.16.75 Stad en OtngeuuiQ Gerard Worm WATER.... Middenstandsvereniging „Den Helder thans aangesloten bij de K.N.M.B. Kleine zaakjes voor de Kantonrechter Korie bespreking over hei credieiwezen Keizersiraat Standen M.S.C. Grieppatiënt sloeg enkele ruiten in HF kan geen kwaad, om eens heel intiem en strikt persoonlijk al dat moois om je heen te inventariseren. Je brengt het ros tot stilstand, springt eraf en zoekt een zacht plekje in de berm. Je hebt zmvaar je siga retten niet vergeten, KOOPT BIJ LAKJASSEN prima kwaliteit Julianadorp Feestavond Plattelands- vrouwen Anna Paulowna Bevestiging en intrede van Ds. Meyer IJmuiden Urk Wierin gen Contactavond van de jeugd Lezing over Rembrandt Calianisoog Feestavond van de Plattelandsvrouwen In de Maandagavond gehouden alge mene vergadering van de Midden- ■tandsvereniging „Den Helder" werd overeenkomstig het bestuursvoorstel besloten tot aansluiting bij de Konink lijke Nederlandse Middenstandsbond en tevens in verband met deze aanslui ting tot verhoging der contributie tot f 10 per jaar. De voorzitter, de heer J. Bregman, sprak in zijn openingswoord zijn leed wezen erover uit, dat niet meer dan dertig van de driehonderd leden hun belangstelling toonden, terwijl toch be langrijke beslissingen genomen zouden worden. Uit de jaarverslagen e.d., gele zen door de heer J. F. van Wijngaarden, bleek het ledental iets te zijn terugge lopen. Het bedraagt thans 293. Dank zij een beknopt overzicht kregen de aan wezigen een indruk van hetgeen de vereniging in het afgelopen jaar heeft gepresteerd. Het laatste was de organi satie van een voorlichtingsavond, waar op de heer D. Swagerman, secretaris van de K.N.M.B. uiteenzette waarom landelijke aansluiting voor de midden stander gewenst is. Gezien de wijze, waarop de vergadering later reageerde op het bestuursvoorstel tot aansluiting, had het woord van de heer Swagerman de gewenste vruchten ruimschoots af geworpen. Drie bestuursleden waren aftredend, t.w. de heren P. J. de Haan, S. Prins en A. J. de Vries. Bovendien was er nog een vacature door het bedanken van de heer J. Reinderman. Het bestuur stelde als candidaat de heer D. Bethlehem, en door de leden waren vervolgens nog da heren C. Krigée, T. C. Govers en Zalmstra candidaat gesteld. Met meer derheid van stemmen werden gekozen de heren P. J. de Haan, S. Prins, C Krigée en T. C. Govers. Zij namen hun benoeming aan. De heer De Vries kreeg van de heer Bregman een dankwoord voor de vele goede diensten aan de ver eniging bewezen; hij heeft altijd zijn taak met grote plichtgetrouwheid opge vat. Toen het voorstel tot aansluiting bij de K.N.M.B. ter tafel kwam, gaf de heer Bregman in een duidelijk en kern achtig betoog een overzicht van de mo tieven, die het bestuur hadden geleid bij het voorbereiden van dit voorstel en die voor de leden aanleiding moes ten zijn, de aansluiting van harte toe te juichen. Het lidmaatschap van een plaatselijke middenstandsvereniging is thans niet meer voldoende. Bij rege ringspersonen en -instanties moet op het ogenblik de stem van de midden stand kunnen klinken. Het getal is hierbij van grote betekenis. Op het ogenblik hebben de drie middenstands bonden (de K.N.M.B., de Chr. en de R.K. bond) reeds een adviserende stem. Dat wil niet zeggen, dat de adviezen steeds door de regering worden opge volgd. Wanneer de adviezen echter ach terwege bleven dan zou de situatie aan merkelijk ongunstiger zijn. De werk zaamheid van de bonden heeft effect gesorteerd, al is het moeilijk vast te stellen hoe de toestand geweest zou zijn, wanneer de bonden niets hadden gepresteerd. Het gaat in ieder geval niet aan, om te profiteren van hetgeen anderen bereiken. De gehele midden stand moet een krachtig bloc vormen, waarmede rekening wordt gehouden. Er volgde nog een kleine discussie, waarna het voorstel met algemene stemmen werd aangenomen. Ook het volgend punt, de yoorgestelde contribu tieverhoging tot tien gulden per jaar, werd met algemene stemmen aangeno men. Afbetaling- en huurkoop. Dan stond nog op de agenda een be spreking van het z.g. „credietwezen". Er zijn reeds weer zaken (thans nog bijna uitsluitend landelijke) die artike len te koop aanbieden „op gemakke lijke betalingsvoorwaarden". Dat lijkt op een terugkeer naar de vooroorlogse toestand met de vermaledijde me thoden van „afbetaling" en „huurkoop". Zolang hieraan niets van overheids wege wordt gedaan, staan de midden standers voor de keuze; mee-afglijden of de klanten zien vertrekken naar de credietzaken. Dit alternatief is nog wel niet zo scherp, maar het kan er toch van komen, en daarom had hét bestuur dit onderwerp op de agenda gezet. De vergadering gevoelde uiteraard (en te recht) het meest voor contante betaling, maar men gaf toe, dat de omstandighe den wel eens een gewijzigde instelling noodzakelijk zouden kunnen maken. De heer Bregman noemde het voorbeeld van Enschede, waar men thans een Volkscredietbank heeft. Daarbij is het niet mogelijk, dat een afnemer zich bij verschillende leveranciers diep in de schuld koopt. Ook werd de mening van de vergadering gevraagd inzake een mogelijk spaarzegelsystéem. Het bleek wel, dat het merendeel der aanwezigen nog geen vastomlijnd oordeel had. Deze materie zal nader worden bekeken, om mogelijk op de agenda van de eerstvol gende vergadering te worden geplaatst De rondvraag leverde nog enkele punten op van interne aard. Op open- hartige wijze werden verschillende moeilijkheden naar Voren gebracht. Van achter de bestuurstafel werd waar mo gelijk een afdoend antwoord gegeven in andere gevallen werd een onderzoek toegezegd. De vergadering kon toen worden gesloten. Een nieuwe Lenie Een nieuw geluid! van Nu de competitie van de Noord-Hol landse Schaakbond is afgelopen waarbij het derde tiental van MSC naar'de derde klasse is gedegradeerd en inmiddels de wedstrijden om het kampioenschap van Den Helder een aanvang hebben geno men laten wij hieronder een deel der eindstanden van de gehouden winter-wed- strijden volgen: Hoofdklasse A: gesp pnt IC Geus 12 lO'/i J P Bommel 12 s'/t ,T V d Kuyi 12 8 A H Verschuur 12 6'/s G v 't Veer 12 5 J Marsman (I) 12 2 P W v Dijk 12 li/t Hoofdklasse B: gesp pnt J Wijker 12 11 W J Geus 12 a'/, K J de Waard 12 6 J Marsman (II) 12 5 •T Valkenier 12 4 J Smit 12 31/, A Muller 12 3 Eerste klasse A: gesp pnt J M Koning 12 8V, D Dokter 12 8 K Lengers 12 8 J A Allaart 12 6 M Quant 12 4V, J v Amersfoort 12 3'/i J Geurts 12 3'/, Eerste klasse B: gesp pnt J Noordeloos 14 ll1/, H de Vries 14 9 Th Adriaanse 14 8'/j K Geestman 14 81/, J Bruinsma 14 7'/s A Geus 14 J 't Mart 14 3</t Tl Bais 14 3 Eerste klasse C: gesp pnt D de Lange 19 8 G J Geus 10 6 C J Bosch 10 S Th de Jeu 10 4 St Amersfoort 10 31/, P N Kelder 10 3</i De eindstanden van de tweede en derde klas hopen wij in een der volgende num mers op te nemen HRC—BOLDKLUBBEN EIJDEN Voor de wedstrijd tussen HRC en de Denen bestaat grote belangstelling. Het bestuur van HRC heeft besloten voor verkoop van kaarten te houden en wel vanaf Donderdag 14 April bij Kees van Loo, sigarenmagazijn K 18. Vóór de aanvang van deze internationale strijd zal 't Stedelijk Muziekkorps de volks liederen spelen. Tijdens de pauze krij gen we nog enkele marsen van het korps te horen. Alles wijst er dus op dat het een wedstrijd wordt met een apart cachet. De aanvang is 5 uur, a.s. Zaterdag 16 April. Van de spelers wordt verwacht dat zij hun beste beentje voorzetten. HET NEDERLANDS HANDELS REGISTER Opheffingen: H. Bakker „Pension Zonnelust", Texel, Den Burg, Kooger- weg 30. N.V. Het Nieuwe Sport terrein in liq„ Texel, Prins Hendrikpol der 21. Inschr. ambtshalve doorgehaald. (Ontleend aan het Nederlands Han delsregister). Voor de politierechter in Alkmaar, mr. J. N. Alblas stond Jacob B. uit Den Helder terecht, wie ten laste was gelegd dat hij op 27 Januari bij zijn buren enkele ruiten met een ha mer had stuk geslagen. B. vertelde ter rechtszitting dat hij eind Januari griep had en met 40 gr. koorts in bed lag. Toen hij echter hoor de, hoe buiten de buren zijn vrouw be ledigde, sprong hij uit het bed en begaf zich gewapend met een hamer op straat. Daar de buren zich wijselijk in hun huis verschanst hadden, sloeg B. maar enkele ruiten in. De officier, mr. A. W. Holsteijn wilde rekening houden met allerlei verzachtende omstandighe den en eiste f 10 subs. 5 dagen. De uit spraak was conform de eis. NOG MEER RUZIE Ook Trijntje R. uit Den Helder ver keerde eind Januari in staat van oorlog met haar buurman. De moeder van Trijntje was ziek en had veel last van het lawaai dat de buurman maakte. Deze trok zich hier echter niets van aan; hij timmerde zo veel hij zin had en zette de radio hard aan. Op een slechte dag luchtte Trijntje haar hart over zo weinig medeleven en noemde de buurman een schooier en parasiet. Dit mag nu eenmaal niet gezegd wor den en daarom eiste mr. Holstein f 50 subs. 25 dagen. Mr. Alblas veroordeelde R. tot f 25 subs. 10 dagen. GRATIS GEBRUIK VAN KRAAN WAGEN. Wilhelmus Z. uit Haarlem raakte op 11 October met zijn vrachtauto in de Donkere Duinen in het mulle zand. Om weer los te komen bevestigde hij een kabel aan een op de weg geparkeerde auto, stapte in en slaagde er na verloop van enige tijd inderdaad in zijn eigen auto los te trekken. Hij had echter Van niemand verlof gekregèn van de gepar keerde auto gebruik te maken en bo vendien liep deze wagen hierbij enige schade op. Mr. Alblas veroordeelde Z. conform de eis tot f 10 subs. 5 dagen. GESLAAGD. Bij het onlangs te Den Haag gehou den examen voor derde stuurman gro te handelvaart slaagde de heer K. Bos sen te Nieuwe Niedorp, leerlingen van de gemeentelijke zeevaartschool te Den Helder. Op de vooravond van Goede Vrijdag, dus morgenavond, zal In de Neder lands-hervormde kerk te Julianadorp een wijdingsdienst worden gehouden, met als voorganger ds. Papineau Salm. Medewerking wordt verleend door de Chr. gemengde zangvereniging „Zang- lust" onder leiding van de heer J. Jongkees, en mej. A.' Sinjewel met de clamatie. De dienst vangt aan om acht uur. JE hebt wel eens zo'n uurtje, dat de wind naar huis is om nieuwe lucht te'halen. Dan. profi teer je onmiddellijk va, 1 de gelegenheid en grijp je de eerste de beste fiets, onder het motto „Op naar buiten heenge- meld!" Het zoele Zuiden lokt, het Koegras geurt aantrekkelijk en het kerktorentje van Julia nadorp boort zich in de blauwe lucht. Je rijdt voor de wind, die „net lekker" is, en weet de stad steeds verder achter je. Dat geeft een soort bevrijding, eens xoey te gaan van al het bekende en vertrouwde. Voor een uurtje de rug toe te wen den naar de stad, waar van je toch wel houdt: En je bent bereid cm onderweg gezellig on trouw te plegen en alles leuk en lief te vinden, wat je tegenkomt. De geur van koemest bij voorbeeld en een paar grappige kuilen in de weg. Een kwiek Koegras- ser deerntje met rode wangen en verwaaide ha ren, op de fiets koersend naar de stad. Je rijdt een trage driewielde kar voorbij, die pas met de Paasdagen in Julianadorp moet wezen, en ontmoet een snelle Ford, die aan haar baas wil bewijzen, dat de Lange Vliet heus zo lang niet is. Het is al lemaal aardig en gezel- lig, de zon schijnt en hel land. is groen, tussen de Watertoren en het kerk je, dat daar trots staat als een hen tussen haar kuikens. Een goed land, dat puntje van Noord Holland, onder de rook van Nieuwediep. Onder de rook der beschaving, ben je haast geneigd te denken, in eer. vreemde opwelling uit je Jutter- hart. „Dat is nou alle maal Den Helder!" Heel die wijde wereld, met wazige duintoppen in het Westen, een vredig pluk je huizen in het Zuiden, speelgoedauto's rijdend langs de Oosterkim, en de hoofdstad van dit stukje wereld breeduit onder de Noorderhemel. maaren dan komt een donkere wolk aan drijven. Waar zijn m'n lucifers? Symptoom vari een onherroepelijk be gonnen ommekeer? Het geluk lijkt zich af te wenden, de mest gaat weer stinken, en die luie driewieler komt er nog steeds aangesjoktDe voerman houdt in; hij heeft wel een vuurtje Terwijl het paard peinst maak je een babbeltje met de boer, en hoe het mogelijk is weet nie mand opeens gaat het gesprek over de water leiding. Die boerderij, en die, en die, daar hebben ze een regenbaken daar staat een nortonpomp op het erf. Probeer niet, daar eventjes een slokje fris water te halen, want je krijgt het niet door je keel. Het heeft de kleur van slappe thee, de tem peratuur van afgewerkte stoom en de smaak van alle vochten dezer aarde tezamen. In ons Koegras zijn nog mensen gespeend van het cultuurgoed, dat waterleiding heet. Tries te boel. En in de stad hoor je gemopper, wan neer de kraan even niet loopt. Je vindt het heel normaal, dat de zaak zon der stagnatie werkt. En je kunt al het leed dezer wereld niet op je ten gere schouders nemen. MEE1V, laten die Koe- grassers maar zonder leidingwater modderen. Ze wonen buiten je ge zichtsveld, net zoals jij buiten het hunne leeft. Je peddelt naar huis terug, loopt naar dc kraan en wast je handen in onschuld. VLISSINGEN EN DE MARINE B. en W. van Vlissingen hebben aan de gemeente medegedeeld, dat er Wel op gerekend kan worden, dat de marine naar Vlissingen zal terugkeren. Over het tijdstip, waarop deze terug keer zal geschieden, staat echter nog niets vast. Naar wij in marinekringen verne men, beschouwt men dez.e mededeling als zeer optimistisch. De Koninklijke Marine zoekt op het ogenblik naar wegen om de matrozenopleiding van Loosdrecht naar de kust te verplaat sen. Daarbij wordt o.a. ook aan Vlis singen gedacht, maar er is nog niets vastgesteld. KAP. TER ZEE J. W. HOLTERMAN VERLAAT DE DIENST Op 1 April j.I. is de kapitein ter zse van de technische dienst J. W. Holter- man, hoofd van de onderafdeling vlie gend materieel, eervol van zijn functie ontheven. Hij heeft de dienst verlaten, enisgals zodanig opgevolgd door de kapitein luitenant ter zee van de tech nische dienst D. van Leeuwen. POSTAGENTSCHAP ZUIDSTRAAT. Men verzoekt ons mede te delen, dat het postagentschap aan de Zuidsraat vandaag de gehele dag gesloten is. Een oude bekende van de kantcn- 1 echter was de vishandelaar G. B. van Texel. Hij was al meermalen voor het hekje geweest omdat hij liep te stro pen in de duinen. Nu ook weer. al be weerde hij dan, dat hij alleen maar op visite was geweest en onderweg een klem had gevonden. De klem was verroest en hij stak het ding in een zak, die hij toevallig bij zich had. Toen kwam hij de veldwachter tegen, die belangstellend informeerde, wat B in het duin te maken had. Niets na tuurlijk en hij had ook niets bij zich. V/at er dan in de zak zat? Een oude klem die hij net gevonden had, maar die wilde hij niet laten zien of afge ven. De veldwachter greep daarom de zak beet om hem dan zelf te pakken, hij zag door een gat in de zak, dat de klem niet oud was. maar blonk van nieuwheid en dat het ding dus niet gevonden was op die regenachtige avond. Ook al omdat B. meermalen straf opgelopen had wegens dergelijke feiten, kreeg hij f 40 subs. 20 dagen plus inlevering van de klem of beta ling van f 2.75. Het volgende zaakje was iets typisch Helders. Een jongeman, die trouwens al niet zo piepjong meer was, had op een avond de rust in een vredige straat verstoord, door haar met een alarmpistool of tenminste iets dat een hels lawaai maakte en kruitdamp ver oorzaakte. aan het demonstreren te gaan. Zomaar, omdat er toch geen mens op straat liep. en het was wel een aardige bezigheid. Het kostte hem f 5 subs. 3 dagen. Wij zouden echter alle jongelui, die zich met dergelijk speelgoed vermaken, een veel hogere boete toewensen. Het loopt weer tegen Koninginnedag en juist dan plegen die blagen weer actief te zijn en zo de feestvreugde van velen te versto ren door kapotte gordijnen en kleren te veroorzaken. Het derde zaakje was een verkeers ongeval met een nogal ongelukkige rfloop. De heer G. reed met zijn mo torfiets met een duo-passagiere op de Rijksweg en de heer vd M. reed in een personenauto met een flinke vaart een eindje achter de motor cn wilde passeren. De motorrijder moest links afslaan en vroeg zijn passagiere, of dat nog,, mogelijk was. Zij vergiste zich in de snelheid van de auto en stak haar hand uit, waarop de motorrijder met een links afsloeg. De auto was inmid dels bijna opzij gekomen en zo ont stemd een botsing, ■waafbij de passa giere van de duo op de weg terecht kwam en danige verwondingen opliep Cc-k ontstond een flinke schade aan de auto. die onderling geregeld werd. De kantonrechter eiste, in verband met de toestand van de passagiere een lichte straf: f 6 subs. 3 dagen. De volgende beklaagden waren nog niet verschenen, hoewel het al over elven was. „Ze denken zeker, dat we r'.tijd even laat zijn", meende de kan tonrechter lachend. Daarom wachtten de aanwezigen nog even, of de te' late beklaagden er ook nog prijs op stel den te komen. Dit bleek niet het ge val en zo sloot de rechter met een daverende klap van de zwarte hamer de zitting. Maar die klap ging gepaard met een licht gekraak, en allen keken naar de deur, of de beklaagden toch nog kwamen soms. Er gebeurde niks, alleen lag er op de tafel naaste de ha mer een flinke splinter, en op de ha- mersteel prijkte een witte plek. ,.Daf deed ik niet hoor. mijn voorganger zal het wel op zijn geweten hebben", zei dc kantonrechter, waarop allen lachten. 1 Zaterdagavond gaf de afd. Juliana dorp van de plattelandsvrouwen een feestavond in café Rol, waarbij ook de mannelijke helft uitgenodigd was. De voorzitster, mej. A. E. de Vries, kon aan een flink aantal aanwezigen het welkom toeroepen en deed voor de aan vang Van het programma nog enige mededelingen, n.1. dat er een uitnodi ging van de Groningse plattelands vrouwen was binnengekomen, waarbij een aantal Noordhollandse plattelands vrouwen werd gevraagd een twee daags bezoek aan Groningen te brengen. Breezand sprak de heer Zondag was het een belangrijke dag voor de Ned. Herv. Gemeenten Anna Paulowna en Wieringerwaard. Na een vacature van twee jaar kregen zij weer een eigen predikant. In de mor gendienst die door velen, zowel uit Anna Paulowna als Breezand werd bijgewoond, ging voor ds. Klein Was- sink uit Alkmaar, die een predikatie hield naar aanleiding van Lucas 19:28 44 en daarpa, met assistentie van ds. Rasch uit Den Helder, ds. Meijer in zijn ambt bevestigde. 's Middags hield ds. Meijer zijn in treerede, waarvoor hij tot tekst ge kozen had Corinthe 4 :5. Na de dienst werd de nieuwe predikant toegespro ken door mr. M. Th. Mijrlieff, als ver tegenwoordiger van de kerkvoogdij en de kerkeraad. Spr. dankte ook ds. De Hoest, de consulent, voor zijn arbeid in de gemeente. Namens de N.H. Evangelisatie in Boon een in 't laatst van Mei. Liefhebsters kun- r^n zich vóór Pasen opgeven bij 't be stuur. Verder was de handwerktentoon- stelling uitgesteld tot het najaar. Nu werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma, dat met eigen krachten werd verzorgd. Door de dames werd" het bondslied ge zongen. Eerst werd opgevoerd de sketch „Standing en Misunderstanding" van Nono door mevr. MinnesViehof en de heren H. N. Kaptein en D. Hartland. Vooral de creatie van orgeldraaier door de heer Kaptein was kostelijk. Mevr. A. VonkPie droeg een Vlaams stukje voor. Mevr. Van Zoonenvan der Linde en mevr. Min nesViehof zongen een duet voor so praan en alt, „Wiegeliedje" op de piano begeleid door mevr. Marees-Kokelaar. Deze dames beschikken beide over een mooie stem en het liedje werd dan ook keurig gezongen. Nu trad het dames zangkoor „Ons eigen lied" op. dat on der leiding van de heer D. Ploeg een viertal liederen ten gehore bracht n.1. Gebed van Bortnianski, Vlindervlucht van Ina Bloemen, Vinela van Frans Abt en Moeders Slaapliedeke van W. F Kools. Deze 'iederen werden voortref feliik gezongen en oogstten veel succes Vóór de pauze trad mevr Minnes— Hoornsman 00 met een West Frie-e voordracht „Verbeelding", die bij de aanwezigen geweldig insloeg. In de pauze werd een verloting gehouden, waarvoor door de leden een groot aan tal prijzen beschikbaar was gesteld. De lootjes gingen dan ook grif van de hand. Na de pauze werd nog een twee tal sketches vertoond. Eerst de Mecha nische dienstboden een parodie on de dienstbodennood. daarna de Stille Ven noot. spelende in de tiid. toen er nog «een woningnood bestond. Tot slot voer den een 12-tal dames een volksdans op, de Boerenbruiloft met pianobegeleiding van mevrouw MareesKokelaar. Hier na bracht de voorzitster een woord van dank aan allen, die meegewerkt hadden om deze avond te doen slagen, waarna de aanwezigen nog enige tiid van een dansje konden s^iteten. woord van welkom en ook ds. De Heest, sprekend over de Ring, ver welkomde ds. Meijer en wees o.m. op het grote arbeidsveld: Anna Pau lowna en Wieringerwaard. De preases van het Studentendis puut. waarvan ds. Meijer voorheen voorzitter was, sprak de wens uit dat laatstgenoemde, ondanks de drukke werkkring die hem wacht, tijd zal vinden om zijn studies voort te zetlen. Bij het verlaten van het kerkge bouw drukten de nieuwe predikant en 7,-:„ ,,v hand. VISSERIJ-BESOMMINGEN Gisteren waren aan de Rljksvisafslag 5740 kisten vis aangevoerd, als volgt ver deeld over de verschillende soorten. U00 kisten wijting, 380 schol, 250 schar, 80 tar bot-tong, 100 haring, 620 makreel, 75 schar- tong^ 10 heilbot, 120 kabeljauw 25 rood- baars, 100 poon, 80 wolf, 75 leng, 425 kool- vis en 200 kisten met diverse vissoorten Besommingen: 3 trawlers te samfr: 58,700; IJM 57 ..Medan" f 17,250: 129 ..Shamrock" f 4770; 41 „Claes Compaen' f 22,600: KW 56 f 2040; 67 f 2210: 48 f 4448. 24 f 2293; 227 f1135; 140 f 1788; 39 f 396o] 59 f 870: 162 f 2060; 125 f2110; 170 f 1270: 50 f 1648: 16 f 2080: 163 f 780: 151 f 1455: 94 f 560; IJM 5 f 2320; SCHEV 402 f327 PROV. OVERIJSSELS WATER BEDRIJF Uit betrouwbare bron vernemen wij dat binnen zeer korte tiid Urk zal wor den aangesloten op het waterleiding- hodvif van de nrovincie Overiissel. Dat Urk hiermede ten zeerste is,gebaat kan men begrijpen, gezien de zich steeds hei halende waternood op Urk. B. en W. van Urk hebben thans in studie een nieuwe verordening aan gaande de haven- 011 vurengelden. Ge zien de betere verlichting in de haven, die nog zal worden uitgebreid, neemt het stroomverbruik voor de haven in hoge mate toe. De grotere uitgaven zullen tot gevolg hebben, dat de kosten van de haven- en -vurengelden voor vis sers enz. iets hoger zuilen worden. Gezien het nijpend tekort aan schoolruimte, zal thans worden overge gaan tot het bouwen van een nieuwe chr. school. Deze school zal 9 lokalen bevatten. In de vervolg-vergadering van 6e diverse jongerenorganisaties werd al. lereerst met voldoening kennis genomen van het gunstige antwoord van het col lege van B. en W. op het verzoek vati deze organisaties om voortaan strenger toezicht te houden op de toelating van jongeren tot publieke lokaliteiten. Bij de voortgezette discussies bleek dat men het er over eens was, dat het samengaan van dans en alcohol zeker niet kon leiden tot verhoging van het dansgenot. Het zou aanbeveling verdie nen, meenden velen, dat er een hepa. ling gemaakt werd, waarbij het schen. ken van alcoholhoudende dranken aan beneden 18-jarigen zou worden ver boden. Voorts werd besloten een com missie samen te stellen, die voorberei dingen moet treffen om te komen tot een blijvend contactorgaan tussen de verschillende jongeren-organisaties. Vertegenwoordigers van alle aanwezige verenigingen maken deel uit van deze commissie, terwijl voor de andere orga nisaties een plaatsje zal worden open gehouden. De voorzitter, de heer v. d. Kwast, sprak in z'n sluitingswoord de hoop uit, dat spoedig verdere tastbate resultaten gemeld zouden kunnen wor den. Door de zusterkring der Ned. Herv. Gemeente alhier was Vrijdagavond een samenkomst georganiseerd, waarbij als spr. ds. Enklaar optrad met een lezing over bovengenoemd onderwerp. Het kerkgebouw was matig gevuld, waar bij het ons opviel dat de jeugd sterk vertegenwoordigd was. Door spreker werd eerst een inleiding gehouden, waarna vele meesterwerken van de groten schilder op het. doek versche nen, welke door ds. Enklaar werden toegelicht. Het gehele leven van Rem- brandt trok hier aan ons oog voorbij. Ds. vd Winden was de tolk der aan wezigen, toen hij aan het einde de spreker dankte voor zijn leerzaam be toog. Het was een goede avond. De afdeling Callantsoog van de Bond van Plattelandsvrouwen, hield Zater dagavond een feestavond. De voorzit ster, mevrouw SchenkPluister, kon in haar openingswoord een groot aan tal belangstellenden welkom heten. Voor deze avond was de afd. Cal lantsoog van de Holl. Mij. van Land bouw eveneens uitgenodigd. De voorzitster las nog een schrijven voor van de afd. Leeuwarden van bo vengenoemde Bond. waarin dank werd gebracht aan de dames van de afdeling Callantsoog, waar de Friezinnen het afgelopen jaar als gasten waren ge weest. Tevens hield dat schrijven een uitnodiging in aan de Callantsoger da mes. om deze zomer een tegenbezoek aan Leeuwarden te brengen. Er be staat nog gelegenheid voor de leden, om zich voor deelname bij het bestuur op te geven. Het lange programma (misschien iets te lan<?) dat daarna werd gegeven werd treheel met eigen krachten uitgevoerd. ■Muziek, zanv en toneel, wisselden el kander af. Mei. G. Visser viool en P. de Wit. accordeon, gaven gezamenlijk een paar nummertjes ten beste en ook dat werd zeer gewaardeerd. De aanwe zigen werd getacteerd op thee, koffie, koek en gebak en wel op zeer royale wiize. Een kleine verloting ter compensatie van de gemaakte onkosten bracht nog entee spanning onder het publiek. Zeer zeker kunnen de Plattelands vrouwen op een goed geslaagde avond terug zien. Na het sluitingswoord van de voorzitster, bracht de heer C. Hoog- sobagen namens de afd. van de Holl. Mij. van Landbouw het bestuur dank voor de uitnodiging, die zijn afdeling had gekregen en waarvan dankbaar "ebruik is gemaakt. Dr. Malan naar Nederland Pp m'nister-irrsident van de Unie van Zuid-A^rika, dr. D. F. Malan, heeft liet voornemen, na zijn verblijf te Londen een (niel-officieel) bezoek aan Nederland te brengen, voorname lijk aan de Rijksuniversiteit te t trecht, waar hij indertijd zijn theo logische studies heeft voltooid. Dr. Malan zal, zoals bekend, de con ferentie van premiers van het Britse gemenebest bijwonen, die op 21 April te Londen begint en ongeveer een week zal duren. (ing ook Zet Z*adhïds°van mimeae Z bin"enstod werd tijdens de bezet- De restauratie van het m,rt bommen grotendeels verwoest. van het oude stadhuis vordert gestaag, terwijl een nieuw deel reeds is voltooid.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2