De zwemwedstrijden in het Marinebad Alcmaria overspeelde Watervogels Stad en Omgeving. Minister toonde ook belangstelling voor de Militaire Tehuizen Adelborsten technisch in de meerderheid KOOPT BIJ Anna Paulowna Turnwedstrijden van H.N.K. Kort bezoek aan „DeMok" Texel Vier doelpunten in tweede helft Venijnige Rheumatiek - maakt de sterkste mensen ziek H.R.C. conserveert R.C.Z, Oproep van Westelijke vakbonden Nieuwe rundvee-verordening Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Commando-overdracht Koninklijk Instituut Golf van terreur op Oost-Java B.K.C. en Grasshoppers delen de punten Koninklijk Paar t aanvaardt geschenk In ons nummer van Zaterdag j.1. publiceerden wij de uitslagen van de Kring- wedstrijden, die door de Adelborsten-zwem- en poloclub waren georganiseerd in het Marinebad op de Rijkswerf. De avond had, zoals Jonker v. d. Hoeven in zijn openingswoord als zijn wens uitsprak, een prettig en sportief verloop. Er werd op faire wijze gestreden, waarbij telkens weer bleek dat de Adelborsten tech nisch in de meerderheid waren. Het programma bood genoeg ver scheidenheid, en het werd ook in een vlot tempo afgewerkt, zodat het pu bliek zich geen ogenblik behoefde te vervelen. En mochten er eens korte pauzes zijn, de geluidsinstallatie van de heer Wols zorgde voor een gezelli ge tijdvulling. De deelnemers straal den allen van strijdlust en de diverse trainers konden hun pupillen nauwe lijks in bedwang houden, maar wan neer gestart moest worden wist men dat enthousiasme zodanig te beheer sen, dat het muisstil was in het zwem bad. De prestaties waren over het al gemeen vrij behoorlijk, met enkele uitzonderlijke tijden voor onze kring, die op dit gebied niet verwend is! Zo zagen wij bij de driemaal 40 me ter persoonlijke wisselslag heren Jon ker Tjebbes als eerste aantikken. Hij werd echter gedisqualificeerd en dat kostte hem de wisselbeker, die hij nu met lede ogen kon zien gaan naar zijn collega-„zwemjanus", Jonker V. d. Loo Bij de 40 meter rugslag dames ging de le prijs tegen de verwachting in niet naar mej. T. Klerk uit Wieringer- waard. maar naar mej. P. Prins (Br.), die zelfs twee seconden voorspong had. Mej. Schuttenhelm viel bij de 40 meter borstcrawl meisjes vooral op door haar goede slag. Haar tijd had beter gekund, maar zij belooft toch veel voor de toekomst. De dames moesten dezelfde afstand afleggen; van hen maakte mej. Prins met haar tijd van 27.9 een goede beurt. Haar devies moet blijven: „trainen en nog eens trainen", dan zullen we waarschijnlijk meer van haar horen. Voor de 100 meter borstcrawl heren Y-klasse hadden zich verscheidene „oude mannen" opgegeven, maar zij konden het tegen het jonge bloed toch niet bolwerken. Jonker Krijger maak te de voor een nieuweling uitstekende tijd van 1 minuut 17, waarmee hij naar de X-klasse promoveerde. Ook Blaauboer van „De Wiel" en Kusters (Zw.) bleven onder de 1 minuut 20 sec. Een record! Voor de dames was de 100 meter schoolslag „het" grote nummer. Het werd voor de Bruinvissen een succes, want mej. D. Uipkes werd eerste in een tijd van 1 minuut 33,3 sec., waar mede zij tevens het kringrecord (sinds 30 Augustus 1947 staande op naam van mej. D. van Os) brak. De prestaties van mej. Uipkes bewegen zich nog steeds in stijgende lijn. Wie weet, in welke wedstrijden we haar nog zien uitkomen! Een bijzonder aardig programma- nummer was de 40 meter vlinderslag heren, vooral omdat hierover de laat ste tijd zoveel te doen is geweest i.vm de orthodoxe schoolslag. Lamsveld (Zw.) werd eerste, maar de Bruinvis sen H. v. d. Water en L. A. van Drim- melen gaven slechts weinig toe. De supporters lieten zich tijdens deze spannende strijd niet onbetuigd! Het grote nummer voor de heren ALBERT EINSTE1N. Lezing voor de Volksuniversiteit. Het was jammer genoeg maar een gering aantal belangstellenden, dat de laatste cursus van de Helderse Volksuniversiteit heeft bijgewoond. Door prof. dr. V. Esbach, hoogleraar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine, werden in drie lezingen de figuren van Kamerlingh Onnes, Lo- rentz en Einstein besproken. Wellicht was men bevreesd, dat zulk een le zingenserie over personen in een taai en droog geheel zou ontaarden. Daar in heeft men zich dan totaal vergist. De docent heeft vooral in de eerste lezing de nadruk meer op het sug gestieve dan op het logische gelegd, zoals hij na afloop verklaarde, omdat een strikt wetenschappelijke cursus gemakkelijk het doel voorbij zou streven. De drie behandelde geleerden heeft de docent persoonlijk gekend. Ook Einstein is enige tijd één zijner leer meesters geweest. Ongetwijfeld was het meest interessant hetgeen dr. Esbach over deze vreemde, buitengemeen be- baafde figuur vertelde. De persoonlijk heid van deze geleerde, die op haast argeloze wijze eeuwenoude theorieën omver wierp, werd door prof. Esbach op zeer boeiende en dikwijls geestige wijze geschetst. Met enkele eenvoudige voorbeelden maakte de docent de wetenschanpelijke betekenis duidelijk van Einstein's „relativiteits-theorie" (voor het eerst gelanceerd in 1905). Ook de door Einstein, De Sitter en Le- maitre ontwikkelde gedachten omtrent de structuur van het heelal („eindig maar onbegrensd") werden enigermate toegankelijk gemaakt en ook kreeg men terloops een indruk van de ge weldige energie die in het atoom ver borgen is Dr. J. Verwey maakte zich de tolk van alle cursisten, toen hij prof. Es bach hartelijk bedankte voor de voortreffelijke wijze, waarop hij in zonderheid de figuur Einstein had be sproken. Omtrent het voorgenomen bezoek aan de laboratoria te Leiden konden geen gunstige mededelingen worden gedaan, aangezien de opvolgers van Kamerlingh Onnes en Lorentz op der gelijke bezoeken geen prijs stellen. Hoogstens bestaat de mogelijkheid om op een vrije Zaterdagmiddag te worden rondgeleid door een laborato riumknecht, die dan wel de verschil lende instrumenten wil aanwijzen. Dr. Verwev gaf in overweging, daarvan gebruik te maken. Prof. Esbach zegde toe, zich nogmaals met Leiden in ver binding te zullen stellen: was wel de 100 meter borstcrawl X- klasse, waarin de cracks aan de start verschenen. Oik hier waren de Jon kers weer favoriet. Tjebbes eindigde als eerste in 1 min. 9 sec., onmiddellijk gevolgd door zijn clubgenoot Van der Schraaf, die er 1,8 sec. langer over deed. Zoals meestal werden de estafette nummers voor het laatst bewaard. De sterke rug- en borstcrawl-zwemmers van de Zwaardvissen legden ook hier hun gewicht ln de schaal. De gemeng de estafette was voor de Bruinvissen, met buiten verwachting de Zeemacht- ploeg als tweede. De polo-wedstrijd De vlotte en spannende wedstrijden, waarvan wij boven enkele puntjes re leveerden, werden besloten met een polo-match tussen „De Zwaardvis 1" en '„De Helderse Bruinvissen 1". Laatstgenoemden hebben hierin schit terend revanche genomen door met 31 vanhun gastheren te winnen. Wildenberg, die uitstekend in vorm was, scoorde het eerste doelpunt. Jon ker Haanraadts maakte de stand, na een felle en verbeten strijd, echter ge lijk. Beide zijden bleven niet zonder kansen, maar de stand veranderde vóór de rust niet meer. In het begin van de tweede helft plaatste Wilden berg de bal zuiver naar Baarda, die in een vrije positie lag en daarvan ook netjes profiteerde, 12. Weer was t het de trainer van de Bruinvissen, die zijn kans schoon zag toen hij in een moeilijke positie, omringd door tegen standers en clubgenoten, de bal vlak langs doelman De Bruine in het net mikte, 13. De Bruinvissen-keeper, H. v. d. Water, beleefde nog een critiek moment, toen een onhoudbare kogel door de lat werd tegengehouden. Even vóór het einde kreeg Baarda de bal van Tijsen toegespeeld en hij schoot keihard in. De scheidsrechter kende het doelpunt echter niet toe, zodat de Bruinvissen tenslotte gewonnen had den met 3—1. De eerste-officier van het Koninklijk Instituut, de kapitein-luitenant ter zee L. J. Goslings, reikte met een toepas selijk woord voor iedere winnaar de prijzen uit, waarmede het einde kwam van deze prachtig geslaagde wedstrij den. Tweed herenpantalons Blauw, Grijs, Bruin 16.50 19.15 22.75 Twee kachels, een paar honderd da mes- en herengymnasten en nog eens evenveel bezoekers verwekten met elkaar in de zaal van de heer De Boer een broeikasatmosfeer, toen daar Zater dagavond wedstrijden in verenigings nummers werden gehouden, die georga niseerd waren door de Turnkring Hol lands Noorderkwartier. De voorzitter van het Turnkringbestuur, mr. D. Breebaart, verwelkomde o.a. wethouder mr. H. Jonker en de gemeentesecretaris, de heer C. Keyzer Het programma ver meldde 24 nummers en te elfder ure kwamen er nog drie bij, zodat om half twaalf ongeveer de laatste afdeling met haar oefening gereed was. De mening van het publiek kwam vrijwel overeen met die van de jury. Schrijven we nog enkele indrukken neer dan komt daar voor in de eerste plaats in aanmerking het opvallend feit, dat tegenover 22 da- mesgroepen, slechts 5 groepjes heren aan de wedstrijden deelnamen, die dan nog met een enkele uitzondering, maar matigjes voor de dag kwamen. De uit spraak van de jury, die bestond uit de heren Visser, Mooij en Schuit van de Alkmaarse Turnkring, was als volgt: Een eerste prüs kregen: Hoepeloef. dames, Texel, 23 p; vrije oef. dames UDI Kolhorn 23 p.; baloef. dames Hercules Oudkarspel 25 p.; knotsoef. da mes Wieringen 25,5 p.; vrije oef. dames UDI—WIK Dirkshorn 25.7 p.; vrije oef. dames Spart Winkel 23,3 p.; Vrije oef heren (met wederzijdse ondersteuning^ Hercules Oudkarspel 25.1 p: rhythm. oef. dames Sparta Winkel 22,7 p. Een tweede prijs: Rhythm. oef. dames DOKEV Anna Paulowna 22 p.; krrotsoef dames TAVENU H.-Hugowaard 21,2 p.; knotsoef. dames Dindua St. Maartens brug 21,5 p.; baloef. dames Wieringen 21,7 p.; vrije oef. heren UDIWIK Dirkshorn 22 punten. Een derde prijs: Hoepeloef. dames Hercules Oudkarspel 19,6 punt; vrije oef. dames ZSC Burgerbrug; baloef. da mes BSV Broek op Langedijk 20 p.; vrije oef. heren Wieringen 19, p.; hoe peloef. dames ZSC Burgerbrug 20 p.; rhtythm. oef. dames DOS Den Oever 20,1 p; vrije oef. heren Ons Genoegen Schagerbrug 20.5 p.; knotsoef. dames Dokev Anna Paulowna 20 punten. Z.Exc. mr. W. F. Schokking heeft tij dens zijn bezoek aan Den Helder geen mogelijkheid ongebruikt gelaten om zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken en een indruk te krij gen van de gewenste verbeteringen. Het programma was zeer uitgebreid, maar toch zag Zijne Excellentie kans om laat in de avond een bezoek te brengen aan de Militaire Tehuizen hier ter stede. De marinemensen, die daar hun vrije uren doorbrachten, hebben ervaren dat de minister zich niet met een opper vlakkig poolshoogte-nemen gekweten achtte van zijn taak. Mr. Schokking en de Commandant der Marine, kapitein ter zee I. W. Reijnierse, namen rustig plaats in de stoeltjes, temidden van de marinemannen. Men rookte een siga retje en praatte op gemoedelijke wijze met de mensen, die uit eigen ervaring kunnen weten welk een belangrijke plaats een Militair Tehuis in een stad als Den Helder inneemt. De minister toonde zich hiervoor geenszins onge voelig. Wanneer te zijner tijd een sub sidieregeling voor deze tehuizen wordt voorgesteld, kan men in mr. Schokking een warm pleibezorger verwachten. De minister heeft Den Helder niet willen verlaten zonder zich op de hoogte te hebben gesteld van de ge meentelijke plannen. Hij werd Zater dagmorgen door burgemeester G. Rit meester rondgeleid op de Wederop- bouwtentoonstelling, die nog voor der gelijke gelegenheden intact wordt ge houden in de bovenzaal van het distri butiekantoor. Het enige programmapunt, dat Vrij dag niet kon worden afgewerkt, name lijk het bezoek aan de Centrale Maga zijnen nabij de kazerne Bassingracht, kon Zaterdagmorgen alsnog plaats vin- dep. Om elf uur embarkeerden de mi nister en zijn echtgenote in de com mandosloep, om een tochtje te maken naar de rudimenten van het watervlicg- kamp „De Mok". Mocht er ooit sprake zijn van een oefenbasis voor watervlieg tuigen, dan is de regering ook persoon lijk ingelicht over de situatie aan de' overkant van het Marsdiep. Na de lunch zijn de minister en zijn echtgenote, alsmede zijn adjudant, ltz. I de Jong, naar Den Haag vertrokken. Het zal niet zonder betekenis zijn, dat de minister thans, naast hetgeen hem omtrent het huidige Den Helder bekend was uit de veelvuldige rapporten en be scheiden, ook een persoonlijke alge mene indruk heeft kunnen medenemen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna C. T„ d. v. Johannes H. Segerink en Hendrika A. M. Snelders. Theodorus M. J., z. v. Hendrik C. Bakker en Houkje S. Zeinstra. Johan II., z. v. Hendrik Schilpzand en Johanna C. Nieuwen- huis. Gijsbrecht J„ z. v. Kasper W. Afman en Roelfiena Ferwerda. Jannetje, d. v. Luit Burgman en Mar- tje de Vries. Gerardus J., z. v. Cornelis G. Zijm en Marretje Kuip. Wilhelmina J. J., d. v. Johannes W. Rijk en Anna C. v. Hamelsveld. Dirk J., z. v. Jan D. Koning en Jan netje Bruin. Ondertrouwd: Philippus Stark en Carolina Sanderse. Luciaan T. de Kind en Meis Blom. Cornelis Kager en Maria Smit. Getrouwd: Cornelis Vlaming en Naantje Stark. Overleden: Cornelis Graaf, 76 j. echtg. v. Bertha Gomes. Gevonden voorwerpen: 1 shawl, 1 trouwring, 1 oliepak, 1 bril, 1 zilv. armband, 1 pr. gr. wanten. P.J.G.-BIJEENKOMST Een flink aantal leden van de P.J.G. w.o. een zestal nieuwen, bezocht de bij eenkomst in Veerburg. Zij werden ver welkomd door de vice-voorzitter de heer H. Duurma. Na het bondslied en de notulen vertelde de heer G. Schelf hout een en ander over Belgie. Land bouw, levenswijze der plattelanders, vlasteelt en andere dingen kwamen daarbij ter sprake. Ook enkele vragen werden door inleider beantwoord. Na de pauze werden enige huishoudelijke zaken behandeld. Op 2 en 3 April wordt een kader-cursus-weekend in Stormmeer gehouden en eind Mei gaat men per bus op excursie naar Volen- dam, Schiphol enz. In de plaats van de aftredende voor zitter, de heer B. Kaan, werd de heer B Schra gekozen. De heer J. Oltmans dankte uit aller naam de scheidende voorzitter voor het vele werk, dat hij voor de P.J.G. had gedaan. De Raad der gemeente Urk kwam on der voorzitterschap van burgemeester Keyzer in openbare zitting bijeen. Een van de grote punten was een door de minister van binnenlandse zaken toe gezonden ontwerp van wet, waarbij de gemeentegrenzen worden gewijzigd, overeenkomstig het in 1946 door de Raad aan de Koningin gericht verzoek Dit betekent dat Urk ongeveer 100 ha grond van de N.O. Polder zal ontvan gen. In hetzelfde wetsontwerp wordt ook geregeld, dat Urk op 1 Januari 1950 bij de provincie Overijssel zal worden ingedeeld. De Raad heeft met algemene stemmen zijn instemming met dit ont werp betuigd. Een uitvoerige discussie ontstond over een verzoek van de café houder L. J. Alberts om een bioscoop- onderneming te mogen vestigen. De Raad was om principiële redenen hier unaniem tegen. Om evenwel boven de wettelijke voorschriften tot een weige- ringsbesluit te komen, zou de Raad moeten besluiten tot het vaststellen van een verordening, waarin het ver boden is in café's bioscoopvoorstellin gen te geven. Hiertoe is de Raad nog niet overgegaan, doch hij heeft op voor stel van de voorzitter dezen uitgeno digd, zich met de heer Albers te ver staan, om uit naam van de Raad te verzoeken zijn aanvrage in te trekken, zulks vanwege het feit, dat de bevol king in haar geheel de film op prin cipiële grond zou afwijzen. Aan de ÏJs- selcentrale te Zwolle werden 2 stuk ken grond verkocht voor het bouwen van transformatorgebouwen. De door de gemeente gc-tichte woningen met toe passing der financieringsregeling 1947, werden aan 10 gegadigden verkocht elk voor f 13500 (zonder de grond). Tevens werd besloten voor deze gevallen ga rantie te verlenen voor rente en aflos sing van het z.g. onrendabele gedeelte. ,URK, 24 Maart 1949. Door 8 vaartui gen werd Donderdag aangevoerd: 134 pond spiering 19 cent en 116 pond voorn 4 cent en 2680 pond nest 3 cent. Alles per pond. (Van onze Alkmaarse correspondent) In de bekerwedstrijd op het Alk maarse Sportpark tussen Alcmaria en Watervogels werd gistermiddag wel duidelijk bewezen dat de indeling die de K.N.V.B. dit jaar voor de beker wedstrijden ontwierp op zijn zachtst gezegd minder gelukkig is. Tweede, derde en vierde klassers ontmoeten elkaar enige weken achter een in wedstrijden en dat zal meer dere malen reden tot onaangenaam heden geven. Is het voor een vierde klasser al moeilijk van een derde klasser te win nen, practisch onmogelijk is het voor deze clubs een tweede klasser te ver slaan. Daar die vierde klasser zijn huid zo duur mogelijk wil verkopen hetgeen volkomen begrijpelijk is, zal het te kort aan techniek aangevuld moeten worden met lichaamskracht. Gevolg: blessures en lelijke gezichten aan beide kanten vooral als er een scheidsrechter de leiding heeft die niet streng genoeg optreed. Door hard werken heeft Watervogels kans gezien de rust met een blanco stand te laten ingaan. Doelman Derks had hierin een belangrijk aandeel goed bijgestaan door zijn beide backs die echter bij het wegwerken van de bal weinig aandacht aan het plaatsen schonken. De rechtsbuiten van de gasten, Beekhoven, was de gevaar lijkste man in de voorhoede, doch de Alcmaria-defensie gaf hem en de an dere Watervogels-voorwaartsen hoe- wanj rheumatische pijnen ondermijnen het hele gestel, het humeur, het huiselijk levenLaat het toch zo ver niet komen drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden Dat kan met Kruschen Sa lts Kruschen helpt U Uw kwaal aan te val len in de kiem: onzuiver bloed De aan sporende werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nieten en ingewanden, wekt Uw organen op tot leugdige, krachtige werking Daardoor gaat het bloed sneller stromen en on zuiverheden, schadelijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten Die toch zijm da oorzaak van Uw lijden en pijn Naar mate deze regelmatig worden verwijderd vóór zij schade kunnen aanrichten en U leed berokkenen voelt ge U allengs be vrijd van Uw pijnen; ook van de angst voor steeds maar nieuwe dreiging van steeds heftiger aanvallen Probeer 't met Kruschen: waarom zoudt ge niet? Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist (Ingezonden Mededeling) De roodjakken hebben gisteren ten volledige bekentenis afgelegd tegenover ons en haar aanhang. Na het gelijke spel tegen T.H.B. hebben wij het eerste elftal van H.R.C. gevoelig aan de tand gevoeld. Dit deden wij in het belang van de Helderse voetbalsport en van H.R.C. Gisteren hebben de spelers van het eerste elftal bewezen dat zij beter kun en tevens met deze wedstrijd voll; dig toegegeven dat zij er verleden week maar iets van gemaakt hebben. Wij zeggen de spelers van H.R.C. dank voor deze openlijke bekentenis, maar ver langen nu dan ook dat een dergelijk misstap niet meer voorkomt. Wi verlangen van H.R.C. dat zij op stap deze bekercompetitie wint. Straks tegen sterkere clubs mag een veer gelaten worden, maar dan ook alleen na een volledige overgave van de aanwezige krachten. R.C.Z. was over alle linies minder dan H.R.C. Maar dat kwam hoofdzake lijk omdat H.R.C. over alle linies ster ker was. Midvoor Brandsma bewees dat hij kans ziet om een doelpunt te scoren want hij nam er liefst 5 voor zijn reke ning. Nog willen wij niet juichen ten aanzien van het middenvoorvraagstuk, maar toch hebben wij nu gezien dat er iemand is die schieten en doorzetten kan. De ruststand was 5-r-l en de doel punten werden gescoord door Brands ma 5, Nieuwstadt 2, Rijkers en Kniiff ieder één. Het zou te eentonig zijn om dit doelpuntenverloop geheel te volgen. wachten af met een uitvoeriger verslag wanneer straks een 2e klasser wordt verslagen. Voorlopig zijn wij weer enigszins tevreden. Het Britse T.U.C. (Congres van, vak verenigingen), het Amerikaanse congres van industriële organisaties en het Ne derlandse N.V.V. hebben een beroep gedaan op de nationale vakverenigin gen, die nog zijn aangesloten bij het W.F.T.U. (Wereldverbond van Vakver enigingen, waarin de communisten een overheersende positie hebben), terug trekking uit deze laatste organisatie te overwegen. Het bestuur van het Bedrijfschap voor vee en vlees, heeft in overleg met de directeur van het veeteeltwezen, een nieuwe rundvee-verordening vastge steld, op grond waarvan de voorschrif ten inzake het aanhouden van stierkal veren en stieren worden gewijzigd. Onder de nieuwe regeling zullen de itierkalveren zonder identiteitsbewijs mogen worden gehouden tot een leef tijd van acht maanden of een levend gewicht van 250 kg. Voor stieren van acht maanden en ouder blijft een identiteitsbewijs voor geschreven. Aangezien de voederpositie zich gun slig heeft ontwikkeld, wordt het aan brengen van correcties op de melk- lijsten op grond van voederschaarste, thans overbodig geacht en niet langer toegestaan op melklijsten, die na 1 Jan. 1948 zijn aangelegd. Met ingai'g van I April 1949 wordt de kapitein ter zee F. Th. Burghard eervol ontheven van het bevel over het Koninklijk Instituut voor de ma rine te Willemsoord. Vrijdagmiddag a.s zal het commando door hem wor den overgedragen aan de kapitein ter zee F. H. M. van Straelen. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde onze stadgenote, mej. I. Vlaming, voor het diploma lerares-coupeuse; het examen werd afgenomen door de Eerste Nederlandse Modevakschoolvereniging (systeem Ensaid). Zij werd opgeleid .door mej. Janie Braaf te Anna Paulowna. 22. Zodra Moeder Woeffie hoort, dat Pepi zijn poot vrij ernstig heeft verwond, rent ze het hok binnen en komt even later terug met een groot verband.. „Zo, nu zullen we je eerst even verbinden en daarna kun je weer verder vertellen. Of Pepi al te- gensportelt, het helpt hem niet. „Nee Pepi, je bent nu ook een beetje mijn toon en ik zal niet toestaan, dat je straks met een bloedvergiftiging rond loopt", zegt ze vastberaden. En met déze woorden wikkelt ze met vlugge gebaren een keurig ver band om de poot van Pepi. En eerlijk gezegd vindt Pepi het maar wat pret tig om weer een beetje vertroeteld te worden. „U bent veel te goed voor me", zegt hij zachtjes. En dat nog wel na dat ik de bordjes van Pim, Pam en Pom leeggegeten heb". „Kom, daar praten we nu niet meer over", zegt Moeder. „Vertel nu eens hebt ei al drie dagen mee rondgelopen en hoe je hier terecht gekomen bent dat is drie dagen te lang!" Een golf van terreur slaat door de Oosthoek (Oost-Java), als gevolg waar van ernstige schade aan tabaksonderne mingen in dit gebied werd aangericht. In de omgeving van Besuki zijn 180 loodsen verbrand, terwijl op drie on dernemingen een voorraad tabak van ir, totaal 1000 balen verloren ging. Slechts het fermenteren van de tabak wordt op de gewone voet voortgezet; de andere werkzaamheden stagneren ernstig. De bevolking is thans bevreesd om gronden te verhuren en materiaal te leveren. Het lijkt uitgesloten, dat de afgebran de loodsen nog dit jaar kunnen worden herbouwd. Aan de oogsten van verle den jaar is geen schade toegebracht, daar deze tabak de loodsen reeds was gepasseerd. 25 MILLIOEN VOOR EEN SUPER-SCHIP. De „New York Times" meldt uit Was hington, dat een door de Maritime Commission uitgewerkt plan voor de bouw van een „prestige"-schip, een Su- periiner, welke lauweren kan oogsten door haar snelheid op de Atlantic, wel licht binnen een week voltooid zal zijn Het uitwerken van het plan heeft lang geduurd tengevolge van de „nauwge zette bestudering van de financiële overwegingen." De United States Li nes, de reders, die het eerst de bouw van een Superliner hebben voorgesteld hebben aangeboden 25 millioen dollar ln het schip te investeren. genaamd geen kans. In de Alcmarla- ploeg viel vooral het goede spel van de jeugdige Warrink op die meespeel de daar Willy Schmidt op de tribune zat. De tweede helft was nauwelijks vier minuten oud toen Untied met een uit stekend schot doelman Dirks het na kijken gaf. Weinige minuten later liet Ev.rsteyn de Watervogels-doelman misgrijpen op een harde schuiver. Dit doelpunt maakte wel een einde aan de illusie van de bezoekers om een' ge lijk spel uit het vuur te kunnen sle pen. Na een kwartier spelen werd zelfs de meest verstokte Watervogels aan hanger wel overtuigd. De Buyzer plaat st de bal scherp voor, Godvliet kopte de bal tegen de paal die voor de voe ten van Untied terug sprong en even later lag de bal voor de derde maal in het net achter doelman Dirks. God- vliet maakte er nog 40 van, met wel ke stand, nadat Beekhoven een bui tenspel doelpunt had gemaakt het ein de kwam. In een wedstrijd, waar vooral in de tweede helft enige opgelegde kansen door de gastheren werden gemist, be vocht BKC een moeizaam gelijk spel op Grasshopper, hetgeen te danken was aan een strafschop welke Tiel twee minuten vóór het verstrijken van de eerste helft langs de G-keeper Groot heenknalde. De Poldersen mo gen van geluk spreken, dat ook de bezoekers weinig productieve krach ten in hun voorhoede hadden, anders had de stand wel eens anders kunnen zijn. Goed voetbal hebben wij niet veel gezien, wel werden enige staaltjes individueel voetbal weggeven, doch het plaatsen was over het algemeen eer matig. De einduitslag 1-1 geeft de verhouding juist weer, de bezoekers hadden het geluk van een misverstand in de geel zwarte achterhoede; de Poldersen konden door een penalty gelijk ma ken. Gedurende het eerste kwartier !s BKC vrijwel in de meerderheid en tengevolge hiervan komen de geel zwarten enige malen gevaarlijk voor het G-doel. Een viertal corners, die vrijwel achter elkaar worden genomen leveren geen gevaar op voor Groot. Na verloop van ongeveer een kwartier hebben de Hoogwouders hun even wicht gevonden en dit uit zich dan ook in enige goede tegenaanvallen, aanval len, die over het algemeen ruim wor den opgezet en daardoor gevaarlijker zijn. Uit ^en van deze aanvallen komt het eerste en enige doelpunt der gas ten als linksbuiten Jonker de bal vrij speelt langs een in het geheel niet reagerende Polderse achterhoede en Kuiper in de gelegenheid stelt on houdbaar voor IJselstein in te schie ten. Het spel verplaatst zich nu meer naar het middenveld, de Poldersen hebben hun initiatief van het eerste kwartier grotendeels verloren, zodat de Grashoppers wat ruimer baan krij gen. Over het algemeen spelen de be zoekers nu iets beter, plaatsen beter, doch verdere aanvallen leveren geen direct gevaar meer op, daar Paarde- kooper en zijn helpers zich nu niet meer laten verleiden. Gaandeweg verflauwt het spel een weinig. Kort vóór het verstrijken van de eerste helft maakt echter een der G.-backs hands in het strafschopge bied. De toegekende penalty wordt door Tiel onhoudbaar langs Groot in het doel gejaagd. (1—1). Na de hervatting speelt BKC beter dan in de eerste helft en opnieuw zijn de geel-zwarten de meerderen van hun bezoekers, die verschillende ma len door het oog van de naald krui pen. Tot twee maal toe heeft Hen- drikse een opgelegde kans om te doel punten, doch zijn eerste schot van pl.m meter vliegt keihard naast, terwijl ook een tweede scoringskans verloren gaat. Langzamerhand verliest BKC opnieuw haar enthousiasme en ook nu weer verplaatst het spel zich eerst naar het middenveld, later en vooral gedurende het laatste kwartier op de BKC-helft. Zelfs raken de Poldersen op een gegeven moment geheel inge sloten, doch de gasten weten dit ge weldige overwicht niet te benutten. Bovendien is het Paardekooper en niet te vergeten de beide Teulingens, die hier menige kans noren. Als tenslot te de uitstekend leidende scheidsrech ter Waalwijk van Doorn, geassisteerd door de heren Sauer en Meines het einde fluit zijn het twee vermoeide ploegen die het veld verlaten. Ten stadhuize van Den Haag is de constituerende vergadering gehouden van het uitvoerend comité ter voorbe reiding van de viering van het koperen huwelijksfeest van de Koningin en de Prins der Nederlanden. De Koningin en Prins Bernhard hebben zich bereid ver klaard als het geschenk van de Neder landse bevolking uit handen van dit comité een parkaanleg bij het Huis ten Bosch, alsmede een servies te aanvaar den. Bij de uitvoering der plannen ligt het in het voornemen van het comité tot een sterke decentralisatie te komen en hierbij de medewerking van provin ciale autoriteiten in te roepen. Het ere-comité is o.m. samengesteld uit: Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, ilnister van staat, vlce-president van de Raad van State; dr. W. Drees, minis ter-president; mr. J. R. H. v. Schaik, minister zonder portefeuille; prof. mr. Kranenburg, voorzitter Eerste Ka mer; dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter tweede kamer; mr. dr. J. Donner, prc' sident van de Hoge raad; vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe; luitenant-generaal mr. H. J. Kruis; de commissarissen v/d koningin in de provincies, de burge meesters van Amsterdam, Rotterdam cn dr. M. W. Holtrop, president Ned. Bank N.V.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2