Kees van Dongen trekt Frankrijks aandacht Willem de Haan, wonderpatiënt van Roehampton Anna Maria Mussolini gaai irouwen met een kruidenier „De beste jaren van ons leven" werd werkelijkheid Een jonge Nederlander zonder handen vond in Engeland hei geluk Poppen vragen uw aandacht Emigratie naar Nieuw Zeeland wordt vergemakkelijkt Moeder Rachele heeft moeite om iedere week de eindjes aan elkaar geknoopt te krijgen Havendieven lopen tegen de lamp Grensincident' tussen tndia en Pakistan Zijn werk niei gezien hebben betekent voor een Fransman een gebrek in de opvoeding Ellenlange verhalen de bladen in Explosie en brand in een verffahriek te Zaandijk ECA-hulp met tien procent verlaagd? (Van onze correspondent te Londen) jyE INHOUD van de bekroonde Amerikaanse film „De beste jaren van ons leven" is dezer dagen werkelijkheid geworden, toen in de stampvolle Ne derlandse kerk te Londen ds. Van Apeldoorn het huwelijk inzegende van de voormalige Nederlandse verzetsstrijder Willem de Haan uit Amsterdam en mej. johanna („Jopie") van Schooten uit Den Haag. Evenals de hoofdfiguur in de film namelijk, heeft de 22-jarige Willem tijdens de oorlog zijn beide handen verloren tn slechts zijn enorme doorzettingsvermogen en de liefde van het meisje dat thans zijn vrouw werd, hebben hem in staat gesteld zijn plaats in de maat schappij weer in te nemen en met zijn twee nieuwe kunsthanden een betrek king op een Londens kantoor te aanva '-acn. Het stralende jonge paar, dat in En geland door een lukraak radioprogramma met één slag beroemd is geworden, heeft zich na de plechtigheid op een huwelijksreis naar Nederland begeven. ■TOEN IN 1944 de jeugdige verzets man Willem de Haan voor dwang arbeid naar Duitsland werd weggevoerd en besloot 'n poging tot ontsnappen te wagen, had hij nauwelijks kunnen dro men dat dit hem na een bijna ondrage lijk lijden zou voeren tot een nieuw le ven in Engeland en tot zijn huwelijk hier. Het is moeilijk om Willem aan het spreken, te krijgen over die dag toen zijn transport de Duitse grens naderde. Met de moed der wanhoop was de toen 18- jarige jongen uit de rijdende trein ge sprongen en met zijn handen op de electrische rails terecht gekomen. Toen hij in het dichtstbijzijnde ziekenhuis werd opgenomen, moest men tot ampu tatie overgaan van zijn verbrande han den en vanaf de elleboog verbrijzelde armen. De toekomst scheen voor Wil lem voor goed gebroken. Werk en een normaal leven leken uitgesloten. Maar nee, Willem weigerde het denkbeeld te aanvaarden, dat hij zijn leven lang hulp behoevend zou zijn. Hoewel hij geen woord Engels kende, besloot hij drie jaar geleden om geheel op zijn eigen houtje naar Engeland te gaan en daar met zijn stompen van armen zijn geluk te beproeven. Die moed is hier niet lang onopgemerkt gebleven. Nieuw gevon den Engelse vrienden in het vissers plaatsje Fleetwood kwamen zo onder de indruk van de ondernemingsgeest van deze kalme, ietwat verlegen Ne derlandse jongen, dat zij terstond gel den voor hem inzamelden en hem naar Londen zonden, zodat hij daar contact kon zoeken met het beroemde Roe- hampton-ziekenhuis voor oorlogsinva liden, te Richmond, aan de Theems. Hier trok zijn geval onmiddellijk de aandacht van de hoofdchirurg, de ver maarde dr. Gilles, die terstond enige operaties op hem verrichtte. Na ruim een jaar in dit prachtig ge- bestuurbare" veren, waarmee de elle bogen, polsen en alle vingers bewogen kunnen worden, stelde hem langzaam maar zeker, na eindeloze oefening, in staat zichzelf aan te kleden, zich >c scheren, te eten, zijn haar te kammen ente schrijven. Willem's energie en enthousiasme kenden geen grenzen meer. Een nieuw leven ging voor hem epen en niets was hem meer onmoge lijk. Hij werd de wonderpatiënt van Roehampton en begon zich zelfs op ste nografie en machineschrijven toe te leg gen. Omstreeks die tijd, nu enige maan den geleden, bracht de bekende Engel se radio-interviewer Wilfred Pickles 'n. bezoek aan het Roehampton hospitaal. Zijn wekelijkse impromptu, „have a go"-programma's uit alle delen van het land, behoren tot de populairste uitzen dingen van de BBC. Pickles' oog dwaal de over de volle hospitaalzalen en bleef rusten op de jonge blonde Nederlan der, omringd door zijn Engelse vrien den. Het interview begon. Willem's la conieke antwoorden, hoe hij maar zon der handen en zonder een woord Fn- gels op goed geluk naar Engeland was gekomen om een bestaan te zoêken, en nu, dank zij het meesterlijke werk van dr Gilles al 'n aardige snelheid in ste no had bereikt, trouwplannen, had en zelfs de Engelse taal had geleerd, lie ten BBC-radio-interviewer nummer één bijna sprakeloos staan en de luisteraars niet minder. Een Engelse zakenman, die het programma gehoord had, bood Wil lem onmiddellijk een administratieve betrekking aan op zijn Londense han delskantoor, hetgeen hij heeft aangeno men. De Engelse avondbladen drukten foto's af van „Wim and Jopie", onder de kop: „Een held komt in het leven terug". Voor de meeste van ons is het mis schien al heel lang geleden, dat wij met poppen speelden en we worden er misschien alleen nog aan herinnerd wanneer we ons dochtertje zo moeder lijk met haar liefste bezit stil in een hoekje zien zitten. Kent u echter de pop als ornament en zelfs als kunst? Wel, in Amsterdam kunt u dit allemaal bewonderen en ik moet zeggen: de poppententoonstelling, die tot 19 April bij Gerzon in de Kal- verstraat is, heeft mij zeer geboeid. Wat daar te zien was werkte wel zeer op de verbeelding van de kinde ren en ouderen. De tentoonstelling leert, dat de pop niet -„zomaar speel goed" is van lappen, klei of gips. Men leert er inzien, dat het spel van „pop- penmoeder" echt kan woorden door de „kinderen" de werkelijkheid nabij te doen komen. Als men een pop koopt met een expressie-loos kopje, heeft het speelgoed minder waarde, ook voor het kind, dat in deze zaken vaak fijn gevoeliger is dan de „grote" mens. Men moet de wereld van het kind zo echt mogelijk maken en niet opvullen met wanstaltigheden. Natuurlijk zijn de kosten hoger, maar weegt een grote plezier daar niet tegen op? Toen ik daar zo de 52 landen door wandelde en de bijna 2000 exempla ren uit de poppenwereld bekeek viel dat allemaal zoveel meer op. Zij lie ten de kleding zien van verschillende landen, zij kunnen iets persoonlijks in hun poppenkop hebben, want ik her kende vele personen, o.a. min.-pres. Spaak, Van Kleffens, Truman, dr. Beel burgemeester d'Aillyen anderen uit het poppentheater „De lachende Spin- nekop" van Frida en Jan Kesler-Bou- man, of poppen, die een groep ver tegenwoordigen, zoals 'de Limburgse typen van mevr. De Groot. Ik heb wat langer gekeken naar „De Drei schoen- ste" van haar, de visser en vissers vrouw van Volendam van de beeld houwer A. Hesterman, die werkelijk bijzondere koppen hebben. Ik was even in Chinamet de def tige manderijnen, zag de Chinese dan sen, in Spanje met de kleurige Spaan se schone, die een mand met sinaas appelen op schoot hield, in Chili, in Belgie met die typische Belgische fi guren, een beetje gezet, gemoedelijk, in Suriname bij de dikke negerinnen met hun drukke kleding en onderweg kwam ik Bertus Aafjes tegen op zijn voerreis naar Rome met een grote penhouder op de rug en nog veel meer. iet ik aan het bordje kwam, waarop stond „uitgang" cn toen liep ik weer in de Kalverstraat, waar het sneeuw de. Deze tentoonstelling ten bate van de Stichting 19401945 moet u zeker, wanneer zij in uw buurt komt, want dit is het begin van een landelijk tour nee gaan, zien. Om de mooie poppen en om het geld, dat de Stichting nodig heeft om haar werk te kunnen voort zetten, opdat de nabestaanden van de verzetsslachtoffers niet worden ver geten. Want hoe jammer ook. dit geld moet bijeen gebracht worden door ac ties en v/inning van contribuanten. Van wie? Van u en mij, want er !s 2.0:10.00'. per iaar nodig. De pop- Pen kijken u aan en vragen er om. Zij hebben gelijk, wij betalen. Het echtpaar Willem de Haan en Jopie van Schooten legen ziekenhuis te hebben doorge bracht kreeg Willem die ondertussen zijn tijd benutte met het. leren van En gels in 1947 zijn eerste en in 1948 zijn tweede kunsthand. Deze waren van een geheel nieuw Amerikaans ontwerp en hij was de eerste invalide in Engeland die ze ontving. Het zou hem in staat stellen alle tien vingers afzonderlijk te bewegen. Een woord van lof is hier ook op zijn plaats voor het werk van het Nederlandse Koning Willemfonds te Londen, dat de hoge kosten dezer unie ke kunsthanden op zich nam en een grote bijdrage maakte aan het Roe- hampton-ziekenhuis voor Willem's lange verblijf daar. Kort nadat hij in 1948 zijn tweede hand ontving, verloofde hij zich met Johanna, die hij, voordat hij het zieken huis inging, in Londen tijdens eert uit stapje van de Club van Jonge Neder landers had ontmoet. Zij deed hier sinds de oorlog de huishouding in het gezin van een Londense dokter, en is een jaar ionger dan Willem. Het was „Jopie". die hem de wils kracht gaf zich met onuitputtelijk ge duld te oefenen in het gebruik van zijn nieuwe handen. Een geheel nieuw sy steem van door schouderbewegingen De Intcïi.ail:mals muziekkapel van het Leger des Heils uit Londen o. I. v. kapelmeester-majoor Adams heeft Zondagmorgen een aubade gebracht aan Koningin Juliana en de oudste drie prinsesjes op paleis Soestdijk. Over zicht tijdens het concert. V.l.n.r. op het bordes mr. Rushton, mrs. Durner, Koningin Juliana en de drie prinsesjes, de chef staf commander -Aller. Er is een regeling in overweging ge nomen, zo vernamen wij, waarbij de passagekosten naar Nieuw-Zeeland voor hen, die zich daar willen vestigen, op soepeler wijze geregeld kunnen wor den, wanneer een uitstekende candi- daat-emigrant niet ten volle over de middelen beschikt en overigens zeker in aanmerking zou komen voor plaat sing in dit land. Hoewel in het algemeen alleen vrijgezellen kunnen worden toe gelaten, is er op het ogenblik ook de mogelijkheid voor enkele kleine gezin nen (tot vijf personen) om aan werk en woning geholpen te worden. Belang stellenden kunnen zich in verbinding stellen met de Centrale Stichting Land bouw Emigratie. Voorts vernemen wij, dat enige Ne derlandse boeren in Frankrijk om be kwame melkers hebben gevraagd. Ook hier wordt bemiddeling verleend door de Centrale Stichting Landbouw Emi gratie. De voorlopige afvaarten naar Canada zijn als volgt vastgesteld: Tabinta 29 April, 21 Juni en 22 Juli; Volendam 17 Juni en 19 Juli. De dollartoewijzing is iets ruimer ge worden. met dien verstande dat reke ning wordt gehouden met de onkosten, die men heeft van de boot af tot de plaats van bestemming. Reisbiljetten voor de trein kunnen in Nederlands geld betaald worden, ook voor de reis van New-York af door de U.S.A. (Van onze corespondent te Rome) Knna-Maria Mussolini gaat trouwen met eenkruidenier. Haar uitver korene Vincenzo weegt krenten, suiker en grutterswaren op het eilandje Ischa, waar Donna Rachele met haar kinderen thans leeft. Vader Calise had. aanvankelijk nogal bezwaren, want hijjiaatte het Mussolini-gebroed, zoals hij zijn aanstaande schoondochter pleegt te noemen, doch ook in Italië gaat de lief de waar de ouders haar niet kunnen volgen. En na een bezoek van Donna Rachele, de weduwe van Mussolini, heeft vader Calise toestemming gegeven. Het jonge paartje is verloofd en hoopt in December te kunnen trouwen. Moe der Racheledie ook in de glorietijd van Mussolini steeds de eenvoudige vrouw is gebleven, is oprecht verheugd over haar aanstaande schoonzoon, want...... hij heeft nog nooit aan politiek gedaan en is ook niet voornemens zijn krenten en rozijnen, die zijn vader geen windeieren hebben gelegd, op te offeren. Complot door politie opgerold Rechercheurs van het bureau Kat tenburgergracht te Amsterdam hebben in de afgelopen week een complot van havendieven opgerold, waarbij voorlopig 7 arrestaties zijn verricht. Dinsdagavond deden de~rechercneurs een inval in een kelder aan de Jan Steenstraat. Zij troffen daar drie mannen, die bezig waren 14 kisten, gevuld met manufacturen, open te breken en uit te pakken. De drie man nen werden gearresteerd en vielen al spoedig door de mand. De manufactu ren waren afkomstig uit Hongarije en dank zij de medewerkineg van een controleur van een scheepvaartmaat schappij te Amsterdam, die belast was met het overbrengen van opslagplaats naar opslagplaats, hadden zij zich van de goederen meester gemaakt. Reeds driemaal was dit met par tijen goederen gebeurd en in totaal hadden zij in drie maanden tijd voor een waarde van f 55.000.aan goede ren verduisterd. De kisten werden, na in de kelder geleegd te zijn, met waardeloze rommel gevuld en naar het buitenland gestuurej. Volgens een te New-Delhi ontvangen frontbericht hebben manschappen van Pakistan en Kasjmir Donderdag het vuur geopend op manschappen van In dia, die patrouilleerden in de frontlinie bij het dorp Tsjor Koendjian, ten Z.O. van Tithwal. Volgens dft bericht beant woordden de Indische militairen het vuur niet. Op dezelfde dag hebben troe pen van Pakistan het in de Indische frontlinie gelegen dorp Kopra, Vit km ten Oosten van Tsjor Koendjian, bezet. De woordvoerder noemde de berich ten van de zijde van India, dat troepen van Pakistan Donderdag hetvuur in Kasjmir hadden geopend „alleen maar propaganda. £)ESALNIETTEMIN heeft Anr-a-Ma- ria nog wel schone dromen. Het toeval heeft gewild, dat ze een rolletje heeft gekregen in een nieuwe Italiaan se film, waarvoor thans met behulp van Amerikaanse dollars de opnamen wor den gemaakt. En zodoende droomt Mus- solini's knappe dochter al van rcem en eer in Hollywood. Doch de jongste ge schiedenis heeft haar wel dermate prac- tisch gemaakt, dat ze ijverig naait aan haar uitzet, want het keukenschort is immers minder vergankelijk en kan ook geluk bieden. Overigens leven de Mussolini's hier op het eilandje als doodgewone Italiaan se burgers. Ze worden niet eens meer aangegaapt. Het gezin ontvangt maan delijks 20.000 lire van de Italiaanse re gering, hetgeen onvoldoende is om te leven en derhalve poogt men graag om wat bij te verdienen". Romano Mus solini, thans 23 jaar, heeft weliswaar, zijn studie in de rechten al voltooid, doch hij kan nog niet over voldoende dubbeltjes b eschikken om een practijk over te nemen en derhalve houdt hij enkele avonden per week de boeken bij van enkele ondernemingen, waar door tevens de geldelijke zorgen zijner moeder worden verlicht. Donna Rachel- 1c heeft haar hoop op deze geestkrachti ge knaap gevestigd, want 't is 'n rusti ge, knappe, zuinige jongen, die ernstige plannen heeft. Haar grootste zorg is zijn verloofde, een knappe blonde, die bij de bewoners van het eilandje in een niet al te best blaadje staat. Maar in dit opzicht is Romano onverzettelijk. Hij houdt van Gioconda Macuso en wil met (Van onze correspondent te Parijs) jjie olijke oude baas, luisterend naar de naam Kees van Dongen reent Parijs. Hij kent nog meer: Frankrijk. En dat wil zelfs voor 'n Nederlander, die vrac- tisch zijn leven in het land van Marianne gesleten heeft, heel wat zeggen. Maar och, als hij kans krijgt om wat Nederlands te babbelen, doet hij het gaarne. Dat onze landgenoot Frankrijk kent en de Franse chic „door" heeft, blijkt wel zonneklaar uit het tijdstip, waarop hij zijn grote tentoonstelling in de Galerie Charpenier houdt, n.l. in de weken nu 't Franse bloed weer begin te kriebelen Vóór een van zijn fraaiste doeken: een jong schoon meisje voorstellend uit het begin dezer eeuw, staat nu een oude dame met wandelstok, doch zonder tanden. In stille vervoering aanschouwt ze het schilderij, terwijl de tranen over haar wangen lopen. Met een snik in haar stem roept ze monsieur Van Dongen, die juist even met uw correspondent staat te praten. We gaan er heen- Van Dongen stelt me voor. „Was ik werkelijk zo schoon, monsieur Van Dongen", vraagt ze lachend en schreiend tegelijk. En met de charme van een Nederlander, die Frans smeekt antwoordt Van Dongen: ..Schoner, madame. Het doorzichtige satijn-rose van uw wangen die f luwe len perziken schenen te z.>, was op mijn palet niet te vinden". Y?AN DE PERZIKEN is nu niet veel meer over, evenmin als van het satijn-rose, doch het doek van Kees van Dongen is gebleven en de lente is tot nog toe "ieder jaar weer terug geko men. Ook nu! In het „Bois" rijden weer de bekoorlijke amazones_ uit arme aris tocratische geslachten op' zoek naar een rijke niet-aristocratische „mari". Moe ders met kinderen bezetten weer de banken in de duizend Parijse parken en parkjes en op de Champs Elysées we melt het al van gewaagde voorjaars toiletjes. En de lentekriebel komt im mers met het botten der bomen, met het bloeien der viooltjes, met het biertje op het terras? In April en Mei staat Parijs nu een maal op zijn kop. Niets aan te doen. Vandaar dat artisten in spé hun entree 'n het voorjaar pogen te maken, van daar dat de soms aan goedmoedige waanzin grenzende bijeenkomsten, zoals kort geleden het „baardenbal" in deze weken worden gehouden. Vandaar ook dat artisten van naam, zoals Kees van Dongen in deze weken hun opwachting maken, omdat ze er zeker van zijn. dat c.e prille lente de roememmer boorde vol maakt. En terwijl in het parkje onder de Are cie Triomph de oerechte Hollandse tul pen in heerlijke bloei staan, terwijl in de fraaie Parijse binnentuinen de lente per vierkante meter wordt vertroeteld en terwijl de uittocht naar het Bois de Vincennes in volle gang is, dribbelt de Parijse chic naar de Galerie Charpen tier. Het staat goed om Van Dongen te gaan bekijken, of, beter gezegd, ge noet zijn werken gaan zien om niet het odium op u te leggen van onbeschaafd te zijn. Van Dongen zien hoort bij uw educatie en aangezien in Parijs ieder een graag beschaafd lijkt graag tot de chic behoort en graag doet alsof hij er olies van weet (evenals in Nederland)., tijgt hij naar Charpentier. Glimlachend staat Kees van Dongen hier iedereen te woord. Velen vertoeven er uren en uren, mij meren over de Frans Hals-achtige in- siag van sommige zijner werken en la ten zich meeslepen door het traditio nalisme van de schilder. Anderen staan in vervoering voor zijn „Meisje met de groene ogen" En voor het portret van de vrouw van Aga Khan hoort men fluisterend de nieuw ste versie vertellen over het schandaal tje Rita-Ali Rita Hayworth is ook ko rren kijken en hoewel van Dongen er over zwijgt, fluistert men. dat hij een portret van de filmster zal schilderen, waardoor de sfeer rond Charpentier ge populariseerd wordt en vele Franse le zers, die nimmer iets over schilder kunst lazen, op de beschouwingen om trent Van Dongen „aanvallen". Heeft er een schilder in de twintig ste eeuw meer rotatie-papier opgeëist dan Van Dongen? Ik geloof het niet. Dagelijks kan men ook nu weer ellen lange verhalen lezen over de Nederlan der, soms zelfs onder headlines van zes kolommen. Hij bewerkstelligt" daardoor dat de Franse pers zich meer verdiept m andere Nederlandse schilders en al of niet geslaagde artikelen over Frans Hals, Van Gogh e.a. komt men keer op keer tegen. Men weet zowaar ook al wie Rembrandt is. Het doet een Nederlands hart deugd om te zien hoe het een Nederlander is. die de aandacht van geheel Frankrijk op zich vestigt. Het zou nog meer deugd doen. indien deze zeldzame verzameling ook eens in Nederland geëxposeerd kon worden Als ge de Galerie Charpentier uit gaat lacht de heerlijke voorjaars zon u weer tegen Er spelen wat kinde ren op de trottoirs, de platanen begin nen te schieten en 'onwillekeurig moei ik denken aan mijn oude hospita, die op haar zeventigste jaar de lipstick af gezworen had. doch gistermiddag de bloedloze lippen van haar tandeloze mondje toch nog wat bij had geschil derd. En toen ze zag hoe mijn onbeleef de aanda -ht daarop viel, zei ze verle gen: „Oui,' dgt is de lente, monsieur". haar gaan trouwen zodra hij zich ge vestigd heeft als advocaat. De liefde zit zo stevig, dat Romano zelfs het plan om naar Argentinië te gaan, heeft op gegeven, want Gioconda wil Italië niet verlaten. Broer Vittorio, de oudste zoon van Mussolini vertoeft reeds met zijn vrouw Ursula Bivoli in Buenos Aires, waar hij fortuin aan het maken is. ^E WERELD draait voort. Ook voor de weduwe van Mussolini en haar kinderen. Ze wonen nog steeds in een dependance van het Castello- (burcht) van het rustige eilandje, waar Donna Rachele haar eigen brood bakt, haar eigen groente schoon maakt, haar bloe metjes verzorgt enz. „La politica ci por tera disgrazia" (de politiek zal ons on geluk brengen) Ze heeft het geen tien, doch wel honderdmaal gezegd. De po litiek heeft haar ongeluk gebracht en zelfs nu, enkele jaren later, blijft er een rode draad door haar leven lopen, met boze herinneringen. De brutale nieuws gierigheid van Italiaanse en buitenland se journalisten overschaduwt haar le* vensavond. Edda, haar eigen dochter, de weduwe van. Ciano, weigert nog steeds om haar te bezoeken. Wel staat Edda toe, dat haar dochtertje, Raimon- ds Ciano haar vacanties bij grootmoeder doorbrengt. Raimonde heeft dan altijd grote belangstelling voor grootmoeders konijntjes, die zij zelf verzorgt en op gezette tijden verkoopt om alle monden en mondjes open te kunnen houden. Rachele heeft geen dienstbode ter be schikking. Ook geen hulpje voor halve dagen. Ook geen naaister. Alles doet ze zelf en Anna-Maria het moet gezegd worden helpt haar schrobben en dweilen, naaien en koken. En 's avonds komt Vincenzo Calise zijn verloofde bezoeken. In niets onder scheidt het gezin zich dan van de door snee eenvoudige familie. Met hun drieën wandelen ze onder de sinaasappel- en citroenbomen, sprekend over het heden en de toekomst. Zelden of nooit komt het verleden ter sprake, want daarop rust de bloedige sluier der geschiede nis. Een geweldige explosie, die het dak van de verfmalerij „De Zon" van de firma A Latenstein Pzn. te Zaandijk :n de lucht deed vliegen was oorzaak, dat Zaterdag brand uitbrak in dit aan de Smalle Kalverringdijk gelegen bedrijf. Door de steekvlammen moesten de ar beiders, die aan de zogenaamde hamer- inolen werkten, vluchten. Door het doortastend optreden van de fabrieks- brandweer van de nabijgelegen laksto- kerij der firma Jacob Vis werd het vuur vrij spoedig bedwongen. De brand weer uit Zaandjjk. die met groot mate riaal aanwezig was, heeft met een drij vende spuit van de Zaanzijde af het overgeslagen vuur in een ijzeren loods geblust. Volgens James Reston, de diploma tieke correspondent van de New York Times, zal het Amerikaanse Congres waarschijnlijk de hulp aan het buiten land met tien percent beknotten. Daar het congres voor het komende fiscale jaar met een tekort van een millard dollar zal hebben te kampen, acht Reston het „de eenvoudigste en waarschijnlijkste weg, dat de commis sie voor de toewijzingen ondanks Tru- mans voorstellen tot deze maatregel zal overgaan en de wapenleveranties aan West-Europa goedkeuren onder voorwaarde, dat het geld ervoor gro tendeels uit de toewijzingen voor le ger en vloot en luchtmacht zal komen. RECORDPRESTATIE VAN LUCHTBRUGVLIEGTUIGEN In de 21 uren voor 9 uur Zaterdag ochtend heeft de luchtbrug meer dan 10.000 ton goederen naar Berlijn ver voerd, waardoor zij de records van een vol etmaal heeft gebroken. Ter gele genheid hiervan heeft generaal Clay, de Amerikaanse militaire bevelhebber in Duitsland, verklaard, dat deze hoe veelheid meer is dan vóór de blokkade per weg en rail naar Berlijn werd ver voerd. SPRING NIET OP DE RIJDENDE TRAM Maandagavond sprong de 13-jarige jongeman M. L. uit Amsterdam op het Leidseplein te Amsterdam op de rij dende motorwagen van lijn 1. Hij kwam daarbij in aanraking met een aldaar staand schakelkastje voor licht signalen en werd onder de bijwagen geslingerd. Beide benen werden hem afgereden en zijn romp werd inge drukt. DADER VAN POGING TOT DOOD SLAG HEEFT ZICH GEMELD. De 30-jarige Amsterdammer S. J G. van B„ die na een woordenwisseling in zijn woning aan de Elandsgracht te Am sterdam de 31-jarige mevr. E. K.—A. met een stuk ijzer op het hoofd sloeg en haar ernstig verwondde, heeft zich Zaterdagmorgen bij de Amsterdamse politie gemeld. Van B., een odu-SS'er, zal poging tot doodslag ten laste wor den gelegd. MOTORONGELUK TIJDENS TRAINING De motorrenner Lo Simons uit Rijs wijk is Zaterdagmiddag tijdens een trai ning op het circuit te Zandvoort voor de races op 8 Mei, met zijn Velocette uit een bocht gevlogen, over de kop gesla gen en met een gebroken linker sleu telbeen en verscheidene schaafwonden aan beide handen in het Diaconessen- huis te Haarlem opgenomen. BUENOS AIRES CANDIDAAT VOOR O.S. I9S6. De voorzitter van de Argentijnse zwembond en vertegenwoordiger van de raad der lichamelijke opvoeding is per vliegtuig naar Rome vertrokken, waar hij in het kader van de bijeen komst van het Internationaal Olympisch Comité de candidatuur van Buenos Ai res voor de organisatie dei Spelen van 1956 naar voren zal brengen. WALLACE BEERY OVERLEDEN De bekende filmster Wallace Beery is op 60-jarige leeftijd te Hollywood over leden Hij was reeds enige tijd ziek en had in November vorig jaar een hart aanval gehad. ONDERHANDELINGEN TUSSEN SYRIË EN IRAK Volgens het Egyptische blad „Al Ah- ram" hebben de Iraakse premier Noe- ri Es-Said, en de Syrische leider. Hoes- ni Zaim. in het afgelopen weekeinde in Damascus besprekingen gevoerd over samenvoeging van de legerleidingen der beide landen en samenstelling van een gemeenschappelijke oorlogsraad. POLITIE LOST SCHOTEN IN BERLIJNSE WIELERBAAN Duitse politic uit de Oostelijke sec tor van Berlijn heeft in de Wielerbaan te Berlijn, waar 30.000 personen een wielerwedstrijd bijwoonden, schoten gelost op een aantal personen, die te gen de organisatoren van de ract de monstreerden. Het incident duurde drie uur. TWEEJARIG JONGETJE GEDOOD Het twee-jarige jongetje D. H de L. uit Tuindorp Oostzaan, kroop giste- middag onder een geparkeerd staande melkauto, werd overreden, toen de niets vermoedende chauffeur de auto startte en op slag gedood.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3