Marshall-hulp gaat niet naar Indonesië Kort Bestek Het Kremlin isoleert de Russen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amersfoorts kamp-arts legt rekenschap al Vrijdag 25 Maart '49 74e Jaargang No. 10540 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Senator Connally: Het is onverstandig om de hulp aan Nederland af te breken Senaatscommissie vraagt 5580 millioen dollar Tien landen-conferentie in Londen Communisten staan voor de Yangtse Weerbericht Kabinet kwam bijeen In Juni verkiezingen in Belgie? Canadees voorstel door Republiek koel ontvangen Amerikaanse mijnwerkers Maandag weer aan de arbeid Bormann bij verstek tot 10 jaar veroordeeld Van Nieuwenhuyzen, de clandestiene mensen slachter" Sowjets vrezen vrije uitwisseling Denemarken bij het Atlantisch Pact Groningse coaster gezonken WAT er toch allemaal aan belang rijkheden gebeurt in zo'n luttel etmaal, vrienden! Veiligheidsraad stelt Sukarno's troon in Djokja veilig; mr. Sassen, die maar uit Indonesië wou wegtrekken krijgt de Nederlandse Leeuw op z'n borst (van harte excel lentie!); Duitsers in grensgebied zwij gen verbitterd; er komen onthullingen over Schreieders E.-Spiel; malaria eist 3 millioen doden per jaar; Amerikanen beschimpen Churchill; een doodvonnis wordt voltrokken; een kind verdrinkt in een teil; Fanny gaat naar Schotland; de eerste zwaluw kwam in Nederland; de Oranjetruien hebben 'n nieuwe trainer en hier en daar duiken candi- datenlijsten op voor de gemeenteraads verkiezingen. En onbewogen om al ons gedraaf en geslaaf draait die grote wereld maar verder met haar kraam zalen, scholen kantoren, fabrieken en kerkhoven. In Hollywood krijgen de mensen calorieën genoeg; een film maatschappij had 1500 vermagerde lie den nodig om een film te draaien met veel kampen en veel ellende. Men kon ze niet bij elkaar gezocht krijgen. Al lemaal te dik. Q Meer filmnieuws: Jean Surn. sterretje van kleiner for maat, heeft vorig jaar drie kleuren haar gedragen om te zien wat het meeste opbracht. Als brunette was zij 't meeste waard; het minste leverde rood haar op. Blond was vrij vast in de markt. "ff „Schuldige inschikkelijk heid" van A.D.M.- di ree feu ren Naar Europese herbewapening? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironuhimer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Ml» TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Bij de opening van het debat in de Amerikaanse Senaat over het wets ontwerp tot voortzetting van de Mars shall-hulp aan Europa, heeft senator Tom Connally, de voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, gisteren verklaard, dat het economische herstel moet prevale ren over elk militair program voor Europa. Hij drong aan op goedkeuring van volle bedrag van 5.580 millioen dollar, dat de commissie heeft voorgesteld en hij voegde hieraan toe: „Wij verwach ten niet, dat wij dit program na Juni 1952 zullen voortzetten." „De hulp, die volgend jaar zal wor den verstrekt, moet aanzienlijk bene den de 5 milliard dollar liggen." Met betrekking tot de vrees, dat hulp aan Nederland zou bijdragen tot de Nederlandse militaire operaties in In donesië zeide Connally: „Volgens de door ons verkregen inlichtingen heb ben de Nederlanders geen grote mili taire uitgaven gedaan boven hun uit gaven voor dit gebied voor de 21ste December van het afgelopen jaar." „Tevens is gemeld, dat deze opera ties worden bekostigd uit plaatselijke opbrengsten en niet ten laste komen van de nationale begroting van Neder land." „Onder deze omstandigheden schijnt het de commissie in de hoogste mate onverstandig toe om de hulp aan Ne derland af te breken en zodoende het Nederlandse herstel te ontwrichten en het gehele Europese-herstelprogramma ernstig te belemmeren". Naar aanleiding van een verklaring door Harold Wilson, Brits minister van handel, waarin hij zeide dat Engeland zijn handelsovereenkomsten met de Sowjetunie en andere Oosteuropese landen in de toekomst niet onderwor pen zou doen zijn aan „het regelen van politieke kwesties", eisten senatoren met klem een verzekering, dat Enge land geen goederen „met oorlogspoten tieel" aan Oosteuropese landen zou zenden. Een senator stelde voor, dat de E.C. A. de Britse handelsovereenkomsten met de Sowjetunie en Polen zou (on derzoeken. Vandenberg zeide, dat de Marshall- landen in overeenstemming handelden met vele kanten van de Amerikaanse „Raad van Europa" ie Straatsburg Maandag zal te Londen een confe rentie van ambassadeurs van tien lan den een aanvang nemen, welke tot taak heeft een volledig ontwerp op te stel len voor de voorgestelde Raad van Europa. De conferentie zal de beschik king hebben over de „samengebundelde beginselen", zoals deze door de te Lon den zetelende permanente commissie, ingesteld door de mogendheden-onder tekenaren van het Verdrag van Brus sel, zijn opgesteld. Tijdens de conferentie zullen voor de eerste maal vertegenwoordigers van Noorwegen, Zweden, Denemarken, Italië en Eire deelnemen. Wanneer de tien ministers van bui tenlandse zaken zich accoord hebben verklaard met het ontwerp-statuut, zal het door hen formeel worden getekend, waarna zij de eerste zitting van de Raad van Europa zullen uitschrijven. In gewoonlijk welingelichte kringen meent men te weten, dat deze bijeen komst mogelijk in Augustus te Straats burg zal worden gehouden. Sterke, onder communistische lei ding staande legers langs de Noorde lijke oever van de Yangtse zenden kleine groepen guerrillastrijders in burger langs de rivier om de rege ringsverbinding te verbreken voor een complete aanval, aldus een militaire woordvoerder te Nanking. Volgens hem heeft artillerie van de regering vijf sampans der communisten tot zinken gebracht, die 100 soldaten ten Zuidwes ten van Nanking over de rivier tracht ten te brengen. Men acht het moge lijk, dat de communisten vóór Mei een massale overtocht zullen ondernemen, aldus deze woordvoerder. Drie nieuwe communistische legers zouden Tsjoeh- sien bereikt hebben, 50 kilometer ten Noorden van de hoofdstad. Verwachting, geldig tot heden avond: Weinig bewolking en zwakke tot matige Oostelijke wind. Temperatuur oplopend tot ongeveer dezelfde waarden als gister. handelspolitiek ten opzichte van Oost- Europa. Hetzelfde gold voor Engeland. Door het Atlantische verdrag te te kenen zou Engeland eveneens een spe ciaal memorandum aanvaarden, waar in wordt uiteengezet, dat de handels verdragen niet in conflict met het doel van het Atlantische Pact lAogen komen. Reuter tekent aan, dat de regering goede hoop heeft, dat het regerings ontwerp binnen twee dagen zonder amendementen wordt aanvaard. De ministerraad heeft gisteravond een korte oriënterende bespreking ge wijd aan het Canadese voorstel, zover dat door de Veiligheidsraad is goedge keurd. Verwacht kan worden, dat de beraadslagingen hierover in het begin van de volgende week zullen worden voortgezet. Politieke kringen te Brussel voor spellen, dat het parlement tegen eind Mei ontbonden zal worden en dat nieuwe verkiezingen reeds in Juni kunnen worden gehouden. Normaal zouden de verkiezingen in October zijn. De socialistische partij heeft he den om een parlementair debat ge vraagd over de politieke en financiële kwesties, die tussen hen en de katho lieken bestaan. De eerste reactie, die gisteren in Re publikeinse kringen op de aanvaarding van het Canadese voorstel door de veiligheidsraad gegeven werd, was niet enthousiast. De Republikeinen te Batavia hadden gehoopt, ofschoon niet met veel ver trouwen, op handhaving van de uit voering der resolutie van 28 Januari. Een vooraanstaand Republikeins lei der, wiens naam niet genoemd mag worden, zeide, dat het „Canadese voor stel in zo vage bewoordingen gesteld is, dat het wéinig kracht heeft. De kansen op het slagen van dit voorstel hangen geheel af van de houding der Nederlanders". De Amerikaanse mijnwerkers hebben van Lewis, de leider van het mijnwer kersvakverbond, opdracht ontvangen Maandag naar het werk terug te keren. Zij zijn sinds 14 Maart in staking ter herdenking van de omgekomen of ge wonde mijnwerkers. De staking was tevens bedoeld als protest tegen de be noeming van Boyd als directeur van het federale mijnbouwbureau. EEN-JARIG KINDJE VERBRAND In een woning aan het Mgr. Nolens- plein te Venlo brak Woensdag een schoorsteenbrand uit bij de familie W., waarbij ook de tweede verdieping in brand raakte. Hier bevond zich in een commode een kind van 14 maanden. Een buurman slaagde er in het kind uit het reeds brandende vertrek te ha len, maar de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. De zuiveringsrechtbank van Opper Beieren heeft Martin Bormann, ge wezen adjunct van Hitier en gewe zen hoofd van de kanselarij van het „Derde Rijk", die verdwenen is se dert de verovering van Berlijn door het Rode leger, bij verstek tot 10 jaar internering in een werkkamp veroordeeld. Zijn bezittingen zijn ver beurd verklaard met uitzondering van 4000 Deutsche Marken, die ter beschikking van zijn erfgenamen zijn gesteld.. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht stond terecht de voormalige Amersfoortse dokter N. van Nieuwen huyzen, van September 1941 tot Maart 1942 kamparts in het kamp Amersfoort Verdachte was ten laste gelegd het be vorderen van terreur tegenover politie ke gevangenen, die aan zijn medische zorg waren toevertrouwd en het hun onthouden van de noodzakelijke medi sche hulp en bijstand, het achterwege laten van maatregelen ter voorkoming van besmettelijke en andere ziekten en van de zorg voor draaglijke hygiëni sche toestanden. Verdachte zou boven dien gevangenen hebben mishandeld. Al deze misdrijven zou hij hebben be dreven, niet alleen op Nederlandse po litieke gevangenen doch ook op Rus sische krijgsgevangenen. Hij wordt voorts beschuldigd van het schenden van een tweetal lijken van Russische krijgsgevangenen door deze te doen onthoofden. Na zijn dienst als kamparts heeft verdachte van Maart 1942 af dienst gedaan als chef-chirurg van de ambulance van de Waffen SS. Tijdens de zitting bleek dat gemid deld drie Russische krijgsgevangenen per dag door gebrek aan verzorging stierven. Op klachten en adviezen van de gijzelaars-doktoren ging verdachte niet in. Hij onderzocht zelden een zie ke, doch ging wel als een razende te gen hen te keer aldus getuigen. Toen prof. Borst medicamenten aan vroeg voor de ernstig zieke ds. Van der Bos kreeg hij ze niet. Wel kreeg hij het antwoord: hoe eerder een do minee in de hemel is, hoe beter. Deze getuige was van mening, dat de opera ties zonder verdoving ook onder mis handeling gerangschikt moeten wor den. Dr Bijl verklaarde, dat de overleden Ds. Bos bij een meer normale behan- Excellentie hef de textiel distributie op De Zuidelijke afdelingen van de Nederlandse katholieke vakbond voor de textieldetailhandel hebben aan de Minister van Economische Zaken te legrammen gezonden, waarin zij met klem om afschaffing der textieldis tributie verzoeken, mede in verband met de onhoudbare toestand in de grensstreken. Voorts zeggen de besturen in een telegram aan de Minister, dat de commissie Woltersom voor het vrije organisatie-leven in de Midden stand, door de Minister voortdurend aangemoedigd, een ernstige hinder paal is en een organisatorische chaos bestendigt. MEVROUW SPOOR NAAR NEDERLAND Mevrouw H Spoor vertrekt dezer dagen voor enige maanden naar Ne derland. Zij zal reizen met de „Oran je". deling kans Op behoud van zijn leven zou hebben gehad. Het vuile wasgoed van de dysenteriepatiënten werd bijv. buiten op een open terrein gegooid. De zaak werd 's middags voortgezet met het horen van een aantal ex-ge vangenen. Zij gaven bijzonderheden over de mishandelingen op de gevan genen en met name de Russiche krijgs gevangenen gepleegd. Volgens hen deed verdachte hieraan met hartstocht mee. Zijverklaarden dat aan den lijve te hebben ondervonden. Meermalen zouden zij tijdens het „spreekuur" door verdachte uit de ziekenbarak geschopt of geslagen zijn, soms met een stok. De laatste van de getuigen noemde verdachte een sadist, die met welbeha gen mishandelingen pleegde of bij woonde. „Ik probeerde zo vlug moge lijk onder de behandeling van deze kamparts, die een clandestiene men senslachter was, uit te komen", aldus deze getuige. Hij zeide in acht Duitse kampen te hebben gezeten, maar in verhouding met zijn ervaringen in Amersfoort was het volgens hem in Buchenwalde een sanatorium. De president, prof. dr. L. W. G. Scholten, achtte het in het belang van het onderzoek de zaak aan te houden toi 23 April. Dan zullen nieuwe getui gen worden gehoord onder wie Har ster, gedurende de oorlog „Befehlsha- ber" der Sipo en de toenmalige secre taris van het Rode Kruis. Toen Winston Churchill Woensdag aan boord van de „Queen Elizabeth" in New York arriveerde, werd hij opgewacht door ongeveer 100 demon strerende mannen en vrouwen. In koor riepen de demonstranten: „Geen Noordatlantisch Pact. Ga terug, Churchill", terwijl zij borden met anti- oorlogsopschriften meevoerden. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Sowjetunie in een rapport dat in krachtige bewoor dingen is gesteld, er van beschuldigd, dat zij bevreesd is, haar bevolking een juiste indruk te geven van Amerikaan se vrijheden en levensstandaard. De bevolking der Sowjetunie wordt verhinderd, door contact met het bui tenland vergelijkingen te trekken met de toestanden in de Sowjetunie, aldus het rapport. Uit het mislukken van na de oorlog door de V.S. ondernomen po gingen, uitwisseling van studenten, ge leerden en publicaties tot stand te brengen, trekt het rapport de slotsom: „De Sowjetregering vreest vrije uit wisseling van denkbeelden, omdat zij beseft, dat 30 jaren communisme de geduldige bevolking der Sowjetunie nergens een levensstandaard heeft ver schaft, die de levensstandaard van ar- »->eiders in de V.S. nabij komt." „Bekende communistische propagan disten" krijgen visa voor de V.S. ter wijl de Sowjetregering nooit een inter nationale bijeenkomst waar politieke zienswijzen in ruime verscheidenheid vertegenwoordigd zijn, binnen haar grenzen heeft toegelaten. Het Kremlin moet de Russen contact met het bui tenland afsnijden „om zijn burgers er Schacht adviseert terugkeer naar de gouden standaard Hjalmar Schacht, Hitler's financiële tovenaar, heeft de volgende suggesties gedaan, die naar zijn mening een oplos sing zullen betekenen voor de huidige wereld-crisis: terugkeer tot de gouden standaard door alle landen, als de vei ligste basis voor het herstel van de in ternationale handel; vorming van een economische gemeenschap van de lan den, die koloniën in Afrika bezitten; herstel van het particulier initiatief in het bedrijfsleven van het Ruhrgebied; Duitsland moet economisch en politiek gedurende zeer lange tijd van de weste lijke mogendheden afhankelijk blijven, opdat een nauwe samenwerking met deze landen wordt gehandhaafd. In het kader van het Europese herstelpro gramma moet meer aandacht worden besteed aan de industriële wederop bouw dan tot dusverre is gedaan. toe te brengen de kennelijke misluk king van het Sowjetstelsel, in hun be hoeften te voorzien, te dragen en ten minste passief de bezwaarlijkheden van de Sowjetstaat te aanvaarden". Ook moeten „licht beet te nemen sym- pathiserenden met de Sowjetunie bui ten de grenzen onkundig gehouden worden van de werkelijke toestanden, die in de Sowjetunie heersen", aldus het rapport. „Het invoeren van strenge controle op Sowjetkunstenaars en -geleerden en de toenemende aanvallen op degenen, die contact onderhielden met collega specialisten in de vrije wereld, hebben eveneens de atmosfeer vergiftigd en de individu in de Sowjetunie aan banden gelegd." Ondertekening in kleine kring De Deense Tweede Kamer heeft met 119 tegen 23 stemmen haar goedkeu ring gehecht aan toetreding tot het Atlantisch Pact. Men verwacht, dat de resolutie in de Eerste Kamer geen te genstand zal ondervinden. Men is van oordeel, dat' Rasmussen aanstaande Dinsdag of Woensdag voor de onder tekening naar Amerika zal vliegen. Te Washington, wordt medegedeeld, dat alleen officiële gasten en de pers getuigen kunnen zijn van de onderteke ning van het Noordatlantisch Pact. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat er in Washington geen zaal kon worden ge vonden, welke alle mensen, die de plechtigheid wensten bij te wonen, zou kunnen bevatten. Volgens voorlopige plannen zal de plechtigheid worden gehouden in een zaal, welke bekend staat als de „Departemental Audito rium" en plaats biedt aan slechts 1300 personen. Critiek van de „Rode Deken" Dr. Hewlett Johnson, de „Rode De ken" van Canterbury, heeft gezegd, dat het Atlantisch Pact „er op gericht is het Britse volk te organiseren in een oorlog tegen de Sowjetunie". „Wij zijn het niet eens met dit pact, wij zijn het niet eens, dat het Britse volk moet worden gebruikt als ka- nonnenvlees in een oorlog tegen zijn beste vrienden, het volk van de Sow jetunie", aldus dr. Johnson op een bij eenkomst onder auspiciën van de Brits- Sowjetrussische vereniging. Bemanning in veiligheid De Groningse coaster „Albatros" is Woensdagavond bij Grena (Denemar ken) op een mijn gelopen en gezonken. De bemanning van vijf koppen is gered en in Denemarken aan land gebracht. Het schip, dat tweehonderd ton mat, stond onder gezag van de kapitein eigenaar R. Rieske. Het was met een la ding zout op weg van Hengelo naar Gothenburg. De „Albatros" zonk niet onmiddellijk; pas Donderdagochtend verdween zij in de golvep. De kapitein e i de stuurman H. Heimat braken een been. Zij zijn in het ziekenhuis van Grena opgenomen. De vrouw van de kapitein en haar twee kinderen werden eveneens gewond. Koffie wordt duurder De verhoging van de aankoopprijzen in het buitenland van ruwe koffie ma ken het noodzakelijk de binnenlandse prijs voor gebrande koffie te verhogen. Met ingang van 21 April zal de ver- bruikersprijs ten hoogste f 4.40 per kg mogen bedragen. Sedert 14 Maart be draagt de maximumprijs bij verkoop aan verpakkers f 3.26 per kg en bij de verkoop aan kleinhandelaren f 3.74 per kilogram. De genoemde prijzen gelden voor koffie van de beste kwaliteit. De ver koopprijzen voor koffie van. mindere kwaliteit zullen op de gestelde prijzen afgestemd moeten zijn. Met ingang van 25 Maart 1949 zijn de maximumprijsregelingen voor thee en theeballen opgeheven. EE,N Amsterdams politieman op 'n knol zag gisteren een heer ach ter een auto draven onder het uitsto ten van kreten als: houdt de dief en timiiiuuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui pak die kar! De auto werd aangehou den en de chauffeur bekende op de treeplank, dat dit de vierde wagen was die hij pikte. De andere drie waren al verkocht. In Apeldoorn kunt u de ze zomer rondneuzen in de kolossale bunker, die Steyss-Inquart had laten bouwen tot bewaring van zijn liefelij ke verschijningsvorm. Vorige zomer zijn u reeds tienduizenden vóór ge weest; zij offerden aan entreegelden 54 miel en dat gaat allemaal naar de Stichting 19401945. Mooi doel! Om 'n beetje ouwerwets cachet aan de zaak te geven laten de politiemensen die aanwezig zullen zijn bij de- ohthul- ling van een voortrekkersmonument in Pretoria, hun baard groeien. Ze Ik blijf hier maar hangen zolang Guus je aan de schoonmaak is. krijgen een extra vacantie van vii weken om niet voor schut te lopen. ^LHOEWEL we nog met een voor raadje ouwe haring zitten, vaart toch op 17 Mei de vloot weer uit om de malse nieuwe te vangen. Zater dag vaart de „Mataram" van de Lloyd voor het eerst het grote water op naar Batavia; hiermede is de Lloyd-tonnage tot boven vooroorlogs peil gestegen. Dwars door de St. Pietersberg ach tervolgde de pliesie een paar smokke laars, die met Belgische tapijten lie pen te zeulen. Ze bekenden vlot en gaan voor een paar maanden uitrusten op 's Rijks kosten, q Mocht u 's nachts in Egypte willen landen dan mag dat v/eer. Q Laski, de oude Engelse La- bourpoliticus, die lezingen zou houden aan de universiteit van Californie, hoorde bij zijn aankomst in New York dat ze d'r maar van afzagen. O Sinds het einde van de oorlog zijn ruim 7000 Duitse vrouwen, die 'n Amerikaan aan de haak sloegen, naar de nieuwe we reld vertrokken. Das macht ja die Liebe.... Hector Malots befaamde roman is levende werkelijkheid gewor den in het barre levenslot van de Tsjechische knaap Lotar Novak. die gisteren bij het Vaticaan aanklopte na een voetreis van meer dan 1000 kilo meter. Hij passeerde, zonder papieren vele grenzen en verzocht bij de Paus te worden toegelaten. Heeft door de oorlog geen ouders, geen broers of zus ters, geen andere familieleden meer. Alléén op de wereld. Kloosterzusters hebben hem liefderijk in het Vaticaan opgenomen. Wét 'n wereld, vrienden! Donderdag heeft de Amsterdamse procureur-fiscaal mr. A H. van de Veen, de drie verdedigers van de di recteuren van de N. V. Amsterdamse Droogdok Maatschappij, van repliek gediend. Hij citeerde o.m. een arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie, waarin staat, dat de metaalindustrie gedurende de bezetting een slappe houding heeft aangenomen, o.a. door zich te beroepen op besprekingen met en bevelen van de Nederlandse opper bevelhebber, welke deze laatste in op dracht van en in overleg met de Duitse militaire overheid heeft uitgevaardigd. Hij bezigde in dit verband een in Belgie gebruikte uitdruking voor deze vorm van collaboratie „schuldige-in- schikkelijkheid" Mr. Van de Veen per sisteerde bij zijn eis van 1 1/2 jaar voor elk van beiden. De uitspraak is bepaald op 2 April. In weerwil van de stricte geheim houding in de militaire kringen der vijf landen van het Brussels Pact meent men te weten, dat de Verdedi- gingsraad ter vergadering van Woens dag een herbewapeningsplan voor West-Europa heeft onderzocht, over eenkomstig de instructies die door de adviserende Raad van Vijf aan de Ver- dedigingsraad zijn gegeven. De Verdedigingsraad zou bovendien gewerkt hebben aan een plan voor grote lucht- en vlootmanoeuvres, die de strijdkrachten van de Westerse Unie in het begin van de zomer zouden houden. Deze manoeuvres zouden maatsvinden in de Noordzee en in het Kanaal en een landingspoging op de Zuidkust van Engeland omvatten. Productie in West-Duitsland daalt Voor het eerst sedert de industriële hoogconjunctuur in West-Duitsland geven de productiecijfers in verscnil- lende branches een achteruitgang te zien. Volgens mededeling van het Duitse economische bestuur te Frank fort heeft de maand Februari een aan zienlijke daling gebracht in de produc tie van electriciteit, gas, kolen, chemi sche producten, kali, bouwmaterialen, leder en schoeisel. De productie van electriciteit en gas liep met 8 terug en in de ledernijverheid bedroeg de vermindering bijna 10 De alge mene productie-index is tegenover Jan. met 1,2 °/o gedaald. In kringen van het economische bestuur geeft men te ver staan in deze achteruitgang geen ver ontrustend verschijnsel te zien. WORDT RADIO BERLIJN OPGEHEVEN? Het is mogelijk, dat Radio Berlijn, het machtige propagandamiddel van het Sowjetrussisch militair bestuur, moet worden opgeheven, nu de Westelijke mark het enige wettige betaalmiddel 'r, West-Berlijn is geworden, aldus heeft een personeelslid van dit radio-station verklaard, die onbekend wenste te blij ven. De studio's .bevinden zich name lijk in de Britse sector en 80 »/o van het personeel, waaronder technici, musici en omroepers, woont in West-Berlijn. BESPREKINGEN TUSSEN ISRAËL EN TRANS JORDANIË HERVAT. De wapenstilstandsdelegaties van Is raël en Transjordanie zijn Donderdag voor het eerst sinds een week weer bijeen gekomen om te pogen de be staande meningsverschillen uit de weg te ruimen. Beide delegaties hebben van de pauze gebruik gemaakt om met haar regeringen te confereren over de te volgen gedragslijn.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1