Bij de gecorrigeerdeDuitsers in het nieuwe Nederlandse grensgebied Rond de Eltenberg is de atmosfeer nogal tamelijk gespannen Zal AGOVV ook VSV verrassen? Geen anti-Nederlandse stemming in de Zak van Sittard WEERZIN, TEVREDENHEID, BLIJDSCHAP EN MOEILIJK VER BORGEN WOEDE STRIJDEN ER OM DE VOORRANG Industriearbeiders en rentetrekkers vrezen voor hun toekomstige bestaanszekerheid De boeren zien heil in de grenscorrecties Mathias Plümakers offert zijn burgemeestersambt gaarne op voor het Nederlanderschap Puzzle-rubriek 'pHEODOR BARON VON LOCHNER, Amtsbürgermeister over de gemeenten EI ten, HUthum en Borgjees waarvan de eerste Nederlands wordt voelde zich niet helemaal op zijn gemak, toen ik hem dezer dagen een be zoek bracht. „Men moet>" zeide hU, „in deze tijd voorzichtig z(jn met het ontvangen van Nederlanders. Dat wordt zo gauw verkeerd uitgelegd en dan krjjgt men last met de anti-grenscorrectlebeweging". Aldus luidde de op ver ontschuldigende fluistertoon uitgesproken toelichting bij de schielijke be groeting aan de deur, die mij deed denken aan een samenzwering uit de be zettingsjaren, tegelijk gevaarlijk en romantisch, zich afspelend in een ge spannen atmosfeer. nE ATMOSFEER was gespannen te Elten en dat is zij nu wellicht in nog hogere mate. Men weet, dat ..het' gaat gebeuren, maar over de conse quenties en de gevolgen ervan tast men nog volkomen in het duister. Mijn bezoek viel op de dag, dat de Eerste Kamer het grenscorrectie-ont werp in openbare behandeling nam. Terstond aan de slagboom bleek al met welk een grote aandacht de zitting ge volgd werd. Wat mij betreft, zei een Neder landse douanier, komt er niets van die correcties. Moet Ik nu straks kilome ters ver naar het Oosten verhuizen en met mijn gezin te midden van die Duitsers gaan wonen? Want of ze de slagboom en die palen nu verplaatsen, het blijven dezelfde soort mensen en veel animo om te vernederlandsen heb ben ze nog niet getoond. En wat gaan jullie doen als de zaak doorgaat? vroeg ik bij de Duitse grenspost. Het lakonieke antwoord op mijn vraag, die in de landstaal was gesteld, kwam in het Nederlands en nog wel neuriënd op een bekende wijs: We gaan verhuizen, wie gaat er mee.... Reeds in de aftocht. Buiten waren geüniformeerde be ambten bezig de weegbrug af te bre ken. Dat was wel wat voorbarig, want er was op dat ogenblik nog niets be slist, maar men twijfelde al niet meer. ondanks Belgie (uitstel) en Luxem burg (afstel). Reeds waren tientallen ambtenaren en burgers methave en goed naar „veiliger" oorden vertrok ken. Bij elk groepje mensen kwam steeds weer hetzelfde onderwerp van gesprek naar voren: Gebietsübertragung. Dr. Arnold is terug, hoorde ik iemand zeggen, en volgens de radio moet hij verklaard hebben, dat de Eerste Kamer er toch niets meer aan veranderen kan.... Mevrouw de barones, echtgenote van de burgemeester, kon de gang van zaken ook niet goed volgen. Zij was slecht ter been, doch wèlbespraakt, lichamelijk gebonden aan haar statige woning, maar in de geest meelevend met wat er ver rondom gebeurde. Hoe zit dat nu, wilde zij weten, Washington, Londen, Parijs en Den Haag zijn het eens geworden over de grenscorrecties, het kabinet en de Ko ningin zijn er voor, de Tweede Kamer heeft met grote zekerheid ja gezegd, wat moet de Eerste Kamer dan nu nog? Ik legde het haar uit. Het Neder landse stelsel der parlementaire demo cratie bleek haar vreemd te zijn, maar zij stelde er veel belang in. Freule von Lochner, de dochter des huizes, serveerde koffie in sierlijk Saksisch porcelein en droeg de suiker klontjes aan op een zilveren schaaltje; een eenvoudig modern meisje (dat bo vendien vlekkeloos Nederlands bleek te spreken), scherp contrast met de achterwand van de grote salon, waar de geschilderde portretten pronkten van indrukwekkende en ouderwetse voorvaderen. De Von Lochners beho ren tot de kleine landadel; de laatste telg ('s burgemeesters zoon is gesneu veld) had zich z'n hele leven bezig ge houden met werkzaamheden op zijn boerenhoeve en de verzorging van een bos op de helling van de Eltenberg, totdat op 1 April 1945 na een hevig trommelvuur de Canadezen kwamen en hem verantwoordelijk stelden voor een goede gang van zaken in de drie Toen op 1 April 1945 de Eltenberg in Canadese handen viel, was in de voorafgaande dagen een regen van 15000 projec tielen op deze 77 m. hoge heuvel neergedaald, ten gevolge waarvan zoivel het Kurhotel (van waar uit deze foto genomen is) als de Stiftskerk zwaar geleden hebben. De toren reikte tot 53 m. boven de top van de heuvel en is nog steeds tot ver in de omtrek te zien. Het was de kerk van het souve- reine Keizerlijke rijks- stift Hoch Elten voor adellijke dames, dat als zodanig bestaan heeft van 963 tot' 1003. De El- enberg zou een interes sant toeristenoord kun nen zijn, ware het niet,, dat de bebouwing voor een groot deel tot juin en de bebossing voor een nog groter deel tot vil dernis zijn vervallen. Misschien enkele beslissingen in promoiiestrijd De gemoederen, in beweging gebracht door de interlandwedstrijd Nederland Frankrijk zullen nauwelijks tot rust zijn gekomen of zij komen weer in op schudding door de strijd om het lands kampioenschap en de promotie-wed strijden. Gezien de resultaten zal de ont moeting AGOVV—VSV spannend moe ten worden. Wij kunnen ons echter niet voorstellen dat de Apeldoorners het de ploeg uit Velsen werkelijk lastig kun nen maken. Daar staat tegenover dat Heerenveen ook als favoriet tegen AG OVV startte en toch tweemaal de kous op de kop kreeg. In ieder geval bete kent dit voor VSV een duidelijke waar schuwing om AGOVV niet te onder schatten. In het Zuiden wordt voor de tweede maal de derby NOADBVV gespeeld. De eerste maal werd het een gelijkspel waarmee BVV morgen wel geen ge noegen zal nemen. De promotie-competitie. Sparta en Stormvogels ontmoeten el kaar morgen in Rotterdam. Laten wij hopen dat het niet als vorige week een rugby-wedstrijd zal worden. ZFC zal alle zeilen moeten bijzetten om in Am sterdam de volle winst te behalen. DFC zal morgen van RCH moeten winnen om nog een kans te hebben het eerste klasserschap te behouden. On danks de nederlaag welke RCH van HVV vorige week kreeg te incasseren hebben wij echter meer vertrouwen in de Haarlemmers. Het verrassend goede doelgemiddelde van Labor doet het beste verwachten voor deze tweede klasser die Zondag eén uitwedstrijd tegen NEC moet spe len. NEO en Gelria spelen in deze af deling een ondergeschikte rol. Het is mogelijk dat het Zuiden mor gen een nieuwe eerste klasser kan be groeten RBC zal dan van Helmond moeten winnen. Een gelijkspel kan ook voldoende zijn doch dan moeten de Spechten en TOP de punten delen. In 't Noorden spelen de oude riva len Emmen en Achilles hun eerste wedstrijd in de promotie-competitie. Emmen heeft volgens ons de beste pa? pieren. Een overwinning van Longa op de zwakke tweede klasser De Valk is wel waarschijnlijk en betekent tevens zo goed als zeker een prolongatie van het eerste klasserschap. gemeenten, die daar zo bekneld lagen tussen Nederlandse gebieden. Later waren er plaatselijke verkiezingen ge houden en de bevolking had hem toen gaarne op het zadel laten zitten. Er was echter, gelijk dat overal in de Britse zone het geval is, een Amtsdi- rektor naast hem gekomen met admi nistratieve verantwoordelijkheid. Hoeveel mensen wonen er in het gebied, dat Nederlands wordt?, vroeg ik. In de gemeente Elteii, aldus ba ron van Lochner, 3600; de maatrege len hebben echter ook betrekking op een stukje van Hüthum, maar dat is bijna onbewoond. En hoe zijn hier de politieke ver houdingen? In de gemeenteraad zitten zes Christendemocraten (Katholieken) en vijf Sociaaldemocraten. Er wonen ech ter in deze streek ook nog zoveel pro testanten, dat zij een eigen kerk en school hebben. De bevolking is ver deeld over het stadje Elten, de neder zetting Hoch-Elten op de berg en de buurtschappen Grondstein, Steinward, Leege Heide en Hohe Heide. En waarvan leven hier de men sen? Duitse pensioenen. Dat is nu juist het moeilijke punt! In deze gemeente is geen indus trie, maar wel een talrijke industrie bevolking. Vóór de oorlog gingen zo wat 800 arbeiders dagelijks van hier naar Emmerik om er in de fabrieken te werken. Nu is dat aantal bijna wéér bereikt. Bovendien werken daar bij de wederopbouw metselaars en timmerlieden uit deze streek. Kunt u begrijpen, dat zij zich de laatste tijd ongerust hebben gemaakt over hun bestaanszekerheid? Niemand wist wat de plannen zijn. Dan wonen hier zeker een 400 gezinnen of personen, die moe ten leven van een Duits pensioen of van de rente van een Duits kapitaal. Kunt u begrijpen, dat die mensen zich ook niet al te lekker voelen? De her waardering van de mark is toch al zo'n klap geweest. En voorts zijn er vele kleine boeren met een akker voor rogge en aardappelen en meestal één koe. Nu hadden de gemeente Elten en de R.K. kerk hier ter plaatse beide een grote marsweide op Nederlands gebied, tezamen (met nog wat parti culiere weiden tevens) 200 hectares. Die grond is, als zijnde vijandig kapi taal, nu in handen van het Nederlands Beheersinstituut en onze boeren, die het vee niet over de grens mogen la ten grazen, weteq met hun koeien geen raad. U begrijpt, dat bij deze mensen de hoop leeft, dat zij met het Nederlandse staatsburgerschap ook hun weidegrond terugkrijgen, zodat hun stemming anders geaard is dan die der arbeiders en rentetrekker. De £0 douane-beambten die reeds gedwon gen zijn uit dit gebied te verhuizen, daarentegen.... En wat moet er wor den van al onze scholieren, die in Em merik op het gymnasium gaan? De stemming onder de bevolking was de laatste dagen ten gevolge van de grote onzekerheid zo geprikkeld geworden, dat elkeen, die bijvoorbeeld Nederlands spreekt, die met Neder landers omgaat, die vroeger wel eens in Nederland kwam of die daar nog familie heeft wonen, zowat als een landverrader werd beschouwd. Veel van die onzekerheid kan in de ko mende dagen weggenomen worden als de landdrost, die ieder ogenblik ver wacht wordt, kan mededelen hoe de zaken ervoor staan. iiQPSCHiiVE? DETT NEET!" Daarover waren de klanten van Heinrich Heissens „Waldschenke", gelegen ergens in de bossen aan de weg van Süstersehl naar TUddern, het roerend eens. Het gesprek ging, zoals dat nu sedert weken ai het geval is, over de grenswijziging tussen Nederland en Noord-Rijn-Westfalen. Dat is het vraagstuk, dat elkeen bezig houdt. Alles wacht op de uitvoering ervan. De zaken staan stil; niemand durft er nog een bedrag in marken aan te pakken, dat iets hoger is dan een eenvoudig man op zak pleegt te hebben. (Dat de deviezensmokkelaar hier probeert een slag te slaan is zeer de vraag!) Daarom wil men snel weten waaraan men toe is. Het bericht, dat de behandeling in de Eerste Kamer Woensdag verdaagd werd elkeen luistert er in de Zak van Sittard naar Radio Hilversum en het zou u verbazen er zoveel lieden aan te treffen, die uitstekend de taal kennen van hun nieuwe vaderland was een te'eurstelling en het feit, dat er ge vraagd was om uitstel nog sterker. Desnoods, zeiden zij, blijven wij dan maar Duits, maar 't liefst zijn wij vol gende week Nederlanders. Desnoods? En al die betogingen dan? In die wanhopige pogingen van minis ter-president dr. Karl Arnold? Natuur lijk stelde ik die vragen. Bij ontsten tenis van Amtsdirektor Reiner Görtz, die ik bovenop de Hildesberg niet thuis trof wendde ik mij tot Amtsbürgermeis- ter Mathias Plümakers. Aanvankelijk was ook hij niet aanwezig - op familie bezoek te. Susteren-Nieuwstadt in Lim burg - maar naderhand kon ik dan toch 'r gesprek met hem voeren op de bin nenhof van zijn boerenhoeve te Tüd- dern. Hij is er nl. boer bij en verzeke ringsagent bovendien. Betogingen „georganiseerd". Die betogingen, zei hij, hebben wij niet op touw gezet, maar zijn door de regering georganiseerd. En wat dr. Arnold in Gangelt heeft staan vertellen mag misschien weergeven de stemming der bevolking verderop, maar niet die van de mensen hier. Dit gebied is sterk verwaarloosd door de regering te Düsseldorf. Wij zijn maar boeren en hebben geen industrieIk kan U verzekeren, dat er uit de dorpen, die nu Nederlands zullen worden nie mand naar de betogingen is geweest. De bevolking is hier volkomen rustig en heeft er'zich allang bij neergelegd en velen heeft dat weinig moeite ge kost. Maar die anti-grenscorrectie-op- schriften dan? Die zijn aangebracht „in Nacht und Nebel". De daders hebben het niet bij daglicht durven doen, waaruit u de stemming van de bevolking wel kunt afleiden. Misschien hebben dat „Ost- flüchtlinge" gedaan, die denken, dat annexatie door Nederland net zoiets is als door Polen; wij weten wel beter. Misschien hebben het douanebeambten wel gedaan, die hier weg moeten. Ik weet het niet. maar onze mensen Nee, vast niet. Dan zullen die „Ostflüchtlinge" wel weggetrokken zijn, zeker? Er zijn er hier veel meer naar toe dan uitgetrokken! En hebt u die toegelaten? Ik wel. Als Nederland ze niet hebben wil zal de landdrost hun dat wel vertellen. Moet ik mij nu nog druk maken? Over een paar dagen zal ik toch wel geen burgemeester meer zijn. maar dat is niet erg. Misschien wordt u het opnieuw. Maar over de landdrost gesproken, heb u hem al ontmoet? Ik niet. maar hij is bij de Amts direktor op bezoek geweest om de overdraging van het gezag te regelen. Toen was de Amtsbürgermeister uit gesproken. Binnen wachtte moeder de vrouw met haar beid* dochter» bij de zuurkool met spek en boer Plümakers had honger. Alles rustig. Zoals het te Tüddern was, was het te Süstersehl en te Wehr, te Hildes berg, te Millu, te Isenbruck, te Schal- bruck, te Havert, te Stein, te Höhngen. te Gross Wehrhagen, te Klein Wehr- hagen en te Neiderl nergens een op standige geest. Integendeel: „de Prüs- sen hebt ons bedonderd", zei ergens iemand; misschien verstaat u dit kern achtige Rijnlands! Wel was er hier en daar angst voor wraakoefeningen van Nederlandse zij de. Bepaald geestdriftig was de grote groep van Nederlandse neringdoenden en met Duitse arbeiders getrouwde Ne derlandse vrouwen. Anderen zagen verlangend uit naar toeristen- en han delsverkeer langs de ontworpen weg van Roermond naar Heerlen, naar uit breiding van de mijnindustrie naar dit gebied de Hildesberg zit vol steen kool! wist men mij te vertellen naar een betere voedselvoorziening, kortom naar een intensievere exploi tatie van de bodem. Of het nu toeval is of niet, ik heb in de Zak van Sit tard niemand gevonden, die overwe gende bezwaren had tegen het Neder landerschap. Puzzle 80. Een Paas-Puzzle. (Opl.) De 23 bedoelde woorden, te vormen uit de 70 lettergrepen, en die voldeden aan de omschrijvingen waren de vol gende: I. Bretels, 2. Prepareren, 3. Bantam, 4. Schijvenaar, 5. Dierenarts, 6. Pieter nel, 7. Bergen, 8. Helleveeg, 9. Snij bonen, 10. Dokkum, 11. Effenen, 12. ezel achtig, 13. Snijdig, 14. Rosmalen, 15. Onthullen, 16. Hovenier, 17. Drave rijen, 18. Penthalon, 19. Oppositie, 20. Trawanten, 21. Kastelein, 22. Kleding magazijn, 23. Canberra. De letters der derde verticale rij vor men van boven naar beneden gelezen: Een heerlijk feest van Pasen. Zoals wij reeds verwachtten, is deze puzzle dooi velen met de grootste ambitie opgelost. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs 5.ditmaal ten deel gevallen aan de Heer W. H. Jan- knegt. Stationsweg 190, Alkmaar. Puzzle 81. Weer eens iets voor de cijferaars! ■Wij vragen uw aandacht voor de volgende vermenigvuldiging: ABC X BAC X CBA 274899871. De drie getallen van drie dezelfde cijfers, zij het dan in andere volgorde, zijn alle drie ondeelbare getallen. Gevraagd wordt hoe de drie getallen er uit zien in cijfers, zodat zij bij ver menigvuldiging de boven aangegeven uitkomst geven? (Elke letter stelt steeds hetzelfde cijfer voor). Oplossingen (per briefkaart) tot en rnet Donderdag 28 April aan de Redac tie van dit blad. (Er wordt weer een prij» van 5.— verloot). Als het gebied ten Oosten van Sittard Nederlands wordt, zullen tr weer ossekarren in ons land rijden, al zal het waarschijnlijk niet lang duren. De boeren hebben al uitgemaakt, dat men een paar honderd gulden winst maakt als men straks in Nederland de os naar het abattoir brengt en er een paard voor in de plaats- neemt. „Nee, nee, Pa," riepen de dochters van Amtsbürgermeister Mathias PW.ma.kers, toen hij zou poseren voor onze fotograaf. Even aarzelde hij, maar tenslotte liet hij toch maar toe, dat er een plaatje von hem werd gemaakt. De meisjes vluchtten weg.... Deze opschriften men vindt er ettelijke in de zak van Sittard zijn bij nacht en ontij aangebracht en beslist niet door de bevolking van de streek zelf, aldus een officiële verklaring van' de plaatselijke Duitse overheid Amtsbürgermeister Theodor baron von Lochner, gebogen over de kaart van zijn bestuursgebied, in gesprek met onze redacteur. De Dinxperlose kinderen aan deze zijde van het prikkeldraad spre ken Achterhoeks en de Süderwickse jeugd aan gene zijde pleegt zich in plattdMtsch uit te drukken, maar enig verschil bestaat daartus sen ter plaatse niet. De Nederlands-Duitse grens heeft hier sinds mensenheugenis dwars door het dorp gelopen, waarvan de twee delen feitelijk schreeuwen om samenvoeging. Dat gebeurt dan n«.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 7