2.95 Stad en. Omgeving. RAPPORT Gerard Worm Een millioen bijeen gebracht Ware collegialiteit Bouw van 57 woningen in oud-Den Helder aanbest-eed De prijs van krentenbrood Woonruimtewet 1947 De speeltuin Visbuurt Eigendommen grondbedrijf Aankoop van grond voor nieuwe R.K. school Metropole-orkest komt Dag voor adspiranten en veteranen in Den Helder Diefstal Rijksschooltoezicht Hef O.K.K.-lokaal KOOPT BIJ I JONGENS GUMMI-JASSEN II70 12.70 13.70 yoL vreugde en zonder zorgen was onze jeugd. Een paradijselijke tijd. We denken er met weemoed aan terug Zelfbedrog, lezers! Alle smarten en alle leed uit onze kinderjaren zijn Wf vergeten. „Die goeie ouwe tijd" is een lief fantasietje. De meeste narigheden verliezen met de tijd hun scherpte. We gaan ze zien door een omgekeerde verrekijker. Net als de zwarigheden van dé toekomst. Dut is wel goed. Laten we maar wat in het heden leven. En wilt ge toch uzelf zien, toen ge nog een jongen of meisje was? Kijk dan naar Jantje, hoe hij lacht en hoe hij huilt, of naar Marietje, hoe ze huppelt en pruilt. Hun hartjes barsten soms van vreugde, of krimpen in elkaar van verdriet. Gro te spanningen worden verwerkt, en wat zijn ze nog weinig getraind! Daar heb je nu zo'n laat ste dag voor de Paas- vacantie. De dag ook van het Paasrapport. Twee uitersten kunnen dat zijn, de vreugd van de komen- Boekhandel De Wif heropend Sfanden M.S.C. HCSC-nieuws Ned. Ver. van Huisvrouwen Inventaris ziekenhuis Geslaagd Urk De heer Pasterkamp ten grave gedragen Julianadorp Wieringen Nieuwe bonkaarten li 'sa Mohair'' DE KREUKVRIJE Ze |f binder IN NIEUWE DESSINS Keizerstraat j= Overzicht Schager markt Ongeveer een maand geleden begon nen twee leden van ons Helderse poli tiecorps, de heren Heringa en Aberson, een bescheiden actie om een zieke stad genote voor herstel van gezondheid naar Zwitserland te kunnen uitzenden. Zij plaatsten een oproep in de bladen van de Algemene en de Christelijke politiebond, met het verzoek om zoveel mogelijk onbeschadigde en gebruikte postzegels te willen inzenden. Eén mil lioen zou voldoende zijn, om de uit zending van de patiënte te kunnen be kostigen. Niemand had kunnen, vermoeden, dat het millioen reeds binnen een maand bij elkaar zou zijn. Nauwelijks was de oproep gepubliceerd, of politiemensen uit alle delen van het land stuurden zakjes en pakjes, enveloppen en doos jes vol postzegels. Op het politiebureau werden ze verzameld in grote marga rinedozen,. die langzamerhand een in drukwekkende stapel begonnen te vor men. Vooral de Hagenaars hebben zich kranig geweerd. In het dagelijkse ru briekje „Kris-kras door Den Haag'', in het Haags Dagblad, werd de oproep overgenomen, met als gevolg dat ook vele niet-politiemannen hun steun ga ven. Vrees voor een overschot behoef de niet te bestaan, want zo werd meegedeeld wanneer dit millioen vol is, beginnen we aan het millioen voor een volgende patiënt. Het resultaat van de Haagse actie werd Dinsdag met een politie jeep naar Den Helder gebracht, .waar de omvangrijke zending (het wa ren een half millioen zegels!) onder gejuich in ontvangst werd genomen. Het millioen is nu bijeen, maar de zegels moeten voor het merendeel nog worden losgeweekt en gesorteerd. Emmers lauw water, en bovendien ve le vriendenhanden zijn nodig om dit karwei te verzetten. Verscheidene vrouwen en verloofden van politie mannen hebben spontaan een speciaal „vrouwen-hulpkorps" gevormd, dat zich eens eventjes door de rijstebrij berg zal heenwerken. Ze zetten er spoed achter, want hoe eerder de pa tiënte naar Zwitserland kan, hoe beter. Hulde aan de initiatiefnemers, en aan de velen (uit Den Haag en Nijmegen, Drente en Maastricht en waar al niet meer) die een prachtig staaltje van gemeenschapszin hebben getoond. Gistermiddag' werd door de architect A. Eibink uit Amsterdam, namens het gemeentebestuur van Den Helder aan besteed het bouwen van 57 woningen c.a. in Oud Den Helder. Het complex was ingedeeld in vijl' blokken waar van twee voor dubbele bewöning wa ren. bestemd. Ook kon en masse wor den ingeschreven. Er werden 43 in schrijvingen ingeleverd, waarvan een overzicht hieronder volgt (de tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de in- schrijfbedragen voor het inrichten tot dubbele bewoning): Blok I. Fa. Minneboo en Walboom Den Helder 127.900.-; Fa. Gebr. Smit, Den Helder 126.400; J. H. Keijzer, Den Helder 123.400.-; S. Sjoerdsma, Den Helder 122.590.-; Van der Wal en Smit, Amsterdam 118.970.-; Fa. P. Frölich en Zn., Harlingen 111.800.-; C.V. Bouw- en Aannemingbedrijf v.h. Zijlstra, Leeuwarden 109.244.-; Fa. De Haan en Reek, Alkmaar 103.692.-; J. Lugtenburg, Den Helder 103.656.-. Blok II. 45. Sjoerdsma, Den Hel der 82.580.- 9000.-); Fa. Gebr. Rie- mers, Den Helder 75.010.- 10.710.-); C.V. Bouw- en Aannemingsbedrijf vh. Zijlstra, Leeuwarden ƒ74.905.- (ƒ8160-); Fa. C. Th. Kwak en Zn., Den Helder 76.600.- 6000.-)E. Zon, Julianadorp 78.820.- 3000.-) Fa. P. Frölich en Zn., Harlingen 74.550.- 7200.-); j. H. Keijzer, Den Helder 75.000.- 6000.); R. Noppert, Den Helder 73.950.- 6000.-); Fa. de Haan en Reek, Alkmaar 67.906.- 12.000.-); Fa. v. d. Wal en Smit, Amsterdam 70.870.- 5000.-); J. Lugtenburg, Den Helder 62.800.- .7200.-). Blok III. J. H. Keijzer, Den Hel der 167.000.-; 10.000.-); Fa. Gebr. Riemers, Den Helder, 148.460.- 21.420); Fa. P. Frölich en Zoon, Har lingen 150.000.- 16.800.-); C.V. Bouw en Aannemingsbedrijf v.h. Zijl stra, Leeuwarden 149.831 16.300.-) Fa. Starrenburg en Boerdijk, Den Hel der 142.600.- 21.600.-); Fa. de Haan en Reek, Alkmaar ƒ139.552.- (ƒ24.000.-). Blok IV. J. H. Keijzer, Den Helder 180.000.-; Fa. Gebr. Tuin, 't Zand 158.000.-; Fa. Starrenburg en Boer dijk, Den Helder, 151.990.-; Fa. de Haan en Reek, Alkmaar, 143.692.-; Fa. P. Frölich en Zn. Harlingen 137.800.-). Blok V. J. H. Keijzer, Den Hel der 173.000.-; Fa. Gebr. Kersbergen, Den Helder 155.650.-; Fa. P. Frölich en Zn., Harlingen 146.400.-; Fa. de Haan en Reek, Alkmaar 141.164.-. Blok I t/m V (massa). A. Klomp, Beverwijk 670 000.- 5842.-)Th. Pasma. Amsterdam 623.000.- 29.000) Fa. P. Frölich en Zn., Harlingen 619.550.- 22.950.-); Fa. K. Klaver en J. Molenaar, Koedijk 613.000.- 23.000.-); Fa. C. de Graaf (D. Seij- bel), Alkmaar 604.810.- 26.685.-); Fa. De Haan en Reek. Alkmaar f 583.079.- 36.000.-); G. Groot, Den Helder 582.735 16.000); Medendorp en Bousema, Haren (Gr.) 556.300.- 26.700.-). Wij berichtten deze week, dat de prijs van krentenbrood nog steeds is vastgesteld op 1.— per 800 gram. De Bakkersbondscourant deelt in aanslui ting daarop mede, dat speciale kren tenbroodsoorten, zoals Paasbrood, Paas- stol en tulbandbrood niet onder deze prijsbeschikking vallen. Zij worden tot de banketsoorten gerekend, waarvan de prijzen zijn vrijgegeven. Volgens het eerste lid van artikel 177 der Gemeentewet beoordeelt de gemeenteraad, of vanwege de gemeen te een rechtsgeding zal worden gevoerd. Volgens artikel 212 van dezelfde wet kan deze bevoegdheid onder bepaalde voorwaarden aan B. en W. worden overgedragen. Bij de uitvoering van de Woonruimtewet 1947 hebben zich elders gevallen voorgedaan, waarbij de gemeente in rechte werd aangespro ken, omdat men meende dat een vor dering van woonruimte ten onrechte was geschied. Het bleef meestal be perkt tot een kort geding, tot het voe ren waarvan B. en W. wel bevoegd zijn. Maar het kwam ook voor, dat de in het ongelijk gestelde partij besloot tot het voeren van een gewoon rechts geding. Dergelijke gevallen kunnen in Den Helder ook voorkomen. De ge meenteraad zou dan op korte ter mijn een beslissing moeten nemen. Daarom achten B. en W. het uit practische overwegingen gewenst, dat de raad aan hen overdraagt de be voegdheid tot het voeren van een rechtsgeding, voorzover het de toepas sing van de Woonruimtewet 1947 be treft. Toen de buurtvereniging „De Vis buurt" na de bevrijding het initiatief nam tot het oprichten van een speel tuin op een vrijgekomen terrein tus sen Visstraat en Vijzelstraat, had dit onmiddellijk de sympathie van het ge meentebestuur. In Juni 1946 werd een crediet van f 7060 beschikbaar gesteld voor het bezoden en inrichten van het terrein en het maken van een clubgebouwtje. Ook de eigenaren van de grond hebben alle medewerking verleend. Met het oog op de eventu ele toekomstige bestemming van het terrein hebben B en W nadien over wogen, of de grond niet beter door de gemeente kon worden overgeno men. Met de eigenaren werd overleg gepleegd, met als resultaat, dat zij de grond voor een geringe prijs aan de gemeente willen afstaan. Het be treft hier 176 m2 gemeentegrond, waarvan de heer J. Mens te Alkmaar voor een klein deel mede-eigenaar is; voorts twee percelen van resp. 479 m2 en 788 m2, eigendom van mevr. Driessen-Bregman te Haarlem; en tenslotte 130 m2, eigendom van de heer P. Nuijens te Den Helder. Laatst genoemde grond kan worden overge nomen voor f 1.25 per m2 (in welk bedrag een kleine schadevergoeding is begrepen), de overige grond voor f 1 per m2. Thans stellen B en W aan de raad voor, de genoemde stukken grond in het belang van de volks huisvesting aan te kopen. Iedere vijf jaren moet de waarde van de eigendommen, die bij het Grondbedrijf der genfeenté Den Hel der in beheer zijn, worden geschat. De laatste schatting vond plaats naar de toestand van 1 Januari 1942, en werd verricht door een commissie, bestaande uit de heren R. N. van Os, A. Kersbergen en J. J. Verfaille. Thans zal de sehatting moeten plaats vinden naar de toestand op 1 Januari 1947. Aangezien de heer J. J. Ver faille inmiddels naar Alkmaar is ver trokken, stellen B en W aan de raad voor, de heren Kersbergen en Van Os opnieuw te benoemen, met als derde lid de heer J. Verfaille, Jan Verfaille- weg 1, alhier. De waarde van de le klasse grond wordt gesteld op f 10.50; van de tus- senklasse op f 9.van de 2e klasse op f 6.75 en van de 3e klasse op f 3.75 per vierkante meter. Op 16 September 1947 besloot de raad, de nodige gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe lagere school van de Stichting „Het R. K. Onderwijs". Op 31 Maart j.1. verzocht het stichtingsbestuur schrif telijk, het terrein beschikbaar te stellen aan de Stakman Bossestraat, dat eigen dom is van het R. K. kerkbestuur der parochie Onze Lieve Vrouwe Onbe vlekt Ontvangen. Dit bestuur is be reid, de grond voor f 9.177.95 aan de gemeente te verkopen. Aan de raad wordt thans voorgesteld, tot deze aan koop te besluiten. Deze foto van het grote radio orkest van Dolf van der Linden werd gemaakt in de concertzaal van de AVRO-studio te Hilversum. De leider staat rechts, voor de speeltafel van het AVRO-orgel, rn naast de harpiste. Wanneer de puntjes van het cliché een beetje willen meehelpen, kan men met enige inspanning een paar Helderse gezichten ontwaren. Op Donder dagavond 28 April a.s. zal dat ech ter gemakkelijker gaan, want dan komt het orkest in Den Helder, in de Tivoli-bioscoop, spelen. Ten minstewanneer deze bioscoop vol komt! De „Optimisten" hebben, vol optimisme, deze avond op touw gezet, in de verwachting dat Nieu- wediep hun initiatief op zijn juiste waarde zou weten te schatten. Er zullen echter negenhonderd bezoe kers moeten komen, wil de uitvoe ring financieel mogelijk zijn. Mo menteel zijn zeshonderd plaatsen verkocht. Laten degenen, die ook tot de bezoekers willen behoren, niet lang wachtén, want de „Opti misten^ zullen Zaterdagavond moeten beslissen, of de avond kan doorgaan. Wij geven gaarne hun verzoek door, om uiterlijk Zater dagavond zeven uur een kaartje te bestellen. De adressen zijn: mu ziekhandel Tielrooy, boekhandel Schreuder en meubelmagazijn Zuidweg. De jaarlijlcste adspirantendag van de onder-afd. Noord-Holland wordt dit jaar in twee plaatsen gespeeld. De clubs onder Alkmaar gaan naar Zaandam en van Alkmaar tot Den Helder en Texel komen naar Den Helder. Kunnen wij dit succesvolle resultaat reeds op reke ning van consul Van der Linde schrij ven, ook de veteranendag wist onze af gevaardigde naar Den Helder te krij gen. Twee interessante Zondagen dus, waarmede de sportenthousiasten zijn ingenomen en waarschijnlijk de plaat selijke middenstand in Den Helder eveneens. Wij zeggen de heer Van der Linde dank en feliciteren hem met het behaalde succes. Als verdacht van diefstal van ver schillende materialen en gereedschap pen uit de nieuwbouw van het Ko ninklijk Instituut, werd een 51-jarige electromonteur aangehouden. Hij bleek in een bergplaats drie, vloertegels en zes kapstokhaken te hebben verstopt, terwijl in een kast nog diverse gereed schappen werden aangetroffen, die hij van collega's had ontvreemd. Er werd in zijn woning huiszoeking gedaan, waarbij nog 96 vloertegels, 1 kg. verf, 2 tangen en een partij nieuwe spijkers werd gevonden. De goederen zijn in beslag genomen, en de bedrij ver van de diefstallen is gistermorgen op transport gesteld naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. Inspecteur Feringa maakt studiereis In verband met een hem aangeboden studiereis naar Amerika, zal de inspec teur van het lager onderwijs in de in spectie Den Helder, de heer J. J. Fe ringa, tot half Juli afwezig zijn. De in specteur in de inspectie Alkmaar, de heer G. Vernooy, Cabeljouwstraat 2, Alkmaar, telefoon 2212, zal hem gedu rende deze maanden vervangen. Zijn spreekuur is 's Woensdags van twee tot vier uur. Sinds 1941 heeft de gemeente het gymnastieklokaal van „Oefening Kweekt Kunst" aan de Wezenstraat, in huur, waarvoor de vereniging een huurprijs ontvangt van f 25 per week, inbegrepen de kosten van verwarming, verlichting, schoonhouden e.d. Op ver zoek van het bestuur van OKK willen B. en W. tot verhoging van het huur bedrag overgaan. In overleg met het hoofd van het prijzenbureau stellen zij een huur van f 45 per week voor, ingaande 1 Juli 1948. De vergoeding voor het gebruik van het gymnastiek- materiaal is in dit bedrag begrepen. de vacantie en de ellende van dat schoolrapport. De breintjes zijn door de zeéf gegaan. Repetities hebben aan het licht ge bracht, welke wetens waardigheden in de hoofdjes zijn blijven kle ven. Is het veel, dan is het cijfer hoog. Is het weinig, dan is het cijfer laag. Het repetitiecijfer is een momentopname. Eév. beeldje van een film. Laten ine het els 111g beoordelen. We moesten de film zelf kunnen zien liefst vertraagd afge draaid. Dan wisten we hoe het verhaal afliep. Hoe de kennis werd ge bruikt. Want een hoog cijfer op het rapport kan betekenen een flinke kerel in de maatschappij, of een onbruikbaar sujet. En een laag cijfer op het rapport kan betekenen een kranige vent in de practijk, of een waarde loos mispunt. Staan er niet teveel cijfers op de schoolrapporten. En zijn die onnozele getalletjes voor vlijt en gedrag vol doende om het groeiende mensje te kwalificeren? Maar ja, iedere onderwij zer heeft zijn vak en 't is allemaal even belangrijk. En de vaders en moeders zijn nu eenmaal aan die getalletjes gewend. Voor vader en moeder zegt een 6 voor vlijt meer dan een uitgebreid psychologisch verslag. En een 9 is het summum van veelbelo vendheid. Nog een paar jaar, dan zijt ge de cijfers vergeten. Het kind jong leert in de practijk. Als het daarvoor eens cijfers kon krijgen! U zou ver rassende verschillen zien! £EN ander verrassend verschil viel ons giste ren zomaar op. Al een paar maanden geleden hadden we ze bezig ge zien, maar nu zagen we opeens het resultaat. De Singelbermen zijn vlak gemaakt en dat is een geweldige verbetering. Het zonnetje schijnt erop, één strak groen gazon. Het doet grootsteeds aan. Dat alleen al kan ons vreugde geven. Den Hel der als grote stad. Te mooi om waar te zijn. Gistermiddag om twee uur is de ge heel gerestaureerde boek- en kantoor boekhandel van De Wit (Keizerstraat 13) heropend. Sinds September 1948 heeft deze zaak een nieuwe eigenaar. De heer H. de Wit heeft haar toen overgedaan aan de heer P. Bosch Szn., die hiermede na enige jaren in ver schillende boekhandels in Groningen te hebben gewerkt en zijn vakdiplo ma's te hebben gehaald een ideaal vervuld zag. De winkel staat op een mooi punt, maar het interieur beant woordde niet aan de eisen, die deze ty'd stelt. De architect L. Sok heeft 'n verbouwing ontworpen, die in korte tijd door de fa. Reijers werd verricht. De woonkamer werd bij de winkel ge trokken, waardoor een mooie ruimte beschikbaar kwam. en aantrekkelijke combinatie van opbergrekken en show lessenaars werd verkregen. Er zijn kas ten en laden voldoende om de vele kantoor- en tekenbehoeften, die hier eveneens worden verkocht, bij dé hand op te bergen. De fa. Schellinger bracht een serie hypermoderne verlichtings ornamenten aan, en de fa. Klein zorg de voor een smaakvolle beschildering. De heer Bosch zal in deze omgeving zeker met genoegen zaken kunnen doen. In de tweede en derde klas van de afgelopen wintercompetitie der schaak vereniging M.S.C. is de eindstand als volgt (kolommen resp. gesp. en ptn.): 2e klasse A: 1. J. Kubbe 10 71^ 2. L. J. Goslings 10 57a 3. J. Paans 10 51, v, 4. A. Coppens 10 4 5. P. Jellema 10 4 6. J. v. Amersfoort 10 3 'ti 2e Klasse B: 1. J. Beum 10 91/0 2. E. A. Bosch 10 6'h 3. R. Muller 10 5'/i 4. Th. Schaatsenberg 10 5 5. K. Veenstra 10 2 6. J. Wieringa 10 2'h 2e klasse C: 1. J. J. v. Oosten 12 972 2. B. Muller 12 7 3. P. Kroon 12 6 4. C. de Groot 12 5Ut 5. H. Schrijver 12 5'/i 6. V. Pranger 12 5 7. C. Buys 12 37- 3e klasse: 1. J. Kiefte 10 8'/2 2. K. Bijl 8 7 3. P. Bakker 9 gi 4. H. Voerman 9 6'/! 5. R. de Leeuw 9 6 6. F. Dijkshoorn 10 4 7. J. Kweekei 9 372 8. J. H. Burgers 11 3 9. B. Mindema 9 2 10. J. M. Greidanus 10 1 Terwijl de nummers 1 en 2 van iedere groep thans aan de kampioenswedstrij den deelnemen, wordt door de overige spelers in iedere klasse om het rang nummer gespeeld, welke wedstrijden inmiddels eer- aanvang hebben geno men. Deze wedstrijden dragen soms een spannend karakter omdat een ieder graag zo hoog mogelijk op de ranglijst geklasseerd wil zijn. De afdeling korfbal van de Helder se Christelijke Sportcentrale komt dit seizoen ook in actie. Reeds enige malen werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen KVH 3, maar nu zal binnenkort in competitieverband wor den gekorfbald. De nieuwe competitie afdeling draagt de naam Noord-Noord- holland-Noord en is aangesloten bij de Christelijke Korfbalbond. De deelne mende clubs zijn DTS (Enkhuizen) met twee twaalftallen en ONI (Andijk) en HCSC (Den Helder) elk met één twaalftal. Aangezien de afdeling nog klein is, zal een dubbele competitie worden gespeeld. Op Paasmaandag zal HCSC deelnemen aan de bondswed strijden te Amersfoort. Als het weer meewerkt, kan het een prachtige en tevens leerzame dag worden voor deze nog jong» club. Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Den Helder, wordt op Woensdagmiddag 20 April a.s., om drie uur in „Het Wapen van Den Helder" (Spoorgracht ingang Nieuwstraat) een demonstratie gegeven door Calvé's oliefabrieken te Delft. Voor de aanschaffing van verschil lende benodigdheden voor het ge meente-ziekenhuis vragen B en W aan de raad een crediet van f 44.175. Daar onder is begrepen f 12.000 voor lin nengoed en f 4.200 voor het vernieu wen van het dak van één der barakken. Bij het Woensdag j.1. te Alkmaar af genomen examen voor het vakdiploma voor beroeps-chauffeurs, slaagde onze stadgenoot de heer G. A. A. Ruiten burg, chauffeur van de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. HET SCHOOLVOETBALTOURNOOI e, VANGT AAN,. Morgenochtend 9 uur vangt het grote tournooi aan, het tournooi van de jeugd. Wij hebben hier weinig meer aan toe te voegen. Het tournooi is voldoende be kend en de vele enthousiasten van de jeugd hebben reeds in verschillende vorm hun sympathie betuigd. Er zijn genoeg prijzen. De commissie kan nog wel geld gebruiken. Maar ook dat zal er wel komen, want wij hebben in ons gemeentebestuur veel vertrouwen dat het in dit bijzondere geval de jeugd eens zal bijspringen. De Helderse jeugd komt toch al veel tekort, door het gebrek aan speelgele- genheid. In het programma zijn enkele wijzigingen gekomen. U.L.O. I—A.B.S. I spelen reeds om 11.30 uur. A.B.S. II— Chr. U.L.O. vangt eveneens #an om half twaalf, doch op het Helder-terrein. V.V.O. IR.H.B.S. I spelen op het B- veld, aanvang 14.45 uur, terwijl de Kweekschool en de Handelsavond school op het B-veld spelen (van Helder). Deze veranderingen zijn alleen voor morgen en waren nodig om het H.R.C.-veld vrij te krijgen. Nagekomen prijzen. Helderse Courant 2 medailles; fa. Beemsterboer 1 zilveren lepeltje met voetballer. Onder geweldige belangstelling werd Woensdag op de algemene begraafplaats te Urk ter aarde besteld de heer Jacob Pastei kamp, ambtenaar ter secretarie. Aan het sterfhuis werd de rouwdienst geleid door ds. Doorenbos, geref. pre dikant alhier. Verder sprak burgemees ter Keyzer, die Pasterkamp schetste als ambtenaar, mens en vriend. De heer A. van Urk herdacht de overledene namens personeel en oud-personeel van de gem. secretarie. Een van de bestuursleden van de Kamper Nutsspaarbank her dacht de vele diensten die de overle dene had verricht tijdens zijn 20-jarige werkzaamheid bij de spaarbank. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Doornbos. JAARVERGADERING N.C.B. De afdeling Urk van het N.C.B.'hield dezer dagen haar jaarvergadering in de chr. school. Nadat de vergadering door voorzitter J. Peereboom was geopend werd een aantrekkelijk programma af gewerkt waaraan o.m. meewerkten: het duo Gerssen-ten Napel met enkele .moppen en schetsen, de heer Jan Kra mer als voordrager en de heer H Post als conferencier. Verder werden enige wedstrijden gehouden o.a. hersengym nastiek en spraakwaterval. Bij de "e- houden bestuursverkiezing werden ge kozen: L. Romkes, C. Otter, W. Weer stand en A. Koman. Aftredend waren: J. Peereboom en F. de Boer, die zich niet herkiesbaar stelden. VISSERIJ ,U?^ir13 AiPril' Door 8 vaartuigen werd Woenscag aangevoerd: 284 pond fuikaal f 1-30—f 1.32 per pond en 4200 pond neet f 1,90f 2 per 1Ö0 pond. „DE VOORUITGANG" KOCHT NIEUWE DORSMACHINE. De dorsvereniging „De Voorui'tgan-.. alhier heeft haar bedrijf uitgebreid door de aanschaffing van een nieuw dorsmachine met pers en tractor. De?6 machine van Nederlands fabricaat vervaardigd en geleverd door Ter Borg's en Mensinga's machinefabriek te Appingedam, heeft een geheel nieu we constructie. De schoven komen te" recht op de machine op een lopende band, worden door een rij messen ge. grepen, die de band doorsnijden en verdwijven dan in de machine. Het kaf wordt automatisch tot op e]]„ plaats en in elke richting, die men verlangt tot op 35 m afstand wegge. blazen. Aan de achterzijde is een in richting, waarop de volle zakken tot op schouderhoogte worden gebracht zodat de zakkendrager het veel geI makkelijker krijgt, terwijl deze ma] chine met minder personeel bediend kan worden. Een bandensnijder, inste- ker en kafdrager zijn hierbij overbo dig. Bij deze machine behoort ook nog een tractor, die de vereniging al enige tijd geleden aangeschaft heeft n.1. een Massey Harris van 60 pk. bridge-nieuws Maandagavond hield de Bridge-club „Julianadorp" haar laatste onderlinge wedstrijd ln dit seizoen Er werd aan vijf tafels gespeeld volgens het Scheveningse systeem Uitslag oneven zijn: Paar I: C Bregman KznD de Graaf Pzn 12 pnt, 2e prijs; paar III: D Breg. manmevr Bregman 15 pnt; paar V: c Arpeau—D Marees 19 pnt; paar VII: L Tigchelaar—mevr Tigchelaar 17 pnt; paar IX; A van Doorn—mevr van Doorn 12 pnt le prijs In de even lijn was de uitslag: Paar II: A Speur—D Gedlnk 15 pnt, 3e prijs; paar IV: C Schoonheden—P van Rijn 12 pnt le prijs; paar VI: C Rol—C Bregman Pzn 17 pnt; paar VIII: A HoornsmanL van Vegten 17 pnt; paar X: P ten Wolde— J Homminga 14 pnt 2e prijs De uitreiking der bonkaarten K/L 909 zal in het distributie-agentschap te Hippolytushoef (geopend van 8.30—12 en van 13.3015 uur) plaats vinden op de volgende dagen: Dinsdag 19 April, familienamen A t/m G; Woensdag 20 April, familiena men H t/m K; Donderdag 21 April, familienamen L t/m R; Vrijdag 22 April, fam li' namen S t/m Z. Men gelieve mede te nemen de distri butie-stamkaarten alsmede de inwisse lingsbonnen links bovenaan de bon kaart 905. Voor de Centrale werden aangevoerd 71 koeien, 1 stier, 394 nuchtere kalve ren en 17 schapen. Op de leverings- markt van j.1. Maanlag werden 239 nuchtere kalveren aangevoerd, zodat de totale aanvoer 623 bedroeg. Er wer den weer prima kwaliteit koebeesten aangevoerd, waarvan het grootste aan tal geklassificeerd werd met A en AA. De zwaarste koe woog 830 kg netto. De aanvoer van gebruiksvee was aan merkelijk groter dan vorige week. Er waren veel kooplieden en boeren aan wezig. De handel in melk- en kalf- koeien was goed met iets aantrekke lijker prijzen, vooral voor goede soorten met papieren en vrij van T.B.C. Hoogste notering 825, dit is een groot verschil bij de vorige week. De kwaliteit was ook veel beter. Voor de weiderij was grote belang stelling en er werd vlijtig gekocht. De geschikste koeien brachten hogere prijzen op. Men kon de handel gerust vlug noemen. Hoogste notering van gelde koeien was ƒ550.duur. Ach ter de pinken was het ook bedrijvig- De handel verliep vrij vlot en er wer den hoge prijzen gemaakt tot 325.— Op de paardenmarkt was het kalm: er was weinig aanvoer. De prijzen van enkele oudere paarden varieerden van 300.— tot 600.—. De handel slachtpaarden was minder, prijzen la ger tot 550.De wolaanvoer was gering; met de handel gaat het weer niet naar wens. Boerenhandel was er haast niet. De prijzen bleven onge veer op peil. De handelaren in biggen hadden het niet druk. De vraag is ga ring en het kost moeite de oude pru" zen te maken. Zelfs ging er vandaag 5.per stuk af. Op de kippen- en konijnenmarkt was het een stugge boel. Over het bezoek was men zeer tevreden. SCHAGEN, 14 April. Aanvoer: 14 paarden 200600, ly magere gelde koeien 400550, 30 kal koeien 550—825, 20 pinken 250-325- 10 magere schapen 6075, overhou- ders 40—60, 65 biggen 50—60, 48 ko nijnen 1.50—10, 12 kippen 2—7. Voor de Centrale: 1 stier, 71 vett gelde koeien, 633 nuchtere kalveren> 7 vette schapen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2