Residentie CRACKFREE HOE DE JAARBEURS GROEIDE Nederlandse woningbouw slaat geen slecht figuur Wie zee houdt de reis wint Britse opleiding voor Transjordaanse piloten Controleer Uw snelheidsmeter De rassenpolitiek van Australië Kinderen aten vergiftige waterplant Drie-jarig meisje overleden Demonstraties tegen Wereldvrede-conferentie AVONTUUR „IK NEEM HET NIET LANGERRIEP JE VADERr d&étwk UuHmdetew Malik over de toestand in D jok ja Minister In 't Veld geeft cijfers De ellende van de Arabische vluchtelingen Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Negenhonderd gulden in plaats van vier eierkoeken Duitse protesten tegen de grenscorrecties Het Radioproaramma PE VRAAG, wie het eigenlijke ini tiatief tot de Utrechtse Jaarbeurs heeft genomen is niet zo één-twee- drie te beantwoorden. Welgeteld zijn drie verenlginen als de peetvaders te beschouwen, te weten „Nederlands Fabrikaat", de Maatschappij voor Nij verheid en Handel" en de „Vereni ging voor Tentoonsteilingsbelangen", terwijl het Departement op 4 April 1916 aan de vage plannen een meer concretere vorm gaf. Die eerste mannen waren Van Zijst, Op ten Noort, Graadt v. Rog gen, Krayenhoff, Rijk, Hamburger en Hoitsema. Later kwamen Jos ten Berg en v. Doornick het college versterken. Mr. Milius, toen ambtenaar ter se cretarie, werd aan het secretariaat toegevoegd en ook Van Wijngaarden v. Rees werd door de gemeente aan de Jaarbeurs afgestaan. De verenigin gen voornoemd stelden enige bedragen ter beschikking, maar veel te gering om daarmede iets belangrijks te kun nen uitrichten. Mede dank zij de be middeling Van Baron Krayenhoff kreeg men terstond enige steun van indus triële zijde. Maar van het aanvanke lijke plan, om nog in hetzelfde jaar met een najaarsbeurs te beginnen, moest worden afgezien wegens gebrek aan tijd en ervaring. In de zomer van 1916 gingen de eerste circulaires uit en in het voor jaar van 1917 werden op voorbeeld van Lyon de houten gebouwtjes (mon sterkamers) op Vredenburg te Utrecht en Janskerkhof gebouwd. Op het Vredenburg werd door een der deel nemende industrieën, vlak bij de in gang een exotisch gebouwtje van „gemetalliseerd beton" opgericht, en het was hier, dat bij haar bezoek Koningin Wilhelmina en de Koningin- Moeder Emma werden ontvangen. Enorme emotie. De eerste Jaarbeurs bracht in het land een enorme emotie en maakte grote reclame voor zichzelf. De han del kreeg iets geheel nieuws en nog altijd is het vn belang, dat de win keliers uit de verste uithoeken van ons land gelegenheid krijgen met de nieuwste snufjes in hun branche ken nis te maken en voorl ook de leidende persoonlijkheden uit de deelnemende bedrijven zelf in des tands aan te tref fen. Reeds bij de opening van de tweede beurs, welke door H.K.H. schiedde werd door de voorzitter ge- preludieerd op de plannen voor een vast gebouw, waarvoor de nadere plannen in 1919 werden ontworpen. Helaas stierf mr. dr. Van Zijst in Juni van datzelfde jaar en dr. Focke- ma Andreae nam de functie over, na dat hij zich er in Den Haag van had vergewist, dat de regering tegen het vervullen van beide functies, burge meester van Utrecht en voorzitter van de Jaarbeurs, tezamen geen bezwaar zag. Een Naamloze Vennootschap tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen kwam tot stand en mr. Van Doornick, de toenmalige griffier der Staten kwam aan het hoofd en bleek als voor treffelijk financier de rechte man op de rechte plaats. Het Rijk verstrekte belangrijke leningen en de gemeente gaf het terrein in onopzegbare erf pacht. In Februari 1921 legde Prinses Juliana de eerste steen 't was in haar elfde jaar, haar eerste daad in het openbaar. Zij vond het maar jammer, dat in de koperen bus, weike de oorkonde bevatte en hier voor goed werd ingemetseld, naar een heel oude traditie van elke munt één exemplaar (een gouden tientje, een gouden vijfje enz.) werd ingevoegd, In Amsterdam en ook elders waren er groepen, die met lede ogen zagen. Naar uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, heeit Engeland een Transjordaans verzoek, verbinidngsofficieren van de RAF te zenden voor de opleiding van vliege niers voor een Transjordaanse lucht macht, in overweging genomen. Het verzoek is enige weken geleden ont vangen, Op het ogenblik is de Britse militaire steun aan Transjordanie ba- perkt' tot faciliteiten aan het Arabi sche Legioen. Krachtens de bepalingen van het Brits-Transjordaanse bondge nootschapsverdrag van 1948 kan van Engeland geëist worden militaire op leidingsfaciliteiten te verlenen aan ransjordanie, in welke afdeling van de defensie ook. Officieel werd ver klaard, dat de verzochte hulp niet zal bestaan uit het leveren van uitrusting. dat de Jaarbeurs zich in Utrecht had verankerd. Er waren er, die hoopten op een déb&cle, terwijl ook de con currentie in de vorm van incidentele en separatistische beurzen niet achter wege bleef. Moeiiyke tjjdcn. De Utrechtse Jaarbeurs heeft moei lijke tijden gekend. De opbouw van de derde Jaarbeurs, een van de grootste Jaarbeurzen van de hele reeks, had enorme sommen verslon den en het eerste gebouw, waaraan Fruithal en Handelsbeurs op het Vree burg ten offer moesten vallen, kostte ontzaglijk veel, daar de materialen kort na de eerste wereldoorlog fantas tisch in prijs waren gestegen. De der de Jaarbeurs had mede door het slechte weer niet de resultaten be reikt, die men verwachtte. Toen 1an ook de economische depressie meer en meer voelbaar werd, dreigde de laar beurs financieel te mislukken, en speciaal de zesde en zevende beurs waren het dieptepunt in de ontwikke ling. Het was toen Graadt van Rog gen, die de kunstenaar Leo Gestel vroeg een affiche te tekenen, waar men een zeeman in de felle branding achter het roer zag staan, een vlam mende illustratie van het bekende devies: „Wie zee houdt wint de reis". Gelukkig werd dit devies tot waar heid. En thans staat de Jaarbeurs fi nancieel krachtiger dan ooit. De ANWB gaat zijn twee techno- mobielen rijdende contrölestations voorzien van zeer grote snelheids meters, welke aan de achterzijde op het dak worden geplaatst. Automobi listen kunnen dan onderweg hun eigen snelheidsmeters controleren, door even achter de technomobiel te blijven rij den. De contrölemeters op de techno- mobielen zijn zo groot aangevoerd, 50 cm diameter dat achteroprijden- de wagens, die deze kleine proef even willen nemen, op veilige afstand kun nen blijven. De Australische minister van immi gratie, Calwell, heeft verklaard, dat aan mevrouw Lorenzo Gamboa en haar twee kinderen een enkele reis naar de V. S. was aangeboden als al ternatief voor toelating van haar uit de Philippijnen geboortige echtgenoot in Australië. Mevrouw Gamboa's echt genoot, een sergeant van het Ameri kaanse leger, die thans in Japan ver toeft, was vergunning geweigerd om zijn vrouw in Australië op te zoeken. Mevrouw Gamboa zeide dat zij het aanbod niet zou aanvaarden en voeg de eraan toe: „Zij zouden mij waar schijnlijk niet laten terugkomen, niet tegenstaande het feit dat ik hier gebo ren ben". Gamboa, die thans in Tokio verblijft, werd de toegang tot Austra lië ontzegd omdat hij Aziaat is. Modernisering van de staalindustrie De E.C.A. heeft een 300 millioen dollar omvattend program voor uit breiding en modernisering van de Westeuropese staalindustrie goedge keurd. Het eerste stadium van het pro gram beoogt het gebruik van 100 mil lioen dollar uit de fondsen van de E.C.A. voor het kopen van modern materiaal voor de ertsmijnbouw en walserijen. Het program omvat twintig projec ten in acht landen, t.w. Oostenrijk, Italië, Engeland, Frankrijk, Belgie, Luxemburg, Turkije en Noorwegen. Men verwacht de goedkeuring van Washington voor vrijwel het gehele zo niet het gehele program. Drie jeugdige kinderen waren Zon dag bji de woning van de familie V. te LooWrecht op een omgekeerde boot aan de waterkant aan het spelen. Zij speelden winkeltje met een aantal potjes en pannetjes, waarin zij grind, zand en water hadden gedaan. Een 14 jarige jongen had in zijn onwe tendheid een plant uit het water ge haald, waarvan hij de knol in stukjes sneed en deze in een der potjes deed Toen de jongen was weggegaan, heb ben de kinderen de stukjes knol op gegeten. Reeds spoedig openbaarden zich vergiftigingsverschijnselen.. Een onmiddellijk gewaarschuwde arts liet de kinderen naar het Diaconessenhuis te Hilversum overbrengen. Onderwijl bleek een der kinderen, het driejarig dochtertje van de familie Vonk uit Loosdrecht, reeds te zijn overleden. De beide anderen konden door onmid dellijk medisch ingrijpen van de dood worden gered. Het levensgevaar if thans geweken. Bij onderzoek is gebleken, dat de kinderen de knol van de z.g. water schering hebben gegeten. De slotzitting van de culturele en wetenschappelijke conferentie voor wereldvrede te New York welke drie dagen heeft geduurd werd door naar schatting 18.000 personen bijgewoond. Terwijl de belangstellenden het ge bouw van Madison Square Garden binnengingen, werd buiten gedemon streerd. Ongeveer 2000 posters trokken door de straten, biljetten met zich voe rend, waarop ani-communistische leu zen waren vermeld. De posters schreeuwden tegen de bezoekers van het congres. AFP meldt, dat zich op het trottoir, tegenover de grote zaal, 300 a 500 de monstranten hadden geposteerd. Zij zwaaiden met kruisen en met afbeel dingen van kardinaal Mindszenty en zongen psalmen. Zij riepen, dat de „wereld-vredesconferentie" door de communisten op touw was gezet. Tijdens de bijeenkomst in Madison Square Garden hebben zich lichte on geregeldheden voorgedaan. Door de politie werden drie arrestaties ver richt. Toeschouwers, die zich niet wil den laten fotograferen, trachtten aan wezige persfotografen en opnemers van filmnieuws) te beletten, hun werk zaamheden te verrichten. Deze toe schouwers verklaarden dat, indien hun werkgevers hen uit gemaakte foto's zouden herkennen, zij hun betrekking zouden kunnen verliezen. Reuter seint nog dat de bezoekers van de conferentie het binnenkomen van de uit zeven man bestaande Sow- jetrussiche delegatie met een donde rend applaus begroetten. Hierop bracht de delégatie de communistische groet (het heffen van de gebalde vuist). Weer 4 maanden geëist tegen Mr. Weitgens Gisteren stond voor het Amsterdam se Gerechtshof terecht mr. W. M. Weit gens, oud-lid van de Hoge Raad der Ne derlanden. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich schuldig had gemaakt aan orqjcoping van ambtenaren. Door een bijzondere kamer van de Amsterdamse rechtbank werd mr. W. in November veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf. Een lange rij getuigen lichtte de gebeurtenissen toe, die in October 1946 plaats vonden. Teneinde in con tact te komen met een gedetineerd bankier, die als politiek deliquent ver bleef in een school aan de Amsterdamse Da Costastraat, werd aan twee amb tenaren een bedrag van f 750 en f 500 ter hand gesteld, afkomstig van de vrouw van de bankier. Een en ander geschiedde met behulp van de econo mische adviseur R., die door W.'s ver dediger een oplichter en een wilde fan tast werd genoemd. Mr. W. ontkende de feiten niet. De advocaat-generaal mr. Fabius eiste bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Het Hof zal over veertien dagen uitspraak doen. COMMANDANT STRIJDKRACHTEN TE VELDE Dezer dagen is ingesteld de functie van aangewezen commandant strijd krachten te Velde (C.S.V.), die recht streeks ressorteert onder de bevelen van de chef van de generale staf en opgenomen is in het hoofdkwartier van de generale staf. In deze functie is benoemd generaal- majoor A. T. C. Opsomer, tot voor kort bevelhebber in het 4e militaire gewest. co IN DE DOOR TJEERD ADEMA „Nouehvoor mijn part was ik wél in 't concertgebouw", zei de schorre stem. „Zahara Leander. Hebbie die wellerus hore singe, zuster? „Nou moet je stil wezen", zei de zus ter ongeduldig. „Aha, onze nieuwe aan winst is wakker. Hoe gaat 't, baasje. Steensma keek haar met afwezige blik aan. De betekenis van haar woorden drong nog niet tot hem door. Hij voelde, ca zijn hoofd ingepakt was alsof het breek baar was en per Van Gend Loos ver zonden moest worden. Alleen zijn ogen kwamen tussen de zwachtels uit. Een oudere vrouw, wier gelaat door een wit gesteven kap omlijst was, kwam naast zijn bed staan. „Zou hij katholiek zijn?" vroeg ze. „Ik weet 't niet", zei de jongste, haar schouders ophalend. ,,'k Zal 't hem eens vragen". „Heila, baasje, ben je katholiek?" „Liek.... iekziek...." drong het tot Steensma door. Zij vroegen of hij ziek was. Ja, hij was ziek, zijn hoofd was van lood en hij kon zijn armen niet bewegen. Hij was ziek. hij knikte. „Ja, hij is katholiek", zei de zuster te gen de oudere vrouw. „Dat is goed", zei de vrouw met de kap, „dan kan hij hier blijven. Is ie al verhoord?" „D'r is vanmorgen een rechercheur geweest, maar toen was ie nog niet bij kennis", zei de zuster. „Later, ze nog maar wat wachten", ried de oudere, „hij is nog lang niet hel der. Wat hebben zc 'm toch toegeta keld!" Ze wierp een verwonderde blik naar zijn ingezwachteld hoofd. Ir. Steensma bewoog zijn lippen. „Ie zeit wat, zuster!" waarschuwde de patiënt in het naastgelegen bed, die blijkbaar geen oog van hem af had. De zuster boog zich over Steensma heen. „Wou je wat zeggen, baasje?" „Waar.... waar ben ik?" stamelde de ingenieur. „Ie vraagt waar of ie is", verduide lijkte de buurman. „In 't ziekenhuis", legde de zuster uit. Steensma knikte. Goed, hij was in 't ziekenhuis, dat had hij nu wel begre pen, maar hoe. „Hoe heet je?" vroeg de vrouw met de kap, die zich weer naar zijn bed had begeven. •„Rieta...." fluisterde de ingenieur. Het was de enige naam, die in zijn ge heugen was gebleven. „Wat zegt ie?" informeerde zuster Veronica. „Rieta of Brieta of zo iets", legde de vrouw met de kap uit. „Je moet de hoofdzuster toch maar 's waarschu wen. Ik denk, dat ze 'm langzamer hand wel kunnen verhoren". „Waar hebben ze 'm gevonden, zus ter?" vroeg een oud mannetje nieuws gierig. „Ergens bij 't station van de Laan van Nieuw Oost-Indië", Vertelde de ruster. „Daar lag hij in z'n ondergoed schreef Mevrouw Kraak-Helder aan haar getrouwde dochter. "...hij kwam met zijn boord je in zijn hand de trap af stormen en schreeuwde, dat hij het vierkant vertikte met een plank om zijn nek naar kantoor te gaan. Maar vanmorgen zong hij van „het paardenhoofdstel aan de muur" toen hij beneden kwam, want ik had zijn boorden nu door de CRACKFREE gehaald, je weet wel: die dunkokende edelstijfsel. Daarmee krijg je zo'n boord glad en zacht en tóch stevig, want het is eigenlijk meer een "apprêt" dan stijfsel. Vooral ook hetEngels hemd wordt met CRACKFREE "als nieuw". Je vader dacht nota-bene, dat ik nieuwe boordjes en overhemden voor hem ge kocht had. Ja* ik heb het geld daar op de rug groeien! Hij heeft alles al jaren gedragen!" MET E DEL-STIJ FS EL Fabr. N.V. „Onder Ons" De Krim (O.) Bij de aanvang van de bijeenkomst van Maandag van de Veiligheidsraad drong de Sowjetunie aan op een on middellijk ondefzoek van de toestan den in Djokja. De Sowjet-afgevaardig- de Malik leverde commentaar op een telegram van de commissie der V. N. in Indonesië, waarin gezegd werd, dat er geen ernstige schade was aan de stad Djokja, maar dat enig materieel en Uitrusting sinds 18 December was verwijderd of vernietigd. Volgens Ma lik bevatte deze inlichting duidelijk een tegenstrijdigheid. Hij verzocht de Veiligheidsraad te vragen, wie verant woordelijk was voor het vernietigen of verwijderen van zekere belangrijke uitrusting in de voormalige Republi keinse hoofdstad. Tevens vroeg hij de Raad de commissie te instrueren ver der een onderzoek te dezer zake in te stellen. De voorzitter van de raad wees er op, dat Indonesië niet op de agenda stond voor de bijeenkomst van Maan dag en er derhalve geen actie onder nomen kon worden. De Raad ging ver volgens over tot de behandeling van de kwestie op de agenda: De kwestie Triëst. Onlangs heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld vergezeld van de secreta-is- generaal dr. ir. Z. IJ. van der Meer een bezoek gebracht aan Engeland, ten einde zich op de hogte te stellen van de woningbouw, speciaal wat betreft de toepassing vap montage-woningen aldaar. Thans heeft de minister medege deeld, dat de bouw van geprefabriceer de woningenin Engeland ongeveer de zelfde ontwikkling heeft doorgemaakt als in ons land. Ook daar zijn de bouw kosten 10 15 pet hoger dan die van traditionele bouw. Tot einde Decem ber 1948 zijn 67.000 van die woningen gebouwd, volgens tal van systemen. In Engeland neemt men thans proeven met een Zwitsers systeem, dat meer op volledige binnen-afwerking is inge steld. Naar een dergelijke bouw wordt thans ook in Nederland gestreefd, om dat hierdoor de weg naar standaardi satie van onderdelen wordt geëffend. Bij ons gaat het systeem Pont wel het verst in deze richting. Wat het algemeen aspect van 'de wo ningbouw aangaat, minister In 't Veld gaf enkele vergelijkende cijfers. In En geland zijn 80.000 woningen gereedge komen, maar daaronder zijn herstelde, gesplitste en nodowoningen begrepen. Het aantal gereed gekomen perma nente woningen bedraagt in Engeland tot 31 December 1948: 386.481. Doar onze bevolking vijfmaal kleiner, is, zou dit in ons land 75!000 woningen moeten bedragen. Engeland was ons echter één jaar voor, zodat wij met tegen de 50.000 woningen geen slecht figuur slaan. Daar onze jaarproductie nu 40,000 zal bedragen, staat deze bij de 200.000 van Engeland niet achter. Op een vraag, of de economische Unie voordelen voor onze woningen zal afwerpen, antwoordde de minister, dat dit zeker het geval zal zijn. Echter is nog geen oplossing gevonden voor het deficit in het handelsverkeer met Bel- In de kleine stad Hebron blijven vluchtelingen naar rato van 2000 per dag binnenstromen, terwijl de Zionis ten methodisch het niemandsland be zetten, zo meldt AFP. In een dorp, dat op 15 kilometer ten westen van Hebron is gelegen, hebben de Zionisten giste ren de burgemeester en elf inwoners die zich tegen inbeslagnemingen van hun vee verzetten, terecht gesteld. Een naar de plaats gezonden waarnemer der V.N. heeft dit feit bevestigd en de bemiddelaar er van op de hoogte ge bracht. De gezondheidsdiensten van het Rode Kruis, alsmede de dienst voor de le vensmiddelenvoorziening kunnen de behoeften niet meer dekken. Een Rode Kruis-afgevaardigde is met spoed naar Beiroet vertrokken voor het afhalen van inentingsserums. Typhus en geval len van pokken worden gesignaleerd. In het woestijngebied, dat zich van het Hebron-gebergte tot de Dode Zee uitstrekt, zijn licht bewapende manschappen per valscherm neergela ten. Zij bezetten het gebied en verja gen de nomaden-stammen, die naar Hebron vluchten. 23. Moeder Woeffie vraagt hoe of Pepi nu eigenlijk in hun bos is terecht gekomen. Maar dat weet Pepi zelf niet goed. „Ik heb aldoor maar gelopen en gelopen", zegt hij. „Ik wilde naar Afri ka terug". „Ja, dat begrijp ik", zegt Moeder me delijdend. „Maar.... dat gaat zo maar niet. Afrika ligt heel ver. Daar zul je met een boot heen moeten". „Ach, je wilt toch niet meteen weer weggaan?" raagt Pim^.Dat zou ik helemaal niet leuk vinden. We zijn veel te blij dat je bij ons bent gekomen". „Zo is het", zegt Moeder. We zullen daar later nog wel eens over praten. Ik zal eens raad vragen aan meester Uil. Trouwens, eerst moet je poot hele maal beter zijn, want als je zo'n verre reis onderneemt, kan ik geen toezicht meer op je houden".. En zo is dan besloten, dat Pepi voor lopig bij Pim, Pam en Pom zal blijven, totdat hij weet hoe hij het best naar zijn geboorteland terug kan gaan. gië. Bovendien zal de Unie niet in staat zijn, alle moeilijkheden van de materiaalvoorziening met één slag op té lossen. De minister zeide, dat de laatste drie maanden in Nederland een evenwicht is ontstaan tussen beschikbare arbeids krachten en hoeveelheid materiaal. De bewindsman toonde zich een te genstander van de invoer van complets woningen, die voor de woningvoorzie ning geen rol van betekenis spelen. Mi nister In 't Veld was van mening, dat onze woningproductie moet worden opgevoerd tot 55 a 60 duizend wonin gen per jaar. Als aanvulling dacht spreker zich 10.000 montage-woningen, daar traditionele bouw het kwantum niet kan leveren. Tenslotte wees de minister erop, dat wij bij Engeland vergeleken bepaald ten achter zijn, wat betreft badgelegenheid en warmwater voorziening, die een inhaerent deel uit maken van de Engelse arbeiderswo ningen. Een inwoonster van Wildervank, die een dag in de stad Groningen vertoef de, en behoefte aan iets eetbaars ge voelde, kocht in een der winkelzaken vier eierkoeken, die haar netjes in een papieren zakje overhandigd werden. Op de terugreis naar Wildervank opende zij haar tas om de inhoud van het zakje te nuttigen. Tot haar schrik en verbazing bleek de inhoud van het zakje echter niet te bestaan uit eier koeken, doch uiteen groot aantal bankbiljetten! Thuisgekomen spoedde zij zich naar een in de nabijheid wo nende wachtmeester der rijkspolitie, die zich telefonisch in verbinding stel de met cle Groninger recherche. Bij onderzoek bleek, dat op die dag een bedrag van f 900 in de winkel aanwezig geweest was en waarvan men veronderstelde, dat de chauffeur van de firma het geld zou hebben mee genomen naar het hoofdkantoor van de zaak. Het geld had men voor het gemak maar verpakt in een normaal winkelzakje en dit zakje was blijk baar tussen de gereedstaande zakjes met eierkoeken geraakt. Het was een opgetogen filiaalhouder, die de volgende morgen in Wildervank zijn geld weer in bezit kwam nemen. De eerlijke Wildervankster, die op zo onvrijwillige en onverwachte wijze in het bezit kwam van dit bedrag, wilde hy een bedrag van f 150 afstaan, maar deze weigerde hardnekkig elke belo ning. De grenscommissies van de landda gen van Noordryn-Westfalen, Neder- Saksen en de Ryn-Palts zijn te Düssel- dorf büeengekomen om te beraadsla gen over de grenscorrecties. Vrijwel de gehele pers in West-Duitsland pu bliceert zeer scherpe commentaren op de beslissing inzake de correcties. De strekking der meeste commentaren is, dat Duitsland deze wijzigingen nooit zal kunnen erkennen en dat zy koren zijn op de molen der communistische propaganda. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM 1. 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Oude melodieën met nieuwe harmonieën 6,20 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,15 Muziek 7,30 „Dit is leven" 7,50 Rubriek voor de Wederopbouw 8,05 De gewone man 8,12 piano-recital 8,30 Lijdensmeditatie 9,30 Reger Bruckner cyclus 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Avondconcert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tom Erich, piano 6,30 Dr W H C Tenhaeff 7,00 Pepi, radiostrip 7,15 K Pijl spreekt 7,30 Radio Muziekjournaal 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Bonte DinsdagavondUeln 9,35 Brieven over hersengymnastiek 9,45 Buitenlands over zicht 10,00 Ik zou zo graag10,30 Viool en piano 11,15 Gramofoonmuziek VOOR WOENSDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, l, 7. 8 en 11 uur NCRV: 8,15 Te Deum Laudamus 12,33 Zigeuner- oekrst 1,15 „Mandolinata" 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikke- been 7.30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8.15 Lijdensoverdenking 8.45 Radio Fhil- harmonisch orkest 9,45 „De zee blijft vrij" 10,00 Peter Kreuder speelt.... 10,15 Geestelijke liederen 10,45 Avond, overdenking 11,15 Quentin Maclean, orgel HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Rass Morgan en orkest 12,00 Accordeola 12,38 The Kilima Haw-iïans 1,20 Malando 6,15 Vara-varia 6,30 Me- uopole-orkest 7,00 Lezing door M Stuurhof 7,15 Het nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8.20 Arturo Toscanini dirigeert 9,00 Na vijftig Jaar (hoorspel) 10,00 Kwartet Jan Corduwener 10,25 Volks liederen 10,45 Van boek tot boek 11,15 De hit-kit 11,55 Oklahoma in 't gras. Z'n kleren waren verdwe nen. Ze hebben 'm lelijk toegetakeld". „Enne.... wete ze nou niet hoe of 't ie van zijn eigen heet?" informeerde het mannetje. „Nee, natuurlijk niet", zei de zuster „Dacht je soms, dat ze 'n visitekaartje aan z'n pantalon gespeld hadden?" Het mannetje, dat met zijn linker been in 't gips lag, schudde van het lachen. Hèhèhè.... een visitekaartje an z'r. directoirtje".. Hij hikte van het lachen, maar de zuster gebood stilte. „Nou is 't afgelopen", zei ze streng. „Wie nou nog z'n mond opendoet, gooi ik d'r uit!" „Hè ja, zuster", zei een jonge man met schitterende ogen, die een koort sige gloed hadden, „hè, zuster, gooit u mijn dan meteen naar m'n eigen kamertje in de Kaapstraat". De zuster hief gebiedend de hand op en de stilte werd nog slechts on derbroken door het snurken van een dikke man in een rood baaien hemd, die, met zyn mond wijd open, op zijn rug lag en wiens ademhaling de in druk wekte, dat bij langzaam en ge leidelijk een dikke boomstam door zaagde. Ir. Steei^ma sliep in. Het begon al te schemeren, toen hy wakker geschud werd. Er zat een dikke politieman naast zyn bed, die een blocnotte op zyn knie had gelegd en een potlood achter het oor had gestoken. „Is ie nou al zover?" informeerde de agent. „Ja, ja", zei een vrouwenstem, „u kunt hem nu wel ondervragen. Kan ik er bij blüven?" „Wat mü aangaat, is 't er geen be zwaar", zei de agent gewichtig. „Hè, vader, wordt eens wakker! Sjonge, sjonge, wat hebben ze je toe getakeld. ,,'t Lykt wel of je in 'n ton met spükers heb gezeten Rook ie van nacht naar sterke drank, zuster?" ,,'k Zou het u niet kunnen zeggen" zei de zuster. „Dat zou u aan de nacht zuster moeten vragen". „Nou, afijn, dat doet d'r ook niet toe", besliste de agent. „Hallo, ouwe heer. Kunt u mij verstaan?" Steensma knikte. „Mooi zo", zei de agent. Hy haalde het potlood achter zijn oor vandaan en maakte zich gereed voor de regis tratie. ,Hoe heet u?" Steensma haalde zün schouders op. „Je weet het niet", constateerde de e jent verbaasd. „Vanmorgen zei hy zoiets als Van Riet of Van Biet", legde de zuster uit! „Dat kan toch niet, dat ie 't nou in eens niet meer weet". ,Dat kan best", beweerde de agent met enige autoriteit. „Dan hebbie oen klap op z'n tesop z'n hoofd ge had. Dat komt meer voor. Tk bedoel, dat ze dan zo ineens niks meer we ten". Hy wendde zich weer tot de pa tiënt. „Hoe kwam u nou zo in dat plant soentje. -ader?" Ir. Steensma keek hem met wazige ogen aan. Wat bazelde die man over een plant soentje? Hy haalde opnieuw zijn schouders op. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3