Sowjet-memorandum tegen Atlantisch Pact Abdui Kadir naar NewYork vertrokken Kamerleden teleurgesteld over de regeling der grenscorrecties VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Verdrag in strijd met Handvest en overeenkomsten Minister Stikker bezocht Acheson Vrijdag 1 April '49 74e Jaargang No. 10545 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Moskou: Geen pact van zelfverdediging Vijf Siliwangi-bataljons aan Nederlandse zijde Weerbericht Indonesie voor de Algemene Vergadering? Churchil! sprak te Boston Vier jaar voor Gerrit de Stotteraar ,,Niet wijken voor Duits misbaar'' Politionele actie had een gunstig resultaat Rust in Syrië weergekeerd Ruimer vleesranf-soen Menten niet in vrijheid gesteld Montgomery naar Brussel en Parijs Prins Olav en Prinses Martha in ons land Volop lente in Diergaarde Blijdorp De Indonesische kwestie ter sprake Dr. A. Valentine over de Marshall-hulp BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK (flIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties :„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus- incassokosten Tasa, het officiële Sowjetrussische nieuwsbureau, heeft hedenmorgen vroeg een memorandum van de regering der Sowjetunie over het Atlantisch verdrag gepubliceerd. De tekst van het memorandum is gisteren toegezonden aan de regeringen van de V.S., Engeland, Frankrijk, Belgie, Nederland, Luxemburg en Canada- In het memorandum wordt o.m. ge zegd, dat de tekst van het Noordatlan- tisch verdrag ten volle bevestigt het geen gezegd werd in de verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken der Sowjetunie van 29 Januari 1949, zowel met betrekking tot de aggressie- ve doeleinden van dit verdrag als tot 't feit, dat het Noordatlantisch verdrag in strijd met de beginselen en doel einden van de organisatie der V.N. en met de verplichtingen, die de regerin gen van de V.S., Engeland en Frank rijk op zich hebben genomen onder andere verdragen en overeenkomsten. Grote mogendheden als de V.S,. En geland en Frankrijk zijn deelgenoten in het Noordatlantisch verdrag. Het verdrag is dus niet gericht tegen de V.S., Engeland of Frankrijk. Van de grote mogendheden is alleen de Sow jetunie uitgesloten van de deelnemers aan dit verdrag, hegeen alleen ver klaard kan worden door het feit, dat dit verdrag tegen de Sowjetunie is gericht. In onderscheid met de verdragen die de Sowjet-Unie sloot is het Noordat lantisch verdrag niet een bilateraal, doch een multilateraal verdrag, dat een afgesloten groepering van staten schept en, hetgeen bijzonder belangrijk is, de mogelijkheid van een herhaling van Duitse aggressie volkomen negeert. Het verdrag heeft dientengevolge niet tot doel het voorkomen van een nieu we Duitse aggressie. Deelnemers aan het Noordatlantisch verdrag nemen uitgebreide militaire maatregelen, die in genen dele gerecht vaardigd kunnen worden door de be langen van zelfverdediging dezer lan den. „Het Noordatlantisch verdrag, aldus het memorandum wil de landen angst aanjagen, die niet besluiten te gehoor zamen aan het bevel van de Engels- Amerikaanse groep van mogendheden, die aanspraak maakt op wereldheer schappij, hoewel de onhoudbaarheid van dergelijke aanspraken opnieuw werd bevestigd door de tweede wereld oorlog, die uitliep op de ineenstorting Vijf bataljons van de Siliwangi-divi- visie in West-Java hebben zich aan Nederlandse zijde geschaard „in de overtuiging hun land daarmede te die nen" en met de wens „zo spoedig mo gelijk met de Nederlandse troepen me de te werken tot bestrijding van die stromingen, die na de overdracht van de souvereiniteit de jonge staat zou den bedreigen", aldus een mededeling van de territoriale commandant van West-Java, generaal majoor E. Engels. Generaal majoor Engels verklaarde, dat de Siliwangi-divisie in West-Java vele aanvallen te verduren had zowel van de Nederlandse troepen als van de zogenaamde Darul Islam-troe- pen, die de Islamstaat nastreven en sterk communistisch geïnfecteerd zijn. Ten behoeve van de bevolking, die hiervan zeer grote last ondervond, is van Pasundanzijde aan de legercom mandant verzocht zijn medewerking te verlenen bij de pogingen om onderde len van de Siliwangi-divisie te bren gen tot het staken van de strijd en de onderdelen t.z.t. te reorganiseren en te herscholen, en waar mogelijk om te vormen tot veiligheidsbataljons, waar uit eventuele federale troepen zouden kunnen worden gevormd. DRIEJARIG JONGETJE DRONK BLEEKWATER Maandagmorgen was een vrouw te Vlissingen bezig de was te doen. Zjj goot een hoeveelheid bleekwater in een wasteiltje, waarna zij zich even verwijderde. Haar driejarig zoontje dronk van het bleekwater tijdens haar afwezigheid. Het gevolg was, dat het knaapje door de politie naar het ziekenhuis Bethesda overgebracht moest worden, waar het Donderdag is overleden. Verwachting, geldig tot heden avond: De op vele plaatsen aan wezige mist zal in de loop van de ochtend optrekken. Daarna droog weer met tijdelijk enkele over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Over het algemeen, iets lagere temperaturen dan gisteren. van het fascistisch Duitsland, dat ook aanspraak had gemaakt op wereldheer schappij. De conclusies Op grond van het bovenstaande komt de Sowjetregering tot de volgen de conclusies: Het Noordatlantisch verdrag heeft niets te maken met de doeleinden van zelfverdediging der partijen, die door niemand bedreigd worden, die niemand voornemens is aan te vallen. Integen deel, dit verdrag heeft een klaarblijke lijk aggressief karakter en is tegen de Sowjetunie gericht, welk feit zelfs door de officiële vertegenwoordigers van de aan het verdrag deelnemende staten in hun openbare verklaringen niet wordt verhuld. Het Noordatlantisch verdrag draagt niet alleen niet bij tot het ver- Australië en India hebben Donder dag verzocht om voorlegging van de Indonesische kwestie aan de Algemene Vergadering van de V.N. De Indonesische kwestie staat nog steeds op de agenda van de Veiligheids raad doch het Handvest verzet er zich niet tegen, dat de Algemene Vergade ring ook de kwestie bespreekt, ofschoon er geen aanbevelingen mogen worden uitgebracht. De verzoeken werden gedaan aan de secretaris-generaal van de V. N., Trygve Lie, in vrijwel gelijkgestelde brieven van John Hood, de Australi sche vertegenwoordiger, en Gopala Menon, eerste secretaris van de In dische delegatie. stevigen van vrede en Internationale veiligheid, hetgeen de taak is van alle leden van de organisatie der V.N., doch is direct in strijd met de beginselen en doeleinden van het handvest der V.N. en leidt tot ondermijning dezer organi satie. Het Noordatlantisch verdrag is in strijd met de in 1942 door Engeland en de Sowjetunie en in 1944 door Frank rijk en de Sowjetunie getekende ver dragen. Het Noordatlantisch verdrag is in strijd met de tussen de Sowjetunie, de V.S. en Engeland gesloten overeen komsten op de conferenties te Yalta en Potsdam. Winston Churchill heeft in een rede te Boston verklaard, dat Europa reeds enige tijd communistisch zou zijn ge weest en Londen onder een bombarde ment zou liggen, indien Amerika de atoombom niet zou bezitten. Hij be schuldigde „veertien mannen in het Kremlin" ervan honderdduizenden mensen in bedwang te houden en naar wereldheerschappij te streven. „Over Europa hangt de schaduw van de vrees. Op de vraag of wij de koude oorlog winnen, moeten wij zowel naar Azie als Europa zien. „In Europa", zo zeide Churchill, „is de positie met suc ces gehandhaafd en duur betaalde tijd streed aan de zijde van de vrede door de wonderbare inspanning van de luchtbrug". Het ineenstorten van China noemde hij de ernstigste ramp sinds de over winning in wereldoorlog numero twee. TIEL HEEFT 14.000 INWONERS In de registers van de burgerlijke stand te Tiel werd Donderdag de 14.000ste inwoner ingeschreven. Het was Petrus van der Lught. De gelukkige vader werd een spaarbankboekje met f 35 overhandigd. Het Amsterdams Gerechtshof ver oordeelde gistermorgen de Amster damse veelvoudige in- en uitbreker G. C. B., beter bekend als „Gerrit de Stotteraar" tot vier jaar gevangenis straf met aftrek. De procureur-gene raal eiste 17 Maart j.1. tegen B. zes jaar en ter beschikking stelling van de regering. ARRESTATIES IN BULGARIJE Radio-Belgrado maakt melding van de arrestatie in Bulgarije van enkele honderden ambtenaren en partij-func tionarissen. Zij worden ervan beschul digd „in dienst te zijn geweest van im perialistische landen". De meeste arres taties werden in Sofia verricht. Van verschillende zijden is in de afgelopen weken het bericht gepubli ceerd, dat Generaal Lucius Clay (links), de Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland, op 30 Juni a.s. het bevel over de Amerikaanse strijd krachten in Europa zal neerleggen. Als opvolgers worden genoemd Lt-Gen. Albert Wedemeyer, plv. stafchef voor planning en operaties, en Generaal Mark Clark (rechts), bevelhebber van het Zesde Amerikaanse leger. Het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet houdende bevoegdheid tot het treffen van voor zieningen in verband met bepaalde grenscorrecties is thans verschenen. Bij het afdelingsonderzoek van dit wetsontwerp wilde men van verschillende zijden zijn beschouwingen beginnen met het uiten van ernstige teleurstelling over de gehele gang van zaken met betrekking tot het vraagstuk van wijziging van de grens tussen Nederland en Duitsland. Niet alleen heeft ons land nog steeds geen bevredigende toezeggingen in dit opzicht weten te verkrijgen, doch het heeft zelfs bijna vier jaar moeten duren voordat overeenstemming werd be reikt omtrent enkele grenscorrecties van voorlopige aard, waaromtrent de re gering verklaart, dat zij van zeer beperkte strekking en omvang zijn. Blijkbaar bestaat er niet alleen in Duitsland geen besef van hetgeen dit land Nederland heeft aangedaan getuige het misbaar, waarmede de berichten omtrent de thans in uitzicht gestelde correcties van zeer geringe betekenis aldaar begroet zijn doch bestaat dit besef helaas evenmin in voldoende mate bij de landen, die West-Duitsland hebben bezet. Ware dit wel het geval, dan had men im mers mogen verwachten, dat althans over de technische correcties, welke van Nederlandse zijde werden ge vraagd, in een veel sneller tempo overeenstemming zou zijn breikt. Overigens verklaarden sommige leden, dat zij steeds niet voor verregaande wijzigingen hadden gevoeld. Inwilli ging van de oorspronkelijke eisen zou als een boemerang hebben gewerkt op onze economie. Volgens andere leden heeft Duitsland ons enorme schade toegebracht Deze beloopt naar schat ting 25 milliard gulden. Dat dit be drag in zijn geheel zou worden vol daan is uitgesloten. Afstand van ge bied b.v. met kolenmijnen zou een redelijke eis zijn. Weer anderen von der. dit laatste standpunt als annexatie niet bevorderlijk voor de wederop bouw van Europa. Vele andere leden v/aren van oordeel, dat nog meer in lichtingen over de bewuste gebieden moeten worden gegeven. De leden van de volksvertegenwoordiging kunnen niet meewerken aan „het kopen van een kat in de zak". Men vreesde ook, dat men in het buitenland na de cor recties zou gaan zeggen „Gij hebt uw deel gehad, meer krijgt ge niet". Enkele leden achtten het niet alleen teleurstellend, dat nog steeds geen definitieve regeling tot stand geko men is en dat zulk een regeling ook niet binnen afzienbare tijd tot stand kan komen, doch meenden ook, dat de Nederlandse regering deze aangele genheid weinig gelukkig behandeld heeft. Zjj heeft naar hun mening het psychologisch meest geschikte mo ment voorbij laten gaan. HH.KK.HH. kroonprins Olav van Noorwegen en zijn gemalin Kroonprinses Martha zijn op Schiphol gearriveerd. Kroonprinses Martha zal Zaterdag de doop verrichten van het Noorse vlaggeschip „Oslofjord". Op Schiphol werden de vorstelijke personen begroet door Z.K.H. Prins Bernhard. Donderdagavond is de heer Abdui Kadir, vice-voorzitter van de Neder landse delegatie bü de derde vergade ring van de Assemblée der Verenigde Naties, welke Dinsdag a.s. te New-York begint, met het KLM-vliegtuig voor Curasao naar de Verenigde Staten vertrokken. In het restaurant van de luchthaven had een ANP-yerslaggever de gelegen heid geruime tijd met de heer Abdui Kadir te spreken over de huidige si tuatie in Indonesië. Zijn opinie over de huidige situatie in Indonesië? Het uitgaansverbod te Damascus is gisterochtend opgeheven. In de hoofd stad en in de andere steden is alles rustig. De besturen werken onder ver antwoordelijkheid van algemene secre tarissen. Alle leger-eenheden hebben uiting gegeven aan hun loyaliteit jJ-séns Hoesni Zaim. Het publiek, dat nog niet bekomen is van zijn verras sing, toont zich vrij onverschillig en vraagt zich af, welke kant men uit gaat. Algemeen wordt aangenomen, dat Hoesni Zaim, een militaire regering zal vormen, de kamers zal ontbinden en eigenmachtige nieuwe verkiezingen zal gelasten. De politieke toestand blijft alleszins verward. Kolonel Hoesni Zaim heeft de voor zitter van de Kamer, Fares el Choery, verzocht een regering te vormen waar in hij minister van landsverdediging zal zijn. Fares el Choery heeft het aan bod echter afgeslagen. Behalve de president der republiek en de minister-president, die in een ziekenhuis te Mezze verblijven, zijn alle personen, die werden aangehou den, in vrijheid gesteld. Zoals wij Woensdag reeds meldden, zal voor de volgende veertiendaagse distri butie-periode het vleesrantsoen op 250 gram per week worden gebracht. In de bonnenlijst van Donderdag 7 April zullen derhalve bonnen worden aangewezen voor 500 gram vlees. Het publiek houde er rekening mede, dat varkensvlees een belangrijk deel uitmaakt van de vleestoewijzing aan de slagers, zodat het niet uitsluitend rund vlees kan verlangen. Het zal van de verdere ontwikkeling van de binnen landse aanvoer afhangen of deze rui mere beschikbaarstelling ook in vol gende distributieperioden gehandhaafd kan blijven. „Meer papier, meer tijd en meer goochelarij dan bij welk proces, dat voor een Bijzonder Gerechtshof is ge voerd" aldus typeerde mr. J. Besier, advocaat-fiscaal aan het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, het proces te gen de groot industrieel uit Aerden- hout, J. Menten, dat gisteren zijn laat ste phase beleefde met de pleidooien van mr. Coebergh en mr. Kalbfleisch, die tezamen met mr. Kortenhorst de verdediging voor Menten op zich ge nomen hadden. Na de pleidooien trok het Hof zich enige minuten in raadkamer terug om over een hernieuwd verzoek om invrij heidstelling te beslissen. Dit werd an dermaal afgewezen. Menten zag daar op van het laatste woord af. De uit spraak is thans bepaald op 14 April aanstaande. HET KANAALTUNNELPLAN De Britse regering heeft besloten geen tijd beschikbaar te stellen voor een debat in het parlement over een motie van 200 parlementsleden, waarin verzocht wordt, het project voor een tunnel onder het Kanaal opnieuw in studie te nemen. De motie werd Woens dagavond in hat parlement ingediend. Veel minder ongunstig dan men zou vermoeden naar aanleiding van de be richten m de Nederlandse pers zo was zijn antwoord. De tweede politionele actie werd on- oer ongunstige omstandigheden onder nomen maar heeft een gunstig resultaat gehad, n.1. dat de tot voor de actie door streng bewaakte demarcatielijnen ge- scheide gebieden, thans in elkaar over vloeien. „Men staart zich" zo zeide de heer Abdui Kadir ,;in Nederland blind op de berichten omtrent overvallen en aanslagen en vergeet daarbij te regis treren, dat er grote gebieden zijn, die als volkomen veilig kunnen worden be schouwd. De mogelijkheid tot verkeer en onderling contact heeft vele gaten en breuken gedicht". Over de conferentie te Batavia en de eventuele Ronde Tafel-conferentie te Den Haag, wilde de heer Abdui Kadir zich niet uitlaten. Wel sprak hij zijn voldoening uit over het feit, dat Dr. J. H. van Royen zal optreden als hoofd van de Nederlandse delegatie te Ba tavia. Maarschalk Montgomery, voorzitter van het defensiecomité der bij het Pact van Brussel aangesloten landen, zal Viij dagmiddag, vergezeld van zijn zoon, een bezoek aan Brussef brengen. Hij komt per vliegtuig en zal de gas', zijn van de Engelse ambassadeur. Montgomery vertrekt dezelfde avond nog naar Parijs. Prins Bernhard begroeiie de Noorse gasien Precies op tijd gleed gistermiddag tiet TLM-ljjntoestel uit Oslo, de PHTDU Schiphol binnen. Het bracht de Noorse kroonprinses en kroonprins Martha en Olav, in ons land. Reeds vóór half twee brachten auto's o.m. de Noorse gezant met echt genote, mr. en mrs. Jens Buil en de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, op het terrein van de lucht haven, terwijl om klokslag half twee Z.K.H. Prins Bernhard, die zelf zijn donkerblauwe two-seater bestuurde, arriveerde. Prins Bernhard begroette het ko ninklijk echtpaar zeer hartelijk. Mevrouw JensBuil deed haar be groeting vergezeld gaan van een fraaie veelkleurige ruiker anjers, saamgebon den met een lint in de kleuren van de Noorse vlag. Namens de K.L.M. bood de hoofdstewardess, mej. Koremans, de kroonprinses bloemen aan. H.K.H. was gekleed in een zwarte tailleur met donkerbruine vos. De kroonprins droeg een grijs geruit costuum onder een donkere overjas. Een groot aantal be langstellenden was getuige van deze ontvangst. Terstond na de begroeting stapte hel kroonprinselijk paar met Prins Bernhard, die gekleed was in donker grijs costuum met witte anjer in zijn rever en groene slappe hoed, in de eer ste der beide gereedstaande hofauto's, waarna zonder verder oponthoud naar Soestdijk werd gereden. Tengevolge van het zeer zachte, wel haast zomerse weer hebben in Dier gaarde Blij-Dorp de papagaaien hun plaats langs de wegen en paden weer ingenomen, terwijl de amandelboompjes reeds zijn gaan bloeien en ook de tere rose bloesem van de prunussen zich buiten de knopomhulsels begint te wa gen. In geen jaren is dit alles zo vroeg het geval geweest en de fauna doet braaf mee, want er zijn al een massa jonge dieren als beertjes, kamelen, leeuwtjes en tijgertjes. GEEN ENGELSE GOEDEREN VAN MILITAIR BELANG NAAR DE SOWJETUNIE De president van de Board of Trade, Harold Wilson, heeft in het Engelse parlement medegedeeld, dat de lijst van goederen van groot mi litair belang, die niet mogen worden uitgevoerd naar de Sowjetunie en be paalde andere landen, zonder dat daarvoor een exportvergunning is ver leend, is uitgebreid. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. Stikker, is giste ren voor het eerst door Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, ontvangen, en wel vlak na Ernest Bevin. Mr. Stikker had met Acheson een algemeen onderhoud over de Atlantische Unie, de organisatie daarvan en de er bij betrokken inter nationale kwesties. Naar van betrouw bare zijde werd bericht, is ook de In donesische kwestie besproken. Mr. Stikker werd vergezeld door de Nederlandse ambassadeur, mr. E. van Kleffens. Volgens een na de bespreking uitge geven gemeenschappelijk communiqué heeft Acheson doen uitkomen, dat de Amerikaanse regering van harte hoopt, dat de instructies van de Veiligheids raad aan Indonesië 23 Maart gegeven, zo spoedig mogelijk zullen worden uit gevoerd. De minister gaf uitdrukking aan zijn volledig vertrouwen, dat bei de partijen snel en te goeder trouw de voorbereidende onderhandelingen zul len openen, waar de Veiligheidsraad om verzocht heeft. Mr. Stikker wees er op, dat de voorstellen van de Vei ligheidsraad door de Nederlandse re gering aanvaard zijn, uitte dezelfde wens als Achison en gaf nader aan, langs welke wegen naar zijn mening op de meest doelmatige en vlugge wijze vooruitgang geboekt zou kunnen worden. (In de instructies van 23 Maart verzoekt de Veiligheidsraad om een voorlopige conferentie tussen Ne derland en de Republikeinse leiders teneinde de Indonesische regering te STASgEN WIL NIEUW HANDVEST DER V. N. Harold Stassen, één der candidaten in het vorige jaar van de Republikein se conventie voor het presidentschap der Verenigde Staten heeft in een toe spraak de suggestie gedaan, dat het handvest der Verenigde Naties binnen drie jaar tijds volledig zou moeten worden herzien. Stassen verklaarde, dat de Verenig de Naties „een door het vetorecht door zeefde organisatie" waren geworden. Zij bleef echter de beste hoop voor het toi stand komen van een duurzame en rechtvaardige vrede. herstellen vóór de Ronde-Tafelconfe rentie te Den Haag.) Mr. Stikker verklaarde vóór zijn be zoek aan het state department aan de correspondent van Reuter, dat hij de regeling van de Westduitse problemen beschouwde als een complementering van essentieel belang van het Atlan tisch pact, aangezien West-Duitsland een integraal deel van West-Europa uitmaakte. Tijdens een lunch, aangeboden door het Departement Groningen van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del, sprak dr. Alan Valentine, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland. De heer Valentine gaf een uiteen zetting over doel en werkwijze van de Marshall-hulp. West-Europa krijgt de kans door de Marshall-hulp er weer bovenop te komen en de productie te herstellen. Het zal echter van de samenwerking tussen de Westeuropese landen afhangen of dit herstel werke lijkheid zal worden. Op onze vraag, of de Marshall-gel den ook bestemd mogen worden voor militaire benodigdheden, in verband met de Nederlandse verplichtingen ten aanzien van de Westerse Unie, zeide de heer Valentine, dat dit tot op heden nog niet mogelijk is. De gelden zijn uitsluitend beschikbaar voor het econo misch herstel, terwijl voor de mili taire verplichtingen wellicht een an dere regeling zal worden getroffen. Dr. Valentine zeide, naar aanleiding van de door ons geopperde mogelijkheid om de Zuiderzee-inpoldering te vol tooien met Marshall-dollars, dat dit wordt overgelaten aan de Nederlandse regering zelf. De dollars zijn echter thans eerder nodig voor de invoer van machinerieën en landbouwproducten, aldus spreker. De hulp moet voor het overgrote deel worden gezien als een schenking. Slechts een klein gedeelte, ongeveer 20 pet., bestaat uit leningen, welke zullen moeten worden terugbetaald. NED. CHR. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL Enkele maanden geleden was het ledental van deze organisatie gestegen tot 25.000. Op 28 Maart werd *t 26.000ste lid ingeschreven. i

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1