BERICHT K Stad en Omgeving. 2808 k.g. springstoffen in een Keetwagen ixsjftkr H.C.S.C. I ongeslagen kampioen Tafeltenni s HI!§>€HI@lrfr Zaterdag a.s. Brandweerdemonstraties Brandcijfer daalde mei 50 pet. Vier Helderse kinderen naar het „Russenduin" Uit het politierapport Burgerlijke Stand Er zijn nog kaarten Nieuws van D.O.K. Aanvoer Visafslag Hermes stelde teleur VOOR JAARS -MODESHOW Poliiierechier krijgt lastige zaak te berechten Het beste beter binnen bereik bij %nMtlligen K.V.H.-nieuws KOOPT bij Anna Paulowna Hoe werken de Kamers van Koophandel? Vergadering Boerenleen bank Vorige week werden, evenals vorige jaar, weer brandweerwedstrijden ge houden, die als een soort afsluiting van het seizoen konden gelden. Want inde winter zijn er doorgaans meer branden clan in de zomer, dus bestaat er een winterseizoen, waarin de brandweer meer krachten ter beschikking heeft dan in de zomertijd. Behalve deze ge houden wedstrijden zal er a.s. Zater dagmiddag om 3 uur bij het Chr. Mili tair Tehuis aan de Kanaalweg een de monstratie gegeven worden en op 4 April is er de jaarlijkse brandweer feestavond. Vergeleken met verleden jaar is het brandcijfer in Den Helder met 50 pet. gedaald, wat een prachtig resultaat lijkt. Het is echter niet meer dan een stap in de goede richting, want eigen lijk moest het met 100 pet. gedaald zijn. Bet brandweercorps is er daarom op uit, om zichzelf overbodig te maken, wat vreemd klinkt, maar helemaal niet vreemd is. Men poogt door deze wedstrijden, waarbij soms burgers as sisteren, en door demonstraties, waarbij de burgers zien, hoe in geval van brand moet worden opgetreden, de mensen vertrouwd te maken met brand' bluswerk. Dat het brandweercorps zelf paraat blijft, kwam tot uiting tijdens de wed' srijden, waarbij mooie resultaten wer den behaald. De verdeling in vijf wij ken, dus in vijf verschillende ploegen, bracht de onderlinge rivaliteit sterk naar voren, zodat elke ploeg zijn best t'eed om het vlugst en met de minste fouten te werken. De oefeningen om vatten het alarm, waarbij een brand op de Sportlaan werd geconstateerd. De ploegen stoven er heen en brachten eerst een slang uit. De tweede slang moest over een sloot van drie meter breedte worden gelegd, waarbij een brug moest worden gemaakt van eigen materiaal. Daarna moesten de spuit gasten hun richtkunde tonen, terwijl enkele andere manschappen zich bezig hielden met het regelen van het ver keer en het verrichten van andere noodzakelijke hulpwerkzaamheden. Het geheel moest natuurlijk zo vlug moge lijk gebeuren en met zo min mogelijk fouten en, als 't enigszins kon, zonder lawaai. Wijk 3 werd eerste met een tijd van 15,46 min. en een waardering van een dikke acht, onder leiding van Jong man. Wijk X volgde onder leiding van Groeneveldt met een dun achtje, tijd l/,33 min. Julianadorp kreeg een acht met een tijd van 18.01 min. Wijk kreeg ook een acht, tijd 22,30 min. on der leiding van Duinker. Wijk 2 ver diende maar een 1% in een tijd van 18.35 min., onder leiding van Winter. De demonstratiese die Zaterdagmid dag op de Kanaalweg gehouden wor den, staan onder leiding van de win naars. De brandweer trekt dan met groot materiaal uit, en het publiek zal Onlangs werd ook in de Helderse bioscopen het propagandafilmpje ver toond van de stichting „Bio-Vacantie- oord", ter gelegenheid waarvan door de bezoekers een financieel steentje werd bijgedragen. Zo men weet. wor den door deze stichting zwakke kinde ren van behoeftige ouders, in de leef tijd van 614 jaar, voor het herstel van hun gezondheid uitgezonden naar het ideale vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee. Donderdag a.s. zullen ook vier Hel derse kinderen naar dit vacantieoord vertrekken. Wij twijfelen er niet aan, of deze jeugdige stadgenootjes zullen t.z.t. gesterkt en vol nieuwe energie raar de Jutterstad terugkeren. Er wordt momenteel een strenge con trole gehouden op het venten zonder vergunning. Diverse bonnetjes zijn al uitgeschreven. Van de in aanbouw zijnde huizen in Üud Den Helder werden stroken lood, die aan de vensterbanken gespijkerd waren, afgetrokken en meegenomen. Ongeveer 40 kg is ontvreemd, wat een flinke schadepost betekent. De jeugd liet zich weer niet onbe tuigd in het ruiten vernielen en lam pen kapotgooien. Ook waren er een paar aan het slopen bij het Lyceum. Een huisvader, die in kennelijke staat verkeerde, kwam thuis en begon prompt de meubels te demonteren. Door een paar agenten werd hij van dit voornemen afgebracht. Hij ging tevreden naar bed. Een andere dronke lap kwam binnen in een café en wilde niet meer weg. Hij werd door een agent buiten de deur gezet, maar bleef daar toen de hele avond staan. Uitein delijk belandde hij in een cel, waar hij zijn roes kon uitslapen. Bevallen: H. Steindel—Herder schee, d.; M. v. d. VlietRuiten, z.; J. BontesOost z.; T. GuijkenSeven- .huijsen, z.; N. KramerMolenaar, d.; S. Tukke—Grootendorst, d.; J. A. Jans senSmit, d.; E. de RidderBronckers, d.; A. Botterv. d. Linde, z.; G. M. ten HaveTeffer, d.; A. J. Broekhui zenLaverman, d.; C. Besseling Beemster. z.; M. AdamSteenhaard, d.; C. A. v. d. BeekBakker, z.; A. Ma kelaarPluijmers, d. Ondertrouwd: H. de Vroome en J. Dijkstra; G. Raeljmaeckers en C. van Twuijver; T. v. d. Linden en J. C. Visser; W. Hermans en T. Varenhorst; J. Bais en G. de Groot. G e h u w d: P. Kroon en G. de Vries; J. Timmerman en F. Adema; H. B. M. Zweers en F. C. M. Bloem. Overleden: Wed. A. M. Schille- mans—Schieke, v. 82-jaar; G. Sont, m., 43 jaar. dan kunnen zien, wat moet worden ge- 'daan in geval van kleine, grotere en heel grote branden. Eerst zullen brandweermannen, gemaskerd, binnendringen in een gebouw, dat verondersteld wordt in brand te staan en waar op de bovenste verdieping een paar mensen bewuste loos liggen. Deze mensen worden gered met de redlijn, waarna de mannen zichzelf in veiligheid brengen. Daarna worden enkele kleine brandjes ge blust, ook door burgers. Dan wordt een brandende olietank met schuimblus- sers behandeld. Een nog grotere brand in een olietank wordt met mist geblust en dan staat tot besluit het watergeven met twee motorspuiten met zes stra len, met een groots waterballet natuur lijk, op het programma. De 22-jarige metselaar J. B., die werkzaam is btf het bouwwerk in Oud Den Helder, werd gistermorgen om streeks tien uur bewusteloos op de grond liggend aangetroffen. Hij werd ter observatie naar het ziekenhuis overgebracht. Vermoed wordt, dat hij is flauwgevallen, daar zijn lichame lijke gesteldheid de laatste tijd te wensen overliet. Voor de toneelvoorstelling van „Het glazen speelgoed", die hedenavond om acht uur in Tivoli wordt gegeven on der auspiciën van de Helderse Volks universiteit, zijn vanmiddag tot één uur nog kaarten aan de kassa van Ti voli verkrijgbaar, alsmede zolang de voorraad strekt vanavond vóór de aan vang der voorstelling. Behalve het gisteren gepubliceerde prettige bericht, dat het DOK-lid Kees Ris als vijfde aankwam in de Ronde van Noord-Holland, valt over de acti viteit van deze vereniging gedurende het jongste weekend nog het volgende te melden: Zondag werd de wekelijkse trai- ningsrit over acht ronden gehouden (afstand 73,6 km). De uitslag was: 1 S Pranger 2 u. 11 m. 43 sec.; 2 Trompet ter 2.35.5; 3 Walraven. Junioren (af stand 46 km): 1 KI Frans 1 u. 23 min. 11 sec.; 2 Zijp. Aan de gemeentelijke visafslag te Den Helder werd gedurende de week van 21 t/m 26 Maart 1949 aangevoerd: 2212 kg bot (0,520,10), 3577 kg garna len (0,50—0,44), 159 kg kaan (1,68— 0,63), 513 kg kabeljauw (0,880,42), 20305 kg schar (0,430,06), 15559 kg schol (0,980,14), 56 kg poon (0,32), 122 kg tarbot (1,981,16), 2334 kg tong (3.38—0,62), 7315 kg wijting (0,42— 0.10). In een fraaie, snelle wedstrijd heb' hen de Hermes-heren geen kans gezien om opnieuw een overwinning in de promotie-competitie te behalen. Met de rust stonden de Amsterdammers, die technisch beter waren, 10 voor. Her' mes had echter kansen genoeg gehad om gelijk te maken en in de tweede helft, waarvan iedere seconde span ning bracht, zag het er voor Hermes Dog gunstiger uit. Een ieder verwacht' te de gelijkmaker. Er kwam wel een doelpunt, maar aan de verkeerde kant! In de laatste minuut ontstond er een misverstand tussen de keeper en de rechtsback en de AMVJ-spelers kon den verheugd de terugreis aanvaarden. Daar Kraaien met 30 van AmerS' foort won en SCHC met 10 van Alk maar verloor, is de stand op het ogen blik: SCHC IV 3—4; AMVJ II 1—2; Alk maar II 12; Kraaien 1 22; Hermes 3—2; Amersfoort H 20. Hermes IV (heren)—HIC II 31 Door deze overwinning heeft Her' mes een aardige kans gekregen om als nog naar de 4e klas te promoveren. In een spannende en soms zeer felle wed strijd wisten de mannen van Korten- hoeven door fraaie doelpunten van Kil jan (2) en Lubsen (1) de Amsterdam mers te verslaan. DEM IIIlcrmes III (dames) 10 Een eervolle nederlaag voqr de Hel derse dames. Volgende week nu eens een kleine overwinning? 7, Mm er gelegenheid van de opening van ons nieuwe Modehuis te Alkmaar organiseren wij te Den Helder op Vrijdag 1 April a.s. een in de zalen van Restaurant „Formosa" Koning straat 86-92. Nagenoeg alle modellen van de te tonen collectie komen terstond in ons Modehuis te Den Helder in verkoop. Wij stellen Uw be zoek aan deze belangrijke en interessante mode show op hoge prijs Entrée incl. Thé-complet f 2.50 Aanvang middagshow 2.30 uur Aanvang avondshow 8 uur Reservering en kaarten afhalen- KEIZERSTRAAT 60. Tel. 2403. ALKMAAR Voor de politierechter in Alkmaar, mr. J. N. Alblas, vond gisteren de tweede behandeling plaats van de zaak tegen Jacobus vd B. uit Zaandam. V. d. B. was ten laste gelegd dat hij in Den Helder, in een Keetwagen en een niet daarvoor aangewezen bunker, 2808 kg springstoffen bestaande uit hexoniet, trotyl, 118 richelmijnen, 70 anti-tankmijnen enz., alle vuurwape nen in de zin van art. I van de Vuur- wapenwet 1919, voorhanden had. De ze springstoffen, die nodig waren voor het opblazen van bunkers, waren niet in de door de burgemeester van Den Helder daarvoor aangewezen bunkers opgeborgen. Als eerste getuige-deskundige werd gehoord de heer F. P. Peijster. De heer meende dat de bedoelde springstoffen vrij gevaarlijk zijn en dat zij niet ge dekt waren met de nodige vergun ning. Getuige had niet van alle goede ren kunnen nagaan of zij afkomstig waren, van de N.S.F. Ir. H. J. L. Donker, directeur van de N. V. Spring stoffenfabriek te Muiden, die hierna gehoord werd, zei dat de meeste mu nitie van de N. S. F. afkomstig was. Hij achtte het gevaar voor een ont ploffing niet groot, omdat daar in de regel grote energie voor nodig is. De derde en laatste getuige, de heer M. P. Boes van de hulpverlenings dienst zeide er niet zeker van te zijn, of vd B. ook lichtspoormunitie in voorraad had. Wat betreft de richelmij nen zei deze getuige, dat weliswaar de ontsteking was verwijderd, doch dat er nog wel een voorlading aanwezig was. Door oxyderen konden bedoelde mijnen schokgevoelig worden. De officier van Justitie, mr. A. W. Holsteijn, vond het van weinig belang of v. d. B. lichtspoormunitie of sein- patronen voorhanden had. In ieder ge val waren het voor ontploffing ge schikte voorwerpen. De officier kon zich niet voorstellen, dat verdachte de munitie maar in een houten wagen op borg. Hoe gemakkelijk hadden daar jongens een vuurtje kunnen stoken en dan waren de gevolgen niet te over zien geweest. Mr. Holsteijn had de in druk, dat verdachte zich niet goed re aliseert met welke gevaarlijke dingen hij omgaat. Bij de eerste behandeling van zijn zaak had hij een stuk hexo niet in zijn jaszak alsof het een zak knikkers was. De officier wees ver dachte er op, dat de maximum gevan genisstraf voor hetgeen hij gedaan heeft, 4 jaar is, of een geldboete van 6000. Mr. Holsteijn eiste tenslotte 1000 subs. 3 maanden gevangenisstraf en vernietiging van de in beslag geno men springstoffen. De verdediger, mr. Klaassen, voerde n uitgebreide verediging waarin hij opmerkte, dat het O.M. van de veron derstelling uitgaat, dat de springstoffen onder art. 1 van de Vuurwapenwet 1919 vallen. Dit meende hij echter te moeten bestrijden. In het andere geval zou het munitie moeten zijn, en dat was het volgens verdediger ook niet. Er zou dus geen veroordeling op grond van de Vuurwapenwet kunnen volgen. Hierna zette verdediger de moeilijkheden van vervoer uiteen. Vol gens hem was het in voorraad hebben van een betrekkelijk geringe hoeveel heid munitie op het werkobject nood zakelijk. Ook leverden het trotyl en de hexoniet niet zo'n groot gevaar als de officier 't voorstelde. Mr. Klaassen wil de ze indelen onder de buskruitwet. Het vernietigen van de springstoffen, die een hoge waarde vertegenwoordi gen, achtte verdediger economisch niet verantwoord. Men zou voor een kapi taal vernietigen, en verdachte zou ge dwongen zijn direct weer nieuwe voorraad te kopen. Hierna sloot mr. Alblas de behande ling van deze zaak. Maandagochtend, 4 April zal schriftelijk vonnis worden gewezen. Diefstal van hout Hierna stond Hendrik v. d. K. uit Texel terecht. Hem werd ten laste ge legd dat bij een aantal planken, dat aangespoeld was, niet bij de strand vonder had aangegeven. Hij werd con form de eis tot f 50.subs. 25 dagen veroordeeld. Cornelis Pieter D., eveneens uit Texel, kwam op 19 Januari tot de aangename ontdekking, dat er op on verklaarbare wijze een aantal aange spoelde planken in zijn schuurtje la gen. Tegelijkertijd lagen er in een an dere schuur van hem ook enige plan ken. Mr. Holsteijn kon zich voorstellen dat er planken aanspoelen, maar hij had er nog nooit van gehoord, dat ze ook bij iemand in de schuur kunnen waaien. Hij eiste voor deze houtdief- stal 50.subs. 25 dagen. De uit' spraak was conform. Ook Frans R. uit Eierland had zich op 17 Januari enige aangespoelde plan ken toegeëigend. Hij erkende dit rond uit en zei dat hij de planken nodig had omdat hij geen hout kon krijgen en zijn beesten anders dood zouden vriezen. Mr. Holsteijn eiste ook tegen deze verdachte 50.subs. 25 dagen. Mr. Alblas wilde echter rekening houden met de moeilijke omstandighe den waarin R. verkeert en veroordeel de hem tot 25.subs. 10 dagen. Er werd teveel verhuisd. Dirk Albertus F. uit Oudeschild had, na enige tijd in „Eigen Gebouw" van de moderne arbeidersbeweging te Oudeschild te hebben gewoond, een ander huis toegewezen gekregen. Bij de verhuizing nam hij ook een oude stoel mee, waarvan hij dacht dat die van zijn schoonmoeder was. Voor deze vergissing werd hij gisteren confom de eis tot 10.— subs. 5 dagen veroor deeld. Ook Hendrik Jan C. uit Oudeschild, had na een verblijf van enige jaren „Eigen Gebouw" verlaten. Bij de drukte van de verhuizing nam hij tien stoelen en een tafeltje, die hij jaren in bruikleen had gehad, mee. Mr. Hol steijn vond dat C. het meubilair direct had moeten terugbrengen. De eis was nu f 60 subs. 30 dagen. De verdediger, mr. Schuurman, zei dat zijn cliënt vroeger eens ruzie met zekere B. heeft gehad. Toen C. na de verhuizing tot de ontdekking kwam dat hij teveel had meegenomen, wilde hij niet de mindere zijn tegenover B., die hem sommeerde het meubilair di rect terug te geven. C. had de stoelen toen liever verbrand. Achteraf zag hij zijn verkeerde houding wel in. Hij had een schadevergoeding van f 190 moe ten betalen, hetgeen zeker vijf maal de waarde van de verdwenen tweede hands klapstoelen was. Op deze gron den vroeg verdediger een zeer lage boete. Mr. Alblas veroordeelde C. hier na tot f 25 subs. 10 dagen. Zinkvissers. Albert T. en Johannes C. uit Den Helder gingen op 27 Januari met een motorvlet naar de Mok om te probe ren of zij daar een paar visjes konden verschalken. Zij veranderden echter van plan en stalen van de Koninklijke Marine 100 kg metaal, voornamelijk zink. Dit metaal smolten zij ter plaat se s en namen het toen mee naar Den Helder. Mr. Holsteijn eiste tegen bei de mannen f 150 subs. 30 dagen. Gelet op de financiële omstandigheden waar in zij verkeren, veroordeelde mr. Al blas beide zinkvissers tot f 75 subs. 25 dagen. De in beslag genomen goederen werden verbeurd verklaard. Uitspraken. Willempje R. uit Den Helder: 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk en f 50 subs. 25 dagen ter zake van diefstal. Piet H. uit Urk» Mishande ling, f 10 subs. 5 dagen. De eis was f 40 sulHbjiO dagen. Jofcan IM*s Wil- Het is aan HCSC I gelukt om in haar eerste competitie in de 3e klasse West van de N.T.T.B. ongeslagen kampioen te worden, hetgeen een prachtig resul taat is. Immers eerst 5 Juni 1948 is deze sportcentrale opgericht en er moest wat de afdeling tafeltennis Be treft getraind worden in de benauwd kleine benedenzaal van het C.J.M.V.- gebouw. Na de verbouwing kreeg zij de beschikking over de grote bovenzaal en daar werd de training voortgezet onder leiding van de heer J. Sinjewel Jr. Aan deze trainer heeft HCSC het te danken dat zij het zover gebracht heeft. Het team, bestaande uit de heren Weemhoff, Smit en v. d. Spek, heeft uit deze competitie alles gehaald wat er uit te halen was. Zo hebben deze spelers Zaterdag een klinkende overwinning behaald op DSS II uit Alkmaar. Door deze overwinning is het kampioenschap een feit geworden, want niet één ver eniging kan het aantal punten, dat HCSC behaald heeft, meer bereiken. Er was voor deze wedstrijd veel be langstelling. Zo waren o.a. de consul van de N.T.T.B. en de voorzitter van IVA, de heer Sinjewel Sr., aanwezig. Het spelpeil van de wedstrijd was uit stekend. De uitblinker was deze middag Kees Smit, die door zijn schitterende verdediging de sterke DSS spelers C. Schaatsberger in 2 games versloeg met 21—13 en 21—8. Ook de zeer snel reagerende DSS er H. de Groot kreeg tegen hem geen kans en verloor met 2112 en 2117. Ook Henk Weemhoff won in vlot tempo zijn partijen. A. v. d. Spek verloor 1 partij en wel van H. de Groot in 2 games met 1421 en 18—21. Het dubbelspel werd door K. Smit en Henk Weemhoff gespeeld en in 3 ga mes gewonnen met 2113, 1921 en 21—16. HCSC moet nu alleen nog tegen RTTC I en Horna III uitkomen. De stand in de kopgroep is nu: H. C. S. C. I 10 9 1 0 19 Hbrna III 9 6 0 3 12 V. A. II9 4 2 3 10 D. S. S. II7 2 3 1 7 Nu HCSC I kampioen van de 3e kl. West geworden is, zullen er hoogstwaar schijnlijk promotie-rdegradatiewedstrij- den gespeeld v moeten worden om een plaats in de 2e klasse. Er bestaat echter nog een kans dat de 2e klasse zal wor den Uitgebreid. Is dat het geval dan gaat H.C.S.C. rechtstreeks naar de 2e klasse. Volgend jaar hoopt HCSC met meerdere teams in de bondscompetitie te spelen. Behalve deze plannen is er nu ook een jeugdafdeling in wording voor meisjes en jongens van de lagere schoolleeftijd. Met het oog op de grote aanwas vyin deze afdeling werd een tweede zaal gehuurd. Een rooster zal worden opgemaakt zodat ieder lid van een intensieve training in de komende maanden verzekerd kan zijn. Aanmel dingen kunnen nog steeds worden ge- daan bij de secretaris: C. de Vries, Jou- bertstraat 58. Zondag speelden onze korfballers in Amsterdam een sublieme wedstrijd tegen de tweede klasser K.C.N. Het spel ging volkomen gelijk op en beide doelen werden gevaarlijk bestookt. Het eerst had K.V.H. succes, doch spoedig maakte K.C.N. gelijk. K.V.H. bleef gevaarlijk aanvallen en weer maakte zij het eerste doelpunt, doch K.C.N. gaf zich niet gewonnen en doelpuntte ook. De rust ging in met gelijke stand. Na de rust hetzelfde spelbeeld. K.V.H. had het eerst suc ces en bracht de stand op 3-2. Dit was de tweedeklassers te erg. Zij gooi den er schepje op en wisten weer ge lijk te maken, 3-3. Het zag er naar uit, dat het zo zou blijven, doch met een flinke dosis geluk wist K.C.N. in de laatste seconde het winnende doel punt te maken. Jammer voor de Nieuwediepers, die zich evenwel schitterend geweerd hadden. Zij nog vermeld, dat K.V.H. met drie inval lers vertrok. Het is een aardig succes voor K.V.H., dat vier spelers gekozen zijn om Zondag een proefwedstrijd te spe len, voor de definitieve samenstelling van het officiële Noordhollandse twaalftal. Het zijn de dames M. Rep en H. Schutte en de here.i B. Niggen- dijker en C. Schutte. Laten wij hopen, dat zij zich behoorlijk van hun taak zullen kwijten en voor plaatsing in aanmerking zullen komen. Zaterdagmiddag speelt K.V.H. Hl een vriendschappelijke wedstrijd te gen H.C.S.C. I op het terrein aan de* Kemphaanstraat. Aanvang 3.45 uur. KORTE JONGENSBROEKJES Peau de Pêche vanaf 4.20 Tweed 4.90 De heer R. Rezelman, voorzitter van dc Middenstandsvereniging, heette in zaal De Boer welkom Jhr. Dr. J. C. Mollerus, die he* onderwerp „De ont- wikkel'.n der K .mers van Koophan del en Fabrieken in Nederland" zou behandelen. Uit oude papieren blijkt, dat het be drijfsleven al heel vroeg behoefte heeft gevoeld om een officiële verte genwoordiger te hebben, die zijn be langen zou behartigen. Daarna kwam er een lange tijd, waarin daaraan geen aandacht werd geschonken, maar tij dens de Franse bezetting, in 1810. werd geëist, dat het bedrijfsleven zelf zo'n vertegenwoordiging zou vormen. Dit vertegenwoordigend lichaam zou men de voorloper van de Kamers van Koophandel kunnen noemen. Koning Willem I trok de benoeming der leden aan zich. Na de grondwetswijziging in 1848, werd een deel door de koning, de rest döor het bedrijfsleven aange wezen. Dat bleef zo tot het einde der vorige eeuw, toen aan de gemeentera den de zorg voor de Kamers werd overgelaten. Er waren toen zelfs 900 Kamers van Koophandel in ons land. In 1922 werd een en ander bij de wet geregeld. Er zouden voortaan 36 Kamers zijn. De wet op de K. v. K. en Fabrieken telt 128 artikelen. Daarin wordt o.a. vastgesteld dat het be- rijfsleven zelf de leden kiest; dat de secretarissen ook de beheerders van de handelsregisters zullen zijn en dus de handelsregisters zullen zijn en dat de pen, n.1. voor het groot- en voor het kleinbedrijf. Als in een bedrijf f 50.000 of meer is geïnvesteerd, wordt het bij de grote gerekend. Groot- en Kleinbedrijf kiezen hun vertegen woordigers in gelijk aantal. De leden der Kamers worden gekozen door in geschrevenen bij het Handelsregister. Zij hebben 4 jaar zitting en om de 2 jaar treedt de helft af. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de al gemene voorzitter, de voorzitter voor het grootbedrijf en de voorzitter voor het kleinbedrijf. Deze genieten geen salaris, krijgen geen pensioen en geen presentiegeld. Uit de leden worden commissies gevormd. Deze kunnen een bepaalde zaak bij de Kamer aan hangig maken. De Kamer geeft over de bestudeerde zaken adviezen aan regering, provincie, gemeente en alle iidere instanties die daarvoor in aan merking komen. Het handelsregister noemde spreker de burgerlijke stand van handel en nijverheid. Het registreert de juridi sche ondernemingsvorm, maar be moeit zich niet met de credietwaardig- heid der zaken. De bedragen, die be taald moeten worden, staan in ver band met de grootte van het in de on derneming geïnvesteerde kapitaal Ten hoogste wordt f 500 (plus 25% thans) betaald, maar dan is ook meer dan f 1 millioen in de zaak geïnves teerd. Wiens aanslag drie jaar bene den de f 2000 blijft, wordt vrijgesteld van betaling. In 1942 zijn er, onder de Duitse be zetting, 11 provinciale Kamers geko men Aan Hét slot van zijn zeer vlotte «ht de heer Mollerus nog het zijn van zovele midden- r sprake. De Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie staat voor de deur en van de middenstanders is slechts 30 georganiseerd! Ruim 100 groepen deden niets! Bij de beant woording van een vraag over de ver dubbeling van contributie, wees spr. op de mogelijkheid, dat wanneer 2 X f 3,12 werd gevraagd, het geïn vesteerde kapitaal in de zaak hoger dan f 10.000 is geworden of dat men nu bij twee bedrijven is geïnteres seerd. Nadat de heer Mollerus dank was gezegd voor zijn rede, vertoonde de heer Disselkoen nog enige filmpjes, waarvoor ook hij de dank der aanwe zigen oogstte. Omzet bijna 11 millioen. Winst 6850,31. D.e ledenvergadering van de Coöp. Eoerenleenbank „Anna Paulowna" werd geleid door de plaatsvervangen de voorzitter, de heer P. J. Waiboer. Nadat de kassier, de heer J. P. G. A. Breur, tot secretaris voor deze verga dering was benoemd, herinnerde de voorzitter aan het overlijden van da heer C. Geerligs, die lange tijd lid en ook voorzitter van de Raad van Toe zicht was. Met enige ogenblikken van stilte werd zijn nagedachtenis ge- eerd. De heer Waiboer gaf vervolgens met enige getallen de groei van de bank aan. De omzet in '48 9.476.005,64 be droeg in '49 11.445.988,85, dus bijna f 2 millioen meer. Het ledental in '47 nog 364, was in '48 reeds 404 en is nu 450. Het aantal spaarrekeningen was in die drie jaren 958 - 1005 - 1039, lo pende rekeningen 132 - 167 - 175. De winst over 1948 bedroeg 6850,31 niet tegenstaande de winst van 1947 reeds aanleiding was tot verhoging der ren tevergoedingen. De verkiezingen hadden het volgend resultaat: De heer G. C. van Balen Blanken, lid van het bestuur, en de heer G. H. Geerligs, lid van de Raad van Toezicht, werden in hun functie herkozen. Tot afgevaardigden naar de alg. vergadering in Utrecht werden benoemd de heren P. J. Waiboer en J. P. G. A. Breur (plaatsv. G. C. van Ba len Blanken en J. Lindenbergh). Het jaarverslag van de heer Breur sprak van de uitbreiding der werk zaamheden. De heer N. de Graaf bracht een gun stig verslag uit voor de commissie, die de rekening en balans over 1948 con troleerde./ Op verzoek van de heer J. C. Geer ligs zal aan alle leden een opgave ver strekt worden van de verschillende rentevergoedingen, die thans bij de bank gelden. Op de vraag van de heer V. Kaan, of voor bedragen boven de 2500 hogere rente kon worden gege ven, antwoordde de heer Waiboer. da het bestuur steeds weer aandacht aan deze zaak besteedt. Intussen is het ge middelde van de rente, die de ban geeft, reeds ongeveer viermaal zo hoog als van de grote banken. DE EERSTE PARTICULIERE WONING NA DE OORLOG. Na onderhandse aanbesteding is o bouw van een woning (landhuisje in de Raadhuisstraat voor rekening van mr. H. Jonker Hz. opgedragen a de heer D. Klerk van Huisduinen, hier ook de huizen voor de bouwve eniging „Anna Paulowna" plaatste. aanneemsom bedraagt f 24886.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2