Italiaanse regering op jacht naar Mussolini's millioenen Op 25 April viert het V.H.K. zijn eerste lustrum On ze Damrubriek Vermogen der Von Hohenzollerns is tot twee procent geslonken Indien U nog weifelt niet j ontbreken Wanhopig Juridisch gevecht om Huize Doorn Scheepvaartberichten Zesde bonaanwijzing sinaasappelen. Penicilline helpt niet tegen alle kwalen Communisten werken opsporing tegen Vijf jaar vrouwen in ons leger Strenge dicipline en scherp toezicht !t' Acht jaar voor moordenaar van Keesje Vermeulen. WOENSDAG IS APRtL 194». Gesprek mei gevolmachtigde van de ex-kroonprins gen kleine Zwitserse vierpersoons- auto uit Ziïrich rijdt in de val lende duisternis van Utrecht in Oos telijke richting, voorbij De Bilt, Zeist en Driebergen-Rijsenburg, draait in het centrum van het stille Doorn bij hotel Pabst rechtsaf en stopt voor de poort van huize „Doorn", dat donker want onbewoond tussen het ge boomte staat. De heer llsemann, eens de rentmeester van Wilhelm von Hohenzollern, thans in naam van het Nederlands Beheersinstituut beheer der van dit landgoed, dat Duitslands laatste keizer gedurende een kwart eeuw na de revolutie van 1918 tot ge riefelijk verblijf diende, de heer llse mann dan treedt naar bulten en be groet kolonel Karl graaf von Harden- berg, algemeen gevolmachtigde van die andere Wilhelm von Hohenzol lern, oudste zoon van de gestorven keizer, thans hoofd van het geslacht, dat tot het einde van de eerste we reldoorlog heerste over geheel Duits land en tot ver daarbuiten zijn mach tige invloed kon doen gelden. De Hohenzollerns heersen niet meer en hun macht is tot niets ingeschrom- peld. Sommige leden houden zich nog bezig met het bij elkaar houden van hetgeen er nog over is van de fami liebezittingen, waarvan in de vette jaren de omvang nauwelijks te over zien was, maar die nu ook mager be ginnen te worden. Anderen hebben het roer omgegooid en hebben zich een nieuw bestaan opgebouwd. Dat was langzamerhand nodig geworden, want van die bezittingen is 98 pCt. verlo ten gegaan. Ook huize „Doorn" be hoort daartoe, want het is in 1916 als vijandelijk vermogen aan de Staat der Nederlanden vervallen. De ex- kroonprins echter meent, dat dat ten onrechte is gebeurd en tracht met de moed der wanhoop dit bezit, dat met alles wat erbij behoort een waarde van twee millioen gulden vertegenwoor digt, terug' te krijgen. Een langdurig civiel proces voor Nederlandse rech terlijke instanties is in volle gang; zojuist is er weer een zitting geweest, die de kolonel heeft bijgewoond. Over het verloop is hij niet zo erg geest driftig en nu moet er eens overlegd worden wat er te doen staat. De heer llsemann, die in het poort gebouw woont, gaat met zijn gast naar binnen en er ontwikkelt zich een urenlang gesprek. Pas laat worden deze avond de lichten gedoofd. Hoe zal het aflopen? De kolonel, wiens haren beginnen te grijzen en wiens linkerarm ten gevolge van een schot wond onbruikbaar is geworden, heeft niets meer van de ijzervreter, die hij Vroeger moet zijn geweest. Hij draagt een bruin burgerpak, dat hem te ruim zit en voelt er zich niet in thuis, zo als hij zich in Nederland en in ster kere mate nog in het naoorlogse Duitsland niet thuis voelt. De volgen de ochtend vroeg verlaat hij het Utrechtse dorp en dezelfde auto brengt hem het land weer uit. Vergane glorie. In deze wagen heb ik een gesprek met de algemeen gevolmachtigde van het hoofd van het dynastische Huis von Hohenzollern, die zich nog altijd Kroonprins noemt, die nog altijd voor de naaste omgeving Zijne Hoogheid is, die nog altijd het keizerlijke aure ool om de griisgeworden slapen draagt, waarvan de glans evenwel dertig jaar geleden is verbleekt Aldabi, Buenos AiresR'dam, 11-4 560 mijl zuid Las Palmas Averdijk, 12-4 van Antwerpen te New York Bali, 11-4 van Batavia naar Singapore Britsum, 12-4 van Tamatave te Reunion Camp- huys 11-4 van Singapore naar Batavia Cleodora (t), 12-4 van Miri te Pladjoe Congostroom 11-4 van Port Gentil naar Pointe Noiré Ena (t), 10-4 van Aden naar Koweit Esso Rotterdam. 11-4 van Ras Tanura naar R'dam Johan van Oïdenbarnevelt, A'dam—Java. passeerde 11-4 Finisterre Mariekerk, 11-4 van Hongkong naar Shanghai Muiderkerk, 12-4 van Mataai te Loanda Nijkerk, 11-4 van Beira te Lorenzo Marquez Oranje Batavia—A'dam, 11-4 van Port Said Salawati Casablanca—A'dam, pas seerde 11-4 Kaap Vilano Stad Alkmaar, 12-4 van Mombassa te Port Soedan ver wacht Stad Maastricht R'dam—Italië, passeerde 11-4 Finisterre Taria, 11-4 van Port Soedan naar Suez Utrecht, 12-4 van'Singapore te Kantang (Siam) Vul- canus, R'dam—Algiers, passeerde 11-4 Ouessant Weltevreden 11-4 van Makas- sar te Balik Papan Drente, Java—R'dam. passeerde 11-4, 15 uur, Finisterre, wordt13-4, 22,30 uur, aan de Hoek van Holland verwacht Kamer- hngh Onnes, Java—R'dam 11-4. 18,30 uur, van Suez Kedoe, R'dam—Java, 11-4, 12 uur, te Belawan Salatiga, 11-4 van Tandjong Oeban te Batavia Slamat, R'dam—Makassar 12-4 te Penang Ter- nate, 11-4 van Bintang u^ar de Golf- havens Aardijk 11-4 van Halifax te Boston Aicor, Porto AlegreR'dam, passeerde 11-4 Sl Vincent Alcyone, 11-4 van Baltimore naar R'dam ol A'dam Algorab, R'dam— Porto Alegre, 11-4 van Bahia Alkaid, Portc—Alegre—R'dam, 11-4 te Santos Axeldijk, 12-4 n m van New York te R' dam verwacht Blijdendijk. R'dam—New Vork passeerde 11-4 Sctllies Blommers- dijk, New York—R'dam, 15-4 te Londen verwacht Dalerdijk, R'dam—Vancouver, U-4 te san Francisco Almdijk 12-4 van Houstcn te New Orleans Congostroom, 12-4 van Port Gentil tc Pointe Noire Corilla, 12-4 van Port Said naar Gibraltar Delft 11.4 van Beuna Ventura naar Guayaqu'il Haarlem, 12-4 van Punta Gardon naar Maracaibó Kota Agoeng', 12-4 van Newport News te New York Maasland, A'dam—Buenos Aires, passeerde 11-4 Finisterre Malvina (t), Tampico R'dam, 11.4 275 mijl west Keywest Pertcles 12-4 van Callao naar Huacho Prins JPhan Willem Friso. Antwerpen— Mcntreal, passeerde 11-4 Kaap Race s,ad Haarlem R'dam—Casablanca, pas- teerde 11-4 Ou'essant Tiberius 11-4 van Puerto Cabello naar La Guaira Tegel- berg, 12.4 van Santos naar Rio de Ja- neiro Triton, 12-4 te Media Lima (Cuba) Vander waals' 12-4 tc Singapore j De Kroonprins en mevrouw de Kroonprinses, aldus vertelt mij graaf von Hardenberg, wonen in een ge huurde villa te Hechingen, ergens in Württemberg. Hun personeel bestaat uit een huisknecht en een keukenmeid Meer niet. Het zal u duidelijk zijn, dat zij heel eenvoudig leven. Zijn het nog altijd rijke mensen? is mijn onbescheiden vraag. Zelfs dat kan men niet meer zeggen. Het familiebezit bestond voor het merendeel uit landgoederen in Oost-Duitsland, die als voorgoed ver loren kunnen worden beschouwd. In tegenstelling tot de Russen echter .hebben de Amerikanen, de Engelsen en de Fransen hem een non-enemy- verklaring gegeven, zodat hij in de drie Westelijke zones geen last on dervindt. Maar helaas heeft hij daar juist zo goed als geen bezittingen. In 1945, toen de oorlog eindigde, ging 92 pCt. van het bezit der familie ver loren. En ten gevolge van de her waardering der mark in 1948 is de resterende 8 pCt tot 2 pCt. ingekrom pen. Dat geldt dan de bezittingen op Duits grondgebied. Maar heeft de fa milie dan geen bezittingen meer in het buitenland Wat ik zeide geldt voor het ge heel, De bezittingen in het buitenland beperken zich tot Huize „Doorn" en een bundel Nederlandse effecten uit de erfenis van de keizer en verder een farm in Zuid-West-Afrika, die echter niet veel te betekenen heeft. U zult nu begrijpen waarom dit Ne derlandse landgoed zo belangrijk voor de Prins is. Wat is er van de overige familie geworden Zijn broer Prins August Wil helm, de enige die lid is geweest van de N.S.D.A.P., is kort geleden ge storven. Nu leeft alleen nog zijn broer Oscar en zijn zuster, de herto gin van Brunswijk. Beide wonen in Duitsland, evenals Prins Wilhelm en Zijn vrouw, die echter op het ogen blik buitenslands vertoeven. De Kroon prins is „zur Erholung" in Zwitser land en de Kroonprinses logeert als gast van haar zuster, de Koningin van Denemarken, te Lugano. Winkelier en boer Als ik mij goed herinner had Prins Wilhelm vier zonen Ja, maar de oudste is in 1940 gesneuveld. De tweede, die met een prinses Romanov (het geslacht der Russische Tsaren) is getrouwd de plechtigheid is kort vóór de oorlog op „Huize „Doorn" voltrokken heeft nu een winkel in Bremen. Zij hebben een groot gezin, ik meen dat een advertentie te plaatsen in dit dag blad, kijkt er dan de advertentie-pagina's eens op na en Uw conclusie zal zeker zijn: in deze pagina's mag mijn advertentie er zes kinderen zijn, in elk geval een heleboel. De derde is wijnbouwer er gens aan de Rijn en de vierde, die met een Engelse getrouwd is, heeft een boerenbedrijf in Engeland. Hij is de enige, die buiten Duitsland woont. —Zijn er aanwijzingen, dat in West-Duitsland de monarchie hersteld zal worden onder leiding van een Von Hohenzollern? Die vraag stellen de Amerikaan se journalisten ook voortdurend Maar ik zeg altijd: het antwoord op die vraag moeten jullie zelf geven. Wij hebben niets te vertellen. Zijn er in Nederland misschien aanwijzingen in die richting? Ik bespeur er, eerlijk gezegd, nergens iets van. Een monar chistische beweging of zoiets heb ik in het Duitsland van na de oorlog nog niet kunnen ontdekken. Also Voortzetting van de aanvoer van si naasappelen uit Spanje maakt het mogelijk een zesde bon in dit seizoen aan te wijzen. Het publiek dient uiter lijk 16 April de bonnen 088 en 096 al gemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit in te leveren. Bon 088 algemeen, voorkomende op de A en B-kaarten, geeft recht op 500 gram, bon 096 algemeen, voorko mende op de D-kaarten, op 1 kilogram sinaasappelen. Instellingen kunnen zich ter verkrijging van sinaasappelen tot de rayonleiders wenden. J^A DE OORLOG zijn we in aanbid ding voor het penicilline verzonken, dc schimmel die andere schimmels de ons bekende bacteriën het leven zo zuur maakt, dat ze hun bedrijf moe ten staken. De eerste berichten, natuur Hj4c uit Amerika hoewel het middel in Oxford in Engeland ontdekt is waren zo enthousiast, de publicaties zo vele, dat over de toch heel nuttige zwa- velverbindingen niet meer werd ge sproken. Het was penicilline voor en penicilline na. Langzamerhand is er echter wat tekening in het beeld gekomen. Er zijn nu deugdelijke lijsten uitgewerkt van bacteriën, die zeer, die minder en die on-gevoelig voor het middel blijken te zijn. Ook hier dus weer een selectieve werking. Gaat men nu ook het peni cilüne links en rechts gebruiken, dan zullen de tegenstellingen stellig niet uitblijven. Zo bleek er bijvoorbeeld geen werking te bestaan ten opzichte van een influenzabacil en de daaraan verwante infectie bij het rheuma. Ook de hardnekkige tuberkelbacil onttrekt zich volkomen. De dokier aan hei woord Huize Doorn. Van links naar rechts: Prins August Wilhelm, Sigurmund en Prins Alexander. Prinses Nieuw enthousias me laaide op bij de publicatie over een ander middel van hetzelfde soort: het streptomycine. Deze schimmel zou juist daar gebruikt kunnen worden, waar het penicilline te kort schiet. Het is mogelijk, we zullen het moeten afwachten. Tegelijk met de bereiding in Enge land werd ook in het Biochemisch la boratorium in Amsterdam een penicil line-achtige stof gevonden welke men substantine heeft genoemd. Ook van die stof zullen de eigenschappen weer enigszins anders blijken te zijn en we wachten met spanning op de nadere ge gevens uit de kliniek. Van heel andere aard en ook niet zo nieuw is de toe passing van zware metalen in verbin dingen tegen infecties. Kwik, bismuth, arsenicum zijn al oue bekenden in de apotheek. Al deze metaalpraeparaten :ijn zeer giftig en blijvende schade aan nieren of lever is dan ook niet denk beeldig. Even onaangenaam zijn de gouu- praeparaten, die de laatste twintig jaar m zwang zijn tegen chronische ge wrichtsrheuma en tegen sommige vor men van tuberculose. Zolang we niets beters ter beschikking hebben, moeten we er ons mee behelpen, maar een middel, dat nu eens een lelijke uitslag, dan weer veranderingen in bloed, nie ren of lever teweeg brengt, is verre van ideaal. Mocht het streptomycine inderdaad blijken te zijn, wat men er van be looft, dan zou dit een geweldige voor uitgang betekenen. In dit artikel is met opzet getracht de nieuwe vindingen met wat minder eerbied te behandelen dan men tegen woordig pleegt te doen. Ze hebben hun verdiensten, zeker. Maar elk middel moet een lange tijd gebruikt zijn vóór men er de juiste toepassing van kent en nog langer, vóór men er alle schade lijke bijwerkingen van heeft leren kennen. En pas van een afstand, over twintig jaar bijvoorbeeld, kan men het de juiste waardering toekennen in de lange rij der reeds bestaande midde len. Daarom is het voortijdig publiceren over nieuwe vindingen onverstandig. Het brengt vaak hoop in gevallen, waar die hoop op genezing niet gerecht vaardigd is. De wetenschap kan veel, maar kan niet alles. De natuur blijft altijd de sterkste. iVan onze correspondent te Milaan) Italië is op het ogenblik voor de tiende maal op jacht naar de verdwe nen goudschat van Mussolini, die bij de gevangenneming van de dictator op 27 April 1945 door de Italiaanse par- tisancn in beslag werd genomen. De schat bevat voor een hoge waarde aan juwelen en ettelijke millioenen lires. Deze oude geschiedenis, die nu op nieuw voor het voetlicht treedt, wordt door dc Italianen met een romantisch tintje overgoten. Het is echter alle maal grauwe werkelijkheid en de rol, die de Italiaanse communisten in dit geval spelen, behoort wel tot de duis terste zaken, waarmee men in het Ita lië van na de oorlog te maken heeft. De eerste, die bij de gevangenne ming van Mussolini in het bezit van de inmiddels verdwenen schat kwam, was de leider van de partisanen, Pe- dro Pador. Van het door hem opge spoorde convooi van de Duce en pro minente fascisten werd iedere vracht wagen tot in de kleinste hoeken door zocht. Millioenen lires, koffers met juwelen en kostbare bijouterieën, baar goud en zakken vol trouwringen, die dc Italiaanse vrouwen afgestaan had den om de veldtocht in Abessinie te financieren, kwamen voor de dag. Duitse soldaten, die nog iets probeer den te „redden", nam Pedro geld en kostbare voorwerpen af. Een gedeelte verdeelde hij onder zijn partisanen. een klein deel viel in handen van de plunderende bevolking. doch het grootste deel deponeerde Pedro bij een Bank. Daarmede beschouwde hij zijn taak als beëindigd. De volgende „zaakwaarnemers" wa ren het hoofd van de partisanen: Neri, voormalig legerofficier, strijder aan het Oostfront en bekeerd communist, en zijn geliefde, de vrouwelijke parti- sane Gianna. Door hen kwamen de communisten voor het eerst in het be zit van de goudschat. Neri en Gianna waren echter niet van gisteren. De buit was inmiddels naar het stadhuis van Dongo overgebracht. Gianna maakte een lijst van alle voorwerpen, bedragen enz., waaronder zij Neri, Pedro en nog enkele andere partisa nen hun handtekening zetten. Dc schat verdween. Intussen ging men zich van „hoger hand" voor dc geruchtmakende schat interesseren. Een commissie van de Communistische Centrale in Milaan kwam naar Dongo om aanspraak te maken op de buit. Zij had echter bui ten de waard gerekend, in dit geval Neri, die meer patriot dan communist was en die het erop aanstuurde, dat de Partij de helft van de goudschat ontving. Een voorstel van de commu nistische leiding om bij een volgend transport van de schat een schijnaan- val te plegen, werd verworpen. Uit eindelijk kwamen zij toch in het bezit van de millioenen van Mussolini. Luigi Longo, die op het ogenblik na Togliatti de invloedrijkste communist in Italië is. werd als voorvechter voor de belangen van de communisten in de zaak van de goudschat aangewezen. Het gelukte hem ten slotte om de ge hele buit onopvallend uit de Bank, waar zij gedeponeerd was, te laten verdwijnen. Sinds die tijd is de schat spoorloos verdwenen. Niemand had de buit zien weghalen en niemand wist waar ze gebleven was. Neri werd wegens verraad aan de communisti sche partij bij verstek veroordeeld tot de doodstraf en „bij gelegenheid" ge liquideerd. Hetzelfde lot trof Gianna, toen zij de personen, die haar gelief de dat hadden aangedaan, op het spoor wilde komen. Ook twee jonge partisa nen en een secretaresse van een com munistische terreur-afdeling verdwe nen spoorloos, „omdat zij te veel wis ten". Slechts één van de medeplichti gen, Pedro, leeft nog. Hij zou zelfs nog in het bezit zijn van een doorslag, waarop Gianna de waarde van de schat geschreven had. Pedro is nooit communist geweest maar toch zwijgt hij, omdat het leven hem lief is. Intussen is men in Italië voor de tiende maal op zoek naar de schat. De leider van de onderzoekingen, gene raal Zingales, heeft genoeg bewijs materiaal om 47 personen gevangen te kunnen nemen. Op een wenk van Borsari, die aangeduid wordt als pro cureur-generaal bij het leger en die reeds vele jaren communist is, heeft Zingales de 47 personen in vrijheid ge laten. Daarom ontbreekt Zingales ook cie moed om de belangrijkste ver dachte, Luigi Longo, aan zijn jasje te trekken. De regering heeft evenmin cie moed te vragen, waar de commu nistische partij de 14 millioen dollars vóór, de propaganda van de laatste twee verkiezingen vandaan heeft ge haald en waar de één millioen dollar, waarmee het hoofdgebouw van de communistische partij in Rome tot ten paleis werd omgetoverd, vandaan komt. En daarom zal ook de tiende actie, touw gezet om de millioenen van Mussolini op te sporen, zonder enig resultaat blijven, Het kamp van het Vrouwen Hulp Korps ligt vrijwel verlaten aan de voet van de duinen bij Kijkduin. Een koude zeewind blaast erover heen en de en kele meisjes, die er dienst doen, als we er een kort bezoek brengen, lopen in haar kragen gedoken. Hier en daar verricht er een huishoudelijke arbeiden in de keuken zijn drie V.H.K.'sters bezig de middagpot, te bereiden voor haar twee honderd collega's, die na het ver richten van haar dagtaak op verschil lende plaatsen in Den Haag in de avond uren weer leven en vertier zullen bren gen in de ruime stenen barakken. Het V.H.K. bestaat op 25 April vijf jaar. Op die dag is het feest in liet Julianakamp. Des middags om half twee zal een erewacht van vrouwelijke „sol daten" opgesteld staan bij het station Hollandse Spoor in Den Haag om de talrijke réunisten een waardige ont vangst te bereiden. De Koninklijke Mi litaire Kapel zal marsen spelen en dan gaat het naar Kijkduin, waar een défilé in de omgeving en een samenzijn in de grote recreatiezaal aan de viering van het eerste lustrum luister zullen bijzet ten. Des avonds wordt een strijdkrach tenprogram uitgevoerd in de Juliana- kazerne dat ook uitgezonden wordt naar Indonesië. Is er reden voor een feestelijke her denking van de oprichting van het V.H.K.? Heel wat Nederlanders staan ;ceptisch tegenover het opnemen van vrouwen in het Nederlandse leger. Bij Oplossing probleem 65. Stand: Zw. 10 sch. op: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 19, 21, 23, 36. Wit 9 sch. op: 28, 32, 33, 34, 39, 40, 41, 42, 44. Opl.: 1. 32—27 (36 x 29), 2. 27 x 20 (15 x 24), 3. 34—30 (24 x 35 of 23 x 32), 4. 39—34 (23 x 32 of 24 x 35), 5. 34 x 5! 32—38 gedw.), 6. 5—37 (38—43 gedw.), 7. 37—48 (43—49 gedw.), 8. 48—30 (35 x 24), 9. 40—35 (49 x 40), 10. 35 x 44 (24— 30), 11. 44—39 of 44—40 (30—35), 12. 39 of 4034 en wint. Zeer mooi! En nu nog even het volgende standje: Zw. 12 sch. op: 7, 8, 9, 10, 13, 14, 16, 17, 18, 20, 22, 25. Wit 12 sch. op: 26, 27, 29, 30, 31, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 45. Wit aan, zet speelt: 1. 2621 (17 x 26), 37—32 (26 x 28), 3. 29—23 (18 x 40), 27 x 18! (25 x 32). 5. 45 x 34 (28 x 30), 35 x 4 (13 x 22). 7. 4 x 37 sl. 5 schij- /en (14—20), 8. 37—42 (20—25), 9. 42— 48 (16—21), 10. 48—43 (21—26), 11. 43— 48 wint. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 66 van W. B. MONSMA. Zw. 9 sch. op: 4, 8, 9, 14, 16, 19, 20, 23, 36. Wit 9 sch. op: 21, 22, 25, 28, 30, 32, 33, 37, 40. Wit speelt en wint! De Rotterdamse rechtbank heeft he denmorgen de 25-jarige glasblazer M. H. K. veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis, waarna beschikbaar stelling van de regering. De eis luid de tien jaar. K. was er van beschuldigd in de nacht van 11 op 12 April van het vorig jaar de 9-jarige Keesje Vermeulen door worging van het leven te hebben be roofd. BRANDES VERVANGT LENSTRA Naar wij van de zijde van de KNVB vernemen, zal Abe Lenstra, die zich niet fit genoeg voelde om heden in het Zwaluwen-team tegen de Rode Duivels te spelen, worden vervangen door Brandes van Feijenoord. Per vrachtauto worden de V.H. K.ers van kamp Juliana te Kijk duin naar hun dagtaak vervoerd. hen' werkt nog na de sombere herinne ring aan de grijze, Duitse Madel, dia gedurende de bezetting lang geen vlek keloze naam hadden. Doch laat het eens en voor goed gezegd zijn: er is geen enkele overeenkomst tussen de Duitse meisjes en de leden van het V.H.K. Integendeel het Vrouwelijk Hulp Korps mag met ere genoemd worden. De vrijwilligsters staan onder een strenge discipline en verrichten voortreffelijk werk. De commandante, mevrouw C. E. SmitDyserinck en mevrouw Kruis, de echtgenote van de chef van de Ge nerale Staf, hebben ons daarover en over de geschiedenis van het Korps een en ander verteld. Het V.H.K. is in de oorlog in Enge land onder de vlag van het Rode Kruis opgericht. Het bestond toen uit Neder landse en Engelse vrouwen, bij wie het verlangen leefde, Nederland tijdens en na de bevrijding te hulp te komen door het brengen van voedsel, het in richten van keukens, het verzorgen van zieken, het verschaffen van kle ding en het verlenen van huïp aan repatriërenden. Goed werk gedaan! Het bleek nodig het V.H.K. tot een onderdeel te maken van de Konink lijke Landmacht; op 25 April 1944 wer den de eerste vrouwen als militairen in werkelijke dienst opgenomen. Het Korps landde in November 1944 met tachtig motorvoertuigen, bediend door vrouwen, in Oostende. Het begon da delijk zijn werk in de bevrijde gebie den; het werd ingedeeld bij het Ne derlands Militair Gezag en enkele on derdelen kwamen onder geallieerd mi litair bevel om direct achter de vuur linie dienst te doen. Vooral deed men goed werk bij Nijmegen, op Walcheren, in Zeeuws-Vlaanderen, Brabant enLim burg, waar aan de noodlijdende bevol king voedsel werd verstrekt. Inmiddels had men in het Zuiden meer leden aangetrokken voor het werk boven de grote rivieren en was men hulp gaan bieden aan de uit In donesië repatriërenden en bij de kin dertransporten naar Engeland, waar voor in Egypte en in Engeland leden van het Korps gestationneerd werden. Daarna eindigde langzamerhand het sociale werk, doch het V.H.K. bleef' bestaan. De practijk had namelijk be wezen, dat de opneming van vrouwen in het leger een logisch gevolg is van de moderne wijze van oorlogvoering. In de geallieerde landen was dit prin cipe al verder doorgevoerd. Als admi nistratieve krachten, als telefonisten en telexisten, als chauffeuses en bij het luchtafweergeschut kunnen vrouwen een nuttige taak verrichten. Behoorlijke selectie. In het V.H.K. worden de meisjes op deze functies voorbereid. Bovendien is een aantal vrouwelijke meesters in de rechten bij het V.H.K. ingedeeld, die thans dienst doen bij de Krijgs raden. Voorts treden leden van het V.H.K. op als voedings-adviseuses op kokscursussen. De meisjes, van wie men verlangt, dat zij zich zeer correct gedragen, moeten minstens in het bezit zijn van een U.L.O.-diploma en liefst van nog andere getuigschriften, willen zij voor het V.H.K. in aanmerking komen. Zij worden op haar geschiktheid- beoor deeld door het Centraal Selectie-or gaan en de Psychologische dienst en krijgen dan een training van vier zes weken in het Julianakamp, waar haar een grondig begrip wordt bijge bracht van de rechten en de plichten van de militair, van de krijgstucht en van de inwendige dienst en waar overigens veel aan sport en lichame lijke oefening wordt gedaan. Pas daar na worden zij uitgezonden naar de in Den Haag geconcentreerde staven en diensten. Uiteraard houdt de commandante een streng toezicht op de gangen van de meisjes en besteedt men aandacht aan haar geestelijke verzorging. Voort durend is er contact met de ouders. Wanneer de meisjes daarom verzoe ken en als de ouders daarvoor hun toe stemming verlenen, kunnen zij ook uit gezonden worden naar Indonesië, waar zij soortgelijk werk verrichten als in Nederland. Het V.H.K. gaat nu zijn eerste lustrum vieren. Het zal zeker niet tevens het laatste zijn; het V.H.K., dat zijn bestaansrecht bewézen heeft, is een blijvertje.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3