B. en W. gaven toelichting op het Ambachtsschool-beleid Notities bij de Interpellatie-Smith Begroting Wieringen in evenwicht Houding Departement van Onderwijs gelaakt Interpellatie-Smith bracht geen critiek Reclameprijs grote wekker f 8.50 BEEMSTERBOER Openstelling van de distributie-kantoren Van de havenkant Ontspanningsavond in het Ned.-hervormd Rusthuis Geslaagd Ei? HERENSPORTCOLBERTS 34.25 - 35.50 - 38.50 Brandje Vanavond het Blinden- concert f 6784 voor onvoorzien 'i Zand De Plattelandsvrouwen vergaderden Zijpe Scheepvaartberichten In een snel tempo werden gisteravond door de gemeenteraad de 32 punten afgewerkt, die voorafgingen aan de interpellatie door de heer J. H. Smith be treffende de bouw van een ambachtsschool. Deze interpellatie was aanleiding tot een uitvoerige toelichting van het door B. en W. gevoerde beleid, waarbij duidelijk uitkwam hoe grote moeilijkheden moesten en moeten worden over wonnen alvorens de school tot stand kan komen. Achtereenvolgens voerden over dit onderwerp het woord de heren J. H. Smith (PvdA)wethouder P. S. van der Vaart, wethouder L. F. van Loo, C. Ran (KVP), S. Prins (WD), mr. J. Mulder (Prot.-chr.) en G. J. Eülders (Prot.-chr.) De raad ging in grote lijnen accoord met het beleid van het college, men betreurde de houding van het departement, en besloot om de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op de hoogte te brengen van hetgeen in de raad is besproken. Na de opening werden allereerst de geloofsbrieven van de nieuwbenoem de raadsleden H Th Weenink en C Maasland onderzocht en in orde be vonden. De voorzitter bedankte de raadsleden J J Kistemaker en C P in 't Veld voor hetgeen zij in het be lang van de gemeente hadden ver richt. Laatstgenoemde wenste hij met kennelijke instemming van de gehele raad een voorspoedige reis naar Canada. Op zijn, verzoek werd aan de heer J Visser met ingang van 25 April 1949 eervol ontslag verleend als onderwij zer aan de Tuindorpschool. Tot onder wijzeres aan deze school werd met 18 van de 19 stemmen benoemd mej. M L C Flotat, tijdelijk onderwijzeres te Oudesluis (1 stem werd uitgebracht op de heer T W de Boer, alhier). Een verzoekschrift van de heer C N van Koningsbruggen, betreffende de door hem gewenste bouw van een stei ger aan het Helders Kanaal, werd om advies in handen gesteld van B. en W., nadat de heren Luijckx en Prins de wenselijkheid van een gunstige be slissing hadden bepleit. Hamerstukken Zonder hoofdelijke stemming wer den de volgende voorstellen door de raad aanvaard: betreffende het voeren vai) een rechtsgeding; de verdeling in kieskringen; het wijzigen van de brandweer-verordening; het ruilen van grond met de Staat der Neder landen; het aankopen van grond tus sen Visstraat en Vijzelstraat; de hef fing van opcenten op de hoofdsom der personele belasting; het aankopen van grond voor de landbouwschool; de verhoging van de huurprijs van het OKK-lokaal; de jaarlijkse bijdragen aan de Kweekschool; het aankopen van grond voor de nieuwe R.K. schóól; het aanschaffen van benodigdheden voor het gemeente-ziekenhuis; de schatting van de waarde der gemeen tegronden; de vaststelling van enkele wijzigingsbegrotingen; de bouw van 74 woningen enz in het wederopbouw- plan „Oud Den Helder". Brandweer paraat De heer Bakker (PvdA) maakte, toen de brandweerverbrdening ter sprake kwam, van de gelegenheid gebruik, om zijn erkentelijkheid er voor te betuigen dat de raadsleden de brandweerdemonstraties hadden kunnen bijwonen. Hij had zeer veel vertrouwen in de capaciteiten van onze Helderse brandweer, gezien de demonstraties en de ervaringen in de practijk. De heer Ran (KVP) informeerde, of het voorstel betreffende de opcen ten op de hoofdsom der personele be lasting ieder jaar ter tafel zbu komen. De voorzitter antwoordde, dat het thans te nemen besluit voor onbepaal de tijd van kracht zou blijven. Gashouders De heer Schreuder (CPN) ging nog even in op de mededelingen van B. en W. inzake het herstel van de gashouders. Zijn opmerking was z.i. niet op lichtzinnige wijze gemaakt, en zijn zegsman was z.i. voldoende des kundig. De heer M e ij e r (P.v.d.A.) had het beter gevonden, wanneer de heer Schreuder met zijn- klachten naar de directeur van de gasfabriek was ge gaan. De heer Van der Vaart was het hiermede geheel eens. De heer Schreu der moet niet de indruk wekken, dat het onderzoek wel met een korreltje zout genomen kan worden. Zijn houding zou een volkomen onverdiende blaam kunnen werpen op de directeur van de gasfabriek. Esperanto. Op voorstel van B. en W. werd geen adhaesie betuigd aan een request tot verplichte invoering van het Esperanto op de kweekscholen. De raad was una niem vanoordeel, dat een dergelijke activiteit niet ligt op de weg van een gemeenteraad. De heren Smith en Mulder drongen er echter wel op aan, dat het geven van Esperanto- onderwijs op de Helderse Kweekschool werd gestimuleerd. Wethouder Van Loo zegde toe, deze gedachte in ernstige overweging te zullen nemen. Interpellatie. In zijn interpellatie over de ambachts school-kwestie bracht de heer J. H. Smith (P.v.d.A.) naar voren, dat het verschil van mening tussen hét ge meen tebestüi en het departement over de toepassing van de verordening van 1924 hem wel zeer had bevreemd. Deze verordening is oud, maar nog niet ver ouderd. De gemeente heeft een zeer soepele toepassing toegezegd. Ook ove rigens is alles gedaan om te bevorderen dat het ambachtsonderwijs na de be vrijding kon worden hervat. Lokalen van gemeentescholen werden beschik baar gesteld en ook werd de welwil lende medewerking verkregen van tiet r.k. schoolbestuur. Spr. betreurde het, dat in de Helderse Courant enige malen in vragende vorm over de ambachts schoolkwestie was geschreven, alsook dat het antwoord van B. en W. op de door hem gestelde vragen niet in extenso was opgenomen. Enkele be langrijke zaken zijn daardoor 't lezend publiek ontgaan. Spr. beluisterde de grondtoon: „Wat bezielt dat college toch, om die ambachtsschool zo tegen te Werken?" Op deze manier werd z.i. wantrouwen gekweekt tegenover de raad en het college. Hij hoopte dat de raad onomwonden zijn mening zou zeg gen over het door B. en W. gevoerde beleid, en tenslotte dat de leden der Tweede Kamer op de hoogte zouden worden gebracht. Wethouder Van der Vaart wees er in zijn antwoord op, dat de taak der gemeentebesturen inzake het Nijver heidsonderwijs wettelijk is bepaald. Het gemeentebestuur heeft niet het recht om op de stoel van het schoolbestuur te gaan zitten. Onze taak is alleen een medewerkende. Alles wat mogelijk is, werd gedaan om het arabachtsonderwijs te helpen. Zelfs het lager onderwijs hebben wij offers laten brengen. Men doet het gemeentebestuur onrecht, wan neer men veronderstelt dat zijn mede werking onvoldoende is geweest. Het heeft zich gehouden aan orde en recht. Het departement heeft verkeerd gehan deld, door bij een ander overheids orgaan aan te dringen op niet-toepas- sing van een verordening. Ondanks de toezegging van een uiterst soepele toe- Keizerstraat 1 5 Den Helder - Tel. 2626 passing bleef het departement (dat blijkbaar geen enkel risico wilde lopen) aandringen op intrekking. Aan deze on rechtmatige drang heeft het gemeente bestuur niet willen toegeven. Het school bestuur heeft verzuimd te Den Haag aan te dringen op een wijziging van het standpunt. Wij hebben onszelf niets te verwijten, en ht^pben zelfs meer ge daan, dan redelijkerwijs van ons kon worden verwacht, zonder daarbij enige nevenbedoeling te koesteren. Ook al zou de grond thans reeds in het bezit zijn van het schoolbestuur, dan zou men nog niet onmiddellijk met de bouw kunnen beginnen, daar het definitieve plan voor de semi-permanente school pas twee dagen geleden door 't school bestuur ter goedkeuring naar Den Haag werd gezonden. Overigens is het wonderlijk, dat het Departement van Onderwijs niet wil bouwen onder dezelfde omstandigheden waaronder het Departement van Ma- ring wel bouwt! In beide gevallen heb ben de N. S. het gebruik van de grond toegestaan. De definitieve overdracht kon nog steeds niet plaats vinden, om dat de onderhandelingen met de N. S. ook over de andere spoorweggronden nog niet voltooid zijn. Hier schuilen nog verscheidene moeilijkheden. Het zoeken naar het juiste evenwicht tus sen de belangen is niet eenvoudig. Wethouder Van Loo voegde daaraan nog toe, dat de ambachtsschool de gemeente voor vele zorgen heeft geplaatst. Het onderwijs aan de leer plichtige kinderen mocht niet lijden door hetgeen voor de ambachtsschool werd gedaan. Spr. betreurde het, dat in de ledenvergadering van de vereni ging „Ambachtsschool voor Den Hel der en Omstreken" was gezegd, dat de school er al gestaan zou hebben, wan neer er maar grond beschikbaar was geweest. Er schijnen in Den Haag in stanties naast elkaar te werken. Het gemeentebestuur van Den Helder heeft zijn invloed ten departemente terdege aangewend. De heer Ran (KVP) achtte het geen hij deze avond had gehoord, wel verhelderend. Zijns inziens jiad het college echter wel op sommige punten de taak van het schoolbestuur kunnen overnemen. Hij wilde op de grootst mogelijke samenwerking in de toe komst aandringen. De heer Prins (VVD) noemde het voor Den Helder een primair belang, dat de ambachtsschool er komt. De vraag, of zij permanent dan wel semi- permanent zal zijn, is secundair. Wan neer het college meent, dat het school bestuur te kort is geschoten, had het dan de zaak niet wat meer in eigen hand kunnen nemen? Mr. Mulder (Prot.-chr.) zag in, de interpellatie van de heer Smith een De gisteravond gehouden raadsvergadering stond grotendeels in het teken van de Ambachtsschool-kwestie, welke sinds de beantwoording van de schriftelijke vragen van de heer Smith méér in het licht der openbaarheid is komen te staan, dan in de periode van na de bevrijding tot medio Februari j.I. het geval is geweest. Op de agenda stond een interpellatie over dezelfde kwestie door de heer Smith. Men had kunnen verwachten, dat de interpellant door de schrif telijke beantwoording van zijn schriftelijk gestelde vragen niet geheel bevredigd nog op enkele punten mondeling opheldering zou verzoeken. Er waren wel van dergelijke punten, getuige hetgeen wij schreven in onze edities van Donder dag 24 Februari, Vrijdag 25 Februari en Zaterdag 9 April j.1. De heer Smith heeft echter geen nieuwe vragen aan het college gesteld, doch wel uitvoerig aandacht besteed aan onze publicaties. Hij nam daarbij tot op zekere hoogte de taak van het college over, door een andere toelich ting te geven bij hetgeen B. en W. aan hem schriftelijk hadden geantwoord. Daarbij zat overduidelijk de bedoeling voor, onze opmerkingen (c.q. vragen) te bagatelliseren en het beleid van B. en W. tot het uiterste te verdedigen. Wij laten in het midden of het juist is, dat perspublicaties de aard van het besprokene in de raad bepalen. Wij betreuren het wel, dat de heer Smith de verdediging van het B. en W.-be!eid niet aan het. college heeft overgelaten en daardoor de Ambachtsschoolkwestie in de politieke sfeer heeft getrokken. Onzerzijds was daartoe geen aanleiding gegeven. Wanneer men in onze vra gen critiek heeft onderkend, crari gold deze critiek niet alleen de P.v.d.A.. maar ook de andere fracties (Prot.- Chr., K.V.P., C.P.N. en V.V.D.), omdat deze mede-verantwoordelijk zijn voor het gevoerde beleid. De Ambachts school-kwestie is acuut geworden door in de Tweede Kamer gestelde vragen Het had eerder op de weg gelegen van de Helderse gemeenteraad om zijn licht eens omtrent de gang van zaken op te steken. Wij hebben van het begin af aan de pogingen tot het stichten van oen r.ieuwe ambachtsschool met belang stelling gevolgd. En wij mogen ook wel zéggen: met goed vertrouwen in hot gevoerde beleid, tot de beantwoor ding van de schriftelijke vragen twij fel deed ontstaan, vanwege enige duis- teie punten daarin. Wij hebben enkele zinsneden uit dat antwoord moeten couperen, zoals wij onmiddellijk ver klaarden „met het oog op de leesbaar heid. op zeer ondergeschikte punten". Al heeft de heer Smith gisteravond gezegd, dat deze punten z.i. niet on dergeschikt waren, wij blij'1 u van oordeel, dat zelfs het opnemen van de weggelaten zinsneden de duisterheden geenszins zouden hebben weggenomen. Hoogstens zouden zij dienstig geweest zijn, om een juist inzicht in de zaak te vertroebelen. Men moet overigens goed begrijpen, dat wij ons het recht voorbehouden, naar eer en geweten critiek uit te oefenen op het beleid van wie dan ook. Politieke of persoonlijke doelstel lingen zijn ons daarbij vreemd. Wij hebben geen enkele verplichting aan, noch enigerlei band met een partij of andere groepering. Wij weten voor welke moeilijkheden het gemeentebe stuur in deze dagen is geplaatst, eh daarom hebben wij ons beperkt tot het stellen van enkele scherp-geformu- leerde vragen. Een even scherp en rechtstreeks geformuleerd antwoord zouden wij volgaarne hebben gepubli ceerd. Positieve critiek werd door ons niet eens gelanceerd, laat staan een verwijt aan het adres van personen of partij-formaties. Het stellen van ?en vraag is nog geen constateren van een feut. Maar zelfs het constateren van een fout impliceert nog niet het kwa lijk nemen van die fout. En tenslotte houdt het kwalijk nemen van eer) fout nog niet in, dat het inzicht van de criticus onjuist is. Om dat laatste gaat het. Maar dit punt hebben we nog niet bereikt. Gehoord en verwerkt hebbende de vele woorden, die gisteravond aan de ambachtsschool-kwestie werden ge wijd, kunnen wij resumerende het volgende vaststellen: 1 Het beleid van B. en W. is docf verschillende factoren, deels gelegen buiten de competentie van het gemeen tebestuur, beïnvloed. 2 Enkele van deze factoren zijn: de starre houding van het departement, de weinig doortastende houding van hel schoolbestuur en de plannen in zake het toekomstige Den Helder. 3 Wanneer wij nu nog geen am bachtsschool hebben, dan is dat een gevolg van de algemene omstandig heden, gevoegd bij naar wij zeer gaarne aannemen, te goeder trouw ge maakte fouten van het'departement, bet gemeentebestuur en het schoolbe stuur. 4. Wij blijven het betreuren, dat de bouw van een permanente ambachts school onmogelijk is gewórden als ge volg van een tijdrovend meningsver schil over de toepassing van een ver ordening uit 1924. 5 Ons is helaas de indruk niet ont nomen, dat de houding van B. en W een andere zou ziin geweest, wanneer de ambachtsschool een gemeentelijke instelling was. Het al of niet wense lijk zijn van dit laatste doet in dit verband geheel niet ter zake. 6 Verder nakaarten, c.q. het leggen van rookgordiinen. heeft thans géén zin meer. Alle krachten moeten samenspannen om nu zo spoedig moge lijk een ambachtsschool in deze ge meente te bouwen. invitatie aan het gemeentebestuur om met troefkaarten voor de dag te ko men. Wanneer de naar voren gebrach te feiten juist zijn, dan was de minis ter door zijn adviseurs onvolledig voor gelicht De betrokken voorlichtings ambtenaar verdiende op zijn vingers te worden getikt. Wanneer er een vo geltje over het net is gevlogen, dan was dat z.i. niet aan het gemeentebe stuur te wijten. De heer Schreuder (CPN) vond ook de indruk, die het departement had gewekt, bevreemdend. Naar zijn over tuiging hadden B. en W. al het moge lijke gedaan om medewerking te ver lenen. De heer Eijlders bracht nog naar voren, dat de verordening van 1924 z.i. was gemaakt voor normale tijden. Hij vroeg of het z.g. terrein-Oortgijsen niet alsnog kon worden gebruikt. Bij de replieken merkte de heer Van der Vaart nog op, dat men het am bachtsschoolbestuur niet heeft willen onttronen. Wanneer het zelf het initia tief had genomen, dan zouden B. en W. niet onwelwillend hebben gestaan .tegenover de gedachte aan een ge meentelijke ambachtsschool. Thans aanvaarden we echter de feiten, zoals ze liggen. Spr. veronderstelde niet. dat in een stad als de onze de zaak slech ter zou gaan, wanneer het een ge meenteschool was. Er was echter z.i. geen aanleiding om dit punt in het de bat te betrekken. „Als het debat nu wordt gesloten, dan draagt de raad de verantwoording voor wat in de afgelopen tijd is ge beurd. Wanneer de raad meent, dat het besprokene ter kennis van de minister moet worden gebracht, dan heb ik geen bezwaar, al verwacht ik daarvan weinig resultaten", aldus besloot wét- houder Van der Vaart. De heer Smith drong nogmaals erop aan, dat de mening van de raad aan de minister kenbaar zou worden gemaakt. De raad verklaarde zich hiermede accoord, waarmede de be sprekingen over dit punt werden be ëindigd. Er restte nog een hamerstuk, zodat de vergadering enkele ogenblik ken later kon worden gesloten. Met ingang van Maandag 25 April a.s. zullen de uren van openstelling •var) de distributiekantoren in de Kring Den Helder enigszins worden gewijzigd. Zij zullen voor het publiek en de detaillisten (voor de laatsten op de voor hen vastgestelde dagen en tijdstippen) geopend zijn als volgt: DEN HELDER, Spoorstraat, alle werkdagen van 8.3012 en van 14— 16.30 uur; 's Zaterdags van 8.3011.30 uur. DEN BURG, Nieuwstraat, van Maan dag t/m Vrijdag van 8 30—12 en van 1416.30 uur ANNA. PAULOWNA, Molenvaart, op Dinsdag ëh Donderdag van 9.3012 en van .13—15 uur., HIPPOLVTUSHOEF, Koningstraat, op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3012 en van 1416.30 uur. CALLANTSOOG, gemeentehuis, al leen op Dinsdag van 9.1512 en van 13.3015.30 uur. Eergisteravond kwam tegen tien uur de „Van Kinsbergen" op de ree. De bodem heeft gistermorgen adel borsten en munitie aan boord geno men. Na nog wat heen en weer krui sen is het schip van morgen naar zee vertrokken. De „Anthonie van Leeuwenhoek", de kotter voor visserij-onderzoek, liep gisteren in de nanacht binnen om bij het Zoölogisch station enkele fijn gemaasde netten aan boord te nemen, waarmee de kotter gisteren op de ree heeft gevist. De bedoeling was, dat het vaartuig tegen de avond naar IJmuiden terugvaren zou. De vijf mijnenvegers, „Zuiderdiep", .Hollands diep", „Borndiep", „Texel- stroerm" en „Vliestroom" kwamen gistermiddag vanuit IJmuiden Den Helder binnenvallen. Ze namen lig plaats bij de kolensteiger. Zij zullen vermoedelijk om de Noord gaan vegen en waarschijnlijk Den Helder daarbij als basis kiezen. De Hollandse coaster „Keizers gracht" passeerde gistermiddag tegen half zes de haven. Het scheepje kwam van Harlingen en zette op de ree de loods af, waarna het zijn reis over de Noordzee vervolgde. De bewoners van het rusthuis der Nederlands Hervormde gemeente aan de Tweede Vroonstraat werden Dins dag op een gezellige avond onthaald door het koortje van de vrouwenver eniging „Advendo" uit Koegras, on der leiding van mevrouw Dunk-Abbe- nes. Tal van één- en tweestemmige liederen werden gezongen, met tér af wisseling enkele voordrachten en wat pianospel. De ouden van dagen stel den deze aangename onderbreking bij zonder op prijs, wat zij ook wel uitten tijdens het gemeenschappelijk zingen van allerlei bekende versjes en liede ren. Voor de jongeren, die in het ge zellige conversatiezaaltje aanwezig waren, klonken niet alle melodietjes even bekend, maar daarom niet min der prettig. De directrice van 't rust huis, zuster Van der Haagen, liet heerlijke chocolademelk met specu laasjes rondbrengen. Namens het be stuur sprak de heer Bakker, die ook de avond had geopend, een woord van dank namens alle toehoorders, met de wens dat het koortje spoedig nog eens zou komen zingen. Wij voegen onze waardering daarbij, vooral ook omdat het bijzonder sympathiek aan deed, dat deze dames uit Koegras enige uren van hun vrije tijd wilden opofferen om aan een aantal bejaar de medemensen een aangename avond t« bezorgen. Om het schaakkampioen schap De tweede ronde van de wedstrijd om het schaakkampioenschap van Den Helder stond kennelijk onder de in vloed van de Paasvacanties, daar di verse partijen niet gespeeld konden worden wegens afwezigheid der speiers. Zo werd in de Hoofdklasse slechts éen partij gespeeld, t.w.: J. Wijker r. Groenink. Laatstgenoemde beantwoord- de Wjjkers d4-opening met de Grun- feld-Indische verdediging, en had reeds spoedig alle moeilijkheden overwonnen. Wit moest verschillende tempi verlie zen. en de zwartspeler verkreeg een dreigende aanvalsstelling. In de me ning de witte stelling te verzwakken, verloor hij toen eveneens enige tempi. waarop Wijker zich plotseling geheel bevrijden kon. De partij werd op de 33e zet afgebroken in een stelling, die beide partijen kansen biedt. De partij uit de eerste ronde tussen W. J. Geus en J. Wijker eindigde in een overwinning voor laatstgenoemde. De volledige resultaten luiden: Hoofdklasse: J. Wijkerdr. A. Gioe- nink afgebr.; J. P. Bommel—W. J. Geus uitgesteld. le klasse: K. Lengers—J. Noordeloos afgebr., R. de Vries—D. de Lange en G. j. Geus—J. M. Koning uitgesteld. 2e klasse: L. J. Goslings—B. Muller 1—0, J. J. v. Oosten—J. Kubbe 1—0, E. Bosch—J. Beum 0—1. 3e klasse: H. Voerman—J. Kiefte uit gesteld, R. de Leeuw—F. Dijkshoorn 1—0, P. Bakker—J. Burgers 0—1, R. de Leeuw—H. Voerman 1—0. Onlangs slaagde te Hilversum voor het practijk-diploma Nederlandse Han delscorrespondentie onze oud-stadge noot, de heer Jaap Bas, thans wonen de te Bussum. KOOPT BIJ Gistermorgen raakte een zij spek die de heer Van Twisk in het rookhok achter zijn slagerij aan de Govers- straat te roken had gehangen, jn brand, vermoedelijk doordat de „mot" (de brandstof waarmee wordt ge. rookt) was gaan branden. Het spek verbrandde, evenals enige hammen en worsten, die te roken waren gehan. gen. Een knecht van de slager heeft samen met de groentenhandelaar Krijnen een kruiwagen met zand ge haald van een werk in de nabijheid, en daarmee hebben zij het brandje' geblust. De brandweer kon daardoor volstaan met nablussen. Wederom ig dus, dank zij kordaat optreden van de burgerij, een ernstige brand voor komen. Nog een laatste herinnering aan de propaganda-kunstavond van de Ne derlandse Blindenbond, die vanavond cm acht uur in de Nieuwe Kerk wordt gegeven. Er zijn nog plaatsen beschik- baar, zodat belangstellenden aan de kerk nog toegangsbewijzen (die tevens programma zijn) kunnen verkrijgen. De entréeprijs voor volwassenen be draagt een gulden, voor scholieren vijf. tig cent. In zijn hedenavond te houden verga dering zal de gemeenteraad van Wie- ringen de begroting voor 1949 in be handeling nemen. Het budget sluit wel iswaar, doch het voor onvoorziene uit gaven beschikbare bedrag van f 6784,32 laat echter geen bokkesprongen toe. In uitgaaf en inkomsten wordt een bedrag geraamd van f 628498.37. Bijna een derde deel der inkomsten wordt opgeslokt door de sociale zorg. Op het hoofdstuk der maatschappelijke steun is tenslotte een nadelig saldo van rond f 80.000.— (vorig jaar ongeveer 1 50.000). Vooral de verhoging der steunbedragen en de toeneming van het aantal t.b.c.-patiënten is debet aan deze vermeerdering. Ook onderwijs vergt hoge uitgaven, f 50.000.De hoofdstukken algemeen beheer en Openbare werken sluiten daarentegen beide met een, nadelig saldo van ruim f 45000.—. Volksgezondheid kort f 16000.e\ de openbare veiligheid f 5600.—Op de nadelige tekorten van vroegere dienstjaren (totaal f 166.000) komt gedurende een 30-tal jaren rond f 5500— ten laste van de gewone dienst. Rente en provisie van opgeno men kasgelden vergen jaarlijks een uitgave van ongeveer f 2000.—. Voor rente en aflossing van nog lo pende geldleningen (tot een totaal bedrag van ruim 218.000 gulden) moet jaarlijks ten laste van de gewone dienst worden gebracht een bedrag van f 20.000.—. Aan belastingen ontvangt de gemeen te ruim f 110.000 en aan Rijksuitkerin- Dezer dagen trad mevr. Oud Stof berg op als spreekster op een bijeen komst van de afdeling 't Zand van de Bond van Plattelandsvrouwen. Op zeer onderhoudende wijze vertelde zij ever haar reis naar de Verenigde Sta ten, waar zij in het bijzonder een be zoek bracht aan de staat Illinois. Aar dig was vooral hetgeen zij naar voren bracht over het leven van de Ameri kaanse plattelandsvrouw. Het leven van deze mensen is niet zo gemakke lijk als men hier soms denkt. Eerst sinds de laatste 10 a 15 jaar beschikt men over electriciteit. Dit maakt het leven in vele opzichten gerieflijk om dat de toepassing op ruimer schaal ligt. De afdelingen van de plattelandsvrou wen hebben een gering aantal leden, vn. door de grote afstanden, die men van elkaar af woont. Na de lezing volgden nog enkele me dedelingen. In Mei begint te Oude sluis de cursus ziekenverpleging. De breicursus is in voorbereiding. Voor 1 Mei kunnen de leden zich bij het bestuur opgeven voor een tweedaagse excursie naar Groningen, waarvoor 'n uitnodiging werd ontvangen van het Proc. bestuur van de Groningse Plat telandsvrouwen. Dit is een goede ge legenheid eens met het Groningse plat teland kennis te maken. OM HET KAMPIOENSCHAP DAMMEN. De Zijper Damclub heeft DCG uit Amsterdam ontvangen voor het spelen van een wedstrijd om het kampioen schap eerste klasse Noord-Holland Na een prettige wedstrijd, waarin de span ning tot het einde bleef, wqs de uit slag tenslotte 10-10. De gedetailleerde uitslag was. A. Slijkerman—P. Westra 1—1 A Slijkerman Pz.-J. Fakkeldij 1-1 p'. J. WaiboerJ. Huismans 2—0, W. Jim- mink—J. G. Overwater 1—1, p. Kood- man-H. Westra 1-1, C. vd Linden^ 1-1. A. Weijers-J. Holla 2—0, G. Rademaker—B. van Langen Heiman 0-2, P. Hoedjes-W. Sijmon. 0-2, P. de Wit-T. Overwater gen f 154.000.waaronder een uitke ring uit het gemeentefonds van f 124.000. Hier volgen nog enige uitgaafposten; Volksgezondheid: T.B.C.-bestrijding f 9100, Vleeskeuringsdienst f 2000, Schoolartsendienst f 896, subsidie Witte Kruis f 1500, Rattenbestrijding f 500, bijdrage Centraal Ziekenhuis f 2000. Volkshuisvesting: Bouwpolitie f 1000, Distributie woonruimte f 1500. Openbare werken: Personeel f 5854, onderhoud torens e.d. f 900, straten en pleinen f 2300, Wegen en voetpaden f 14250, plantsoenen f 1700, pompen en riolen f 4200, begraafplaatsen f 2690, vuilnisophalen f 3000, sneeuwruimen f 6500. Maatschappelijke steun en voorzorg: Algemene dienst f 10.000, kosten zls- kenverpleging f 1900, krankzinnigen verpleging f 13520, ondersteuning vfi behoeftigen f 46300, onderst, betrekkin gen Politieke delinquenten f 1000, huis vesting behoeftigen f 9650, kosten ar menraad f 1302, controle steunverlening f 800, ondersteuning gedemobiliseerden f 1000. Wegens verleende ondersteuningen wordt ongeveer 9000 terugontvangen. Abbekerk, R'dam—Australië. 19-4 van Eombay Abbedijk, New York—Buenos Aires, 19-4 van Port of Spain Agamem- non, 19-4 van Granda naar Curagao Aldebaran A'dam—Baltlmore, 19-4 330 mijl west Scillies Algorab R'dam—Portt Alegre, 19-4 te Rio Grande Alphard, Montevideo—R'dam, passeerde 19-4 Et Paulsrock Alpherat, 19-i van New York naar Boston Arendsdljk, 19-4 te Santos Amsteldijk, 19-4 van New Orleans naar R'dam Arnedljk, 20-4 van Antwerpen te R'dam Bagan, i9-4 van Gorontalo naar Makassar Berkel, Monrovia—R'dam, passeerde 19-4 Finisterre Beverwijk, 19-4 van Londen naar Huil Boschfontein, 19-4 te Zanzibar Breda, A'dam—Cura. qao, 19-4 van Funchall Colytto, Bona— Harrow, 19-4 100 mijl west van Ouessant Cronenburgh 19-4 van Casablanca te Bordeaux Delfshaven, 20-4 van Coto- nau te Lagos verwacht Dordrecht, Dur- ban—Lagos, 19-4 van Banana Ena (t), 18-4 vanKuweit naar R'dam Helena, Antwerpen—Georgetown, passeerde 19-4 Azoren Hersilia, Roseau—Antwerpen, passeerde 19-4 Wight Jacob Cats, 19-4 van R'dam te Narvik Japara (L), 20-4 van Kaapstad te East Londen Johan van Oldenbarnevelt, A'dam—Java, pas seerde 19-4 The Brothers Kelbergen, Bona—A'dam, passeerde 19-4 Finisterre Lawak, 19-4 van Penang naar Port Swet- tenham Linge, A'dam—Monrovia pas seerde 19-4 Ouessant Llssekerk, Londen —Perzische Golf, 21-4 te Aden verwacht Mariekerk, 19-4 van Sjanghai te Yoko- hama Mataram, 19-4 van R'dam te Ba tavia verwacht Nieuw-Holland, 20-4 van Brlsbane te Singapore Randkerk, A' damMombassa, passeerde 19-4 Kaap Gu- ardafui Rijnkerk 20-4 van Cochin te Bombay Samaranda, 19-4 van Tarakan naar Makassar Saroena (t), 19-4 van Pladjoe te Mirl Schiedijk, New York- Java, 19-4 van Port Satd Stad Arnhem, 18-4 van Vlaardingen te Huelva sta<* Haarlem, Casablanca—Vlaardingen, pos seerde 19-4 Ouessant Telamon, West- Iridie—New York 20-4 te Punta Cabello Utrecht, PenangNew York, 19-4 van Semarang Valerlus, Hongkong—Koe, passeerde 19-4 Formosa Van 't Hoff, 20-4 van New Orleans te Pensacola Volendam, R'dam—Java, 19-4 van Sabang Veendam, 19-4 van New York naar R' dam Axeldijk 19-4 van R'dam naar Havana Blommersdljk, 20-4 van New York R'dam Meerkerk, 19-4 van R'dam nsw Antwerpen Katwijk, 20-4 van Stettm te R'dam Kamerllngh Onnes, Java—R- dam. passeerde 19-4 Gibraltar Kol* Gede, New Orleans—Java, 19-4 van Suez Sarangan 20-4 van Port Swettenham te Singapore" Tosart Java—R'dam, Po seerde 19-4 Perim Zuiderkruis, 19-4 van Batavia naar R'dam Aardijk, 19-4 van Baltlmore naar New Orleans Aalsdtjk R'dam—Golfhavens, 19-4 te Mobile Ak'krumdijk 20-4 n m R'dam verwacht Bonaire, A'dam—ra ramaribo, 20-4 van Madeira Coiy"^_ BonaBarrow, passeerde 19-4 Scilltes Dalerdijk, R'damVancouver, 18-4 Seattle Gouwe R'dam—Setubal P"5 reerde 20-4 Finisterre Hecuba. 20-4 Cienfueges naar Holland Hersilia, »- van Roseau te Antwerpen Hydra, - van Barbados naar Trinldad Nes Hamburg—JValencia, ipasseerde 20-4 nlsterre Papendrecht, R'damAM'0 20-4 65 mijl Óóst Malta Poelau Laut. dam—Java, 20-4 te Algiers Hmtbla dam—Java, 19-4 van Suez Konuo. van Hous'on naar New Orleans - 'ijLi, haven, 20-4 van Southampton te Las ij mas verwacht Soestdijk, ■TavaX»rle r York, 20-4 van Port Said StreefK"*' ^20-4 van Hamburg te Londen

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2