Kort Bestek Regering dwingt Eerste Kamer tot aanvaarding van de grenscorrecties Nieuw zwemsterreije 'Republikeinse regering kan naar Militaire steun aan de Pact-landen Djokja terugkeren Offensief aan Jangtse begonnen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vrijdag 22 April 1949 74e Jaargang No. 10561 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verantwoordelijkheidsgevoel nopens Indonesische kwestie verhinderde een kabinetscrisis Ontstemming in het Parlement Bruce Amerikaans ambassadeur in Frankrijk Indonesië heeft schuld van vijf milliard Geertje Wielema derde op wereldranglijst 1130 Millioen dollar In Oisterwijk brandde de heide Weerbericht 54 Doden op de Jantse? Paul Robeson op Schiphol Grondwetsontwerp van Duitse socialisten Als aan twee voorwaarden wordt voldaan Moh Rum neemt voor stel in beraad Duitsers moeten Arnolds adieu" missen Communisten overschreden de rivier over een breedte van 1600 km. De beslissende slag Inflatie is bedwongen Vijftien jaar geëist tegen politie-inspecteur Zilliacus op hef Congres te Parijs Nederlands jeugdelffal op de tweede plaats BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties ..Juttertjes''" tot 15 woor den f I.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— by vooruitbe taling, plus incassokosten Ten koste van verwijten, die slechts zelden in ons parlement naar het hoofd van een regering zyn geslingerd, heeft het kabinet zyn wetsontwerp betreffende de grenscorrecties aangenomen gekregen. Na een bewogen en interessant debat aanvaardde de Eerste Kamer Donderdagmiddag met 25 tegen 17 stemmen het betreffende wetsontwerp. Tegen stemden de anti-revolutionnairen De Wilde, Woltjer, Tjalma, Anema, Schipper, Algra en Rip; de Christeiyk-historischen Follema en Reyers; de KVP-ers Beaufort en Barge; van de PvdA de heren Kramer en Woudenberg en de communisten Van Santen, Brandenburg en Schoo- nenberg. een regeringscrisis niet op zich nemen. Mr. Wendelaar zei het duidelijk: „Mijn bezwaren zijn niet weggenomen, doch een kabinetscrisis kan ik in deze tijd niet riskeren. Het zwaartepunt van het regeringsbeleid ligt niet bij de grenscorrecties, maar in Indonesië, waar op het ogenblik moeilijke onder handelingen gaande zijn. Daarbij wil ik geen spaak in het wiel steken. Na de rede van de minister in eerste instantie schorste de voorzitter de ver gadering een half uur voor beraad in de fracties. De pauze groeide uit tot een uur. De weg terug was voor som mige leden blijkbaar erg zwaar. Door deze gedwongen omzwaai heeft het kabinet de povere zege kunnen binnen halen. Nadat het wetsontwerp met 25 tegen 17 stemmen was goedgekeurd, nam de Kamer nog met 37 tegen 4 communis tische stemmen een gewijzigde motie van de heer Algra aan, die steun geeft aan de regering bij haar toekomstige pogingen om voor de Dollard een be vredigende oplossing te verkrijgen. Het was voor de regering een Pyhr- rus-overwinning, slechts bevochten, nadat zij de kabinetskwestie had ge steld. Zy heeft daarover wat te horen gekregen. Mr. W. C. Wendelaar (WD) sprak van een dwangpositie en van een onvrij parlement. De heer C. Wou denberg (PvdA) deelde mee, dat tij dens het beraad van zyn fractie na de redevoering van minister Stikker kwa lificaties waren gebruikt als een eata- strophale consequentie waarvoor de Kamer geplaatst was; een zeer onge wenste pressie, die men onbegrijpelijk en constitutioneel onbehoorlijk vond; een onbehoorlijkheid tegenover de volksvertegenwoordiging. De heer H. Algra (AR) wilde niet uit de weg gaan voor het „uiterste middel". Prof. dr. L. J. C. Beaufort (KVP) gebruikte de term betreurenswaardig en was over tuigd van een ernstig verlies van pres tige van de regering. Het kabinet had deze onvriendeiyke bejegening aan zichzelf te wijten. Aan het slot van zijn knappe en pakkende redevoering verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, nameiyk, dat de regering zich door verwerping van het wetsontwerp, of door de opschorting van de behan deling ervan belemmerd zou gevoelen in haar internationale onderhandelin gen op ruimer terrein dan deze grens correctie®. Haar internationale positie zou zodanig worden verzwakt, dat zij daarvoor niet langer de verantwoor- delijkheid zou kunnen dragen. Terecht maakte dit in eerste instan tie dreigen met aftreden de Kamer wrevelig. Wel zei de minister in zijn dupliek, dat men hem daartoe door het eisen van zeer positieve verkla ringen had gedwongen, doch dat maakte maar matig indruk. Want men begreep niet, waarom de regering aan de verwerping van een wetsontwerp, waarvan zij zelf verklaard had, dat het van geringe importantie is, zo verstrekkende gevolgen wenste te verbinden. De bewindsman antwoord de hierop, dat de onderhandelingen over dit probleem al enkele jaren du ren. Op het ogenblik zijn meer zulke onderhandelingen aan de gang hij noemde de goudkwestie en de re gering zou daarbij zwak komen te staan, als de Kamer haar goedkeuring met aan de grenscorrecties zou hech ten, omdat de mogendheden dan te recht zouden betwijfelen, of de rege ring wel het Nederlandse volk verte genwoordigt. De gebruikte kwalifica ties achtte hij ongerechtvaardigd. Enige leden zijn voor het dreigement gezwicht. De fractie van de P. vd A. wilde de verantwoordelijkheid voor President Truman heeft medege deeld, dat hij David K. Bruce, hoofd van de missie voor het plan-Marshall in Parijs, benoemd heeft tot ambassa deur in Frankrijk. De benoeming moet nog door de Senaat worden goed gekeurd. In een interview met het Dagblad te Batavia heeft drs. A. Oudt, thesaurier- generaal, medegedeeld, dat de Indone sische staatsschuld gestegen is tot onge veer vijf milliard gulden. Het grootste deel van deze schuld is aan het buiten land, hetgeen voor een kapitaalarm land als Indonesië naar verhouding een zwaardere last betekent dan voor kapi- taalrijke landen. Encyclopedie voor bombardemenisdoelen Deskundigen van de geheime dienst van de Amerikaanse luchtmacht zijn bezig met het samenstellen van een .encyclopedie voor bombardements doelen". Hierin worden doelen ver meld, die in een toekomstige oorlog zouden worden aangevallen. Woensdagavond heeft Geertje Wiele ma de 100 mter rugslag afgelegd, ty- dens wedstrijden te Tunrhout, in 1 min. 13 sec., waarmede zij niet alleen haar persoonlijk record van 1 min. 14,6 sec. gemaakt te Kopenhagen, met niet minder dan 1,6 sec. verbeterde, maar de snelste naoorlogse tijd op deze afstand noteerde en tevens tot de derde plaats op de wereldranglijst opklom. Want alleen de wereldrecord houdster Cor Kint staat met 1.10.9 (1939) nog boven haar en ook Iet van Feggelen is met 1.12.9 (1938) nog Juist 1 sec. sneller. Het zwembad te Turnhout is tame- lyk zwaar, aan het ene einde is het zeer ondiep, zodat dit ongetwijfeld een handicap voor de Robben-zwemster betekende. Dicky van Ekris deed er 1 min. 16,4 sec. over. Senator Tom Conally (democraat voor Texas), voorzitter van de Se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, welke thans het wapen program voor steun aan het Atlanti sche Pact bestudeert, heeft verklaard, dat de ondertekenaars voor 1.130.000.000 dollar aan militaire steun zullen ont vangen. Conally zei, dat in dit bedrag be grepen zijn „de overdracht van uitrus ting en surplusmateriaal en ook grond stoffen uit de V.S." Minister Acheson heeft de Senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen meegedeeld, „dat de kosten van het totale program voor militaire hulp over het belastingjaar 1950 on geveer 1450 millioen dollar zullen be dragen". Onder dit bedrag valt dus ook de militaire hulp aan landen bui- Gistermorgen meldde de bosbrand- meldingspost Oisterwijk bos- en heide brand op Kampina nabij het Belversven onder de gemeente Oisterwijk. De ge meentelijke en bosbrandweer van Ois terwijk, van Boxtel en de bedrijfsbrand weer der Koninklijke Lederfabriek Ois terwijk, tezamen ongeveer 150 man, wist na enige uren de brand te blussen. Een grote oppervlakte heide aan het einde van de brand werd ongeveer zes ha geschat vliegdennen en bunt, eigendom van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten, gingen verlo ren. Een der mooiste en door toeristen gaarne bezochte plekjes van Oisterwijk gelegen aan het Belversven en nabij het riviertje de Rozep werd door deze brand ernstig geschonden. Het ontstaan van de brand is vermoedelijk te wijten aan onvoorzichtigheid. OOSTELIJKE MARKEN ALLEEN IN OOSTELIJKE ZÓNE Gisteren werd door de „Deutsche Notenbank", de circulatiebank van de Sowjetrussischc bezettingszone van Duitsland, bepaald dat het volstrekt verboden is Oostelijke marken in de Oostelijke zóne van Duitsland in- of mt te voeren. Buitenlandse valuta mag >n elke hoeveelheid in de Oostelijke zóne van Duitsland worden ingevoerd. Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Vanavond en vannacht: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Meest matige Zuidelijke wind. Minder koud dan de afge lopen nacht. Morgen overdag: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Ma tige of vry krachtige wind tussen West en Noordwest. Kouder dan vandaag. ten het Atlantisch Pact, zoals Grieken land en Turkije, aldus Conally. Conally verstrekte deze gegevens als achtergrond voor de openbare audi ties door zijn commissie inzake het Noordatlantisch verdrag. De politieke en militaire doeleinden van de militaire hulp aan afzonderlij ke landen werden gisteren besproken op een vergadering die werd bijge woond door Acheson, Louis Johnson (minister van Defensie), Averell Har- riman, de reizende ambassadeur voor het plan-Marshall en de ECA-adviseur Alex Henderson, zo deelde Conally verder mede. Op deze besloten verga dering had Acheson verklaard, dat „het programma voor militaire hulp noodzakelijk was met het oog op de toestand in Europa, of er nu wel geen Atlantisch Pact was" of Schepen werden van twee kanten beschoten Volgens de laatste verliescijfers die te Sjanghai zijn bekend gemaakt, zijn er aan boord van de Britse eenheden Amethyst en Consort in totaal 42 doden er 60 gewonden. De Britse admiraliteit heeft medege deeld, dat op de kruiser London 12 do den en 15 ernstig gewonden zijn geval len. Een hoge Britse functionaris heeft te Sjanghai onthuld, dat ook nationalisti sche batterijen op de Britse oorlogs schepen London en Black Swan hebben geschoten toen zij poogden de Amethyst te bevrijden. Een deel van de schade en de verliezen werd door dit vuur veroorzaakt. Het Britse fregat „Amethyst", dat op weg was naar Nanking met voedsel voor de Britse kolonie, is op de Jangtse van de oever af beschoten en aan de grond gelopen. Tegelijk met het Franse voetbal team arriveerde gistermiddag met de Kl,M-Convair „Paulus Potter" uit Pa rijs op Schiphol de beroemde Ameri kaanse negerzanger Paul Robeson. Na een oponthoud van twee uur vertrok hij met het lijnvliegtuig naar Stock holm. De 52-jarige reus bleek zeer gc.ed op de hoogte te zijn van de toe standen in ons land. Robeson vertelde nog, dat hij ook West-Indie, met name Curagao, had bereisd en dat hij zeer gced te spreken was over de sociale De voorzitter van de parlementaire raad die te Bonn sinds zeven maanden aan een Duitse grondwet werkt, dr Adenauer, heeft een speciale zitting van het seniorenconvent van de raad byeen- geroepen. De reden voor deze maat regel was het besluit dat de socialisti sche partij te Hannover genomen heeft. Schumacher heeft een nieuw ontwerp voor de grondwet opgesteld. Woensdag besloten de Duitse socialisten, dat zij niet verder aan het overleg te Bonn zullen deelnemen als dit ontwerp niet door de parlementaire raad wordt aan genomen. In de byeenkomst, die de Nederlandse en Republikeinse delegaties gisteren onder auspiciën van de UNCI hebben gehouden, heeft Dr. van Royen verklaard: ,,De Nederlandse regering is bereid in te stemmen met de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja, mits een bindende verklaring verkregen wordt over beide andere onderwerpen nameiyk, dat de Republikeinse regering de gewapende aanhangers zal bevelen de guerrilla te staken en samen te wer ken by het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust en ten tweede, dat overeenstemming bereikt wordt betreffende de tijd en de voor waarden voor de Ronde Tafel-conferentie te Den Haag". gisteren door de Nederlandse delegatie waren ingediend, in beschouwing zou nemen en in de volgende byeenkomst zou antwoorden. De woordvoerder van de UNCI meen de, dat de volgende zitting niet vóór de volgende week zou worden gehouden. Republikeinse stem. Volgens een gezaghebbende Republi keinse bron is de Republikeinse rege ring van mening, dat haar terugkeer naar Djokja onvoorwaardelijk moet ge schieden. In dezelfde kring onderstreept men, dat de Republikeinen categorisch weigeren verbintenissen welke dan ook te ondertekenen, alvorens de Republikeinse regering weer te Djokja bijeen kan komen. Dit is, naar men meent, hetgeen Moh. Rum in de volgen de vergadering zal meedelen. Volgens een andere bron zouden de Nederlanders bereid zijn op de voor waarden, die uiteengezet zyn door dr. Van Royen, de stad Djokja en een ge bied van 8 km om deze stad heen terug te geven aan de Republiek, terwijl de Republikeinen tenminste het bestuur over de gehele provincie Djokjakarta zouden eisen. Hij zeide, dat de Nederlandse delega tie krachtige pogingen heeft gedaan om in détails te antwoorden op de punten, die Zaterdag naar voren zijn gebracht door de Republikeinse delegatie. Hoe wel het Nederlandse antwoord nog niet volledig was, zo zeide hij, was het toch vollediger dan hij verwacht had dat op dit ogenblik mogelijk zou zyn. Moh Rum zeide de indruk te hebben gekregen, dat de informele besprekin gen tussen de partijen in een gunstige sfeer waren gehouden, die het beide mogelijk maakte opheldering te ver krijgen over de twee standpunten. Hij zeide, dat zijn delegatie de Nederland se gezichtspunten, die in de zitting van Aan de Duitse grensbeambten in de correctiegebieden is aangezegd, dat zij in de loop van hedenmiddag hun bu- re aux zulen moeten verhuizen naar de nieuwe douaneposten. Het besluit van de Eerste Kamer heeft in West-Duitsland een zekere verslagenheid gewekt, daar in de laat ste tijd de hoop gevoed was, dat de Nederlandse senaat in laatste instan tie de correcties niet zou goedkeuren. Dr. Arnold heeft Donderdagavond ver klaard, dat hij ook thans de hoop op een „bevredigende regeling" der grenskwestie nog niet heeft opgege ven. De Europese gedachte heeft vol gens hem zo diep wortel geschoten, dat zij „door een momentele foutieve beslissing niet geremd kan worden". Het probleem der Duitse westgrenzen blijft volgens Arnold, tot aan het vre desverdrag evenzeer open als dat van de Duitse oostgrenzen. De regering van Noord-Rijnland-Westfalen ziet daarom geen aanleiding om een af scheidswoord te richten tot de T>''t- sers, wier geboortegrond thans onder vreemd bestuur geplaatst wordt, aldus zeide hij. AFP meldt, dat te Nanking officieel is medegedeeld, dat de communisten hedennacht by Tiakang, 130 km ten zuid-westen van Nanking, de Jangtse zyn overgestoken. In Chinese regeringskringen heeft nen voorts officieel bevestigd, dat de communisten de tegenvoorstellen der regering verworpen hebben. De voorzitter van de Chinese commu nistische party, Mao Tse Toeng, en de opperbevelhebber van het door de com munisten aangevoerde volksbevrydings- eger, Tsjoe Ten, hebben alle bevel positie van de negers in dit rijksdeel, hebbers van de troepen aan het Jangtse- pordrecht, het historische stadje aan de Merwede, schijnt weinig aardstralen en rheumatiek op te leve ren. Er 4ijn drie inwoners, die op hon derd lentes kunnen terugzien. Drie eeuwen levenservaring, samengepakt in de broze hulsels van twee dames en een heer. De „jongste" van het drietal haalde gisteren het eeuwstreepje. Het is mevrouw Van HeesKoppe. Haar huis was veranderd in een bloemen- paradijs en als ze al de taarten opeet moet ik dit hoekje morgen in een rouwtoon schrijven. Twee muziek korpsen bliezen om het hardst van Lang zal ze leven in de gloria. Een mens moet 'r lol in hebben, maar dat heeft meneer Schmitz uit Keulen blijkbaar. Hij heeft het kleinste boekje ter wereld geschreven: 77 pagina's van 3.5 bij 4,5 millimeter, waarop 58.000 let ters voorkomen. Een man, die aan de kriebelige kant is. Peutert gemiddeld 63,4 letters op elke vierkante milli meter met een hardepen en een bloot oog. Een boswachter uit Doesburg wilde van zijn echtgenote voltooid ver leden tijd maken door middel van een vergiftigde bal gehakt, dewelke hij haar, als hartig hapje, zou aanbieden tydens een bal. zoals ze onvermijdelijk volgen op toneeluitvoeringen. Maar de dienstbode weigerde het vergif in de bal te doen en zodoende leeft de vrouw nog. En aangezien de dienstbode het verhaal in het diepste geheim tegen haar meest zwijgzame vriendin ver telde zit de boswachter nu in de cel. Snapt 'r geen bal van. llllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllll!IIIHIII!]ll!lllllllli::illllllllllll!l!l!li:illlllllllllllllllilllllllllllllll jyjinister Stikker moge dan gisteren in de Eerste Kamer een niet on verdienstelijke Führerrol hebben ge speeld, in het algemeen z ij n onze excellenties niet zo. i Lieftinck valt mee en Drees is een gezellig mens. En alle maal knus-democratisch. Vandaar dat de wereldpers 't volgende twinkelende verhaal uitbazuint: De Terschellinger boot, die Dinsdag na de Paasdagen naar de vaste wal voer, was afgeladen met passagiers. In de drukte knoopte een vriendelijk heer een praatje aan met een matroos, wiens baret met de woor den ..Koninklijke Marine" gesierd was en die achteloos een sigaretje stond te roken. Het was een. geanimeerd ge sprek. Maar plotseling schoot de ma troos in de houding en zei: „Dat kon ik aan u ook niet zien". De heer had zich terloops voorgesteld: „Schokking, mi nister van Marine". Zit nou niet voortdurend zeuren om «en \feeie! te Tohn Willymore, beroemd paarden- - renner uit Wisconsin, kroop voor de grap op het hobbelpaard van zijn neefje, viel er af en brak zijn sleutel been. Veel belangrijker is. dat ze op sommige sterren ook al met atoom- dinges knoeien. De geleerden van Min nesota hebben een paar sterren ont dekt (nieuwelingen in het heelal) waarop in December 1948 geweldige ^(bomexplosies voorkwamen. Ze zagen flikkeringen van een kwartier en geen bion van energie kan zulks hebben veroorzaakt buiten de atoombliksems. De nieuwe sterren zitten in het beeld van de walvis en staan erg dicht bij de aarde: iets meer dan honderd licht jaren. Kleur: rood. temperatuur: lager dan de zon. Terugkerende vlieg tuigen van de luchtbrug zullen Berlijn- studenten meenemen, die komende herfst Zwitserse boeren bij het oogsten helpen, pi De Amerikaanse leger-labo- •atoria hebben een speciaal radar- aopsraat ontwikkeld, dat het nauwkeu rig in kaart brengen van de wegen van stormen mogelyk maakt. Met licen tie van de politie is in West-Berlijn een casino met een enkele roulette-tafel ge opend; een kwart van de opbrengst komt ten goede aan de wederopbouw van de Keizer-Wilhelmkerk op de Kur- fürstendamm. Van 1 Mei af zullen Fransen en Bglgen voor reizen tussen hun beide landen geen paspoort meer nodig hebben. „moedig voor front bevel gegeven waarts" te gaan. De door Mao Tse Toeng en generaal Tsjoe Ten uitgevaardigde orders be helzen: Verwijdering van alle reaction- naire machten in de Kwo-Mintang (na tionalistische regeringspartij), arresta tie van alle oorlogsmisdadigers en het voeren van vredesonderhandelingen met provinciale regeringen als zij hiertoe bereid zyn. Verder hebben zij hun manschappen opgedragen Nanking te omsingelen. Indien de waarnemende president, Li Tsjoeng Jen, in de stad zou blijven, zou hem voor het laatst de gelegenheid geboden worden de com munistische vredesvoorstellen te on dertekenen. Naar verluidt zijn 300C communisten de Jangtse 100 km ten Zuidwesten van Nanking over een breedte van 1600 km. overgestoken. De noodzakelijkheid van herziening der wisselkoersen en de opheffing van de internationale valutabeperkingen in West-Europa zijn Donderdag besproken op de bijeenkomsten der commissies van de economische conferentie der Eupropese federalistische beweging. Tn een ontwerp financiële motie, die in behandeling kwam in de monetaire en financiële commissie, wordt gezegd dut deze conferentie van mening is. dat in alle West-Europese landen de inflatie thans voldoende onder controle is geko men om onmiddellijk over te gaan tot herziening van de wisselkoersen en op heffing van de inter Europese valuta beperkingen. NEGEN DODEN DOOR TERREUR ACTIES Er vielen negen doden, toen dezer dagen een fouragewagen voor militai ren en politie nabij Pekalongan in een hinderlaag reed en van drie zijden met automatisch vuur werd beschoten. On der de dodeji waren 6 Indonesiërs, een militair en 2 politieagenten en 5 mili- militair en 2 politieagenten en boven dien werden 5 militairen zwaar gewond. KENNETH ROTALL TREEDT AF President Truman heeft medege deeld, dat Kenneth Royall afgetreden is als minister voor het leger der Ver enigde Staten van Amerika- „Deze voormalige politie-inspecteur meent door de mazen van het net te kunnen glippen, door zich voor te doen als zou hy de man van het zogenaamde „Deutschlandspiel' zijn geweest. Maar bet is een tegenspartelend visje, dat goed aan de haak is geslagen". Aldus opende de advocaat-fiscaal by het Bij zondere Gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. Baron van Voorst tot Voorst, zijn requisitoir in de zaak tegen de 51- jarige oud-politie-inspecteur van Am sterdam, M. J. M. Gemmeke. Deze was ten laste gelegd, dat hij in het tijdvak Mei 1940—-Mei 1945 als Nederlander vrijwillig in Duitse krijgsdienst, na melijk bij de Waffen S.S., was ge treden. Niettegenstaande de verklaring van 39 getuigen ontkende verdachte perti nent iets met de S.S. te maken te heb ben gehad. „U droeg overigens wel het S.S.- uniform", aldus de president. „Dat zegt toch niets edelachtbare, als ;k een mijter opzet ben ik toch ook nog geen Sinterklaas, en als ik een toog aantrek ben ik nog geen priester". Hij kon echter de advocaat-fiscaal niet overtuigen. Deze eiste tegen Gem meke 15 jaar gevangenisstraf. Konni Zilliacus, Labour-lid van het Britse parlement, heeft in de vergade ring van het wereldcongres voor de vrede te Parijs verklaard, dat het At lantisch pact „een nieuw laagtepunt in de betrekkingen tussen Oost en West" markeert. Zilliacus zei: „Men realiseert zich in het algemeen niet, dat de wereld de vorige zomer door generaal Clay bijna in een oorlog was gestort". Hij citeerde daarop twee versies van een bericht, dat generaal Clay een be wapende trein uit de Amerikaanse sector zond met de order Berlijn te bereiken, indien noodzakelyk door middel van geweld. „Er werd in de V. S. luid tegen geprotesteerd, dat de volledige controle over de Amerikaan se politiek in Duitsland zou worden gelaten en vuurvretende generaals de vrije hand zouden hebben". Zilliacus zei, dat hij niet geloofde, dat enige regering in Engeland „ons volk in de volgende jaren in een oor log kan slepen. Daarna zal het te laat zijn. In de finale van het internationaal jeugdtournooi heeft Frankryk met 41 van Nederland gewonnen. Met rust was de stand 30. In de wedstrijd om de derde en vierde plaats heeft België met 50 van Noord-Ierland gewonnen. Ruststand 20. Ongeregeldheden in Eritrea Volgens onbevestigde berichten zijn ten gevolge van ongeregeldheden te Asmara, de hoofdstad van de vroege re Italiaanse kolonie Eritrea, een aan tal Italianen gedood en enige gewond. De onlusten vonden hun oorzaak in rassentegenstellingen. De gekleurde bevolking eiste de evacuatie van alle Europeanen en een unie met Ethiopië PAROOL, TROUW EN TELEGRAAF Van gisteren af worden de dagbladen Paröol en Trouw wederom in het ge bouw van De Telegraaf gezet en ge drukt.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1