Felle aanval van Gromyko op het Atlantisch Pact Britten wijzen Sowjet-nota af Kort Bestek Westduitse industrie aan banden VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Een matige wedstrijd Nederlander ging Duitse troepen voor Donderdag 14 April 1949 74e Jaargang No. 10556 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Een aggressieve militaire groepering" Pleit voor het veto-recht Zware aardbeving in Amerika Besprekingen te Batavia begonnen Lonclense havenstaking Geallieerde overeenkomst inzake de productie Mevr. Abdulkadir met speciale missie in Nederland Ook Israël op agenda Prinses Beatrix waterpadvindster Rijvers vervangen door Timmermans (A D.O.) Jacht op gesmokkelde horloges De laatste oogenblikken van Rauter Sowjetunie hield zich zelf niet aan het Brits-Russische verdrag Een grondwet voor de Raad van Europa Een Haarlems echtpaar verduisterde f 20.000.- Verraad in de nacht van 9 op 10 Mei 194o V/eerbericht Scandinavische Tollinie in overweging Eindelijk vredes-onder- handelingen in China Berliji De Londense Oraafschaps- raad ijnse Volksraad vraagt verkiezingen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties .„Juttertjes"! tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten Andrei Gromyko, het hoofd der Russische delegatie bö de V.N., heeft Woens dag in de Algemene Vergadering voor het eerst een grootscheepse aanval gedaan op het Noordatlantisch Pact. Hij zeide, dat de heersende kringen van de V. S. en Engeland weer de oude gedragslijn hadden gevolgd in de buitenlandse politiek, die gericht was op isolering van de Sowjetunie. Het woord voerend in het debat over beperking van het veto-recht, zeide Gromyko, dat de Noord- stlantische landenproepering werd gevormd met het doel de overheersing van andere landen en volken door de V. S. en Engeland mogelijk te maken. Het pact zou niet nodig zijn, als niet het verlangen bestond Brits-Amerikaanse overheer sing met geweld tot stand te brengen. Het opbouwen van de Noordatlan- tische groepering en van „andere aggressieve militaire en politieke groe peringen" was een bewijs, dat genoem de Britse en Amerikaanse kringen ge heel gebroken hadden met de politiek van Jalta en Potsdam, met de politiek van versteviging van de internationale samenwerking De strijd om het veto-recht was een strijd tussen twee tendenties in de in ternationale politiek: „de tendentie om te overheersen, Rusland te isoleren en een nieuwe oorlog te ontketenen en de tendentie om de grondbeginselen van de V. N. te handhaven, de plannen van aggressors te verijdelen en oorlogs stokers te ontmaskerep". „De V. S. en Engeland maken een uitgebreid netwerk van militaire ba ses, in het bijzonder in de buurt van de Sowjetunie. Slechts naïeve en on wetende mensen kunnen geloven dat het opnemen van Noorwegen in het pact een uitdrukking is van de vrede lievende doeleinden van de V. S. en andere landen van het verdrag", zo zeide Gromyko. Andere punten uit de rede van Gromyko die Indonesië, Palestina, de Brits—Egyptische betrekkingen, de atoombom en de Westeuropese Unie bestreek waren: De Balkan-commis sie deze werd gebruikt om „de in tensievere interventie van Engeland en Amerika in Griekenland te maskeren". Voorts sprak hij over de atoomenergie en zeide dat de Sowjetunie zich niet kon verenigen met het plan Baruch (voor internationale controle) omdat het in tegenspraak was met het prin cipe van staatssouvereiniteit en de doel einden van de V.N. Over Indonesië zeide Gromyko dat de toestand daar niet te wijten was aan het Russische veto, doch aan de staten, die het vetorecht bestreden „staten die nationale bevrijdingsbewegingen on derdrukten". Tot slot van zijn rede liet Gromyko zich uit over het vetorecht. Zonder dit recht zou de Veiligheids raad „een willoos instrument zijn in de handen van het BritsAmerikaanse blok". „STAAKT HET VUREN" TUSSEN SYRIË EN ISRAËL Israël en Syrië hebben een overeen komst „staakt het vuren" getekend, aldus wordt te Damascus officieel be kend gemaakt. In een uitgestrekt gebied aan de Noord-westelijke Amerikaanse kust is Woensdagavond tegen acht uur een krachtige aardbeving waargenomen, tengevolge waarvan enkele doden zijn gevallen en voor millioenen dollars schade werd aangericht. De beving was zo hevig, dat de naalden van de seismograaf van de Universiteit te Washington braken. Twintig minuten later was de trilling nog aan het toe stel waarneembaar. De aardbeving werd geschat op sterkte acht (het hoogste sterktecijfer is twaalf). De ergste vorige aardbe ving, sterkte zeven werd te Washing ton geregistreerd op 14 Februari 1946. In verschillende steden van de staat Washington, zoals Seattle, Tacoma, Gl.vmpia, Longview, Centralia en an dere, vluchtten de mensen in paniek de heen en weer zwaaiende huizen en gebouwen uit. Brokken steen en beton kwamen naar beneden in de straten, waterleidingbuizen braken, muren scheurden en duizenden schoorstenen stortten door de daken van de huizen heen. Heden te 10.45 uur plaatselijke tijd zijn in de balzaal van het Hotel des4 Indes te Batavia de voorbereidende be sprekingen tussen Nederland en de In donesische Republiek onder auspiciën van de U.N.C.I. begonnen. Zwaluwen-Rode Duivels Een vrijwel geheel bezet Feijenoord- stadion was gistermiddag getuige van een matige partij voetbal tussen de Zwaluwen en de Rode Duivels. Een wedstrijd, die in een 2-2 gelijk spel eindigde, nadat de rust met 1-1 was ingegaan. Deze draw vormt vöor de Belgen een bevredigend resultaat. Immers, men kon in dit geval gerust spreken van een wedstrijd tussen het offici- euse Nederlandse elftal en de Rode Duivels. Zoals we van oefenwedstrijden van het Nederlandse elftal al jaren ge wend zijn, is het ook ditmaal een strijd geworden, waarin maar zelden iets fraais te genieten viel. Gedeeltelijke hervatting van het werk De Londense havenstaking heeft zich Woensdag nog uitgebreid, zodat in to taal 15.021 havenarbeiders het werk hadden neergelegd en het aantal sche pen dat op lossing wachtte, gestegen was tot 84. Later op de dag werd een vergadering belegd, die een rumoerig karakter had, en waar besloten werd, vandaag, Donderdag het werk weer ge deeltelijk te hervatten. Zolang echter geenpensioenregeling voor de oudere bootwerkers tot stand is gekomen, zal geen stukwerk worden verricht en evenmin zal worden overgewerkt. George Isaacs, de Engelse minister van arbeid, heeft in een radio-uitzen ding de stakende havenarbeiders ge waarschuwd, dat de regering „plannen om in de situatie te voorzien" zal uit voeren, wanneer niet voldoende arbei ders het lossen der 84 .schepen hervat ten. De staking wordt gebruikt als excuus voor een roekeloze actie, „die er op uit is wanorde te verwekken en het economische leven van het land te ontwrichten", aldus de minister De minister noemde de staking on wettig, daar de stakers, die Maandag het werk neerlegden, hier niet, zoals vereist, drie weken van te voren kern nis van gegeven hadden Woensdag is de tekst gepubliceerd van een overeenkomst tussen de drie geallieerde militaire gouverneurs van West-Duitsland, die betrekking heeft op verboden industrieën en industrie- en, waaraan slechts een beperkte pro ductie is toegestaan, in dat gebied. Volgens deze overeenkomst is in West-Duitsland de productie verbo den van synthetische rubber, syntheti sche benzine uit kolen en vele andere oorlogsgrondstoffen. De maximum- productiegrens voor staal, die totdus- verre 10,7 millioen ton per jaar be droeg. werd gebracht op 11,1 millioen ton. De productie van primair alumi nium zal worden beperkt tot 85.000 ton per jaar en die van styrene tot 20.000 ton per jaar. Aan Duitse Met een Constellation van de KLM kwam gistermiddag op Schiphol aan mevrouw Abdulkadir, echtgenote van het plv. hoofd van de Nederlandse delegatie bij de Assemblee der V. N. Mevr. Abdulkadir, die gekleed was in de klederdracht van haar land, is op eigen initiatief naar Nederland geko men om in bredere kring begrip te wekken voor de noden van sommige delen van Indonesië. Zij was vroeger bestuurslid van het Indonesische Rode Kruis. Na een kort verblijf in ons land zal zij met hetzelfde doel doorreizen naar Amerika. Van de zijde der rege ring was ter begroeting aanwezig dr. J. P. Bannier, gecommitteerde voor In donesische zaken. De algemene vergadering der V N. heeft met 47 tegen 7 stemmen en 2 ont houdingen besloten het verzoek van Israël om toelating' als lid van de V.N. op haar agenda te plaatsen. Met 31 tegen 18 stemmen en 7 onthoudingen werd besloten de kwestie van Israël s toelating naar de politieke commissie te verwijzen. Op het paleis Soestdijk is gistermid dag prinses Beatrix geïnstalleerd als lid van een klein watervendel van het Ne derlands Padvindersgilde, dat zijn kamphuis zal krijgen op het landgoed „Gooilust" bij 's Graveland thans in beheer bij natuurmonumenten en waarvan slechts een 16-tal meisjes uit Hilversum en omgeving deel uitmaakt. De oprichting van dit nieuwe water- vendel is geschied, omdat prinses Bea trix, die thans van kabouter „over vliegt" naar padvindster, haar keuze liet vallen op de waterpadvinderij. De leiding van dit vendel er was tot nu toe geen watergroep in deze omgeving berust voorlopig bij twee leidsters uit Zaandam, waar reeds langere tijd een watergroep der padvindsters be staat. De meisjes zullen zich o.a. roet kano's en andere vaartuigen op de plas sen van Loosdrecht en omgeving ver maken. scheepswerven zal worden toegestaan schepen te bouwen van hoogstens 7200 brt, die een snelheid van 12 knopen kunnen ontwikkelen. Duitsland zal in het buitenland hoogstens 100.000 brt aan tankschepen mogen aanschaf fen. Geen dezer schepen zal groter mogen zijn dan 10.700 brt en de snel heid zal hoogstens 14 knopen mogen zijn. Deze overeenkomst zal tot 1 Januari 1953 van kracht blijven of tot het tot stand komen van het vredes verdrag, wanneer dit laatste op een vroeger tijdstip zou geschieden. De overeenkomst tast in geen enkel op zicht de bevoegdheden aan van de mi litaire veiligheidsraad der westelijke geallieerden. Voorts hebben Amerika, Engeland en Frankrijk bekend gemaakt dat het aantal Westduitse fabrieken, dat voor herstelbetalingen ontmanteld moet worden, aanzienlijk beperkt zal wor den. Van de oorspronkelijke lijst van fabrieken, die ontmanteld zouden v/orden zal de gehele of gedeeltelijke uitrusting van 159 fabrieken worden geschrapt, variërend van een enkele machine tot de gehele uitrusting. De Munck onder de lat Naar het ANP verneemt is het Ne derlands elftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk, welke op 23 April aan staande in het Peijenoordstadion te Rotterdam wordt gespeeld, als volgt samengeseld: Doel: De Munck (Sitt. Boys); achter: Van Bun (MVV) en Schijvenaar (EDO); midden: Van Schijndel (SVV). Terlouw (DCV) en De Vroet (Fejjen- oord); voor: Lenstra (Heerenveen), Wilkes (Xerxes), Brandes (Feyen- oord), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Rtijgh (BW), Stoffelen (Ajax) en Rijvers (NAC). Het Nederlands B-elftal, dat Zondag 24 April a.s. te Bordeaux tegen Frank rijk B uitkomst, is als volgt samen gesteld: Landman (Neptunus); Steen bergen (SVV) en Everse (Neptunus); vd Hart (Ajax), Möring (Enschede) en Schwencke (HBS); Schrumpf (SVV), De Bruyn (SW), Köneman 'SVV). Goossens (SVV) en B de Har der (VUG). Reserves: Saris (BW), Van der Sluys (BW), Kroon (Feijen- oord en Schaap (Gooi). Ambtenaren van diverse economi sche opsporingsdiensten in de hoofd stad hebben Dinsdag een jacht op ge smokkelde horloges gehouden op het Waterlooplein te Amsterdam. Alle kraamhouders, die horloges te koop aanboden werden aangehouden en overgebracht naar het politiebureau, waar hun gelegenheid werd gegeven, te bewijzen, dat de horloges legaal waren ingekocht. Een viertal kooplie den slaagden hier niet in. Zij zijn ge arresteerd. 30 horloges en 23 stalen armbanden werden in beslag genomen Deze horloges waren vermoedelijk uit Zwitserland via Frankrijk en Bel- gie ons land binnengesmokkeld. Over het algemeen zijn het zeer goed kope horloges, die hier tegen hoge prijzen worden verkocht. Het is nu bekend geworden, aldus meldt het A.D., dat Rauter, vóórdat hij werd gefusilleerd, de wens te ken nen heeft gegeven vóór zijn te rechtstelling hulde te brengen aan het Nederlandse verzet. Dit werd hem echter niet toegestaan. Rauter was hierover teleurgesteld en heeft in zijn gebed kort vóór zijn fusillering de gevallen verzetsstrijders van Neder land herdacht. De procureur-fiscaal, rnr. J. Zaaier, is gedurende een groot deel van de nacht bij Rauter geweest. Dit geschiedde eveneens op verzoek van Rauter. De Britse regering heeft de Sowjet- russichc ambassade te Londen een no ta doen toekomen, in antwoord op de Sowjetrussische nota, waarin de juist- he'id van de Sowjetrussische bewering, dat de inhoud van het Atlantisch pact in strijd zou zijn met het in 1942 ge sloten Brits-Sowjetrussische verdrag, wordt ontkend. In de Britse nota wordt verklaard, dat het Atlantisch pact niet in strijd is met het Brits-Sowjetrussische verdrag. Ook wordt verklaard, dat het de Brit se regering nimmer duidelijk is ge weest hoe „de herhaling door de Sow jetunie in de Kominform-verklaring van October 1947, dat de wereld in twee tegenover elkander staande blok ken is verdeeld welke verklaring ook bij andere gelegenheden van Sow jetrussische zijde is afgelegd te rij men viel met de verplichting, die de regering der Sowjetunie in artikel vijf van het Brits-Sowjetrussische verdrag op zich heeft genomen, om met Groot- Brittannie samen te werken voor het behoud van de vrede. Evenmin zijn hiermede verenigbaar de voortduren de propagandistische aanvallen, die in Naar vernomen wordt, heeft de con ferentie van ambassadeurs van 10 landen, die te Londen besprekingen heeft gevoerd over een grondwet voor de Raad van Europa, besloten Straats burg voor te stellen als de permanente zetel van de Europese Raad. De ontwerp-constitutie, opgesteld door t^e ambassadeurs en vertegen woordigers, van de landen der Wes terse Unie. Noorwegen, Zweden. De nemarken, Italië en Ierland zal wor den voorgelegd aan de ministers van Buitenlandse Zaken van deze 10 lan den, wanneer zij eind April of begin Mei te Londen bijeen komen. De woordvoerder zeide, dat over het al gemeen overeenstemming was be reikt, maar dat enkele punten, waar over men het niet eens was, aan de ministers, van Buitenlandse Zaken zouden worden overgelaten. De Haarlemse politie is overgegaan tot de arrestatie van het echtpaar K„ dat van 1945 tot 1947 optrad als be windvoerder van de Beatrixkliniek aan de Zijlweg te Haarlem. Het echtpaar wordt verdacht van verduistering van aanzienlijke geldbedragen ten nadele van de directeur-eigenaar van de kli niek, de heer Becker. De grootte van het verduisterde be drag staat nog niet vast, doch vermoed wordt, dat dit tenminste twintigdui zend gulden is. Voor het Arnhemse Bijzondere Hof stond terecht de 31-jarige W. A. Sy- mons, een in Duitsland opgevoede Nederlander, die in de nachl van 9 op 10 Mei 1940 met een groep van 80 Duitsers en 30 Nederlanders het Du.t- se leger voorging over de Nederland se grens. De meesten droegen unifor men van de Nederlandse marechaus see. Enkelen zagen er uit ais arbei ders van de werkverschaffing. Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Wisselend bewolkt met overwegend droog weer en op enkele plaatsen ochtendnevel of mist. Meest matige wind tussen West en Zuidwest. In het binnen land iets hogere temperatuur en in de kuststroken ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. MAAR het eilandje Pitcairn in de Stille Oceaan gaat een Bijbel, die 110 jaar geleden door een Amerikaanse matroos werd gestolen. En dat houdt verband met de muiterij op de Boun- ty, die u waarschijnlijk per boek of film hebt meegemaakt. Kijk, dat zit zo. De kolonie van Pitcairn werd 160 jaar geleden door die muiters gesticht. U weet het: Nadat de opstandelingen kapitein Bligh en 18 scheepsmaats in een reddingboot hadden achtergelaten gingen zij in Tahiti aan land, waar zij zich. geboeid door schone vrouwen ogen, vestigden. Maar een paar van hen zochten nog meer avontuur en stevenden, met vrouwen en kroost op de Bounty naar Pitcairn. De leider, John Adams, onderrichtte de nakome lingen met behulp van de Bijbel en het gebedenboek van de Bounty. Vijf tig jaar later gin-g de Engelse mini ster van koloniën het eilandje besturen, maar een Amerikaanse Poppey hac toen de Bijbel al meegepikt. En die komt nu terug. Ja. vrienden, er is nor, romantiek in deze wereld van chroom- staal. DER parachute worden 68 ton pro viand en instrumenten op Groen land gedropt voor de Franse Noord poolexpeditie. Meneer Harry Gor- don Selfridge. de Londense wa' .ibuis keizer, die eens aan het hoofd stond van 10 millioen Pond Sterling, heeft bij zijn dood slechts ruim 15000 gul den nagelaten. Harry muntte uit door grote uitgaven en klaterende partijtjes. De Amerikanen hebben de maans- llllllltlllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllltllllllllllltllllllKlllllllllllllllllllllKlllllltlllll verduistering per televisie in de huis kamers gekregen. Q De prins en prin ses van het kleine Lichtenstein waren gisteren, op doorreis van Amerika naar Zwitserland, op Schiphol. Als ze hard fietsen kunnen ze hun rijk tus sen de koffie en de lunch helemaal bekijken. Overzichtelijk regeren. yiENDUIZEND Sudeten-duitse Gre- ta's (alleenstaand of weduwen Snap ie 't nou? Eerst waren de te legrafisten trouw aan het parool dat er 'n volkskrant moest zijn en nou tele graferen ze als het laatste nieuws van de dag dat de trouw aan hun parool een courant eist die een echte volks krant zij als telegraaf vanwege de legale illegaliteit die een sit-downstunt paroleert op de illegale legalen. Zo zit dat. van 18 tot 36) zullen welkom zijn in Engeland om de vaat te wassen en an der dingen te doen. die de vrouwen eigen zijn. O Freda Linton, die al twee jaar gezocht werd in Canada vanwege 'n Russisch spionnage-akkefietje, heeft zich gemeld. Zij was contact-persoon. Krijgt nu wel kortsluiting. Dictator Peróh van Argentinië gaat Europa tracteren op vijftalige radio-uitzendin gen. In Italië loopt de werkloosheid terug, maar er staan nog altijd ruim 2 millioen werkzoekenden ingeschreven. D In Athene zijn weer drie communis ten ter dood veroordeeld. £)E regering van Israël heeft iets tegen de ambtenaren die pro- Engels geweest zijn. Ze worden weg gezuiverd. Net andersom als bij ons. De pelgrimstochten naar Mekka zijn ook niet meer wat ze geweest zijn; uit Pakistan gaan veel pelgrims met mo derne viermotorige vliegtuigen op be devaart. De Amerikaanse touristen zullen dit jaar 400 millioen dollar naar Europa brengen. Welkom, ladies and gentlemen! O Het gaat met Picasso niet erg goed. Hij heeft voor het We reldvredescongres in Parijs een vredes duif geschilderd, die werkelijk op een duif gelijkt. Decadentie. Gromyko. de Russische afgevaardigde bij de Uno, werd bij aankomst in New York op gewacht door vijftig persfotografen. „Ik zou wel kunnen glimlachen", zei htf, „maar dat zou kunstmatig zijn". De groep was een half jaar tevoren in het Reichswald voor deze actie ge traind. S. was in burger, doch hij had niet veel kunnen uitvoeren. Hij was nabij de Heumense brug door de Ne derlandse brigade-commandant van de marechaussee Jonker aangehou den Hij vertelde toen dat hij uit Duitsland zou zijn weggelopen omdat zijn ouders wilden, da. hij dienst nam bij de SS. Jonker schonk geen ge'cof aan de vertelling en nam hem gevan gen. Verdachte beweerde, dat hij door de Duitsers tot deelneming aan deze actie was gedwongen, maar de pro cureur-fiscaal mr. Fikkert trok zijn verklaring in twijfel en was er zeker van, dat S. aan de Duitsers later grote diensten heeft bewezen, want hem werd het ijzeren kruis verleend. Mr. Fikkert eiste 18 jaren gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. de vergaderingen der Verenigde Naties door de vertegenwoordigers der Sow jetrussische regering op de Britse re gering zijn gedaan". In de Britse nota wordt verder nog verklaard: „De Sowjetrussische autori teiten hebben in de Sowjetrussische bezettingszone van Duitsland elke be paling vpn de te Potsdam gesloten over eenkomst geschonden. Deze schendin gen vonden hun hoogtepunt in de blok kade van Berlijn." Als tegenbeschuldiging wordt geuit, dat de Sowjetrussische regering zich niet heeft gehouden aan de bepalingen van het Brits-Sowjetrussische verdrag, waarin de Sowjetunie zich heeft ver plicht niet naar gebiedsuitbreiding te zullen streven en zich niet te zullen mengen in de binnenlandse aangele genheden van andere landen. Te Annecy in Frankrijk, waar thans internationale handels- en tariefbe sprekingen borden gehouden, hebben Denemarken, Noorwegen en Zweden bekend gemaakt, dat zij de vorming van een Scandinavische Tol-Unie met een uniform tarieven-systeem overwe gen. In een uitgegeven aanvullende verklaring werd meegedeeld, dat de Unie „mogelijk ook IJsland zal om vatten" Na 12 dagen van officieuze besprekin gen zijn Woensdag de officiële vredes onderhandelingen tussen de Chinese re gering en de communisten begonnen op basis van de acht voorwaarden van de leider der communisten, Mac Tse Toeng, aldus deelt de communistische radio volgens AFP mee. De verkiezingen van de vorige week voor de Londense graafschapsraad le verden een gelijk aantal zetels op voor labour en de conservatieven, n.1. 64 voor elk. Als enige liberaal werd in de raad gekozen de 73 jarige sir Percy Harris. Woensdag koos de nieuwe raad een voorzitter, de socialist J. W Bowen. Hierna volgde de benoeming van 11 niauwe wethouders. Gekozen werden 6 socialisten en 5 conservatieven. De samenstelling van de raad is thans, de 10 aangebleven socialistische wethou ders medegerekend: socialisten 80, con servatieven 69 en liberalen 1 zetel. Naturellencentra in Z.-Afrilca De gemeenteraad van Johannesburg heeft een delegatie naar de Zuidafri- kaanse regering gezonden ter bespre king van een plan tot het bouwen van een enorme naturellenstad in de omge ving van Johannesburg. Er zouden 60.000 huizen gebouwd moeten worden voor een bedrag van 23 millioen pond. De nieuwe stad zou 300.000 inwoners hebben. Ook de gemeenteraad van het belangrijke industriecentrum Vereni ging heeft een dergelijk plan. Hij wil een stad voor 40.000 naturellen doen bouwen. Het Berlijnse comité van de Berlijn- se Volksraad heeft aan de vier bevel hebbers te Berlijn een schrijven doen toekomen, waarin het verzoekt op 19 en 20 Mei in geheel Berlijn verkiezin gen te houden voor afgevaardigden voor de Volksraad. Het comité heeft de verzekering gegeven, dat de verkiezin gen vrij en geheim zullen zijn. Het is de eerste maal, sedert in Juli 1948 de breuk in de Kommandantura tot stand kwam, dat een politieke organisatie, die onder toezicht staat van het Sow jetrussische militaire bestuur, zich tot de vier Berlijnse bevelhebbers richt. Parool en Trouw richten zich tot Eerste Kamer De directies der dagbladen „Parool" en „Trouw" hebben een telegram ge zonden aan de Eerste Kamer, waarin medegedeeld wordt, dat deze dagbla den door sabotageactie in het bedrijf van de „Telegraaf" gisteren onmoge lijk 'gemaakt werd en de nieuwsvoor- lichting voor ruim 300.000 gezinnen was weggevallen. Tevens wordt ge zegd, dat het voortbestaan dezer dag bladen in groot gevaar is en het be heersinstituut en de eigenaren van de .Telegraaf" in gebreke en voor de schade aansprakelijk worden gesteld. Garry Davis naar Rusland? Garry Davis, de eerste „wereldbur ger", heeft bekend gemaakt, dat hij de Sowjetrussische regering zal ver zoeken hem zonder paspoort of visum de Sowjetrussische grens te laten passeren, teneinde bij de burgers der Sowjetunie aanhang te winnen voor zijn beweging voor het wereld-federa- lisme. Davis deelde verder nog mede, dat hij heden in een Parijse fabriek een „verdrag van wereldburgers" zal afkondigen, als tegenwicht van het Atlantisch Pact. Nieuwe Griekse regering De Griekse premier, Sofoelis, heeft Koning Paul meegedeeld, dat in zijn nieuwe kabinet geen leden van de .nieuwe partij" zullen worden opge nomen. Verder zou het gelijk aan het vorige zijn. De Koning heeft gister avond het nieuwe kabinet, dat het zesde van Sofoelis is. beëdigd. ULTRA-NATIONALISTISCHE DUITSE PARTIJ. De Britse autoriteiten in Duitsland hebben de „Duitse rechtse partij", die haar aanhangers heeft in het in Ne- der-Saksen gelegen district Gifhorn, op grond van haar „ultra-nationalisti sche en militaristische neigingen" ver boden. SCHOUT BIJ NACHT TETENBURG VERLAAT DE KON. MARINE. Een bekende figuur in de kring van de marine-luchtvaartdienst, de schout bij nacht W. H. Tetenburg, heeft de marinedienst verlaten. Op zijn verzoek is hem dezer dagen eervol ontslag verleend wegens langdurige dienst. 506E STAATSLOTERIJ Op no. 21384 is de f 10.000 gevallen, i op no. 15771 de f 1500 plus premie

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1