Stratenmaker Andrews-sisiers zingen in Poolnacht UW Naaimachine il Verkadtj De strijd gewonnen I phiüSBM Bij Wormerveer greep Vermijmere zijn kans RIKKI DE VERDWENEN REDDERS door D. J. VAN EXTEr) DEFECT 1 HILDERING Toast „op z'n best PHILIPS De Ronde van Noord-Holland Cambridge versloeg Oxford Hei is een hard leven op Decepiion-lsland Marktbericht BRUILOFT? FEESTGEBOUW MOUTON ahjeuerstr.iTEL.3I67 den helder fftaiaïka N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN ABONNEERT U OP DIT BLAD UW OMZET VERGROTEN Dit bereikt U door regelmatig Uw advertentie te plaatsen in dit dagblad (Van onze speciale verslaggever) Al had Piet Vermijmere uit Terheide er in de Ronde van Noord-Holland reeds 155 km. opzitten, dat was voor hem geen beletsel bij het Wormerveer- se station zijn vijf mede-toprijders, Hooyschuur, Wagtmans, Harmans. Ris en Snijders, een adieu toe te roepen. Toen hij zag, dat geen der renners de moed had hem te volgen, stampte hij er een venijnig sprintje uit, waardoor zijn voorsprong met elke meter toenam. Toen was het slechts een koud kunstje om de laatste tien kilometers aan kop te blijven om de afstand in de record tijd van 4 uur 2 min. 35 sec. af te leg gen. Een minuut later besliste Hooy schuur de sprint te zijnen gunste. Wie echter meent, dat deze boven menselijke prestatie, die Vermijmere le verde, geen inspanning heeft gekost, vergist zich deerlijk, 't Doel dat hij zich gesteld had: het bereiken van de finish lijn, was behaald en toen kwam de re actie. Ondersteund moest hij naar de kleedgelegenheid gebracht worden. De Zaandammer Hooyschuur was de eerste die wat leven in de brouwerij bracht. Het was de rusteloze Harmans, die de Zaandammer tot de orde riep. Ook B. Lelieveld uit Amsterdam pro beerde op de Beemsterweg uit te lopen. Vermijmere, Bakker en Ris lieten hem niet gaan. Zij sloten zich bij hem aan, en zo legden zij de grondslag voor de slag, die reeds voor Hoorn viel. Dat was op de Oosthuizerweg. J. v. d. Veen (Amsterdam), J. Faanhof (Amsterdam) W. Snijders (Halfweg), H. A. Hutte (Amsterdam), H. J. Vlietman (Amster dam), W. Wagtmans (Breda), D. Hooy schuur (Zaandam), J. Harmans (Am sterdam), J. Hoppenbrouwer (Rotter dam), G. Timmerman (Zaandam), Piet Duyf (Zaandam) en Jac. de Groot (Lei den), liepen onder leiding van J. Faan hof weg en voegden zich, bij de vier op kop liggende renners, die een voor sprong van 150 meter hadden verkre gen. Toen men om een uur Medëmblik passeerde, was het rennersveld in drie groepen gesplitst met daarachter de na komende renners. De voorsprong van de eerste groep, die in Enkhuizen 48 seconden was geweest, steeg tot twee minuten. Het machtige tempo .waarin de kopgroep draaide was zelfs G. Timmerman, Lelieveld, L. Bakker, H. A. Schutte en Jac. de Groot te machtig. Op twaalf kilometer voor Alkmaar lie ten zij zich terugvallen, tot de tweede groep, die op een kilometer volgde. Er zouden nog meer slachtoffers vallen Dat dit zelfs Faanhof werd, hadden wij niet verwacht. Bij het ingaan van een der bochten op de weg Den Helder— Alkmaar, kwam hij achter in de groep te liggen. De ongunstige wind bleek voor hem een onoverwinnelijke kracht te zijn. Hij moest lossen en lijdelijk toe zien, dat het tweede peloton hem in haalde. Via de buitenkant van de stad Alk maar reed men op Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef aan. Alhoewel de afstand tot de finsh veel te groot was om reeds nu een eindspurt in te zetten, was men toch wat onrustig in de kop groep. Het veld van zeventig amateurs was over een lengte van circa twintig kilo meter verdeeld. Angstvallig bleven de renners bijeen, omdat men van Castricum tot de Pro vinciale weg pal tegen wind had en bovendien een behoorlijk hoge brug, in de weg. Nauwelijks lag Krommenie achter de renners of er kwam nog meer kleur in de toch al zo spannende strijd. Ver moedelijk verwachtte geen der koplo pers, dat de poging, die de 22-jarige Vermijmere nabij het station Wormer veer ondernam, werkelijk gemeend was. Met een tien kilometers voor de boeg schoot hij uit het zestal, dat zo eensgezind de overige renners van zich had afgeschud. Betrekkelijk zonder eni ge tegenstand te bieden liet men Ver mijmere gaan. Met een voorsprong van 1 m. 3 seconden reed hij in de fraaie tijd van 4 uur 2 min. 35 seconden als eerste over de eindstreep. In de sprint die de resterende vijf koplopers op de Prins Hendrikkade ingezet hadden, zegevierde de jeugdige krullekop D. Hooyschuur uit Zaandam. Achter hem kwamen resp. W. Wagtmans (Breda), J. Harmans (Amsterdam), Cees Ris (Den Helder), W. Snijders (Halfweg), J. Hennink (Alkmaar), H. Brinkman (Maasland), F. Vos, (Den Bosch) en A. J. Donker (Amsterdam). Geheel in overeenstemming met de traditie zochten reeds bij het krieken van de dageraad talloze Londenaars Zaterdagmorgen een plaats aan de oevers van de Theems tussen Putnay en Mortlake. En toen de race een aan vang nam bedroeg het aantal toeschou wers vele honderdduizenden. Oxford nam onmiddellijk na de start een voorsprong. De ploeg roeide in een tempo van 36 tegen Cambridge 35, en had na de eerste mijl van het 4 1/4 mijl lange traject ruim 1 lengte voorsprong. Daarna liepen de „donkerblauwen" nog wat verder uit, en bij de brug van Hammersmith hadden ze met 1 y„ leng te de leiding. Het tempo was toen 35 slagen tegen 34. In de laatste bocht leidde Oxford nog steeds, alhoewel de afstand welke neide boten scheidde toch wat kleiner was geworden. De „donkerblauwen" voerden nu het tempo op tot 36, Cam bridge antwoordde met een nieuwe en nog fellere spurt, met het gevolg dat de twee ploegen na 3 mijl vrijwel gelijk lagen. Er ontspon zich nu een fantas tische strijd, de spannendste en fraaiste sinds vele jaren, en 3/4 mijl van de fi nish was bijna niet uit te maken of „donkerblauw" dan wel „lichtblauw" de leiding had. Op 200 meter voor de finish kreeg men de indruk dat Oxford zou gaan winnen, maar Cambridge zet te nu zjjn laatste en onweerstaanbare spurt in en ging, roeiend met een tem po van 35, het eerst over de streep, 1/4 lengte voor Oxford. Krachtige Britse nota aan T sjechoslowakije Een officiële Tsjechoslowaakse re geringsverklaring beschuldigde de on langs uit het land gezette Britse diplo matieke ambtenaar, kapitein Wildash, van samenzwering tegen de Tsjechoslo waakse republiek. Kapitein Wildash, zou deel hebben genomen aan 'n complot van een Tsje chische terroristische organisatie. In de Britse antwoordnota wordt on der meer ,verklaard, dat geen bewijzen voor de beschuldiging zijn aangevoerd. De nota, die thans gepubliceerd is, is in krachtige bewoordingen gesteld, De Tsjechoslowaakse beschuldiging wordt een voorbeeld genoemd van „een han delwijze waaraan de Britse openbare mening langzamerhand gewend raakt en welke geheel vreemd is aan de op vattingen van het Britse volk". Wetenschapsmensen in de eeuwige sneeuw t^ERWIJL de eerste oranjebloe sems het naderend voorjaar In West-Europa aankondigen, houdt de felle en zonloze Poolwinter en kele eenzame, kleine groepjes van weerkundigen en wetenschappe lijke onderzoekers gevangen, die de zeven Britse stations bezetten, welke verspreid liggen langs de uiterste rand van het Zuidelijk Continent. In dit artikel beschrijft Vernon Brown van de News Chro- nicle het leven van de mannen op een van deze „40-graden-onder- nul-stations". r\e morgen breekt aan op Deception Island. Een rookkolommetje krin kelt uit de schoorsteen van een klein houten huis, dat aan een baai staat. In dat huis ratelt een wekker. Een ge prikkelde man, die tot taak heeft het keukenwerk te doen, Iaat zich uit zijn kooi glijden en gooit brandstof in het uitdovende fornuis. Vijf andere man nen kijken uit hun slaapsteden naar de man, die keukendienst heeft. Rillend staart hij naar buiten door de ramen, waarvoor geen gordijnen hangen. Overal ziet hij dezelfde muur van wit te sneeuw. Zes van deze keukenman nen zijn in de zes andere kampen op de Zuidatlantische eilanden op hetzelf de ogenblik bezig met precies hetzelf de werk. Want in dit land, waar nooit iets groeit, is het bestaan van de mannen in de 40-graden-onder-nul-observatie- posten gebaseerd op eer vast schema, dat wil zeggen.vast, totdat ongewo ne gebeurtenissen zich voordoen en de strijd met de natuur in heftigheid toe neemt. Er zijn geen bijzondere voorvallen op deze morgen. De mannen drinken hun morgenthee; op de achtergrond klinkt gramofoonmuziek van de zin gende Andrews-sisters. Thee en de Andrews-sisters zijn de beste middelen om slaperige mannen uit hun kooien te lokken! Na het doeltreffend ontbijt is John Knox, de radioman, de eerste, die opstaat. Hij gaat werken aan zijn och tendschema's voor de weer- en ijsrap- porten van de andere stations. Die rap porten moeten doorgegeven worden naar Port Stanley. Daarna verlaat Daniël Borman, de oudste weerkundige, de hut en worstelt door de snee"w Hij gaat naar de schermen, die buiten opgesteld staan ten behoeve van de waarnemingen. In de keuken beslist de kok wat er des middag op tafel zal komen. Wat eten deze mannen binnen de Poolcir kel? In de afgelopen week stonden op het menu verschillende soepen, kaas, uiengerechten, vis, cake, pap, hutspot, rozijnen, kalkoen, appels, jam, rijst, enz. Major K. S. Pierce-Butler, die van Londen uit de toevoer naar de stations verzorgt, vertelde mij, dat, wat er ook zou gebeuren, de mannen nooit tekort aan voedsel zouden hebben. Ook als de bases wekenlang door het ijs zijn afgesloten, zal er voldoende voedsel zijn.zelfs voor een jaar. Tweemaal per week wordt er op de basis zelf brood gebakken en soms worden daar bij avontuurlijke nieuwigheden toege past! Het huishoudwerk in de hut wordt des morgens vlug afgedaan. Men smelt sneeuw voor drinkwater en voert ko len aan uit bevroren zakken, die soms met een pikhouweel losgehakt moeten worden. Een enkele maal komt daar zelfs een hamer en een brandlamp aan te pas. Terwijl men met dit werk bezig is, zit John Knox in zijn radiokamertje naast de keuken te seinen en te ont vangen. Dat doet hij driemaal per dag, het gaat om mededelingen en om rap porten over het weer en de ijstoestand. Radioman op de Falklandseilanden is geen gemakkelijke baan. De grond be staat uit vulkanische as en lijnen, die de radiomast vasthouden, zijn moei lijk in de bodem te bevestigen, uit gezonderd dan in de tijd, dat de vorst de as keihard maakt. IJs en rijp zetten zich af op draden en ijzerwerk. Toch heeft John Knox het bestaan gedurende de winter contact te krijgen met 30 verschillende landen op de amateur-golflengten. Eens werkte hij zelfs met een eigengemaakte zender, die minder stroom verbruikte dan het achterlicht van een auto! Terwijl John Knox de radio-wacht, maakt Borman in het weerkunde- kamertje een weerkaart. Met behulp van zijn kaarten kan hij onmiddellijk zeggen wat de luchttemperaturen zijn, de windsnelheid en alle andere din gen, die voor weervoorspelling nodig zijn. Dikwijls laat hij kleine ballons op, die hem vertellen hoe de wind richting en snelheid op 10.000 of zelfs tot 50.000 voet hoogte zijnwanneer althans de ballons bij het da1 en niet stukspringen op de hard bevroren heu vels. Charles Gutteridge is de man, die al het reparatiewerk op de bases verricht. Zijn werk strekt zich uit van repara ties aan de electrische uitrusting tot aan het herstellen van een vals gebit! Denk niet, dat deze mannen zich ver velen. Nooit of te nimmer! Zelfs niet in de winter, als ze drie vierde deel van een etmaal in het duister leven. Er is genoeg te doen. Hebben de mannen een ogenblik vrij, dan houden ze zich onledig met kaartspelletjes. Er is ook altijd een Zaterdagavond om naar uit te kijken, een avond met vertellingen om de kachel, met het drinken van een enkel glas, met bezorgdheid over de vraag, hoe de rest van de wereld het zou stellen, en met de dromerige zan gen van de Andrews-sisters op de gra- mofoonplaat.totdat de lamp ge doofd wordt en een nieuwe Poolnacht begint! ANTWERPSE HAVENARBEIDERS IN STAKING? Naar het Belgische communistische blad „Le Drapeau Rouge" schrijft, zijn de Antwerpse havenarbeiders voorne mens binnenkort het werk neer te leg gen. Zij eisen een verhoging van de be staanszekerheid, in dezelfde verhouding als kortgeleden de werkloosheidsuitke ring is verhoogd. Tevens vragen zij een verhoging van het ouderdomspensioen. De Gazet van Antwerpen bericht, dat Zaterdag onder de havenarbeiders pam fletten verspreid zijn, waarin deze wor den aangespoord vandaag in staking te gaan om de eisen kracht bij te zetten. ALKMAAR, 25 Maart 1949. (Alkm. Exportveiling). Andijvie 5054; Spina zie 5259; Postelein 6568; Worteltje» 1021; Raapstelen 4; Rabarber 5270; Spruitkool extra 6572, I 5062, II 30— 45; Rode kool 1527; Gele kool 6.50— 26.50; Prei 718; Uien afw. 13, midb. 5—6; Bieten 6—9; Witlof I 41—47, II 30 —37, III 19—29; Aardbeien 19—41; Ra dijs 1723; Selderie 1218; Selie 17— 18; Aardappelen 46. Heden overleed, vrij onverwacht, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder WILLEM!»JE RAS, Wed. van R. de Vries, in de ouderdom van 69 jaar. Uit aller naam, J. DE VRIES. Den Helder, 27 Maart 1949. De begrafenis vindt plaats Woensdag 30 Maart a.s. te 1.45 uur 's namiddags van het sterfhuis Jonkerstraat 39, op de Algemene be graafplaats te Huis duinen. SPOORGRACHT 40. taxi LOUWE Ook 's nachts SPECIALE TARIEVEN voor ritten buiten de stad. Wij herstellen alle mer ken en systemen, zo wel voor huishouding als industrie, vakkun dig en onder garantie. Koningstraat 47, Telefoon 2719. GW&Z Oc mofojfip Qtv.7fir?ofmng' Onmisbaar op avondjes cn bij onverwacht bezoek. ..jji.. Tï jüoofd-&kies pijn of een kou of I griep onder de leder,? MIJNHAROT's POEDERS hel pen U er #f. Dooi 45a Postduivenfilm Op MAANDAG 28 MAART, die gegeven zou worden in FORMOSA, wordt nu vertoond door de grote toeloop in CASINO, MOLENGRACHT 17. Nog kaarten bij de bekeiide adressen. Telefoon 3198 en 's avonds aan de zaal. HOUDT ZE OP EEN AFSTAND Reeds geruimen tijd wordt Burg was gemaakt met middelen tegen insecten en vooral tegen houtworm. Burg wasbekend en steeds meer gevraagd om zijn schitterende glans is dan ook nu wel het hoogste ideaal van de degelijke Nederlandse huisvrouw want prachtglans en veiligheid zijn thans in één verenigd. CHEMISCHE FABRIEK „BURG" ALKMAAR LEIDSCH PSYCHOLOGISCH INSTITUUT. Rjjnsburgerweg 3, Leiden. CONTACTADRES: Dhr. C. RUDOLPH, v. d. Duyn v. Maasdamstraat 33. Spreekuur: WOENSDAG 30 MAART a.s. van 1—8 uur in „Formosa". Hij is voldaan] Zoals hij ook elke morgen voldaan is, als" hij zich snelden pijnloos^Jreeft geschoren met Philips „PhiliShave" elecfrisch aroogscheerapparaat. Het toppunt van gemak Philips „PhiliShave" Staalbaard-Standaard f39.- in luxe doosverpakking Philips PhiliShave Staalbaard-lvoor f 47.- in luxe doosverpakking elecfrisch droogscheerapparaat GEMEENTE TEXEL. Sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking van in vaste dienst (behoudensgoedkeuring van de Raad). Salaris 2268.Voorgesteld wordt 2350.Be noeming met één jaar proeftijd. Sollicitaties binnen 10 dagen na verschijning van dit blad aan de Burgemeester. 80. De Lange gebruikt zijn tijd goed. Hij begint maar meteen een SOS-sein uit te zen- oen om de aandacht te trekken en voorrang te krijgen boven de honderden marconigram- men die op dit nachtelijk uur door de aether vonken. In een wijde cirkel om de „Mari Juana" heen, zitten verscheidene marconisten ingespannen te luisteren.... „en ik verzoek dringend deze boodschap aan de Centrale Re- cherche--te willen doorgeven stop Frank Vo gel stop herhaling herhaling stoomschip Ariël zich valselijk noemende Mari Juana geladen met clandestiene munitie op weg naar Mexi caanse haven stop officieren en bemanning ex-nazi's stop het schip bevindt zich thans op vijftien, graden Noorderbreedte en vijf en zes tig graden Westerlengte stop stoomt op in Westelijke koers stop verzoek dringend dit.... Een der marconisten die het bericht opvangen luistert vragendHoudt plotseling op", zegt hij halfluid. „Wie weet wat zich daar aan boord afspeelt...." Inderdaad ja.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4