a.s. zullen de sopraan Maria van Uden en de tenor Henk Meijer het schoolconcert verzorgen. De aanvangstijden zijn half drie en kwart vóór vier. De naam van de tenor heeft in Den Helder een uitstekende klank, sinds hij heeft medegewerkt aan de Toonkunst-uitvoering van „De Zond vloed" en „De Vespers". Ook de bege leider, de pianist Piet Pijnenborg, is geen onbekende. De bezoekers van het laatste schoolconcert (dat door Sigurd Rascher werd gegeven) herinneren zich deze pianist nog wel als een voortref felijk begeleider en een aangenaam causeur. Ook nu weer zal hij de uit te voeren werken toelichten. De toegangs prijs bedraagt voor leerlingen f 0,40 en voor ouderen f 0,60. De mijnenveegdienst begint te ontwaken. Eergisteren kwamen de „Walcheien" en de „Goeree" vanuit IJmuiden hier binnen en gisteren de „Schulpengat". De „Urk", die dezer dagen ook gearriveerd was, oefende gisteren met een holstaaf op de ree, maar het gevaarte zonk, zodat de sle per „R.S. 9" er aan te pas moest ko men om het binnen te brengen. Een kraan van de werf heeft het gevaarte in de takels genomen en naar de werf gebracht. De andere mijnenvegers lig gen bij de PW hun veegtuig voor het aanstaande seizoen te laden of bij de geschutmakerij op de werf om mate rialen aan boord te nemen. De baggermolen kwam gister dwars van het havenkantoor liggen om te beginnen met het wegbaggeren van de zandbank, die daar ligt. De „Am sterdam" heeft de boei, die de plaats van de zandbank aanduidden ver sleept, wat nog vrij veel moeite kost te door de enorme hoeveelheid aange- slibt zand. Voor de laatste kampioenswedstrijd le klas N.B.B. trok het eerste viertal van VBC Zondag naar Zaandam. Het Helderse viertal moest de wedstrijd in elk geval winnen, terwijl de Zaandam mers aan een gelijk spel reeds genoeg hadden. Het was wel een zware op gave voor onze stadgenoten en ondanks heftige tegenstand bleek de opgave in derdaad te zwaar te zijn. Met de rust (na 16 spellen) was de stand 2527, doch in cjg tweede helft kreeg VBC een kleine achterstand, welke niet meer in te lopen was. De einduitslag werd 7158 voor de gastheren, zodat dit viei'tal thans kampioen le klas is van het district Noord-Holand. In April zullen zij zich moeten meten met de Amsterdamse kampioensviertallen om de gewestelijke titel. Maandagavond werden in hotel Bel- levue de wedstrijden voorgezet om het plaatselijk kampioenschap. Zeer be langrijk was natuurlijk de strijd tus sen de pretendenten HBC 1945 I en VBC I, die beide 'hun eerste wedstrijd hadden gewonnen. Nadat 16 spellen waren gespeeld was de stand 3230, zodat er inderdaad volop spanning was. Eerst de laatste spellen brachten hier de beslissing in het voordeel van HBC 1945, dat met 64—47 won. Aan de beide andere tafels speelden Royal I en HBC 1945 IV. Ook hier was aanvankelijk weinig krachtsverschil en met de rust stond HBC voor met 40 29 punten. Deze voorsprong van 11 punten bleek lang niet veilig te zijn want Royal scoorde na de tafelwis ling o.a. een paar tienen, een acht en een zeven en wist door deze successen de overwinning uit het vuur te slepen. De eindstand was 8158 voor Royal. De stand dezer kampioenscompetitie luidt nu: HBC 1945 I 4 punten; VBC I 2 punten; Royal I 2 punten; HBC 1945 IV 0 punten. Aanstaande Maandag volgen de slot wedstrijden. n.1. HBC 1945 I—Royal I en VBC I—HBC 1945 IV. Het eerste van HBC heeft aan een gelijjc spel ge noeg om zich kampioen te kunnen noemen, maar bij overwinningen van Royal en van VBC zouden we nog wel eens een paar interssante beslissings wedstrijden kunnen krijgen. ge- Het schoolhockey-tournooi zal houden worden op Zaterdag 30 April (Koninginnedag) en Zondag 1 Mei. Gespeeld zal worden op de terreinen van Hermes. De eerste dag zal het mixed-tournooi en de tweede dag het jongens- en meisjes-tournooi plaats vinden. Volgende week zullen de invulfor- mulieren aan de betrokken school hoofden en directeuren worden ver zonden. Zij worden vóór 15 April bij het secretariaat van Hermes, Parallel weg 33, terug verwacht. Ook de wis- selprjjzen moeten daar ingeleverd worden. Het derde tiental van MSC, dat in de competitie van de 2e klasse als laatste eindigde, moest Maandagavond haar eerste degradatiewedstrijd tegen Dirxs- .horn 1, kampioen 3e klasse, spelen. Na dat de heer Wijker de kampioenen had verwelkomd en hen met het behaalde kampioenschap geluk had gewenst, nam de wedstrijd een aanvang. Reeds spoe dig bleek, dat de kampioenen over een sterk tiental beschikten. Geleidelijk aan wisten zij hun score op te voeren. Ook het pechduiveltje, een trouwe metgezel van MSC, sprak nog een woordje mee en toen tenslotte de laatste partijen be slist waren, had Dirkshorn I een 71/, 2'/i overwinning behaald. Op 31 Maart moet MSC III de kam pioenen in eigen huis bekampen en hoopt ze op een beter resultaat. De kans om te degraderen is vrij groot. Aan de MSC-ers thans de taak opge dragen om te laten zien, dat dit niet ge beuren zal. De gedetailleerde uitslag luidt (MSC 3Dirkshorn 1): D de LangeA. Cnossen 1/.,V» D Dokter—J. K. Slot 0—1 P. de VriesW. J. Bakkum 01 Th AdriaanseJ. J. Levendig 01 K. LengersH. Hooyberg Vt1/„ C. J. BoschW Vlam 01 J GeurtsC. Gutker 01 P. KelderR Meinema J. v. Amesfoort—T. Antonetti 1—0 J. J. v. 't Oosten—M Ploeger0—1 Toen we dezer dagen naar Amsterdam togen om daar wat nader met de verbindingsdienst en de verbindingsschool kennis te maken, hebben we zoveel beleefd, dat er wel een boek over vol te schrijven zou zijn. Maar een paar dingen, die ons daar opvielen, zullen we toch nog even vertellen. Er was in één van die kamers van het grote gebouw van de verbin dingsdienst een sergeant-adelborst en die hoorden we juist mompelen, terwijl hij met een kwaad-verhit gezicht naar de verwarming staarde, dat hij pufte van de hitte. We keken hem eens aan en zagen toen, dat het diezelfde was, die laatst paars van de kou op de brug van de thuisvarende „Van Kinsbergen" stond. Hij zal wel niet gesnapt hebben, waarom wij zo lachten. In het leslokaal v<tn de typisten stond een onaandoenlijke korporaal met een rietje op een tafel te tikkert, en alle leerlingen zaten, met de ogen star op het papiertje voor hun neus gericht, op de maat mee te tik ken, wat van die twintig machines een erg harde tik werd. Op het va- piertje stond een verhaaltje over een eiland van 16 mijlen lang. Wij vonden het maar droog, al lag dat eiland midden in de zee, en dat machinale lokte ons niet aan. Daarna kwamen we in het lokaal van de radio-telegrafisten. Aan twee tafels tegenover elkaar zaten de jongens met de kop-telefefon op en met de seinsleutel in de hand het verhaaltje te seinen, dat op een papier vóór hen stond geschreven. Ook alweer op. de maat van de stok van de meester. Het was rhythmiek, wat ze onder de knie trachtten te krijgen. Nieuwsgierig als we waren controleerden we gauw het briefje, en we schrokken prompt: Hij nam zijn geliefde in z'n sterke armen en droeg haar weg, ver van haar huis over de donkere vel den. In een spelonk trad hij binnen en voerde haar naar een hoekig vertrek, met een kaars verlicht. Daar legde hijNeen, dat had den we waarlijk niet verwacht. Dat onder al die ernstige gezichten van de studerenden zulke verhalen werden geschoven, en dat ze nog wer den overgeseind ook. Maar ze lachten ons gemoedelijk toe, het was maar een vervolgverhaaltjeDat was ons te erg, en we maakten ons haastig uit de voeten. Om op ons verhaal te komen gingen we in het Marvahuis theedrin ken, maar eerst wandelden we over Piet Hein- en Van Speykdek, langs heksenketels en mandikamers, ankerplaatsen en boegsprieten, provoosten en vooronders. Die opschriften, toegelicht met tekeningen, vertelden ons veel van de interessen van de Marva's. Het; was leuk, het 'was gezellig en nog veel goeds meer. Het was een bewijs, dat ze zich thuis voelden, thuis in de Marine ook. Eén van de optimisten had, om zich voor een humeur-beneden-nul te hoeden, een grote tekening met een Marva en een matroos erop, aan de wand geprikt. In het midden stond een anker, vóór het anker efn grote K en er onder stond „nooit". Waaraan niet alleen Marine mensen, al of niet in uniform, al of niet met verlof, zich dienen te hou den, want met dat werkwoord kom je nooit verder. Zo was dus de Marine thuis, gezellig en huiselijk, allen persoonlij,k- - heden in de gelijke pakjes. Op de terugweg gingen we allemaal in een motorboot, waar ook een aantal officieren mee voer. Dat was weer de Marine uit, en we zagen dat het niet alleen aan hun smetteloze uni formen lag, dat ze zo uniform waren. We waren echter blij, dat we ~e thuis meegemaakt hadden, dat gaf een prettiger gevoel. ZAP 1 kan juichen, het kampioen schap is behaald! Hoewel het kam- pioenschapsfeest pas na Pasen gevierd zal worden, moet er op Zondag een kleine uitweg voor de vreugde zijn en dus recipieerden toen het elftal, t toe stuur, elftalcommissie, enz., in het clublokaal van de heer Mereboer. ZAP's Voorzitter, de heer J. J. van den Berg Az., wendde zich tot het elf tal en feliciteerde het nog eens harte lijk met het fel begeerd, maar ook fel omstreden kampioenschap Als 't goed ging in de competitie, zei spr„ werd door sommigen gezegd We komen er gemakkelijk, als het wat tegenliep en de stemming zakte, was het: We ko men er nooit, maar nu kan de vlag in top! Jammer is het, dat niet allen, die meehielpen om dit doel te bereiken, nu ook aanwezig zijn. We denken aan de jongens in Indonesië. Hoe die mee leefden blijkt uit hun felicitatie en de bloemenhulde van Tinus, Piet, Keessie, Jan en Hein, die iedere Zondag in ge dachten bij jullie zijn. En we willen ook even stilstaan bij. aldus de heer vd Berg, het afscheid, dat we deze week moeten nemen van een van on ze populairste spelers Piet Klink. We wensen je een goede reis naar Indonesië en roepen je toe: tot ziens. Ook de elftalcommissie werd door de voorzitter gefeliciteerd, evenals de jeugdleden. Trainer Zuidema moest natuurlijk ook in de eer delen. Na nog beterschap toegewenst te hebben aan de spil, Kees van de Berg. besloot spr. met de beste wensen voor de komende promotie wedstrijden. Andere sprekers. Pastoor Verhoeff wees op de opvoe dende waarde van de sport en sprak de wens uit, dat het bestuur er voor zou blijven waken, dat de ZAP-ers niet al leen prima sportlui zouden zijn, maar ook hun katholieke beginselen zouden hooghouden. De heer Keijzer. BKC's voorzitter, was met de secretaris de heer Bakker, URK, 19 Maart 1949. Door 6 vaartui gen werd Zaterdag aangevoerd 2640 pond Nest 2'/s3 cent en 97 pond voorn 5 cent. Alles per pond. gekomen om deze hoogtijdag van ZAP mee te beleven. Hij was ook' bij de wedstrijd geweest. Men moest die aan wezigheid niet als iets plichtmatigs zien, maar als gevolg van de goede sa menwerking tussen de clubs. Er Is samenwerking om te voorkomen dat beide clubs op dezelfde Zondag thuis spelen. Wij kregen vanmiddag een goe de plaats en in de NOP stond laatst van ZAP's hand een aardig stukje, waarin BKC succes werd toegewenst bij de te spelen degradatiewedstrijden, met daarbij de opmerking, dat die wens met een enkele uitzondering, al gemeen bij ZAP leefde. Die kleine uit zondering betreurde spr. toch wel. want hij was het eens met wat ZAP's voorzitter indertijd zei. n.1. dat er wel wedijver, maar geen naijver moest zijn. BKC huldigde ZAP, want, zei de heer Kcyzer gij ook hebt meegewerkt om propaganda te maken voor de voetbalsport en moge onze Benelux. (ZAP, de Breezander Boys en BKC). nog eens bereiken, dat de hele polder naar de sportvelden komt. BKC's felecitatie ging vergezeld van een bloemenhulde. De heer Van den Berg was zeer ingenomen met wat BKC's voorzitter gezegd had. Een vertegenwoordiger van WGW bood een mooie bloemenmand aan na mens de katholieke Sport-Centrale WGW. Trainer Zuidema feliciteerde en aan voerder P. Neyens, met daverend ap plaus begroet, dankte bestuur en com missies voor hetgeen zij voor de jeugd deden. Het bloemstuk van onze sportredac teur ontlokte voorzitter Van den Berg complimenteuze woorden aan het adres van de journalisten. De heer F Pre ij de feliciteerde namens ZAP en Co (de Co is A. Huiberts), de heer Homan sprak voor „Ons Toneel" en bood. evenals de vorige spreker bloemen aan. De heer P Kaandorp, voorzitter van de supportersvereniging, reikte direct na de wedstrijd reeds een krans over en stelde nu zeer aantrekkelijke voor uitzichten ten aanzien van het vervoer naar de sportvelden. Namens de elftalcommissie sprak de heer E. Kerkhof, die persoonlijk, als Polly Pil. een aardig bloemstuk in voetbalschoenen schonk. Het trainings- fonds tenslotte complimenteerde bij monde van de heer Jb. Beerse. Bloe men waren er voorts van SRC (Scha gen), van de handbalclub Vliegensvlug en van J. Knol. Na het officiële ge deelte bleef men nog enige tijd gezel lig bijeen. Voor de leden en verbruikers in Anna Paulowna en Wieringerwaard hield de coöperatie „De Tijdgeest" een districtsvergadering in de zaal van de heer De Boer. De vele aanwezigen de zaal was bijna geheel bezet wer den verwelkomd door de voorzitter, de heer Gaaijaard. Na opgemerkt te heb ben, dat vyf jaar geleden de laatste bij eenkomst was geweest, zei spr., dat men tevreden kon zijn over de omzet, maar dat deze dubbel zo groot kon zijn als ieder lid vol-verbruiker was. De heer H. Blaauwbroek las uit 't jaarver slag over 1947, dat de totale omzetten in Winkel en Breezand niet zoveel ver schilden, maar de verkopen van tex tielgoederen daar lang niet mee in over eenstemming waren en vroeg hier een verklaring voor. Hij bracht ook de kwestie van de brandstofvoorziening in de hongerwinter ter sprake en stelde de vraag, of alles gedaan was wat mogelijk was om de brandstoffen ook bij veraf wonenden te bezorgen. (Zij moesten van Kolhorn gehaald worden door de afnemers)Ook anderen plaatsten, voor al over de textiel-kwestie, opmerkingen en de klompenverkoop kwam eveneens ter sprake. De bedrijfsleider, de heer Korver, beantwoordde de vragenstel lers en onze indruk van de besprekin gen was, dat we achter het voorgaande niet ten volle het gebruikelijke „tot ieders tevredenheid" kunnen stellen. Vóór de pauze werd nog de film ge draaid „Het kan niet uitblijven.." die om. de eigen fabrieken van de HAKA liet zien. Koffie en koek waren een welkome tractatie in de pauze. Vóór de voorzitter de uitslag der stemming voor leden van de ledenraad bekend maakte, namen allen ter gedachtenis van de heer J. Dekker enige ogenblikken stilte in acht. De gekozenen voor Anna Paulowna waren: H. Buré, A. v. d Ham. K. Keuris, K. Meereboer. S. Hoog moed, T. Schra en mevrouw Bijpost Hakof. Voor Wieringerwaard: M. de Boer en mevr. MeereboerNieuwen- berg. De heer Van Amstel sprak een propagandistisch woord, en legde er de nadruk op, dat de coöperatieve gedachte verder reikte dan direct zakelijk voor deel en inhieid: door samenwerking te komen tot een juiste organisatie van het economisc.i leven en zo tot een we reld. waarin vrede, vrijheid en wel vaart kunnen bestaan. Tot slot werden enige films vertoond, waarvan wij in het bijzond' de Tennesseevallei en .Toscanini dirigeert" willen noemen. Taarten enz. werden verloot en met een laatste opwekking om goede coönera- tors te zijn. sloot de heer Gaaijaard deze bijeenkomst. De laatste A.C.C.O.-avond van dit seizoen werd in de zaal van de heer Bossen gehouden. .Spreker op deze avond was de heer Van der Hiddc uit Maassluis, die op 13-jarige leeftijd als jongste bediende bij een over de hele wereld bekende zeesleepvaartbedrijven is gekomen; aan boord en op de wal is opgegroeid in dat bedrijf en thans secretaris van ae directie is. Een man dus, doorkneed in het vak, één die alle knepen er van kent en daar in onopgesmukte taal op boeiende en vaak geestige wijze van weet te vertellen. Na een overzicht te hebben gegeven van de historische ontwikkeling van de zeesleepvaart vertelde de heer \7an der Hidde hoe de oorlog onze zee- sleepdienst een geweldige klap toe bracht. Niet alle sleepboten konden tijciig weg komen. En van degene, die in dienst van de geallieerden uit stekend werk deden, gingen er ook verloren. De halve sleepvloot is .veg. Engelsen en Amerikanen zijn onze concurrenten geworden. (Bouwden onze modellen na!) We zullen hard moeten vechten om die concurrentie het hoofd te kunnen bieden, maar we lubben onze ervaring! Veel wetenswaardigs vertelde spr- ker over het leven aan boord, over de unners, het bunkeren voor de lange leizen, over de moeilijkheden bij dit werk (eens worstelde men 6 weken om met een sleep door de golf van Eiskaje te komen), over de trossen van 4000 kg (nu ook van nijlon) over de ontwikkelingsgang der schepen (eerst rader-,, nu schroef- en motorbo ten) en na een prachtige serie platen van sleepwerk te hebben laten zien, uitte hij naast respectvoor „de kerels", zijn hulde aan hun vrouwen, die hun mannen soms maanden en maanden moeten missen. TWEE SQUADRONS VAN DE MARINE LUCHTVAARTDIENST IN DIENST GESTELD Op het marinevliegveld Valkenburg zijn gistermiddag de squadrons no. 1 en no. 320 van de Marine luchtvaart dienst door de Commandant Zeemacht in Nederland schout bij nacht J. J. L. Willinge officieel in dienst gesteld. De aanduiding 320 moge misschien voor niet-ingewijden enigszins vreemd klin ken (de MLD heeft nu eenmaal geen 320 squadrons), insiders zegt zij ech ter veel. Het 320e (Dutch squadron van de RAF had in de oorlogsjaren in Enge land n.1. een goede naam. Het bestond uit personeel van de Nederlandse Ma rine Luchtvaartdienst, dat na de Mei dagen van 1940 naar Engeland kon ontkomen en daar onmiddellijk in ge allieerd verband de strijd tegen de vij and voortzette. Het werd aangevuld met vliegers van de legerluchtmacht die bij de marine gedetacheerd wer den en voorts met Nederlanders die na hun vliegopleiding in de R.A.F bij het 320 ingedeeld werden. Aagtekerk, R'dam— Sydney, 22-3 te Co. chin Abbekerk, R'dam—Sydney, pasI seerde 21-3 Ouessant Algorab, R'dam— Buenos Aires, passeerde 21-3 Alderny Alderamtn, 21-3 van Rosario naar Bueno» Aires Alpherat, 21-3 van Montevideo naar Paramagua Amsteldiep, A'dam— Java. 22-3 van Singapore Arendskerk 21-3 van Melbourne naar Sydney Ball' 21-3 van Batavia naar Cheribon Cel ram, 21-3 van Pensacola naar Kaapstad Hilversum, A'dam—Dakar, passeerde 21-j Las Palmas Klipfontein, A'dam—Kaap. stad passeerde 21-3 Finisterre Groote. beer, Batavia—A'dam, passeerde 21-3 Kaap Bougaroni Kota Intten. 21-3 van Bata. via naar R'dam Lawak, 21-3 van Ma dras naar Calcutta Leersum, 21-3 van Calcutta naar Chittagong Limburg PenangBasra, 22-3 te Bombay Ma', pla, A'dam—Java 22-3 te Port Sald Marpessa, 22-3 van Piadjoe te Miri Meerkerk, Japan—R'dam. 21-3 van Mar. seille Merwede, R'damCalcutta, 21-3 van Marseille Mlrza (t), Pladjoe—Singa pore, 21-3 op Moessl-riveir Muiderkerk 22-3 van Accra te Lagos Prins WUlem III, Burriana—Antwerpen, passeerde 21-3 Ouessant Prins Willem IV 21-3 van R'dam te Kingston (Ja) verw. Poseiden 21-3 van Punta Cardon naar New York Riouw, 22-3 van Karachi te Bombay Rondo, Java—New York, 21-3 te jHalifax Sibajak Batavia—R'dam, passeerde 21-3 Malta Stad Dordrecht, Vlaardingen— Itailë, passeerde 22-3 Finisterre stad Viaardingen, 21-3 van Narvik naar Vlaar. dingen Stuyvesant, 22-3 van Parama ribo te Demerara Sumatra, A'dam— Java, passeerde 21-3 Ouessant Talisse, New York—Java, paseserde 21-3 Azoren Tawalt A'dam—Newport News, pas seerde 21-3 Azoren Tiba, Buenos Aires Antwerpen passeerde 21-3 Ouessant Triton, 21-3 van New York te Cura;ao Waibaiong, R'dam—Java, 21-3 van Suez Weltevreden, 21-3 van Belawan naar Ba- tavia Garoet. Java—R'dam, passeerde 21-3 19 uur, Ouessant, wordt 22-3, 10 uur, te Southampton verwacht Meliskerk, 19-3 van R'dam te Kobe Singkep, 20-3 van Makassar te Sorong (verbetering) Sla mat R'damBatavia, 21-3, 18 uur, van Genua Straat Malakka 19-3 van Kobe naar Yokkaichi (Japan) Tabinta, Bata viaA'dam, 16-3 van Padang Tasman, 19-3 van Hongkong naar Manilla Aardijk, Java—New York, 21-3 van Aden Arendsdijk, New York—Buenos Aires, 18-3 te Rio de Janeiro Armilla (t), 18-3 van Cristobal te Catagena Blijden- dijk Portland (Me)R'dam, vermoedeijlk 24-3 te Londen verwacht Boskoop, 22-3 van .Cartagena naar Cristobal Hermes, ValperaisoMontevideo, 18-3 van Punta Arenas Lekkerkerk, DakarAntwerpen, passeerde 21-3 Casquets Samarinda, 17-3 van Los Angelos tie San Francisco Sarpedon 18-3 van Demarara naar New York Schiedijk, 21-3 van R'dam te New York Sloterdijk 21-3 van Galveston te Houston Tjikampek, 17-3 fan Rio de Janeiro naar Shanghai Alcor, Porto AlegreR'dam, 21-3 van Rio de Janeiro Alphard, 20-3 van R' dam te Buenos Aires Alkaid, R'dam— Buenos Aires, 21-3 te Rio Grande Bac- chus 21-3 van Santos te Rio de Janeiro Bonaire, 21-3 van Bremen naar A'dam Hedel. 20-3 van St John naar Le Havre Liévevrouwekerk, Colombo—R'dam, 21-3 te Genua Prins Johan Willem Friso, 21-3 van Hamburg naar Antwerpen Prins Frederik Hendrik, GandiaAntwer pen, passeerde 22-3 Finisterre Bever wijk, PhilippevilleCasablanca, passeerde 22-3 Kaap Bon Katwijk, GdyniaR' dam, passeerde 21-3 Brunsbuttel ZONDAGAVOND. Gistermiddag fijn genoten van de Olympische Film. Gelukkig voor het bestuur van de Helderse Sportraad was er veel animo deze rolprent te zien. De sfeer was goed, de waardering algemeen; juist wat de Sportraad nodig heeft, om met idealisme door te gaan met zijn streven, sport de plaats te geven, die haar in ons maatschappelijk leven toekomt. Ook de Sportraad heeft een aardig zomerprogramma samen gesteld. Hij heeft het voornemen op Hemelvaartsdag 26 Mei te Den Helder daarmede te begin nen met een grote massale sport dag, waarvoor verschillende ver enigingen zullen worden uitge nodigd. Naast de gymnastiek- wereld zal ditmaal ook tot de Adelborsten Hockey-club het ver zoek worden gericht aan deze dag mede te werken. En dat zal U niets verwonderen. Drie jaar geleden begonnen de jonkers in de vierde klasse van de Nederlandse Hockeybond. Drie jaar achtereen leverden ze de uitzonderlijke prestatie kam pioen ie worden en te promo veren. Ze zijn thans beland in de overgangsklasse en zullen ook daar zeer zeker Nieuwediep op uitstekende wijze vertegenwoor digen. Als tweede „grote" dag van de Sportraad zullen begin Juli onze bridgers, dammers, schakers en. biljarters hun Alkmaarse sport vrienden hier in Casino ontvan gen voor een massale stedenont- moeting. Tenslotte zal in Augustus weer, in overleg met de V.V.V. Texel, een massaal bezoek aan dit prachtige eiland worden gebracht, waar we dan een meer uitge breide reprise krijgen voor onze wandelaars en tafeltennismensen. U ziet het, het ontbreekt de be stuursleden van de Sportraad niet aan de lust om aan dit alles met vreugde en toewijding te werken. Mogen zij daarbij ervaren, dat alle sportmensen dit streven steu nen en waarderen. Dan zal daar kunnen groeien, wat onmisbaar is voor de toekomst van onze ieugd en onze goede oüe Nieuwe diep. TOEAN T1K-TIK.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2