AKKERTJE Over pluimpjes, gratis lesjes en symptomen Stad en Omgeving. Den Helder blijft marinebasis Succesrijke propaganda-avond van de Nederlandse Blindenbond T.B.C.-bestrijding vergde f 83.011.58 in het jaar 1948 Minister antwoordt Eerste Kamer de Nationaal Stafmuziekcorps van het Leger des Heils komt concerteren Troephuis Padvindersgroep IV gaat vanmiddag open Van de havenkant neem een „De Ring" organiseert wedstrijden in Medemblik H.C.S.C.-tafeltennis Doktersdienst Rekening sloot, dank zij aller steun Portret van de week: Kapper van der Aarde Concert door begaafde blinde kunstenaars Baptisten-gemeente „Wie wint de pot?" De zeilwedstrijden der K.M.J.C. In de memorie van antwoord naar aanleiding van het rapport der Eerste Kamer over de marinebegroting 1949, zeide de minister van marine a. 1., dat, ten aanzien van het inrichten van een marinebasis, de keuze op Den Helder Is gevallen. Over de plannen ten aanzien van een marinebasis zeide de minister o.m.: Het kleinere materieel zal zowel in vredes- als in oorlogstijd zijn basis in Nederland hebben. Uiteraard moeten in marinebases faciliteiten voor be paalde herstellingen aanwezig zijn, doch het zoii enerzijds weinig doelmatig en anderzijds economisch en financieel niet verantwoord zijn in de Nederland se marinebasis faciliteiten te scheppen voor groot onderhoud en dokken van groot materieel. Laatstbedoelde werk zaamheden zullen in vredestijd bij de particuliere industrie hier te lande, in oorlogstijd in bases buiten Neder land geschieden. In Nederland moet beschikt worden over een vredesmarinehaven voor het varend en stilliggend materieel, alsme de een oorlogs- en vredesoperatie- en reparatiebasis voor het kleinere mate rieel. Vóór het nemen van de beslissing zijn de voor- en nadelen van de ver schillende mogelijkheden zorgvuldig te gen elkaar afgewogen en daarbij is tenslotte, mede in verband met het aanwezig zijn van hogerbedoelde faci liteiten te Den Helder, welke elders tegen enorme bedragen zouden moe ten worden geschapen, de keuze op die plaats gevallen. Elders bouwen zou bovendien niet alleen hogere uitgaven met zich brengen, doch zou tevens gro te hoeveelheden bouwvolume vergen, welke daartoe aan de woningbouw zouden moeten worden onttrokken. Te vens zouden b.v. te Vlissingen cul tuurgronden voor de basis moeten wor den prijsgegeven, terwijl in Den Hel der door opspuiting terreinwinst wordt verkregen. Voorts deelde de minister o.a. mede: dat het vliegkampschip Hr. Ms. Karei Doorman eind 1950 over de vliegtuigen en de reserve zal beschikken om dit schip volledig voor zijn taak berekend te maken. Naar aanleiding van de omtrent het korps mariniers gemaakte opmer kingen zeide de minister dat het onderdeel van het korps, dat in Indonesië dient, de oorspronkelijk in Amerika gevormde en geoefende ma riniersbrigade, in begin Januari 1948 een sterkte van ongeveer 8000 man bereikte. Per 1 Maart j.1. telde deze brigade ongeveer 6000 man. Het ligt in het voornemen de vredessterkte van het korps terug te brengen tot onge veer 3600 man, waarvan ongeveer 1400 man militiepersoneel. Behalve deze zullen bij de mariniers worden ondergebracht de marinepoli- tie en de chauffeurs. Woensdag j.1. beëindigde het Inter nationale Stafmuziekkorps van het Leger des Heils een zeer geslaagd tournee door ons land. Overal waren de kerken en concertzalen overvol en luisterde een zeer enthousiast gehoor paar de prachtige Engelse Leger des Heilsmuziek, welke het Internationale Stafmuziekkorps op zulk een sublieme Wijze vertolkte. In 1947 werd op initiatief van Com mandant Chr. Durman, leider van het Leger des Heils in Nederland, een Na tionaal Stafmuziekkorps opgericht, ge heel op dezelfde leest geschoeid als het Internationale StafmuzieKkorps. Het is samengesteld van solisten uit de diversen Leger des Heils-muzlek- korpsen in ons land en heeft in twee jaar tijd en door intense studie, bewon derenswaardige vorderingen gemaakt. Het beschikt over gloednieuwe ver zilverde instrumenten van de aller beste kwaliteit en heeft een spelpeil mogen bereiken, waardoor het zonde, aarzelen een der beste fanfarekorpsen van Nederland kan worden genoemd en uitgesproken het beste Leger des Heils muziekkorps in ons land. Dit muziekkorps geeft op Zaterdag 7 Mei om 8 uur n.m. een concert in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat. Pro gramma's hiervoor zijn vanaf heden tegen de prijs van 0.50 bij alle Heils soldaten, alsook bij diverse winkels in de stad, waar een raambiljet hangt, te verkrijgen. Vanmiddag om half vijf precies wordt de poort geopend van het troep huis aan de Sperwerstraat, dat van dat ogenblik af „Onrust" zal heten. De padvindersgroep „Willemsoord—Jut ters" zal het daarna officieel in ge bruik nemen. Ieder, die hiervoor belangstelling heeft, wordt in de gelegenheid gesteld om deze voor de padvinders zo belang rijke gebeurtenis bij te wonen. Ter verduidelijking vermelden wij nog, dat toen de groep de naam „Willems oord" aannam, alle onderdelen van het troephuis een toepasselijke bena ming kregen. Zo vindt men in „On rust" het welpenhol „De razende bol", de voortrekkerskamer „De heisdeur", het welpenspeelveld „De keizersbult", de kampvuurcirkel „Falga", de poort toren „Lange Jaap", en verder nog vijf patrouillekamer:* waarvan er één als blokhut is ingericht. De bezoekers zul len deze onderdelen vanmiddag kun nen bezichtigen. Tevens kan men, door middel van een tentoonstellingstafel, kennis maken met het moeilijke, maar mooie B. E.- Werk („Bijzondere Eisen"), padvinde rij gebracht aan lichamelijk onvol- waardigen. Een Engels jachtje, van het „kitch"- type, kwam gistermorgen binnenzeilen en nam ligplaats voor het havenkan toor. De bemanning bestond uit drie officieren van leger, marine en mari niers, dezen waren met de Paasdagen op een vacantietrip naar Holland ge gaan. Tot nog toe hadden ze prachtig zeilweer, maar gisteren was het wat minder prettig. Vandaag zal de „Ma- nora" de terugreis naar Harwich aan vaarden. We hopen dat 't ranke schuit je het er goed afbrengt op het woe lige Noordzeewater. De boeier „Ouderhoek" kwam gis termorgen ook op een kort bezoekje in de Helderse haven, onderweg van Oudeschild naar Alkmaar. Het scheep je had een tocht over het IJselmeer gemaakt met een zestal Engelse stu denten aan boord. Deze Engelse jonge lui waren de gasten van de heer Wit- zen uit Alkmaar, die lid is van een commissie, die de Paasvriendschaps- uitwisseling van studenten tussen Ne derland en Engeland stimuleert. De heer Witzen was er nu met zijn boot op uitgetrokken om de Engelsen zo veel mogelijk van Holland te laten zien. De vijf mijnenvegers zijn gistermor gen vertrokken om het week-end in IJmuiden door te brengen. De „Mercuur", die al dagenlang naar de verloren torpedo vist, is gistermor gen onverrichter zake maar weer eens binnengelopen, het was te ruw buiten. Twee coasters kwamen gistermorgen door het Molengat naar binnen, de „Atlantic" en de „Danzig", beide op weg van Nijehamm naar Brussel, ge laden met hout. WERELDREIS VAN DE „TJERK HIDDES". BEGIN OPBOUW FEDERALE MARINE. De torpedojager „Tjerk Hiddes",, zal Maandag uit Surabaja vertrekken voor een wereldreis, via West-Indie, naar Nederland. Het schip vaart via Guam, Midway, Honolulu, San Diego en het Panamakanaal naar Curagao, waar het 5 Juni wordt verwacht. Volgens een bekendmaking van ma rinezijde, heeft de minister van marine, ten einde een begin te maken met het leggen van een grondslag voor een fede- ïale marine voor Indonesië, voor 20 In donesische jongelieden een plaats gere serveerd te Willemsoord voor opleiding tot marine-officier. Deze opleiding ge schiedt voor rekening van Indonesië, en indien nodig met een afzonderlijke voor-opleiding. ki'i Ter gelegenheid van een grote mid denstandstentoonstelling, te Medemblik organiseert de Helderse boksvereni ging „De Ring" aldaar grote bokswed strijden. Deze zullen vanavond worden gehouden. Vijf Ring-leden zullen aan deze wedstrijden deelnemen. Bekkers komt uit tegen Klok (Bisschop Am sterdam), Sandbrink tegen IJsbrandy (Krieger). De publieke belangstelling is ger), Leyenaar tegen Van Hel (Knep- pers) en Nebbeling tegen Verboom (Kriger). De publieke belangstelling is groot. Reds nu is de tent, die zeven honderd toeschouwers kan bevatten, geheel uitverkocht! Vanavond om acht uur speelt HCSC 1 haar eerste promotiewedstrijd om een plaats in de tweede klasse van de Ne derlandse Tafeltennisbond. De tegen stander van HCSC is Horna 2 uit Hoorn. Deze vereniging is dit jaar op de laatste plaats in de tweede klasse geëindigd. Dit team bestaat echter uit zeer goede geroutineerde krachten waarvan HCSC 1 nog lang niet ge wonnen heeft. Alleen door uiterste in spanning zal een kleine overwinning mogelijk zijn. Het team zal bestaan uit de heren K. Smit, H. H. Weemhoff en A. vd Spek. Door deze belangrijke wed strijd gaat de Instuif van de CJMV niet door. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. J. Fahrenfort, Westgracht 9, telefoon 2981, en P. vd Nieuwenhuizen, Plantsoenstr. 1, telefoon 2335. We herinneren ons als de dag van gisteren de Einmablocm-collecte, die ver leden jaar in onze gemeente werd gehouden. De opbrengst was nog geen 1200, ondanks de activiteit van het kleine legertje collectanten. Daarbij waren ver scheidene verpleegsters, waarvan er één ruim 150 ophaalde. Vier cent per inwoner was echter geen hoog gemiddelde.Gelukkig is toch de Helderse commissie tot bestrijding der tuberculose uit de grote financiële moeilijkheden gekomen. Duizend zorgen moesten worden overwonnen. Het totaal bedrag aan uitgaven, zijnde 83.011.58 spreekt daaromtrent een duidelijke taal. Meer dan tachtigduizend gulden, waarvan 50.589.65 aan verpleegkosten! En nu staat een nieuw boekjaar voor de deur, een jaar met nieuwe zorgen. Aan ons allen de taak, deze zorgen te helpen verlichten! Uit het jaarverslag over 1948 willen we nog enkele cijfers aanhalen. Be halve de verpleegkosten moest ruim tienduizend gulden worden uitgegeven voor de aankoop van versterkende middelen (twaalf patiënten hebben hiervan mogen profiteren), voor het bijdragen in de reiskosten van familie leden der verpleegden in sanatoria, en andere noodzakelijke doeleinden. De inrichting van het Parkherstellings oord „Donkere Duinen" kostte 20.000 welk bedrag werd gedekt door een schenking van „Volksherstel". De ove rige uitgaven konden juist worden ge dekt door de binnengekomen particu liere bijdragen, de financiële steun van verenigingen en fondsen, de subsidie van de gemeente Den Helder, en de opbrengst van de Emmabloemcollecte. Op 1 Januari 1948 droeg de commis sie bij in de verpleegkosten van 23 pa tiënten. In de loop van het jaar kwa men er 20 patiënten bij, en vielen er 14 af, zodat het aantal in sanatoria ver pleegde Helderse tbc-patiënten 29 be droeg. Bij de opening van het Park herstellingsoord „Donkere Duinen" op 4 Augustus 1948 kwamen daar dage lijks 14 patiënten. Vóór het eind van het jaar konden 5 patiënten de lighal- len geheel genezen verlaten. Er waren nog andere mutaties, zodat op 31 De cember 1948 het aantal verpleegden 15 bedroeg. In de tbc-barak van het ge meente-ziekenhuis, die op 15 Novem ber 1948 in gebruik werd genomen, lagen voortdurend 6 patiënten. Thans een Stichting. Er is inmiddels een wijziging geko men in de organisatievorm van de Hel derse commissie. Het is namelijk per 1 Maart 1949 een stichting geworden. Het bestuur van deze „tbc-stichting Den Helder" bestaat uit de heren dr. P. H. Eykman (directeur gemeente-zieken huis, voorzitter), C. Ran (vertegen woordiger van het Wit-Gele Kruis, secretaris), dr. A. J. F. Thorbecke (eveneens vertegenwoordigend hetWit- Gele Kruis), dr. W. J. Bakker en P. van Dalen (beiden vertegenwoordigend het Witte Kruis). Administrateur is de heer H. W. Reynen, Singel 2c, telefoon 2517. Men zal begrijpen, dat de stichtings vorm de voorkeur verdiende, omdat 'n stichting rechtspersoonlijkheid bezit, en zij bovendien donateurs kan wer ven. Een aantal vaste donaties geeft immers een zekere basis, waarop kan worden voortgebouwd. Een week van actie. De komende week zal geheel in het teken van de tbc-bestrijding staan. Ge trouw aan de traditie wordt van Maan dag tot en met Vrijdag een huis-aan- huis-inzameling gehouden, met als sluitstuk op Zaterdag a.s. (Koningin nedag) de straatcollecte, beter bekend onder de naam van „Emmabloem-col- lecte". Wij hopen, dat er voldoende da mes en heren gevonden zullen worden, die gewapend met de collectebus de Stichting willen helpen bij de bestrij ding van een zo gevaarlijke volksziek te. De practijk heeft bewezen, dat de totale opbrengst van een collecte nauw samenhangt met het aanal collectanten. Moge het dit jaar zodanig gaan, dat de Helderse bevolking met een hoger gemiddelde dan vier cent per persoon voor de dag komt. De Stichting werkt voor alle gezindten, laten alle gezind ten de Stichting steunen! Men weet het adres. Singel 2c. telefoon 2517. De zeven en twintigste April zal de heer K. van der Aarde, Bree- „•n,„straat 22 zijn zeventigste verjaardag vieren en tevens zal het op die dag 40 jaar geleden zijn, dat hij zijn kapperszaak begon. Hij is hier wel de oudste kapper in de stad en heel velen zullen hem kennen. Daarom u het leuk hem eens bij verrassing te „nemen". Want eigenlijk laat hij zich nooit nemen in de omgang niet en in zijn werk helemaal niet. Hij is maar waf trats op £nzaak en dat zullen de vaste klanten die al jaren bij hem hun baard of haardos onderhanden laten nemen, wel weten. We hebben hem eens gevraagd naar zijn mening over die kapper in Een in Drente. Of daar iets in zit. Erin misschien wel, maar erop vim, en daar gaat het maar om, vindt hij. Of hij er dan niets van gelooft? Weineen, natuur- lijk niet. De heren klampen zich aan een strohalm vast, zegt Van der Aarde, en nj kan het weten, want hij heeft veertig facr lang mannen hoofden bestudeerd. Hij houd. zich alleen maar met heren op en hij roeit zich er best bij. Vrouwen met al die krul letjes en golfjes, en een speldje zus en een haartje zo, dat's niks gedaan. Hij heeft trouwens geen hulp in de winkel; a les wat er te doen valt, doet hij zelf, van het begin af, toen hij nog in de Koningstraal woonde. Daardoor heeft hij bijvoorbeeld nooit tijd gehad om ziek te worden. Maar één keer vatte hij een klein koutje, wat hem duur te staan kwam. Hij kreeg longontsteking en wel zo erg, dat zijn overburen, de familie Knol, hem moesten verplegen en verzorgen. Maar hijzelf was er niets over te spreken, hij vond zich eigenlijk helemaal niet. ziek Toen de dokter kwam, vroeg hij direct, of hij evengoed zijn dagelijkse cognacje kon krijgen. Dat mocht ook nog! Misschien begreep de dokter, dat hij zonder dat drankje beslist niet beter werd! Hij kwam er weer keurig bovenop en daarna was hij wel wat minder gauw klaar met z'n geen tijd hebben om ziek te zijn. Maar kwiek is hij nog altijd, vlug en vrolijk ook Hij piekert er niet over om met pensioen te gaan, hij blijft doorwerken, anders zou hij niet weten, hoe hij de tijd zoekbrengen moest. Hij gaat nu wel elke avond bij zijn pleegzoon en diens vrouw zitten praten, maar daar kun je de hele dag ook niet blijven. Dus kapt hij onverdroten voort, want een mens z'n zin is een mens z'n leven. Donderdagavond, ongeveer een kwartier na de aanvang van het concert In de Nieuwe Kerk, werd de aandacht van een voorbügangster getrokken door de massale zang van Helders Mannenkoor. Zy bleef stilstaan en luis terde geboeid. Toen even later Thierry van Driest zijn aandeel In het pro gramma opende, herkende zjj verrast een Impromptu van Schubert. De dame wist niet, welk concert hier gegeven werd, daar zij met haar man zojuist in Den Helder was aangekomen. Gedrieën hoorden wij toe hy Schubert's Im promptu en de vjjf walsen van Brahms, en kwamen onder de Indruk van de voortreffelijke techniek en de intense bezieling, die uit dit pianospel sprak. „Dat is meesterlijk," aldus het commentaar van de onbekende luisteraarster, die zich biykens haar reageren zeer muzikaal toonde. „Deze pianist is blind," vertelden wy haar, biy als Wjj waren, dat zij by het bepalen van haar oordeel met deze omstandigheid zeker geen rekening kon hebben ge houden. Juist daarom hechtten wjj zoveel waarde aan de mening van deze dame. Zij had een pianist beluisterd en in hem een kunstenaar herkend, die zyn métier bovendien uitstekend verstond. I AAT ik beginnen met een oprecht te, en er in ieder geval geen commu- J 3 11«inGnnVin rïï 0 1 <-\ «-»/-»Tl +PU Siri 11 OU Op Dinsdag 26 April a.s., 's avonds om acht uur. spreekt de bekenae pre dikant-evangelist ds. G. Visser uit Harlineen. in het gebouw vin de Bap tisten-gemeente f Weststraat 66a), over het onderwerp: „Waarom Christen?" Medewerking wordt verleend door mevr. Van Hoven, sopraan, en de heer G. Füldner, orgel. Belangstellenden zjjn hartelijk welkom. gemeend woord van waardering voor de grote objectiviteit, waarmede het laatste raadsverslag in de Helderse Courant was gesteld. En daaraan ik toevoegen een bescheiden uiting van mijn diepe bewondering voor de tact en de soepelheid, waarmede de „Notities bij de Interpellatie-Smith" waren gere digeerd. Het is mij bekend, dat de ver slaggever heel wat marge-notities in zijn aantekenboekje heeft gemaakt, zo veel zelfs dat deze „geheime marge-no- tulen" omvangrijker waren dan het raadsverslag zelf. 'f Is inm-ner. dat de verslaggever niet al zijn haarscherpe commentaren heeft gepubliceerd, want daardoor heeft hij de lezers enkele zeer belangrijke argumenten onthouden. Ik mag wel zeggen, dat d° raak-ts nn-mr. kingen onder de roos werden gehou den, waarschijnlijk ter wille van de tact en de soepelheid. Daarom kan ik er wel vrede mee hebben, al zou ik zelf min der zachte handschoenen hebben aan getrokken. Objectiviteit, tact en soepel heid zijn goede deugden. Daarom nog maals hulde. Nu zal de lezer het misschien vreemd vinden, in de Helderse Courant prijzen de woorden aan het adres van de Hel derse Courant tegen te komen Wellicht veronderstelt hij zelfs dat verslaggever en raadsreflector in dezelfde huid schui len, of in ieder geval „twee handen op één buik" zijn. zodat hij mijn waarde ring en bewondering met een baaltje zout gaat nemen. Ik wil de lezer be schaamd gelijk geven en mij veront schuldigen mette verwijzen- naar de interpellatie van de heer Smith. die mij heeft geïnspireerd tot deze journalistie ke manoeuvre. Goed voorbeeld doet goed volgen! Wanneer niemand anders de Helderse Courant huldigt, dan moet zij het zichzelf maar doen.... f)VER huldigen gesproken. De heer vd Vaart gaf de Helderse Courant 't 1«*io. dat zii wel eens 'n kleine buide aan B. en W. had mogen bereiden voor hun optreden in de gashouder-kwestie. Een ander dagblad had zulk een sym pathieke geste wel gedaan. TjaIk denk, dat de Helderse Courant die gas houder-kwestie niet zo belangrijk acht- nistische agitatie achter heeft willen zoeken. Het beleid van B. en W., alsook van de betrokken hoofdambtenaar, was volkomen in orde. Maar waarom moet daarvan te interpelleren, laat hij dat dan in de volgende vorm doen: „Mijnheer de voorzitter! Over de Kwestie X. is in de stad iets gaande. De pers schrijft er zelfs over. Het komt mij, dat met veel verguldsel door de Hel- in het belang van de goede gang van derse Courant worden medegedeeld? Wanneer iets „in orde" is, dan is dat normaal. De grootvader van raadsre- f'ector zou zeggen: „Dat is een staaltje van je plicht!" Deze goede man gaf al le ei pluimpjes, wanneer buitengewoon geslaagde prestaties waren geleverd, en hij kwam alleen met critiek, wanneer hij meende dat er iets scheef zat. Der gelijke dingen zijn overerfelijk, en daar door zijn deze raadsreflexen mij in de pen gekomen. Terwille van de leesbaar heid zal ik niet te uitvoerig worden, en allerlei ondergeschikte punten maar overslaan. Het gaat uiteindelijk om het inzicht. Je behoeft niet alles te schrij ven wat je weet. als je maar wel weet wat je schrijft Zo denkt ook de redac tie van de Helderse Courant erover, dunkt mij. (Inderdaad! Red.) HE verslaggever van de Helderse Courant heeft tiidens de raadsver gadering enige ogenblikken in angst en vreze gezeten. Niet vanwege de crititk des heren Smith. Maar wel. omdat hij oneens vreesde dat alleen de heer Schreuder de Helderse Courant zou "aan bijvallen. De sprekers van de an dere fracties, de heren Ran (KVP), Prins (VVD) en Mulder (Prot.-chr.)! hadden zich strikt neutraal gehouden, en de CPN-fractie was de enige die nog aan bod moest komen. Gelukkig bleef cok de heer Schreuder neutraal. Dus hoefde men niet te denken, dat de Hel derse Courant een zusterblad van „De Waarheid" was.De verslaggever kon dus verlicht ademhalen, „Stel je voor. cok dat nog!" mompelde hij in zijn baard. NU nog iets over die interpellatie. Een klein adviesje voor een vol gende gelegenheid. Het kan immers best oog wel eens voorkomen, dat in één oh andere krant vragen worden gesteld over bepaalde dingen, of dat er critiek wordt «e'anceerd. Acht één of ander raadslid het nodig, naar aanleiding zaken, gewenst voor, dat B. en W, het een en ander in deze vergadering toe lichten. Ik neem graag aan, dat deze toelichting B. en W. niet moeilijk zal vallen, zodat dus met geringe moeite de duisterheden kunnen worden opge helderd en de gemoederen in de stad worden gerustgesteld. Om concreet te zijn, zou ik daarom aan het college de volgende vragen willen stellen...." Op deze wijze kunnen wij interpella ties verwachten, zoals zij behoren te zijn. En mocht er iemand zijn, die het piet eens is met een publicatie in de pers, laat hij dan een ingezonden stuk schrijven. Het is voor een krant nooit orettig, wanneer zij wordt verplicht, eerst zelf de mening van een opponent le formuleren, en dan daarop haar com mentaar te leveren. Daarin schuilt bet jevaar, dat zij bij het formuleren van de tegengestelde mening reeds rekening houdt met haar eigen standpunt. Wat ook in deze raadsreflexen als ironie rr.oet worden opgevat, deze laatste ali nea beslist niet. Men stelle de dingen zwart op wit. dan weet men waaraan men zich te houden heeft. £)AT geldt ook voor de „soepele toe passing" van de verordening uit i924. Ik kan me voorstellen, dat het De partement van Onderwijs haring of kuit heeft willen hebben De gemeente heeft ook zeer lang vastgehouden aan de let ter van de wet, en zij kan het dus het lepartement niet kwalijk nemen, v.-nn neer dat een overeenkomstige houding aanneemt. Dat is miins inziens juist het ellendige in zovele dingen.. Formeel kunnen de zaken dikwijls volkomen in orde zijn, terwijl er moreel ernstige mankementen zijn. De achtergrond der verschijnselen, de oorsprong er van. het ontstaan ervan, is belangrijker dan 'e verschijnselen zelf We moeki goe de en kwade dingen leren zien a's vmntomen. Alle geprikkeldheid is 'aarbii uit de boze Omdat ook geprik- •-.Mh»id p°n «vmntoorn kan zijn,. RAADSREFLECTOR. Gezien het karakter van deze avond en de doelstellingen van de Neder landse Blindenbond, waren wij door deze ene uitlating reeds gerust om trent het welslagen van dit concert. Blinde mensen wilden immers tonen, dat zij in niets voor hun ziende mede mensen behoeven onder te doen. Zij wilden de aanwezigen de overtuiging meegeven, dat het gemis van het ge zichtsvermogen geenszins onbruik baarheid betekent. De blinde kan en wil op een voor hem geschikte plaats actief deelnemen aan de samenleving. Genadebrood smaakt hem niet, hij verwacht geen medelijden, hij wenst slechts begrip voor zijn positie. De Blindenbond wil de gedachte uitdra gen, dat de gemeenschap dient mede te helpen bij de opvoeding van blinde kinderen tot nuttige leden van de maatschappij. In zijn openingswoord vestigde bur gemeester Ritmeester daarop ook de aandacht. Het verheugde hem, dat zo- velen (er waren behalve de koorleden 450 toehoorders in het kerkgebouw) aan de oproep van het comité van voorbereiding gevolg hadden gegeven De propagandist van de bond, de heer Johan van den Berg uit Den Haag, hield vóór de pauze een gloedvolle rede, waarin hij terloops vertelde welke taken door een blinde kunnen w.crden verricht. De Nederlandse blinden kunnen, ieder naar hun aan leg en geaardheid, een nuttige en zelfstandige positie bekleden. Op deze avond zouden blinde kunstenaars hun talenten ten toon spreiden, om daar door mede een pleidooi te leveren voor de maatschappelijke bruikbaar heid van de blinden in het algemeen. Het werd een wel zeer overtuigend pleidooi. Wij noemden reeds de twee meesterlijke pianosoli, die Thierry v. Driest vóór de pauze speelde. Later kwam hij nog eenmaal terug met vijf études en een ballade van Cbopin, brillante muziek vol esprit en rhyth- tne, vertolkt op bewonderenswaardige wijze. Tintelend van leven en getui gend van een grote begaafdheid was ook het vioolspel van Gusta van der Heijden, die te zamen met de pianist Joop Slegtenhorst vóór de pauze een zeer gedragen Chiaconne en na de pauze enkele zeer bekende vioolcom posities uitvoerde. Een evenwichtig Larghetto van Handel, melodieus en rustig, werd gevolgd door Granados' .Dsnse espagnole" en de vurige R0- mar.ze andaluzza" van De Sarasate Met een zware eisen stellende Mazurka van Wiemawsky. die zeer gaaf werd gespeeld, besloten deze beide kunste naars hun aandeel. Een enkele kleine oneffenheid deed geen afbreuk aan de voortreffelijke totaal-indruk van hun beider werk. Een interessante afwisseling vormde d„ declamatie door de heer Frits Tin- ft#n. die zich evenals de heer Van °tèn hoeren Tlf Den He,der had 'aten horen. Ook nu weer betoonde deze woordkunstenaar zich een warm e? 'ntens levend mens. die de 'inn'-T r ziln gedachten kunst- ('"n frr tot uitdrukking te luisterd naar'hetgeen ÏSV^ "ver „EutlriW^; fijngevoelige overpeinzing „Nu het nacht is" en ten slotte het diep-ernsti- ge „De zaaier". De omlijsting, die Helders Mannen koor aan het begin en het eind van de avond gaf, was solide. Ook nu weer kwamen de toehoorders onder de in druk van de magistrale klanken, die het koor de Nijmeegse lauweren heb ben bezorgd. In zijn slotwoord be dankte de heer A. Krijgsman, voor zitter van het voorbereidend comité, allen die hadden medegewerkt om dit concert te doen slagen. Het zijn er ve len geweest, en men heeft spontaan geholpen waar dat nodig en mogelijk was. Het doel van het comité werd ten volle bereikt. De avond is zowel ar tistiek en financieel, als uit propa gandistisch oogpunt bezien, een suc ces geworden. Naar op een te Amsterdam gehouden persconferentie werd medegedeeld, is de belangstelling voor de grote natio nale loterij „Wie wint de pot", verbon den aan 't „Ganzenbordspel" in 't Am sterdamse Stadion op Koninginnedag, bijzonder groot. Reeds werden 300.000 van de 480.000 loten geplaatst. Den Helder neemt op de lijst van afnemers een eervolle plaats in. Hier zijn thans pl.m. 2500 loten verkocht, wat het dub bele is van de omzet in heel Rotter dam! De heer Carel Briels lichtte toe, waarom alleen de firma Albert Heijn werd betrokken bij de lotenverkoop. De pogingen om een overkoepelend# organisatie van alle grote levensmid- delenbedrijven te vormen, zijn niet ge slaagd. De genomde firma stelde ech ter haar gehele apparaat belangeloos beschikbaar. Zonder enige verplichting voor de organisatoren. Men heeft daar van thans een dankbaar gebruik ge maakt, al voelde de heer Briels de be zwaren aan. „Bij een volgende gele genheid zullen wij hiermee zeker re kening houden", beloofde hij. De regelingscommissie van de Ko ninklijke Marine Jachtclub, die de jubileum-zeilwedstrijden op 26 en 27 Juni a.s. voorbereidt, heeft ons gisteren haar plannen uitééngezet. Evenals verleden jaar zullen de nationale zee- en rede-wedstrijden weer in de onmiddellijke nabijheid van Den Helder worden gehouden. In de loop van de volgende week zullen wij wat meer bijzonderhe den over dit unieke watersport evenement, dat ook de burgerij van Den Helder veel te genieten zal geven, publiceren. Voordien zal men op acht achter eenvolgende Vrijdagen (van 6 Mei t/m 24 Juni) getuige kunnen zijn van de periodieke zeilwedstrij den der Koninklijke Marine. Deze wedstrijden, waaraan alleen kan worden deelgenomen door actief dienend marinepersoneel, staat uiteraard geheel los van de Ko ninklijke Marine Jachtclub. Ook hierover binnenkort meer.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2