Kort Bestek Acheson vraagt ratificatie van het Atlantisch Pact De strijd in China Staatssecretarissen van Oorlog en Marine benoemd Koning Leopold stelde geen probleem Donderdag 28 April 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10566 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna In vredestijd geen Amerikanen naar Europa 45 nieuwe Textielpunten Republiek achter verklaring Nieuwe devaluatie van de Franse franc Amerikaans verzoek aan de Sowjetunie Mr. Kruis tot generaal bevorderd Radioboodschap van Dr. Drees Badoglio en Graziani oorlogsmisdadigers Weerbericht Ontnuchtering in Belgie Regeringsverklaring bracht geen sensatie India erkent de Koning Generaal Clay gaat volgende maand Keen BUREAU: Koningstraat 788ü Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPT-ïTN Directie: BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties l„Juttertjes"> tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.hij vooruitbe taling, plus incassokosten Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft in een toespraak voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Se naat het Congres verzocht het Noord- atlantisch verdrag en het voorgestelde militaire hulpprogramma ten bedrage van 1.130.000.000 dollar te ratificeren, Acheson was de eerste van ongeveer 100 sprekers, die in de komende weken door de senaatscommissie zullen wor den gehoord. Europa's „gevoel van onveiligheid" is „veroorzaakt" door het gedrag van de Sowjetunie", aldus Acheson. Acheson beschuldigde de Sowjetunie wat be treft haar optreden in Oost-Europa, van schending van de beginselen van het handvest, geweldpleging of dreiging met geweldpleging, vernietiging van de menselijke vrijheid, dictatoriale oplos sing van economischevraagstukken, propaganda en zenuw-oorlog. Acheson lichtte artikel vijf van het Atlantisch verdrag nader toe: Alleen het Congres heeft de bevoegdheid oor log te verklaren; de regering heeft zich in dit artikel alleen verplicht, direct de door haar nodig geachte actie te on dernemen om de veiligheid van het Noordatlantisch gebied te herstellen en te handhaven. Volgens een door de regering uitge geven bekendmaking zijn communisti sche troepen, ter sterkte van ongeveer 2000 man, op drie punten in het mon- dingsgebied van de Jangtse geland, van -hieruit stoten zij door in Zuidelijke richting, waarbij hun operatiedoel het op een afstand van 120 kilometer ten Noord-Westen van Sjanghai gelegen Tsjangsoe is. Volgens de bekendma king bieden de regeringsstrijdkrachten in 't Tsjangsoegebied met succes weer stand aan de communistische aanval. Door het hoofdkwartier van het gar nizoen te Sjanghai wordt bekend ge maakt, dat de regeringstroepen, die waren belast met de verdediging van Soetsjou, zich naar het naburige Tai- wangan hebben verplaatst, na de ver tragende gevechtsactie, die zij moesten volvoeren, ten uitvoer te hebben ge legd. Volgens bovengenoemde officiële bekendmaking heeft de in de richting van Sjanghai voortrukkende commu nistische hoofdmacht, ter sterkte van 10.000 man, in de gevechten rondom Soetsjou 5000 man verloren. Tsjang Kai Sjek verklaarde giste ren in een nieuwe oproep tot het Chi nese volk om voort te strijden, dat „de eindoverwinning binnen drie jaar voor ons zal zijn". Acheson zette het verband tussen het militaire hulpprogramma en 't Noord atlantisch verdrag nader uiteen. Hij achtte het niet voldoende voor de West- europese landen en niet in het belang van Amerika, alleen een bevrijding na een eventuele invasie en bezetting in het vooruitzicht te stellen. „De vrije landen van West-Europa moeten aangemoedigd worden hun werk voor het herstel voort te zetten. Hun wil om zich te verzetten en hun bekwaamheid om elkaar wederzijds te verdedigen moeten versterkt worden. Zij moeten aangemoedigd en geholpen worden om hun verdedigingsstrijd krachten op te bouwen", aldus Acheson. Op de vraag of Amerika, volgens het pact nog vóór dat er sprake was van aggressie, een aanzienlijk aantal troepen ter beschikking zou moeten stellen ter versterking van de Westeuropese land macht, antwoordde h\j langzaam en duidelijk: „Het antwoord is een duide lijk en absoluut neen,,. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat 45 textielpunten van de textielkaart VA 905 worden geldig\erklaard. Met ingang van 28 April 1949 wor den geldig de bonnen gemerkt: „S één punt", „T één punt", „g vijf punten", „T 5 punten", „8 Reserve" ter waarde van 10 punten en „T Reserve" ter waarde van 15 punten» De aandacht wordt erop gevestigd, dat de thans aangewezen punten we derom voor een periode van vier maan den zullen moeten strekken. De heren Van Royen en Moh. Hatta hebben gisterochtend een onderhoud gehad, hetwelk de derde informele bijeenkomst tussen beide staatslieden was sedert de komst van Hatta, Zondagmiddag', te Batavia. Intussen heeft de officiële Republi- keinse woordvoerder te Batavia ver klaard, dat de Republikeinse delega tie bekend was met de strekking van de Maandag uitgegeven Republikeinse verklaring en daarmede instemde, doch dat de Republikeinse delegatie niet op de hoogte was van dé bewoordin gen dezer verklaring. Het feit, dat deze verklaring werd uitgegeven op het ogenblik, dat de heren Van Royen en Moh. Hatta Maandag bijeen waren, heeft allerwege verbazing gewekt. In verband met een scherpe stijging van de notering van de Amerikaanse dollar op de vrije valutamarkt te Parijs is gisteren de Franse franc opnieuw ge devalueerd. De vrije koers voor de Amerikaanse dollar steeg gisteren tot 329.80 francs (de officiële koers van 214,39 francs blijft ongewijzigd). De nieuwe officiële koers voor het Engelse pond bedraagt 1.096 frs (oude koers: 1.061 frs), voor de Belgische franc 619.90 voor 100 Bel gische francs (600.60) en voor de Ne derlandse gulden 10.240 frs .voor 100 gulden (9.920). De verkoopkoers voor de Nederlandse gulden is 10.270. Over datum van opheffing der blokkade De Verenigde Staten hebben de Sow jetunie gisteren om een officiële ver klaring verzocht over de datum en de voorwaarden, waarop zjj de blokkade van Berlijn zal opheffen. Dit verzoek is vervat in een nota, die Dr. Jessup aan Malik ter hand heeft gesteld, het eerste geschrift, dat in de tot dusver mondeling gevoerde bespre kingen over de blokkade is overhan digd. De tekst van de nota is niet bekend gemaakt. Men neemt aan, dat Jessup de nota aan de Britse en Franse verte genwoordigers heeft getoond, alvorens haar aan Malik te overhandigen. Men verwacht, dat Malik de nota, die de vrucht is van de tussen Truman en Jessup gehouden bespreking, aan Gromyko zal overhandigen, die op zijn beurt waarschijnlijk ruggespraak met Moskou moet. houden voordat hij kan antwoorden. Jacob Malik, Russisch gedelegeerde bij de V.N., heeft Philip Jessup, de reizende ambassadeur der V.S., mon deling de verzekerlngr gegeven, dat" de Sowjetunie de blokkade van Berlijn zou opheffen op twee voorwaarden, die dezer dagen door Tass, het Sow- jetrussische nieuwsbureau, werden be kend gemaakt, zo meldt de correspon dent van de New York Times te Lake Success. Deze voorwaarden zijn, dat de V.S., Engeland en Frankrijk gelijktijdig de tegenmaatregelen, die genomen wer den als antwoord op de Russische be perkingen van het verkeer over land en te water, zullen opheffen en zij zul len instemmen met een datum voor een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier over de kwestie Duitsland. Drew Middleton, de correspondent van de Times, zegt in een bericht uit Berlijn, dat een hoge Amerikaanse functionaris voorspelde, dat de blok kade in de komende drie of vier da gen zou worden opgeheven. DR. MALAN BIJ STIKKER EN DREES De Zuidafrikaanse min.-pres., dr. D. F. Malan, zal behalve door minister Stikker, heden Donderdag, ook ont vangen worden door de minister-presi dent, dr. W. Drees. H. M. de Koningin heeft op voor dracht van de ministerraad schout bij nacht H. C. W. Moorman, tot op heden vlagofficier personeel van het ministe rie van marine, tot staatssecretaris van Marine benoemd. De nieuwe staats secretaris blijft actief schout-bij-nacht. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot Staats secretaris aan het Ministerie van Oor log mr. W. H. Fockema Andreae, aan wie de behartiging van een deel van de taak van de mi nister zal worden toevertrouwd. Te vens wordt enige wijziging gebracht in de hogere leger leiding. Met het oog op zjjn voorzitter schap van het chefs- van-Stavencomité, gevormd door de chef van de generale staf, de chef van de marinestaf en de chef van de luchtmacht, is de luitenant-generaal mr. H. J. Kruis met ingang van 1 Mei bevorderd tot generaal. Mr. KRULS „Auster" maakt noodlanding Gistermiddag heeft een „Auster" van de Nederlandse luchtmacht als gevolg van een benzinestorihg een noodlan ding moeten maken bij Nieuw-Vennep in de Haarlemmermeer. De bestuur der kon het toestel onbeschadigd in een korenveld landen. Geen der beide inzittenden kreeg letsel. Later kon bet vliegtuig weer naar zijn basis worden heeft de phesie m een afgesloten,^dicht overgevlogen. In verband met de uit deze taak voortvloeiende werkzaamheden, zo mede uit die op internationaal terrein als uit de algemene leiding van de Kon. Landmacht, is met gelijke da tum de functie van plaatsvervangend chef van de generale staf ingesteld. Tot zodanig is benoemd de generaal- majoor M. R. H. Calmeyer, thans chef van het kabinet van de minister van oorlog, onder gelijktijdige bevordering tot luitenant-generaal. Onder bevordering tot luitenant kolonel is per 1 Mei benoemd tot chef van het kabinet van de minister van oorlog de majoor van de generale staf, A. L. van den Berge. Ten slotte is nog te melden, dat generaal-majoor C. Giebel, chef luchtmachtstaf, wordt bevorderd tot luitenant-generaal, ter wijl naast de legerraad en admiralir teitsraad, een luchtmachtraad zal wor den ingesteld. De minister-president, dr. W. Drees, zal Zaterdag 30 April, op de verjaardag van H. j\f. de Koningin over de zender Hilversum I van des middags 1 uur tot 1.10 uur een toespraak tot het Neder landse volk houden. De rede wordt 's middags om 2 uur naar Indie uitge zonden. Tegen elf uur Dinsdagavond is een Beechcraft lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool te Gilze- Rijen, de PH-UDI, in de Haarlem mermeerpolder verongelukt. Het toestel verloor bij een poging tot landing op Schiphol te veel hoogte, raakte de top van een der bomen van de boerderij van de landbou wer Thijssen en stortte 25 meter verder vóór de boerderij neer op de berm van de weg langs het kanaal. De vijf inzittenden werden i gedood. Foto van het vernielde toestel met daarachter de boerderij van de landbouwer Thijssen en links de bomen waarmee het toe stel in aanraking is geweest. Ethiopië klaagt aan De Ethiopische legatie in Londen heeft een gedeelte gepubliceerd van een rapport, dat bij het Gerechtshof der Verenigde Naties, belast met het onder zoek naar oorlogsmisdaden, is ingediend en dat beschuldigingen bevat jegens de voormalige fascistische Italiaanse rege ring, met betrekking tot haar bewind in Ethiopië. In het rapport wordt verklaard,, dat het bewijsmateriaal uitsluitend bestaat uit officiële Italiaanse telegrammen, die in beslag werden genomen, toen de Italianen uit Ethiopië terugtrokken. De Ethiopische regering verklaart in het rapport, dat tien Italianen als oor logsmisdadigers moeten worden be schouwd. Onder hen bevinden zich de maarschalken Badoglio en Graziani, die het bevel hebben gevoerd over Ita liaanse strijdkrachten in Ethiopië. Arrestaties in Paraguay Sinds enkele dagen geleden een sa menzwering tegen de regering van Lopez werd ontdekt, zijn in Paraguay velen gearresteerd. De meesten dezer werden aangeduid als aanhangers en generaal Morinigo, de voormalige dic tator van Paraguay, die sinds Juni in ballingschap te Buenos Aires vertoeft. Paraguay heeft de laatste 14 maan den 7 revoluties beleefd. RELLETJES IN CALCUTTA De politie van Calcutta heeft ge vuurd op een verboden communisti sche demonstratie. Twee personen wer den gedood en 12 moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. TA VRIENDEN, er zijn rare kostgan- J gers! In Brooklyn (New York) HARINGVLOOT VAART 24 MEI UIT De redersvereniging voor de Ne derlandse haringvisserij heeft met overgote meerderheid van s.amnien besloten het eerste gedeelte van de haringvloot niet op 17, maar op 24 Mei zee te doen kiezen. Het tweede gedeelte zal op 31 Mei en het derde gedeelte op 7 Juni uitvaren. Deze wijziging is aangebracht op grond van de overtuigin. dat b'i een vroeger naar zee gaan Onrijpe maat jesharing zou worden aangevoerd, hetgeen de naam van de „Hollandse nieuwe" afbreuk zou doen. Verwachting, geldig tot heden avond: Na het oplossen van de plaatselijk aanwezige mist meer bewolking dan gisteren, doch bij na overal droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuidwest. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. gemetselde kamer een man van 33 j aangetroffen, die tien jaar geleden door zijn moeder was opgesloten om te komen dat hij soldaat zou Tegen de pa had moesie verteld, dat iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii genissen zitten veel communisten te worden, hongerstaken, blijkbaar om wat te sta ken te hebben. Helaas is er gisteren een zoonlief naar Canada was gegaan. De in Bombay overleden. O In Amerika ingemetselde man kreeg zijn eten door maakt men grote vorderingen met de een gat in het plafond. Hij had nog bestrijding van de tuberculose. Een dezelfde kleren aan als tien jaar gele den. Van de frisse! In Heidelberg zijn 31 Duitsers in d'r nekvel gepakt meer omdat ze de laatste twee jaar voor 40 miel steenkolen hadden gestolen. Vroegere nazi's in Beieren boffen bij de werkloosheid; de gedwongen tewerk stelling bij wijze van straf is af geschal: De nazi's hadden werk en de lui van de goeie kant gingen stempelen. Om de culturele band een beetje vaster te kno pen is een Duitse delegatie in Moskou aangekomen. Het Britse slagschip Royal Sovereign, dat een millioen ton koopvaardijscheepsruimte in oorlogstijd door de oude wereldzee loodste, zonder dat er één schip verloren ging, zal worden gesloopt. Aan alles komt een eind. knappe dokter (Perkins heet 'ie) heeft verklaard dat er over 50 jaar niemand (atooombomcomplexen). Boven de parade op Koninginnedag zullen in Amsterdam Fireflies, Mitchels en Sea- furies cirkelen. Loopt op stijve nekken uit. Drama in een koeienleven: Een boer in Diepenveen had op de markt een koe gekocht en zette het loeibeest in de wei. De volgende ochtend was het dier spoorloos. Het werd in uitgeputte toestand kilometers verder op de weg aangetroffen, kennelijk op weg naar de ouwe baas. Na afloop van de gistermiddag ge houden vergadering van de Belgische kabinetsraad verklaarde Vermeylen, minister van binnenlandse zaken, aan de journalisten, dat eerste-mimister Spaak de raad een uiteenzetting heeft gegeven van zijn besprekingen met koning Leopold III. Spaak heeft de koning op de hoogte gebracht van de politieke toestand in België en in het bijzonder wat de koningskwestie aan gaat. Minister Vermeylen verklaarde ver volgens: „Wat de ministers ten zeerste heeft verwonderd, zijn de perscommen taren. De regering had geen enkele be slissing te nemen, omdat er geen enkel probleem gesteld was. Het verbaasde de ministers, dat men zich heeft voor gesteld dat de koningskwestie opgelost zou kunnen worden buiten het parle ment om". (Minister Vermeylen zin speelde hier op de artikelen in de Bel gische pers, volgens welke koning Le opold voornemens zou zijn naar België terug te keren zonder toestemming van Kamer en Senaat). De heer Vermeylen ontweek de an dere hem door de journalisten gestel de vragen en beperkte zich er toe te verstaan te geven, dat er geen wijzi- De eerste coloradokever In Den Haag signaleerde men de eerste coloradokever van dit jaar. Hij vloog binnen in een wo ning aan de Laan van Meerder- voort. De bewoner heeft hef beestje ter vernietiging aan een politiebureau afgegeven. Naar een nieuwe internationale van vakverenigingen De algemene raad van het TUC, het Britse vakverenigingscongres, dat 8 millioen leden telt, heeft besloten de vakverenigingsbewegingen in de gehele v ereld uit te nodigen tot medewerking aan het oprichten van een nieuwe vak- verenigingsinternationale. De twee grote Amerikaanse vakbonden AFL en CIO staan achter dit plan. Onmiddellijk zal in overleg worden getreden met andere nationale vakverenigingscentra, waar van de meeste nog aangesloten zijn bij de onder communistische leiding staan de wereldbond van vakverenigingen (WFTU). (De Nederlandse, Amerikaanse en Britse leden verlieten in Januari de WFTU). Het TUC hpeft afgevaardigden aangewezen tot bijwoning van confe renties in Belgie, Nederland en Dene marken. t.b.c. zal hebben. Wel a.b.c. MET is in India ook nog niet alle- maal koek en ei. In de gevan- Nou zitten we al twee dagen iv de tulpenrally en we hebben nog geen tulp gezien. pRINSES MARGARET, de char mante jongste dochter van het Engelse koningspaar, is per vliegtuig uit Londen naar Rome vertrokken. Er is de laatste weken nogal wat rumoer geweest over de vraag of zij een bezoek aan de Paus mag brengen. Alle pro testanten protesteerden. In Fish Hoek bij Kaapstad heeft een jong stu dent rondgekropen in een grot. Hij kwam naar buiten met stenen bijlen, die 500.000 jaar oud zijn. Sloegen onze voorouders, bij grenscorrecties, elkaar de hersens mee in. Waaruit blijkt dat we toch vooruitgaan. Op de petro- leumterreinen te Pernis worden zes schoorstenen gebouwd van 60 meter hoogte, geheel van gewapend beton. Majoor van militaire missie handelde in auto's De auditeur-militair bij de krijgsraad te velde te Rotterdam, majoor mr. A. W. Baron van Imhoff, heeft in de zaak tegen de res.-majoor J. Ph. N. in 1946 gedetacheerd bij de Neder landse militaire missie in Berlijn, ge persisteerd bij de straf, die hij bij de eerste behandeling van deze zaak op 1 December 1948 eiste, n.1. 25.000 gul den boete, subs. drie maanden hech tenis wegens overtreding van het de- diezenbesluit. Majoor N. was ten laste gelegd in de zomer en herfst van '46 in Berlijn zon der vergunning van de Nederlandse Bank drie auto's te hebben gekocht of verkregen en voorts, dat een in voervergunning van de Centrale Dienst voor in- en uitvoer en nationa- liteitsbewijzen voor deze auto's op on rechtmatige wflae waren verkregen. ging in de toestand is ingetreden. „De uitnodiging van de koning", aldus de minister van binnenlandse zaken, „had ten doel hem in staat te stellen inlich tingen in te winnen over de politieke toestand". Minister Vermeylen besloot met de opmerking, dat er geen sensationeel nieuws te verwachten is. Het is onbekend of de koning zich na het onderhoud te Bern nog met een verklaring tot de Belgische bevolking zal wenden om zijn eigen standpunt uiteen te zetten. Eens te meer blijkt de koningskwestie op een dood punt te zijn gekomen en men zal het resul taat der op 26 Juni te houden alge mene verkiezingen moeten afwachten alvorens zich inzake de koningskwes tie aan voorspellingen te mogen wa-' gen. Het korte communiqué heeft in ge heel België grote verrassing gewekt. Men had een sensationele bekendma king verwacht. In een officieel communiqué over de te Londen gehouden conferentie van de ministers-presidenten der ledensta- ten van het gemenebest is meegedeeld, dat de regering van India de andere dominions in kennis heeft gesteld met de artikelen in de Indiase ontwerp- grondwet, die tot gevolg zullen heb ben, dat India een souvereine, onaf hankelijke republiek zal worden. De regering van India heeft echter verklaard, dat India verlangt volledig lid van het gemenebest te blijven en de koning te erkennen als het sym bool van het gemenebest. De regeringen van de andere leden van het gemenebest, de basis van wier lidmaatschap niét veranderd is, blij ven India als medelid erkennen. Deze constitutionele kwesties zijn het enige onderwerp van bespreking ge weest op de voltallige bijeenkomsten van de premiers, aldus het commu niqué. Van de zijde van het Witte Huis 1e Washington is officieus vernomen, dat generaal Clay binnen 30 dagen van zijn post als Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland zal worden ontheven. Verwacht wordt, dat minister van de fensie .Louis Johnson, de naam van Clay's opvolger deze week bekend zal maken. Gezagsorgaan in Dusseldorf Heden zullen de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Beneluxlanden te Londen bijeenkomen om de overeenkomst tot instelling van het internationale ge zagsorgaan voor het Ruhrgebied te on dertekenen. Onmiddellijk nadat de overeenkomst van kracht geworden is, zal de Britse regering de eerste vergadering van het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied bij eenroepen om de procedure-regels op te stellen, een bestuur te kiezen en een secretariaat te vormen. Het hoofd kwartier zal in Noordrijn-Westfalen gevestigd worden, waarschijnlijk te Dusseldorf. „SIBAJAK" MET VROUWEN EN KINDEREN VERTROKKEN Met de „Sibajak" van de Kon. Rott. Lloydl zijn gistermiddag in het kader van de gezinshereniging 600 vrouwen en 325 kinderen, onder wie 108 babies, naar Indonesië vertrokken. Ongeveer vijftig mannen, bijna allen in Indonesië gewortelden, bevinden zich eveneens aan boord.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1