Zes jaar geëist tegen Jan Kloosterboer Kort Bestek Voorbereidende conferentie kan Woensdag niet aanvangen Maarschalk Tito weerstaat de Cominform Ontzettende toestanden in Russische „arbeidskampen de VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Cynisch mensenjager voor de rechters Dinsdag 29 Maart '49 74e Jaargang No. 10543 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Hef Hof weigerde onmiddellijke gevangenneming Van Rappard ter dood veroordeeld Weerbericht Bracht hij de neutraliteit in gevaar Requisitoir. Technische bezwaren van drie zijden Drievoudige poging tot moord Onze export naar Duitsland Nieuwe overeenkomst voor 10 millioen dollar Ook Sowjet-campagne in Joegoslavië mislukt Voorbereidingen voor een Europese Raad HET VLEESRANTSOEN WORDT VERHOOGD Niet geweten Ontvluchte gevangene publiceert in een Engels blad Tegenstellingen in de regering te Moskou BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK mum TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „.Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Het Bijzondere Gerechtshof te 's Gra- vcnhage deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen de voormalige leider van de NSNAP, dr. Herman ridder van Rappard, tegen wie de procureur fis caal bij genoemd Hof veertien dagen geleden de doodstraf eiste. Het Hof bevestigde deze eis, en veroordeelde Van Rappard tot de zwaarste straf. De motivering van het vonnis tegen Van Rappard luidde, onder meer, dat het Hof als bewezen aannam, hetgeen door verdachte ter zitting ook was erkend, dat hij in 1939 in Duitsland was ingedeeld bij een „Einheit zur besondere Verwendung", die tot taak had voorbereidingen te treffen voor de inval in Nederland. Het betoog van verdachte, dat hij hierdoor zijn Ne derlanderschap had verlGren, wordt niet door het Hof onderschreven. In Februari 1940 had hij ontslag ge vraagd, doch hij had verzuimd de Ne derlandse autoriteiten op de hoogte te stellen van de inval. Verwachting, geldig tot heden avond: Droog weer met aanvanke lijk nog enkele overdrijvende wol kenvelden. Weinig of geen bewol king. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Temperatuur oplopend tot iets hogere waarden dan Maandag. weg geruimd. Deze vrouw herkende de verdachte pertinent als de man, die zich in haar huis had opgehouden. De getuige a décharge Getuige a décharge was de heer Van Hulst, die vroeger bij Kloosterboer in dienst was. Deze deelde o.a. mede, dat KI. niet op het Nazi-regiem gesteld was en daarom zelf nooit naar Duits land ging. Bovendien vertelde hij, dat Kloosterboer diverse welgeslaagde po gingen had gedaan Joden uit Duits land weg te halen en ze veilig naar Argentinië te laten verdwijnen. Met de getuigen Van Groeningen en Haven (Haver) was hij het in zoverre eens, dat hij de schepen-activiteit van Op 13 December van het vorige jaar werd voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam de zaak behandeld tegen J. Kloosterboer uit Sint Pan- cras, die ervan beschuldigd werd, dat hy in een tijd, toen reeds oorlog tus sen diverse landen was uitgebroken, in de periode van October 1939 tot April 1940 ten behoeve van de Duitse Marine gegevens heeft verzameld of doen verzamelen betreffende uit onze haven vertrekkende schepen. Boven dien werd hij ervan beschuldigd twee uit het fort Spykerboor ontvluchte Duitsers bij hun poging om Duits grondgebied te bereiken behulpzaam te ziin geweest. De voorzitter van het Hof, mr. Van der Goot, heeft toen medegedeeld, dat de zaak voor onbepaalde tyd geschorst werd teneinde nog een aantal getuigen te kunnen horen. Kloosterboer werd op vrye voeten gesteld. Gistermiddag te twee uur diende deze zaak opnieuw en werd een vijf tal nieuwe getuigen gehoord, waarvan er vier waren gedagvaard door de procureur-fiscaal en één op verzoek van de verdediger, mr. dr. C. Berk houwer te Alkmaar. Aan^ het einde van zyn requisitoir eiste de procureur-fiscaal 6 jaar ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en onmiddeliyke gevan geneming. Mr. Berkhouwer concludeerde tot vryspraak of ontslag van rechtsver volging en het Hof besliste, na in raadkamer te zpn geweest, dat er in deze stand van^ het geding geen termen waren op de vordering van de procu reur-fiscaal in te gaan, zodat geen gevangenneming plaats vond, waarna de uitspraak op Maandag 11 April des middags om 2 uur bepaald werd. Het grootste gedeelte van de lange middagzitting werd besteed aan het horen van nieuwe getuigen. Dit was allereerst mr. Van Groeningen, Raads heer in het Bijz. Gerechtshof te Leeu warden, en rechter in de Arrondisse mentsrechtbank te Groningen, die des tijds Kloosterboer verhoord heeft, toen hij voor de bovengenoemde beschuldi gingen gevangen was genomen. Het bleek, dat de Duitsers het oor spronkelijke onderzoeksrapport hadden vernietigd. Evenwel had getuige, af gaande op zijn herinnering, later een andere memorie opgesteld, welke even wel niet dezelfde bleek, welke zich thans bij de stukken bevond. Hoe dit precies in elkaar zat was ook de pre sident niet duidelijk, maar het kwam ten slotte hierop neer, dat zowel mr. Van Groeningen als de heer Haven (of Haver), destijds waarnemend griffier, die bij het verhoor van Kloosterboer tegenwoordig was geweest, verklarin gen aflegden welke er op wezen, dat verdachte destijds de leidende figuur was geweest bij de ontsnapping der beide Duitse militairen, waarbij hoewel niet zo uitvoerig ook diens handelingen tc opzichte van het aan brengen van vertrekkende schepen gememoreerd werden. Verklaringen in dezelfde geest gaf getuige Kuilman, rijks-inspecteur te Leeuwarden, die evenmin een dossier kon tonen omdat het later vernie tigd was maar het zijne zodanig uit zijn hoofd geleerd had, hij zich nog met grote zekerheid kon herinneren wat er in had gestaan. Toch bleek bij deze verhoren, dat een tijdperk van ruim negen jaar veel uit het geheugen doet vervagen. Ge tuige Kuilman had zeer sterk de in druk, dat Kloosterboer bij de ontsnap ping der Duitsers de man was geweest, die alles geënsceneerd had. De vierde getuige van de procureur fiscaal was de vrouw van zekere Bree- man, die destijds in Graft woonde en bij de ontsnapping der gevangenen be hulpzaam was geweest. Volgens Kloos terboer had deze de zaak geleid en was het aandeel van hem KL alleen geweest, dat hij voor dit doel enig geld had afgestaan, zonder dat hij evenwel geweten had, dat het hier ontsnapping van militairen betrof. De vrouw vertelde, dat Kloosterboer zich onder een valse naam in haar huis bevond toen daar ook de beide Duit sers aanwezig waren. Haar man had deze Duitsers naar de afsluitdijk ge bracht, maar bij Kornwerderzand wer den ze aangehouden en haar man was later gearresteerd, door de Duitsers weer vrijgelaten, maar in 1944 uit de Kloosterboer meer toeschreef aan diens haat tegen de Engelsen dan aan een onvaderlands standpunt, waarbij er verschil van mening was of Kloos terboer al dan niet direct na de torpe dering van de Burgersdijk in Duits land had laten weten, dat hij van de spionnage meer dan genoeg had en er mee ophield. In hoofdzaak kwamen de getuigen verklaringen hierop neer toen de pro cureur-fiscaal, mr. Th. Keune, zijn re quisitoir hield. Deze wees er op, dat het Hof de handlanger van Kloosterboer, P. Booy, in December heeft vrijgespro ken en dus zeker bevoegd is deze zaak te behandelen. Spreker meende, dat opzet bij Kloosterboe. wèl aanwe zig is geweest en dat deze o.a. uit het intrekken van de verloven wel degelijk de gevaren waarin ons land destijds verkeerde had kunnen ken nen. Spr. meende, dat verdachte wel degelijk onze onzijdigheid in gevaar heeft gebracht door le de namen van schepen door te geven uit anti-Engelse of onvaderlandse motieven en 2e mi litairen had helpen ontvluchten. Verdachte, die zich als een vroom man voordoet, heeft een valse rol ge speeld naar nu weer uit de getuigen verklaringen is gebleken. Wanneer hy blijft ontkennen te hebben geweten, dat het hier militairen betrof liegt hy welbewust en daaruit blqkt zyn menta liteit en ook de waarde van zyn verkla ringen ten opzichte van de schepen. Natuurlijk had hy geweten, dat het hier militairen betrof. Immers burgers kon den wel op normale wyze de grens Das seren. ("Zie vervolg pag. 4) In Nederlandse politieke kringen te Batavia acht men het niet waarschijn lijk, dat de voorbereidende conferentie op de door de UNCI voorgestelde da tum van 30 Maart zal kunnen begin nen. Men wees er op, dat dr. Van Royen thans nog te New York vertoeft en dus zeker niet vóór 30 Maart te Batavia zal kunnen zijn, terwijl mag worden aangenomen, dat hij nog en kele dagen in Den Haag zou verblijven alvorens naar Batavia te vertrekken. Voorts heeft de Bijeenkomst Federaal Overleg bij de besprekingen erkenning als partij gevraagd, waarover nog geen beslissing is genomen, terwijl de Re- publikeine leiders op Bangka hebben geantwoord, dat zij eerst overleg moes ten plegen met Republikeine persoon lijkheden te Djokja. Ook in dezekrin- Vrouw frachtte haar man te doden In de nacht van Vrijdag op Zaterdag hoeft de Groninger recherche de 43- jarige gescheiden vrouw T. E. gearres teerd, die verdacht wordt van een drievoudige poging tot moord op haar echtgenoot D. te Assen. De vrouw trouwde in 1946 met deze D. en aanvankelijk liet de verstand houding weinig te wensen over, totdat de man langdurig ziek werd. De vrouw vatte toen het plan op haar man van het leven te beroven, waarvoor zij de eerste keer vergif in een beker melk mengde. De poging mislukte echter, doordat de man een onaangename smaak proefde. Een week nadien had de tweede poging plaats, eveneens met vergif, dat zij in de medicijnen deed. Ook' deze poging werd ontdekt en toen nam de vrouw een ander middel te baat. Een sinister plan ontstond. Op een nacht, terwijl haar man rustig sliep, sloop ze de kamer in, sloot een openstaand raam en na er zich van te hebben overtuigd, dat er voldoende gasmunten in de meter waren zette zij de kraan van de gaslamp open en sloot de kamer zorgvuldig af. In een ander vertrek wachtte zij daarna op de dood van D. D. werd echter tijdig wakker en sloot de gastoevoer af. De noodzake lijkheid om elders verpleegd te wor den, redde de man ten slotte van een zekere dood. De vrouw kreeg daardoor gelegenheid een vrolijk leventje te leiden, waarop nogal het een en andei aan te merken was. In die tussentijd had D. echter argwaan gekregen en deed van zijn vermoeden aangifte bij de recherche, met het resultaat, dat de politie te Nieuwer Amstel haar arres teerde. De vrouw legde een volledige bekentenis af. gen verwachtte men niet, dat de con ferentie Woensdag zal aanvangen. Na de besprekingen, die Dr. Beel Za terdag en Zondag heeft gevoerd met de voorlopige Federale Regering en de vertegenwoordigers van de deelgebie den, is het advies van de H. v. K. op het voorlopige standpunt van de- Ne derlandse Regering naar Den Haag verzonden. Het rapport van de UNCI van Za terdag, waarin met betrekking tot de toestand te Djokja o.a. wordt gezegd: „dat gebrek aan materialen en uitrus ting een effectief functioneren van het Republikeinse bestuur zou bemoei lijken", heeft aanleiding gegeven tot een commentaar van gezaghebbende Nederlandse zijde te Batavia, waar men van mening is, dat het accént hier verkeerd ligt, aangezien het gebrek aan materialen en uitrusting reeds vóór 18 December 1948 een doeltreffend functioneren van de Republikeinse Re gering had bemoeilijkt. Afgezien hier van, was een groot gedeelte van de uitrusting en de materialen, welke voor die datum in Djokja werden gebruikt, afkomstig van openbare diensten te Batavia en Bandung en enkele jaren geleden naar Djokja gevoerd. Uiter aard aldus deze gezaghebend- Ne derlandse kringen worden deze ma terialen tha"= weer gebruikt ten be hoeve van onze diensten. Uit Batavia wordt gemeld, dat de UNCI nog geen antwoord van de Ne derlandse en Republikeinse regeringen heeft ontvangen op haar uitnodiging tot het houden van besprekingen. Men is in politieke kringen van mening, dat beide partijen het voorstel van de commissie zullen aanvaarden. In de afgelopen week zyn in Den Haag besprekingen gevoerd over het handelsverkeer tussen Nederland en West-Duitsland met vertegenwoordi gers van de drie Westeiyke zones van Duitsland. Hierby waren ook vertegen woordigers van het Duitse bestuurs apparaat aanwezig. Overeenstemming werd bereikt over een lijst van belangrijke goederen ter waarde van 10 millioen dollar, welke door Nederland zullen worden geëx porteerd. Deze lijst zal aan de bestaan de overeenkomst worden toegevoegd. Naar men verwacht zal deze verhoging tot een evenwichtige ontwikkeling van de handelsbalans leiden. Naar aanleiding van zyn reis naar Joegoslavië heeft het parlementslid voor Labour Noel Baker een exclu sief interview met Reuter gehad. Ba ker heeft gesprekken met vooraan staande communisten en competente buitenlanders gevoerd. Hy zeide, dat de campagne van de Cominform er in het geheel niet in ge slaagd is de Joegoslavische bevolking uit het evenwicht te brengen. Hy achtte het niet mogeiyk dat by de Cominform aangesloten buurlanden het land binnen zouden vallen, zoals sommige geruchten wilden. S.D.'er loochent alle feiten Tegen de 44-jarige Duitse S.D.-er J. W. Hoffmann, de man, die, zoals de advocaat-fiscaal by de Rotterdamse kamer van het Haagse Byzonder Ge rechtshof het noemde „de boksersstyi uit zyn amateurstyd uitleefde op weer loze, geboeide gevangenen" werd gis termiddag de doodstraf geëist wegens zyn daden tegen de menseiykheid. Van de 18 getuigen, die voor de groene tafel verschenen was het me rendeel zijn slachtoffer geweest. De gruwelen, die zij verhaalden vervul den de in de rechtszaal aanwezigen met afgrijzen, hetgeen men telkenmale duidelijk liet blijken. Elk van de ge tuigen herkende H. als de man, die hen heeft mishandeld. Na elke ver klaring vroeg de president, mr. Bink, aan verdachte: „Herkent u deze getui ge als degene die u hebt mishandeld" en elke keer opnieuw was het ant woord vastberaden „nein", waaraan hij toevoegde „deze gelooft zelf niet wat hij vertelt" of „ik ben verbaasd over zulk een fantasie" of „vier jaar lang heeft deze man zich ingepraat, dat hij door mij is mishandeld, zodat hij het zelf is gaan geloven". Deze antwoorden wekten in de rechtszaal een hevige De voorbereidende conferentie voor de oprichting van een Raad van Euro pa heeft Maandag bekend gemaakt, dat „een grote mate van algemene over eenstemming aangaande de voornaam ste beginselen van de voorgestelde or ganisatie" werd bereikt. De conferentie ving aan met de be studering van de ontwerp-voorstellen voor een Raad van Europa, voorbereid door depermanente commissie van het Verdrag van Brussel op instructie van de consultatieve raad. Er zijn nog vele bijzonderheden, die geregeld moe ten worden. Het doel van de conferen tie is overeenstemming te bereiken aangaande alle zich voordoende kwes ties en gemeenschappelijke voorstellen uit te werken ter voorlegging aan de bijeenkomst van ministers van Buiten landse Zaken ,die naar men hoopt na Pasen zal worden gehouden. Verwacht wordt, dat de vijf landen, die voor het eerst vertegenwoordigd zijn Noor wegen, Denemarken, Zweden, Italië en Eire het ontwerp, dat door de landen van het Pact van Brussel is voorbereid, zullen doornemen. De Britse waarnemende onder-secretaris van Buitenlandse Zaken, Gladwyn Jebb, presideerde de bijeenkomst. verontwaardiging. Een vrouw die door hem was mishandeld kon haar ontroe ring niet meer de baas en barstte in snikken uit. Onbewogen verklaarde verdachte: „Ich habe diese Frau nie gesehen". De advocaat-fiscaal, mr. L. van Doorn, achtte alle feiten wettig en overtuigend bewezen. Slechts de dood straf achtte hij de straf, die H. ver dient. De publieke tribune applau- diseerde bij het vernemen van de eis De uitspraak volgt over 14 dagen. Naar wjj vernemen ligt het in de be doeling bij de bonaanwqzing van 7 April het vleesrantsoen met 100 gram te verhogen, zodat dit rantsoen dan op 500 gram per veertien dagen zal wor den gebracht. Deze verhoging is in de eerste plaats mogelijk door het feit, dat het aanbod van slachtvarkens op het ogenblik het gebruik overtreft. Verwacht mag wor den, dat dit aanbod zal blijven aanhou den tot Mei of Juni, waarna, naar men hoopt, het aanbod van runderen dus danig zal toenemen, dat het vleesrant soen op 500 gram zal kunnen worden gehandhaafd. De Sowjetunie en het Cominform zouden iedere andere methode aan wenden vóór tot openiyke invasie over te aan. De Joegoslavische leiders, zo voeg de Baker hieraan toe, schenen vol vertrouwen in de toekomst te zijn. De Joegoslavische propaganda maakte de berichten over een eventuele in vasie in de laatste dagen belacheiyk: een bepaald blad was geheel gevuld met spotprenten en „mopjes" over dit onderwerp. Joegoslavische leiders waren van mening, dat er eerder een toenemende semi-militaire activiteit van de zijde van Bulgarije tegen Joegoslavisch Macedonië, dan tegen Griekenland gevoerd werd. Zij verwachten, dat Bulgarije zou pogen agenten in Ma cedonië binnen te smokkelen en zelfs mogelijk zou pogen daar een guerrilla te doen ontbranden. De Joegoslaven waren echter van. mening, aldus Baker, dat deze pogingen zouden mislukken. Noel Baker zeide geen redenen te zien waarom Tito niet onbeperkte tijd aan het bewind zou kunnen blij ven. In tegenstelling tot persberich ten scheen de economische toestand van het land zich sinds het najaar verbeterd te hebben en de economische blokkade van de Cominform zou wel iswaar kleinere belemmeringen voor het vijf-jarenplan kunnen veroorza ken, doch het was niet aannemelijk, dat nauwere economische betrekkin gen met het Westen zouden worden aangeknoopt en er waren reeds onder handelingen met Engelsen en niet- officiële Amerikanen gaande. In poli tiek opzicht echter was het niet aan nemelijk, dat Tito naar het Westen zou omzwaaien. Maarschalk Tito bleef, aldus Baker, communist, zelfs al werd hy van de Sowjetunie en de Cominform ge ïsoleerd. ISRAëL WENST GEEN COMMUNISTEN Het Israëlische parlement heeft aan de communisten de deelneming aan de commissies van Buitenlandse Zaken, veiligheid en financiën geweigerd. Dr. Gerhard Peters, directeur van de Degesch-firma, die het „cycloon B-gas" leverde, beschul digd van deelneming aan moord op 3.500.000 personen, die door middel van dit gas in de Duitse concentratiekampen werden te rechtgesteld, is veroordeeld tot 5 jaar dwangarbeid en tot het verlies van zijn burgerrechten gedurende drie jaar. Hij zeide niet geweten te hebben, dat het gas op onschuldigde anti-nazi's werd gebruikt. Een inzender in de „Manchester Guardian", die verklaart ontsnapt te zijn uit een Sowjetrussisch kamp voot gedwongen arbeid, zegt in 'n brief, dat Transsylvanische gezinnen (thans West- Roemenie) in 1945 opdracht ontvingen een vrouwelijk lid aan het rode leger af te staan. Hij had in 1946 twaalf jon ge Hongaarse en Duitse vrouwen ont moet in een kamp voor gedwongen ar beid bij Swerdlofsk, in de Oeral. Zij waren ondergebracht in barakken van DE HAVENSTAKING TE ANTWERPEN De staking der Antwerpse haven arbeiders had gistermorgen nog slechts een gedeeltelijk karakter. Op de wer- vingsbureaux boden zich slechts 500 arbeiders aan, terwijl er behoefte be stond aan ongeveer 1.000. j_JAAGSE hoge heren willen de Zeeuwse gemeente St. Jansteen (wist u dat Jan Steen ook al Sint was?) gewoonweg opheffen, maar de bevolking wil niet opgeheven worden. Vandaar onrust en politiek gekonkele- foes. Teneinde niet te verzeilen in re publikeins vaarwater, heeft de burge meester een proclamatie uitgegeven, waarin hij eventuele opheffing onrede lijk noemt maar de burgerij dringend verzoekt, in verband met de stijgen de onrust en verbolgenheid, de hoof den koel te houden en geen ongewens te stappen te doen. Als 't moet kun nen ze toch altijd nog om een commis sie voor goede diensten vragen? Er komen 21 Duitse zakenlieden een be zoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht. Woensdag komt er op Schiphol een Amerikaanse B 49 aan (legervliegtuig van twee verdiepingen). In burgeruitvoering gaat men met de ze vliegende woningblokken de dienst New York-Amsterdam-Frankfurt on derhouden. Op het strand van Mar- seille zijn 600 bankbiljetten van een Pond Sterling aangespoeld, strandbe- zoekers vochten er om. Waar ze van daan komen weet niemand. Er is nog romantiek in deze harde wereld! De zestigjarige John Hedge uit Chica- go stuurde een pakketje naar een Weens meisje, dat hij nooit had ge zien. Er zaten nylons in. Het meisje ging met de nylons aan naar een schoonheidswedstrijd en won de eerste prijs. Ze stuurde haar portret naar cuwe John, die kreeg het acuut met cupidose hartescheuten te pakken, schreef haar een brief en kreeg tele grafisch antwoord: ,.I love you". Vol gende maand gaan ze trouwen. inwin» CTAAT u er wel eens bij stil, dat al onze lef over de moderne din gen, waarmee we ons omringen, over een halve eeuw belachelijke zotternij zal zijn? Op 11 April is het 50 jaar ge leden dat in Rotterdam de eerste rij vergunning voor een auto werd afge- geven. Er werd bepaald, dat het ding teruggekeerd en hadden er personen zone gemiddeld voor 45 a 50 procent uit voormalige nazi's. Dr. Mire zal in een speciaal rapport critiek uitbren gen op de tewerkstellingspolitiek van de Duitse stedelijke en landelijke be sturen en er op aandringen, dat gega digden voor ambtenarenfuncties met meer zorg worden gezeefd" dan voor tewerkstelling in het particuliere be drijf. Sommige ex-nazi's, aldus dr. Mi- re, waren na het ondergaan van een zuiveringsproces op hun vroegere post beslist niet harder dan 12 kilometer met een schone staat van dienst uitge werkt. per uur mocht rijden omdat er anders geen levende ziel in Rotterdam zou overblijven. Q De eerste ambassadeur der Verenigde Staten in Israël. Mac Donald, heeft zijn geloofsbrieven over handigd aan president Weizmann. T m aantocht, gedurende welke er zo Volgens dr. Joseph Mire, speciaal ad- Hat de VOLGENS een Zweedse visser is er een nieuwe „haring-periode" viseur in arbeidszaken bij het Ameri- veel fevan?en kaanse militair bestuur, bestaat het vangsten met altijd geheel ambtenarencorps in de Amerikaanse Als de minister gelijk krijgt, krijgen wij over acht jaar een huis. dat gebruikt zullen kunnen worden. Deze haringpe riode, die 15 tot 20 jaar zal duren, zal gevolgd worden door een tijd van 60 tot 70 jaar, gedurende welke haring schaars zal zijn. Volgens de „Dagens Nyheter" zijn Zweedse geleerden het met de mening van de visser eens. Aan de Zuidwest-kust van het eiland Ameland, op een plaats waar de zee nog steeds grote stukken duingrond wegslaat, heeft men thans sporen ge vonden van een begraafplaats. Vermoe delijk betreft het hier de begraafplaats van h,et dorpje Sier, dat volgens de kronieken in 1723 geheel door de gol ven verzwolgen is. Een doodkist heeft men reeds vrij kunnen krijgen en vele beenderen, waarvan men vermoedt dat ze van een groot soort mensen afkom stig zijn, werden gevonden. een gepantserd detachement en waren afkomstig uit West-Roemenie. Vele gezinnen hadden genoemde order ont vangen. De vrouwen werden naar dwangarbeiderskampen in de Oeral overgebracht en werden, onmenselijk behandeld en gedwongen een jaar in de mijnen te werken. De twaalf jonge vrouwen waren thans als kleermakers werkzaam in het arbeidskamp bij Swerdlofsk. Sommige kampbewoners hadden Duitse vrouwen gezien, die zich in een ellendige toestand bevon den. Deze vrouwen verklaarden, dat er otigeveer 600 vrouwen in een kamp bij Swerdlofsk gedwongen bomen kappen en turf steken. Zij waren bijna allen ziek en bijna verhongerd. De schrijver zelf, die onbekend wenste te blijven .daar hij nog vrienden achter het ijze ren gordijn heeft", zeide van December '43 tot Juni '47 gedwongen te zijn ge weest in een gróte fabriek voor zware machinerieën in het Oeralmoeras te werken. Iedere dag zagen zij lange rijen Rus sische vrouwen en mannen naar de fabriek marcheren onder geleide van met tommyguns en bajonetten gewa pende opzichters, die altijd bloedhon den bij zich hadden. Njisni Toghel, ongeveer 100 mijl ten Noord-Oosten van Swerdlofsk, was ge heel met prikkeldraad en wachttorens omgeven, omdat de gevolking van 140.000 zielen uit alle delen van de Sowjetunie daarheen was gezonden voor het verrichten van gedwongen arbeid, aldus de briefschrijver. In verband met de jongste wijzi gingen in de leiding van het Rode le ger maakt de Berlijnse „Montags- echo" melding van geruchten over spanning in de verhouding tussen de door maarschalk Wassilefsky als mi nister van defensie vervangen Boelga- nin en maarschalk Beria, de chef van het politie-apparaat van de Sowjet unie. Boelganin zou thans de toonaange vende man in de verdedigingsraad wor den en de sleutelpositie op militair ge bied in de Sowjetunie bezetten. Vol gens de „Montagsecho" is maarschalk Beria als chef van het politie-apparaat, dat over zwaar uitgeruste divisies be schikt en zelfs over eigen luchtstrijd krachten, een scherpe tegenspeler" van Boelganin.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1