NBHNle: WereHiStttHBonwett»gffiia VAN EEN KLEIN LAPJE STOF Hamlet, de beste film van 1948 Zij zijn niet ons eigendom! Een Topper voor het Voorjaar Chemische oorlog in dierenwereld Vrijheid, blijheid! Wat U moet weten Probeer dat eens, Mevrouw! Recepten van Kers, de radio-kookleraar Wij maken een hoekje Oscar voor Olivier Onze Bridgerubriek Prinses Beatrix opent Beatrixhal pEN „MOEDER" in Boston heeft het bestaan, haar zo'on van veertien als een volslagen verwilderd, met vodden be dekt wezen tien jaar lang achter een gesloten kamerdeur gevangen te hou den totdat de stakker kans zag te ontvluchten en door de politie werd op gepikt.... Wat hebt u gezegd, toen uw man u dat krantenberictht voorlas? Iets heel erg onvertogens vermoed ik. Saskia was er óók na aan toe maar bij nader inzien heeft zij gezwegen, het verhaaltje uitgeknipt en bij het arse naal van raadselachtige gevallen ge voegd. Want er is iets in deze geschie denis, in deze welhaast ongelofelijke tragedie, dat mij aan het nadenken bracht. Ergens schuilt een bekend ele ment, op die dichte deur moet toch na lang zoeken een sleutel passen Ik weet het. Hetzelfde gevoel van on behagen, van ontstelde weerzin vloog een tijd geleden in mij op in de wachtkamer van een kinderarts. Het was er vol: u kent de situatie. Geen plek ter wereld zo vanzelfsprekend vrij van enige gêne als zo'n wachtkamer. Er worden, onder de opgewekste ge sprekken door, luiers om gespeld en confidenties uitgewisseld, gillende huil buien en overstuur geraakte magen als normale verschijnselen geaccepteerd. En de bel helijke maatschappelijke onderscheidingen van rang en stand worden daar volkomen uitgewist. De clou van het programma werd die middag gevormd door een jonge, struise plattelandsvrouw met haar doch tertjes, volslagen gelijke en gelijkvor mige tweelingen van nog geen drie jaar. De ene was „niet lekker", en niet zo 'n klein beetje ook, en de andere huilde gestadig een deuntje mee uit sympathie. Van een tweelingzuster kun je niet anders verwachten. De moeder zat daar met het stel op haar brede schoot als een welsprekend beeldhouwwerk: de gelaten wanhoop. Zij had met deze twee brokjes kinder ellende een urenlange busrit achter de rug, zat nu al een dik uur in de stamp volle snikhete wachtkamer en had de niet-lekkére helft van de tweeling voor de derde keer een schone luier onder de kin gespeld. Wij betuigden, zoals dit van ons verlangd werd, in gevoelvolle woorden ons medeleven. „Ach ja, zei de jonge moeder berus tend, met haar armen om twee schriele doodmoede lijfjes: „Wat zal ik zeggen, het valt dikwijls niet méé, hoor. Twee tegelijk, ik heb er mijn handen vol aan. Maar ik denk altijd maar zo: over twintig jaar heb ik er een paar beste hulpen aan", "oen ging het verlossende belletje en wij hebben haar niet weer terug gezien. £)E WACHTKAMER kaartte nog eer poosje na over dit practische stand punt, maar Saskia was verbijsterd. Zijn wij zó? Is die veelgeroemde, luid bezon gen moederliefde in de grond voor een groot gedeelte enkel een soort levens verzekering? Beschouwen wij de kin deren, die wij ter wereld hebben ge bracht, gevoed, gewassen en aange kleed, die wij eten en praten en lopen hebben geleerd, en enigszins bidwijs gemaakt in die ingewikkelde samenle ving van ons beschouwen wij hen deswege feitelijk niet als ons onbetwist baar en rechtmatig eigendom? Ik ben erop gaan letten en het aantal gevallen steeg tot een verbijsterend aantal. „Ik heb Marietje maar van die huishoudschool af genomen; ze is nog wel niet volleerd, maar ik kan haar thuia niet missen, hoor". Of Marietje hiermee een warm gekoesterde illusie: eenmaal een eigen zaak met allemaal van die leuke zelfontworpen handwer ken voorgoed moet opgeven in ruil voor het ondankbare baantje van onbe taald huissloofje onder Moe's bazige leiding daarom bedroeft zich geen sterveling. „O ja, onze Kees kan heel aardig met gereedschap overweg, hij is altijd aan 't knutselen in zijn vrije tijd. Maar meu-bel-ma-ker laten worden? Mijn man en ik denken er niet over! Stel je voor, in ónze stand en allebei zijn grootvad >rs met een academische opleiding. Hij gêét naar 't gymnasium, wij kunnen bijlessen plenty betalen maar mijn Kees in een overall tussen arbeidersjongens. Nóóit van mijn le ven". En Kees wordt bleek en nerveus en met wurgende tegenzin bij de haren door het gymnasium gesleept en in e«n baantje-met-een boord begraven tot er de dood op volgt. „Wim kon een be trekking in Zuid Amerika krijgen, o héél geschikt en met beste vooruitzich ten. En het was juist iets voor hem. want hij heeft altijd es wat van de wereld willen zien. Maar hij zou min stens voor vijf jaar weg moeten en dan je enige zoon Ik zeg: Wim, jon gen, je moet 't zelf weten per slot, maar mijn hart is niet al te best en als jij nu zo vèr weggaat en dan voor zó lang dat overleef ik niet. Nou, en toen heeft hij er maar van afgezien natuurlijk.." „Ja, die moeder in Boston heeft nog heel wat fatsoenlijke zusters rondstap pen, die nóóit strafrechterlijk vervolgd zullen worden voor het feit, dat zij haar kind voor het leven een knauw hebben gegeven. SASKIA. Het is weer schoonmaaktijd en in deze tjjd bekijken we eigenlijk alle» met de gedachte: „Zo laten of moet het anders?" Heeft U wel eens be merkt, dat vele mensen angstvallig hun vensters bedekt hebben met bijna ondoorzichtige gordijnen? Waarom toch? Is er niet veel meer aardigheid in aardige doorkijkjes? Toch bijna iedere vrouw is trots op haar boeltje en eigenlijk zou ze het graag tonen, maar toch oh zo bang voor nieuws gierigheid. Een dwaze angst, want alle» went en wanneer er meer „open-huis jes-politiek" werd gevolgd, dan is er niemand die nu „speciaal" naar oin- nen kijkt. Open gordijntjes of geen gordijnen, uitgezonderd de overgor dijnen. Hoeveel mensen buiten, met een mooi uitzicht, bederven dit door gor dijnen te hangen. Zij doen zichzelf te kort, want de natuur is altijd mooier dan het prachtigste schilderij. Wij gaan het nu anders doen. Open vensters-politiek, opdat het licht en de gezelligheid in en uit kan. "JO gauw da textieldistributie vrij wordt gegeven (en hoort men niet overal fluisteren dat dit binnenkort het geval zal zijn?), kan men er op rekenen dat de uitverkoop van lapjes stof spoedig weer in vooroorlogse glo rie hersteld wordt. Men vindt er vaak de leukste couponnetjes van om-en- nabij de meter, tegen sterk geredu ceerde prijzen, waaruit nog juist een leuke blouse te maken valt. Iedereen draagt graag een blouse. Vooral bij een mantelpak is dit een onmisbaar kle dingstuk. Men ziet natuurlijk allerlei model len. Van heel eenvoudig tot heel ge- Een tip voor warmere dagen. Aangesneden ham houdt ge vers door de nagesneden kant met eiwit te besmeren, q Gehakt bederft niet zo gauw, wanneer men er zout in doet. Worstjes bewaart men goed in zout water, q Last van katten? Maak ze plotseling aan het schrikken door water te gooien en ze blijven voorlopig wel weg. q Koffie smaakt beter als men er een mespuntje cacao aan toevoegt. |?cn ideaal kledingstuk in voorjaar en zomer is de topper. U kunt hem vrijwel overal bij dragen: bij Uw zo merjurkjes, bij shorts of lange broek, bij een avondjaponnetje en, last but not least, in combinatie met een bij passend rokje als mantelcostuum. Bij het kopen van de stof moet U er wel op letten, dat U een kleur kiest, die goid harmonieert met uw overige kle ding. Voor een bovenwijdte van 96 c.M. WORST RAGOUT (het is raadzaam hiervoor paarden- worst te gebruiken) Een Paardenworst ongev. 600 gr., 2 eetlepels bloem, 2 augurken (zuur) gehakte peterselie, 2 eet lepels tomatenpurée, zout, peper, wat soepenaroma, wat vet en 1/3 liter water. Snijd de worst aan dikke schijven, haal deze even door wat fijne be schuit of paneermeel en bak de schijven in wat vet vlug aan beide kanten mooi bruin van kleur en leg ze in een andere pan over. Laat de bloem in wat vet licht bruin van kleur worden, voeg er de tomatenpurée en het water bij en laat het sausje enkele ogenblik ken zachtjes doorkoken. Hak dan de augurk fijn, roer dit met flink wat gehakte peterselie door het sausje en maak het sausje op smaak met wat zout, peper en wat soepen aroma. Giet dit sausje bij de gebakken worst, roer het even door en laat het geheel nu ongev. 10 min. door stoven. Geef er aardappelpurée en witte bonen met snijbonen bij. WORTEL POTPOURRI (heerlijke groentenschotel) Twee grote winterwortelen, 3 dikke preien, 1 grote knolselderij, wat selderij-groen, gehakte peter selie, y liter water, een weinig zout, 2 eetlepels slasaus, wat mai- zena, 30 gram boter. Schaaf de wortelen op een rauw- kostschaaf aan kleine stukjes, snijd de prei aan reepjes, snijd de knolselderij aan kleine dobbel steentjes en hak het selderij-groen. Kook de groenten in het water (recept) en iets zout gaar, werp de groenten daarna op een vergiet en vang het vocht op. Breng het groen- tenvocht opnieuw onder toevoe ging van de boter aan de kook, bind het tot een niet al te dik saus je. Breng dit sausje op smaak met wat zout, peper, eventueel wat soepen-aroma en de slasaus. Roer de gare groenten door het sausje en laat het geheel enkele ogenblikken zachtjes stoven. Geef er varkens vlees en verse aardappelen bij. GEBAKKEN TOESPIJS (Naam hiervoor zelf te bepalen) Zes beschuiten, 3/4 liter melk, 100 gram bloem, 2 eieren, 50 gram sui ker, 2 grote of 4 kleine appelen, 20 gram suiker, 1 theelepel fijne ka neel, wat boter, jam of poeder suiker. De appelen schillen, klokhuizen en op de rauwkostschaaf aan kleine stukjes schaven. Vervolgens de stukjes appel met de 20 gr. suiker en de fijne kaneel doorwerken, de eieren met, de suiker flink luchtig roeren, hierbij de melk. Leg de beschuiten naast elkaar op een schaal en giet er het eimengsel met de melk over en laat de beschuiten enkele ogenblikken weken. Daarna het overtollige mengsel afgieten en maak hiervan met de bloem een mooi glad beslag. Doe een stukje boter in de koekenpan, laat de pan op het vuur goed invetten, giet er nu de helft van het beslag in en strooi hierop de helft van het appel- kaneelmengsel. Vervolgens legt men hierop stevig naast elkaar de ge weekte beschuiten, vervolgens ze bestrooien met de rest van de appel-kaneel, giet hier nu de rest van het beslag over en laat de koek met gesloten pan, op een laag vuur, zachtjes gaar en bruin bakken. Wanneer de koek aan de ene zijde mooi bruin is, keert men de koek voorzichtig om en laat ook de an dere zijde mooi bruin bakken. Leg de koek op een verwarmde schotel, bestrijk ze met wat jam of bestuif ze met poedersuiker. Dien de koek vooral goed warm op. Toezending van de, aan deze toe spijs, toegekende naam zal P. J. Kers op hoge prijs stellen. Postbus 100, Hilversum. heeft U ongeveer 2.50 M. van 140 breed nodig. U zet in de voorpanden de voering zakjes. De zakopening kunt U naar verkiezing passepoileren of met een patje of klepje afwerken. Het beleg wordt tegen de voorkanten genaaid, waarna we zij- en schoudeknaden sluiten. De rugschouders iets inwer ken. Bij het verbinden van de mouw- delen houden we de bovenmouw op r'.lebooghoogte even in. De onderkant voorzien we van de manchet, die met een linnen inlegsel verstevigd is. De mouw, over de kop ingehouden, wordt met de binnennaad op het tekentje in het armsgat gezet. Tussen de kraag van dubbele stof (onderkraag schuin knippen) en met een linnen inlegsel naaien we de halsrand. Kraag en man chetten worden 2 c.M. breed afgestikt. De voering reikt tot aan het beleg. Wilt U de mantel, b.v. bij dikke stof, niet voeren, dan kunt U ook alle ran den omboorden met zijden tres, leer- band of schuine biezen. Maakt U de topper bij één speciale japon, dan is het leuk om hem met de stof van de japon te voeren (2 c.M. vanaf de voorkanten). Draagt U hem als mantelpakje, dan zijn er heel wat mogelijkheden: de mantel in de kleur van de rok met af stekende kraag en manchetten; effen jasje met geruikte rok, kraag en man chetten, of andersom; voering als de rok of als vestje; alleen de manchetten of de kraag als blouse of vestje enz. enz. Maar.de brede afstekende bond van onderen is alleen voor lange shnke figuren! kleed en vanzelfsprekend kiest een vrouw datgene wat het beste bij haar budget, de omstandigheden of haar tailleur past. Maar net als alle andere kledingstukken is ook de blouse onder hevig aan de veranderingen der mode en het is wel eens aardig te weten wat op dit gebied het laatste nieuws is. De meeste sensatie, veroorzaakte de blouse die het Parijse huis Lanvin tij dens een van zijn voorjaarsshows liet zien. Het model van fijne mousseline kon zo uit de garderobe van onze grootmoeders gestapt zijn. Een hoge boord tot onder de kin met baleintjes verstevigd en met valencienne kantjes afgewerkt. Het frontje was rijkelijk ge garneerd met fijne nervures en kant en verdiende minstens zoveel aandacht als de boord die heel wat pennen en tongen van mode-experts in beweging bracht. Een dergelijke blouse behoort tot de excessen, die op hun beurt weer onafscheidelijk van een haute couture show zijn. Toch vraagt iedere toeschouwer zich af of hierin niet een voorteken gezien moet worden van een algehele omwen teling van het blouse-model. Eenvoudiger en wel zo gemakkelijk voor de gewone vrouw waren blou ses van fijne zijden stoffen met een kleine volant, jabot of strik die boven de revers van het jasje uit kwam. Zo'n strikje onder de kin flatteert iedere vrouw. Het geeft iets jeugdigs en fris en meestal breekt het even de stem mige kleur en strakke snit van een tailleur. De jonge vrouwen in Frank rijk hebben een passie voor de heel lange blous die de heupen en taille nauw omsluit maar door de aange knipte mouwen wijd over de buste valt. Ze zijn gemaakt van wollen stof of jersey en er bestaan geklede en sportieve variaties van. Over de avondblouse hebben we al eens eerder gesproken. Samen met de avondrok vormt zij een uitkomst voor elke vrouw, die er op een feestje toch leuk wil uitzien zonder er veel geld aan te besteden. De meeste avondbiou- ses hebben een boothals die men door middel van een bandje of ingewerkt elastiekje al naar believen wijder kan maken of hoger kan sluiten. Nog niet zo lang geleden zag ik een snoezig exemplaar van gewoon dun, wit katoen. Langs de hals zag ik een brede rand kant die., afkomstig was van een ouderwetse onderjurk. Een bewijs te meer dat met een beetje handigheid soms de modernste modesnufjes te verwezenlijken zijn! Ik ben ervan overtuigd, dat iedere jongen of meisje en ook mannen graag een kamertje voor zich zelf willen hebben en als zo'n kamer niet aan wezig is, dan is er misschien een hoekje te maken. Wanneer vader een knutselaar is en welk vader zal niet altjjd beweren, dat hij er een is, al is het alleen al het houtjes hakken en de kachel op gang brengen dan zal hi) zoon of dochter kunnen helpen bij de inrichting van kamer of hoekje. Jon gens zitten ook graag op zolder en onze zoon is volmaakt gelukkig met zijn werkbank op zolder en gereed schap, waar vader hem mee heeft ge holpen. Samen hebben zij een boeken kast gemaakt en zelfs mijn vrouwelijk oog kan ontdekken, dat de werkbank met bandschroefje er goed uitzien. Hij kan er uren zitten knutselen, snijden zagen en zelfs zijn natuurkundige proeven worden er getest. Meisjes doen ook weer alles graag in het eigen hoekje. Ze ontvangen daar hun vriendinnetjes en spelen er met de poppen. Zij willen het meestal zelf allemaal inrichten en och, waarom zou den we m niet hun gang laten gaan. De Engelse ac teur Sir Laurence Olivier heeft de Oscarprijs gewon nen van de acade mie voor filmkunst en wetenschap te Hollywood voor zijn Hamletvertol- king. Hamlet werd de beste film van 1943 genoemd. De Oscarprijs voor de beste vrou welijke rol ontving de Amerikaanse actrice Jane Wyman voor haar vertolking van Johnny Belinda. De Franse film „Monsieur Vincent" kreeg de Oscarprijs als de beste buitenlandse film. De Engelse film „Red Shoes" kreeg deze onderscheiding als de beste kleurenfilm. Red Shoes kreeg ook nog een onderscheiding wegens de muzikale kwaliteiten. LAURENCE OLIVIER IN „HAMLET" BIEDSYSTEEM. £EN GROOT GEDEELTE der begin nende en enigszins geoefende brid- gespelers hecht zeer grote waarde aan het te gebruiken „biedsysteem". Zulks is zeer begrijpelijk, daar de re gels van een goed systeem een hou vast zijn voor de gebruikers. Het staat dan ook vast, dat de kennis van be paalde conventies en biedmethodes noodzakelijk geacht moet worden voor elke bridgespeler, beginneling of ex pert. Nochtans moet de waarde van een systeem niet worden overschat; het resultaat van talloze spellen hangt af van factoren, welke onmogelijk in welk biedsysteem dan ook verdiscon teerd kunnen worden. Om enkele van deze factoren te noemen; de toeval lige aanwezigheid van een of andere „middenkaart" (b.v. een b, 10 of 9) in partner's spel, een ongunstige troef- distributie in het spel der tegenpartij, het „samenvallen van waarden" in het eigen spel en dat van de partner (b.v. een aas sec in de hand en een single- ton in die kleur bij partner, zodat er geen „aftroefmogelijkheden" in die kleur blijken te zijn) enz. enz. Een goed biedsysteem kan zich slechts be perken tot 4iet geven van „waarschijn lijkheidsuitspraken"; nimmer is er iets „zeker", nooit kan er iets wor den „gegarandeerd". Het goede bied systeem kan slechts pretenderen, dat het mits goed toegepast op de lange duur het beste resultaat af werpt. Waarbij het onvermijdelijk blijft, dat spellen zullen down gaan, die volmaakt zijn geboden; of dat men door niet te voorziene gunstige gebeurtenissen een aantal overslagen maakt, zodat een veel hoger contract gerechtvaardigd scheen. Een veelzeggend feit is het, dat wan neer een aantal topklasse-spelers aan belangrijke wedstrijden deelnemen, de door hen gevolgde biedmethoden vrij wel gelijk zijn en deze spelers feitelijk niet veel aan een star systeem doen. Zij weten iedere biedsituatie min of meer juist te taxeren en dit scherpe taxatievermogen stelt hen in staat meestal het juiste bod te vinden. En of men hun bieden nu „Culbertson" of „Weens" of wat dan ook wenst te noe men, het laat hen betrekkelijk koud. Er plegen enkele nuance-verschillen te zijn in de methoden van slam-bie- den dezer sterke spelers, deze verschil len zijn echter veel minder belangrijk dan de gemiddelde huiskamerbridger denkt. Zelfs de uiterst gecompliceerde Vraagbiedingen („Asking bids") wor den lang niet door allen toegepast, de Amerikaanse grootheden in het brid gespel zijn vrijwel allen wars van de ze biedingen en het Engelse team, dat in 1948 het Europese kampioenschap te Kopenhagen won, speelde uitsluitend met gebruik van de simpele Black- wood-conventie. Uitdrukkelijk wil ik echter bestrij den, dat men goed bridge zou kunnen spelen zonder het gebruik van enig systeem of van enige biedconventie. Dat men als regel ongeveer 2</« Honneurtrek moet hebben om te ope nen. dat een openings-2 bod manche- dwingend is, dat een informatiedouble een bepaalde Honneurtrekkenkracht moet aangeven, het zijn slechts enkele van de vaste regels welke men moet beheersen om het fraaie bridgespel be ter te kunnen genieten dan Ganzen bord. Slechts is het mijn bedoeling in dit artikel te waarschuwen tegen een overmatig en overbodig gebruik van ingewikkelde conventies en systemen. De practijk heeft uitgewezen, dat het gelukkig onmogelijk is van het bridgespel een zuiver mathematisch be rekend spel te maken. Ik moge in dit verband Culbertson aanhalen: in zijn „Gold Book 1949" zegt hij omtrent „waarschijnlijkheden" en „zekerheden": „Waarschijnlijkheid, dat is alles wat men nodig heeft om te weten in Brid ge en het is alles dat men kan weten. Indien het spel een exacte wetenschap zou worden zou het heel spoedig gaan vervelen en U en ik zouden er mee uitscheiden en Schaak gaan spelen!" Dat men zich deze woorden ter pret tige beoefening van het bridgespel, al tijd moge herinneren! Mr. E. C. GOUDSMIT. Op de openingsdag van de 51ste Utrechtse Jaarbeurs op Dinsdag aan staande, zal, naar de Volkskrant meldt, de nieuwe Beatrixhal op het Vreeburg door Prinses Beatrix zelf officieel wor den geopend. Tevens zal zij een steen onthullen, waarin haar wapen is gebei teld. Dit is de eerste maal, dat de cudste Prinses een openbare daad zal verrichten. Dat de Utrechtse Jaarbeurs een steeds belangrijker rol gaat spelen in het Europees handelsverkeer, blijkt wel Uit het feit, dat 64 percent van het aantal deelnemers dit jaar uit het buitenland komt. 'mie meent dat alleen het vernuft van de mens geleid heeft tot de uit vinding of ontdekking van chemische strijdmid delen, vergist zich. Voor dat de mens iets afwist van buskruit, waren er al levensgemeenschappen die elkaar bestreden met hommen en gifgassen Deze gemeenschappen vindt men in de dieren wereld. In de dieren wereld bestrijdt men el kander met giftige wa pens van chemische sa menstelling, die verbluf fend zijn. Waterbewoners schieten giftige projectie len af met behulp van kunstige apparaten. Vlrr- derrupsen zijn gehuld in een mantel van haren, die elk [in verbinding staan mei een gifreser voir. Dreigt er gevaar, dan rollen zij zich op tot een bal en zijn door een bos van lansen omgeven. Bij andere dieren is het bloed of zijn de lichaam sappen giftig. Natuur volken maken hier ge bruik van door het bloed van deze insecten voor hun pijlpunten te gebrui ken. Het gif, dat de Javaan se duizendpoot afscheidt is zuiver blauwzuur. Zes tig milligram van dit gif is voldoende om een mens te doden. De huid van vele kikvorsen en padden in de tropische gebieden scheidt een gif af dat hen beter be schermt dan het felste wapen. De uitwerking van de gevreesde slagenbeet is bekend. Er zijn gifstof- ten, die het bloedvaten stelsel vernietigen of de rode bloedlichaampjes vernielen, die de taali hebben ons henaam van zuurstof te voorzien. Een ander gif verlamt het ademhalingscentrum in de hersenen, zodat het slachtoffer de verstik kingsdood sterft. Er zijn ook insectengiften, die niet dodelijk zijn. Ze ver lammen het zenuwstelsel van de getroffene. De kever bijvoorbeeld gaat op deze manier te werk om levend muar weer loos voedsel voor zijn larven te verzamelen. Bunzing en stinkmarter bespuiten hun slacht offer met een walgelijk riekende vloeistof. Een hagedis uit Midden- Amerika perst een bloed straal uit zijn oog en een overigens ongewapende woestijnsprinkhaan spuit uit zijn poriën een fijne regen van bloed, als een vogel naar hem hapt. Deze laatste wapens die nen meer als afschrik, want ze hebben geen en kele giftige werking. Een gifgasoorlog in op- timaforma wordt door de bosmier gevoerd. Wan neer een vreemde mier in de nabijheid komt, spuiten de gealarmeerde mieren de inhoud van hun gifklieren in de lucht. Deze wolk gifgas is dodelijk voor elke mier, die zich hierin be vindt Strijden grote vol ken onderling dan wordt dit wapen maar zelden toegepast. Men zou haqst van menselijk inzicht spreken, want wanneer mierenvolken toch ge bruik maakten van dit gaswapen, werden ook dc toepassen slachtoffer en zou het slagveld weldra bedekt zijn met de lijken van beide partijen. Een wapen, dat nog meer op een menselijke toepassing lijkt, gebruikt de bombardeerkever. Hij spuit druppels van een salpeterzuur bevattende vloeistof in het rond He onder zacht geknetter in blauwachtige gaswolken veranderen. Inktvissen, die gejaagd worden door grotere roofvissen, spuiten een i nktachtige vloeistof in het water en weten aldus te ontkomen. In de wouden van Su- matra heeft men een wants gevonden toiens voorpoten onbruikbaar geworden zijn om te lopen. Hij vult nu de ruimte van die verder onbruikbare voorpoten op met een druppel hors. De wants steekt nu zijn voorpoten zo ver moge lijk uit en wacht rustig tot een insect in de kle verige vloeistof is gevan gen. De wants zuigt dan zijn slachtoffer leeg. Ver wijdert men de hars- druppel, dan verzamelt de wants een nieuw voor raad. Wé kunnen er nog op wjjzen, dat vele dieren zich tegen luchtaanvallen beschermen door de kleur of vorm aan te nemen, die hvn nmaevinp heeft. Een kleur, die met de om. handigheden en seizoe nen kan wisselen. Er is dus niets nieuws onder de zon. Het men selijk vernuft vond de wapens voor haar zelf vernietiging pas toen deze al duizenden jaren toegepast werden.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 7