Stad en OmgeuuiQ- Het bezoek van minister Schokking DE FILMS VAN DEZE WEEK CENTRAAL» Uitstekend geslaagde kringwedstrijden Défilé en taptoe als in de dagen van weleer AVRO-bridge-drive Scheepsradio-telegrafist cn Radio-telefonist Doktersdienst Helderse huizen onder de hamer De Jutter gaat feestvieren Grote belangstelling en sportieve sfeer Voorlopig schouwburg- comité gevormd Radiot-echnisch onderwijs De Optimisten-avond DOK-nieuws Biljartwedstrijden Breezand Pluimveefokkers bijeen Urk Predikbeurten Portret van de week: Gymnasiiekleider Van Loo TIVOLI: Duel in de zon Julianadorp Callantsoog Petten Wieringen Burgerlijke Stand 't Zand DE WITTE: Die man is voor mij gezellig dansen Scheepvaartberichten Het bezoek, dat Z.Exc. W. F. Schokking in zijn kwaliteit van Minister van Marine a.i. aan Den Helder bracht, is op zichzelf voor de burgerij nagenoeg ongemerkt voorbijgegaan. Dat lag ook in de aard daarvan, omdat het hier be sprekingen van zuiver interne aard betrof, annex het bezoeken van diensten en instellingen der Koninklijke Marine. Zijne Excellentie en zijn echtgenote waren de gasten van de Commandant der Marine, kapitein ter zee I. W. Reü- nierse, cn zijn echtgenote. Na gistermorgen besprekingen te hebben gevoerd in het Commandementsgebouw met verschillende marine-autoriteiten, werd de Minister door zijn gastheer rondgeleid via de gebouwen der Koninklijke Marine. In het bijzonder hadden de verbeteringen, die momenteel aan de Rijkswerf worden aangebracht, zijn belangstelling, alsmede het reilen en zeilen van het Koninklijk Instituut. De bevolking heeft dat alles slechts uit de verte kunnen gadeslaan, maar voor haar was misschien ook meer van betekenis hetgeen dit bezoek met zich bracht. Immers, de Marinierskapel was weer eens in de stad, en men heeft dat thans beter kunnen merken dan de vorige maal. Om elf uur stonden de kapel, de adelborsten en een detachement ma trozen opgesteld voor het Koninklijk Instituut, waar zij werden geïnspec teerd door de Minister, in wiens ge zelschap zich bevonden de Comman dant van het Kohinklijk Instituut, de kapitein ter zee F. Th. Burghard, de Commandant der Marine en 't hoofd van de onderafdeling gebouwen en ter reinen ten Departemente, de kapitein luitenant ter zee G. van Houweninge. Voor de inspectie had Z. Exc. dè offi cieren en burgerleraren van het Ko ninklijk Instituut aan zich laten voor stellen. De Minister en de beide commandan ten namen na de inspectie een défilé af van de Marinierskapel en de pelo tons adelborsten en matrozen, die af marcheerden voor hun mars door de stad. De voorgenomen route werd ge volgd, echter het tijdstip van vertrek was een kwartier vervroegd, zodat toch nog verscheidene stadgenoten te laat kwamen om het indrukwekkende schouwspel van de correct marcheren de troep gade te slaan. Niettemin was het zeer druk langs de route, zodat ver moedelijk in menige keuken de aard appeltjes insubordinatie hebben ge pleegd. Het hoge gezelschap, dat reeds eer der de schietoefeningen op „Argis"had bijgewoond, begaf zich daarna naar het Instituut, waar Z. Exc. zich liet inlich ten over de vorderingen van de nieuwbouw. Ook de marinecantine werd bezocht. Na de lunch ten huize van de Commandant Marine voer het gezelschap per sloep naar de Pyrotech- nische Werkplaatsen. Bij het passeren van Hr. Ms. „Neptunus" werden saluut schoten gelost. Omstreeks drie uur werd Fort Oostoever bezocht en in aan sluiting daarop de marinegarage in de Atjehloods. De namiddag werd be steed met een inspectie van de Rijks werf, waar Z. Exc. werd rondgeleid door de directeur, de kapitein ter zee van de technische dienst S. G. Baren- dregt. De taptoe. De aanwezigheid van de Mariniers kapel had voor de burgerij nog een bijzonder aantrekkelijk gevolg. Om acht uur werd voor het Commande mentsgebouw immers een taptoe ge houden, en uit de belangstelling bleek wel dat men dit op bijzonder hoge prijs stelde. Intens werd genoten van de oude vertrouwde klanken, onder 't licht van de flakkerende flambouwen. Tijdens het spelen van het Wilhelmus was het, ondanks de aanwezigheid van een duizendkoppige menigte, zo stil, dat men bij wijlen het water onder de steiger kon horen klotsen. Als een stoet uit een sprookje marcheerde de kapel af, terwijl de fakkels smookten als schoorstenen. Er werd maar een betrekkelijk korte route gevolgd, zo dat allen die deze gebeurtenis niet wilden missen, samendrongen in de binnenstad. Het werd een uurtje, zoals we ons uit de beste dagen van vóór de oorlog Jmatchpunten; herinneren. Het défilé, de taptoe en de marsen door de stad hebben, wel haast nog meer dan het bezoek van Minister Schokking wie zal het de mensen kwalijk nemen bij de be volking het besef versterkt, dat de marinebasis Den Helder door 't diep tepunt van zijn historie heen is. Wij hopen van harte, dat de Minister tij dens zijn ongetwijfeld zeer vermoei ende rondgang, een gunstige indruk van de situatie en de mogelijkheden in deze basis heeft verkregen. INTERESSANT! Onze nieuwe catalogus is bijna gereed. Hij bevat 80 foto's van gezellige interieurs en een keurcollectie van de nieuwste meubelen. Schrijft U ons even en wij zenden U dit waardevolle boekje franco toe. y ^BEVERWIJK Weinig Heideree deelnemers Gisteravond werd in „Formosa" on der betrekkelijk geringe belangstel ling van Helderse zijde, de AVRO bridge-drive gehouden. De Helderse bridgers hadden blijkbaar geen pret tige herinneringen aan de vorige AVRO-drive, toen geteld werd vol gens het Scheveningse systeem. Het zelfde systeem was voor deze drive aangekondigd, en daarom hebben de meeste Helderse bridgers er de voor keur aan gegeven, de bridge-avond van hun eigen vereniging bij te Wo nen, welke eveneens gisteravond viel. Door 26 paren werd deelgenomen aan deze wedstrijden, welke wederom onder leiding stonden van de heer J. H. Gilkens. Evenals de vorige maal was Wieringen met enkele sterke pa ren vertegenwoordigd. Dat blijkt reeds uit de navolgende uitslag: Groep A. Noord-Zuid, le prijs Be ker—de Herder (Wieringen), 15 2e prijs Bosker-Rij kers (Wieringen). 22 pt. Groep A, Oost-West, le prijs De Graaf-Speur (Julianadorp), 23 pt.; 2e prijs Nieuwland-Timmer (Breezand) 23 pt. (Bij gelijk aantal matchpunten besliste het aantal keren, dat het paar als nummer 1 was geëindigd. Groep B, Noord-Zuid, le prijs Kooy De Haan (Wieringen), 14 pt; 2e prijs mevr. De Graaf-Van Kempen (Julia nadorp), 15 pt. Groep B. Oost-West, le prijs Dek ker-Garrelds (Wieringen), 16 pt.; 2e prijs C. W. de Graaf—D. J. de Graaf Pzn. (Julianadorp), 16 pt. Te kwart over één werden de prij zen aan de winnaars uitgereikt. In April en voor zoveel nodig in aansluiting daaraan ook in de volgen de maanden zullen examens worden gehouden ter verkrijging van; Het certificaat als scheepsradiotele grafist eerste klasse; het certificaat als scheepsradiotele grafist tweede klasse; het bijzonder certificaat als scheeps- radiotelegrafist, bevoegdheid gevende tot uitoefening van de radiotelegraaf dienst aan boord van schepen, aan welke niet ingevolge internationale overeenkomsten de verplichting is op gelegd voorzien te zijn van een radio inrichting; het algemeen certificaat als scheeps radiotelefonist; het beperkt certificaat als scheeps' radiotelefonist en het beperkt certifi caat als radiotelefonist, uitsluitend voor de uitoefening van de radiotelefoon dienst aan boord van vaartuigen in 'n Nederlandse haven. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen dr. R Franssen, Javastraat 6, telefoon 2712, en G. van der Most, Weststraat 111, te lefoon 2059. Door notaris Engelmann werden Donderdagavond de volgendee perce len publiek verkocht; Huis en erf, Binnenhaven 79 met een daarachter gelegen huis en erf aan de Achterbinnenhaven no. 36 tezamen groot 1 a 19 ca aan D. Pot q.q. voor f 3360. Huis en erf, Vlamingstraat 5, groot 94 c.A. aan J. B. vd Burg en Zn. voor f 1714. Huis en erf, Koningdwarsstraat 2, groot 1 A. 2 c.A., huis en erf, Koning- dwarsstraat 4, groot 85 c.A. en huis en erf, Koningdwarsstraat 6. groot 85 ca, in combinatie aan J. Mens q.q. voor f 5370. Huis en erf, Ruyghweg 35, groot 1 a 15 ca aan N. Alderliefste q.q. voor f 4426. Huis en erf, Jan in 't Veltstraat 22, groot 92 ca, aan P. Bakker q.q. voor f 3125. Huis en erf, Broodsteeg 12, groot 37 ca, aan A. M. Hanse voor f 520. Huis en erf, Jonkerstraat 57, groot 1 A. 20 c.A. aan H. van Zandbergen voor f 1140. Huis en erf, Schagenstraat 98, groot 75 ca, aan W. Veennendaal voor f 1751. Woon- en winkelhuis met werkplaats en erf, Schagenstraat 22, groot 76 ca, aan N. Alderliefste q.q. voor f 2020. Huis en erf, Basstraat 35, groot 83 ca, alsmede de huizen met voortdurend recht van erfpacht op de grond aan de Ambonstraat no. 66, 68, 72, 74 en 76, alle pl.m. 1 a 50 ca, aan J. Smit voor f 15.488. Huis met voortdurend recht van erf pacht op de grond Reigerstraat 38, groot 1 a 45 ca, aan P. C. Hentertur q.q. voor f 4450. Volgende week Zaterdag houdt de wandelsportvereniging .De Jutter" haar jaarlijkse feestavond in Casino. Op het programma staat o.m. de op voering door het toneelgezelschap van „De Postiljon" van het toneelstuk in drie bedrijven „Levensgang". Voorts werken de „Musical Ramblers'" mede. Leden en donateurs hebben op deze avond vrij toegang. Men kan uitnodi gingen halen bij de secretaris, de heer A. Wiersma Sr., Hector Treubstraat 14. Het was een goede gedachte van het bestuur der Adelborsten zwem- en polo club „De Zwaardvis" om ook dit seizoen weer kringwedstrijden in het Marine zwembad op de Rijkswerf te organiseren. Getuige de bijzonder grote belang stelling werd dit initiatief door de zwemliefhebbers in de kop van deze pro vincie hogelijk op prijs gesteld. Het zwembad was feestelijk met vlaggen versierd, terwijl boven de cas cade een verguld anker was aange bracht. Het geheel bood een keurige aanblik en bewees de goede voorberei dingen die „De Zwaardvis" voor deze wedstrijden getroffen had. Verscheide ne marine-autoriteiten, alsmede enkele bestuursleden van de Helderse Sport raad waren aanwezig bij deze wed strijden, die een zeer sportief en span nend verloop hadden. Wij komen daar op in ons nummer van Maandag a.s. nog nader terug. Voor vandaag moe ten wij, met het oog op de beschikbare plaatsruimte, volstaan met een opgave van de uitslagen. 3 x 40 m persoonlijke wisselslag he ren: 1. W. v. d. Loo (Zw.) 1.47.6; 2. G. J. v. d. Schraaf (Zw.) 1.50.2 40 m schoolslag m isjes: 1. R. Hofste (WW) 35.8; 2. N. de Klerk (WW) 39.-. 100 m schoolslag heren X-klasse: 1. V. v. d. Loo (Zw.) 1.26.-; 2. Th. Plas (Zw) 1.28.4. 100 m borstcrawl heren Y- klasse: 1. C. H. Krijger (Zw) 1.17.-; 2. J. A. Kusters (Zw.) 1.18.2. 40 m vlinderslag heren: 1. G. A. B. Lams- veld (Zw) 28.9;'2. H. Th. G. v. d. Wa ter (Br.) 29.9. 100 m borstcrawl he ren X-klasse. 1. L. B. Tjebbes (Zw.) In de recreatiezaal van „Elgawa" werd gisteravond door een veertigtal vertegenwoordigers van diverse plaat selijke verenigingen druk van gedach ten gewisseld over de mogelijkheden en moeilijkheden van een schouwburg plan. Onder leiding van de gastheer voorzitter, de heer Van der Wal, werd gepoogd een comité samen te stellen, dat de schouwburgkwestie nader on der de ogen zou zien. Terecht werd naar voren gebracht, dat het potentieel der gezamenlijke verenigingen van grote waarde kan zijn. Verschillende suggesties inzake de samenstelling van een comité, dat namens alle verenigin gen de zaak zou kunnen bezien, wer den gedaan. Er werd tenslotte schrif telijk gestemd, teneinde te komen tot een voorlopig comité van drie perso nen. Met meerderheid, van stemmen werden daarin benoemd de heren A P Luders, P. Quast en H. J. Kohier Deze heren zullen de zaak bestuderen cn het nodige overleg plegen, en het resultaat daarvan op de eerstvolgende vergadering aan de vertegenwoordi gers der verenigingen mededelen. De mogelijkheid tot wijziging c.q. uitbrei ding van het comité werd opengelaten. 1.09.-; 2. C. J. v. d. Schraaf, (Zw) 1.10.8 3 x 40 m wisselslag est. heren: 1. Zwaardvisch I 1.22.6. 4 x 80 m borst crawl estafette heren: 1. Zwaardvisch I 3.42.6. Polowedstrijd: de Zwaardvisch I Helderse Bruinvissen I 13. 40 m rugslag dames: 1. P. Prins (Br) 33,4; 2. Tr. de Klerk (W.W.) 35.4. 100 m schoolslag heren Y-klasse: 1. G. IJzer man (Zw.) 1.32.2; 2. F. Kopp (Zw.) 1,33.5. 40 m borstcrawl dames: 1. P. Prins (Br.) 27.9; 2. T. de Klerk (W.W) 31.100 m schoolslag dames: 1. D. Uipkes (Br.) 1.33.3; 2. J. G. Oudijk (Br.) 1.40.7. 60 m rugslag heren: 1. C. v. d. Hoeven (Zw.) 45.5: 2. V. Esbaeh (Zw.) 48.6. 40 m schoolslag jongens: 1. J. A. F. Bosch 41.3. 4 x 40 m ge mengde estafette: 1. Helderse Bruinvis sen I 2.02.8. Over enige weken zullen de nieuwe mondelinge Serto-cursussen in de the orie en de practijk der radiotechniek weer een aanvang nemen. Dat lijkt ons van betekenis voor allen, die be langstelling hebben voor dit moderne vak, waarvan de vele mogelijkheden nog niet zijn te overzien. Serto is mo menteel de enige onderwijsinstelling in wijde omtrek, die mondeling op leidt voor het officiële examen dat wordt afgenomen doo* het Nederland se Radiogenootschap in Den Haag. Naast de theorielessen zullen de cur sisten practisch onderricht ontvangen in het eigen atelier van de cursus. On der deskundige leiding bouwden de cursisten reeds vele ontvangtoestellen, meetinstrumenten e.d. Reeds velen hebben zich dezer dagen voorzien van een kaart, teneinde het festijn te kunnen bijwonen dat Dolf van der Linden met zijn 40 mans radio- orkest onze marinestad gaat bieden. Men kan deze kaarten verkrijgen bij muziekhandel Tielrooy, Keizerstraat, telefoon 2801, en boekhandel Daan Schreuder, telefoon 3118. De Helderse wielrenner C. Ris, lid van de jonge vereniging DOK, zal mor gen deelnemen aan de Ronde van N.- Holland over een afstand van 185 ki lometer. Verscheidene renners van naam zullen in deze ronde uitkomen. Wij spreken de wens uit, dat onze stadgenoot zich in de voorste gele deren zal weten te plaatsen. Van Maandag 28 Maart tot en met Vrijdag 1 April a.s. worden in het ca fé van de heer Woud aan de Binnen haven de wedstrijden om het biljart kampioenschap le klasse libre ge speeld. Aangezien de finalisten reeds in de voorrondes getoond hebben, dat zij veel in hun mars hebben, ver wachten wij een spannend tournooi. De volgende deelnemers plaatsten zich in de finale: Jb. Smit, J. Tiessen, G. Wit, G. Snelten, F. Alkemade, J. Burger en J. Rozing van de biljartvereniging „Royal" en J. Schneider van „VOP". De wedstrijden beginnen Iedere avond om zeven uur. De heer Vergaay opende de vergade ring der pluimveehouders, die bij de heer Bossen werd gehouden, met de opmerking, dat deze tak van bedrijf nog niet noodlijdend is, maar wel in neergaande lijn gaat. In de toekomst zal er genoeg te doen zijn, waarvoor men gezamenlijk op de bres moet staan. Het jaarverslag van de heer J. Pran ger vermeldde o.m. een stijging van het ledental tot 38. De penningmees ter, de heer G. D. van Genderen, kon ook een gunstig geluid laten horen; er was een batig saldo van f 84. Voorzitter Vergaay, penningmeester Genderen en commissaris A. Langereis werden herkozen. Er was veel animo om, evenals verleden jaar, op excursie te gaan. Het bestuur zal proberen een tocht naar pluimveebedrijven in de omgeving van Heerenveen te organi seren. Ten aanzien van de verplichting om over 1949 per kip 50 zegels te moe ten kopen, werd veel ongenoegen ge uit. Er moeten echter 500 millioen eieren worden geëxporteerd voor een lagere prijs dan op de binnenlandse markt geldt. Het bedrag, dat aan ze gels binnenkomt, moet het verlies op de export compenseren. Het zal niet eenvoudig zijn een andere regeling te treffen, waarmee het gestelde doel ook bereikt kan worden. Bij de verder gevoerde besprekingen kwam nog naar voren, dat de ervaring met de nieuwe straallamp ter ver vanging van de kunstmoeder niet bij zonder gunstig is. De lamp heeft een, naar verhouding, te groot stroomver bruik. Ned. Herv. kerk, 10 en 5 uur ds. Gelderman. Ger. kerk (Noord), 10 uur ds. de Jong van Zwolle, 5 uur ds. Doornbos; Ger. kerk (Zuid), 10 uur ds. Doornbos, 5 uur ds. de Jong van Zwol le; Ger. kerk (art. 31 K. O.), 10 en 5 uur ds. G. Spijker; Chr. Ger. kerk, 10 en 5 uur ds. van Leeuwen van Tholen, Donderdag 31 Maart 8 uur ds. van der Wiele van Harderwijk. AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding tot onderhoud van gemalen, sluizen en kunstwerken der Noord Oostpolder, was de firma H. Hageman uit Steen- wijk de laagste voor f 32000, daaraan volgde de firma Daalder voor f 35000. Al is het de laatste dagen stralend mooi weer, de griepperiode zijn we no^met vergeJen omdaf vrijwel iedereen iets met die griep te maken heeft gehad. Maar van de week spraken we iemand, die met de griepbacil noo fets van doen had gehad, dit jaar niet en nooit Eén keer in zqn leven was hij drie dagen verkouden geweest, en verder had hij na de d„ waterpotten .ooit ziekt. heer Van Loo, die hierbij staat afgebeeld, is immers reeds 78 jaar. Op deze foto ziet u hem, terwijl hij een handstandje maakt op de hoge brug. Hij loopt voor deze zware toer nog steeds niet uit de weg, al is hij de acht kruisjes nabij. Hij is een door en door sportsman, al bijna 49 jaar leider van de gymnastiekvereniging OKK en al 60 jaar lid van die vereniging. Geen enkele avond is hij thuis, aldoor maar leiding geven aan de jeugd van de bloeiende ver eniging, en nog wel zonder hulp. Vandaar dat hij abso luut geen tijd had om ziek He worden. Door de geregel de lichaamsoefening is zijn geharde body blijkbaar im muun geworden voor aller lei kwaaltjes. Vroeger deed hij er nog voetbal bij, en schermen ook. Dat laatste vooral vond hij een heel mooie sport. Maar nu houdt hij zich enkel nog bezig met de gymnastiek, dat is hem druk genoeg. Toen hij in dé oorlog geëvacueerd was, kwam hij bijna elke dag nog naar Nieuwediep om de vereniging op gang te hou den, en daarnaast leidde hij wat hij geen verbetering in sportleven vindt, is dat de clubs in 't Zand en Schagerbrug. Het enige, het bij vroeger vergeleken zo toegenomen dames de heren gaan verdringen. Vroeger waren het vooral de heren der schepping, die turnden, nu zijn het overal de dames, die in de overhand zijn. Die verhouding kan nooit goed zijn, vindt hij. Mannen, laat je niet op je kop zitten, is zijn advies, na zestig jaar practijk! Gedurende zes dagen draait in Tivo- li de technicolor „Duel in de zon". On langs plaatsten wij een uitvoerige be schouwing over dit filmwerk. Slechts weinig valt er meer aan toe te voe gen. Het is geen verheffend geheel en de leeftijdsgrens van achttien jaar is dan ook heel gewenst. Dat deze men sen, wier verhaal de film vertelt, zo slecht kunnen zijn, is misschien waar. Er is nu eenmaal heel veel op dit on dermaanse, dat verdorven is. Maar dat het leven van deze mensen gedetail leerd op het witte doek verschijnt, en dat de toeschouwers dit dan maar gaan aanzien, pleit niet voor degene, die de film maakte, maar ook niet voor de fijngevoeligheid van de toeschouwer zelf. Het is alles bloederig en vol van hartstocht en haat. Het is jammer, dat filmsterren van naam hun medewer king aan dit product gaven; we kun nen de film niet aanbevelen. IN 'T KORT Op Zondag 3 April zal de toneel vereniging „Kunstmin" in samenwer king met de harmonieveren. Kunstzin een uitvoering geven in café „Prins Hendrik". De toneelvereniging zal dan voor het voetlicht komen met het blij spel „Een partijtje poker". De heer K. Zon alhier, die een vrachtdienst onderhoudt tussen Juliana dorp, Den Helder, Leeuwarden, Gro ningen, had Woensdag het ongeluk, dat zijn auto op ongeveer 6 km van Leeu warden in brand geraakte en geheel uitbrandde. Auto en lading gingen ver loren. Gelukkig waren beide verzekerd. DE RAAD KOMT BIJEEN Woensdagavond a.s. hoopt de raad der gemeente Callantsoog in een openbare vergadering bijeen te ko men ter behandeling van een aantal punten, waaronder o.m. een voorstel tot vaststelling van een plan van uit breiding, bestaande uit een plan in hoofdzaak voor de hele gemeente, en uit plannen in onderdelen voor de dorpen Callantsoog en Grote Keten, met de daarbij behorende stukken. PROGRAMMA V.V. PETTEN Succes 4Petten 2. Aanvang 10 uur. Vertrek 8.30 per bus. Opstelling: G. Kooy; J Brommer, P Kooy; A de Goede, H Jeensma, G Rademaker; D Weygertse, J Zwaan, G Vriesman, B Kutterink, J Bellis. Res.: S Bakker. Petten 3Wieringerwaard 3. Aan vang 2.30 uur. Opstelling: A de Goe de; B Ooyvaar en S Bakker; G Vis, G Rademaker, P Zeeman; T Koop man, H Raat, H Bregman, H Jonker, A Oudenaarde. Res.: D Bakker, A Bakker en C Rens. Petten aDirkshorn a. Aanvang 10 uur. Opstelling: P Rens; W Bos, C Rens; Chr Vorst, A Bakker, J de Poer; G Molenaar, C Jonker, J de Graaf, J Turfboer, D Vorst. Geboren: Imkje Cornelia, d. van Mast en C. Bais. Johannes, z. van J. Rotgans en G. Oldenburger. Gehuwd: R. J. Blaauboer en J. W. H. Dinkelman. Overleden: J. Spigt, echtg. van j, Zasburg, 73 jaar. M. Visser, wed. van J. Smit, 83 jaar. EEN CONTACTAVOND. Dinsdag j.1. hield de N. V. Hollandia bedrijf te 't Zand een contact-bijeen komst met haar melkleveranciers. De grote zaal van de café Wit was geheel gevuld. Nadat de heer Popma, namens de-di rectie van „Hollandia", hoofdkantoor te Vlaardingen met een kort welkomst woord de genodigden had begroet, werd een film vertoond over de nieuwste inzichten met betrekking tot de melkafscheiding in de uier van de koe en de melkwinning. Hierna hield de heer Bos, hoofdcon troleur van de Ned. Vereniging voor Melkcontróle, een causerie over de be paling van het gewicht en het vetge halte der melk aan de fabriek en be handelde daarbij uitvoerig de contróle, die daarop wordt uitgeoefend. Reeds in 1913, aldus spr„ ondernam de particuliere zuivelindustrie ernstige pogingen om te komen tot een unifor me Rijkscontrole op de bepaling van gewicht en vetgehalte van de melk, die door de veehouders aan de fabrie ken wordt geleverd. Toen deze po gingen mislukten werd een eigen con tróle in het leven geroepen. De melksteunbeperking in 1932 door de regering noodzakelijk geacht, bracht opnieuw de wenselijkheid van een Rijkstoezicht naar voren. Pas in 1939 kwam dit tot stand en werd in grote trekken het controle-systeem van de particuliere zuivelindustrie door de Overheid overgenomen. Ten slotte behandelde de inleider de kwaliteitseisen waaraan karnemelk, wei en ondermol k moeten voldoen als veevoeder, dat de fabriek aan de vee houders teruglevert. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door een tweetal veehou ders gebruik gemaakt. De vragen wer den op vlotte wijze door de inleider beantwoord. Na de pauze werd de jubileumfilm van de Vereniging voor Zuivelindu strie en Melkhygiëne (WZM) ver toond. Deze film geeft een beeld va de ontwikkeling en de betekenis van de particuliere zuivelindustrie en ge tuigt van de band, die in velerlei op zichten wordt gelegd tussen boer en fabriek Het was ruim 11 uur toen de heer Popma de bijeenkomst sloot met een woord van dank aan de medewerkers voor deze contactavond en de gasten van „Hollandia" een tot weerziens toe riep. Een leerzame en prettige avond was de conclusie van de talrijke aan wezigen. Van Vrijdag tot en met Maandag draait in de Witte een pretentieloze amusementsfilm, „Die man is voor mij". Het is geen gooi- en smijtklucht, gelukkig, zouden we haast zeggen. Het is daarentegen een gezellig verhaal over een Canadese soldaat, om wie da meisjes heen draaien. Met echt vrou welijke listen en naijver proberen ze zijn aandacht te trekken. Er zijn twee happy-ends en dat stelt een groot deel van het publiek al tevreden. Maar juist dat stuk van de geschiedenis, als dat gelukkige slot nog niet bereikt is, en ieder voor zich probeert dat zo vlug mogelijk te benaderen, wordt in beeld gegeven, opgevrolijkt door zotte en grappige situaties. Van Dinsdag tot en met Donderdag wordt de mooie film „De mannen in haar leven" vertoond. De danseres (Lorette Young), die van leerlinge tot beroemdheid opgewerkt wordt en op het ogenblik van haar grootste succes niet meer kan, omdat de mannen haar leven zo beïnvloeden. Het is een boei ende film. ZATERDAG- en ZONDAGAVOND met het dansorkest van JOHNY SCHOUTEN. ONDERWIJS. Voor de vacature van Hoofd van de O. L. school te Westerland, in deze gemeente, hebben zich 12 sollicitanten [aangemeld. (1 Aagtekerk R'dam—Sydney, 25-3 te Co lombo Abbekerk R'dam—Sydney, pas. seerde 24-3 Kaap Nao Algorab, R'dam—' Porto Alegre, passeerde 24-3 Lissabon Amstelkerk, 24-3 van Tacoradi naar Co- tonou Almdijk, R'damVera Cruz, pas seerde 24-3 Great Abaco Bali 24-3 van Soerabaja naar Palembang Beverwijk, 24-3 van Sfax naar Gibraltar en Engeland Congostroom, A'damFreetown, 24-3 van Dakar Cottica A'dam—Parama ribo, 24-3 van Dover Friesland, 24-3 van Batavia naar Semarang Grootekerk, 24-3 van Mombassa naar Tanga Jae Cats, 24-3 van Narvik naar R'dam Leuve- kerk 24-3 van Karachi naar Bombay Maaskerk, 24-3 van Tacoradi naar Port Bouet Prins Frederik Hendrik, Gandia —Antwerpen, passeerde 24-3 Dover Ra ki 24-3 van Batavia te Singapore.— Randkerk A'dam—Oost-Afrika, via Mar- seille, passeerde 24-3 Finisterre Socra- tes, 24-3 van Trlnidad naar Madelra cn A'dam Stad Leiden, Mombassa A' dam 25-3 te Suez stad Maastricht, BonaA'dam, passeerde 24-3 Ouessant Tarakan, 24-3 van Halifax naar Alexar.drie en Java Tabinta BataviaA'dam, pas seerde 24-3 Kaap Guardafui Talisse, New York—Java, passeerde 24-3 Kaap St Vincent Tjibodas, 25-3 van Fremantle te Singapore verwach, Waterman, Ba tavia—R'dam passeerde 24-3 Minicoy Willem Barendsz, 25-3 van Zuidpoolgebied naar Kaapstad Zwijndrecht, Danzig— R'dam, passeerde 25-3 Brunsbnttel Celebes, New York—Java 22-3 te Sin gapore Kedee, R'damJava passeerde 24-3, 24 uur. Perim Kota Gede, 23-3 13,50 uur van New Orleans naar Batavia Samarinda, 23-3 n m van San Fran- clsco naar de Philippijnen Slbajak, Batavia—R'dam, 24-3 22 uur Gibraltar ge passeerd straat Soenda. 23-3 van Be- lawan naar Singapore s'traat Malakka, 23-3 van Yokohama naar Sanghal Tas man. 23-3 van Manilla naar Amoy Tjlsadane, 23-3 van Hongkong te Shanghai Tjikampek, 21-3 van Buenos Aires te Pernambuco Willem Ruys Batavia— R'dam, passeerde 24-3 21 uur Gibraltar, wordt 27-3 9 uur te Southampton ver wacht Zuiderkruis R'damBatavia, 24-3 18 uur Ouessant gepasseerd Alblreo, 27-3 van Buenos Aires te R dom verwacht Alblasserdijk 23-3 van Brownsvilie te Galveston Alcyone, Ant werpen—Hampton Roads (V O), passeerde 24-3 Wlght Alphacca, 24-3 van Baitl- more te Philadelphia Ams+eldijk 24-' van Java te Bostdn Edam, R'dam— New York, 25-3 5,15 uur te Antwerpen Katwijk, vertrekt van R'dam naar Dan- zig en Gdynia Nieuwh-Amsterdam, 24-' 16 uur van New York naar B'dsm -- Noordwijk, 24-3 van Aberdeer, naar Memu Pring Alexander R'dam -St John pas seerde 24-3 Lands End Prins Frederik Hendrik, 25-3 van Gandia te Antwerpen, daarna Denemarken Schiedijk 24-3 van New York te Norfolk

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2