Diepgaande besprekingen te Washington? Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Uitnodiging van de U.N.C.1. Gunstige invloed van Marshall-hulp op de Jaarbeurs merkbaar West-Europa gaat zich oefenen in verdediging tegen atoombommen Zaterdag 26 Maart '49 74e Jaargang No. 10541 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Tussen Acheson, Bevin en Schuman Drie maanden voor hoofd redacteur ..Daily Mirror" Hoge boete voor eigenaren Scheepsramp op de Parel Rivier Ruim 100 Chinezen verdronken Radio teletype-verbinding Nederiand-Amerika Stalin verzamelt zijn getrouwen Geheimen rond 'i Engiand-Spiel Rauter terechtgesteld Bedell Smith terug naar het leger Grotere handelsvrijheid blijft noodzakelijk Rusland heeft de bom nog niet' Franse stembusstrijd wordt voortgezet Weerbericht Ook in Griekenland gloort de lente Duizenden kilo's munitie op een vliering... Ouderdomsuifkeringen worden verhoogd Gevallen in Indonesië Voorlopig besluit over Canadese motie Dr. Van Royen naar Batavia? De Nederlandse delegatie bij de Ver. Naties Honderdjarige met concurrentie BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK niiMvr TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes"! tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten De diplomatieke medewerker van Reuter schrijft: „Men verwacht, dat de ministers Bevin en Acheson, wanneer zij elkaar in April te Washington zul len ontmoeten, ter gelegenheid van de ondertekening van het Atlantisch Pact, de kans zullen benutten, om veelom vattende besprekingen te houden, waaraan ook de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, zal deelnemen. Waarnemers zijn van me ning, dat de Franse, Britse en Ameri kaanse ministers van Buitenlandse Za ken, behalve de Griekse burgeroorlog, ook andere belangrijke onderwerpen aan een bespreking zullen onderwer pen. Daarbij worden vermeld de vei ligheid in het Midden-Oosten, de be stemming der voornaamste Italiaanse koloniën, Zuid-Oost-Azie en het Duitse vraagstuk. Wat dit laatste onderwerp betreft, tijdens de besprekingen, die te Londen werden gevoerd, is men niet tot overeenstemming gekomen over het opstellen van een bezettingssta tuut, het vraagstuk der ontmanteling en de inrichting van een bestuur over de drie samen te voegen zones. Tot slot noemt de correspondent de betrekkingen tussen de Verenigde Sta ten enerzijds en de Westerse Unie aan de andere kant. Deze zullen in het licht van het Atlantisch Pact opnieuw in beschouwing moeten worden geno men. Drie-mogendheden-conferentie afgelast. Een plenaire zitting van de drie- mogendhedenconferentie te Londen over het Duitse bezettingsstatuut, welke gistermiddag zou plaats hebben, is Kort vóór het begin afgelast. Uit gewoonlijk Sylvester Bolam, de hoofdredacteur van het Londense blad „Daily Mirror" is veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf en de eigenaren van het blad tot een boete van 10.000 pond sterling wegens „belediging van het hof". Deze „belediging van het hof" be staat hierin, dat de Daily Mirror naar aanleiding van de arrestatie van John Haigh wegens verdenking van moord, in een artikel op het proces tegen Haigh prejudicieerde door te verkla ren, dat Haigh schuldig was „aan moord na moord". Terwijl iemand onder verdenking van een moord in hechtenis genomen is heeft de Daily Mirror de afgrijse lijkste details gegeven van andere moorden en verklaard, dat verdachte deze eveneens had gepleegd, zo zeide de president van het hof. De president lord Goddard, ver klaarde, dat het artikel van de Daily Mirror een schending betekende van elk beginsel van recht en eerlijkheid en een onderwerping aan sensatiezucht om de oplaag te vergroten". De uitgevers van de Mirror waar schuwde hij: „Laat de directeuren op passen. Zij kennen nu het' gedrag, waartoe hun employé's in staat zijn. Als zij het opnieuw wagen dergelijke zaken te publiceren, zouden zij wel eens kunnen bemerken, dat de arm van dit Hof lang genoeg is om hen te grij pen". Er is nooit een zaak geweest, die deze in ernst nabijkwam, deze is van een schandalig en verdorven karakter. De hoofdredacteur en de eigenaren van het blad gaven uitdrukking aan hun „oprechte en volledige spijt" over wat hun verdedigers noemden deze „ernstige vergissing". betrouwbare bron wordt vernomen, dat zulks op Frans initiatief is ge schied. Dit zou de eerste vergadering zijn geweest sinds meer dan drie weken. Men verwachtte, dat de laatste poging gedaan zou worden om de gerezen pro blemen op te lossen in plaats van deze kwesties naar de buitenlandse mi nisters te Washington te verwijzen. In diplomatieke kringen legt men het afgelasten uit als een nieuw bewijs van het verschil in opvatting tussen Frankrijk en Amerika. Ten gevolge van een mijnontploffing is het luxe-stoomschip „Miss Oriënt" dat van Hongkong naar Kanton voer, van Donderdag op Vrijdagnacht pp de Parelrivier nabij Kanton gezonken. Men gelooft, dat tussen 100 en 120 Chi nese passagiers om het leven gekomen zijn. Scheepsofficieren verklaarden, dat het aantal doden onbekend is, doch dat vele derde-klassepassagiers in afge sloten ruimten onder het dek waren, vanwaar zij niet konden ontsnappen. Woensdag conferentie ie Baiavia De commissie der Verenigde Naties voor Indonesië heeft besloten de par tijen in het Indonesische geschil uit te nodigen tot deelneming aan bespre kingen volgende week te Batavia on der auspiciën van de commissie. Reuter meldt nader, dat de commis sie Woensdag 30 Maart als de ope ningsdag van de besprekingen tussen de Republikeinse en Nederlandse dele gatie heeft voorgesteld. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Nederlandse P.T.T. in samenwerking met de Radio Corporation of America een contract afgesloten met de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij A.O. A. en de K.L.M. voor het tot stand bren gen van een directe radio-teletype- verbinding tussen Amsterdam en New York. De A.O.A. zal hierdoor tevens haar gehele communicatiecentrum voor Europa in Amsterdam concentreren. De nieuwe verbinding, die per 1 April aanstaande in werking zal tre den, wordt voor drie kwart door de A O.A. en voor een kwart door de K.L.M. gebruikt en heeft een capaci teit van zestig woorden per minuut. Het rechtse Franse blad „1' Aurore" noemt de vervanging van Boelganin door Wassilefsky „een nieuw myste rie van het Kremlin". „Steeds meer, aldus schrijft het blad, verzamelt Sta lin zijn getrouwen om zich heen in het politieke bureau, door hen te ontheffen van hun ministeriële functies en deze ever te dragen aan mannen, die min der belangrijk zijn in de partij. Binnen het politieke bureau bewaart de schit terende heerser van het nieuwe Rus land zijn vrijheid van beweging. Hij legt zijn beslissingen op en laat ze uit voeren door gehoorzame, onderworpen dienaren. Tegenover het Atlantisch Pact en Tito verstevigt Rusland zijn positie en unificeert het binnenlands bestuur. Wassilefsky, van wie gezegd wordt, dat hij een goed uitvoerder is zonder oorspronkelijke ideeën, is pre cies de juiste man". De „Daily Express is van mening dat maarschalk Tito de promotie van maarschalk Wassilefsky de „ex pert van de bliksemoorlog" „ern stig moet opvatten". Het blad voegt hieraan toe: „Maarschalk Tito moet zich thans wel afvragen hoe lang de Sowjetunie nog het voortbestaan van de ontblote flank zal dulden, die zij thans in het Joegoslavië onder zijn bewind bezit Y'ANDAAG beginnen wjj met de publicatie van de reeds aan gekondigde belangrijke artikelen serie over het mysterie van het dodelijke spel met de geheime zenders, waarin Schreieder, Gis- kes en Anton van der Waals zulk een afschuwelijke rol speelden. Wy leggen er nogmaals de na druk op, dat de inhoud dezer hoogst belangwekkende publica ties hoe fantastisch en roman tisch ze ook mogen schijnen uitsluitend gebaseerd is op vast staande, gecontroleerde feiten. Het eerste artikel vindt TJ op pa gina 5 van dit nummer. Gistermorgen in de vroegte is het doodvonnis voltrokken aan de gewe zen Duitse Höhere S. S.- und Polizei- führer Hans Albin Rauter. Voordien was bij Koninklijk Besluit afwijzend beschikt op de gratieverzoe ken, die ten behoeve van Rauter wa ren ingediend. Naar het ANP ver neemt, zijn deze gratieverzoeken inge diend buiten voorkennis en zonder toe stemming van betrokkene. ONDERHANDELINGEN TUSSEN SYRIË EN ISRAËL? Van officiële zijde wordt vernomen, dat op 2 April a.s. naar verwachting onderhandelingen zullen beginnen tus sen Syrië en Israël over een perma nent bestand. President Truman heeft het ontslag van generaal Walter Bedell Smith als ambassadeur te Moskou aanvaard. Het Witte Huis maakte het besluit van de President bekend kort nadat Bedell Smith de President had bezocht ter hernieuwing van zijn verzoek om ontslag. De perschef van de President ver klaarde, dat Truman het verzoek van Bedell Smith „met grote tegenzin" had ingewilligd en dat hij het gedaan had om Smith in staat te stellen een com mando te velde op zich te nemen. Verwacht wordt, dat de generaal commandant zal worden van het eer ste leger. Bij de opening van de 52ste Jaar beurs heeft de directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. J. Milius in „Esplanade" te Utrecht een rede gehouden. De Amerikaanse hulp noemde mr. Milius een der hoofdpijlers waarop het economisch herstel van ons land steunt. De hulpverlening heeft vooral invloed uitgeoefend in de econo mische sector van het maatschappelijk leven. Iedere bezoeker van de Jaar beurs zal de heilzame gevolgen van de Marshall-hulp onmiddellijk erkennen. Het aantal deelnemers is aanzienlijk gestegen, het assortiment van aange boden artikelen is verruimd en de kwaliteit verbeterd. Als de Marshall hulp niet was ver leend, dan zou de noodzakelijke uit breiding van de import uit de dollar- landen vrijwel geheel achterwege zijn gebleven. Zo zou het wegvallen van dollar-importen b.v. een vermindering van de steenkooltoewijzingen voor de industrie met 20 hebben verminderd en de gasproductie zou practisch zijn lamgelegd. Voorts zou de import van aardolie met 30 zijn verminderd, die van motorbenzine met 30 °/o, petroleum 75 diesel-olie 30 stookolie 10 smeerolie 71 Alleen reeds op het ge bruik van motorvoertuigen zou dus de uitwerking al zeer gevoelig zijn ge weest. Evenzo staat het vraagstuk ten aanzien van onmisbare chemische pro ducten. Op het gebied van in- en uitvoer valt een verheugende ontwikkeling te con stateren. In absolute cijfers beliep het importsaldo voor de kwartalen van 1948 resp. 610, 564. 613 en 467 millioen gul den. Van nog groter belang is echter, In de tweede helft der Franse ge meenteraadsverkiezingen zullen Zon dag ongeveer 2400 candiaten dingen naar 785 zetels. De Gaullisten hebben aangekondigd, dat zij „de communis ten tegen elke prijs er buiten zullen houden". Voor 276 zetels hebben de Gaullisten de leiding, aldus functio narissen van de R.P.F. De Gaullisti sche candidaten zullen zich terugtrek ken, wanneer een andere anti-com munist de leiding heeft. De Socialisten hebben bekend gemaakt dat zij zich in geen geval terug zullen trekken ten gunste van een Communist of Gaullist. TROEPENSCHIP „GROTE BEER" VANDAAG IN AMSTERDAM. Het troepenschip „Grote Beer" met pl.m. 600 afgekeurde en zieke mili tairen uit Indonesië aan boord, wordt in de loop van Zaterdagmiddag 26 Maart in de Amsterdamse haven verwacht. Verwachting geldig tot heden avond. Droog weer met weinig wind en bewolking. Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Onge veer dezelfde temperatuur als Vrijdag. Men verwacht, dat de mogendheden zan het Verdrag van Brussel zullen samenwerken in oefeningen betreffen de verdediging tegen atoombommen, die deze zomer in het Kanaal door Engeland zullen worden georganiseerd. Het is waarschijnlijk, dat er spoedig een officiële verklaring zal worden ge publiceerd. Deze oefeningen, die de eerste van deze soort in West-Europa zouden zijn, zouden eveneens de eerste belangrijke gecombineerde oefeningen van de ge wapende machten van de mogendheden van het Verdrag van Brussel zijn. Op 8 Maart deelde John Dugdala, secretaris voor financiën van de Britse Admiraliteit, in het Lagerhuis mede: „Wij zijn van plan een radiologisch on derzoek in te stellen naar het verhin deren van binnendringing van gamma- stralen in een schip bij een aanval met atoomwapens". Duitse atoom-geleerde te Londen. De „Daily Mail" meldde heden, dat de zeventigjarige professor Otto Hahn, de Duitse geleerde, die er het eerst in slaagde het uranium-atoom te splitsen, te Londen is aangekomen, waar hij als gast van het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken en van het departe ment, belast met het onderzoek naar automatische energie-opwekking, zal vertoeven. De laatste keer, dat professor Hahn zich te Londen bevond, stond hij onder militaire bewaking, terwijl hem een Koning Paul van Griekenland heeft in een proclamatie op de laatste dag van de nationale week zijn volk aange spoord tot een uiterste krachtsinspan ning" voor de vrijheid en onafhanke lijkheid. „De roemrijkste bladzijden van de Griekse geschiedenis moeten nog geschreven worden. De toestand is nog moeilijk, doch thans beginnen wij een gunstige uitkomst te zien, dank zij de volharding en ijzeren wil van mijn \olk, dank zij de heldenmoed van mijn leger. Vorig jaar op deze dag verkon digde ik, dat het land in gevaar was. Thans doen de omstandigheden zich gunstiger voor, doch niettemin mogen wij in onze inspanningen niet verslap pen. Het uur is nu gekomen om al onze morele en materiële reserves in de strijd te werpen teneinde met Gods hulp een reeds wankelende vijand te vernietigen. Ik vraag van U deze uiter ste krachtinspanning." scherp technisch „kruisverhoor" werd afgenomen. Professor Hahn, die toezicht uit oefent op alle grote onderzoekingen op scheikundig en natuurkundig gebied in West-Duits!and, slaagde er 11 jaar ge leden voor het eerst in het atoom te splitsen, doch „er is nooit een tijdstip geweest, waarop het Duitsland moge lijk was een atoombom te vervaar digen". Hij verklaarde niet van mening te zijn dat de Sowjetunie reeds de beschik king heeft over atoombommen, „doch" voegde hij hieraan toe, „ik ben er zeker van dat Sowjetrusland binnen een tot twee jaar eveneens in het bezit van de atoombom zal zijn". De politie te Schoondijke ontdekte op de vliering van het in de kom der gemeente staande huis, bewoond door een landbouwersknecht, een opslag plaats van munitie en springstoffen. Enige duizenden kilo's patronen, gra naten, kruit enz. werden door de op ruimingsdienst verwijderd. De rijks politie stelt een onderzoek naar de her komst van het gevondene in. De ouden van dagen, die gesteund worden krachtens de Noodwet Ou derdomsvoorziening, zullen een tijde lijke bijslag ontvangen van f 2.50 per maand wanneer zij gehuwd zijn en van f 1.50 wanneer zij niet getrouwd zijn, zulks met ingang van 1 Novem ber 1948. Zij, die een sociale rente trekken, krijgen, ingaande 1 October 1948, een bijslag van f 1 per maand voor elk kind, dat in de kinderbijslagregeling valt. De Eerste Kamer besloot hiertoe door aanneming van enige desbetref fende wetsontwerpen. 825000 Spionnen in Amerika De commissie tegen onamerikaanse activiteit heeft verklaard, dat „duizen den Sowjetrussische agenten" en dui zenden Amerikanen thans in de VS spionneren. Mogelijk waren sommige spionnen verbonden aan de Sowjet-ambassade of de V.N. In een tijd van nationale crisis zouden er in Amerika öijna ?2ö.000 personen als spionnen, verra ders of saboteurs van binnen uit tegen de V.S. werken. De schatting was ge baseerd op cijfers van Edgar Hoover. directeur van het federale bureau van onderzoek, die verklaard heeft, dat er 74.000 leden der communistische partij zijn en dat de communisten er aan spraak op maken, dat op ieder lid tien anderen zijn, die bereid zijn het partij- werk over te nemen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen n Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Korp. G. Breteler uit Enschede. Sold. Ie kl. P. C. Bsstiaanssen, uit Breda. Wachtmeester jhr. J. B. D. Tulleken, uit Amsterdam. Serg. G. J. M. Oude Tanke, uit Hen gelo (O.). Sold. Ie kl. H. Verweij, uit Enschede 2e It. C. Götze, uit Amsterdam. Sold. H. Goudappel, uit Rozenburg (Z.-H.). Korp. A. Hannewijk, uit Heinkens- zand (Z.). Sold. Ie kl. H. M. van Meel, uit Mid delburg. Korp. J. J. Wester, uit Beverwijk. Ie lt. K. Bakker, uit Schiedam. Sold. Ie kl. J. Vlielander, uit Zuid- land. Sold. J. Wouters, uit Bladel (N.-B.) Koninklijk Ned. Ind. leger: Korp. Artie. P. Krikke uit Kortezwaag (gem. Oosterland). Ie lt. Infie. J. van Wollingen, uit Am sterdam. Sergt.-maj. Instr. Infie. J. Klap, uit Koudekerke. dat onze uitvoer naar de U.S.A. een stijging en onze import uit dit land een daling vertoonde. Ook in de consump tieve sfeer heeft de Amerikaanse hulp verlening haar invloed doen gelden, rantsoeneringsmaatregelen konden ge leidelijk worden opgeheven, de onder linge concurrentie nam toe. Om ons onafhankelijk te maken van de Marshall-steun, aldus mr. Milius, zal o.a. de inter-Europese samenwerking aanzienlijk moeten worden uitgebreid. Hiertoe is het dringend noodzakelijk, het bilaterale karakter van de wereld handel te verlaten en de baan open te stellen voor een meer internationale handel. Slechts in het streven naar groter vrijheid op het gebied van hit maatschappelijk handelen ligt de enige mogelijkheid, om in 1952/53 in staat te zijn een stabiel evenwicht te bereiken. Een ander gunstig verschijnsel noem de mr. Milius de Benelux-samenwer- king al zullen hier nog ontzaglijke moeilijkheden moeten worden overwon nen. De vraag, zo besloot de directeur van de Jaarbeurs, of Nederland over enkele jaren in staat zal zijn, op eigen kracht vobr zijn steeds groeiende bevolking arbeid en brood te verschaffen, is in overwegende mate afhankelijk van hetgeen het in economisch opzicht van zijn aloude betrekkingen met de lan den overzee zal kunnen behouden. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, heeft de Nederlandse rege ring Donderdagavond een voorlopig besluit geformuleerd naar aanleiding van de Canadese motie in de Veilig heidsraad. Dit voorlopig besluit is om advies gezonden naar dr. Beel en dr. Van Royen. De regering stelt zich voor om Maandag na advies van bovengenoem- den te hebben ingewonnen tot een de finitief besluit te komen. Voorts vernemen wij nog, dat dr. Van Royen zich bereid verklaard heeft om, indien de regering mocht besluiten tot het deelnemen aan een preliminaire conferentie in Batavia, als voorzitter van de Nederlandse delegatie op deze conferentie op te treden. Axis Saliy veroordeeld Mildred E Gillars, bijgenaamd „Axis Sally", is wegens verraad tot tien tot dertig jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar veroor deeld. Zij heeft als Amerikaanse tij dens de oorlog over de Duitse radio gesproken. Mej. Gillars is 48 jaar. „Axis Sally" heeft hoger beroep aan getekend. Als vertegenwoordigers van Neder land naar het tweede gedeelte van de derde algemene vergadering van de Verenigde Naties te New York op 5 April a.s. zijn o.m. aangewezen: Jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties te New York, hoof der delegatie; Raden Abdoel Ka- dir, gewezen secretaris van staat voor algemene zaken van Indonesië, plaats vervangend hoofd van de delegatie en Mr. G. J. van Heuven Goedhart, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, hoofdredacteur van het dagblad „Het Parool", oud-minister van justi tie. COMMISSIE-HOOVER STELT NIEUW DEPARTEMENT VOOR. De commissie Hoover heeft de instel ling van een nieuw Amerikaans de partement voorgesteld voor de bezette gebieden en het plan-Marshall. J7EN KOLOSSALE zenuwscheut vanwege de broek van minister president Dupont uit Luxemburg. Daar was bijna de Benelux mislukt vanwege de benebloot van een excellentie. Dat zat zo: Toen de heer Dupont, na in Den Haag meegesoldeerd te hebben aan de Benelux, per KLM naar huis vloog, kwam hij zonder broek thuis. Hij had er natuurlijk wel een aan, maar hij miste er een in zijn koffer. De Haagse pliesie heeft hotelkamers en KLM-hui zen met bezemen gekeerd, maar geen excellentiebroek gevonden. Vroeger braken er om zulke dingen oorlogen uit Bij wijze van demonstratie tegen het Atlantisch pact sleurden politieke koortslijders in Reggio vier politieman nen uit hun jeep en veegden er de straat mee schoon. Wegens bezwaren van ander gehalte nam de secretaris van de Hongaarse legatie in Rome ont slag; hij heeft gevraagd in Italië te mogen blijven, omdat 'ie thuis niet welkom is. O Het leggen van de eerste steen van het nieuwe gebouw der Uno is voor onbepaalde tijd uitgesteld, om dat Truman het te druk heeft met be langrijke zaken. De vrede moet het nog maar 'n poos met het ouwe huisje doen. QVER DE ENGELSE STAD Lincoln is een der plagen van Egypte ge komen. Alle straten zitten vol kikvor sen, die zich opdringerig gedragen. Het gegil der dames vervult de luchten en KiuiiuiuiuimiiiiiiiiiiiMiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiui de mannen slaan de kikkers met dui zenden dood. Voor iedere dode komen er tien terug. Sommigen geloven aan een geheim wapen, anderen voorspellen de ondergang van de wereld. Bur gemeester Oud is snipverkouden terug gekeerd van een reisje naar Scandi navië; voor het eerst sinds twintig jaar moet hij wegens ziekte het bed houden. Verpakt in 400 dozen gingen 20.000 kuikens per KLM-machine naar Wenen om daar straks eieren te leggen en te kraaien. De centebazen van het Marshallplan hebben Nederland 330.000 't Wordt tijd om je zwembroek uit de motballen te halen. dollar beknibbeld op de aankopen voor tabak. We zijn niet in de grasie bij de Yankee nasie. Zeven Duitse geleer den zijn onder strenge bewaking op het vliegveld Werder in een machine gezet, die koers zette in de richting Oost. O Minister Bevin is, uiterst vermoeid door asthma aanvallen, aan boord van de Queen Mary gegaan voor zijn reis naar Amerika. Hij moest op weg naar zijn kajuit verschillende keren rusten en maakte een uitgeputte indruk. jy^INDER uitgeput was een losse arbeider in Nijmegen, die aan de pliesie een lijstje overlegde met 25 adressen, waar hij de laatste vier we ken had ingebroken. Hij en zijn twee hulpkrachtjes zijn cellulair buiten de circulatie geplaatst. Na twintig jaar studeren heeft Jakob Rosenberg in Amerika een tweedelig standaardwerk over Rembrandt (met 300 reproducties) doen verschijnen. De Handelmaat schappij, die opgericht werd door Ko ning Willem de Eerste en toen „Fac torij" heette, heeft op 29 dezer 125 jaar gewaakt over de couponnetjes. Mocht u de begeerte koesteren een tweede Han van Meegeren te worden, bezin dan eer ge begint. Een Bredase firma heeft een ding met ultraviolette stralen gemaakt, dat alle vervalsingen direct uitkrijt. Valse bankbiljetten loont ook de moeite niet meer. De stralen ver klappen het Prettig week end! Nog 12.000 Nederlanders liggen in Duitsland begraven Met medewerking van de Franse en Belgische missies in Berlijn is de dienst identificatie en berging er in geslaagd tot nog toe vijf transporten met de stoffelijke overschotten van ongeveer 300 Nederlanders, die in Duitsland om het leven kwamen, naar Nederland over te brengen. Deze resten werden in Berlijn geïdentificeerd door een pe loton van deze dienst, dat reizen maakt in de Russische zone om gegevens te verzamelen over daar begraven land genoten. De dienst identificatie en berging werkt hard om de ongeveer 12000 Ne derlanders die nog in Duitsland begra ven liggen, op te sporen. DOODSTRAF VOOR LID COLONNE HENNEICKE. De advocaat-fiscaal van het Amster dams Bijzonder Gerechtshof, mr. M. H. Gelinck, eiste tegen de 42-jarige Harm Jan van den Berg uit Haarlem de doodstraf. Verdachte maakte deel uit van de beruchte colonne Hen- neicke. In samenwerking met andere collega's arresteerde hij Joden en per sonen, die Joden hulp verschaften. 8 van de 13 arrestanten keerden nimmer terug. De oudste inwoner van de ge meente Gasselte, Jan Gangkema van Gasselternijveen hoopt op 8 April a.s. zijn honderdste ver jaardag te vieren. Opa Gangke ma geniet nog een uitstekende gezondheid. Een ding vindt hij sneu, en dat is, dat hij een con current heeft in de naaste om geving. Dat is de heer Reilingh te Drouwenarmond, die reeds enige tijd geleden zijn 101ste verjaardag vierde.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1